Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Сім’я змінюється, але її цінності незмінні

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний список джерел до Міжнародного дня сім’ї

Крізь пожежі боїв з ворогом, травень дарує Україні два прекрасні свята - День матері -10 травня та Міжнародний день сім’ї - 15 травня.

Сім’я – джерело любові, поваги, солідарності та прихильності, те на чому будується будь-яке цивілізоване суспільство, без чого не може існувати людина.

Рід, родина, сім’я…До цих головних надбань людського суспільства ми, українці, завжди ставилися й ставимося з особливою святістю та повагою. Адже саме в родині ми черпаємо духовні сили, наснагу та оптимізм, у родині відчуваємо, що таке справжнє щастя, любов, душевний затишок і добро.

Впродовж історії, саме українська родина стала місцем плекання мови, культури, сімейних цінностей та моралі. Сьогодні, під час війни, родина і діти, мають величезну державну цінність і потребують всебічної підтримки та опіки на найвищому рівні.

Війна стала тяжким випробуванням для українських родин. Але й родина для багатьох стала головною опорою в тяжкі часи, українці стали більше цінувати своїх партнерів по шлюбу. Багато шлюбів укладається зараз в Україні, навіть в зонах бойових дій. Кабінет Міністрів України спростив укладення шлюбів під час воєнного стану

Щоб підтримати ці позитивні тенденції в українських родинах буде потрібно не лише допомогти їм покращити свій добробут після перемоги, але й інакше подивитися на розподіл ролей у родині і підтримати змінами на ринку праці, щоб жінкам було легше поєднувати роботу і родину, а чоловікам приділяти більше часу родинам, які потрібно не лише захищати у час війни, але й огортати турботою у мирний час.

Більшість українців ставлять сім'ю на перше місце у своїх пріоритетах. При цьому родинні цінності вважають найважливішими для себе майже 90 відсотків жінок і лише близько 60 відсотків чоловіків, говорять дані соціологічних досліджень.

І давнє твердження «мій дім, моя родина – це моя фортеця» набуває первісного значення, коли сім’ю сприймають не тільки як мініатюрний осередок суспільства, а як суверенну міні-державу зі своїми моральними цінностями, взаємною повагою і любов’ю, зі своїми правилами буття.

Сімейні цінності не набуваються чарівним шляхом: хтось повинен нас навчити, щоб ми могли засвоїти їх у свій моральний кодекс.

Цінності необхідні для того, щоб наші діти, зростаючи, були соціально пристосованими щасливими людьми і могли мати щасливе життя і досягти всього, що вони задумали.

Сімейні цінності

Це моральні та етичні ідеали, спрямовані на пропагування інституту сім'ї, подружньої вірності, відповідального ставлення до родини, народження та виховання дітей, ставлення з повагою до батьків, людей старшого покоління. https://ips.ligazakon.net/document/TM050081

https://uk.whattalking.com/budget-parents-used-baby-clothes-that-looks-just 10 важливих сімейних цінностей для підтримки сім'ї

https://blog.yakaboo.ua/ru/top-10-sekretiv-schastia/ Топ-10 сімейних традицій для щасливого життя

15 сімейних цінностей, в яких можна виховувати своїх дітей

1. Відповідальність

2. Щедрість

3. Прихильність

4. Толерантність

5. Покірність

6. Вдячність

7. Чесність

8. Емпатія

 

9. Самооцінка

10. Дружба

11. Оптимізм

12. Терпіння

13. Зусилля

14. Характер

15. Щастя

 

Докладніше на: https://uk.nsp-ie.org/valores-de-familia-ensenar-hijos-1909

Формування сімейних духовно - моральних цінностей в контексті нових соціокультурних умов

/фрагмент/

В епоху глобальних змін, що охопили все світове співтовариство, у тому числі й український соціум, важливим стає питання про цінності, що формуються «в умовах сімейного соціуму». Особливої актуальності на сьогодні набуває питання про науково обґрунтовану стратегію пошуку концептів, засобів і механізмів, що дають змогу «задіяти весь комплекс виховних установок і ціннісно-особистісних орієнтацій на підготовку молодого покоління до створення родини, виконання ролі відповідальних батьків у вихованні дітей.

Аналіз джерел з проблеми сімейного виховання дозволяє стверджувати, що родина є одним із найдавніших інститутів виховання, де відбувається самопізнання й формується самосвідомість дитини, розкривається індивідуальна спрямованість її особистості, реалізуються потреби дитини в любові, повазі, турботі, спілкуванні, активності, складається мотивація поведінки дитини, відбувається її первинна соціалізація.Не применшуючи значення школи, трудової діяльності, друзів, можна стверджувати, що основи наших успіхів закладаються й розбудовуються в першу чергу в родині».

Підґрунтям фізичного й духовного здоров'я зростаючої особистості виступає саме родина, побудована на таких духовно-моральних підвалинах, як любов, віра, цнотливість, вірність, взаємоповага, самопожертва, турбота один про одного, теплота сімейних взаємин, спільність сімейних інтересів, відповідальність, праця, воля, патріотизм. Інтегруючи свої виховні зусилля з іншими соціальними інститутами, родина виступає провідною ланкою цілісного педагогічного процесу.

Запозичено з: Формування сімейних цінностей у дітей шкільного віку в сучасних соціокультурних умовах : монографія / Гончар Л. В., Кравченко Т. В., Мачуська І. М., Павицька К. М., Хижняк А. В. ; за заг. ред. Гончар Л. В. – Харків: «Друкарня Мадрид», 2016. – 176 с. Монографію присвячено проблемі формування сімейних цінностей у дітей шкільного віку в сучасних соціокультурних умовах. У роботі подано науково-методичне обґрунтування формування сімейних цінностей у дітей підліткового віку та старшокласників. Розглянуто питання формування цінностей сімейного життя та спілкування; взаєморозуміння як сімейної цінності; представлено аналіз сімейних цінностей у США та Великій Британії.

Детальніше: Формування сімейних цінностей

Українці під час війни і кризи шукають опори в родині – демограф

/фрагмент/

Війна і криза – це виклик для всього населення і для української родини. Що означають військові дії? Це гинуть люди, в основному, чоловіки, тобто це значить більше вдів, більше сиріт. Потім вимушені міграційні процеси: родини іноді роз’єднуються, частина родини залишається на окупованій території, частина переїжджає. Тобто це випробування для української родини.

Але, з іншого боку, треба визнати, що сім’я – це такий інститут, досить сталий, традиційний. І в момент саме таких випробувань населення використовує сімейні зв’язки для виживання, для того, щоб організувати свою життєдіяльність. Саме в таких умовах більше цінується і сімейна солідарність, і сімейна взаємодопомога. Тому що саме в умовах кризи ці зв’язки допомагають налагодити життєдіяльність кожної особи в сім’ї завдяки і обміну послугами, і емоційна підтримка, обмін матеріальними потоками, грошовими потоками. Такі є два напрями впливу на українську родину цих складних і навіть трагічних подій.

…коли чоловік добровільно йде захищати свою батьківщину, то жінка бере на себе і його функції.Це теж такий, знаєте, неоднозначний процес. Сімейні зв’язки зараз, звичайно, з одного боку, проходять випробування, з іншого боку, вони навіть посилюються. Тому ми ще не маємо статистики за 2015 рік, але якщо взяти 2014 рік, то в усіх областях України, крім Донецької і Луганської, де були бойові дії, збільшилась кількість шлюбів і зменшилась кількість розлучень. В період таких випробувань шлюбні зв’язки, партнерські зв’язки є ще більш цінними для населення.

Докладніше: https://www.radiosvoboda.org/a/27562451.html]\

Трансформації в сфері сім’ї. Сімя у вирі експериментів ХХ-ХХІ століття

Перша половина ХХ століття – суцільна хвиля експериментів у найрізноманітніших галузях життя західної цивілізації, від приголомшливих наукових відкриттів до епатажних авангардних мистецьких практик. Активно пробували нове (часом і забуте старе), звісно, й у сфері родинних стосунків. На наших теренах це було особливо помітно в 1920-х роках, після того, як більшовики захопили більшість України. Тут провадили розмаїті пошуки в галузі виховання й освіти (приміром, моя бабуся згадувала, як у школі вона та інші учні самі опановували матеріал, а потім переповідали його одне одному, лише під загальним наглядом учителів), у сімейних і подружніх стосунках тощо.

