Київ Булгаківський із циклу „Кияни назавжди”
- Від укладача
- Стаття «Легендарні часи»...
- Київ і Україна у житті і творах М.Булгакова
- Київські адреси
- Музей М.Булгакова (м.Київ)
- Список творів М.Булгакова
- Твори М.Булгакова у фондах МСМБ
- Література про життя та творчість
- Бібліографія з періодичних видань
Від укладача
«...Это были времена легендарные, те времена, когда в садах самого прекрасного города нашей родины жило беспечальное юное поколение. Тогда-то в сердцах у этого поколения родилась уверенность, что вся жизнь пройдет в белом цвете, тихо, спокойно, зори, закаты, Днепр, Крещатик, солнечные улицы летом, а зимой не холодный, не жесткий, крупный, ласковый снег... И вышло совершенно наоборот. Легендарные времена оборвались, и внезапно и грозно наступила история»
(Михаил Булгаков «Киев-город»).
До
Бібліографія розміщена у зворотній хронології в алфавіті авторів та назв творів друку. Бібліографічний опис здійснено згідно з чинними державними стандартами.
Основними джерелами добору літератури для покажчика стали фонди МСМБ, каталоги та картотеки бібліотек України, Інтернет-ресурси. Видання розраховане на широке коло користувачів.
«Легендарні часи» та «історія» Михайла Булгакова
Газета «Хрещатик» у рамках проекту " Київський пантеон" публікує історії людей, чиє життя так чи інакше було пов’язане з Києвом. На черзі розповідь про письменника Михайла Булгакова
Михайло Булгаков народився у Києві 15 травня 1891 року в будинку на вулиці Воздвиженській, 28...
http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3479/art/1237320781.html / «Хрещатик» від 18 березня 2009 року № 33
Київ і Україна у житті і творах Булгакова
Як митець і мислитель, М.Булгаков перебував під значним впливом творчості полтавця Миколи Гоголя та філософа Григорія Сковороди.
Київ займав особливе місце в житті та творчості письменника. Про це він сказав у ліричному нарисі «Київ-місто». Андріївський узвіз, 13, де впродовж тривалого часу мешкала родина Булгакова і де відбувалася дія «Білої гвардії» та «Днів Турбіних», перетворено на літературно-меморіальний музей, відомий в Європі.
Час все розставив по своїх місцях, підтвердив слова «Рукописи не горять». Понині звуть його люди Майстром, шанують за незламний дух свободи і правди в роки тяжкої диктатури, пам’ятають його як людину, який розповів світові про свою любов до міста, пронесену через все життя.
Непростим було повернення Булгакова до читачів, непростим було й відкриття музею в Києві, першого і колись єдиного у світі. У Дім Турбіних, «відкритий» Віктором Некрасовим на Андріївському узвозі, приїжджають ті, хто вивчає, перекладає, читає Булгакова, із різних міст, сіл і країн. Батьки приводять сюди дітей, а діти — батьків. Рідне місто склало шану письменникові... «Київ у Булгакова не в зображенні рідного міста, не в назвах київських реалій... Його модель світу була києвоцентричною. Він, якщо можна так висловитися, мислив Києвом», — скаже в книзі «Майстер і Місто» Мирон Петровський.
«Ах, які зірки в Україні. От майже сім років живу в Москві, а все ж таки тягне мене на батьківщину. Серце щемить, хочеться іноді болісно в поїзд... і туди. Знову побачити яри, занесені снігом, Дніпро... Немає красивішого міста на світі, ніж Київ», — скаже в оповіданні «Я убив» доктор Яшвін, у якому легко згадати автора (українське «я ж він»).
