Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Роман Шухевич – нескорений командир»

Поділіться цією сторінкою:

До 115 річниці від дня народження Романа Шухевича

«Ми - усі вояки УПА і всі підпільники, зокрема і я - свідомі, що раніше чи пізніше нам доведеться згинути в боротьбі з брутальною силою. Але запевняю вас, - ми не будемо боятися вмирати, бо вмираючи будемо
свідомі того, що станемо добривом української землі. Ця наша рідна земля потребує ще багато добрива, щоб
у майбутньому виросла на ній нова українська генерація, яка довершить те, що нам не суджено було довершити...», -
ці знамениті слова головнокомандувача УПА Романа Шухевича датовані липнем далекого 1944 р.

 

Портрет Шухевича роботи Ніла Хасевича.

На 2022 рік припадає дата – 115-річчя від дня народження Головного командира Української Повстанської Армії Романа Шухевича (1907-1950). Українська історія ХХ століття визначила генерал-хорунжому роль Прометея, прикутого до розвитку національно-визвольної боротьби рідного народу за свободу та незалежність. Пропонуємо до вашої уваги біобібліографічний список статей про цю неперечіну особистість

Коротка біографія

Роман Осипович Шухевич народився 7 липня 1907 року в містечку Краковець, на Галичині у родині судді. За іншими даними він народився 30 червня 1907 року.

Навчався у Народній школі в Кам’янці Струмиловій в 1913-1917 роках. Досягнувши 10-річного віку вступає до Львівської гімназії, де здає так званий іспит зрілості. Будучи ще досить юним Роман цікавиться питаннями націоналістичного спрямування та ходить на різноманітні спортивні секції. Залучився до роботи в молодіжному угрупуванні української військової організації (УВО).

В 1925 році Роман Шухевич став повноправним членом УВО. А через рік, 14 вересня 1926 року його приймають до Львівської Політехніки (Львівського Політехнічного Інституту), який Роман закінчив з успіхом у 1931 році. Паралельно з цим він закінчує спеціальні курси для військових старшин (офіцерів).

В 1929 році Роман Осипович вступив до ОУН, будучи одним із перших її членів та займав там довгий час пост бойового референта Крайової Екзекутиви ОУН.

В 1930 році Роман Шухевич вирішує одружитись на дочці священика Наталії Березинській, яка народила йому сина Юрія та дочку Марію.

В 1934 році через свою діяльність потрапляє до концтабору в Березі Картузькій, а з нього до польської тюрми.

Вийшовши з ув’язнення Роман Шухевич бере активну участь в організації «Карпатської Січі» та стає одним з її керівників. Починаючи з 1940 року веде активну боротьбу із фашистськими військами, захищаючи Закарпатську Україну.

В 1939-1940 роках Роман Шухевич виконує роль референта зв’язку з українськими землями в СРСР.  В 1940-1941 роках він стає Крайовим Провідником на Західних Окраїнах Українських Земель і членом Революційного Проводу ОУН.

За його сприяння в 1940 році було організовано Український Легіон, який він і очолив.

В червні 1941 року Львівським управлінням НКВД було закатовано 5450 львів’ян, в тому числі і Юрія Шухевича, рідного брата Романа. Починаючи з 1943 року Роман Шухевич займає посаду Головного Командира УПА під псевдонімом Тарас Чупринка. Вже в травні того ж року за рішенням Проводу ОУН Роман Шухевич стає Головою Бюро Проводу ОУН.

В липні 1944 року Роман Шухевич, відомий під псевдонімом Лозовський, стає Головою Генерального Секретаріату УГВР. Коли з ув’язнення повернувся Степан Бандера на пост провідника ОУН, Шухевич під псевдонімом Тур обійняв пост Голови Проводу ОУН на Українських Землях.

В періоді 1943-1950 років Роман Шухевич керує національно-визвольною боротьбою багатотисячної УПА, широкого підпілля ОУН  і мільйонних мас українського народу проти німецько-гітлерівських та московсько-більшовицьких окупантів.

5 березня 1950 року Роман Шухевич загинув у бою з озвірілими московськими загарбниками в Білогорщі біля Львова.