Були спроби винайти альтернативу сім’ї, у якій дехто з лівих радикалів убачав перешкоду для побудови комуністичної утопії. Наприклад, розвивали мережу різноманітних дитячих притулків, які частково були відповіддю на трагічне становище безпритульних, породжених масовим нищенням населення у боях, революції та репресіях, а частково – спробою побудувати альтернативне сімейному «державне» виховання. А радикальні авангардні архітектори фантазували на тему будинків без окремих квартир, зі спільними приміщеннями для сну, розрахованими на сотні людей, які мали б постійно перебувати в колективі й замість родин утворювати тимчасові пари для швидкого кохання. Поміркованіші ідеї – скажімо, комуни як форми колективного побуту, що майже нівелювала поняття сім’ї, – на якийсь час удавалося втілити. У стильному районі «Новий Харків» тодішньої столиці Радянської України звели групу житлових будинків із квартирами без кухонь. Мешканці мали харчуватись у спільній їдальні, обслуговуваній «фабрикою-кухнею». Вважали, що це сприятиме згуртуванню колективу та звільнить людей від побутових клопотів. Експеримент невдовзі скінчився, а будинки без кухонь стоять і досі, щиро дивуючи такою конструкцією своїх мешканців і їхніх гостей.

Друга світова війна означила кінець особливо бурхливих суспільних і мистецьких експериментів. Певно, занадто багато людей від них просто втомилось, занадто багатьом хотілося спокою в якнайширшому розумінні цього слова. Випробування воєн, репресій і геноцидів різко підвищило цінність родини. Та й політика пізнього сталінського консерватизму сприяла саме таким тенденціям. Відіграло роль і те, що пізніше, у шістдесятих, в Україні не відбулося так званої сексуальної революції.

Соцреалізм багато в чому повернувся до патріархальних цінностей.

Докладніше на https://www.verbum.com.ua/02/2019/family-affairs/literary-search-for-family/

Держава про сімю сьогодні

Україна. Закон. Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій [Електронний ресурс] = закон України від 15 березня 2022 р. № 2121-IX / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 20 бер

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/349-2022-%D0%BF#Text «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей на період надзвичайного або воєнного стану» КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ. ПОСТАНОВА від 22 березня 2022 р. № 349

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/507-2022-%D0%BF#Text «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 і від 16 квітня 2022 р. № 457» КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ. ПОСТАНОВА від 29 квітня 2022 р. № 507 Київ

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/447-2022-%D0%BF#Text «Про внесення змін до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини» КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ. ПОСТАНОВА від 15 квітня 2022 р. № 447

Ретроспектива видань МСМБ про сучасну українську родину

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/formuvannya-pozitivnoi-modeli-simi/ Формування позитивної моделі сім`ї.

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/zahist-ditey/ «Захист дітей»

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/chitannya-yak-vplivayuty-na-nas-geroi-knig-vzayemozvyazok-mizh-chitannyam-ta-zhittyevimi-zdobutkami/ Читання. Як впливають на нас герої книг. Взаємозв’язок між читанням та життєвими здобутками

https://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/53/ Такий тендітній дитячий світ. Тематичний бібліографічний список

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/aktualyni-temi/den-batka/ «Татусі бувають різні, татусі усі потрібні». Тематичний бібліографічний список  Ґендерні відносини крізь призму громадської думки. Тематичний бібліографічний список

Бібліографія статей

( подано у зворотній хронології )

2022

Близько 22 тисяч шлюбів було зареєстровано після 24 лютого [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/358138 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 2 квіт. В такий непростий час любов – це найцінніше, що в нас є. Вітаємо пари і бажаємо якнайскорішого миру! Кабінет Міністрів України спростив укладення шлюбів під час воєнного стану

Без батьківського контролю [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/vihovannya-ditey-yak-vibudovuvati-osobisti-mezhi-z-ditmi-poradi-psihologa-radio-nv-50206925.html : як дотримуватися особистих меж дитини і чому це важливо – пояснює психолог / Інф. https://life.nv.ua // Новое время страны. - 2022. - 7 січ. Тема особистих кордонів вже певний час активно обговорюється людьми та є одною з найбільш актуальних в наші часи. Проте, мало хто говорить про особисті кордони у відносинах з дітьми. Загалом, батьки діляться на два табори: перші - повністю позбавляють своїх дітей власного простору та руйнують їх особисті кордони адже вважають, що, маючи свободу, дитина сяде батькам на шию та в майбутньому може стати аморальною людиною; другі - взагалі не обмежують своїх дітей, адже не хочуть впливати на свободу та почуття гідності дитини. Також, батьки бояться травмувати своє чадо, тож не втручаються в особистий простір дитини

Вітюк, Лілія. Не приховувати правду. Як підтримати дитину, що втратила батьків – психолог [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/yak-skazati-ditini-pro-smert-batkiv-ta-yak-jiy-dopomogti-poradi-psihologa-50233893.html / Вітюк, Лілія // https://life.nv.ua. - 2022. - 14 квіт. Дітям у стані війни складніше, ніж дорослим. Дорослі мають сформовану картинку світосприйняття, доступ до різних джерел інформації, вони можуть пробувати впливати на ситуацію (виїхати або знайти безпечне місце). У дитини такої можливості немає і єдиним джерелом інформації для неї стають оточуючі дорослі. Тому те, як вона буде сприймати війну, залежить від того, що вона чує навколо про від батьків та близьких

10 правил. Як захистити себе та свою дитину за кордоном [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/pravila-bezpeki-za-kordonom-10-pravil-vid-yunisef-50230157.html / Інф. https://life.nv.ua // https://life.nv.ua. - 2022. - 1 квіт. Важливо знати про можливу небезпеку та дотримуватися простих правил. Якщо ви або ваша дитина в небезпеці - телефонуйте місцевим екстреним службам та звертайтеся до посольства України в країні призначення

Для російськомовних батьків. 4 поради, як допомогти дитині вивчити українську мову [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/ukrajinska-mova-dlya-ditey-yak-dopomogti-ditini-u-jiji-vivchenni-poradi-zirki-kriposnoji-50232890.htm / Інф.https://life.nv.ua // https://life.nv.ua. - 2022. - 11 квіт. Останнім часом велика кількість російськомовних українців ухвалила свідоме рішення перейти на українську мову. Українська акторка кіно та дубляжу Наталка Денисенко, яка виховує чотирирічного сина Андрія, розповіла, як можна допомогти дітям вивчити українську мову, якщо більшість оточення, у тому числі батьки, спілкувалися або спілкуються російською мовою. Список рекомендацій та порад вона опублікувала у своєму Instagram

Жежера, Олена. Як Буча боролася за життя: поява на світ Аліси та історія польового шпиталю на дому [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/SOCIUM/jak-bucha-borolasja-za-zhittja-pojava-na-svit-alisi-ta-istorija-polovoho-shpitalju-na-domu.html: розповідь лікарки-очевидиці / Жежера, Олена // Дзеркало тижня. - 2022. - 7 квіт.Більше двох тижнів лікарка-терапевт Ірина провела в окупації в Бучі. Там вона, багатодітна мати, була зі своєю родиною – чоловіком та трьома дітьми віком від 8-ми до 17-ти років. Із перших днів війни жінка надавала медичну допомогу сусідам і всім, хто до неї звертався. Лікарка мала польовий шпиталь у себе вдома – у своєму будинку під час повної окупації міста російськими загарбниками. На мікрорайоні вона була чи не єдиним медиком. 8 березня в окупованій Бучі Ірина прийняла пологи у своєї сусідки. На світ з’явилася дівчинка Аліса

Івшина, Лариса. Підлітки обирають Монатіка, Моргенштерна, Зеленського... [Текст]: передусім – за талант. Що впливає на такий вибір молоді та кого в умовах глобалізації можна вважати талановитим? / Івшина, Лариса // День. - 2022. - 20 січ. - С. «Підлітки з Києва та Західної України частіше називають талановитими сучасників і представників американської та європейської культур, а на сході України значно більше згадують літературних діячів минулих століть, як-от Олександра Пушкіна, Льва Толстого, Федора Достоєвського, Михайла Лермонтова. 40% не можуть взагалі назвати нікого, на сході України таких виявилося найбільше – понад 60%», – зазначають у Фундації Дарини Жолдак

Кабмін збільшив допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/kabmin-zbilshiv-dopomohu-ditjam-batki-jakikh-ukhiljajutsja-vid-splati-alimentiv.html // Дзеркало тижня. - 2022. - 4 трав. Кабмін вніс зміни до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину чи місце проживання їх невідомо. Згідно з документом, максимальна сума допомоги становитиме 2618 гривень, повідомляє прес-служба Мінсоцполітики. Рішенням уряду визначено, що тимчасова державна допомога призначатиметься з урахуванням матеріального становища сім'ї, в якій виховується дитина, у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Максимальний розмір тимчасової допомоги для дітей віком до 6 років становитиме 2100 грн., для дітей віком від 6 до 18 років 2618 грн.

