«Рік жертв Великого терору: вшануймо пам'ять репресованих»
5 серпня 1937 року. Початок Великого терору в Україні
5 серпня 1937 року за наказом НКВД СССР № 00447 вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) від 2 липня 1937 року П 51/94 «Про антирадянські елементи». Розпочалася наймасовіша за всю радянську епоху «чистка» суспільства від елементів, які не годилися для будівництва комунізму.
ЦК ВКП(б) запропонував подати в ЦК склади позасудових органів – «трійок», а також кількість осіб, що підлягають розстрілу та висланню.
У кожну республіку, область, район спускалися ліміти на репресування за І і ІІ категоріями (І – розстріл, ІІ – ув’язнення, співвідношення 3 до 1).
Дія «трійок» поширювалася на всі категорії населення. Під репресії потрапили «куркулі», «кримінальники», «контрреволюціонери» різних відтінків, «повстанці», «церковники», «шпигуни», «троцькісти», «диверсанти», «шкідники», «буржуазні націоналісти» – тобто й українська інтеліґенція, яка, за визначенням Сталіна, «не заслуговувала довіри». Безперечно, репресії зачепили всі народи, що мали нещастя залишитися в російській імперії під новою назвою «СССР». Та все ж чи не найбільше постраждав український народ, бо він, з його глибокою релігійністю, волелюбністю, потягом до самостійного господарювання, увесь не годився для будівництва комунізму, і його слід було знищити.
На виконання згаданої Постанови, «чистка» відбулася і в концтаборах та тюрмах. Так, начальник Соловецької тюрми особливого призначення (СТОН) Іван Апетер одержав наказ скласти список на розстріл 1825 в'язнів. Одна група, 507 в'язнів, була розстріляна під Ленінґрадом 8 грудня 1937 року, 200 (насправді 198) – на Соловках 14 лютого 1938 року. Доля так званого «Соловецького етапу» (1111 осіб) стала відомою лише в 1997 році: капітан Матвєєв з помічниками розстріляв його 27 жовтня, а також 1, 2, 3 і 4 листопада в урочищі Сандармох на півдні Карелії. Серед 290 українців: творець театру «Березіль» Лесь Курбас, поет-неокласик Микола Зеров, драматург Микола Куліш, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан, історики академік Матвій Яворський, професор Володимир Чехівський, професор Сергій Грушевський, географ академік Степан Рудницький, письменники Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, науковці Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Микола Трохименко, творець Гідрометеослужби СРСР професор Олексій Вангенгейм, міністр фінансів УСРР Михайло Полоз.
Сандармох (місце масових страт цивільного населення) знайшли за документами та виявили на місцевості 1 липня 1997 року Карельський та Санкт-Петербурзький «Меморіали» (Юрій Дмитрієв, Веніамін Іофе, Ірина Рєзнікова). Саме на цій місцевості було виявлено приблизно 150 ям, де покоїться близько 9 тисяч розстріляних.
2004 року стараннями українців усього світу, насамперед Товариства української культури Карелії «Калина» (голова Лариса Скрипникова), на місці масових розстрілів зведено величний пам'ятник – гранітний Козацький хрест «Убієнним синам України».
1937 рік – це гігантський масштаб репресій, що охопили всі реґіони й усі без винятку верстви суспільства, від найвищого керівництва країни до далеких від політики селян і робітників. Це колосальні фальсифікації звинувачень. Це безпрецедентна плановість терористичних «спецоперацій»: «чистки» не міг уникнути ніхто. За 15 місяців кампанії за політичними звинуваченнями в СССР було заарештовано більше 1,7 млн. осіб. А разом із жертвами депортацій і засудженими кількість репресованих перевищує два мільйони. Усього під час Великого Терору до розстрілу з політичних мотивів були приречені 681692 особи.
«Чистка» тривала понад 15 місяців і була офіційно припинена за постановою Політбюро ЦК ВКП(б) 15 листопада 1938 року, хоча репресії тривали й далі.
Її результат – девальвація цінності людського життя і свободи, зруйнування громадянського суспільства – громадських і політичних організацій, громад, церков, навіть сім’ї. Кожна людина залишалася сам-на-сам із молохом терористичної держави.
Кількість жертв репресій, депортацій і голоду в Україні за часи радянської влади не піддається підрахунку. Це приблизно третина українського народу.
