Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Татусі бувають різні, татусі усі потрібні»

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний покажчик до Всеукраїнського Дня батька в Україні

За ініціативи Міжнародної громадської організації «Міжнародний Центр Батьківства», Всеукраїнський громадський комітет з підтримки сім'ї та відповідального батьківства, 18 вересня 2009 року оголосив третю неділю вересня Всеукраїнським  Днем батька в Україні.

«Батьківство - це не збіг обставин, а життєва місія»
Міжнародний Центр батьківства

До історії започаткування свята

У багатьох країнах світу третя неділя червня вважається Днем батька. Вперше про це свято заговорили в Сполучених Штатах Америки. У 1909 році, під час церковної служби з приводу Дня матері, одна жінка - Сонора Смарт - подумала про те, що після передчасної смерті її матері п'ятьох дітей, які були в сім'ї, виховував сам батько.

Сонора дуже хотіла висловити своєму батькові подяку за те, що він зробив для неї. Вона цінувала всі його жертви заради дітей і вважала свого батька Вільяма Джексона Смарта зразком справжнього чоловіка. Саме тому вона звернулася до місцевої влади, запропонувавши заснувати нове свято - День батька. Її підтримала громадськість, і 5 червня, у день народження батька Сонори, було вирішено відзначити це свято вперше. Проте організація заходу затягнулася, тому перше святкування відбулося 19 червня. Поступово його почали відзначати в інших штатах і країнах.

Зараз найбільш активно день батька святкують у Великобританії, Нідерландах, Франції, Китаї та в інших країнах.
http://beyond.ua/den-batka

День батька в Україні

На державному рівні день батька в Україні не визначений, а неофіційно його відзначають як у третю неділю червня так і в третю неділю вересня.

У вересні 2013 прес-служба Міністерства соціальної політики України поширила заяву, що уряд підтримав проект Указу Президента «Про День батька». Відповідно до проекту Указу відзначати День батька пропонувалося кожної третьої неділі вересня. Однак такий указ не був підписаний Президентом України.

Історія пропозиції про відзначення цього свята

З пропозицією введення цього дня в Україні виступили представники МГО «Міжнародний Центр Батьківства», започаткувавши у жовтні 2006 р. Громадську ініціативу «День батька». В рамках цієї ініціативи було зібрано 10000 підписів від громадян під листом до Президента України з пропозицією ввести День батька на державному рівні. Також 2007 року було проведено у Львові, Кіровограді та Дніпропетровську регіональні громадські форуми представників державних, громадських і релігійних організацій «Роль чоловіка як батька в сім'ї та суспільстві».

18 вересня 2008 року за підтримки Міністерства України у справах сім'ї, молоді і спорту пройшов Перший всеукраїнський громадський форум у Києві в Жовтневому палаці. У форумі взяли участь близько 500 учасників від 57 громадських організацій, 23 представники малого та середнього бізнесу, 18 релігійних організацій та об'єднань, 12 представників ЗМІ. На форумах учасники обговорювали ідеологічну складову наявності такого свята. Було визнано, що для українського суспільства важливо повернутися до моделі доброго батька, що:

      Ідея введення Дня батька була широко підтримана громадськістю і висвітлена в ЗМІ. Того ж 2008 року Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, у співпраці з громадськістю, підготувало проект указу Президента України «Про день батька», що було схвалено Гуманітарним урядовим комітетом при Кабінеті Міністрів України.

У грудні 2008 року КМУ, посилаючись на фінансову кризу, відклав ухвалення рішення з ряду указів до покращення економічної ситуації в країні. Серед них був і згаданий указ.

Враховуючи ситуацію, за ініціативою Міжнародної громадської організації «Міжнародний Центр Батьківства», від імені представників громадських і релігійних організацій учасників Першого всеукраїнського форуму, Всеукраїнський громадський комітет з підтримки сім'ї та відповідального батьківства, 18 вересня 2009 року під час прес-конференції в УНІАН, оголосив третю неділю вересня Всеукраїнським Днем батька в Україні.