Коваленко, Сергій. Діти і війна: як вигодувати немовля у надзвичайних умовах [Електронний ресурс] = https://greenpost.ua/news/dity-i-vijna-yak-vygoduvaty-nemovlya-u-nadzvychajnyh-umovah-i44552: дитину можна вигодувати навіть тоді, коли мама стресує і нема можливості повноцінно дбати про гігієну / Коваленко, Сергій // Факти. Здоров'я. - 2022. - 20 квіт... Найбезпечнішою їжею для немовлят та діток як мінімум до 3 років є молоко матері безпосередньо з грудей. Грудне вигодовування дійсно рятує життя! На жаль, усі інші варіанти мають різного ступеню ризики в умовах гуманітарної катастрофи, але й ці ризики можна знизити різними способами. Про те, як це зробити, розповідає Оксана Лесько (Бабіля), консультантка з ГВ. Молоко від стресу не зникає! «Лактація – це не тендітна парникова рослина, а одна з найнадійніших функцій організму, створених для виживання», — написав відомий іспанський лікар Карлос Гонсалес

Котляр, Алла. Війна та діти. Малюнки з розбитого світу [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/SOCIUM/vijna-ta-diti-maljunki-z-rozbitoho-svitu.html: уроки арт-терапії для переселенців / Котляр, Алла // Дзеркало тижня. - 2022. - 24 квіт. У ці складні часи діти потребують підтримки. Дітей, що через війну разом із родинами мусили залишити рідні домівки, БФ «Голоси дітей» намагається підтримати, зокрема й психологічно. У місцях перебування дітей у Львові та в околицях – Дублянах і Винниках, у Трускавці, Східниці, в Полтаві, Береговому, Хусті, Кам’янці-Подільському психологи проводять заняття арт-терапії. Недавно запустили в Чернівцях. У найближчих планах – Хмельницький та Івано-Франківськ. Одна з форм роботи – серійне малювання. В один і той самий час, наприклад двічі на тиждень, дитина приходить і 45 хвилин малює. Біля неї сидить один і той самий психолог або волонтер. Діти знають, що місце безпечне. І можуть малювати те, що захочуть. Ніхто не задаватиме їм тематику і не буде критикувати

Кравчук, Анна. Чому китайські діти найуспішніші. 5 фактів про виховання "надлюдини", які здивують українців [Текст] = https://news.obozrevatel.com/ukr/lady/psychology/chomu-kitajski-diti-najuspishnishi-5-faktiv-pro-vihovannya-nadlyudini-yaki-zdivuyut-ukraintsiv.htm / Кравчук, Анна // https://news.obozrevatel.com. - 2022. - 31 січ. Професорка права в Єльському університеті (США) китаянка Емі Чуа у своїй книзі "Бойовий клич матері-тигриці" описала методи виховання дітей, які вона застосовувала на особистому досвіді. Багатьом вони можуть здатися надмірно суворими та навіть жорстокими, проте для багатьох азіатських сімей такі правила є нормою. Крім того, саме китайські діти вирізняються високою успішністю в школі, успіхами в музиці та слухняністю

Микитюк, Вікторія. "Я люблю слово "молодець": як підтримати дитину під час війни і не зробити її залежною від постійного схвалення [Електронний ресурс] = https://fakty.ua/400330-ya-lyublyu-slovo-molodec-kak-podderzhat-rebenka-vo-vremya-vojny-i-ne-sdelat-ego-zavisimym-ot-postoyannogo-odobreniya / Микитюк, Вікторія // Факти. Здоров'я. - 2022. - 27 квіт. Якщо карати дитину багатьом батькам важко психологічно, особливо в умовах війни, то похвали дорослі зазвичай роздають без вагань. Однак похвалою теж можна нашкодити. Як потрібно хвалити дитину, щоб підтримати її, вселити відчуття власної цінності й при цьому не робити її залежною від постійного схвалення, розповіла психологиня Світлана Ройз

Микитюк, Вікторія. Дітям українських переселенців у Польщі виділили майже по 3 тисячі доларів: як їх отримати [Електронний ресурс] = https://fakty.ua/400501-detyam-ukrainskih-pereselencev-v-polshe-vydelili-pochti-po-3-tysyachi-dollarov-kak-ih-poluchit / Микитюк, Вікторія // Факти. Здоров'я. - 2022. - 3 трав. Українські біженці, які прибули до Польщі, починаючи з 24 лютого 2022 року, вже можуть подавати заявки на допомогу в рамках програми «Сімейний капітал опікунчий». У рамках цієї програми можна отримати грошову допомогу в розмірі 12 тис. злотих на другу та наступну новонароджену дитину у сім’ї. Про це повідомляють на платформі електронних послуг ZUS. Щоб подати заявку на отримання цього виду допомоги, потрібно заповнити спеціальну форму на ZUS. Вона доступна українською мовою

Микитюк, Вікторія. Обіймайтесь та слухайте музику: поради психотерапевта тим, хто отримав стрес через війну [Електронний ресурс] = https://health.fakty.ua/400073-obnimajtes-i-slushajte-muzyku---sovety-osterpata-tem-kto-poluchil-stress-iz-za-vojny / Микитюк, Вікторія // Факти. Здоров'я. - 2022. - 20 квіт. Зараз нервовим навантаженням піддається кожен з нас, події в умовах війни суттєво вплинули на наш психоемоційний стан. Як же допомогти собі впоратися зі стресом? Фахівець дала дієві поради

Микитюк, Вікторія. Фантомні сирени повітряної тривоги під час війни: як із цим боротися [Електронний ресурс] = https://health.fakty.ua/400242-fantomnye-sireny-vozdushnoj-trevogi-vo-vremya-vojny-kak-s-etim-borotsya / Микитюк, Вікторія // Факти. Здоров'я. - 2022. - 24 квіт. Життя у постійному стресі та переживанні, сигнали повітряних тривог негативно впливають на людську психіку, викликаючи симптом фантомної сирени.? Це стан, коли людина чує звучання сирен навіть у повній тиші. Чи нормально це і як позбутись явища, розповідає відомий психотерапевт Євген Скрипник.Це захисна реакція організму. Тобто організм починає «прислуховуватися» до всіх дрібних, незначних звуків, щоб не пропустити звук сирени, і тим самим в голові дуже часто звучить фантомна сирена

Микитюк, Вікторія. Як зареєструвати новонародженого українця за кордоном: поради фахівця [Електронний ресурс] = https://fakty.ua/400580-kak-zaregistrirovat-novorozhdennogo-ukrainca-za-granicej-sovety-specialista / Микитюк, Вікторія // Факти. Здоров'я. - 2022. - 2 трав. Реєстрація народження провадиться за місцем народження або за місцем проживання батьків дитини або одного з них за їх письмовою заявою, а в разі хвороби, смерті батьків або з інших причин неможливості зареєструвати народження – за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, у якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває, – каже адвокат Олександ Гарагонич

Миколюк, Оксана. Ознака зрілості [Текст] = https://day.kyiv.ua/ru/article/obshchestvo/oznaka-zrilosti / Миколюк, Оксана // День. - 2021. - 30 квіт. (№ 78-79). - С. 15. За останні 30 років інститут сім’ї в Україні разюче змінився. Традиційні форми сім’ї поступаються більш вільним – громадянському шлюбу, гостьовому чи іншим. Так, торік в Україні уклали шлюб 168 тисяч пар (у 1991 році – майже 500 тисяч). Демографи кажуть, що це тренд з Європи, який поширився у нас, він став звичним

