Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Сергій Жадан – лауреат престижної літературної премії «Анґелус» 2015 за книгу «Месопотамія»

Поділіться цією сторінкою:

Український письменник Сергій Жадан став лауреатом літературної нагороди Центральної Європи «Анґелус» за книгу «Месопотамія».

Довідка про автора
Сергій Жадан - український письменник, поет, перекладач, громадський активіст. Автор романів «Депеш Мод», «Ворошиловград», «Месопотамія», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія» та інших.

Твори письменника

Стипендії та нагороди
З 2000 року Сергій Жадан - віце-президент Асоціації українських письменників.

Письменник отримав відзнаку за книжку «Месопотамія» у перекладі Міхала Петрика (прозова частина) й Адама Поморвського (поетична частина),

Літературна нагорода Центральної Європи «Анґелус» - це відзнака за найкращі прозаїчні твори авторам, які у своїх текстах звертаються до найважливіших, найбільш актуальних тем сучасного світу, дають поштовх до міркувань і глибокого пізнання інших культур. Офіційний сайт нагороди: http://angelus.com.pl

Організатором і фундатором премії «Анґелус» є міська влада міста Вроцлав, вручають її щороку з 2006 року, а лауреатом може стати письменник, який походить із 21 країни Центральної Європи та опублікував книгу польською мовою.

 Нагорода вручається разом зі статуеткою авторства Еви Россано та чека на суму 150 тисяч злотих (35 тисяч євро).

 З 2009 року нагороджують також і перекладача книги-лауреата. У випадку, якщо нагороду отримає польський письменник, журі обирає найкращого перекладача однієї з іноземних книг.

Цікавий факт, що «Анґелус» фінансується лише міською владою без допомоги спонсорів. Мешканці Вроцлава пишаються тим, що в їхньому місті існує ця премія, а головне - вони розуміють її користь.

Цьогоріч нагороду «Анґелус» вручали вдесяте, 17 жовтня у вроцлавському Театрі Капітолій.

Одна з членів журі премії Юстина Соболевська відмітила, що Жадан зараз є найпомітнішим автором в Україні, читати тут

 Ідея назви книгу «Месопотамія», як говорить Сергій Жадан, така, що Харків лежить між двома ріками: між Лопанню і Харковом, «наше місто як межиріччя, як Месопотамія - місто на горі, земля між ріками».

Сам письменник вважає, що ця книжка вийшла "дуже харківською і надзвичайно інтимною". Також Жадан каже, що це найбільш особиста його книжка, оскільки про Харків він ще ніколи лірично не писав. Під однією обкладинкою автор  об'єднав 9 оповідань та 30 віршів. Багато сторінок віддано творам про кохання. 

Цікаво, що ілюстратором нової книжки Жадана став художник Гамлет Зіньківський, який нещодавно представляв Україну на Венеційській бієнале. Його роботи, зокрема графіка, сьогодні відомі не лише у Харкові, а й в інших містах. Кожна ілюстрація у цій книжці - це місце дії. А кожна споруда - не вигадані харківські будинки.

Для прозових творів Жадана характерна постмодерністська гра зі словом та його значенням. Авторська мова інколи перевантажена сучасним молодіжним сленгом і так званою "нецензурщиною", проте він по-новому, цілком оригінально розуміє українську та всесвітню історію, по-своєму сприймає нашу сучасність, так само, як і майбутнє.

Він не ставить собі за мету сподобатися читачам, письменник пише свої твори, ніби промовляючи до всіх: ось такий я є, ось таким я бачу довколишній світ, я живу поруч з вами і я теж родом із дитинства

Поетична творчість Сергія Жадана схожа на калейдоскоп вражень, думок, почуттів, переживань, заперечень, спротиву. Він весь час у пошуку, у бажанні бути зрозумілим для всіх, бо молоде покоління по-іншому дивиться на перетворення, що відбуваються у суспільстві.

«Жадан жадає... коли не вистрибнути..., то бодай виповзти за межі крейдяного кола того маразму, в якому було приречене народитися, а тоді й жити покоління нашого автора» (Павло Загребельний).

Цікаві факти про поета. Працює в Харкові, регулярно виступает перед аудиторіями читачів в різних містах України та Західної Європи - в тому числі у сопроводі українських музикантів (група «Собаки в Космосі»).

 У 2008 році  Сергій Жадан і «Собаки в Космосі» випустили спільний альбом «Спортивний клуб армії», до якого увійшли власні вірші Сергія, прочитані автором під акомпанемент музикантів гурту.

 Згодом співпраця продовжилася у вигляді спільних виступів (зокрема гастрольний тур в Києві, Познані, Тюбінгені та Празі).

В 2012 року Жадан та «Собаки» презентували нову програму  «Зброя пролетаріату», в якій колишні «романтичні балади та композиції з присмаком легкої сатири змінилися динамічнішим звучанням та гостросоціальною лірикою».

З програмою виступав під час гастролів Україною, Німеччиною, Австрією, Чехією, після чого з'явилася однойменна платівка.

Поет не лише сам пише вірші, а й перекладає поезію з німецькоїй, англійської, білоруської, російської та ін мов.

Першим лауреатом Літературної нагороди Центральної Європи став у 2006 році Юрій Андрухович «Дванадцять обручів».

Із українських письменників цю відзнаку також отримала Оксана Забужко за книжку «Музей покинутих секретів» (2013 р.).

У 2011 році премією «Анґелус» за твір "У війни не жіноче обличчя" була відзначена білоруська письменниця Світлана Алексієвич, яка у цьому році отримала Нобелівську премію.

Світлана Алексієвич родом з України, народилася в Івано-Франківську, її мати – українка.

У 2015 році до лонг-лісту (списку творів, відібраних для участі у конкурсі на першому етапі) престижної польської премії із 66-ти номінантів внесли одразу чотири українських книжки: видання Сергія Жадана "Месопотамія", "Книга забуття" Василя Слапчука, "Роман про батьківщину" Дзвінки Матіяш та "Lubczyk na poddaszu" ("Комашина тарзанка" в українському перекладі - авт.) Наталки Сняданко.

Запрошуємо до відділу абонементу молодіжної бібліотеки ознайомитися з книжковою виставкою «Український європростір: книги лауреатів літературної премії «Анґелус», яка присвячена лауреатам польської премії «Анґелус» та обрати книги улюблених авторів.

Головне, що премії вручаєте ви - читачі, для яких твориться мистецький твір. Ви є найбільш об'єктивний суддя.

Твори Сергія Жадана в ЕЛЕКТРОННОМУ КАТАЛОЗІ молодіжної бібліотеки.

Довідки за телефоном (044) 288-30-12.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