За матеріалами:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BD%D1%8C_%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D0%B0

 

Бібліографія статей

День батька в Україні

Котик Т. Свято татусів [Текст]: у столиці вперше офіційно відзначили День батька / Т. Котик // Хрещатик. - 2009. - 22 вер.(№127). - С. 8. Дійство для всієї родини влаштувала громадська організація "Міжнародний батьківський центр" за підтримки ГУ у справах сім'ї та молоді КМДА. Організатори запропонували відзначати День батька щороку третьої неділі вересня

Прокопенко О. День батька? А чом би й ні! [Текст] / О. Прокопенко // Урядовий кур'єр. - 2009. - 22 вер.(№173). - С. 10. Є в календарі багато різних свят. Проте Дня батька, як помітили це самі чоловіки, немає. Суть задуму - вшанувати батька, підкреслити його роль у сім'ї

Солонська Я. З татом на каруселі [Текст]: під час безплатних відвідин Луна-парку про вікторини, естафети й конкурси для дітлахів, котрих виховують татусі-одинаки, подбали фахівці Київського міського центру соціальних служб для молоді / Я. Солонська // Хрещатик. - 2005. - 14 вер.(№134). - С. 1. Розважальну програму влаштував на День батька міський Центр соціальних служб для молоді у столичному Луна-парку

Ставицька, Л. . Гендерні стереотипи в сучасній мовній свідомості [Текст]: за даними асоціативного експерименту зі словами мати, батько / Л. Ставицька // Дивослово. - 2005.- №6. - С. 45-50.

 

Батько в сімейному колі

Гнатюк, Роксолана. Татусі бувають різні... Татусі усі потрібні... [Текст] = http://gazeta.dt.ua/SOCIETY/tatusi_buvayut_rizni_tatusi_usi_potribni.html / Гнатюк, Роксолана // Дзеркало тижня. - 2009. - 5-11 вер.(№33). - С. 15. Головний недолік сучасної сім'ї - нестача часу для спілкування з дітьми. особливо це стосується тат, оскільки багато часу вони проводять поза межами дому, будуючи кар'єру та заробляючи гроші для родини. Батько - важлива фігура як для сина, так і для дочки. Для хлопчика - це приклад чоловічої поведінки та мужності. А для дівчинки - спілкування з татом - це дзеркало її стосунків із сильною половиною людства в майбутньому. Як існують різні чоловіки, так існують і різні типи батьків. У сучасній психологічній літературі зустрічаються такі види тат

Дидух, Татьяна. 10 признаков хорошего папы [Текст]: что поможет тебе совершенствоваться в роли главы семейства? / Дидух, Татьяна // Хорошие родители. - 2013. - №9. - С. 86-87.

Ерошева, Анна. Папа может, папа может… только не хочет [Текст] = http://kp.ua/daily/030713/401782/: Есть отцы, которые не принимают участия в воспитании наследников. Почему и что делать? / Ерошева, Анна // Комс. правда в Украине. - 2013. - 3 июля (№142). - С. 17. Якщо неучасть у вихованні дитини - це не разово, а система? Допомогти розібратися "КП" запросила психолога Тетяну Малютіну. Вона визначила причини відсторонення бітьків

Жуков, Борис. Трудно быть папой [Текст]: современное общество сохраняет древний образ отца в качестве идеала, но не оставляет своим мужчинам возможности соответствовать ему / Жуков, Борис // GEO. - 2008. - №10. - С. 99 - 124. Боротьба за рівноправ'я полів призвела до того, що чоловіки вже не є в своїй сім'ї авторитетом - в першу чергу для своїх дітей. Любов батька не має фізіологічної бази, вона має культурно-психологічне походження: батько прив'язується до своєї дитини поступово. Патріархальний ідеал правильного, справжнього батька - суворого, вимогливого, авторитетного по всім питанням і досі є актуальним

Рудюк Г. Віртуальний тато [Текст] = http://gazeta.dt.ua/SOCIETY/virtualniy_tato.html / Г. Рудюк // Дзеркало тижня. - 2010. - 22-28 трав.(№19). - С. 15. Мама з перших днів життя краще і легше розуміє малюка, ніж тато. Це неважко пояснити тим, що жінка готується стати мамою протягом усієї вагітності. Тато теж налаштовується на дитину, але, як згодом з’ясовується, буває абсолютно не готовим до зустрічі з нею. І кожен тато по-своєму реагує на зустріч із невідомим. Одна з форм утечі від невідомого - захоплення тата комп’ютерними іграми. Як із цим боротися?

