Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Захист дітей»

Поділіться цією сторінкою:

Міжнародний день захисту дітей, День захисту дітей в Україні, Міжнародний день безвинних дітей - жертв агресії, Всесвітній день боротьби з дитячою працею, День молодіжних та дитячих громадських організацій

Тематичний бібліографічний список статей

 до Міжнародного дня захисту дітей

Міжнародний день захисту дітей відзначається щорічно 1 червня

Щорічно 1 червня в Україні та ще в понад 60 країнах відзначають Міжнародний день захисту дітей. У багатьох це свято асоціюється з початком літніх канікул, морозивом і веселощами, однак ця дата має не тільки розважальний підтекст.

Історія свята

День захисту дітей бере свій початок з 1 червня 1925 року. Саме цього дня відбулося дві події, які і стали визначальними при виборі дати свята: в Женеві відбулася перша міжнародна конференція, під час якої обговорювалися проблеми дітей, а генконсул Китаю в Сан-Франциско зібрав у місті групу китайських дітей-сиріт і влаштував для них святкування Дуань-у Цзе - свято, яке символізує початок літа.

Офіційно Міжнародний день захисту дітей засновано в 1949 році. Саме тоді у Парижі відбулася спеціальна сесія Міжнародної демократичної федерації жінок, на якій і було ухвалено рішення заснувати міжнародний День захисту дітей. Це було зумовлено тим, що після Другої світової війни багато неповнолітніх по всьому світу залишилися сиротами, без даху над головою, їжі і з різними захворюваннями.

Відзначати свято почали з 1950 року, тоді урочисті заходи відбулися в 51 країні. А вже в 1989 році ООН представила Конвенцію з прав дитини.

Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини в 1991 році, проте відзначати свято почала з 1998 року – після підписання 30 травня президентом України указу "Про день захисту дітей". У нашій країні це свято не є вихідним днем, окрім випадків, коли День захисту дітей припадає на суботу або неділю.

Цікаво, що з 2013 року за ініціативою ООН цього дня відзначають ще одне сімейне свято – Всесвітній день батьків. А з 2001 року (за пропозицією Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН) відзначається також Всесвітній день молока.

Символіка свята

Офіційним символом Міжнародного дня захисту дітей є спеціальний прапор. На зеленому тлі, що символізує гармонію і родючість, навколо Земної кулі зображено 5 фігурок людей. Ці фігурки символізують єдність усіх рас і народів, а зображення Землі - символ спільної домівки.

Захист дітей в Україні

Наприкінці 2018 року повідомлялося, що в Україні на обліку перебувало понад 17 тис. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них 4,5 тис. проживали в державних установах різного типу (інтернати), інші перебувають у сімейних формах виховання (опіка, піклування, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу).

У Генеральній прокуратурі України повідомляють, що постійно тримають на контролі ситуацію щодо захисту прав і свобод дітей. Так, у Донецькій, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській та Харківській областях із січня 2019 року розпочали реалізацію пілотного проекту "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у скоєнні злочину". Зараз кожного третього підлітка, який вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, залучають до процедур примирення з потерпілими.

"Всього завдяки активній позиції прокурорів до відновних форм відповідальності притягнуто майже півтисячі неповнолітніх. До суду скеровано 114 клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності або про застосування примусових заходів виховного характеру, 110 обвинувальних актів угод про примирення та про визнання винуватості, обґрунтовано закрито 150 кримінальних проваджень", – розповів речник ГПУ Андрій Лисенко.

Окрім цього, в Україні в розрізі Дня захисту дітей показовою є історія, яка сталася у Житомирській області. Місцеві суди забрали 5-річну дівчинку з прийомної сім'ї і повернули біологічним батькам, яких через зловживання алкоголем вже було позбавлено батьківських прав щодо двох інших дітей. Після повернення дитини батькам, останні не пускали до дівчинки прийомних батьків та не відчиняли двері комісіям, які приїздили перевірити умови проживання.

Поки прийомні батьки намагалися через суди повернути дитину, 5-річна дівчинка зникла. А 27 травня 2019 року правоохоронці з'ясували, що біологічні батьки вбили дівчинку (саме вбивство сталося близько 8 місяців тому), її тіло спалили в печі, а залишки винесли. Батькам дитини обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Окрім цього, відкрито кримінальне провадження за фактом службової недбалості працівників районної служби у справах дітей та Центру соціальних служб для молоді, які не забезпечили належний контроль за сім'єю.

Після вбивства дитини уповноважений ВР з прав людини до міністра соціальної політики посилити контроль за діяльністю служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. За словами омбудсмена, соціальні служби у справах дітей на місцях не здійснюють належного соціального супроводу сімей.

"Це пов'язано з багатьма факторами. Зокрема, з недостатньою кількістю соціальних працівників, їхнім низьким професійним рівнем і некомпетентною судовою системою у сфері прав дитини. На більш ніж 7,5 млн дітей тільки шість тисяч соціальних працівників"

Як відзначають День захисту дітей

У день захисту дітей у багатьох країнах відбуваються мітинги, автопробіги і молебні проти абортів. 1 червня також масово збирають гроші на лікування онкохворих дітей. Цього дня світова спільнота закликає зупинити домашнє насильство, проводить освітні кампанії для дітей з інформацією про те, куди вони можуть звернутися у разі утиску їхніх прав. 

Але попри всю серйозність цієї дати, свято не обходиться і без розважальної складової.

В Україні цього дня відбувалися різноманітні заходи та благодійні акції, концерти, змагання, конкурси, лекції, виставки, демонстрація фільмів, виступи артистів та аніматорів.

У Києві в 2019 році 1 червня відбулося відкриття відреставрованої дитячої залізниці у Сирецькому парку. Окрім цього, у столиці також відбувся фестиваль морозива, фестиваль дитячої творчості та Всеукраїнський велодень. Головний заклик більшості акцій, які проводяться цього дня в більш ніж 60 країнах світу, – тільки дорослим під силу вирішити проблеми дітей.

https://ua.112.ua/golovni-novyni/den-zakhystu-ditei-istoriia-tradytsii-i-symvolika-sviata-493990.html

Бібліографія статей

Україна. Верховна Рада. Про стан соціального захисту дітей та невідкладні заходи, спрямовані на захист прав дитини в Україні [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/327110: Постанова Верховної Ради України від 17 січня 2020 р. № 483-ІХ / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2020. - 4 лют. (№21). - С. 6. У зв’язку з накопиченням проблемних питань у сфері забезпечення та захисту прав дитини, виникненням нових викликів, пов’язаних із збройним конфліктом на сході України, безсистемним реформуванням базових процедур та структур, завдання яких полягає у забезпеченні та дотриманні прав дітей, які становлять шосту частину українського соціуму

Україна. Президент. Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/7212019-29821: указ Президента України від 30 вересня 2019 р. № 721/2019 / Інф. "Оф. вісник Президента України" // Офіційний вісник Президента України. - 2019. - 7 жовт. (№21). - С. 15-16

Україна. Президент. Про невідкладні заходи щодо покращення здоров’я дітей [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/8942019-30949: Указ президента України від 7 грудня 2019 р. №894/2019 / Інф. "Оф. вісник Президента України" // Офіційний вісник Президента України. - 2019. - 20 груд. (№26). - С. 26. З метою забезпечення додержання конституційних гарантій з охорони дитинства, реалізації права дітей на безпечне для життя і здоров’я середовище, збереження та зміцнення здоров’я підростаючого покоління

***

Котляр, Алла. Долі на експорт-2? [Текст] = https://dt.ua/SOCIUM/doli-na-eksport-2-330589_.html: міжнародне всиновлення - спрощувати, стримувати, забороняти? / Котляр, Алла // Дзеркало тижня. - 2019. - 23-29 лист. (№ 45) . - С. 11. Указ президента №721/2019 від 30.09. 2019 р. "Про деякі питання забезпечення прав і законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківської опіки, розвитку та підтримки сімейних форм виховання", де пункт номер один - міжнародне всиновлення і приєднання України до Гаазької конвенції. Поки українці шукають відсутні можливості пройти навчання для всиновлення, дітей максимально відкрили для всиновлення іноземцями. Такою є сімейна й демографічна політика

