„Устим Кармелюк. Народний месник, ватажок повстанців”
Тематичний покажчик до 225-річчя від дня народження
10 березня цього року виповнюється 225 років з дня народження відважного месника Устима Кармелюка.
Певно немає в Україні такої людини, яка б не чула, у своєму житті, про славного рятівника бідних і знедолених.
З нагоди ювілею та з метою вшанування пам`яті народного ватажка Устима Кармелюка, МСМБ „Молода гвардія” підготувала тематичний бібліографічний покажчик „Народний месник, ватажок повстанців”
Видання складається з розділів:
- Біографія
- Дати життя і діяльності У. Я. Кармалюка
- Бібліографія статей
- Книги про Устима Кармелюка із фондів МСМБ «Молода гвардія»
- Фільмографія про Устима Кармелюка
- Тема Кармелюка в поштових знаках та ковертах Укрпошти
- Віртуальна екскурсія по музеях та пам`ятних місцях Кармелюка
- Інтернет ресурси
Устим Кармелюк
(27.02.1787 – 10.10.1835)
Біографія
http://siogodni.at.ua/publ/znameniti_ukrajinci/ustim_karmeljuk/1-1-0-8
Устим Якимович Кармелюк (Кармалюк) народився в селі Головчинці Літинського повіту Подільської губернії (нині село Кармалюкове Жмеринського району Вінницької області) в селянській родині.
У віці 17 років був відданий поміщиком на 25-річну службу в царську армію. У 1813 дезертирував з 4-го уланського полку, який розміщався в Кам'янці-Подільському та повернувся в рідні місця. Незабаром був спійманий і засуджений до 500 ударів батогом, після чого його скерували до кримського штрафного батальйону. На шляху до Криму Кармалюк втік з-під варти.
У 1814 році очолив повстання селян проти російської адміністрації і дворянства, що розгорнулося в Літинському, Летичівському і Ольгопільському повітах. У 1817 році Кармелюк був схоплений жандармами і засуджений до смертної кари. В останній момент кара була замінена на 25 ударів батогом і 10 роками каторги в Сибіру. Однак під час етапування Кармалюк втік із В'ятської етапної в'язниці. Повернувшись на Поділля, продовжував боротьбу, доки його знову не схопили під час облави. Скориставшись знанням російської мови й відповідними документами, під час слідства видав себе за солдата з Костроми. Після того, як його запроторили у Кам'янець-Подільську фортецю, Кармалюк разом з іншими в'язнями здійснив свою четверту втечу. При спробі до втечі був поранений, потім схоплений і прикутий до кам'яного стовпа у вежі Юлія II (Папській, пізніше названій Кармелюковою).
Взимку 1824 року його покарали 101 ударом батога, затаврували розпеченим залізом і знову відправили етапом у Сибір. Наступні два роки Кармалюк разом з іншими каторжанами конвойований до Тобольська. У 1825 з Тобольської каторжної в'язниці потрапив у Ялуторовськ. Незабаром він знову втік, але був схоплений і запроторений у набагато гірші умови. Утеча звідси - один із найзнаменитіших документованих випадків. Восени, під час нічної бурі, Кармалюк виламав грати, зібрав сорочки всіх співкамерників і зв'язав їх у довге полотнище. До кінця прив'язав камінь і закинув за частокіл в'язниці. По цьому висячому мосту, прямо вікна за огорожу один за одним перебралися усі в'язні - зранку камера була порожня.
У 1828 році знову був схоплений і відправлений до Сибіру на Боровлянський скляний завод у Тобольській губернії. Потім знову втеча, а в 1830 - черговий арешт. Через 2 роки Кармалюк розібрав стелю в своїй камері і втік із Літинської в'язниці.
