В ньому - синь небес, золото хлібів
Тематичний бібліографічний покажчик до
Дня Державного Прапора України
Покажчик складається з рубрик:
- Державні документи
- Історична довідка
- Бібліографія статей
- Література до теми
- Webліографія
- Інтернет ресурси
23 серпня, в Україні відзначається День Державного Прапора!
Державний Прапор - один з офіційних державних символів суверенітету держави. Український Державний Прапор - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.
Державний Прапор як символ країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення. Під його знаменом ми йшли до проголошення самостійної України, до перемоги.
В усі віки і в усіх народів державний прапор був однією з найвищих і найшанованіших святинь. Прапор символізував єдність земель і племен; він консолідував міста і краї в державу, а духовно й історично близькі етноси – в націю. Під прапором воїни вирушали в похід, з прапором виступали на захист своєї батьківщини, прапор символізував стабільність держави й урочистість тих чи інших всенародних подій, свят, ритуалів.
Як відомо, використання жовтого та синього кольорів (з різними відтінками) на символіці часів Київської Русі простежується від прийняття християнства.
У XVI-XVIII століттях запорізькі козаки в своїх прапорах широко використовували жовто-синій, червоно-чорний та малиновий кольори. З часів козацтва жовто-блакитне поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських хоругви, прапори і клейноди. Жовто-синіми були прапори УНР і ЗУНР в 1917-1919 роках.
Найбільш резонансним підняттям синьо-жовтого стягу за радянських часів вважається дата 1 травня 1966р. У ніч перед Першотравнем прапор з'явився на флагштоку перед будівлею Київського інституту народного господарства в Києві замість традиційного червоного прапора. Це повинно було привернути увагу студентів і робітників, які прямували першотравневими колонами на Хрещатик з Святошина. Однак провисів прапор недовго, його зняли представники відповідних органів і полотнище вже рано вранці опинилися в КДБ. Там і встановили, що прапор зшитий з двох жіночих шарфів, причому жовтий був трохи коричнюватий (в продажу просто не було чисто жовтих речей). Посередині був нашіт тризуб із чорної саржі. Під трізубцем - напис: «Ще не вмерла Україна, Ще її не вбито! ДПУ». 9-місячне розслідування закінчилося арештом винуватців націоналістичного злочину - студента Георгія Москаленко і робочого Віктора Куксу, після чого вони відбули 2-річне покарання у таборах Мордовії. У 2006р. Президент Ющенко нагородив обох орденом «За мужність» І ступеня.
Офіційне підняття стягу відбулося 24 липня 1990р. на флагштоку перед будівлею мерії Києва. Це полотнище було попередньо освячено у Софійському соборі владикою Володимиром і настоятелем храму Бориса і Гліба Української автокефальної церкви отцем Юрієм.
В якості державного прапора України синьо-жовтий стяг був затверджений Постановою Верховної Ради від 28 січня 1992
23 серпня 2004 року тодішній Глава держави Леонід Кучма підписав президентський Указ №987/2004 "Про День Державного Прапора України", в якому "на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України" встановлено в Україні нове свято - День Державного Прапора України, який щороку відзначається 23 серпня.
А 2009 року тодішній Президент Віктор Ющенко вніс до цього указу поправку, якою заснувавав офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій країні.
Перед цим День Державного Прапора святкувався тільки в Києві на муніципальному рівні.
24 липня 1990 року. Хрещатик. Підняття національного прапора біля Київради
У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про День Державного Прапора України
На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України постановляю:
1. Установити в Україні День Державного Прапора України, який відзначати щорічно 23 серпня.
2. Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити здійснення комплексу заходів щодо святкування Дня Державного Прапора України.
Президент України Леонід Кучма
23 серпня 2004 року
№ 987/2004
http://www.president.gov.ua/documents/1918.html?PrintVersion
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про Державний Прапор України
Верховна Рада України постановляє:
Затвердити Державним Прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.
Голова Верховної Ради України І.Плющ
м. Київ, 28 січня 1992 року
N 2067-XII
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2067-12
Небеса блакитні | Це знамено рідне - |
Дмитро Павличко.
«Наш прапор»
Історична довідка
- 14 січня 1918 року Центральна Рада УНР прийняла закон про прапори флоту. Стягом військового флоту став синьо-жовтий із зображенням золотого тризуба з білим внутрішнім полем.
- 22 березня 1918 року згідно із постановою Центральної ради про державну символіку стягом країни став двоколірний прапор із жовтою (зверху) та синьою (знизу) смугою.
- 2 травня 1918 року у добу Гетьманату П. Скоропадського порядок розташування смуг на прапорі було змінено, а відтак синю смугу було розташовано згори.