Онищенко, Оксана. Як обрати школу за кордоном і не втратити покоління українських дітей [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/EDUCATION/jak-obrati-shkolu-za-kordonom-i-ne-vtratiti-pokolinnja-ukrajinskikh-ditej-.html: інтерв'ю з освітнім омбудсменом / Онищенко, Оксана // Дзеркало тижня. - 2022. - 25 квіт. Як навчаються українські школярі під час війни в Україні та за кордоном, із якими скаргами звертаються до освітнього омбудсмена батьки і вчителі, та що має зробити держава, аби українські діти, особливо ті, які пішли в закордонні школи, не втратили українську освіту? Про це ZN.UA говорило з освітнім омбудсменом Сергієм Горбачовим

Орлова, Віолетта. Вчені з'ясували, що розлучення дуже погано відбивається на чоловічому здоров'ї [Електронний ресурс] = https://www.unian.ua/health/intimacy/vcheni-z-yasuvali-shcho-rozluchennya-duzhe-pogano-vidbivayetsya-na-cholovichomu-zdorov-ji-11667397.html / Орлова, Віолетта // https://www.unian.ua. - 2022. - 11 січ. Розлучення становить найбільшу загрозу для здоров'я чоловіків. Якщо вони розведені більше 7 років поспіль, то ризик інфарктів, старечого недоумства і ранньої смерті збільшується

Пасічник, Каріна. Депресія у підлітків [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/yak-podolati-trivozhnist-i-chim-nebezpechna-pidlitkova-depresiya-psiholog-na-radio-nv-50213779.html: що викликає тривожність у молодих людей і як вона проявляється – психолог / Пасічник, Каріна // Новое время страны. - 2022. - 4 лют. Саме в період статевого дозрівання молоді люди можуть вперше стикнутися з депресією. Якщо в дітей з’являється тривожність через вигаданих монстрів чи страх за батьків, то підлітки найчастіше переймаються саме через себе та свою поведінку

Пасічник, Каріна. Дитяча закоханість або підліткове кохання [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/pidlitkova-zakohanist-yak-batki-mozhut-pidtrimati-ditinu-psiholog-50210066.html: як батькам реагувати на перші почуття своєї дитини – радить психолог / Пасічник, Каріна // Новое время страны. - 2022. - 21 січ. Якщо маленька дитина каже, що закохалася, то це може бути справжній перший прояв її симпатії до когось і це нормально, – стверджує психологиня. Найчастіше такі почуття в маленькому віці більше говорять про бажання дружити та бути для когось особливо близьким приятелем

Ройз, Світлана. Супергерої безпеки [Електронний ресурс] = https://nv.ua/ukr/ukraine/events/zagroza-vtorgnennya-rosiji-yak-pidgotuvati-ditey-do-nadzvichaynih-situaciy-ekspert-50210932.html: в Україні опублікували рекомендації для батьків, як підготувати дітей до надзвичайних ситуацій / Ройз, Світлана // Новое время страны. - 2022. - 24 січ. Психологиня Світлана Ройз розробила методичку для українських батьків, у якій містяться рекомендації щодо того, як підготувати своїх дітей до можливих надзвичайних ситуацій

Стрельников, Олександр. Це вам не жарти [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/sarkazm-u-pidlitkiv-oznaka-intelektu-vcheni-50214493.html : чому уїдливий сарказм у підлітків – це ознака інтелекту / Стрельников, Олександр ; Інф. https://life.nv.ua/ukr // Новое время страны. - 2022. - 7 лют. Маленькі діти не розуміють сарказм, але тінейджери, здається, тільки й вміють підтримувати бесіду уїдливими зауваженнями, йдеться в матеріалі BBC Future. Ось що каже наука про цю не завжди приємну звичку до мовних вивертів

Тимошенко, Альона. Необмежені можливості [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/blogs/vihovannya-ditey-yak-rozpiznati-talanti-ditini-ranniy-rozvitok-50215541.html: як розпізнати та розвинути таланти дитини / Тимошенко, Альона // Новое время страны. - 2022. - 10 лют. (№ 5). Ніщо так не розвиває інтелект, як необхідність адаптуватись у нових умовах

У що одягати новонародженого – правила вибору [Електронний ресурс] = https://ukrhealth.net/u-shho-odyagaty-novonarodzhenogo-pravyla-vyboru/: корисна інформація / Інф. "Факти. Здоров'я" // Факти. Здоров'я. - 2022. - 4 трав. Який дитячий одяг для немовлят знадобиться, багато в чому залежить і від пори року появи малюка на світ. Основний предмет, без якого не обійтися жодній дитині, це підгузники. Далі розглянемо потрібні речі, в залежності від пори року

Чим розважити дитину в період війни – безкоштовні онлайн-ресурси [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/yak-vidvolikti-ditinu-vid-viyni-bezkoshtovni-resursi-ta-posilannya-yakimi-mozhna-rozvazhiti-ditey-50231851.html / Інф.https://life.nv.ua // https://life.nv.ua. - 2022. - 7 квіт. Під час війни батькам особливо важливо зберігати спокій і піклуватися про психологічний стан своїх дітей. Від постійних вибухів та сирен діти перебувають у стресовому стані, а іноді піддаються паніці. НВ зібрав добірку безкоштовних ресурсів, якими можна відволікти дітей

Чому навчити дітей під час війни [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/kids/pravila-povedinki-ditey-pid-chas-viyni-pid-chas-art-obstriliv-povitryanoji-trivogi-poradi-50232516.html : правила поведінки під час повітряної тривоги, артобстрілів та у громадському місці / Інф. https://life.nv.ua // https://life.nv.ua. - 2022. - 11 квіт. На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми живемо. Характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо говорити з дітьми про нові правила поведінки офлайн. Оскільки діти спілкуються і в онлайн-вимірі, ці правила можуть стати в пригоді і для їхніх друзів.Команда #stop_sexтинг зібрала поради від ВзаємоДії, МОН, UNICEF, додала методики із власного досвіду роботи у сфері безпеки дітей і розробила рекомендацій для батьків, опікунів, педагогів і дорослих, поруч з якими є діти

4 головні помилки, які назавжди вбивають кохання [Електронний ресурс] = https://novyny.live/psycho/4-glavnye-oshibki-kotorye-navsegda-ubivaiut-liubov-34649.html  : не дійте за цими 4 моделями і ваші стосунки будуть в нормі / Інф. https://novyny.live // https://novyny.live. - 2022. - 12 cіч. Психологи радять під час сварки не використовувати "ти" та не вказувати. Підсвідомо це приймається, як наказ. Тому навіть банальне прохання може викликати шквал критики та сварки. Якщо ви полюбляєте говорити такі фрази, як: "ти мусиш...", "ти повинен...", "тобі краще зробити..." і т.д., готуйтеся до потенційного емоційного вибуху у партнера

Чотири типи стосунків у сім'ї, які свідчать про проблеми [Текст] = https://news.obozrevatel.com/ukr/lady/psychology/chotiri-tipi-vidnosin-u-simi-yaki-govoryat-pro-problemi.htm / Інф. https://news.obozrevatel.com // https://news.obozrevatel.com. - 2022. - 28 січ. Родина як цілісна система – структура, безумовно, складна. Зазвичай заведено вважати, що головним показником благополуччя сім’ї є її тихе життя. Де між подружжям немає ніяких розбіжностей, а діти завжди та беззаперечно погоджуються з усім, що говорять їм батьки.

Як змінювалась кількість шлюбів та розлучень в Україні за 30 років [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/family/_ak-zminyuvalas-kilkist-shlyubiv-ta-rozluchen-v-ukrayini-za-30-rokiv/1014908 / Інф "Країна" // Країна. - 2021. - 1 бер. За останні 30 років в Україні стали втричі менше реєструвати шлюби. 1991 року офіційно зареєстрували 493 тис. шлюбів, 2020-го - 167,9 тис., повідомляє "Опендатабот". Торік одружень поменшало на 29%. Причиною могла стати пандемія

2021

Басараб, Олена. Вісім способів зробити ваші відносини ідеальними. Спойлер – більше сексу і компромісів [Текст] = https://health.nv.ua/ukr/happiness/sposobi-zrobiti-vashi-vidnosini-idealnimi-50169191.html / Басараб, Олена // Новое время страны. - 2021. - 1-8 лип. (№ 24-25). Щасливі відносини – це далеко не подарунок долі, а щоденна праця і саме ви вирішуєте, чи будуть вони приносити вам радість або ні. Щасливі або навіть ідеальні відносини включають в себе різні чинники й виверти, які засновані на надійному емоційному зв’язку та взаєморозумінні