Котляр, Алла. Їхати - ні на чому, бігти - нікому [Електронний ресурс] = https://dt.ua/SOCIUM/yihati-ni-na-chomu-bigti-nikomu-343314_.html: про захист прав дитини в Україні в умовах пандемії / Котляр, Алла// Дзеркало тижня. - 2020. - бер. Найменш захищені верстви населення в нас, як відомо, - пенсіонери і так звані державні діти: сироти й ті, хто з тієї або іншої причини залишився без батьківського піклування. І якщо пенсіонерам хоча б пообіцяли одноразово видати по тисячі гривень, то про дітей, як у нас це часто буває не під час свят, просто забули. Днями міністерка соцполітики Марина Лазебна закликала місцеві органи влади забезпечити заходи із захисту прав дітей в умовах карантину, запевнивши, що ці питання перебувають на постійному контролі Мінсоцполітики. Відповідний лист із підписом міністерки 26 березня надісланий обласним та Київській міській держадміністраціям

Крючков, Олександр. Роби добро за життя [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/robi-dobro-za-zhittya/ / Крючков, Олександр // Урядовий кур`єр. - 2020. - 18 січ. (№ 10). - С. 3. Півзахисник лондонського "Арсеналу" турецького походження Месут Озіл пожертвував гроші на 219 операцій дітям з малозабезпечених сімей. "Ми з дружиною, - так пояснив свій вчинок футболіст, - оголосили перед нашим весіллям у червні 2019 року, що покриємо витрати ще на 1000 життєво важливих операцій для дітей з незаможних родин у всьому світі"

Технології - проти насильства [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/tehnologiyi-proty-nasylstva: албанські дівчата розробили програму GjejZa, яка надає юридичні, психологічні та медичні консультації / Інф. "День" // День. - 2019. - 10 жовт. (№ 185). - С. 2. Арла, Діа та Йонада, троє албанських підлітків, відомі як команда D3c0ders, нещодавно виграли Всесвітній саміт Technovation World Pitch в Силіконовій долині зі своїм додатком GjejZa (що в перекладі означає «знаходити голос»), повідомляє invest-in-albania.org. Командам дівчат було запропоновано визначити проблему у своїй громаді й вирішити її за допомогою технологій та підприємництва. Додаток GjejZa - це рішення проти гендерного насильства

Чорна, Світлана. Пріоритет держави - щаслива дитина, заможна родина [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/322130 / Чорна, Світлана // Голос України. - 2019. - 27 вер. (№185). - С. 1, 2. Сім'я - це державний пріоритет. Пріоритет - щаслива дитина і заможна родина. Про те, як зробити щасливою кожну українську дитину і, зокрема сиріт та позбавлених батьківського піклування, йшлося на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. На зустріч з очільниками та членами комітету, що відбулася у стінах Верховної Ради напередодні Дня усиновлення, яке традиційно відзначається 30 вересня, зібралися ті, хто взяв у свою сім'ю сироту, створив дитячий будинок сімейного типу.

***

Бібліографію подано за алфавітом авторів та назв

Безвершенко, Юлія. Боротьба зі злісними неплатниками аліментів: захист прав дитини чи неприхований піар? [Текст] = https://dt.ua/family/borotba-zi-zlisnimi-neplatnikami-alimentiv-zahist-prav-ditini-chi-neprihovaniy-piar-262034_.html: покарати легко. Складніше забезпечити умови / Безвершенко, Юлія, Шевченко, Андрій // Дзеркало тижня. - 2017. - 2-8 груд. (№ 46). - С. 1,13. Усі обговорюють ухвалений у першому читанні законопроект №7277 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів". Тож проаналізуймо, що такого нового пропонує нам законопроект №7277

Вітович, Ігор. Украдене майбутнє: [Текст] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3488/2006/135684/: 12 тисяч дітей у світі вбито або поранено в конфліктах за 2018 рік / Вітович, Ігор// Україна молода. - 2019. - 31 лип. (№ 84). - С. Торік під час збройних конфліктів у всьому світі було вбито або поранено 12 тисяч дітей. Загалом ООН зафіксувала 24 тисячі «тяжких порушень» проти малолітніх, серед яких також - використання дітей як солдатів, сексуальне насильство, викрадення, атаки на школи та госпіталі. Як зазначається у звіті, кількість порушень з боку неурядових озброєних груп залишається незмінною, водночас спостерігається збільшення кількості порушень з боку урядів і урядових сил

Волинець, Людмила. Про захист прав дітей [Текст] = https://dt.ua/zepovit/pro-zahist-prav-ditey-334048_.html: ситуація зі сферою захисту прав дитини в Україні наближається до критичної точки / Волинець, Людмила // Дзеркало тижня. - 2019. - 27 груд.(№ 50) . - С. 17. На жаль, починаючи з 2012 року, з різних причин сфера захисту прав дитини стала повертатися у стан до 2005-го: в часи дитячої безпритульності. І якщо не робити ніяких кроків, то, боюся, через рік ми можемо побачити, що таке дитяча бездоглядність 2020-х. Смисл численних змін, які хаотично вносилися в законодавство, зрозуміти практично неможливо. Окремі з них ситуацію лише погіршили. Так, замість деінституалізації, яка передбачала насамперед виведення дітей з інтернатів, ми отримали ліквідацію установ. На недавніх слуханнях Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики одне з найсерйозніших питань було до Мінздоров'я, яке заявило, що з 1 січня дітей не прийматимуть у Будинки дитини. Їх реорганізують в інші, теж потрібні дітям комунальні установи - паліативні центри. Очевидно, спочатку необхідно подумати про те, куди влаштовувати дітей, і тільки потім, коли Будинки дитини перестануть бути затребуваними, реорганізовувати їх

Гольцберг, Катерина. Право дитини на гру [Текст] = https://dt.ua/family/pravo-ditini-na-gru-273015_.html: Іграшки мусять задовольняти потреби дитини і в деструктивних діях, і у творчих / Гольцберг, Катерина // Дзеркало тижня. - 2018. - 24-30 бер. (№ 11). - С. 13. Дитинство - це не підготовка до життя, це вже і є саме життя, і нам не вдасться переграти його заново. Такої можливості не буде і в наших дітей. Отже, нам, дорослим, слід усвідомити, що справді важливо для наших дітей на цей момент, а що може зачекати, і дати нарешті дітям право на гру. У 2013 р. ООН змушена була внести поправку до статті 31 Конвенції про права дитини, щоб закріпити право дитини на гру. Основне завдання поправки - боротьба з комерціалізацією дитинства, надзайнятістю дитини та некомпетентністю батьків у сфері розвитку дітей. Проблема полягала в тому, що гра перестала бути основним методом навчання, а це призвело до серйозних пробілів у розвитку малюків

День дітей [Текст]: 1 червня вся спільнота відзначає День захисту дітей. Національна рада жінок України закликає громадськість «замислитись над тим, що чимало українських дітей проживають поза сприятливим сімейним середовищем, потерпають від бідності, насильства, задіяні у найгірших формах дитячої праці, не всі діти мають доступ до високоякісних освітніх послуг. Фактично кожного дня в кримінальних хроніках повідомляється про загибель жінок під час сімейних конфліктів. Вдумаймося, адже нерідко свідками таких трагедій є діти. Національна рада жінок України впевнена, що кожен із нас особисто повинен зробити свою добру справу для дітей, щоб вони росли щасливими і здоровими, на радість батькам і державі. Почуймо дітей сьогодні, подивімося на світ їхніми неупередженими очима, щоб потім пишатися нашими дітьми та бути спокійними за майбутнє своєї країни!» Подаємо повний текст звернення./ Інф. "День" // День. - 2009. - 2 черв.(№91). - С. 1.