- У вересні 1918 року було затверджено рішення про стяги дипломатичного корпусу України. Національний прапор - синьо-жовтий стяг, у центрі якого біле коло із зображенням тризубця Св. Володимира з хрестом.
- 1 листопада 1918 року сотник Степан Паньківський підняв над ратушею Львова синьо-жовтий прапор Західно-Української Народної Республіки. З цього часу стало традицією вивішувати державний прапор на вежі ратуші. Під час Другої Світової Війни, синьо-жовтий прапор України знову замайорів над ратушею З квітня 1990 року.
- 13 листопада 1918 року синьо-жовтий прапор став державним символом і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
- 20 березня 1920 року було затверджено крайовий синьо-жовтий прапор Підкарпатської Русі, яка входила до складу Чехословаччини.
- 15 березня 1939 року у м. Хусті Перший Сейм Карпатської України прийняв державний блакитно-жовтий прапор.
- У радянський період з ідеологічних міркувань блакитно-жовтий прапор був заборонений.
- 23 березня 1990 року за рішенням сесії Тернопільської міської ради над будівлею Тернопільської міської ради поруч із державним прапором замайорів блакитно-жовтий національний прапор.
- 28 квітня національний прапор з'явився поруч із державним на будівлі Львівської обласної ради.
- 24 липня 1990 року на Хрещатику біля Київради піднято синьо-жовте знамено.
- 28 січня 1992 року сесія Верховної Ради України прийняла Постанову "Про Державний Прапор України", яким став саме національний синьо-жовтий стяг.
- 23 серпня 2004 року було офіційно встановлено державне свято – День державного прапора України.
- Указом Президента від 7 серпня 2009 року започатковано щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня о 9-й годині по всій Україні.
24 серпня 1991 року. Під час підняття національного жовто-блакитного прапора над куполом Верховної Ради України – Будівля ВРУ.
Бібліографія статей
(подано у зворотній хронології)
2012
Гончар, Віталіна. Київ затвердив програму святкування Дня Незалежності [Текст] = http://kreschatic.kiev.ua/ua/4128/art/1344536680.html: Найбільше державне свято у столиці розпочнуть відзначати з 14 серпня / Гончар, Віталіна // Хрещатик. - 2012. - 10 серп. (№108). - С. 2. До чергової, 21-ї річниці незалежності України столична влада відкриє два музеї, організує спортивні змагання, концертні програми класичної та поп-музики, народні виставки, веселі розваги. 23 серпня місто відзначатиме День державного прапора - у столиці відбудеться церемонія підняття синьо-жовтого полотнища президентом України Віктором Януковичем. Національні прапори урочисто піднімуть також на щоглах і біля будівлі КМДА та районних адміністрацій
23 серпня у столиці відзначатимуть День Державного Прапора України [Електронний ресурс] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4128/news/1344847828.html: / Інф. "Хрещатик" // Хрещатик. - 2012. - 13 серп. (№108). Згідно з програмою загальноміських заходів, присвячених Дню Державного Прапора України, 23 серпня у Києві відбудуться традиційні урочистості. Про підготовку столиці до свята говорили сьогодні під час апаратної наради під головуванням Олександра Попова, повідомляє прес-служба КМДА. Так, розпочнеться святковий день з церемонії підняття Державного Прапора України біля Київської міської ради. Піднімуть жовто-сині стяги також у кожному районі міста. Замайорять державні прапори біля всіх державних установ. Окрім урочистого підняття Державного Прапора, 23 серпня, в урочистій залі Київської міської державної адміністрації відбудеться вручення державних нагород України та відзнак КМДА працівникам підприємств, установ і організацій столиці. Завершаться урочистості в Національному палаці мистецтв «Україна» святковим концертом
2011
Олександр Кулик: «Після Києва ланцюгова реакція поширилась по всій Україні» [Електронний ресурс] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3931/art/1311615081.html: Депутат Київради першого скликання — про знакове рішення та підняття національного прапора у столиці / Розмовляла Марія Бєляєва // Хрещатик. - 2011. - 26 лип.(№106). 24 липня минув двадцять один рік відтоді, як у центрі Києва вперше замайоріло синьо-жовте знамено — національний український прапор. Про це “Хрещатику”
розповів депутат Київради І скликання, безпосередній
учасник події Олександр Кулик