На жаль, під час великого терору була фізично знищена найкраща частина українського народу.
За матеріалами Інституту національної пам'яті України
Бібліографія статей
(подано в алфавіті авторів)
Зятьєв, Сергій. «Кров людська лилася ріками...» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/krov-lyudska-lylasya-rikamy: із 1927-го до 1990 року радянською владою було заарештовано понад мільйон осіб, більшість із яких було засуджено чи розстріляно / Зятьєв, Сергій // День. - 2019. - 5 вер. (№ 160). - С. 5. Вся історія Радянського Союзу - це історія масових убивств, які за більш ніж 70 років панування компартійного режиму забрали мільйони людських життів, арешти й ув’язнення десятків мільйонів його громадян. За часів панування радянської влади десятки тисяч українців відправлялися до концтаборів, розташованих у віддалених районах СРСР
Кульчицький, Станіслав. Вибори і Великий терор [Текст] = http://tyzhden.ua/History/216348 / Кульчицький, Станіслав // Український тиждень. - 2018. - 6-12.07 (№ 27). - С.54-57. За півтора десятка років партійно-радянські функціонери й усі громадяни країни звикли до виборчих процедур, у результаті яких "мерзотники-комуністи" входили у владу
Кульчицький, Станіслав. Подарунок Сталіна радянському електорату [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/podarunok-stalina-radyanskomu-elektoratu / Кульчицький, Станіслав // День. - 2007. - 31 бер.(№56). - С. 7. У березні 1937 р. в СРСР почалась кампанія репресій, відома як Великий терор (за назвою присвяченої їй книги Роберта Конквеста). Й.Сталін заявив, що країна опинилася у небезпечному становищі через підступну діяльність саботажників, шпигунів і диверсантів. Події зловісного Тридцять сьомого закарбувалися у народній пам’яті на рівні підсвідомості. Для України це був уже другий, після Тридцять третього, рік невимовного жаху. Та вчені й досі не можуть зрозуміти, чому трапилося те, що трапилося
Малолєткова, Оксана. Серпень 1937-го: ліміт на знищення [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/serpen-1937-go-limit-na-znishennya/ / Малолєткова, Оксана // Урядовий кур`єр. - 2019. - 7 серп. (№149). - С. 2
Овсієнко, Василь. Сандормох. Пам'яті Соловецького етапу [Текст] / Овсієнко, Василь // Українська літературна газета. - 2015. - 6 лист. (№22). - С. 1, 16. 5 серпня 1937 року за наказом НКВД СССР № 00447 вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП9б) від 2 липня 1937 року П 51/94 "Про антирадянські елементи". Розпочалася наймасовіша за всю совєцьку епоху "чистка" суспільства від елементів, які не годилися для будівництва комунізму.
Райхель, Юрій. "Кого не поставимо на коліна - перестріляємо" [Текст] = http://www.day.kiev.ua/uk/article/podrobyci/kogo-ne-postavymo-na-kolina-perestrilyayemo: як в Україні починався Великий терор / Райхель, Юрій // День. - 2015. - 5 серп. (№138). - С. 5.
Райхель, Юрій. Кола по воді [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/kola-po-vodi: Великий терор розпочався з убивства Кірова / Райхель, Юрій // День. - 2007. - 8 груд.(№215). - С. 7. У перший день грудня пострілом Леоніда Ніколаєва був убитий лідер ленінградських комуністів Сергій Кіров.
Сюндюков, Ігор. Сталінська м’ясорубка в історичному розрізі [Електронний ресурс]: вийшла у світ узагальнююча праця про Україну в добу «Великого терору» / Сюндюков, Ігор // День. - 2010. - 17 лют.(№27). Благородній меті розкрити таємні
«пружини» кремлівської машини знищення, розібратись у тому, чому 1937 рік (і, звичайно, не тільки він) став можливим, яким був стан тодішнього суспільства, присвячене нове фундаментальне видання «Україна в добу «Великого терору». 1936-1938 роки» (Київ, видавництво «Либідь», співголови редколегії Юрій Шаповал, Україна, Гіроакі Куромія, США).