Здоровило, Тарас. На вулицю - не від хорошого життя [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3199/2006/114728/: нацполіція впроваджує нові методи розшуку зниклих дітей - Аброськін / Здоровило, Тарас // Україна молода. - 2017. - 15 серп. (№ 98). - С. 2. Новостворена Нацполіція України, бажала того чи ні, але прийняла у «спадок» чимало проблемних питань, які доводилося розплутувати її попередникам. Одним із них є розшук зниклих дітей i ціла низка інших неприємних ситуацій, пов’язаних iз юним поколінням: запобігання правопорушенням, які скоюють кинуті напризволяще батьками дітлахи, або продажу дітей. Як повідомив начальник відділу Департаменту протидії злочинам, пов’язаним із торгівлею людьми Нацполіції Андрій Гаманюк, лише з початку поточного року поліція припинила більше десяти спроб продажу дітей

Іноземцям дозволено усиновити не більше чверті українських сиріт [Електронний ресурс] = https://dt.ua/UKRAINE/inozemcyam-dozvoleno-usinoviti-ne-bilshe-chverti-ukrayinskih-sirit.html / За матеріалами: DT.UA // Дзеркало тижня. - 2013. - 18-25 січ. (№2). - С. Влада бачить своє завдання в тому, щоб влаштувати дітей, які виховуються в інтернатних установах, в сім'ях українських громадян. Тоді питання міждержавного усиновлення відпаде саме собою. . "Для України завдання полягає в наступному - влаштувати дітей, які виховуються в інтернатних установах, в сім'ї українських громадян. І питання міждержавного усиновлення відпаде сама собою. Воно може залишатися нормою в законодавстві, але необхідності в ньому просто не буде", - зазначила Людмила Волинець, керівник офісу уповноваженого президента України з питань захисту прав дітей

Кирей, Роман. Замість інтернату - патронатна родина [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/zamist-internatu-patronatna-rodina/: на Черкащині впроваджують інноваційні рішення, спрямовані на подолання соціального сирітства / Кирей, Роман // Урядовий кур`єр. - 2017. - 11 лист. (№213). - С. 1, 5. Охорону дитинства, захист прав дитини в Україні на законодавчому рівні визначено стратегічним загальнонаціональним пріоритетом. Однак у нашому суспільстві ще багато викликів у забезпеченні прав дітей. На які аспекти варто звернути першочергову увагу, з’ясовували журналісти «УК». Понад 3 тисячі дітей Черкащини перебувають в інтернатних закладах різного типу за заявою батьків через їхню нездатність задовольнити потреби дитини за місцем проживання. Нерідко розміщення дитини в таких закладах батьки розглядають як єдину можливість забезпечити належний догляд та утримання дитини. Однак саме такий підхід подекуди суперечить міжнародним нормам. Тож на Черкащині шукають альтернативу

Короденко, Максим. Право на позашкілля [Текст] / Короденко, Максим // Освіта України. - 2017. - 20 лют. (№ 6). - С. 6. У листі МОН № 1/9-46 від 02.02.2017 р. головам обласним і Київської міської державних адміністрацій йдеться про те, що міністерство занепокоєне ситуацією щодо забеспечення прав дітей на позашкільну освіту в умовах децентралізації

Косянчук І. Дитячий день [Текст] / І. Косянчук // Урядовий кур'єр. - 2010. - 1 черв.(№97). - С. 1. У календарі 1 червня позначено як "Міжнародний день захисту дітей". Захисту, а не просто веселощів та розваг. Рада Міжнародної демократичної федерації жінок ще в листопаді 1949 року на своїй спеціальній сесії оголосила цей день як такий, що має привернути увагу всіх дорослих світу до проблем охорони здоров'я дітей, боротьби з експлуатацією дитячої праці, прав дитини на освіту, дозвілля та захист від фізичного й психологічного насилля тощо. А в 1950 році до перших заходів з нагоди цього дня долучилася й Організація Об'єднаних Націй, оголосивши захист прав, життя і здоров'я дітей одним із пріоритетних напрямків своєї діяльності

Малімон, Наталія. Треба жити любов’ю! [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/poshta-dnya/treba-zhyty-lyubovyu: волиняни - про вагу даного слова, наживу на... дітях і байдужість держави / Малімон, Наталія // День. - 2018. - 23-24 бер. ( № 51-52, ). - С. 12. На жаль, хоч як це прикро, але питання наживи на дітях у нашій країні таки актуальне. Багато сімей дійсно народжують дітей не від великого кохання, а як спосіб заробітку. Нещодавно одна моя знайома цілком спокійно розповідала, що завагітніла третьою дитиною, бо... треба ж зібрати старшу дитину до школи. От і вирахували з чоловіком: якщо маля народиться в серпні, то коштів їм вистачить. Обоє не працюють...

Мещан, Ігор. Як держава захищає права дітей з інвалідністю [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/yak-derzhava-zahishaye-prava-ditej-z-invalidnistyu: запитайте в експерта / Мещан, Ігор // Урядовий кур`єр. - 2019. - 29 лист. (№230). - С. 6-7. - Закінч. у № 232. «Урядовий кур’єр» звернувся по консультацію з цього питання до директора департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації Ігоря Мещана.

Миколюк, Оксана. Дитяча юстиція [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/dytyacha-yustyciya: громадськість та фахівці розробили рекомендації для вдосконалення ювенального правосуддя / Миколюк, Оксана // День. - 2019. - 13-14 вер. (№ 166-167). - С. 18. Реформа системи допомоги дітям, які опинилися в конфлікті чи контакті з законом (свідки, жертви злочину), потребує продовження. Фахівці кажуть, що в українському правосудді має бути розуміння відмінності підходу в процедурі щодо дорослого і дитини. Чинний процесуальний кодекс передбачає підготовку спеціальних суддів і слідчих, які працюватимуть з дітьми. «Сьогодні в Україні реформується система судочинства, поліція. Яким чином у цих перетвореннях дотримуються права та інтереси дітей у сфері правосуддя?

Найкраща в світі - усмішка дитини [Текст]: 1 червня - Міжнародний день захисту дітей / Інф. "УК" // Урядовий кур'єр. - 2008. - 31 трав.(№99). - С. 1. Нема нічого кращого у світі, як усмішка дитини. на жаль, не всі батьки належним чином дбають про власних дітей. Тому в усьому світі перше червня відзначається як день нагадування суспільству про необхідність дотримання прав дітей, розв'язання проблем їхнього захисту

Родина - це люблячі батьки, близькі, небайдужі люди [Текст]: 1 червня - День захисту дітей / Інф. "Голос України" // Голос України. - 2009. - 30 трав.(№99). - С. 1. Основне право кожної дитини - жити в родині. Воно гарантовано Конвенцією ООН із прав дитини, що ратифікувала Україна. маленький громадянин не може жити без уваги з боку дорослих. На жаль, багатьом малюкам родину заміняє дитячий будинок, інтернат. Таємна мрія кожного його вихованця, щоб поруч були люблячи батьки, близькі та небайдужі люди. Чи здійсненна ця дитяча мрія в Україні?

Розвадовська, Олена. Польський дитячий омбудсмен Марек Міхаляк [Текст]: "Продитяча активність для нас є природною" [Текст] = http://gazeta.dt.ua/personalities/polskiy-dityachiy-ombudsmen-marek-mihalyak-prodityacha-aktivnist-dlya-nas-ye-prirodnoyu-_.html / Розвадовська, Олена // Дзеркало тижня. - 2016. - 24-30 вер. (№34). - С. 10. У Польщі діти навіть зі шкільного підручника можуть дізнатися про особливого дорослого, котрий захищає їхні права, і це - його основна робота. Марек Міхаляк - той самий дорослий, що вже 8 років очолює сильну й незалежну інституцію Уповноваженого з прав дитини в Республіці Польща. Будь-яка дитина, якого-завгодно віку, може звернутися до нього по пораду або попросити захисту. Пан Марек постійно підкреслює важливість права дитини на висловлення своєї думки. Сам постійно зустрічається з дітьми. Чи можливий такий незалежний інститут захисту прав дитини в Україні? Не при президентові України, не відділ в офісі омбудсмена з прав людини, а незалежний, окремий. З чого він має початися - з політичної волі, харизматичного лідера чи звичайної небайдужості влади і соціуму до дітей? Чи він справді потрібен? Про те, як полякам вдалося поставити державний механізм на службу дітям, розповідає Марек Міхаляк

Сухорукова, Анастасія. Правила захисту дітей під час сімейних конфліктів Конфлікти слід нормалізувати як явище. [Текст] = https://dt.ua/family/pravila-zahistu-ditey-pid-chas-simeynih-konfliktiv-278832_.html: правила захисту дітей під час сімейних конфліктів 25 травня, 16:59Роздрукувати Конфлікти слід нормалізувати як явище. / Сухорукова, Анастасія // Дзеркало тижня. - 2018. - 26 трав.(№ 20). - С. 15. Сварки і конфлікти - частина здорової динаміки відносин, коли люди притираються одне до одного або ж намагаються знайти прийнятне для обох рішення. Кожен з учасників конфлікту щось отримує і щось втрачає. Хоч я й не працюю з дітьми, проте часто маю справу з наслідками сімейних конфліктів в особистостях дорослих клієнтів, які колись були дітьми і спостерігали за сімейними розбірками. Здавалося б, ніякої трагедії не сталося і всі зрештою помирилися. Однак у дитячій психіці - це велика рана, яка кровоточить роками й накладає відбиток на все подальше життя