Чому батьки обділяють ласкою? [Текст] / Розмову вела Тетяна Кроп // Голос України. - 2015. - 16 квіт. (№68). - С. 11. - Продовж. Початок у № 59. За законами природи, батьки не можуть бажати зла власним дітям. Тоді в чому причина того, що вони свідомо обділяють ласкою рідних кровиночок? Про це розмова із психологом Людмилою Гридковець

 

Батько-одиночка

 

Бірюкова І. Мужній тато [Текст]: в Україні нараховується понад 500 сімей, де дітей виховує одинокий батько-інвалід/ І. Бірюкова // День. - 2007.- 22 черв.(№101).- С. 7.

Гейдор, О. "После развода отдайте ребенка папе" - советуют психологи [Текст]: папа-одиночка - словосочетание редкое. Так уж повелось, что после развода супругов дети чаще всего остаются с мамой / О. Гейдор // Сегодня. - 2002.- 6 июня (№122). - С.16. - Батько-одиночка.

Коломеец, С. "Учись управляться по дому, это тебе в жизни понадобится", - говорила мне в детстве мать. Как в воду глядела..." [Текст]: После смерти жены 35-летний житель Луцка Муродин Маматов вот уже три года сам воспитывает четверых детей / С. Коломеец // Факты. - 2004.- 9 янв.(№1). - С.27.

Трачук, О. "Десять детей в семье - это счастье" - уверен отец-одиночка Федор Кравцов из села Первозвановка Лугутинского района Луганской области [Текст]: десять детей в семье - в наши времена случай редкий. А когда детвору воспитывает один папа без мамы, и вовсе уникальный. Такая семья живет в Луганской области / О. Трачук // Факты. - 2007. - 30 янв.(№17). - С.7.

Шершень, М. "Воспитывать четырех девочек труднее, чем футбольную команду" [Текст]: 42-летний житель города Ривне без жены растит четырех дочерей / М. Шершень // Сегодня. - 2004.- 14 сент.(№206). - С.8.

 

Буковинський священник Михайло Жар

Макушинська Н. Діти приносять багато щастя [Текст]: буковинський священник Михайло Жар - найвідоміший багатодітний батько в Україні. Святий отець має трьох власних дітей, 29 усиновлених та 123 під опікою. Всі вони, від немовлят до вже дорослих хопців і дівчат, живуть в унікальному дитячому комплексі з найкращими умовами, яких подекуди немає навіть у "домашніх" дітей. І всі називають отця Михаїла татом. Не для годиться, а з найглибшою повагою / Н. Макушинська // Урядовий кур'єр. - 2008. - 19 груд. (№239). - С. 16. Він справді їхній батько: за дітей, від яких відмовилиися чи яким лікарі не дали жодної надії на одужання й яких чоловік зібрав з різних куточків країни, він узяв повну відповідальність. Живе велика дружна сім'я у буковинському селі Мольниця. За кілька років тут виросло ціле дитяче містечко

Килимник Ю. Подякуймо уклінно отцю Михайлу! [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/uk/article/cuspilstvo/podyakuymo-uklinno-otcyu-mihaylu: священик усиновив 32-х дітей і над 123-ма встановив опікунство / Ю. Килимник // День. - 2010. - 17 вер.(№167-168). Людина, про яку надалі хотів би розповісти, різко виділяється серед інших своєю доброчинною діяльністю та лінією поведінки. Це унікальний філантроп, носій високих людських і моральних якостей Михайло Жар, 45-річний намісник Свято-Вознесенського Банченського чоловічого монастиря біля Чернівців. Хіба можна залишатися байдужими до того, що зробив він для обділених долею дітлахів? Виявлені ним турбота і любов до дітей-сиріт - то небачений для нас досі прояв активного, дієвого гуманізму

Косинська Ю. Шлях до щастя [Електронний ресурс] = http://umoloda.kiev.ua/number/171/0/49458/: у дитячому притулку буковинського священика, Героя України Михайла Жара сироти з усієї країни знаходять свою родину, стають на ноги після вироків лікарів, а їхня любов тримає отця Михайла на світі / Ю. Косинська // Україна молода. - 2009. - 13 трав.(№83). Засновник і настоятель Свято–Вознесенського Банченського чоловічого монастиря, що неподалік Чернівців, отець Михайло Жар за своє сорокарічне життя збудував не один храм. Однак не справами церковними прославився він, а тим, що замінив батька й матір сотням малюків. У його притулку при монастирі виховується 220 дітей. На Буковині так і кажуть - у селі Молниця живе родина Михайла Жара. А сам отець Михайло впевнений: діти продовжують йому земний вік. Переживши три інфаркти і дванадцять складних операцій, зізнається, що не має права піти, доки не впевниться: всі його діти - щасливі...