Шевченко, Сергій. Козацький хрест в урочищі Сандармох [Електронний ресурс] = https://m.day.kyiv.ua/uk/article/podrobici/kozackiy-hrest-v-urochishchi-sandarmoh: у Карелії відкрито пам’ятник «Убієнним синам України» / Шевченко, Сергій // День. - 2005. - 30 серп. Неподалік Біломорканалу, ліворуч від шосе, що веде з Медвеж’єгорська в Повенець, лежить урочище Сандармох - колишнє «звичайне місце виконання вироків». Подія, на яку так довго очікували українці в нашій країні й поза її межами, сталася 9 жовтня 2004 року: того погожого сонячного дня встановлено й освячено, а 5 серпня 2005-го - урочисто відкрито пам’ятник співвітчизникам-політв’язням - Козацький хрест
5 серпня - Міжнародний день пам’яті жертв Великого террору
Зятьєв, Сергій. 5 серпня – Міжнародний день пам’яті жертв «Великого терору» 1937-1938 років [Електронний ресурс] = https://armyinform.com.ua/2021/08/05/5-serpnya-mizhnarodnyj-den-pamyati-zhertv-velykogo-teroru-1937-1938-rokiv/ / Зятьєв, Сергій // АрміяInform. - 2021. - 5 серп. Цього дня в 1937 році вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи» і розпочалося масове винищення людей, яких Сталін і його сатрапи назвали «ворогами народу»
Чорна, Світлана. Кулі НКВС влучали в серце нації [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/349445: 5 серпня - Міжнародний день пам’яті жертв Великого терору / Чорна, Світлана // Голос України. - 2021. - 5 серп. (№147). - С. 1, 16. У період Великого терору 1937-1938 рр. в Україні, за даними істориків, було засуджено 198 918 осіб, майже дві третини - до розстрілу. За скупими безпристрасними цифрами — трагедії, кров, смерть. Масові сталінські репресії відкинули Україну з позицій держави з модерними ідеями та геніями, які народжуються не кожне століття
Чорна, Світлана. Як Сталін знищував цвіт нації [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/320109: 5 серпня - Міжнародний день пам’яті жертв Великого терору / Чорна, Світлана // Голос України. - 2019. - 3 серп. (№146). - С. 1, 8. Карельське урочище Сандармох, що неподалік Медвеж'єгорська, - чорний символ сталінських репресій і місце поховання понад 9 тисяч закатованих "ворогів народу".
До роковин початку «Великого терору»
Звернення Товариства "Соловецьке Братство" в день 80-річчя початку Великого терору в СРСР [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2017/08/Slovo32.pdf / Від імені членів товариства “Соловецьке Братство”: Василь Овсієнко, Григорій Куценко, Георгій Лук’янчук // Слово Просвіти. - 2017. - 10-16 серп. (№ 32). - С. 3, 5. До нащадків жертв масових репресій тоталітарного сталінського режиму, до всіх українців в Україні та за її межами сущих, до громадськості Карелії й Російської Федерації. "Великий терор" - масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937-1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв'язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація
Лук’янчук, Георгій. До 80-х роковин початку «Великого терору» [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2017/08/Slovo32.pdf: в залі вченої ради Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відбулася зустріч із дослідниками теми “Пам’ять про тоталітаризм: український та казахський досвід” / Лук’янчук, Георгій // Слово Просвіти. - 2017. - 10-16 серп. (№ 32). - С. 5. Науковці поділилися досвідом переосмислення сталінського терору в 30-50-х роках минулого століття. “Дослідження трагічних сторінок нашої загальної історії зараз набуває особливої актуальності. Тільки знаючи всю правду про той жорстокий час, ми зможемо будувати правову, демократичну державу, яка не повторить жахи тієї зловісної епохи”
Чорна, Світлана. Москва намагається переінакшити літопис Соловків і Сандармоху [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/309507: до 80-х роковин Великого терору / Чорна, Світлана // Голос України. - 2018. - 2 лист. (№207). - С. 14. 27 жовтня, 1-4 листопада - особливі дати в історії України. Саме в ці дні в карельському урочищі Сандармох, неподалік столиці Біломорканалу - Медвежьєгорська, на честь 20-ї річниці більшовицького перевороту було розстріляно Соловецький етап - 1111 в’язнів. Їх привези із Соловецького острова, де за 150 кілометрів від Полярного кола з 1923 року діяв табір особливого призначення СЛОН - «школа» перевиховання «куркулів», «повстанців», «церковників», «буржуазних націоналістів» й інших ворогів народу, на материк, де проводили масові страти. Серед страчених у Сандармосі - 290 українців. Більшість із них загинули 3 і 4 листопада
Шевченко, Сергій. Рік жертв Великого терору: вшануймо пам'ять репресованих [Текст] = https://gazeta.dt.ua/HISTORY/rik-zhertv-velikogo-teroru-vshanuymo-pam-yat-represovanih-243654_.html / Шевченко, Сергій // Дзеркало тижня. - 2017. - 27 трав.(№ 20). - С. 15.