У 1830-1835 селянський рух під проводом Кармалюка охопив усе Поділля, суміжні з ним райони Бессарабії та Київщини. У ньому брали участь близько 20 тисяч осіб. Протягом 23 років боротьби повстанські загони Кармалюка здійснили понад тисячу нападів на поміщицькі садиби. Захоплені у поміщиків гроші та цінності роздавали селянським біднякам. У повстанському русі брали участь не тільки українці, а й поляки та євреї. Довгі роки сподвижником Кармалюка були євреї Аврум Ель Іцкович, Абрашко Дувідовіч Сокольницький, Арон Віняр та Василь Добровольський, а також поляки Ян і Олександр Глембоцькі, Фелікс Янковський та Олександр Витвицький. Жоден з них на допитах і очних ставках не зрадив Кармалюка, за що деякі з них були страчені, а інші вислані в Сибір.
Для боротьби з повсталими російський уряд у листопаді 1833 р. створив т. зв. Галузинецьку комісію. У 1835 році Кармелюк був убитий із засідки шляхтичем Рутковським; за переказами - не кулею, а срібним гудзиком. З метою залякування непокірних селян тіло ватажка ще довго возили по містах і селах. Поховали його в Летичеві, де пізніше, в 1974 році було встановлено 5-метровий пам'ятник. Допитавши 2700 осіб, урядова комісія постановила, що Кармелюк підняв на боротьбу 20 тисяч повстанців.
В Головчинцях резонанс судової справи Кармалюка був таким великим, що вся його численна рідня була змушена, щоб уникнути репресій, відмовитися від свого прізвища. Переважна більшість взяла собі прізвище Карман: таке було прізвисько соратників Устима. Після 1955 р, коли село перейменували на Кармалюкове, почався зворотний процес зміни прізвищ: майже всі Кармани стали Кармалюками.
До наших часів дійшов лише опис зовнішності Кармалюка, а єдиний достовірний його портрет належить пензлю Тропініна, відомий в кількох копіях, одна з яких зберігається в Ермітажі. За словами свідків і очевидців, Кармелюк був не дуже високого зросту, але широкоплечий, надзвичайно сильний, і відрізнявся неабияким розумом.
Феномен Кармелюка відобразили у своїх творах Михайло Старицький, Марко Вовчок, Степан Васильченко, Василь Кучер та ін. Харківський композитор Валентин Костенко - автор опери «Кармелюк». Усні народні легенди про народного героя збирали Микола Костомаров і Тарас Шевченко (останній назвав його «славним лицарем»). Також Кармелюку іноді приписують авторство низки українських народних пісень.
Дати життя У. Я. Кармалюка
27.02.1787 В с. Головчинці Літинського повіту Подільської губернії (тепер с. Кармалюкове, Жмеринського району, Вінницької області) народився в сім`ї селянина-кріпака Якима син Устим.
1806 - 1811 У. Кармалюк - дворовий у поміщика Пігловського.
1811 Перший арешт Устима в економії Пігловського з метою віддати в рекрути. Втеча.
1812 Другий арешт. Віддача в рекрути. Втеча.
1813, березень Напад на сільських багатіїв Федора Шевчука та Івана Сала в с. Дубовому. Спалення гуральні поміщика Пігловського
1814, весна Полонення Кармалюка в лісі, утримання його і побратима Данила Хрона в Літинській тюрьмі, згодом відправлено до Кам`янця-Подільського району.
1814 - 1817 Напади на панські маєтки.
1817, січень Полонення Кармалюка вдруге і приведення під вартою до Кам`янця-Подільського
1818, вересень Засудження Устима військовим судом при Кам`янець-Подільському ордонанс-гаузі до смертної кари. Але Подільський військовий губернатор Бахметьєв замінив страту на покарання 25-ма ударами батога, тавруванням і засланням до Іркутської губернії на каторгу.
1818, грудень Втеча по дорозі на каторгу з Вятської губернії. "Ушёл из путевой тюрьмы..."
1819, весна Кармалюк на Поділлі. Переховування його дружиною і односельцями.
1821 Напад на економію поміщиці Поплінської.
1822 Устим Кармалюк, маючи намір жити спокійно з сім`єю, хоче переселитися в Чорноморські степи, однак Марія проти виїзду з рідного села. Напади Кармалюка на шляхтичів Павла Опаловського, Леська Базилицького. Схоплення Устима в с. Галузинцях шляхетським загоном, очолюваним Феліксом Станіславським, закованного в кайдани відправлено до Літина.
