Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Славетна історія Холодного Яру

Поділіться цією сторінкою:

    Холодний Яр – місце знакове для історії України. Це легендарна місцевість на межі степу і лісостепу. Майже в самому серці України, неподалік її географічного центру. Холодний Яр – це ціла гігантська система ярів, яка простяглася на 250 кілометрів. На схилах ярів - реліктовий ліс. І водночас, Холодний Яр – це одна з найяскравіших сторінок визвольної боротьби в Україні. Це приклад, як невеликі числом, але сильні духом – можуть успішно боротися з набагато сильнішим ворогом.

https://24tv.ua/ru/holodniy_yar_istoriya_yaku_treba_znati_abi_peremogti_v_sogodnishniy_viyni_n1319322

Це – місце сили, унікальне урочище, саме там ще в 1 тис.до н.е. збудували укріплення скіфи, в 13 ст. був збудований Мотронинський монастир. У 30-х роках XVIII століття в Холодному Яру була організована Холодноярська Січ. Цей ліс на десятки років став головною базою гайдамаків. У тридцяті роки їх очолювали Верлан, Матвій Грива та Іван Жила, в 40-х роках Гнат Голий, Г. Похилий, Семен Неживий. Саме з Холодного Яру навесні 1768 року розпочався національно-визвольний рух 1768-1769 років у Правобережній Україні - Коліївщина. Саме на території Холодного Яру, у Чигирині, була столиця гетьманської України за славних гетьманів Хмельницького та Виговського. Саме тут святили ножі гайдамаки. У 1840-х роках тут побував Тарас Шевченко, який згадує про Холодний Яр у поетичних творах “Гайдамаки” та “Холодний яр”.

https://www.dsnews.ua/ukr/nasha_revolyutsiya_1917/-nevblaganniy-vorog-yak-povstala-respublika-holodnogo-19022020200000

   У 1918 році на Чигиринщині у Мотронинському монастирі з центром у Холодному Яру діяли загони, які боролися проти денікінців (революційний комітет «Чигиринська республіка» під проводом Свирида Коцура), і повстанські загони прихильників УНР, що вели боротьбу проти радянської влади.

   У 1919-1922 роках під прапором Української Народної Республіки діяли повстанці Холодноярської Республіки. Холодноярська Республіка мала 15-тисячну селянську повстанську армію, і як частина УНР, проіснувала до 1922 року, коли більшовики обманом заманили отаманів у засідку. Проте навіть у полоні, в стінах Київської в’язниці, ватажки повстанців перебили охорону, захопили зброю і спробували звільнитись. Під час нерівного бою всі вони загинули смертю героїв.

   Повстанці воювали з чорним бойовим прапором, на якому срібною ниткою було вишите гасло: «Воля України або смерть».

  

Прапор холодноярівських повстанців майорів на Євромайдані в Києві як  свідчення незламності та свободолюбивості українського народу.

https://www.youtube.com/watch?v=PepdGJBFCf4

https://www.udau.edu.ua/ua/news/xolodnoyarska-respublika-geroyichna-storinka-borotbi-ukrayinskogo-narodu-za-derzhavnist.html

   Ось рядки із книги "Холодний Яр", яку написав очевидець, поручник Армії УНР Юрій Горліс-Горський: "…Ні один народ не пережив того, що тепер переживає Україна, але й нікому це так не йшло на користь, як іде українцеві. Це перетворить лінивого українського вола на хижого звіра, який, вирвавшися колись на волю, як побачить, що хтось знову протягає до нього лапу – не буде ждати, поки треба буде оборонятися, а сам буде нападати. І в день радості над вами розпадеться кара, і повіє новий огонь з Холодного Яра… "

 

 

Холодний Яр [Текст] : Документальний роман / Горліс-Горський, Юрій Юрійович ; Вст. сл. Р.Коваля. - 10-е вид., випр., допов. - Дрогобич : ВФ "Відродження", 2008. - 432 с. : іл., фотогр. - (Українська воєнна мемуаристика). - ISBN 9789665382119.

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=35_pNltz9QU

 Показовим є використання назви «Холодний Яр» в закодованих назвах формувань та підрозділів у ряді регіонів України підчас Другої світової війни.

Перше збройне формування, під час проголошення у Львові самостійної Української держави 30 червня 1941 року, носило назву «Холодний Яр». Невдовзі, 27 липня 1941 року в Рівному, на святі української Державності на площі Старого Замку, у присутності 10 тисяч людей, постав Перший курінь Українського війська імені Холодного Яру. Учасники національно-визвольного руху 40-х років XX століття багато перейняли від повстанців Холодного Яру, разом із його історичною назвою. Саме на Черкащині було започатковане повстанське вітання "Слава Україні!", з відповіддю "Україні Слава!", яке потім вояки УПА змінили на "Героям Слава!"

https://poltava.to/project/6561/

https://www.pravda.com.ua/columns/2010/10/11/5466727

            

 Через століття і покоління генетичний код Холодного Яру живе в нас.

   Від 22 серпня 2018 року - 93-ій окремій механізованій бригаді присвоєно назву «Холодний Яр» (Указ Президента України №232/2018 від 22.08.2018).

   Традиції: “…У ці травневі дні 2021 року в Холодному Яру пройшла чудова церемонія: військовослужбовці Сил спеціальних операцій ЗСУ освятили зброю проти ворога, наслідуючи старовинні традиції козаків і гайдамаків різних часів”, – написав генерал-майор Кривонос у фейсбуці, додавши фото.

https://novynarnia.com/2021/05/09/sso-hyar/

  93-тя бригада захищала державний суверенітет та територіальну цілісність України від самого початку війни на сході України з Росією. Це воїни, які гартувались у пеклі війни з Росією 8 років! Підрозділи бригади брали участь у найзапекліших боях війни, включно з боями під Іловайськом, у Донецькому аеропорту та Пісках, на шахті Бутівці.

   Як і 8 років тому, 93-тя ОМБр нині в перших лавах оборони. Саме холодноярці захопили легендарний трофей – цілу колону військової техніки ворога. Танки, «Гради», КамАЗи, вогнеметна система «Буратіно». Бензовози «перейшли» на службу в ЗСУ навіть з пальним! 26 березня силами 93 бригади Холодний Яр, за допомогою територіальної оборони і місцевих партизанів, місто Тростянець на Сумщині звільнили від російських окупаційних військ.

Тож згадаємо вітання повстанців Холодного Яру:

Слава Україні!" – "Героям Слава!".

Віримо в Збройні Сили України!

Додатково читати:

 93-я окрема механізована бригада «Холодний Яр»

https://armyinform.com.ua/2021/11/03/tayemnyczi-holodnogo-yaru – Таємниці Холодного Яру

https://mil.in.ua/uk/holodnyy-yar-pochesna-nazva-93-bryhady  – “Холодний Яр”: почесна назва 93 бригади

https://www.facebook.com/93OMBr

https://www.facebook.com/kholodnyjyar

https://neskoreni.top/    "Фестиваль нескореної нації "Холодний Яр"

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