Лисинюк О. Провісник вільної України [Електронний ресурс] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3931/art/-1311614893.html: у столиці відсвяткували День українського національного прапора / О. Лисинюк // Хрещатик. - 2011. - 26 лип.(№106). 22 липня під стінами будівлі Київської міської ради керівництво КМДА та представники секретаріату Київради зустрілися з депутатами міськради першого скликання, які 24 липня 1990 року стали учасниками однієї з найважливіших історичних подій для України — підняття синьо-жовтого прапора на щоглі біля цього ж будинку на Хрещатику
Щербата І. Синьо-жовта передвістка незалежності [Електронний ресурс] = http://www.kreschatic.kiev.ua-/ua/3929/art/1311186570.html: цієї п’ятниці, 22 липня, у Києві відсвяткують День українського національного прапора / І. Щербата // Хрещатик. - 2011. - 21 лип.(№104). - С. Так склалося, що маємо два дні прапора на рік: 23 серпня святкуємо День Державного Прапора України, а 24 липня - День українського національного прапора. Липневі урочистості завдячують подіям 1990 року, коли на щоглі будинку Київради було вперше піднято український національний прапор - за рік до проголошення незалежності
2009
Чепак В. День Державного Прапора України [Текст]: роздуми перед святом / В. Чепак // Дзеркало тижня. - 2009. - 22-28 серп.(№31). - С. 15. Загальнонаціональний проект «Український прапор - у кожну сім’ю» передбачає, що в майбутньому кожна сім’я матиме синьо-жовтий прапор. Та «забезпечити прапорами» мало. Основне - виховати повагу до державних символів. А виховання починаєтьсяз вироблення чіткого розуміння відмінності між національним прапором і державним, між торговим прапором і військово-морським, між прапором і стягом, між стягом і хоругвою
2008
Державний прапор України - святиня народу [Текст]: рекомендаційний бібліографічний матеріал для проведення першого уроку в загальноосвітніх навчальних закладах України // Освіта України. - 2008. - 15 серп. (№61-62). - С. 29
Маликов Д. Жовто-блакитний чи синьо-жовтий [Текст]: п'ятнадцять років тому Верховна Рада України затвердила національний прапор у його нинішніх кольорах - синьому і жовтому / Д. Маликов // Урядовий кур'єр. - 2008. - 17 вер. (№172). - С. 18. Про кольори Державного Прапора України
Філіпчук Н. Люди скандували: "Пра-пор!" [Текст]: 28 січня 1992 року Верховна Рада прийняла постанову "Про Державний Прапор України" / Н. Філіпчук // Голос України. - 2008. - 29 січ. (№16). - С. 9.
2006
Брязгунова В. Символ державності - на Хрещатику [Текст]: на флагштоку біля Київської міськради гордо майорить синьо-жовтий прапор, що уособлює державність України. Кияни, гості нашого міста, які проходять Хрещатиком, читають, що 24 липня 1990 року над столицею України волею народу було піднято Національний синьо-жовтий прапор. Ця подія особлива - вона наче маяк, за яким ми орієнтуємося в бурхливому океані демократії, свободи, незалежності, суверенітету / В. Брязгунова // Вечірній Київ. - 2006 .- 22 лип. (№132). - С.1,2. Той день люди і донині пам'ятають до дрібниць і розповідають про це, не приховуючи гордості, щастя, сліз радості
Касаткін К. Синьо-жовтий гуртує ряди [Текст]: від того дня, 24 липня 1990 року, коли над столичною мерією замайорив національний синьо-жовтий прапор, спливло вже понад 15 років, а в пам'яті учасників знаменної події все відбувається, наче вчора. Мужній вчинок депутатів Київради став прикладом для всієї України / К. Касаткін // Вечірній Київ. - 2006 .- 25 лип. (№133). - С.3. Біля витоків події стояли національно свідомі народні обранці, серед яких і Олександр Кулик. Спогади про ті дні
Новосвітній В. На зламі епох [Текст]: 24 липня 1990 року вперше було піднято національний синьо-жовтий стяг на флагштоку перед входом до будівлі київської мерії / В. Ново світній // Хрещатик. - 2006 .- 21 лип. (№104). - С.3. Ця віколомна подія відбулася за тринадцять місяців до здобуття нашою державою незалежності й означала утвердження молодої демократії, а також прояв поваги до славної історії України, її символіки
Новосвітній В. Символ нації [Текст]: ця віколомна подія сталася 24 липня 1990 року - за тринадцять місяців до ухвалення парламентом Акта про державну незалежність України і мала велике духовне та політичне значення. А вчора перед будівлею на Хрещатику, 36 в шістнадцяте відсвяткували День українського національного прапора у Києві. З вітальним словом на мітингу виступив столичний мер Леонід Черновецький / В. Новосвітній // Хрещатик. - 2006 .- 25 лип. (№105). - С.2.
Новосвітній В. Символ нації [Текст]: ця віколомна подія сталася 24 липня 1990 року - за тринадцять місяців до ухвалення парламентом Акта про державну незалежність України і мала велике духовне та політичне значення. Перед будівлею на Хрещатику, 36 відсвяткували День українського національного прапора у Києві. / В. Новосвітній // Хрещатик. - 2006 .- 25 лип. (№105). - С.2.