1822, березень На допиті в Літинськомі нижньому земському суді називає себе Василем Гавриленком. Очна ставка з дружиною і синами: старшим Іваном від першого шлюбу та восьмирічним остапом і п`ятирічним Іваном. "1-й из них повторял показание своё, а последние, целуя отца в руки и в лицо, утверждали что он есть в действительности их отец родной... Кармалюк дрожащим голосом чинил запирательство, говоря одно и то же, что он не их отец, холост и не Устим Кармалюк, а Василий Гавриленко".
1823, квітень На Кам`янецькому майдані "наказан 101-м ударом кнута, вновь выжгли клеймо на лбу и сослали в вечную каторгу в Сибирь". Дружина Кармалюка "наказана розгами на площади в городе Литине и четыренедельным арестом" за переховування чоловіка.
1825, січень-лютий Кармалюк у Тобольску. Відправлення в Ялуторовську гуральню. Невдала втеча, переведення на мідний завод, що знаходився біля Тобольська.
1825, березень Втеча з Тобольська. На Поділля добрався весною 1826 року. Напади на корчмарів і панів.
1827, червень Полонення Кармалюка поміщиком Янчевським в с. Кальня-Деражня через зраду шляхтича Антонія Ольшевського. Військова команда в кількості 50-ти солдатів доставила закутого в кайдани народного месника в м. Летичів.
1827, початок грудня Переведення Устима з Летичівської тюрьми до Літинської та продовження слідства над ним. Спроба втечі, бунт у тюрьмі. Тюремна влада, боячись Кармалюка, прикувала його "на цепи к столбу в камере".
1828, березень Засудження Подільським головним судом до покарання Кармалюка 101-м ударом батога, із засланням на каторгу в Сибір.
1829 Кармалюк втретє тікає з каторги, зокрема, з Боровлянської гуральні, що біля Тобольська.
1830, січень Затримання в Ніжині "за неимением письменного вида". Покарано при Катеринославському ордонанс-гаузі 100-ма палицями і відправлено на військову службу в Архангелгородський піхотний полк. Втеча. І знову - невдача. В кінці року арешт у с. Нова Синява економом Секлецьким. Ув`язнення Устима в Літинській тюрьмі.
1831, грудень Вирок Літинського повітового суду: покарати розбійника 101-м ударом, заслати на каторжні роботи.
1832, квітень Втеча Кармалюка з Літинської тюрми. Нові напади на панів, організація ним селянських загонів.
1834, серпень Смерть у тюрьмі старшого сина Івана.
1833 - 1839 Активна діяльність спеціальної Галузинецької комісії по боротьбі з загонами Кармалюка, яку очолював чиновник з особливих доручень Візерський.
1835 Вбивство Кармалюка шляхтичем Рудковським в хаті Оляни Процькової (Прокопчук) села Коричинці Шляхові. Трагічна загибель сталася "в ніч з 9-го на 10-е" жовтня. Поховання Кармалюка в м. Летичеві за огорожею міського кладовища.
Бібліографія статей
(подано у зворотній хронології)
Устим був людиною досить грамотною, добре знав російську, польську та молдавську мови. Цей факт збивав шляхту з пантелику: вони не розуміли, як простий кріпак може бути розумнішим та кмітливішим за них. Поширювались навіть чутки про його шляхетне походження, але це лише збільшило популярність героя у народі і дозволило дрібній шляхті приєднатись до загонів Кармалюка.