Важке дитинство: люди з негативним досвідом обирають схожих партнерів [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/family/_vazhke-ditinstvo-lyudi-z-negativnim-dosvidom-obirayut-shozhih-partneriv/1011242 / Інф. "Країна" // Країна. - 2021. - 1 бер. Травми дитинства роблять гіршим життя та здоров'я людей, коли вони дорослі. Це більш відчутно в родинах, де обидва партнери мають схожі проблеми, пише ScienceDaily. Такого висновку дійшли вчені з Упсальського університету у Швеції, які опитали 818 пар через рік після народження дитини. Згідно з результатами, у 9% чоловіків і 11% жінок був в дитинстві сильний негативний досвід: насильство, розлучення батьків, їхні регулярні сварки, психічні розлади або залежності

Ігнатченко, Ольга. Юні бунтівники та розгублені батьки: як відновлювати мир? [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/352457 / Ігнатченко, Ольга // Голос України. - 2021. - 21 жовт. (№198). - С. 11. Зазвичай причиною конфліктів між батьками й дітьми є різність поглядів молодого та старшого поколінь. Батьки намагаються вберегти дитину від усього, що може завдати шкоди, а юна особистість тільки починає пізнавати дорослий світ, їй хочеться імпульсивних рішень, змін, власного простору й свободи

Інновації створюють рівність [Текст] / Інф. "Единственная" // Единственная. - 2021. - № 11. - С. 24-25. Прагну вдало поєднувати сімейне життя та роботу. Бути матірю дітей удома та бізнес-леді на роботі. Хочу, щоб кожна з цих невіддільних одна від одної частин мого життя розвивалися у гармонії

Ливицька, Ольга. На що зважати при виборі партнера? [Текст] / Ливицька, Ольга // Единственная. - 2021. - № 12. - С. 46-47. Відкритість до можливого в собі та у світі, робить стосунки сповненими живої спонтанності та радості присутності у моменті

Ливицька, Ольга. Щастя - це вибір [Текст] / Ливицька, Ольга // Единственная. - 2021. - № 10. - С. 46. Чи можемо ми можемо сказати, що живемо так, як прагнули і мріяли? Чи все в нас добре і чи є відчуття щастя? В стресовій ситуації, деякі спершу реагують як діти і тільки потім розуміють, що батьків, які вирішують все за них, поряд більше немає

Ми не одне ціле [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ : як відстоювати особисті кордони в стосунках // 2021. - 5 груд. Особисті кордони – можливість донести до іншої людини або захистити від неї свої бажання. Особисті кордони у всіх різні. І те, що для одного буде нормою, для іншого може виявитися недопустимим. Перший конфлікт, який трапляється між партнерами найчастіше відбувається не через те, що хтось погана людина, а тому, що в закоханих різняться поняття про кордони в стосунках

Новаш, Ольга. Як правильно хвалити дитину і більше її не виховувати? [Текст] / Новаш, Ольга // Единственная. - 2021. - № 11. - С. 54-55. Більшість батьків задається питанням про заохочування, дбайливе спонукання до певних дій, переконуюче прохання. Щоб дитина сприймала їх належним чином і не опираласью. І батькам, і вчителям варто надавати дітям кредит похвали, наперед їх підбадьорювати, підтримувати і менше критикувати

5 порад, як позбутися батьківського контролю [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/family/_5-porad-yak-pozbutisya-batkivskogo-kontrolyu/1016909 / Інф. "Країна" // Країна. - 2021. - 25 лют. Психологиня Наталія Борисова дала поради, як вийти з-під батьківскього контролю. Якщо ухвалене без погодження матері рішення породжує в дорослого почуття провини, то це ознака того, що настав час будувати життя самостійно

Світлана Ройз: "Якщо протягом дня відбувалося щось складне, у дитини повинна залишитися можливість нам про це розповісти і отримати підтримку" [Текст] = https://life.nv.ua/ukr/blogs/shcho-potribno-znati-pro-praktiku-podyaki-vihovannya-ditey-poradi-psihologa-50188325.html / Інф. "НВ" // Новое время страны. - 2021. - 8 жовт. Протягом дня трапляється хороше і погане, сумне і веселе. І дитина не вміє витримувати водночас амбівалентні почуття – вона або злиться, або ображається, або відчуває радість і вдячність. І якщо протягом дня відбувалося щось складне, у дитини має залишитися можливість нам про це розповісти й отримати підтримку

Світлана Ройз: "Якщо протягом дня відбувалося щось складне, у дитини повинна залишитися можливість нам про це розповісти і отримати підтримку" [Текст] = https://life.nv.ua/ukr/blogs/shcho-potribno-znati-pro-praktiku-podyaki-vihovannya-ditey-poradi-psihologa-50188325.html / Інф. "НВ" // Новое время страны. - 2021. - 8 жовт. Протягом дня трапляється хороше і погане, сумне і веселе. І дитина не вміє витримувати водночас амбівалентні почуття – вона або злиться, або ображається, або відчуває радість і вдячність. І якщо протягом дня відбувалося щось складне, у дитини має залишитися можливість нам про це розповісти й отримати підтримку

Слободянюк, Елена. Світ дитинства часів Тараса Шевченка [Текст] / Слободянюк, Елена // Країна знань. - 2020. - № 7-8. - С.52-59. Портрети, виконані італійським та білим олівцем, становлять одну з вершин у мистецькій спадщині Шевченка останнього, петербурзької мистецькій спадщині Шевченка останнього, петербурзького періоду його життя і творчості. Отже, згадані портрети підтверджують велику любов Тараса Шевченка до дітей, які він виразив такими словами: "Я так люблю дітей, що й не надивився б на цей відбиток ангела"

Соколан, Наталія. Як зробити дітей відповідальнішими [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/children/_ak-zrobiti-ditej-vidpovidalnishimi/1022750 / Соколан, Наталія // Країна. - 2021 - 28 бер. Замість керівних вказівок спілкуйтеся на рівних. Щоб дитина відчувала, що її не примушують це робити. Бо якщо є примус, то природня реакція - небажання це робити. Можна сказати: "Звертайся, якщо тобі потрібна допомога". Якщо бачите, що у дитини не одразу виходить, скажіть: "Не завжди з першого разу все вдається. Класно, що ти стараєшся. Ти молодець". Слова підтримки допоможуть дитині. Показуйте власний приклад. Попрацюйте самі над тим, що вимагаєте від дитини: застеляйте ліжко, робіть зарядку, прибирайте, а потім до свого чада про обов'язки говоріть. Зовнішні засоби допомоги

Соколан, Наталія. Чому діти несамостійні: психолог назвав 10 причин [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/children/_comu-diti-nesamostijni-psiholog-nazvav-10-prichin/1022478  / Соколан, Наталія // Країна. - 2021. - 26 бер. Є діти, яких у 16 років досі будить мама. Це свідчить про те, що батьки не давали дитині можливості бути самостійною", - каже психолог центру дитячого і сімейного розвитку "Атма" Руслан Негода на лекції у Черкасах. Він назвав 10 причин, через які дитина може бути несамостійною. Вікові особливості. Відповідно до віку, є речі, які даються дитині досить складно. Допускайте, що у певній зоні дитина несамостійна просто через те, що ви чогось не навчили і не показали. Правильно і терпляче навчіть її це робити. Втрачено період природного бажання дитиною бути самостійною

Три поради подружжю [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/blogs/shcho-robiti-yakshcho-shlyub-perestav-raduvati-50198091.html: що робити, якщо шлюб перестав тішити / Інф. "НВ" // Новое время страны. - 2021. - 25 лист. Є дві головні причини того, чому спільне життя з часом приносить все менше позитивних емоцій. Деяким парам вдається розумною мірою підтримувати захопленість. Це ті щасливчики, на яких ми всі хотіли б бути схожими. Інші дозволяють своєму шлюбу поступово скотитися в порочне коло озлобленості, зануритися в гнів і гіркоту. Такі пари зазвичай звертаються по консультацію лише тоді, коли рятувати їхні стосунки вже запізно

Ці наукові факти варто знати ще до вступу у шлюб [Електронний ресурс] = https://ukr.media/psihologiya/439468/ / Інф. https://ukr.media // https://ukr.media. - 2021. - 25 лист. Дослідження, проведене Мічиганським університетом у 2009 році виявило цікавий зв'язок між ставленням романтичних партнерів до грошей і тривалістю їх союзів.