Київські адреси письменника
вул.Воздвиженська,10
вул.Госпітальна, 4
вул.Кудрявська, 9 (1894 або
вул.Еспланадна, 30
вул.Іллінська, 5/8
вул.Кудрявська,10
Діонісівський (нині Бехтерєвський) пров., 4 (1906)
Андріївський узвіз,13
Рейтарська, 25 (квітень-жовтень 1913);
Андріївський узвіз, 38 (осінь
Андріївський узвіз, 13 (осінь
Після переїзду на Кавказ, а зрештою і до Москви неодноразово відвідував Київ — у вересні 1921 р., квітні-травні 1923 р., серпні 1928 р., серпні 1934 р., червні 1936 р. та серпні 1937 р. Під час приїзду до Києва у червні 1936 р. мешкав у готелі «Континенталь» (вул. К. Маркса, колишня Миколаївська, нині Арх. Городецького,1-3)
Музей Михайла Булгакова (м.Київ)
Будинок Турбіних
Засновано 1989
Місцезнаходження 01025
Київ, Андріївський узвіз, 13
Сайт www . bulgakov.org.ua
Будинок Турбіних — літературно-меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова в Києві, в якому письменник жив з дружиною та мав свою лікарську практику. Заснований на початку 1989 року. Головна експозиція знаходиться на другому поверсі будинку. Кількість експонатів понад 3000, 500 з яких булгаківські. Історія проживання Булгакова в Києві тісно пов’язана з його романом Біла гвардія. Герої роману — родина Турбіних — живуть в тому самому будинку, що і автор на Андріївському узвозі 13. Речі, які дійсно належали Булгакову поєднані з предметами, які описані в романі, ці вигадані предмети всі білого кольору. Щомісяця 13 числа в музеї проходить журфікс — музичний вечір класичної музики.
Список творів Михайла Булгакова
(із Булгаковської енциклопедії http://www.bulgakov.ru/ )
Твори
Мастер и Маргарита The Master and Margarita[1997]
The Master and Margarita[1967]
Черновики: Черный маг, Копыто инженера
Мастер и Маргарита (Черновые редакции романа)
Мастер и Маргарита (переписанные главы)
Необыкновенные приключения доктора
П’єси
Блаженство (сон инженера Рейна)
Необычайное происшествие, или Ревизор(по Гоголю)
Оповідання
Ессе та публіцистика
Рассказы, очерки, фельетоны 1925-1927гг
Твори Михайла Булгакова у фондах МСМБ «Молода гвардія»
Дни Турбиных — Книга вголос [Мультимедіа]: МР 3 / Булгаков, Михаил ; Читает народный артист Николай Рушковский. — К.: Книга вголос, 2006
Записки юного врача: Морфий, собачье сердце и др.... / Булгаков, Михаил; Предисловие и комментарии К.Питоева. — К.: Либідь, 1995. — 304 с.
Избранные произведения: В
Князь тьмы: Варианты романа «Мастер и Маргарита» / Булгаков, Михаил; Предисловие и комментарии В.И.Лосева. — СПб.: Азбука-классика, 2007. — 800 с.
Майстер і Маргарита: Роман / Булгаков, Михаил Афанасьевич; Пер. з рос. М.Білоруса. — Харків: Фоліо, 2006. — 415 с.
Література про життя та творчість Михайла Булгакова
Боборыкин В.Г. Михаил Булгаков [Текст]: кн. для учащихся ст.классов. / В.Г.Боборыкин. — М.: Просвещение, 1991. — 208 с.
Весь Булгаков в воспоминаниях и фотографиях / Сост. Л.В.Губианури; Предисловие Л.В.Губианури; Послесловие Л.В.Губианури. — К.: Мистецтво, 2006. — 352 с
Виленкин В. Воспоминания с комментариями / В. Виленкин. — М: Искусство, 1982. — 502 c.
Воспоминания о М. Булгакове [Текст]: сборник. — М.: Советский списатель, 1988. — 528 с.
Все обо всех [Текст]: В
Гра долі [Оптичний диск]: Серіал документальних фільмів. Збірка № 15 : Літератори, які перебували в Україні у ХХ ст. / Автори сценарію Н. Сопіт, В. Вітер, В. Образ та інш., ведуча Н. Сопіт. — К.: ВІАТЕЛ,
Кончаковский, Анатолій Петрович. Киев Михайла Булгакова: фотогр., документы, открытки из гос. и част. Архивов. План г.Киева и его предместий 1911 г.: фотоальбом / Кончаковский, Анатолій Петрович, Маликов, Дмитрий Васильевич;. — К.: Мыстэцтво, 1990. —283 с.
Лавров, Дмитро Андрiанович. «Святий Київ наш великий...»: Збiрник мистецьких роздумiв / Лавров, Дмитро Андрiанович. — К.: Криниця, 2002. — 152 с.
М. А. Булгаков — драматург и художественная культура его времени: Сборник статей / Состав. А.А. Нинов. — М.: Союз театральных деятелей, 1988. — 496 с.