2012
Вінницькі свободівці вшанували славного подільського месника, народного улюбленця і героя Устима Кармалюка [Електронний ресурс] / ВО „Свобода”. – Електрон. дані. – К., 1995-2012. –
Режим доступу: http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/028440/ – Загол. з титул. екрану. Мова: укр., рос., англ.. – Останнє поновлення: 12.03.2012
На святкування 225-річчя Кармалюка приїдуть його нащадки [Електронний ресурс] /УНІАН. Вінниччина - Електрон. дані. – Вінниця, 2001-2012. - Режим доступу: http://vinnica.unian.net/ukr/detail/2171. - Загол. з титул. екрану. Мова: укр., – Останнє поновлення: 13.03.2012. Про маловідомі сторінки з життя народного месника – уродженця Подільського краю Устима Кармалюка та про перебування Кармалюка на Літинщині йшлося на засіданні круглого столу з нагоди ювілею – 225-річчя з дня народження народного месника Устима Кармалюка, що відбулося 1 березня у прес-центрі управління у справах преси та інформації облдержадміністрації
Славний лицар [Електронний ресурс] / Підгот.А.Ярмульський // Газета „ТВ Всесвіт” - Електрон. дані. – Первомайськ, Миколаївської, 2007-2012. - Режим доступу: http://vsesvit-news.info/news/6649.html. - Загол. з титул. екрану. Мова: укр., – Останнє поновлення: 8.03.2012. Україна славиться своїми героями, героїчними незабутніми іменами. Серед них – Устим Якимович Кармалюк
Устим Кармалюк: народний герой чи злочинець? [Електронний ресурс] /Портал культури і мистецтва “Хронікер” - Електрон. дані. – Кам’янець-Подільський, 2012. - Режим доступу:http://www.hroniker.net/publ/literatura/ustim_karmaljuk_narodnij_geroj_chi_zlochinec/21-1-0-356. - Загол. з титул. екрану. Мова: укр., – Останнє поновлення: 13.03.2012. Саме це питання викликало палку дискусію в науковців під час проведення історичним музеєм-заповідником у Ратуші круглого столу до 225-річчя від дня народження Устима Кармалюка. Наше місто і його об’єкти нерозривно пов’язані з цією історичною постаттю: тут він був двічі ув’язнений в одній із веж Старої фортеці.
2010
Шпильва В. Загадка портрета [Текст] / В. Шпильва // Голос України. - 2010. - 19 лист. (№218). - С. 8. Портрет "Українець середніх років" Тропініна увійшов до всіх українських енциклопедій і підручників як портрет Кармелюка
2007
Бурбан В."Ви на мене, Кармалюка, всю надію майте..." [Текст]: до 220-річчя з дня народження Устима Кармалюка - легендарного народного месника / В. Бурбан // Сільські вісті. - 2007. - 3 квіт.(№37). - С.2. Не думалось, не гадалось, що настануть часи, коли нам, а особливо сільському людові, знову доведеться покладати "всю надію" на новітнього "Кармалюка", який прийде і захистить нас від сваволі й знущання, кричущої соціальної несправедливості
1997
Друзь Ю. "...Ви на мене, Кармалюка, всю надію майте..." [Текст] / Ю.Друзь // Голос України. – 1997. - 18 бер. - С. 14. 10 березня громадськість відзначила 210 років від дня народження народного месника
Жолудь Д. Не злодій, панове, а герой!: [У.Кармалюк] / Д.Жолудь // Товариш. - 1997. –
№ 49 (груд.). - С. 6
Шаповал Л. Славному лицареві присвячується [Текст] / Л.Шаповал // Літ. Україна. - 1997. - 7 квіт. - С. 3.
1996
Кизка В. Неубитый Кармалюк: кто он [Текст] / В.Кизка // Независимость. - 1996. - 20 дек.
1989
Сушинський Б. Кармалюк: гнів і гордість України [Текст] / Б.Сушинський // Прапор. – 1989. - № 12. - С. 127-139.
1987
Грищук Б. Дума про Устима [Кармалюка] [Текст] / Б.Гришук // Вітчизна. - 1987 - № 3. -
С. 184-188.
>Крохмалюк В. У піснях і легендах [Текст]/ В.Крохмалюк // Рад. Україна. - 1987. 10 березня 200 років з дня народження Устима Кармалюка.
Мисюра Ф. Навеки овеянный славой [Текст] / Ф.Мисюра // Правда Украины. - 1987. - 10 марта.
Скуратівський В. Живий Кармалюк [Текст]: до 200-річчя з дня народж. народ, героя
В.Скуратівський // Молодь України. - 1987. - 14 бер.