2001
Новак І., Чепелюк І., Євінтова Н. Етикет державного прапора [Текст] /І.Новак, І.Чепелюк, Н.Євінтова // Людна і політика. – 2001. - №2. – С. 97-102
1999
Кульчицький С. Кольори прапора для незалежної України [Текст] / С. Кульчицький // Освіта України. – 1999. – 25 серп. – С.5
1991
Голомоза К. Вже не символіка, а вищі відзнаки держави [Текст] / К. Голомоза // Голос України. – 1991. – 20 груд.
1990
Сергійчук В. І. Жовто-блакитний прапор [Текст]: національна символіка України / В. Сергійчук // Наука і суспільство. – 1990. - С.46-47.
Сергійчук В. І. Як піднімали синьо – жовтий прапор над Києвом [Текст] / В. Сергійчук. - Молодь України. - 1990.- 8 вер.
1989
Гречило А. Національний прапор [Текст] / А.Гречило // Пам’ятки України. – 1989. - №4. – С.41-42
Література до теми
Донцов Д. Історія розвитку української державної ідеї [Текст].- К.: Знання, 1991.- 48 с.
Про розвиток української державності від Галицько-Волинського князівства до ХХ ст.
Клейноди України [Текст] (з історії державної і національної символіки). Комплект із 33-х кольорових художніх листівок.К.: Абрис, 1991.
Серія листівок, що подається, найповніше відтворює історію становлення нашої державної символіки.
Національна символіка. [Текст] - К.: Радянська Україна, 1991.- 48с.
Велику увагу видання приділяє історії формування та утвердження Державного Прапора України.
Кравченко В. Синьо-жовтий прапор над Києвом 1 травня 1966 року [Текст]. – К.: Смолоскип, 2004,-56с.
Про встановлення відважними киянами Москаленко Г. та Куксою В. синьо – жовтого прапора над КНЕУ в 1966 році.
Павличко Д. Свято українського прапора [Текст] // Українська національна ідея: статті, виступи, інтерн`ю. – К.: 2004. - С. 65- 66.
Баленюк В.С. Червона калина – Україна [Текст]: питання укр. держ. символіки./ Статті 1991- 2002 р.р. – Л.: Універсам паблішин, 2003. – 71 с.
Сергійчук В. І. Доля української суверенної символіки [Текст]. - К.: Знання, 1990.- 48с.
Автор розповідає про походження української національної символіки: прапорів, бунчуків, гербів та тризуба.
Сергійчук В. Символіка суверенності – синьо-жовта [Текст]. - К.: ПБП “Фотовідеосервіс”, 1993. -80 с. Висвітлюється історія української національної символіки та боротьби за її утвердження в Україні наприкінці 80-х -на початку 90-х років
Webліографія
Гречило А. Державний прапор України [Електронний ресурс] / «Мій край» – Електрон. дані. - Режим доступу:
http://miykray.at.ua/index/derzhavnij_prapor_ukrajini/0-29 – Загол. з з титул. екрану. - Мова: укр., - Останнє поновлення: 2012
Документи з історії Державного Прапора незалежної України: виставка документів [Електронний ресурс] / Центральний державний архів вищих органів влади та управління України - Електрон. дані. – К. – 2012. - Загол з титул. екрану. - Мова: укр. - Останнє поновл.: 2012
Карелін, Олег. Державний прапор над Україною [Електронний ресурс]: як українці вносили Перший синьо-жовтий прапор в парламент / «Екологічні проблеми Західної України» – Електрон. Дані. – Л. - / Загол з титул. екрану. - Мова: укр.,рос.,нім.,пол., - Останнє поновлення: січ. 2012
Карелін, Олег. На зов Києва [Електронний ресурс]: як піднімали Перший синьо-жовтий прапор над Києвом 24 липня 1990 року, Хрещатик / «Екологічні проблеми Західної України» – Електрон. Дані. – Л. - / Загол з титул. екрану. - Мова: укр.,рос.,нім.,пол., - Останнє поновлення: січ. 2012
«Синьо-жовтий прапор над Львовом» [Електронний ресурс]: фотовиставка Олега Кареліна / «Екологічні проблеми Західної України» – Електрон. Дані. – Л. - / Загол з титул. екрану. - Мова: укр.,рос.,нім.,пол., - Останнє поновлення: січ. 2012
Інтернет – ресурси
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2067-12 - Постанова Верховної Ради України
http://www.president.gov.ua/documents/1918.html?PrintVersion -Указ Президента України
http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=189 - День Державного Прапора України
http://kiev.globalinfo.ua/cultura_novosti/den-nezavisimosti-ukrainy-2012-v-kieve.html - урочисті заходи з нагоди 21-ої річниці Незалежності України.
Бібліографи-укладачі: Мілашенко Т.І.
Фоміна Н.І.