Чимирис, Маргарита. Глава представительства ЮНИСЕФ в Украине Юкие Мокуо [Текст] = https://kp.ua/life/340034-hlava-predstavytelstva-yunysef-v-ukrayne-yukye-mokuo-nasylye-nad-detmy-ne-tolko-problema-ukrayny-ona-vsemyrnaia: "Насилие над детьми - проблема не только Украины. Она - всемирная" [Текст] : накануне Дня защиты детей, который отмечается 1 июня, руководитель Детского фонда ООН ответила на вопросы читателей "КП" / Чимирис, Маргарита // Комсомольская правда в Украине. - 2012. - 31 мая (№116). - С. 14.

https://www.radiosvoboda.org/a/news-den-zahystu-ditei/29975589.html Світ відзначає Міжнародний день захисту дітей

День захисту дітей в Україні

Україна. Кабінет Міністрів. Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 і від 10 липня 2019 р. № 691 [Текст] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1166-2019-%D0%BF : постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1166 // Урядовий кур`єр. - 2020. - 23 січ. (№ 13) . - С. 4. Порядок надання комплексної послуги “єМалятко”. Нове у Правилах реєстрації місця проживання і Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру Зміни до постанов КМУ про : “свідоцтва про народження, в яких відсутній унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та/або реєстраційний номер облікової картки платника податків, після набрання чинності цією постановою є дійсними та мають однакову юридичну силу із свідоцтвами про народження, в яких наявний унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та/або реєстраційний номер облікової картки платника податків.”

Україна. Президент. Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/7212019-29821: указ Президента Українивід 30 вересня 2019 р. № 721/2019 / Інф. "Оф. вісник Президента України"
// Офіційний вісник Президента України. - 2019. - 7 жовт. (№21). - С. 15-16.
З метою забезпечення права дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, на особливий захист та Допомогу держави, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей

***

Україна. Закон. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/298202: Закон України від 7 грудня 2017 р. № 2234-VIII / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2018. - 6 січ. (№4). - С. 22.

Україна. Закон. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів [Текст] = http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2037-19 : закон України від 17 травня 2017 р. № 2037-VIII / "УК" Орієнтир № 22
// Урядовий кур`єр. - 2017. - 21 черв. (№114). - С. 10.

Україна. Закон. Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту житлових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа [Текст] = http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2279-19: Закон України від 8 лютого 2018 року № 2279-VIII / інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2018. - 27 лют. (№40). - С. 4.

Україна. Верховна Рада. Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Права дитини в Україні: забезпечення, дотримання, захист" [Текст] = http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1906-19 : постанова Верховної Ради від 22 лютого 2017 р. № 1906-VIII // Урядовий кур`єр. - 2017. - 27 трав. (№97). - С. 10-11.

Україна. Кабінет Міністрів. Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-realizaciyu-eksperimentalnogo-proektu-shchodo-stvorennya-spriyatlivih-umov-dlya-t100719: Постанова КМ України від 10 липня 2019 р. № 691 / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2019. - 10 серп. (№152). - С. 7. Уряд підтримав експериментальний проект щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини. Це зумовлено необхідністю створення державою ефективного механізму надання комплексу послуг, спрямованих на реалізацію дитиною права на соціальний захист, права на місце проживання та інших прав, що пов’язані з її народженням. Запропонований механізм надання таких послуг, дозволить мінімізувати кількість документів та процедурних дій, що вимагаються для їх отримання і значно зменшить адміністративне навантаження на батьків

Україна. Кабінет Міністрів. Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю [Текст] = https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/deyaki-pitannya-adnih-zhittyevih-obstavinah-u-tomu-chisli-takih-shcho-mozhut-zagrozhuvati-yih-zhittyu-ta-zdorovyu: Постанова КМ України від 3 жовтня 2018 р. № 800 / Інф. "УК" Орієнтир № 38 // Урядовий кур`єр. - 2018. - 10 жовт. (№190). - С. 10-12. Прийнятою постановою передбачено забезпечення реалізації комплексних заходів щодо захисту прав та інтересів дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, зміну підходів до їх виявлення, ведення обліку та організації допомоги, а також уникнення дублювання функцій відповідних суб’єктів, що сприятиме підвищенню оперативності та якості заходів і їх спрямуванню на забезпечення найкращих інтересів дітей. Також визначено обов’язки різних органів та структур щодо виявлення, взаємоінформування та організації надання допомоги дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема постраждалим від жорстокого поводження і тим, життю або здоров’ю яких загрожує небезпека. Упроваджується прийняття рішень про негайне відібрання дітей у батьків або осіб, які їх замінюють, на підставі чіткого інструменту - оцінки рівня безпеки дитини

***

Афоніна, Дар’я. Доньки-матері: стосунки на межі [Текст] = http://gazeta.dt.ua/family/donki-materi-stosunki-na-mezhi-_.htm / Афоніна, Дар’я // Дзеркало тижня. - 2016 - 10-16 груд. (№ 47). - С. 13.Стосунки матері й доньки - здавалося б, що тут незрозумілого? Мама - це найліпша подруга й мудрий наставник, безмежний авторитет, чий статус непохитний незалежно від того, скільки років її дитині. Нас саме так і виховували: донька має поважати й слухатися матір, адже з висоти її віку видніше, до того ж мамин досвід напевно допоможе доньці уникнути багатьох життєвих помилок. "Ти завжди будеш для мене маленькою дівчинкою", - такою фразою часто заперечують матері, дивлячись на спроби дорослих дітей відвоювати право на самостійне життя, без надмірних втручань батьків

Близнюк І. Дослухатися до маленьких сердець... [Текст]: сьогодні - День захисту дітей / І. Близнюк // Голос України. - 2012. - 1 черв. (№100). - С. 1,10. Очевидно, в Україні сьогодні немає дитини, чиї права хоч раз у житті не порушували б. Батьки, чиновники, держава... Ми понад 20 років тому ратифікували Конвенцію ООН із прав дитини, вже майже рік маємо дитячого Омбудсмена, та досі не розуміємо, чому карати маленького громадянина паском протизаконно. І річ навіть не в тім, що нам, батькам, недозволено відшльопати своє чадо. Річ у тім, що в нас глибоко в ментальності засіло нерозуміння того, що навіть дитина - це вже громадянин, і поки вона не досягла свого повноліття, прав вона має набагато більше, ніж ми, дорослі

Вауліна О. Інтернати відходять у минуле. Сім'я - понад усе! [Текст]: до Дня захисту дітей / О. Вауліна // Голос України. - 2009. - 30 трав.(№99). - С. 7. Українці почали більше усиновляти дітей. Незважаючи на кризу, сьогодні півтори тисячі потенційних батьків стоять у черзі на всиновлення. Заступник міністра сім'ї, молоді і спорту України Тетяна Кондратюк вважає: така позитивна динаміка пов'язана з тим, що люди стали більше довіряти державній системі усиновлення

Григорій Кобилянський: “Наші надії пов’язані з благодійниками та людьми доброї душі” [Текст] / Записав Д.Казанак // Хрещатик. - 2008. - 4 черв. (№98). - С. 6. 8 червня о 18.00 у прямому ефірі телеканалу “Київ” розпочнеться 2-годинний благодійний телемарафон “Наші діти. Чужих дітей не буває”. Його метою є збір коштів на придбання обладнання для професійного навчання спеціальної школи-інтернату села Бабанка Уманського району Черкаської області, в якій живуть і навчаються діти з фізичними та розумовими вадами. Про інтернат і його проблеми розповів кореспондентові “Хрещатика” його директор Григорій Васильович Кобилянський

Звернення Національної ради жінок України з нагоди Дня захисту дітей [Текст]/ Інф. "День" // День. - 2009. - 2 черв.(№91). - С. 1. Подаємо повний текст звернення