Смолій В.А. Устим Кармалюк - визначний керівник антикріпосницької боротьби селян України [Текст] / В.А.Смолій, В.С.Мазурик // Укр. іст. журн. - 1987. - № 3. - С. 135-139. До 200-річчя з дня народження
Паламарчук В. Славний лицар [Текст]: до 200-річчя з дня народж. Устима Кармалюка / В.Паламарчук // Робітн. газ. - 1987. - 10 бер.
Книги про Устима Кармелюка із фондів МСМБ «Молода гвардія»
В українській літературній Кармалюкіані - сім романів та повістей, понад десяток оповідань, чотири поеми, вісім п’єс, кількадесят віршів. Фольклорно-етнографічна творчість про Кармалюка рясніє піснями, казками, переказами, прислів’ями та приказками. На початку 90-х років минулого століття подільський композитор Микола Балема створив «народну оперу» про Кармалюка - «Вічний етап». У кожному з цих творів постає незламний бунтар, що присвятив своє життя боротьбі за народне щастя. Красиві легенди. Та реальність являє нам зовсім іншу людину, з іншим прізвищем і з іншим життям.
Найповніша книга збірних матеріалів про Устима, видана 1948 року. Історик Роговий Олександр Іванович начальник архівного відділу Липовецької РДА повідомив, що вчений Антоні Ролле ще в кінці ХІХ ст. нараховував дев’ять тисяч п’ятсот аркушів архіву які не збереглись до цього часу.
Васильченко (Панасенко), Степан Васильович. Оповідання, повісті, драматичні твори [Текст] / Васильченко (Панасенко), Степан Васильович; Упоряд. і приміт. Н.М.Шумило; Всуп. ст. Б.А.Деркача; Під ред. Б.А.Деркача. - К.: Наукова думка, 1988. - 600 с
Видатні постаті в історії України ІХ-ХІХ ст. [Текст]: короткі біографічні нариси. Історичні та художні портрети: Довідкове видання / Авт.-упорядн.: В.І.Гусєв, В.П.Дрожжин, Ю.О.Калінцев, О.Г.Сокирко, В.І.Червінський. - К.: Вища школа, 2002. - 359 с.
Вовчок, Марко. Оповідання; Казки; Повісті; Роман [Текст] / Маркович (Вілінська), Марія Олександрівна; Передм. та ред. Н.Є.Крутікової; Сост. та прим. О.О.Белявської; Худож. В.М.Дозорець. - К.: Наукова думка, 1983. - 640 с
Гижа, Олександр. Облога Кармалюка [Текст]: історичний роман / Гижа, Олександр; Худож. П.Х.Ткаченко; Під ред. А.К.Григоренка. - К.: Український письменник, 1993. - 446 с.
Гуржій І.О. Устим Кармалюк: Іст.-біогр. нарис / І.О.Гуржій, О.С.Компан. - К: Рад. шк., 1960. - 79 с. : іл.
Котляр, Микола Федорович. Історія в життєписах [Текст] / Котляр, Микола Федорович, Смолій, Валерій Андрійович; Перекл. Н.Г.Сидяченко; Передм. авт.; Худож. Г.Т.Задніпряний. - К.: Час, 1994. - 328 с.
Котляр, Николай Федорович. История в жизнеописаниях [Текст] / Котляр, Николай Федорович, Смолий, Валерий Андреевич; Предисл., примеч авт.; Худож. И.В.Козий. - К.: Наукова думка, 1990. - 255 с.
Кучер, Василь Степанович. Устим Кармалюк [Текст]: роман / Кучер, Василь Степанович ; Пер. с укр. Е.Россельс; Предисл. М.Зарудного; Худож. Н.Воробьев. - М.: Художественная литература, 1983. - 479 с.
Кучер, Василь Степанович. Устим Кармалюк [Текст]: роман: Для старш. шк. віку / Кучер, Василь Степанович ; Худож. Д.Присяжнюк. - К.: Веселка, 1988. - 428 с.
Мисан, Віктор. Оповідання з історії України [Текст]: підручник для 5-го класу / Мисан, Віктор; Передм. авт. - К.: Генеза, 1997. - 208 с.
Розбійницькі скарби: Казки про розбійників / Упоряд. та передм. Ю.П.Винничук. - Харків : Фоліо, 2005. - 415 с.