Харченко, Татьяна Николаевна. 100 знаменитых людей Украины / Харченко, Татьяна Николаевна, Очкурова, Оксана Юрьевна, Рудычева, Ирина Анатольевна. — Харьков: Фолио, 2004. — 511 с
Шленский, Дмитрий Васильевич. Музей Одной Улицы: Путеводитель / Шленский, Дмитрий Васильевич, Браславец, Алексей Юрьевич. — Львов: К.: Центр Европы, 2002. — 119 с.
Яновская, Лидия Маркиевна. Треугольник Воланда: к истории Романа «Мастер и Маргарита» / Яновская, Лидия Маркиевна ; Фото Ю.Кривоносова. — К. : Лыбидь, 1992. — 189 с.
Бібліографія
(станом на 18 травня 2010 року)
2010
Константинова К. Майстер і Маргарита: дев’ятий десяток разом [Текст] / К. Константинова // Дзеркало тижня. — 2010. — 23-29 січ.(№ 2). — С. 12. У столичному музеї Михайла Булгакова на Андріївському узвозі нещодавно розгорнулася експозиція, присвячена
Савицька, Ольга. «Аби знали...» [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/296797/ : кияни відзначили день народження Михайла Булгакова / Савицька, Ольга // День. — 2010. — 18 трав.(№ 83). Двері будинку на Андріївському узвозі було відчинено для відвідувачів з ранку до опівночі, а черга, що розтягнулася узвозом далеко вгору, не зменшувалася до самого закриття музею. Виконуючи побажання свого патрона, музейники вже другий рік проводять читання біля пам’ятника Булгакову, щоб Київ, в якому він народився й виріс, почув великого земляка багатьма мовами світу. Поки тривало читання, на постаменті було виставлено різномовні видання з музейної бібліотеки, зокрема подарунок з Японії — роман «Майстер і Маргарита» японською" з фотографією «будинку Турбіних» на обкладинці
Савицька, Ольга. Білі гіацинти й паски [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/295127 : великодній стіл накрили в Музеї Булгакова / Савицька, Ольга // День. — 2010. — 8 квіт.(№ 61). Як летить час! Здається, зовсім нещодавно в їдальні музею письменника співробітники вперше відтворювали великодній стіл — і ось вже десять років живе ця тепла традиція в легендарних стінах Будинку на Андріївському. А починалося все так: у родинному архіві відшукали старовинну фотографію із зображенням великоднього столу, який у сім’ї Булгакових прикрашали до Світлого свята. Молодший брат письменника, Микола, зберіг на чорно-білому знімку останній мирний Великдень — 5 квітня 1914 року. Директор музею Людмила Губіанурі в 2000 році запропонувала щороку накривати великодній стіл за цією історичною фотографією
Савицька О. Записка з 1924 року... [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/293384 : Музей Михайла Булгакова поповнився раритетами зі США / О. Савицька // День. — 2010. — 11 бер.(№ 42). Позавчора в Києві побував гість із Чикаго — відомий правозахисник Леонід Стонов, міжнародний директор Бюро з прав людини й дотримання законності в країнах колишнього СРСР, президент Американської асоціації євреїв з колишнього СРСР. Його батько, письменник Дмитро Стонов дружив з Михайлом Булгаковим у 20-30-ті роки. Леонід Стонов подарував київському музею раритети, що зберігалися в його сім’ї. Дорогоцінні експонати будуть представлені на виставці «Майстер і Маргарита» з посиланням на ім’я дарувальника
Савицька О. Світло. Вогонь. Політ [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/291908 : виставка «М. Булгаков. Майстер і Маргарита. Роман», присвячується
2009
«Легендарні часи» та «історія» Михайла Булгакова [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3479/art/1237320781.html : газета «Хрещатик» у рамках проекту «Київський пантеон» продовжує публікувати історії людей, чиє життя так чи інакше було пов’язане з Києвом. Розповідь про письменника Михайла Булгакова / Інф. «Хрещатика» // Хрещатик. — 2009. — 18 бер.(№ 33). — С. 14. Для киян Булгаков не просто російський письменник, а й творець літературної міфології Міста, прекрасного і щасливого легендарного Києва, чий Золотий вік одного разу закінчився апокаліпсисом «Білої гвардії».