Кирпа, Ірина. Насилля над окупованими: ситуація з порушенням прав людини у Криму лишається кричущою [Текст] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3566/2006/143325 / Кирпа, Ірина // Україна молода. - 2020. - 14-15 лют.(№ 17) . - С. 2. Станом на 1 січня 2014 року в Криму перебувало 4 тисячі 323 дитини-сироти та позбавлені батьківського піклування i ще 670 - у Севастополі. Їх досі нікому доставити на підконтрольну урядові України територію, тобто вони не можуть реалізувати право на українське громадянство та автоматично стають громадянами Росії. Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денiсова зустрілася з адвокатами та дружинами в’язнів Кремля. Силовики незаконно затримали 24 активістів за звинуваченням в участі у забороненій на території Росії та анексованого Криму організації «Хізб ут-Тахрір». Обвинуваченими у цій справі проходять 25 кримських татар

Козонак Д. Благодійність - справа кожного [Текст]: ТРК “Київ” зібрав гроші для дітей-інвалідів / Д. Козонак // Хрещатик. - 2008.- 11 черв.(№101). - С. 12. Позавчора телеканал “Київ” уперше в своїй історії провів благодійний телемарафон у прямому ефірі. Дві години недільного вечора київські телевізійники присвятили добрій справі: збору коштів для спеціалізованої школи-інтернату для дітей з фізичними та розумовими вадами села Бабанки Уманського району, що на Черкащині. Справа виявилася не тільки доброю, а й напрочуд вдалою: кияни згодилися з тим, що чужих дітей не буває, та відгукнулися на заклик допомогти дітям, які мешкають за понад 200 кілометрів від Києва

Кесарчук, Леся. Дорослі дослухаються до менших [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4754/art/1448309536.html: в Українському домі відбувся з’їзд юних делегатів дитячих прав / Кесарчук, Леся // Хрещатик. - 2015. - 24 лист. (№158). - С. 1. У столиці розробили та напрацювали пропозиції щодо створення «Дитячого офісу Уповноваженого Президента з прав дитини». Аби маленькі кияни могли вирішити свої проблеми, не виходячи з дому, планують запустити опцію онлайн-звернень. Крім того, делегати підготували та провели дитячий флешмоб «Я маю право бути собою»

Коваль, Любомира. Патронатні вихователі стануть тимчасовою родиною [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/patronatni-vihovateli-stanut-timchasovoyu-rodinoyu/: захисники прав неповнолітніх об’єдналися й напрацювали зміни до законодавства / Коваль, Любомира // Урядовий кур`єр. - 2016. - 24 бер. (№56). - С. 5. Щоб привернути увагу саме до проблем захисту прав дітей, дев’ять міжнародних та вітчизняних знаних професійних дитячих правозахисних організацій об’єдналися в «Українську мережу за права дитини». І новостворена спілка вже має перші досягнення. Як відомо, кілька тижнів тому Президент підписав Закон № 936 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми». Представники новоствореного об’єднання брали активну участь у розробленні цих змін. Один з істотних плюсів цих змін, на переконання фахівця, - те, що в наше законодавство повернулося поняття «діяти в найкращих інтересах дитини»

Котляр, Алла. Дар'я Касьянова: "Дитині краще бути зі своїми батьками. Навіть у «війні» [Текст] = http://gazeta.dt.ua/personalities/dar-ya-kasyanova-ditini-krasche-buti-zi-svoyimi-batkami-navit-u-viyni-_.html / Алла Котляр // Дзеркало тижня. - 2016. - 4-10 черв. (№20). - С. 1, 10. Ім'я Даші Касьянової відоме кожному, хто так чи інакше причетний до теми захисту прав дітей. Про системність у темі всиновлення та розвитку форм сімейного виховання було ще складно. Клаптикова ковдра збиралася шматочками. За ці роки проект і особисто Даша зробили дуже багато реальних справ. Так, завдяки анкетам, розміщеним на порталі "Сирітству - ні!", було всиновлено 8100 дітей, у прийомні сім'ї й ДБСТ влаштовано 490. Навчено понад 300 батьків прийомних сімей та ДБСТ. І все-таки 1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, Даша Касьянова завершила роботу в проекті й у фонді. Щоб почати щось нове.

Лук'яненко, Оксана. Турбуються про тих, хто має особливі потреби [Текст] / Лук'яненко, Оксана // Голос України. - 2016. - 1 черв. - 2016. - С.11. Міжнародний благодійний фонд «Місія в Україну» з нагоди Дня захисту дітей організував для своїх маленьких підопічних справжнє свято. Вони брали участь у різних конкурсах, танцювали і співали

Марків, Наталка. Юні кияни очима статистики [Текст] = http://kreschatic.kiev.ua/ua/3904/art/1306949833.html: столиця разом зі світовою спільнотою відзначала День захисту дітей / Марків, Наталка // Хрещатик. - 2011. - 2 черв. (№79). - С. 1. Цей день попри “дитячу” назву має досить серйозний підтекст, оскільки це своєрідне нагадування дорослим про відповідальність за молоде покоління, за його виховання, освіту і дотримання прав. У Головному управлінні статистики Києва до цієї дати випустили цікавий буклет, у якому мовою цифр змальовано портрет юного киянина. У світі Міжнародний день захисту дітей вперше відзначили з ініціативи Міжнародної федерації жінок у 1949 році. В українському календарі ця дата з’явилася в 1998-му. Цього дня заведено не подарунки вручати, а розмірковувати, що можуть запропонувати дорослі для дітей.

Музиченко Я. Хатка з книги [Текст]: як читання і слухання цікавих історій розвінчує «розкоші вулиці» і схиляє дитину до домівки / Я. Музиченко // Україна молода. - 2009. - 30 трав.(№96). Перше червня відзначатимемо Міжнародний день захисту дітей. Від чого ж сьогодні дорослі мають охороняти малечу? Яким чином і кого найперше? За даними Державного департаменту України з питань виконання покарань, 85 відсотків підлітків, що нині перебувають за ґратами, не мають батьків або сталої соціальної підтримки на волі. Тобто, це діти з дитячих будинків і з дуже проблемних сімей. Частина з них не вміє читати й писати, а всі загалом - не навчені аналізувати дійсність, цінувати самих себе і тим паче, життя інших. «Якби тим підліткам хтось у дитинстві читав щовечора книжечку, вони не опинилися б у такій жахливій ситуації», - переконана голова товариства «Приятелі дітей» Марина Криса. Тому Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000», «Приятелі дітей», видавництво «Грані–Т» і Молодіжна християнська організація «Витанія» у вересні минулого року зініціювали проект «З книгою до дітей». На сьогодні благодійні заходи проекту відбулися вже у 63 закладах десяти областей України. До бібліотек інтернатів, дитячих будинків, колоній за сприяння ТОВ «Промринок 7–й кілометр» передано майже 12 тисяч книг та 2500 дитячих журналів

Права і свободи дітей - під пильним оком прокуратури [Текст] / Інтерв'ю записала Олександра Юркова // Голос України. - 2013. - 10 серп. (№148). - С. 10. Захист прав і свобод дітей був і залишається пріоритетним напрямом у роботі органів прокуратури. Як їх захищають на Рівненщині, розмова з прокурором Рівненської області державним радником юстиції ІІ класу Василем Присяжнюком

Решетилова О. «Наші діти постаріли: вони курять, п’ють і матюкаються...» [Текст]: українцям пора вголос визнати свою бездіяльність у справі захисту дітей / О. Решетилова // День. - 2008.- 3 черв.(№97). - С. 1. Цього року Перший Національний відзначив Міжнародний День захисту дітей дванадцятигодинним марафоном «Країна дітей» за участю Президента Віктора Ющенка та багатьох громадсько-політичних діячів

Смілянська, Анна.Суди розглянули три сотні справ про цькування у школі [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/32639 / Смілянська, Анна // Голос України. - 2020. - 17 січ. (№ 9). - С. 4. Майже за рік з моменту набуття чинності законом про протидію шкільному цькуванню, станом на 03.12.2019 р., судами розглянуто 310 справ про булінг. Водночас лише у 122 справах було винесено рішення про накладення стягнення. Таку статистику наведено на сторінці громадської організації «Безпечний світ» у Фейсбуці

Стрельченко Л. Проблеми дітей вулиці обговорили біля смітника [Текст]: благодійні фонди планують налагодити співпрацю з міською владою / Л. Стрельченко // Хрещатик. - 2008.- 4 черв.(№98). - С. 2. До Дня захисту дітей служби та організації відзвітували про зроблене ними і для неблагополучних маленьких громадян. Серед них про допомогу дітям вулиці розповів фонд "Карітас України". Вони не створюють притулків, а збирають гроші на благодійних вечірках і підвозять речі на місця, де юрмляться підлітки. Організація планує налагодити співпрацю з владою. У Службі у справах дітей КМДА запевнили, що пропозиціям будуть раді. Наразі майбутні програми допомоги безпритульним дітям ще не узгодили