 

Батько у декретній відпустці !

Белоусова, Анастасия. В декрет идут... мужики [Текст]: в нашей стране каждый десятый папа - в декрете. Что они себе думают? / Белоусова, Анастасия, Костенко, Юлия // Сегодня. - 2012 . - 13 марта (№56). - С. 16. Ще 10 років тому в українських сім'ях тато весь час був зайнятий на роботі, і бачили його тількина свята. Тато у декреті взагалі ототожнювався з НЛО. Однак нині все змінилося

Коломеец, С. "Я оформил декретный отпуск по уходу за детьми и могу полностью посвятить себя дочкам" [Текст]: после смерти жены, которая за два дня "сгорела" от тяжелого воспаления легких, житель Ровенской области 25-летний Владимир Сергиенко заменил троим малышкам мать и наотрез отказался отдать их в Дом ребенка / С. Коломеец // Факты. - 2005.- 26 мая (№94). - С.5.

Сорокопуд, Вікторія . Професія: батько. Вид діяльності: декретна відпустка… [Текст] = http://dt.ua/SOCIETY/profesiya_batko_vid_diyalnosti_dekretna_vidpustka-89671.html / Сорокопуд, Вікторія  // Дзеркало тижня. - 2011. - 15-21 жовт. (№37). - С. 15. У нашому суспільстві чоловіків, які самостійно виховують дітей, зазвичай вважають героями. Як виявилося, причина багатьох проблем у таких родинах тільки в тому, що поведінка самих батьків цьому сприяє. І аж ніяк не через те, що тато, який залишився сам на сам зі своїм горем, чимось поганий чи в чомусь дуже сильно недотягує. А в тому, що навіть за великого бажання жоден чоловік не здатен бути для своїх дітей одночасно психологом, педагогом, нянькою, іміджмейкером, кухарем, стилістом, музою, психотерапевтом, вихователем і т.ін., тобто всім тим, чим є для дитини мама. Тому дуже може бути, що допомагати самотнім батькам треба не матеріально

 

Права батька

Градоблянська Т. Татусі захищають свої права [Текст]: активісти Міжнародного союзу мужніх татусів вийшли на майдан. Вони не розбивають наметове містечко, не погрожують масовими заворушеннями. Єдина їхня мета - привернути увагу суспільства до неправомірних дій стосовно розлучених тат-інвалідів / Т. Градоблянська // Голос України. - 2007. - 11 груд.(№231). - С. 1. Нинішня акція проведена з нагоди Міжнародного дня прав людини

Габдулина Ю. Лишение родительских прав: основания и правовые последствия [Електронний ресурс] = http://www.sug.kiev.ua/articles.php?id_article=3070 / Ю. Габдулина / Судебно-юридическая газета. - 2011. - 6 июня (№21 (№89)). З точки зору закону, батьки повинні мати обов'язки по відношенню до своєї дитини, нести певну відповідальність. Невиконання батьківських обов'язків може призвести до врати дитини, вірніше, батьківських прав на дитину

Конвенція про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів захисту дітей [Текст] / Відомості Верховної Ради. - 2008. - 14 бер.(№11). - С. 328-340. Ратифікована Законом України № 136-V від 14.09.06

Красицька Л. Про поняття батьківських прав [Текст] / Л. Красицька // Право України. - 2012. - №8. - С. 227-233. Розглядається сутність правової категорії "батьківські права", дається визначення батьківських прав, уточнюються особи, які є носіями батьківських прав

Тимощук, Олександра . Узаконена безвідповідальність батьків [Електронний ресурс] = http://gazeta.dt.ua/family/uzakonena-bezvidpovidalnist-batkiv.html / Тимощук, Олександра // Дзеркало тижня. - 2013. - 15-22 лют. (№6). Байдужність батьків, причому не тільки тат, а й мам, до виховання своїх дітей - звична річ для українців. От і маємо армію безпритульних, що перевалила за 130 тис., стрімке зростання підліткової злочинності та високу, порівняно із західними країнами, дитячу смертність. І йдеться тут не лише про ментальність українців, які вийшли з голодного радянського минулого, а насамперед про недосконалість законодавства, що регламентує сімейні стосунки. Недосконале законодавство надає нашим батькам право безкарно робити зі своїми чадами все що завгодно. Із цього можна зробити висновок про рівень цивілізованості, розвиненості й гуманності українського суспільства, який в усьому світі визначається ставленням до соціально незахищених, уразливих його членів, і насамперед - дітей

 

Додаток:

Татусі бувають різні... татусі усі потрібні...