Жертви Великого терору
Лук'янчук, Георгій. Вшанування памяті жертв Великого терору 1937 1938 років [Текст] = http://slovoprosvity.org/2018/08/09/vshanuvannya-pamyati-zhertv-velykoho-teroru-1937%EE%80%841938-rokiv/ / Лук'янчук, Георгій // Слово Просвіти. - 2018. - 9-15 жовт. (№ 32). - С. 6. Громадськість української столиці взяла участь в поминально-церемоніальних заходах по жертвам Великого терору 1937-1938 років. Тільки знання історичної правди про ті страшні часи більшовицького тоталітаризму і пам’ять про безневинні жертви сталінізму не дасть прорости зернам тоталітаризму, людиноненависництву, які зможуть привести до нових злочинів проти людяності!
Черемшинська, Романа. Письменник, публіцист, педагог [Текст] = http://slovoprosvity.org/wp-content/uploads/2019/01/32-980-9%E2%80%9415-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%BD%D1%8F-2018.pdf: до 140-річчя від дня народження Антіна Володиславовича Крушельницького / Черемшинська, Романа // Слово Просвіти. - 2018. - 9-15 серп. (№ 32). - С. 6. Антін Крушельницький пройшов великий шлях боротьби за українську літературу, культуру, освіту. Він залишив по собі значну прозову, публіцистичну, драматургічну та літературно-критичну спадщину. 6 листопада 1934 було заарештовано Антіна Володиславовича та його синів - Івана і Тараса. Страчений був 3 листопада 1937. Трагічна доля великої родини Крушельницьких, яка дала українській національній культурі багатьох діячів у різних галузях мистецтва, літератури та громадського життя, стала символом сталінського кривавого режиму, символом нещадного знищення радянською владою української інтелігенції
Шевченко, Сергій. Всеволод Ганцов: життя після свинцевої зливи [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/HISTORY/vsevolod-gancov-zhittya-pislya-svincevoyi-zlivi-_.html / Шевченко, Сергій // Дзеркало тижня. - 2014. - 22-30 трав. (№18). Рідкісний виняток у вакханалії масових страт 1937–1938 рр. - доля вченого Всеволода Ганцова. Він відбував покарання в Соловецькій тюрмі й дивом "пройшов між кулями", не потрапивши до розстрільних ям Сандармоху, в які було скинуто багатьох його співвітчизників і однодумців. Утім, і цей "воскреслий з мертвих" політв'язень не врятувався згодом від повільного знищення. Успішному перспективному вченому ленінці-сталінці безжально зламали кар'єру наприкінці 1920-х
Шевченко, Сергій. "Остання адреса" Геннадія Садовського [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/HISTORY/ostannya-adresa-gennadiya-sadovskogo-lyubit-ukrayinu-za-vazhke-minule-ta-suchasne-lyubit-yiyi-yak-ya-yiyi-lyubiv-_.html: "Любіть Україну за важке минуле та сучасне. Любіть її, як я її любив!" / Шевченко, Сергій // Дзеркало тижня. - 2014. - 31 січ. (№3). Колишній вояк-петлюрівець Садовський з 1929 р. пройшов усі кола соловецького пекла і навіть попрацював на каторжному будівництві Біломорканалу. У таборах він завжди залишався патріотом. Співтабірники знали й поважали українського отамана - високого, стрункого, з блакитними очима й русявим чубом. Поважали за його відданість справі національного визволення. Місце спочинку отамана Геннадія Садовського - урочище Сандармох у Медвеж'єгорському районі Карелії (смертний вирок виконано 3 листопада 1937-го)
Шевченко, Сергій. "Список Сандармоху": убієнні сини (і "пасинки"?) України [Текст] = http://gazeta.dt.ua/history/spisok-sandarmohu-ubiyenni-sini-i-pasinki-ukrayini-_.html / Шевченко, Сергій // Дзеркало тижня. - 2015. - 14-20 бер. (№9). - С. 15. Соловецькі чекісти в роки Великого терору (1937–1938) поспіхом компонували справи на "контрреволюціонерів". Адміністрація острівної тюрми готувалася її "почистити" - масовими розстрілами в'язнів, долі яких вирішувала окрема трійка Управління НКВД СРСР по Ленінградській області.