Старицкий, Михайло Петрович. Разбойник Кармалюк [Текст]: исторический роман / Старицкий, Михайло Петрович; Примеч. Г.Я.Сергиенко; Худож. Г.В.Якутович. - К. : Видавництво художньої літератури "Дніпро", 1988. - 687 с.
Хоткевич, Гнат Мартинович. Довбуш; Кармалюк [Текст]: повiсть, роман-хронiка / Хоткевич, Гнат Мартинович, Гжицький, Володимир Зенонович ; Худож. О.В.Матієнко. - К.: Український Центр духовної культури, 1997. - 606 с.
Тема Кармелюка в поштових знаках та ковертах Укрпошти
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=85
1962 рік. Марка, присвячена 900 річчю Кам`янця–Подільського. Зліва - Башта Кармелюка
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=92 ,
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=76
1987рік. Поштовий конверт та штемпель до 200-річчя з дня народження Кармелюка. Палаючий факел - символ повстання
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=790
2004 рік. Марка. Кам`янець - Подільський.
Фортеця. Башта Кармелюка
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=79
1969 рік. Поштовий конверт. Кам`янець - Подільська фортеця. Башта Кармелюка – зліва.
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=74
1985 рік. Поштовий конверт. Пам`ятник Кармалюку в Летичеві.
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=63
1975 рік. Поштовий конверт. Пам`ятник Кармалюку в Летичеві.
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=77
1986 рік. Поштовий конверт.
Летичів. Башта Кармелюка
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=78
1989 рік. Поштовий конверт. Кам`янець - Подільська фортеця. Башта Кармелюка
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=75
1991 рік. Поштовий конверт. Пам`ятник Кармелюку в Летичеві.
Фільмографія про Устима Кармелюка
http://kinofilms.tv/film/karmelyuk/33231/ дивитись фільм он лайн ”Кармелюк”
http://uk.wikipedia.org/wiki/Кармелюк_Устим_Якимович
Устиму Кармелюку присвячено фільми:
«Кармалюк» (1931) Ф. Лопатинського,
«Кармелюк» (1938) Г. Тасіна,
«Кармелюк» (1986), т/ф, 4 с.) Г. Кохана
http://www.youtube.com/watch?v=UV-3CpdnfHE - Фрагменти з фільму - http://www.ex.ua/view/1581530
Віртуальна екскурсія по музеях та пам`ятних місцях Кармелюка
Всіх бажаючих, особисто вшанувати пам`ять народного героя, запрошуємо до віртуальної подорожі. Відвідуючи історичні місця, подорожуйте по Україні влітку, милуйтеся чудовими живописними місцинами Поділля. Рекомендуємо відвідати:
У Літині
http://muzey.vn.ua/node/134
Літинський краєзнавчий музей імені Устима Кармалюка
22300, Вінницька обл., смт Літин, вул. У. Кармелюка, 5,
тел.: 8(247) 2-19-01
Музей працює:
у літній час з 900 до 1800,
у зимовий - з 800 до 1700
Вихідний: неділя
До музею можна дістатися рейсовими автобусами
з м. Вінниці, м. Хмільника, м. Хмельницького.
У Летичеві
http://podorozh.info/?view=ob&kod=420
Хмельницька обл., Летичівський район. Залишки фортеці XV ст., башта - місце ув`язнення Кармелюка. Костел 1561 р. Могила Устима Кармелюка знаходиться на міському кладовищі.
В Летичеві Кармелюк побував двічі. Вперше в 1827 р. – сидів протягом 6 міс. у в’язниці у башті фортеці та вдруге, коли тіло привезли до жандармерії, та закопали в рові за міським кладовищем. В 70-х роках проведено реконструкцію могили. У 1974 році встановлено памятник народному меснику. Заввишки 5 метрів.
Автори памятника: скульптор Валентин Зноба, архітектор І. Шмульсон
Могила подільського Робін Гуда – Устима Кармелюка знаходиться на міському кладовищі Летичева.Земляки свято бережуть память про нього. Біля пам’ятника та на могилі у будь-яку пору року пломеніють квіти, кольору крові - червоні, пурпурові, вишневі.