Роксолана Гнатюк.

Мабуть, головний недолік сучасної сім’ї - нестача часу для спілкування з дітьми. Батькам бракує часу, щоб побавитися з власними дітьми, поговорити з ними, почитати казку чи приголубити. Особливо це стосується тат, оскільки багато часу вони про­водять поза межами дому, будуючи кар’єру та заробляючи гроші для родини. Якось психологи запитали дітей: «Що не вміють ваші батьки?» І діти відповіли: «Дорослі не вміють гратися, не вміють сміятися, не вміють з нами розмовляти. Вони завжди заклопотані і їм нічого не цікаво!» А один маленький хлопчик якось сказав своєму татові: «Я знаю, що ти тато всього лиш шість років, але вже міг би і навчитися!» Батько - важлива фігура як для сина, так і для дочки. Для хлопчика - це приклад чоловічої поведінки та мужності. А для дівчинки - спілкування з татом - це дзеркало її стосунків із сильною половиною людства в майбутньому. Як існують різні чоловіки, так існують і різні типи батьків. У сучасній психологічній літературі зустрічаються такі види тат.

Батько-диктатор. Таке враження, що цей чоловік виховує не дітей, а роту солдатів. І схожий на головного героя кінофільму «Лисий нянька», який звертався до дітей: «Я однаково не запам’ятаю ваших імен, тому називатиму вас: Червоний-один, Червоний-два...» Навіть від малюків він вимагає суворої дисципліни, а виховання базується на трьох китах: порядок, пунктуальність та старанність. Не дивно, що такий натиск з боку тата викличе протест. Так, один хлопчик навмисне рвав свій новісінький одяг, а перед приходом батька розкидав речі у кімнаті, аби лиш не видаватися акуратним. Дуже часто діти, виховані в такій манері, втрачають своє безпосереднє творче начало і не вміють виявляти власної ініціативи, оскільки завжди підкорялися чужим наказам. Нерідко діти батьків-диктаторів починають хворіти, «тікаючи у хворобу» (оскільки щодо недужої дитини диктатура та контроль дещо послаблюється). Або справді тікають з дому «світ за очі». Батькові, який має у собі схильність до диктату, слід дозволяти своїм дітям виявляти ініціативність, відповідальність і мотивувати сина чи дочку з допомогою креативності та цікавої гри.

Цілковитою протилежністю батька-диктатора є тато-чарівник. Він дає своїм дітям абсолютну свободу і дозволяє практично все, особливо, якщо це вигідно йому. В очах своїх дітей він швидше товариш у іграх, друг-жартівник, аніж батько. Найчастіше відповідальність за виховання підростаючого покоління він перекладає на свою половинку. «Я хочу, щоб мої діти запам’ятали мене хорошим і добрим», - нерідко говорить такий тато. Водночас його дружина намагається втримати дисципліну в тендітних жіночих руках. Діти в такій родині збентежені та розгублені, оскільки виникає парадоксальна ситуація, коли мама строга і ставить рамки, а тато - дозволяє. Ось що розповідає 12-річний хлопчик: «Тато дозволяє мені все. Можна дивитися кіно так довго, як я хочу і на комп’ютері грати хоч до ранку. І морозива - скільки забажаєш. І за двійки зовсім не сварить. А якось я гуляв із татом і з’їв багато-багато морозива, у мене почалась ангіна, потім ускладнення. Я довго хворів, і ледь не залишився на другий рік у п’ятому класі. Мама дуже плакала після цього і сварилася з татом. А коли я довго граю на комп’ютері, то зранку до школи ледве встаю і на уроках просто засинаю. Мої друзі заздрять мені, що тато в мене такий добрий, але мені часто самому собі доводиться казати «стоп» і зупинятися. Трохи дивно зупиняти себе самого. Я хотів би, щоб це робив тато, бо мені часом здається, що йому зовсім байдуже, чим я займаюсь і що роблю! Аби йому не заважав». Мабуть, татові-чарівникові слід домовитися зі своєю дружиною про спільну тактику виховання і стати для дітей більше батьком та наставником, аніж безтурботним другом.