Література до теми із фондів МСМБ
Беркгоф, Карел. Злочини тоталітарних режимів в Україні: науковий та освітній погляд [Текст] : Матеріали міжнародної наукової конференції (21-22 листопада 2009 р., Вінниця) / Беркгоф, Карел, Подольський, Анатолій, Тяглий, Михайло ; Вступ. авт. редкол. - К. : НІОД; Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2012. - 144 с.
Герасим'юк, Олена. Розстрільний календар [Текст] / Герасим'юк, Олена. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2017. - 432 с.
Це унікальна хроніка політичних репресій в радянській Україні. Страшні події нашої історії ХХ століття - арешти, допити, заслання, розстріли українських політичних діячів, військових, науковців, митців, письменників, громадських активістів - викладені не у звичній хронологічній послідовності, а прив’язані до традиційного календаря. Тут не лише зафіксовані дати подій, але й подані короткі розповіді про долі людей, які зазнали переслідувань та катувань. Така форма викладу наочно показує схему роботи радянської репресивної машини та привертає увагу до сторінок історії, які нам потрібно знати і пам’ятати |
Жертвы репрессий [Текст]: Репрессии 20-х - начало 50-х годов в Украине / Авт. кол.: Ю.С.Шемшученко, А.Н.Мироненко, В.И.Пристайко. - К. : Юринформ, 1993. - 277 с.
Иметь силу помнить [Текст] : Рассказы тех, кто прошел ад репрессий / Сост., предисл. Л.М.Гурвича; Худож. Б.Старцев. - М. : Московский рабочий, 1991. - 368 с.
Конквест, Роберт. Великий терор [Текст]: Сталінські чистки тридцятих років / Конквест, Роберт ; Пер. з англ. Н.Волошинович, З.Корабліної; Слово до чит. К.Ющенко; Від упоряд. А.Криштальського. - Луцьк : ВМА "Терен", 2009. - 880 с.
Книга Роберта Конквеста «Великий терор» - вражаюче за своєю ґрунтовністю й фаховістю дослідження періоду сталінських репресій 30-х років XX століття. За допомогою наукових джерел, письмових свідчень очевидців та жертв терору, документів тієї епохи автор проливає світло на один із найбільш замовчуваних періодів історії СРСР. Погляд західного дослідника на перебіг подій особливо цікавий ще й тому, що це - незаангажований погляд зі сторони. А представлений у книзі аналіз терору як явища неодмінно стане ґрунтом для нових досліджень сучасних українських істориків. Для науковців, студентської молоді, широкого кола читачів |
Великий терор в Україні [Текст] : "Куркульська операція" 1937-1938рр. У 2-х частинах. Ч.1 / Упоряд. С.Кокін, М.Юнге; Передм. до 1-ої част. авт.-упоряд. - К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2010. - 614 с.
Великий терор в Україні [Текст] : "Куркульська операція" 1937-1938 рр. У 2-х частинах. Ч.2 / Упоряд. С.Кокін, М.Юнге. - К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2010. - 598 с.
В'ятрович, Володимир. Історія з грифом "Секретно". Українське XX століття [Текст] : Науково-популярне видання / В'ятрович, Володимир ; Вст. сл. автора. - Львів : Часопис, 2013. - 700 с.
«Ця книга – зустріч із минулим. Тут – 700 сторінок, 74 роки, 66 історій, 391 фотографія і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Разом вони складають образ українського ХХ століття: часу, коли світ по-справжньому відкрив для себе Україну та українців, століття, коли творилося обличчя України», – так презентує свою книгу автор |
Лисенко, Микола. Биківня-наш вічний біль [Текст] / Лисенко, Микола ; Передм. Л.Танюка. - К. : Вид.-во ім. О.Теліги, 2009. - 368 с.
Невідоме розстріляне відродження: Антологія [Текст] : Літературно-художнє видання. / Упоряд., передм. Ю.Винничука. - Харків : Фоліо, 2016. - 763 с.