Цінність сімї в сучасному світі, бо навіщо ми одружуємось [Текст] / Інф. "Единственная" // Единственная. - 2021. - № 11. - С. 26-27. Сьогодні число розлучень в деяких країнах перевищує 50%. При цьому наша потреба в родині тьа близьких відносинах набагато вища і гостріша, ніж сто років тому. Щоб дає нам сім'я ы чому стаэ так складно побудувати  раз і назавжди

Як впоратись з проблемами у родині після народження дитини [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/family/_ak-vporatis-z-problemami-u-rodini-pislya-narodzhennya-ditini/1010499 / Інф. "Країна" // Країна. - 2021. - 25 січ. Часто в молодої родини починається криза в стосунках після народження дитини. Пара переживає стрес, бо окрім звичних справ додались ще й дитячі клопоти, пише Huffington Post "Варто зрозуміти, що коли ви інвестуєте у ваші стосунки, ви інвестуєте у свою сім'ю та здоров'я дітей", – розповіла дитяча та сімейна терапевтка Шанна Донхаузер

Як змінювалась кількість шлюбів та розлучень в Україні за 30 років [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/family/_ak-zminyuvalas-kilkist-shlyubiv-ta-rozluchen-v-ukrayini-za-30-rokiv/1014908 / Інф "Країна" // Країна. - 2021. - 1 бер. За останні 30 років в Україні стали втричі менше реєструвати шлюби. 1991 року офіційно зареєстрували 493 тис. шлюбів, 2020-го - 167,9 тис., повідомляє "Опендатабот". Торік одружень поменшало на 29%. Причиною могла стати пандемія

Як не перетворити навчання на страждання: 5 порад психолога [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/children/_ak-ne-peretvoriti-navchannya-na-strazhdannya-5-porad-psihologa/1015140 / Інф. "Країна" // Країна. - 2021 . - 16 лют. Складається враження, що навчання треба не дитині, а батькам і вчителям. Дитина ж лише лавіює і намагається усіма методами уникати навчання і покарання за неуспішність. У дітей 1-2 класів школа ще асоціюється із чимось хорошим. 90% старшокласників мають негативне ставлення до школи. Батькам з питаннями низької дитячої успішності і мотивації до навчання доводиться звертатися до психолога

Як поведінка батьків у дитинстві впливає на дитину в майбутньому [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/family/_ak-povedinka-batkiv-u-ditinstvi-vplivaye-na-ditinu-v-majbutnomu/1017197 / Iнф. "Країна" // Країна. - 2021. - 26 лют. Події, які відбувались у дитинстві, формують поведінку дорослої людини, тому від виховання батьків залежить багато чого. Часом батьки хочуть, щоб дитина досягнула в житті багато чого, і проявляють любов тільки тоді, коли діти домагаються успіху, роблять щось потрібне або приносять зі школи хороші оцінки

Який тиск чинить суспільство на батьків у сучасному світі [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/family/_akij-tisk-chinit-suspilstvo-na-batkiv-u-suchasnomu-sviti/1018280 / Iнф. "Країна" // Країна. - 2021. - 4 бер. Фахівці провели дослідження й опитали понад 8 тис. батьків, які виховують дітей до 1 року в 16 країнах світу. Так проаналізували потреби та досвід батьків. 23% опитаних підтвердили, що відчувають тиск. Вони спостерігають соціальне засудження щодо виховання дітей. Його джерелом є соціальні мереж

                                                       

   Список літератури із фондів МСМБ

 

Головін, Влад . Як бути класним татом. Історії та досвід відомих батьків [Текст] : публіцистичне видання / Головин, Влад ; Вступ С.Аганова; Передм. авт. - К. : Брайт Букс, 2019. - 280 с.

Гресь, Анна. Велика книга батьківських секретів [Текст]: науково-популярне видання / Гресь, Анна ; Передм. автора. - Проект "4mamas". - Харків: ВГ "Основа", 2018.- 288 с

Гресь, Анна. Як пригорнути кактус? Книга для батьків, які хочуть зрозуміти своїх підлітків [Текст]: [науково-популярне видання] / Гресь, Анна ; Вст. сл. автора. - Проект "4mamas". - Харків: ВГ "Основа", 2018. - 201 с.

Гриббен, Триш. Не в пижаме дело или То, что действительно нужно Вашему малышу [Текст]: популярное издание / Гриббен, Триш ; Пер. с англ.; Худож. Фризел Д., А.Яцун. - К.: Гранд, 1996. - 48 с.

Депортер, Наталі. Велика книга гарних манер [Текст] : популярне видання. Для молодшого шкільного віку / Депортер, Наталі ; Пер. з надерл. Н.Карпенко; Худож. М. ван дер Валле. - К. : Артбукс, 2021. - 112 c. Що це означає – відповідати чемно? Чому за столом слід чекати, аж поки всі закінчать їсти? Чи не простіше тримати виделку правою, а ніж – лівою рукою? І чому в автобусі слід поступатися місцем старенькій пані? Ці та інші подібні запитання пов'язані з ЕТИКЕТОМ, і ти дізнаєшся про нього все у цій чудовій книзі з детальними інструкціями: що і коли слід і не слід робити, а також чим це зумовлено

Корнєєва, Олена Миколаївна. Ви і ваша дитина: 100 відповідей на батьківські "чому?" [Текст]: науково-популярне видання / Корнєєва, Олена Миколаївна. - Тернопіль : Богдан, 2013. - 232 с.

Корнєєва, Олена Миколаївна. Дитячі вередування: Що це таке та як з ними боротися [Текст]: науково-популярне видання / Корнєєва, Олена Миколаївна. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2015. - 168 с.

Курсінка, Мері Шіді. Виховання надзвичайної дитини. Порадник для батьків надто активних, емоційних, вразливих, чутливих і наполегливих дітей [Текст] = Raising Your Spirited Child. A Guide for Parents Child is More Intens, Sensitive, Perceptive, Persistent, and Energetic : Науково-популярне видання / Курсінка, Мері Шіді ; Пер. з англ. О.Синиці. - 3-тє вид. - К. : Наш формат, 2018. - 432 с. Що робити, якщо ваша дитина надто активна, емоційна, вразлива, чутлива... словом, надзвичайна? У цій книжці талановитий педагог і дбайлива мама Мері Шіді Курсінка ділиться з батьками унікальним досвідом, інформацією і стратегіями виховання, набутими за багато років роботи в дитячому центрі. Вона допоможе вам зрозуміти причини дивної поведінки дитини, знайти її сильні та слабкі сторони, гасити конфлікти й емоційні атаки, обрати школу, вирішити проблеми із засинанням і прокиданням тощо. Кредо авторки – «Розвиток, а не досконалість!» – вже стало базовим принципом виховання у мільйонах сімей по всьому світі

Макріді, Емі. Я! Я! Я! Як перевиховати егоїстичну дитину (або її батьків) [Текст] = The "Me? Me? Me". Epidemic : науково-популярне видання / Макріді, Емі ; Пер. з англ. В.Глінки. - К. : Наш Формат, 2018. - 328 с. У світі панує епідемія дитячого егоцентризму. Багато дітей вважають, що отримати найкраще вони можуть як подарунок, не докладаючи жодних зусиль. Навіть більше, що цей подарунок їм хтось мусить зробити і що життя саме по собі їм винне. Як дізнатися, що ця епідемія дісталась і до вашої родини? Вас дратують забаганки дітей, але ви все одно їх виконуєте. Ви з останніх сил намагаєтеся підтримати лад у домі, а всі надто зайняті перед телевізором, щоб вам допомогти. Ви не можете зайти до магазину і не купити чогось смачненького. Ви робите за дітей те, що вони мають робити самі. Ви пропонуєте підкуп і винагороду, коли хочете, щоб діти на щось погодилися. Для кого книжка Для батьків, педагогів, вихователів та всіх, хто цікавиться психологією та вихованням дітей

Максименко, Д.С. Здоров'я дитини в сучасному інформаційному середовищі [Текст] : практична психологія / Д. С. Максименко. - К. : Центр учбової літератури, 2018. - 224 с. Книга висвітлює проблему здоров’я і безпеки сучасних дітей і підлітків при взаємодії з джерелами масової інформації (телебаченням, журналами, інтернет-ресурсами, комп’ютерними іграми тощо) і буде корисна як фахів- цям (педагогам, психологам, соціологам), так і батькам, які прагнуть допомогти дошкільникам і школярам залишитися здоровими і незалежними від небажаних впливів цифрового світу і медіапростору. Адресована також студентам педагогічних коледжів і вузів з дисциплін професійного циклу (педагогіка, методика навчання і виховання, методика пізнавального і соціально-особистісного розвитку дошкільника, методика викладання інтегрованого курсу «Навколишній світ» у початковій школі тощо), для проходження педагогічної практики