Федотова, Вікторія. "Любій Любі", або Про шкоду інтернатів на клітинному рівні [Текст] = https://dt.ua/SOCIUM/lyubiy-lyubi-268085_.html : шлях до вільного суспільства лежить через визнання помилок та їх усунення / Федотова, Вікторія // Дзеркало тижня. - 2018. - 3-9 лют. (№ 4). - С. 1,13. Радянські правителі пометушилися й, оскільки мислення їхнє було заточене виключно під зони та тюрми, створили систему державної опіки, яка мало від них відрізнялася. Перед владою не стояло завдання зберегти дитину. Швидше, навпаки: системі був потрібен продукт, нездатний на бунти і прийняття рішень. Тому республіки ШКІД досить швидко впоралися з придушенням незадоволених знахабнілих підлітків, нащадків ворогів народу, переконавши громадян у тому, що інтернати корисні, й озброївши ідеями про осередки суспільства та чільну роль радянської влади в розвитку будівників комунізму. Інтернати вирішували проблему держави, а не проблему людини. На жаль, та ж сама система, без змін, працює в Україні й досі

Філіпенко І. «Захист» замість любові [Текст]: як зробити щасливим дитинство не лише раз на рік? / І. Філіпенко // День. - 2009. - 2 черв.(№91) Починаючи з 1949 року, 1 червня в усьому світі відзначають Міжнародний день захисту дітей, яке встановлене Міжнародною демократичною федерацією жінок. В Україні його проводять лише одинадцятий раз. Саме цього дня світова спільнота звертає увагу, як охороняється здоров’я дітей, чи дотримуються їхні права на освіту, дозвілля, захист від фізичного та психологічного насилля, як ведеться боротьба з експлуатацією дитячої праці. Але чи правильно думати про дитячі проблеми тільки раз на рік, та ще й зводити все це до піар-акцій різних організацій, які цього дня роздають дітям подарунки, пригощають солодощами, запрошують на концерти? То, може, замість безкоштовних солодощів та концертів нам варто подумати, що робити, щоб діти залишалися з біологічними батьками, не потерпали від насильства, добре харчувалися, нормально вчилися, одним словом - мали щасливе дитинство не раз на рік, а весь час?

Міжнародний день безневинних дітей - жертв агресії

Діти з долоньок сонечко склали,

 Щоб неодмінно люди всі дружили,

Щоб це сонце для людей сяяло,

У кожне віконце в гості забігало.

Щоб було багато у дітей іграшок,

Щоб не стріляли дорослі з гармат,

Щоб припинилися війни все на світі,

Щоб посміхалися, а не гинули діти. Детальніше читайте на УНІАН:

 https://www.unian.ua/society/10567764-den-zahistu-ditey-shcho-daruvati-i-yak-svyatkuvati-den-ditinstva.html

4 червня кожного року як Міжнародний день безневинних дітей - жертв агресії постановила відзначати Генеральна Асамблея ООН.

Порушуючи тему дітей і їх майбутнього, неможливо сьогодні не згадати про те, що є діти, у яких немає сьогодення - це діти, що перебувають в зоні воєнних конфліктів. Навряд чи ведеться статистика, яка враховує, скільки дітей гине під час локальних конфліктів по всьому світу.

Але для того, щоб громадськість не забувала про те, що під час війни гинуть не тільки солдати, ООН заснувала Міжнародний день дітей – безневинних жертв агресії, інформує прес-служба волинської ОДА. 

Питання захисту дітей – жертв агресії сьогодні, як ніколи раніше, стало актуальним і болючим питанням для України.

За час військового конфлікту на Сході нашої держави постраждало близько 1 мільйона 700 тисяч безневинних українських дітей, які втратили можливість жити у власному будинку, ходити у школу, спокійно гратися й відчувати всі барви дитинства.

Багато з них живуть у бункерах та бомбосховищах, засинають під мелодію «градів» та прокидаються від свисту куль. Стати біженцями у власній країні були змушені близько 130 тисяч маленьких українців.

Щонайменше 65 дітей загинули в ході бойових дій та терактів із боку окупантів на непідконтрольній Україні території. Це неймовірно гірка статистика.

Громадськості, активістам, представникам волонтерських груп, духовенству, владі та всім небайдужим потрібно докласти максимум зусиль, щоби вберегти дітей від жахіть війни.

Бібліографія статей

(подано за алфавітом авторів та назв)

Кирпа, Ірина. Насилля над окупованими: ситуація з порушенням прав людини у Криму лишається кричущою [Текст] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3566/2006/143325/ / Кирпа, Ірина // Україна молода. - 2020. - 14-15 лют.(№ 17) . - С. 2. Станом на 1 січня 2014 року в Криму перебувало 4 тисячі 323 дитини-сироти та позбавлені батьківського піклування i ще 670 - у Севастополі. Їх досі нікому доставити на підконтрольну урядові України територію, тобто вони не можуть реалізувати право на українське громадянство та автоматично стають громадянами Росії

Малолєткова, Оксана. Війна на Донбасі калічить і вбиває цивільних [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/vijna-na-donbasi-kalichit-i-vbivaye-civilnih/ : оприлюднено доповідь ООН про ситуацію з правами людини в Україні / Малолєткова, Оксана // Урядовий кур`єр. - 2020. № 48, 13 бер. - C. 2. «Незважаючи на ці тенденції, слід пам’ятати, що йдеться про людські страждання, і що війна на Донбасі вбиває і калічить цивільних», - наголосила під час оприлюднення періодичної 29-ї доповіді ООН щодо ситуації з правами людини в Україні голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер. Дані ґрунтуються на перевіреній інформації, зібраній з первинних і вторинних джерел, оціненій як надійні та достовірні. З початку війни загальна кількість загиблих цивільних - щонайменше 3350 осіб, понад 7 тисяч зазнали поранень

Вітович, Ігор. Украдене майбутнє: [Текст] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3488/2006/135684/: 12 тисяч дітей у світі вбито або поранено в конфліктах за 2018 рік / Вітович, Ігор // Україна молода. - 2019. - 31 лип. (№ 84). Торік під час збройних конфліктів у всьому світі було вбито або поранено 12 тисяч дітей. Загалом ООН зафіксувала 24 тисячі «тяжких порушень» проти малолітніх, серед яких також - використання дітей як солдатів, сексуальне насильство, викрадення, атаки на школи та госпіталі. Як зазначається у звіті, кількість порушень з боку неурядових озброєних груп залишається незмінною, водночас спостерігається збільшення кількості порушень з боку урядів і урядових сил

Карпюк, Геннадій. Діти-комбатанти [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/dity-kombatanty: український вимір та виклики / Карпюк, Геннадій  // День. - 2017. - 8 груд. (№ 222-223). - С. 11. Віце-президент Всеукраїнської Фундації «Захист прав дітей» Олексій Лазаренко в рамках проекту за підтримки Данської ради у справах біженців (DRC) торік проводив дослідження, яке не мало аналогів в Україні - оцінку ризиків залучення дітей до воєнних дій.