2008
Савицька О. День народження екскурсії [Текст] = http://www.day.kiev.ua/258103/ : у Музеї Булгакова відзначили іменини Михайла Булгакова та
Віленський Ю. Невідомий герой [Текст] = http://www.day.kiev.ua/290619?idsource=250093&mainlang=ukr : власник булгаковського будинку на Андріївському узвозі Василь Листовнічий у проекції «Білої гвардії» та в житті / Ю. Віленський // День. — 2008. — 16 серп.(№ 146). — С. 6. Про власника булгаковського будинку в Києві Василя Павловича Листовничого
Семенов С. Киевлянин навсегда: творческое наследие Михаила Булгакова дает еще и яркий пример тесных и не всегда простых взаимоотношений украинского и русского языков и культур / С. Семенов // Эксперт. — 2008. — № 30. — С.46-50. Інтерв’ю з перекладачем Юрієм Некрутенко про Михайла Булгакова та відносини української та російської культур
2007
Віленський Ю. Як створювався музей письменника в Києві [Текст] = http://www.day.kiev.ua/191395/ : Iнна Лістовнича-Кончаловська, Тетяна Лаппа, Анатолій Кончаковський і Михайло Булгаков — свідчення пам’яті та любові / Ю. Віленський // День. — 2007. — 14 трав.(№ 197). — С. 7. «Я знаю, ход веков подобен притче», — написав Борис Пастернак у віршах до «Доктора Живаго». Притчі наяву виникають і в наші дні. Одна з них — тихий подвиг Анатолія Петровича Кончаковського, нині директора літературно-меморіального музею М.О. Булгакова на Андріївському узвозі, в тривалій праці повернення імені Майстра на скрижалі рідного міста
2006
Булгаков і порожнеча [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/173085/ / Інф. "День«// День. — 2006. — 29 лист.(№ 208). Воздвиженська, 28 (сучасна нумерація — 10Б). Госпітальна, 4. Прозорівська, 30. Діонісівський провулок, 4. Це не просто список адрес. Їх об’єднує ім’я, яке в Києві давно вже оповите серпанком сакральності: Михайло Булгаков. Минулого тижня літературно-меморіальний музей Булгакова, що розміщений у будинку № 13 на Андріївському узвозі, скликав журналістів, істориків міста, мистецтвознавців на святкування досить химерного (отже, у булгаковському дусі) ювілею: сторіччя з дня переїзду родини Булгакових у цей знаменитий дім
Лавров Д. Вечный приют Мастер обрёл на планете... «Киев»: вечный мистик Булгаков в своём романе использовал эликсир бессмертия, заглянул в космос и увековечил киевлян / Д. Лавров // Сегодня. — 2006. — 16 февр.(№ 37). — С. 28.
Югов В. Безсмертний Булгаков [Текст]: (Нотатки після літературного балу) / В. Югов // Голос України. — 2006. — 25 лют.(№ 37). — С. 12-13.Уривки з біографії та історія написання «Майстера та Маргарити»
2005
Дважды погребенная : Киев не впустил «самую киевскую» пьесу Булгакова в театральную жизнь Украины / Подготовила Э.Косинчук // 2000. — 2005.-
2004
Віленський, Юрій. «Стояв в операційній, скільки вважав за потрібне» [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/123786/ : Михайло Булгаков на війні / Віленський, Юрій // День. — 2004. — 15 вер.(№ 164). У розпалі Першої світової війни, в неспокійному рідному місті Михайло Булгаков береться до роботи із надання допомоги пораненим в одному із закладів Червоного Хреста. Є докази, що цей осередок милосердя діяв на базі нинішнього клінічного військового госпіталю, і звідси юний лікар переїде до Кам’янця- Подільського, щоб брати участь як військовий хірург-початківець у Брусиловському прориві, а потім вдень і вночі стояти біля операційного столу в госпіталі в Чернівцях. А пролягла його подвижницька дорога до Саратова драматичним літом 1914 року, в перші дні Першої світової війни
2002
Махун, Сергій. Майстер і Місто [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/43056/ : Михайло Булгаков і багатоликий Київ / Махун, Сергій // День. — 2002. — 15 січ.(№ 15). Творчість Михайла Афанасійовича Булгакова і Київ... Спробуємо зануритися в атмосферу Києва на зламі століть XIX і XX та зрозуміти світоглядні установки молодого киянина, для якого рідне Місто було набагато більше, ніж просто місце народження
2001
Рильов, Костянтин. Великий містифікатор та геніальний пересмішник Михайло Булгаков [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/63121/ :
Бібліографи-укладачі: | Мілашенко Т.І. |
Фоміна Н.І. |