Максименко, Д.С. Як справлятися з гнівом дитини [Текст]: практична психологія / Д. С. Максименко. - К. : Центр учбової літератури, 2018. - 173 с. Джерелом більшості проблем, які виникають у нашому суспільстві, є незрілі способи вираження гніву. Чому це так? Тому що навичкам правильного поводження з гнівом треба вчити. Вони не приходять самі собою. В родині необхідно вчити зрілому ставленню до гніву. Якщо ми, батьки, не будемо знати, що таке гнів і які прийнятні способи його вираження, то не зможемо навчити своїх дітей правильному поводженню в критичних ситуаціях. У цій книзі ми розглянемо деякі суттєві характеристики гніву, а також способи його вираження. Ми також поговоримо про різні етапи життя наших дітей і про форми вираження гніву на кожному етапі

Максименко, Д.С. Якщо підлітку важко навчатись у школі [Текст] : практична психологія: Навчальне видання / Д. С. Максименко. - К. : Центр учбової літератури, 2020. - 142 с. У цій книзі йдеться про причини шкільної неуспішності і даються відповіді на найбільш поширені питання педагогів і батьків. «Чим можна допомогти підлітку з труднощами в навчанні?», «Які психологічні особливості має молодший і старший підліток?», «Як підготувати підлітка у якого труднощі в навчанні до вибору професії?» та багато інших. Наприкінці кожного розділу запропоновано практичні рекомендації і конкретні вправи, які можна використовувати для роботи з підлітками, які відчувають труднощі у навчанні. Книга рекомендується як для педагогів, які працюють з підлітками так і зацікавленим батькам

Медіна, Джон. Правила розвитку мозку дитини [Текст] = Brain rules for baby. How to Raise a Smart and Happy Child from Zero to Five : Як виховати розумну та щасливу дитину від нуля до п'яти років: науково-популярне видання / Медіна, Джон ; Пер. з англ. Т.Рабчак. - 5-те вид. - К. : Наш Формат, 2019. - 320 с.

Мікер, Мег. Мікер, Мег [Текст] = Strong Mothers, Strong Sons: Lessons Mothers Need to Raise Extraordinary Men: психологія виховання з любов'ю і розумінням / Мікер, Мег ; Пер. з англ. - К. : Сварог, 2019. - 296 с. Мама – головна жінка в житті хлопчика. Саме мама повинна допомогти синові знайти мету і призначення в житті, навчитися розуміти і прощати, стати самостійним і нести відповідальність за свої вчинки. І мамам, звичайно, нелегко. Як знайти правильні слова і підтримати в складній ситуації? Як стати хорошим прикладом? Як навчитися виражати свою любов і підтримку, а в потрібний момент з легким серцем відпустити сина в доросле життя? Кожна мама хлопчика щодня вирішує безліч завдань, пов’язаних з вихованням чоловіки. І книга Мег Мікерен покликана допомогти їм в цій непростій, але важливій справі

Новара, Даніеле. Покарання марні. Як виховувати, не попадаючи в пастку емоцій [Текст] / Новара, Даніеле. - К. : Сварог, 2020. - 276 с. Конфлікти і суперечки – невід’ємна частина життя будь-якої сім’ї. Не важливо, скільки років вашим дітям –чотири або чотирнадцять, – завжди знайдеться привід, за яким думка дитини не збігається з батьківським. І часто в ситуації конфлікту дорослі зриваються на крик. Але кричати на дітей – безглуздо. Кричать від безсилля, коли вже не вистачає терпіння і любові, щоб знайти розумні доводи і згадати, що перед вами не ворог, а ваш близький і дорогий чоловік. Даніеле Новара, дипломований італійський психолог з величезним досвідом, вважає, що конфлікти можуть бути вельми корисні для розвитку особистості і формування здорових відносин всередині родини, потрібно лише навчитися правильно їх «проживати». У цій книзі ви знайдете практичні поради про те, як побудувати спілкування з підлітками та дітьми шкільного та дошкільного віку з урахуванням особливостей їх психології і як навчитися тримати себе в руках, коли, здавалося б, ніяких сил вже не залишилося. Книга буде корисна батькам дітей різного віку

Оота, Тосімаса. Найкращий тато! [Текст] : як залишатися в серці дитини, коли працюєш з ранку до вечора / Оота, Тосімаса. - К. : Сварог, 2020. - 112 с. Продовження серії «Японські батьки». Бути сучасним чоловіком нелегко, а татом – ще складніше! У цій книзі зібрані прості та ефективні поради для тих, хто насилу поєднує кар’єру і батьківство. Японський автор Тосімаса Оота розповідає, як батькові спілкуватися з дитиною при нестачі часу, як за якісь секунди розмови залишити слід в душі дитини, у що пограти, коли є всього кілька хвилин. Виховання перетвориться в захоплюючу гру, а зайнятий трудоголік – в самого дбайливого тата на світі

Руденко, Аліна Вікторівна. Тайм-менеджмент для мам, або Як все встигнути [Текст]: довідкове видання / Руденко, Аліна Вікторовна ; Вст. сл. автора. - Харьков : Основа, 2012. - 224 с.

Сігел, Деніел. Досить істерик! Комплексний підхід до гармонійного виховання дитини [Текст]: науково-популярне видання / Сігел, Деніел, Брайсон, Тіна ; Пер. з англ. С.Січкар. - К.: Наш формат, 2018. - 264 с.

Смолі, Гері. Пізнай свого чоловіка [Текст] : науково-популярне видання / Смолі, Гері ; Пер. з англ. Н. Щиглевської. - Вид. друге, виправ., доповн. - Львів : Свічадо, 2015. - 192 с.  Щасливе подружжя - це не випадковість. Його запорукою є випробувані принципи, без дотримання яких добрі, щирі стосунки неможливі. Автор, відомий фахівець у подружніх справах і чоловік зі стажем, намагається показати, що подружжя - серйозна річ, яка вимагає постійної роботи над собою обох партнерів. Ця книжка, як видно із назви, призначена для жінок. Поради і невеликі «хитрощі», які пропонує автор, допоможуть дружині і відповідно чоловікові розкрити у подружжі всі свої здібності і можливості

Соколов, Вадим Александрович. Родитель ты или вредитель [Текст]: науково-популярне видання / Соколов, Вадим Александрович, Пожарова, Светлана Борисовна; Ред. Н.Ф.Юрченко. - Харків : ВГ "Основа", 2017. - 240 с.

Засади усвідомленого батьківства

Любіть свою дитину.

Приймайте дитину такою, якою вона є.

Вірте та довіряйте своїй дитині.

Постійно вивчайте особистість дитини, не думайте, що ви вже все про неї знаєте.

Показуйте дитині, що вона є для вас важливою.

Дайте зрозуміти дитині, що її справи є важливими для вас.

Приділяйте увагу формуванню вольових рис, привчайте дитину до праці й виконання необхідних справ, навіть тоді, коли це не дуже приємно.

Допомагайте дитині виконати те, чого вона ще не вміє.

Дозволяйте дитині робити свій вибір, приймати власне рішення.

У разі конфліктів, засуджуйте не саму дитину, а її вчинок.

Прислухайтесь до думки дитини.

Читання як сімейна цінність…

«Книги та читання розгладжують зморшки на душі» /Лія Ф./

Саме батькам у читанні дитини належить вирішальна роль.

Це вони повинні пройти з малюком довгий шлях саморозвитку і вдосконалення, виховати любов до книги

Бібліографія статей

(подано у зворотній хронології)

Коваленко, Ксенія. Гаджет книжку не замінить [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2021/04/14-15-1118-1119-8-21-kvitnia-2021.pdf / Коваленко, Ксенія // Слово Просвіти. - 2021. - 8 квіт. (№ 14-15). - С. 15. Наш світ змінюється, і це важко не помітити. То чи є у нас гарантія, що через кілька років з нашого життя не зникнуть і книжки?