Котляр, Алла. Людмила Волинець: "Дитяча тема відступила на задній план" [Текст] = http://gazeta.dt.ua/history/vo-mne-gluboko-ukorenilos-soznanie-togo-chto-vse-iduschee-s-severa-iz-rossi / Котляр, Алла // Дзеркало тижня. - 2015. - 3-9 жовт. (№36-373. - С. 13. На превеликий жаль, навіть під час військового конфлікту в країні, від якого найбільше страждають діти, у державному порядку денному дитяча тема залишається чи не на останньому місці. Про те, як почуваються нині державні діти, що зробила і що мусила зробити для них держава, DT.UA розмовляло з експертом із питань захисту прав дітей Людмилою Волинець, яка на різних посадах займається дитячою темою вже 20 років. Саме вона і команда однодумців стали авторами законодавства про прийомні сім'ї та ДБСТ, яке визначило як сам термін "прийомна сім'я", так і порядок її існування

Розвадовська, Олена. Діти'14: нериторичні запитання до дорослих [Електронний ресурс] = https://dt.ua/socium/diti-14-neritorichni-zapitannya-do-doroslih-_.html / Розвадовська, Олена // Дзеркало тижня. - 2014. - 30 трав. - С. Ми мусимо усвідомити, що категорія "діти війни" розширилась. Тепер у нас є діти двох воєн: Другої світової та нинішньої неоголошеної. У контексті захисту цих дітей треба визнати, що вони перебували на території, де стріляли, вбивали, збивали вертольоти, брали заручників, тероризували; де дітей ранили, в них на очах гинули люди. В контексті нових викликів, у час, коли поняття "війна" вже не тільки далека історія, а й наше сьогодення, і слово "мир", зважаючи на щоденну реальність, стало найкращим побажанням, варто було б переглянути практику захисту дітей. Про те, як саме це слід зробити, DT.UA розповів екс-уповноважений президента України з прав дитини Юрій Павленко

До історії започаткування дня безневинних дітей - жертв агресії:

19 серпня 1982 на своїй надзвичайній спеціальній сесії з питання про Палестину Генеральна Асамблея, «будучи приголомшеною величезною кількістю безневинних палестинських і ліванських дітей - жертв актів агресії Ізраїлю», постановила відзначати 4 червня кожного року як Міжнародний день безневинних дітей - жертв агресії.

Порушуючи тему дітей і їх майбутнього, неможливо сьогодні не згадати про те, що є діти, у яких немає сьогодення - це діти, що перебувають в зоні воєнних конфліктів. Навряд чи ведеться статистика, яка враховує, скільки дітей гине під час локальних конфліктів по всьому світу.

Але для того, щоб громадськість не забувала про те, що під час війни гинуть не тільки солдати, ООН заснувала Міжнародний день дітей - безневинних жертв агресії.

Але діти гинуть не тільки в зоні військових дій. Сколихнувша світ хвиля небачених по аморальності терористичних атак також забрала багато життів невинних дітей, визначила новий вимір загрози, яка походить від міжнародного тероризму для всього людства.

Всесвітній день боротьби з дитячою працею

Всесвітній день боротьби з дитячою працею відзначається 12 червня

Всесвітній день боротьби з дитячою працею встановлений Міжнародною організацією праці (МОП), яка бореться з проявами експлуатації дітей на різних рівнях.

Перші заходи присвячені цьому дню відбулися в 1997 році. Спочатку вони проводилися тільки в Осло та Амстердамі, але згодом привернули увагу всієї світової громадськості.

Глобальні зусилля до ліквідації найгірших форм дитячої праці сьогодні докладають у багатьох країнах. Під егідою Міжнародної організації праці надається підтримка та допомога дітям, які стали жертвами незаконного використання їхньої праці.

Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці  від 17.06.1999 № 182 «Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці», ратифікованою Законом України від 05.10.2000 № 2022-III, кожна держава має негайно вживати ефективних заходів щодо забезпечення в терміновому порядку заборони та ліквідації найгірших форм дитячої праці.

Державний нагляд  за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, зокрема, з питань використання праці неповнолітніх здійснює Державна служба України з питань праці.

Впродовж 2016 року Держпраці проведено 5317 перевірок суб’єктів господарювання, під час  яких вивчалися питання додержання законодавства про працю неповнолітніх.

Застосування праці неповнолітніх виявлено у 169-ти роботодавців. Вони залучили до праці 385 неповнолітніх, з яких  віком до 14 років – 0, з 14-15 років – 79 осіб, 16-18 років – 306 осіб. Перше робоче місце було надано 141 неповнолітній особі.

Застосування дитячої праці по галузях:

Сферою найбільшого використання дитячої праці були: послуги (40,5%), промисловість (24%), сільське господарство (16,5%).

Як показали результати перевірок види трудової діяльності неповнолітніх є різноманітними. Наприклад:

До  непоодиноких випадків належали: робота на току під час жнив, на фермах, збір врожаю, виконання підсобних робіт, продаж продовольчих і непродовольчих товарів, обслуговування на ринках тощо.

Було виявлено ряд порушень законодавства про працю щодо неповнолітніх. Зокрема, встановлено, що:

Щодо 9 неповнолітніх  зафіксовано факт виплати нелегальної заробітної плати.

Порушення законодавства про працю неповнолітніх щодо обов’язкового проведення щорічних медичних оглядів та медичних оглядів при прийнятті на роботу допущено стосовно 91 неповнолітньої особи.

Загалом порушення трудових прав дітей допущено у 82 роботодавців (48,5% від загальної кількості підприємств, де виявлені факти застосування праці неповнолітніх)  відносно 157 неповнолітніх (41%), а кількість порушень склала 174 (понад двох порушень на одного роботодавця).

За результатами перевірок додержання законодавства про працю неповнолітніх Держпраці складено та передано до суду 55 протоколів про притягнення роботодавців до адміністративної відповідальності; матеріали 12 перевірок направлено до правоохоронних органів для відповідного реагування; видано 86 приписів щодо усунення порушень законодавства про працю; внесено 39 подань про притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, винних у допущенні порушень законодавства про працю відносно неповнолітніх осіб. Прийнято рішень про накладення фінансових санкцій за порушення норм законодавства про працю на суму 958751 грн. При цьому, 30 суб’єктів господарювання під час перевірок усунули виявлені порушення.

Загалом роботодавці намагаються не афішувати дитячу працю на власних підприємствах, адже це зобов’язує їх нести юридичну відповідальність за неповнолітніх. Трудовим законодавством України враховані особливості праці неповнолітніх (загальний вік прийому на роботу з 16 років, скорочений робочий тиждень, заборона працювати вночі та позаурочний час тощо).

День боротьби з дитячою працею переважно спрямований на пробудження свідомості дорослого населення, яке і є головним експлуататором праці дітей.

Бібліографія статей

Сердюк, Ігор. Маленький дорослий: дитина та дитинство в Гетьманщині XVIII ст. [Текст] = https://krytyka.com/ua/reviews/malenkyy-doroslyy-dytyna-ta-dytynstvo-v-hetmanshchyni-xviii-st: рецензій на нову книгу / Сердюк, Ігор // Критика. - 2019. - № 5-6. - С. 11. У фокусі уваги дослідника - образ дитинства й уявлення про нього в суспільстві Гетьманщини. Ігор Сердюк намагається почути голос дитини у світі джерел, що їх створили дорослі. Це вдала спроба перевірки західних наукових концепцій з історії дитинства на вітчизняному матеріялі й водночас вписування української історії дитинства в европейський контекст. Водночас Сердюкова праця - це й критика концепцій «щасливого дитинства в козацькій Україні», які досі живуть у працях етнологів і педагогів. Сьомий розділ присвячено «дорослому світові маленької дитини», адже «дитячого світу» тоді ще практично не існувало. Дитячу працю розглянуто у двох аспектах: робота вдома в родині та поза родиною (наймитування, навчання ремесла).

Кондратюк Т. Помічники чи експлуатовані? [Текст]: у дитини має бути дитинство / Т. Кондратюк // День. - 2017.- 1 черв.(№87). - С. 1, 7. Про дитячу працю - 1 червня, в День захисту дітей, і напередодні 12 червня - Всесвітнього дня боротьби проти дитячої праці

Ретроспективна бібліографія

(подано за алфавітом авторів)

Бабич-Декань О. Йому тринадцятий минало... [Текст]: в Україні налічується майже 500 тисяч кріпаків-дітей. / О. Бабич-Декань // Політика і культура. - 2003.- 27 черв.-10 лип.(№ 25). - С.20-23.

Бірюкова І. Врожай заради майбутнього [Текст]: в Україні понад 350 тисяч працюючих дітей, половина з них - в сільському господарстві / І. Бірюкова // День. - 2007.- 12 черв.(№93). - С. 6. Щороку під час сільськогосподарських робіт гине одна дитина й 15 - травмуються.

Бодня, Тетяна. Контрольна перевірка [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/dityacha-pracya-kontrolna-perevirka/: щоб захистити свої трудові права, зовсім не обов’язково відразу звертатися до суду / Бодня, Тетяна // Урядовий кур`єр. - 2013. - 20 груд. (№236). - С. 11. Порушенням прав працівника нині нікого не здивуєш. Дивує терплячість людей, які дозволяють зменшувати свої зарплати, готові миритися з різними штрафними санкціями та тотальним контролем, що передбачає відеоспостереження, прослуховування телефонів тощо. Хоч у законодавстві існує досить механізмів, аби захистити себе від подібних фокусів. І для цього зовсім не потрібно вдаватися до послуг адвокатів

Бочок, Г. Звідки копійчина у кишені дитини? [Текст]: 2006 року Український інститут соціальних досліджень ім.О.Яременка на замовлення Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда - україна" провів загальнонаціональне опитування громадської думки населення щодо ставлення до дитячої праці / Г. Бочок // Українська столиця. - 2007. - 26 січ.-1 лют.(№4). - С.25.