Строгий і невблаганний батько. Такий тато хоче для своїх дітей лише найкращого, мріє, щоб вони у житті чогось досягли й мали успіх. Його діти не мають часу на такі дурниці, як ігри та розваги з ровесниками, а мусять працювати! Виховання в такій родині побудоване тільки на важкій праці, успіху та досягненнях. Строгий батько завжди сам вирішує, чим займатися його дитині, і в його сина або дочки не залишається ні часу, ні свободи для власного безтурботного дитячого дозвілля. Батько часто каже: «Він приніс мені трійку! І не думай вискочити заміж, поки не закінчиш інститут! Основне - кар’єра, а дівчата та друзі - потім!» Іноді дитина починає протестувати проти такого свавілля і робити все всупереч волі батька, відвойовуючи свою власну дитячу територію. А може цілком підкоритися такому татові і стати нещасливим дорослим, у якого вкрали дитинство. В майбутньому це може бути успішна людина, котра справді досягла певних висот у кар’єрі, але їй важко спілкуватися з іншими людьми, часто вона не може створити сім’ю. Занадто строгому батькові слід виявляти більше поваги до сина чи дочки і бачити в них особистість, із розумінням ставитися до дитячих зацікавлень та хобі. А коли і вимагати чогось, то пояснювати й аргументувати ці вимоги.

Тато-теоретик. Він людина слова, а не діла. «Треба займатися спортом. Це дуже корисно!», - говорить він своїй дочці, лежачи на дивані. «Курити - шкідливо. Щоб я не бачив тебе із цигаркою!», - повчає він сина, а сам при цьому викурює по пачці цигарок на день. Такий батько не звертає увагу на індивідуальність дитини і не підтримує її емоційно. Діти досить швидко перестають вірити такому татові, оскільки бачать, що в нього слово явно розходиться з ділом. Мабуть, такому татові слід більше уваги приділити практичному боку виховання, адже найкращий спосіб виховання - це власний приклад. Варто бути більш щирим зі своїми дітьми та довіряти їм.

Суверенний (незалежний) батько. Ставиться до дітей як до рівних собі, як до дорослих. Він ніколи їх не хвалить і нічим не заохочує. Можливо вважає, що для виховання дитини достатньо лише його мовчазної присутності. Розповідає Василько, 10 років: «Мій тато багато працює. Але навіть коли вільний, то майже не розмовляє зі мною. Він завжди дивиться телевізор, а коли я прошу його подивитися, що я зробив або намалював, то тільки рукою махає: «добре, добре». Якось я сказав йому: я хочу, щоб ти зі мною проводив більше часу. Тато мій дуже здивувався: «ми ж учора весь вечір були разом». Ми справді були в одній кімнаті, але не разом. Він був як завжди з телевізором, а я складав конструктор. І коли тато йшов спати, то навіть не подивився, що я зробив. Мені було дуже прикро». Для дітей надзвичайно важливою є підтримка батьків. Їх самооцінка формується на основі уваги, підтримки та заохочення рідних. Мабуть, такому незалежному татові треба приділяти власним дітям більше уваги, вірити в них і радіти їх першим успіхам.

Гармонійний тато. Зрілий чоловік, який усвідомлює себе батьком. Хоч би який зайнятий був - знаходить час на спілкування з дітьми. Звертає увагу на індивідуальність та особливість своїх дочки чи сина, підтримує дисципліну в родині, але водночас не пригнічує ні творчість, ні ініціативу дітей. Хвалить і підтримує, коли потрібно. Цей батько не очікує, що дитина в усьому буде схожа на нього, а допомагає малюкові стати самим собою. Вчить дітей приймати самостійні рішення.

А от психолог Марія Інес Касарес вважає, що існують такі чотири основні типи батьків: авторитарний, дозволяючий, байдужий та демократичний. У батьків з різними стилями поведінки виростають зовсім різні діти.