Копань, Лариса. Ода книзі [Текст] / Копань, Лариса // Слово Просвіти. - 2021. – 22 квіт. (№ 16) . - С. 13. Серед оберегів духовності книга посідає чільне місце. Навіть не зважаючи на потужний наступ електронних засобів комунікації, вона ще довго залишатиметься надійним вмістилищем інтелекту й мистецтва, знань і досвіду, бо саме є інтелектуальним і мистецьким витвором, що передається від покоління до покоління.

На 25% здоровіші та мають більшу оплату праці. Чому і навіщо українцям варто читати книжки [Текст] = https://nv.ua/ukr/ukraine/navishcho-ukrajincyam-chitati-knizhki/navishcho-ukrajincyam-chitati-knigi-dosvid-rozvinenih-krajin-ukrajinskiy-institut-knigi-50181509.html / Інф. "НВ" // https://nv.ua. - 2021. - 10 вер. 8% українців щодня читають книжки. Це багато чи мало в контексті сучасного ритму життя і безперервного онлайн-потоку інформації? Як такий показник впливає на українське суспільство в цілому? У 2019 році KVB Boekwerk, платформа знань та інновацій для видавців Королівства Нідерланди, провело масштабне дослідження, покликане конкретно пояснити, чому ж читати корисно: «Наша мета - зробити крок від впливу читання на людину, доведеного науковими дослідженнями, до його значення для суспільства загалом

Статеве виховання зі Світланою Ройз [Текст] = https://life.nv.ua/ukr/kids/seksualne-vihovannya-ditey-naykrashchi-knigi-vid-svitlani-royz-50175859.html : дитяча психологиня радить найкращі книги про сексуальний розвиток для підлітків / Інф. "НВ" // Новое время страны. - 2021. - 5 авг. (№ 29). - С. 50-51. Популярна дитяча і сімейна психологиня Світлана Ройз називає книги про сексуальний розвиток для підлітків

Сушко, Марина. Сара Буо: "Поезія - це чудова соціальна мережа" [Текст] / Сушко, Марина // Літературна Україна *. - 2021. - 13 лист. (№ 23). - С. 22. Я раду читачам прочитати Fragilidadеs тому що це книга, у якій ми можемо відчути своє відзеркалення

Трегуб, Ганна. Лія Прайс: «Для частини сучасного суспільства читання виконує функцію своєрідної медитації. Це спосіб утечі від соціальної інтеракції, економічної продуктивності» [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/Culture/253478 / Трегуб, Ганна // Український тиждень. - 2021. - 29.10 (№ 43). - с. 44-46. Професорка Ратґерського університету, американська літературна критикиня Лія Прайс поспілкувалася з Тижнем про трансформацію функції та завдань читання у сучасному суспільстві та власну історію книжок. Співрозмовниця журналу, стала учасницею цьогорічного IV Міжнародного книжкового фестивалю Book Space, що відбувся в Дніпрі

Фельдман, Світлана. Книги, що формують спільноту однодумців [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chytayte/knygy-shcho-formuyut-spilnotu-odnodumciv / Фельдман, Світлана // День. - 2021. - 8 жовт. Світлана Фельдман: «Важливо, щоб діти відчували, що читати – це модно і престижно»

Харченко, Ольга. «Надійна інтелектуальна основа» [Текст]: як живуть і «працюють» книги «Дня» / Харченко, Ольга // День. - 2021. - 18 бер. 15 березня всі охочі могли долучитися до Дня читання книжок «Дня» - безпосередньо читаючи їх або ж ще й фіксуючи цей процес на фото чи цитуючи улюблені уривки в соцмережах

Як читати з дитиною книги англійською мовою: корисні лайфхаки [Електронний ресурс] = https://simya.24tv.ua/yak-chitati-ditinoyu-knigi-angliyskoyu-movoyu-korisni-novini-dnya_n1646083 / Iнф. https://simya.24tv.ua // https://simya.24tv.ua. - 2021. - 5 черв. Література іноземною мовою допоможе запам'ятати нові слова й фрази, розвинути почуття грамотності та мови, а також навчить сприймати іноземну мову на слух. Для дитини ж найголовніше в цьому процесі – отримання задоволення

  

Література з фондів МСМБ

  

Данціг, Шарль. Навіщо читати [Текст]: есеї / Данціг, Шарль; Пер. з фр. З.Борисюк; Худож. С.Шевцов. - Львів : Видавництво Анетти Антоненко, 2015. - 216 с

Еко, Умберто. Не сподівайтеся позбутися книжок [Текст]: інтерв'ю / Еко, Умберто, Кар'єр, Жан-Клод ; Інтерв'ю записав Ж.-Ф. де Тоннак; Пер. з фр. І.Славінської. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. - 256 с

Еко, Умберто. Роль читача [Текст]: дослідження з семіотики текстів / Еко, Умберто ; Пер. з англ. М. Гірняк. - Львів : Літопис, 2004. - 384 с

Пол, Памела. Як виховати читача [Текст] = How to Raise a Reader : популярне видання / Пол, Памела ; Пер. з англ. О.Стукала; Худож. Д.Яккаріна та ін. - К. : ArtHuss, 2020. - 264 с. Коли літературні поради стають твоїм фахом, чому б не поділитись улюбленими книжками й рекомендаціями для батьків немовлят, дошкільнят і самих юних читачів? Редакторки «The New York Times Book Review» Памела Пол і Марія Руссо написали не лише про те, як читати дітям різного віку (від народження й до старшої школи), а й про те, що їм краще читати. Зручно поділена на «вікові» й «тематичні» рубрики книжка може стати комплексним путівником у світ дитячої психології й літератури — короткі анотації чергуються тут із дуже практичними порадами, як прищепити малюкам любов до книжок, відповідями на поширені запитання й розвінчуванням міфів. Зручним і приємним додатком до українського видання стали примітки про українські переклади згаданих видань

Прайс, Лія. Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки [Текст] = What we talk about when we talk about books: популярне видання / Прайс, Лія ; Пер. з англ. М.Лузіної. - К. : Yakaboo Publishing, 2020. - 208 с. Що станеться з книжкою у добу онлайн-трансляцій, інтернету і соціальних мереж? Чи буде існувати друкована книжка? Як зміниться життя людини без книжок, чи зміниться? І яке майбутнє читання? Авторка книжки через аналіз наукових досліджень та низку цікавих фактів з історії книжок формує відповіді на ці питання і загалом заспокоює читачів. Ця книжка буде корисною видавцям, бібліотекарям, критикам і оглядачам, вчителям, книгарям та всім любителям книжок

Сайп, Роджер. Розвиток мозку. Як читати швидше, запам’ятовувати краще та досягати мети [Текст] = Train Your Brain for Success. Read Smarter, Remember More and Break Your Own Records : Популярне видання / Сайп, Роджер ; Передмова Е.Плантенберга; Пер. з англ. Я. Лебеденка. - Харків : Книжковий клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2019. - 240 с. Качаєте м’язи? А мозок? Це ж наш найголовніший «м’яз». Тренування мозку здатне привести вас до успіху практично в будь-якій сфері життя: професійній, фінансовій, родинній, громадській тощо. Добре, думаєте ви. А де шукати тренажер для мозку? Ви вже тримаєте його в руках! Потроєння вашої спроможності запам’ятовувати інформацію. Читання у два, три чи навіть чотири рази швидше, ніж раніше; окреслення цілей, які самі підштовхують вас до своєї реалізації, та використання часу таким чином, що дає змогу досягати усього насправді важливого, – це здається неможливим, чи не так? Роджер Сайп доводить протилежне. Час повірити в те, що ви теж здатні робити дивовижні речі. Прокачайте свій мозок – прокачайте себе!

Соболевська, Юстина. Книжка про читання [Текст]: науково-популярне видання / Соболевська, Юстина; Переклад з пол. А.Бондара. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2014. - 176 с.

Читання як проблема вільного часу: За результатами соціолого-статистичних досліджень [Текст]: наукове видання / Сеньківський, Всеволод Миколайович [и др.]. - Львів: Українська академія друкарства, 2009. - 160 с.

Інтернет-ресурси:

http://www.golos.com.ua  – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua/uk  – сайт газети «День»

http://www.dt.ua  – сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://slovoprosvity.org – сайт тижневика «Слово просвіти»

https://health.fakty.com.ua - сайт газети «Факти. Здоров'я»

https://nv.ua/  – сайт журнала «Новое время страны»

https://gazeta.ua/journal – сайт журналу «Країна»

Бібліограф укладач: Фоміна Н. І.

 

 

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