Васютин Н. Два года дети каторжно добывали уголь в шахте-копанке [Текст]: "Родители"посылали их работать даже ночью / Н. Васютин // Сегодня. - 2003- 20 февр. (№40). - С.16. - Порушення кримінальної справи по факту експлуатації дітей на шахтах-копанках у м.Снєжноє Донецької області.

Дитячу працю продукує бідність [Текст]: таке невтішне явище, як дитяча праця, вже давно не є в Україні сенсацією. Саме тому законодавці, уряд, соціальні партнери, правозахисні організації та міжнародна спільнота об'єднують свої зусилля для викорінення найгірших форм дитячої праці, котрі руйнують моральне та фізичне здоров'я молодого покоління нашої держави. 12 червня в багатьох країнах проголошено Всесвітнім днем боротьби за ліквідацію дитячої праці. З 2002 р. долучилася до його відзначення й Україна / Розмовляла Н.Андрусенко // Праця і зарплата. - 2007. - серп.(№29). - С. 4-5. Своїми думками про проблеми та зрушення в цій сфері поділився Національний менеджер Міжнародної програми ліквідації дитячої праці в Україні (МОП-ІПЕК) Тетяна Міненко

Довнич Б. Іноді діти працюють більше за дорослих [Текст]/ Б. Довнич // Голос України. - 2002.- 2 серп. (№139). - Статистичні дані.

Довнич Б. Іноді діти працюють більше за дорослих [Текст] / Б. Довнич / Голос України. - 2002.- 2 серп. (№139)

Коваль Л.Позбавлені дитинства [Текст] / Л. Коваль // Урядовий кур'єр. - 2002.- 10 серп. (№146). - С.5.

Кокіна В. Дитяча праця виховує чи експлуатує? [Текст] / В. Кокіна // Урядовий кур'єр. - 2002. - 13 лип.(№126). - С. 10. Використання дитячої праці з метою прибутку

Кокіна В. Спочатку вчитися, щоб потім працювати [Текст]: за оцінками Міжнародної організації праці (МОП), сьогодні в світі налічується близько 165 мільойнів дітей віком від 5 до 14 років, які залучені до дитячої праці. Тривалість робочого дня для багатьох із них є надто великою. Як правило, вони працюють у шкідливих умовах / В. Кокіна // Урядовий кур'єр. - 2008. - 18 черв.(№110). - С. 7. Безперечно, дитяча праця тісно пов'язана з бідністю родин. Багато малозабезпечених сімей не можуть дозволити собі витрати на освіту. Нерідко їхній добробут з-алежить від заробітку дитини, що працює

Кущ П. "Робочі конячки" [Текст]: 20 відер вугілля за нічну зміну повинині були витягти з "нори" дітлахи [Текст] / П. Кущ // Україна молода. - 2003.- 19 лют. (№32). - С.5. - Сім"я з Донеччини взяла на виховання сиріт з інтернату і перетворила їх на рабів-вуглекопів.

Максюта, Н. Заради дітей [Текст]: в Україні досі відсутнє сприйняття дитини як маленької людини з усіма належними їй правами / Н. Максюта // Безпека життєдіяльності. - 2004.- №2. - С.32-34. - У Київській області програму з викоринення найгірших форм дитячої праці виконує Всеукраїнський благодійний фонд "Освіта України", що існує з лютого 1997 року.

Мусафирова О. Дети-подземелья [Текст]: полтора года бригада школьников-сирот добывала уголь на шахте в Донбассе / О. Мусафирова // Комсомольская правда. - 2003.- 2 апр. (№59). - С.8-9.

Орел, М. Iз семи рокiв - у заробiтчани [Текст]: йдуть сьогоднi українськi дiти / М. Орел // Україна молода. - 2002.- 20 червн. (№112). - С.11. - Якщо разом iз соцiологами дошукуватися причин дитячої працi, можна вибудувати ланцюжок: "неповна сiм"я-бiднiсть-дитяча праця" .

Пащенко В. Освіта - ефективний засіб протидії дитячій праці [Текст]: з ініціативи Міжнародної організації праці (МОП) 12 червня - це Всесвітній день боротьби за ліквідацію дитячої праці. Цього року він проходить під гаслом "Освіта - ефективний засіб протидії дитячій праці". Саме цій темі було присвячено засідання прес-клубу МОП за участю представників Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти та науки україни, а також Міжнародної програми з викоренення найгірших форм дитячої праці (МОП-ІПЕК) та Міжнародного бюро праці в україні / В. Пащенко // Праця і зарплата. - 2008. - 18 черв.(№23). - С. 2.

Прощаков, В. Суспільство проти найгірших форм дитячої праці [Текст] / В. Прощаков // Праця і зарплата. - 2006.- трав.(№19). - С.4-5. Під дитячою працею розуміється робота, виконання якої небезпечне й шкідливе для дитини і заборонено міжнародним та національним законодавством. Саме проти такої праці, яка набула особливого поширення в епоху індустріалізації, спрямувала свою діяльність Міжнародна організація праці, однією з перших Конвенцій котрої була заборона використання праці дітей до 14 років на промислових підприємствах

Рябоконь Л. "Метод Макаренка" сьогодні [Текст]: близько півмільйона дітей вимушені працювати / Л. Рябоконь // День. - 2003.- 5 лют. (№21). - С.5. - Проблему "корисної" та "шкідливої" дитячої праці в Україні

Симкович, В. Взрослые игры [Текст]: в это трудно поверить, но работа заменила нашим ребятам кружки и спортивные секции / В. Симкович // Киевские ведомости. - 2002- 21 янв. (№12). - С.6. - Матерiали щорiчної доповiдi Держкомiтету по справам сiм"ї та молодi про стан дiтей в Українi.

Скрипник, О. Гримаси дитячої праці [Текст] / О. Скрипник // Дзеркало тижня. - 2005.- 26 лют.(№7). - С.18. https://khoda.gov.ua/do-vsesv%D1%96tnogo-dnja-borotbi-z-ditjachoju-praceju

До Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею

До Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею, який відзначають 12 червня фахівці системи БПД провели низку правопросвітницьких заходів – відеолекції, тематичні уроки, круглі столи. Ці заходи покликані не просто розповісти про права дітей, але й дати можливість зрозуміти, що таке система прав людини та як на практиці користуватися своїми правами. Про роботу центру з надання БВПД в цьому напрямку – читайте в нашому огляді.

День молодіжних і дитячих громадських організацій України

В 2020 році День молодіжних і дитячих громадських організацій України припадає на 28 червня.

З метою сприяння розвитку дитячого та молодіжного громадського руху, на підтримку ініціативи громадських органiзацiй 27 червня 2008 року Президент України підписав Указ № 599/2008 «Про День молодіжних та дитячих громадських організацій», в якому День молодіжних та дитячих громадських організацій України вирішено відзначати щорічно кожне третю неділю травня.

Згідно з Указом Президента № 600/2011 від 24 травня 2011 року: Внести до Указу Президента України від 27 червня 2008 року N 599 "Про День молодіжних та дитячих громадських організацій" зміну, замінивши слова "у третю неділю травня" словами "в останню неділю червня".

Характерною ознакою сучасного розвитку молодіжного та дитячого громадського руху є добровільність вступу до організації. Це безумовно повинно залишатися нормою їх діяльності. Основою для формування молодіжних і дитячих громадських об’єднань є не тільки навчальні заклади всіх типів і рівнів, а й установи додаткового виховання і освіти, клуби за місцем проживання, центри та заклади для молоді і так далі. Діти - наше майбутнє. Виховання високої моральності і моралі в молодому поколінні на основі їхніх інтересів, є запорука благополуччя і успіху всього Держави.

Інтернет-ресурси

https://www.president.gov.ua - «Оф. вісник Президента України"

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»

https://kp.ua - сайт газети «Комсомольська правда в Україні» http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур`єр»

Бібліограф-укладач: Фоміна Н.І.

Відповідальна за випуск: Мілашенко Т.І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