У Кам’янці - Подільському
НІАЗ ”Кам’янець”вул. П’ятницька 9,
м. Кам'янець-Подільський,
Хмельницька обл., Україна, 32301
тел.: (03849) 2-31-16
факс.: 2-85-07
http://niazkamenec.org.ua
Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник належить до сотні найвідоміших музеїв нашої країни і внесений до світового реєстру музеїв.
Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник працює без вихідних:
влітку з 10:00 до 18:00
взимку з 9:00 до 17:00.
Башта Кармелюка або Папська башта в на території Фортеці Кам'янець -Подільського державного історичного музею-заповідника
За легендою тут і досі живе Сокіл.Це душа Кармелюка перевтілилася в гордого та свободолюбивого птаха.
Фігура Кармелюка із вощини в повний зріст знаходиться в Кармелюковій башті
В Кам’янецькому замку тричі був ув’язнений народний месник Устим Кармелюк. Український Робін Гуд, іншим словом. Про його долю Вам розкажуть піснею бандуристи...
Експозиція, присвячена Кармелюку, на території заповідної Камянець – Подільської фортеці
Інтернет ресурси
http://www.day.kiev.ua - сайт газети «День»
http://www.ukurier.gov.ua - електронна версія газети «Урядовий кур’єр»
http://www.dt.ua - сайт Міжнародного суспільно-політичного тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.vechirka.kiev.ua - електронна версія газети «Вечірній Київ»
http://www.umoloda.kiev.ua - електронна версія газети «Україна молода»
http://kreschatic.kiev.ua - сайт газети київської міської ради «Хрещатик»
http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»
http://www.ukrainians-world.org.ua/ukr/about/45/49/86/98/ - сайт Проект „Українці в світі”
http://my-litin.narod.ru/UKarmaluk.html - Батьківщина У. Кармелюка
http://kampot.org.ua/ukraine/history_ukraine/zanepad/331-ustima-karmalyuka-zastrelili-gudzikom.html - цікаво про Кармелюка-
http://fotosayt.at.ua/publ/kamyanets/1-1-0-7 - сайт Камянець-Подільський. Башта Кармелюка. За легендою тут і досі живе Сокіл - душа Кармелюка.
http://www.library.vn.ua/podolia/ukr/subway2.htm - Як розповідала одна з легенд, "пристановищем Кармелюка стала гора. Були в ній палати чудові, самоцвітами і золотом обсипані.
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BA_%D0%A3%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BC_%D0%AF%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 - сайт Вікіпедія Кармалюк Устим Якимович
http://www.testsoch.com/chi-ne-toj-xmil-za-sibirom-sonce-sxodit-obrazi-istorichnix-osib-licariv-oboronciv-ridno%D1%97-zemli-stvoreni-narodnoyu-uyavoyu/2/ - Невловимий месник Кармелюк у народній творчості («Чи не той Хміль?», «За Сибіром сонце сходить»).
http://20minut.ua/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%92%D1%96%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%96/news/10220722 - Національний герой Устим Кармелюк
http://meest-online.com/news/5483 - Неправда й правда про розбійника. 10 березня минає 225 років від дня народження Кармалюка
http://fotki.yandex.ru/users/aleksey-kasheev/view/329725/?page=1 - Наш Робін Гуд - Устим Кармелюк.
http://ru.rodovid.org/wk/%D0%A1%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D1%8F:ChartInventory/282566 «Родовід» про Кармелюка
http://gazeta.ua/ru/articles/history-newspaper/152950 - "Кармалюком" подольські пани називали гру...
http://zn.ua/SOCIETY/lish_odnogo_karmalyuka_yak_sobaku_gonyat-49708.html - «Лиш одного Кармалюка як собаку гонять»
http://www.philatelia.ru/cat6/stamps/?id=85 - Кармалюк Устим Якович у філателії.
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BA_%D0%A3%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BC_%D0%AF%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 - Кармалюк Устим Якимович
Бібліографи-укладачі: Мілашенко Т.І.
Фоміна Н.І.