Голодомор - не єдина трагедія українського народу. Друга не менша трагедія - знищення мозку нації, адже коли знищується мозок нації, то це веде до її жахливого занепаду. У біографічних довідках про авторів, твори яких увійшли до антології "Невідоме Розстріляне Відродження", не подано причин арешту та кримінальних статей, за якими їх судили: всі вони. Більшість прізвищ цих письменників невідомі ширшому колу читачів, і майже усі твори, які увійшли до цієї антології, публікуються вперше після загибелі їхніх авторів |
Росляков, Михаил Васильевич. Убийство Кирова [Текст] : Политические и уголовные преступления в 1930-х годах / Росляков, Михаил Васильевич ; Вступ. ст. А.П.Крюковских; Предисл. авт.; Худож. В.В.Быков. - СПб. : Лениздат, 1991. - 127 с.
Хлевнюк, Олег Витальевич. 1937-й: Сталин, НКВД и советское общество [Текст] / Хлевнюк, Олег Витальевич ; Худож. Т.В.Дмитриева. - М. : Республика, 1992. - 270 с.
Цюпа, Іван Антонович. У пазурах єжовщини [Текст] : Повість-сповідь / Цюпа, Іван Антонович ; Худож. С.Г.Козицька. - К. : Український письменник, 1994. - 191 с.
Ширяев, Борис Николаевич. Неугасимая лампада [Текст] = Серия рассказов о встречах автора на Соловецкой каторге / Ширяев, Борис Николаевич ; Предисл. от изд.; Послесл. Г.Русского; Худож. Г.П.Котлярова. - Изд. репринт. - М. : Столица, 1991. - 416 с.
Юрченко, Віталій. Пекло на землі [Текст] : Гостросюжетний історичний роман-спогад / Юрченко, Віталій ; Худож. М.Яців; Упоряд. Р.Федорів. - Львів : Червона калина, 1994. - 375 с.
WEB-ліографія
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80 Великий терор
https://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/601/ - Микола Куліш. Остання адреса - Урочище Сандармох
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/bibliograf-pisymennik-kulyturniy-diyach-do-110-richchya-baleriana-pidmogilynogo/ - «Бібліограф, письменник, культурний діяч» (До 110 - річчя Валеріана Підмогильного)
https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/na-shlyahu-do-istinnogo-kurbasa-do-120-richchya-vid-dnya-narodzhennya-vidatnogo-teatralynogo-diyacha/ - На шляху до істинного Курбаса (До 120-річчя від дня народження видатного театрального діяча)
https://www.radiosvoboda.org/a/velykyi-teror-represii-stalin-putin/30768055.html - Річниця початку «Великого терору» 1937-38 років
https://www.jnsm.com.ua/h/0805Q/ - Початок «Великого терору»
https://www.radiosvoboda.org/a/sandarmokh-pamjat/30915092.html - Росії не вдасться знищити пам’ять про розстріли в Сандармоху – дослідник
https://www.bbc.com/ukrainian/blog-history-40827474 - Блог історика. 1937 рік: початок "великого терору"
https://suspilne.media/53342-rozstrilani-v-urocisi-sandarmoh-u-harkovi-vsanuvali-zertv-stalinskih-represij/ - Розстріляні в урочищі Сандармох: у Харкові вшанували жертв сталінських репресій
https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/vchytelyam/metodychni-rekomendaciyi/velykyy-teror-rokovyny-tragediyi - Великий терор. Роковини трагедії
https://tv.suspilne.media/programs/velykyi_teror - Початок "Великого терору" 1937-1938 років
https://www.naiau.kiev.ua/news/politichni-represiyi-v-srsr-1937-1938-rokiv-prichini-masshtabi-naslidki.html - Політичні репресії в СРСР 1937-1938 років: причини, масштаби, наслідки
https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/zhurnalistam/do-rokovyn-velykogo-teroru - До роковин Великого терору
https://www.bbc.com/ukrainian/blog-history-40827474 - Блог історика. 1937 рік: початок "великого терору"
https://espreso.tv/article/2017/08/05/velykyy_teror_chomu_stalin_rozpochav_masovi_rozstrily - Кривавий терор 37-го. Навіщо Сталін вбив 680 тисяч людей
Інтернет-ресурси
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»
http://gazeta.dt.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»
http://slovoprosvity.org – часопис «Слово Просвіти»
https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»
http://tyzhden.ua – сайт часопису «Український тиждень»
Підготувала бібліограф Мілашенко Т.І