Авторитарний батько неймовірно контролює своїх дітей і має до них високий рівень вимог. Спілкується з дітьми досить холодно і тримає дистанцію. Діти, які ростуть в умовах нещадного контролю, виростають замкнутими, недовірливими, нещасливими та невпевненими у собі.

Дозволяючий тато - віддає перевагу вільному спілкуванню, практично не контролює дітей і не підтримує дисципліни. Незважаючи на вседозволеність у вихованні, діти таких батьків будуть недосить упевненими у собі та більш залежними. Байдужий батько загалом не намагається ні спілкуватися, ні контролювати дитину, не виявляє ніжності (та й будь-яких інших емоцій) до своїх сина чи дочки. «Мені однаково», «мені байдуже», «роби що хочеш», - основні фрази у лексиконі такого тата. Діти байдужих батьків часто мають емоційні проблеми і не вміють протистояти труднощам.

Демократичний тато часто спілкується зі своїми дітьми, підтримує їх емоційно, співпереживає, помірно контролює своїх дітей і виставляє розумні вимоги. Діти демократичних батьків виростають упевненими у своїх силах і здатні долати будь-які перешкоди. Можливо, у типах вищеописаної класифікації ви впізнали... себе. Хоча, звісно, ця класифікація описує досить полярну поведінку батьків. Мабуть, найважливіше у вихованні дітей - це зберігати гармонію та здоровий глузд. Ніхто не казав, що виховувати дітей просто. Здавна відомо, батьківство - це безкорислива місія, яка базується на любові, розумінні, підтримці та піклуванні. Хотілося б закінчити цю статтю словами відомого польського психопедагога Януша Корчака: «Люби свою дитину будь-якою: не талановитою, незграбною, невдачливою, дорослою... Спілкуючись із нею - радій цьому, бо дитина - це свято, яке поки що з тобою!»

За матеріалами:
http://gazeta.dt.ua/SOCIETY/tatusi_buvayut_rizni_tatusi_usi_potribni.html


Інтернет-ресурси

http://www.day.kiev.ua - сайт газети «День»
http://www.ukurier.gov.ua - сайт  газети «Урядовий кур’єр»
http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»
http://kreschatic.kiev.ua - сайт газети «Хрещатик»
http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»
http://metodichka.com.ua/Narabotki6_5.htm Вірші про тата
https://www.youtube.com/watch?v=Bkt7WoWTiW8  Всеукраїнський день батька в Україні (відеосюжет)
http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=456&year=2015  Всеукраїнський День батька
http://www.unian.ua/society/836258-kabmin-shvaliv-ideyu-zaprovaditi-v-ukrajini-den-batka.html Уряд підтримав пропозицію Мінсоцполітики запровадити в Україні День батька
http://hochu.ua/cat-stars/novosti-shou-biznesa/article-59930-den-ottsa-10-pap-kotoryie-vyizyivayut-voshischenie/ Д ень батька: 10 найкращих татусів.
http://versii.cv.ua/osobystosti/zhar-sertsya-ottsya-zhara/2489.html  Жар серця отця ЖАРА
http://deti.zp.ua/show_article.php?a_id=400171  Еженедельник "2000": «Спаси и сохрани» отца Михаила
http://fakty.ua/18915-v-detstve-ya-sprashival-gospoda-pochemu-u-menya-net-ni-mamy-ni-semi-ni-drov-chtoby-sogretsya-otvet-ya-poluchil-lish-segodnya-eto-moi-220-detej-radi-nih-i-zhivu «в детстве я спрашивал господа: «почему у меня нет ни мамы, ни семьи…

 

 

Пісенька про тата

Скільки пісень ми з вами разом
Заспівали мамі моїй рідній,
А про тата до цієї пісні
Пісні не було жодної!

Тато може, тато може
Все, що завгодно,
Плавати брасом, сперечатися басом,
Дрова рубати!

Тато може, тато може
Бути ким завгодно,
Тільки мамою, тільки мамою
Не може бути!
Тільки мамою, тільки мамою
Не може бути!

Тато в будинку - і будинок справний,
Газ горить і не гасне світло.
Тато в будинку, звичайно, головний,
Якщо мами випадково немає!

І з задачкою важкою самою
Папа впорається - дайте час!
Ми потім вже вирішуємо з мамою
Все, що папа вирішити не зміг!

(М. Таніч)

 

Бібліографи-укладачі:
Фоміна Н.І.
Мілашенко Т.І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