Бібліографія статей

(подана в алфавіті авторів)

Генерал Чупринка і фальсифікатори [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/pyata-grafa-blago-chi-perezhitok/: 110 років з дня народження Романа Шухевича / Підготував Віктор Шпак // Урядовий кур`єр. - 2017. - 24 черв. (№117). - С. 8. Роман Шухевич був заступником командира українського батальйону «Нахтігаль», що після нападу Гітлера на СРСР разом з німецькими військами ввійшов до Львова і сприяв тому, що 30 червня 1941-го було проголошено відновлення Української державності. Навіть заангажовані дослідники не спромоглися довести участі цього підрозділу в злочинах проти людяності. Роман Шухевич, який під іменем генерала Чупринки очолив УПА, був безкомпромісним у ставленні до окупантів — німецьких чи радянських

Декан історичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка Іван Патриляк: "У Шухевича і Пілсудського було багато спільного" [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/ivan-patrilyak-u-shuhevicha-i-pilsudskogo-bulo-bag/ / Розмовляла Лана Самохвалова // Урядовий кур`єр. - 2021. - 26 бер. (№58). - С. 4-5. Уже майже півтора десятка років він має звання Героя України, вже понад століття вважається одним з отців української державності та одним із головних провідників українського націоналізму. Втім, він продовжує тривожити українське суспільство та викликати претензії закордонних партнерів. Про Романа Шухевича ми говоримо з головним дослідником українського націоналізму, істориком, головою вченої ради Центру досліджень визвольного руху, деканом історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка Іваном Патриляком

Купчик, Лідія. Всепоглинаюча любов Романа Шухевича [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/poshta-dnya/vsepoglynayucha-lyubov-romana-shuhevycha: що керувало цим здібним, енергійним і надзвичайно діяльним чоловіком? / Купчик, Лідія // День. - 2019. - 4 лип. (№117-118). У наш час уже всім відоме ім’я Романа Шухевича, більшість українців обізнані з його діяльністю й самопожертвою... Вороги ж люто воюють з пам’яттю про нього. Варто ще раз і ще раз застановитися над його життєвим шляхом і над внутрішньою сутністю його особистості. Що керувало цим здібним, енергійним і надзвичайно діяльним чоловіком? Чого може навчити його приклад сучасників?

Рудницький, Юрій. Людський вимір [Текст] = http://gazeta.dt.ua/history/lyudskiy-vimir-roman-shuhevich-yakogo-malo-hto-znaye-_.html: Роман Шухевич, якого мало хто знає / Рудницький, Юрій // Дзеркало тижня. - 2015. - 28 бер. (№11). - С. 15. Роман Шухевич, головний командир УПА. Його життєпис, у викладі львів'янки Олесі Ісаюк, має підстави опинитися в центрі уваги тих, хто цікавиться цією постаттю. Книжка називається просто - "Роман Шухевич. Це перша спроба викласти історію "головного упівця" в науково-популярному жанрі.

Пономаренко, Роман. Шість мітів про Шухевича, які не дають вам спокою [Електронний ресурс] = https://localhistory.org.ua/texts/statti/shist-mifiv-pro-shukhevicha-iaki-ne-daiut-vam-spokoiu/ / Пономаренко, Роман // Локальна історія . - 2021. - 30 черв. Для одних Роман Шухевич – національний герой, який очолював антикомуністичний спротив на західноукраїнських землях. Для інших – зрадник і нацистський злочинець. Одні – ідеалізують його. Інші – звинувачують у всіх смертних гріхах. 30 червня – день народження Романа Шухевича. Розгляньмо найсуперечливіші сторінки біографії командувача УПА та проаналізуймо популярні міти, що виникли навколо нього

Сергійчук, Володимир. Українська держава знає, як вшановувати своїх героїв [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/359925 / Сергійчук, Володимир // Голос України. - 2022. - 11 трав. Колишній міський голова Херсона Володимир Миколаєнко роз'яснив російським пропагандистам, хто такий Роман Шухевич. Зрештою, Роман Шухевич і Степан Бандера не потребують посмертних нагород - вони увічнили свої імена жертовністю в ім'я України. Без сумніву, для них найбільша нагорода - відродження незалежної України, громадяни якої мають мужність її захищати. Це до глибини душі усвідомлював і Володимир Миколаєнко, коли під російською окупацією не здригнувся перед нахрапом московських "Известий". Там, у Херсоні, в українськість якого вірив перед своєю загибеллю Роман Шухевич, він не відрікся від його державницького чину в боротьбі за українську правду. А цього достатньо, аби здійснити подвиг заради всієї України

Сюндюков, Ігор. Спартанець ХХ століття [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/panorama-dnya/spartanec-hh-stolittya / Сюндюков, Ігор // День. - 2005. - 10 бер. (№ 41). Воля завжди вимагала боротьби й жертв. Українська історія дає нам більш аніж достатньо прикладів, які підтверджують цю істину, більш аніж достатньо імен героїв, чиє життя було цілком і повністю - аж до останнього подиху - покладене на вівтар визволення рідного народу. Роман Шухевич (Тарас Чупринка), головний командир УПА та голова Проводу ОУН на українських землях, загинув у бою 5 березня 1950 року, оточений спецвідділами МВД-МГБ у селі Білогорща біля Львова, належить саме до когорти цих незламних людей. Але все життя Романа Шухевича, видатної людини, яка вірила, що «боєць УПА, український революціонер заступить місце мужнього спартанця в історії людства» несло в собі могутній переможний, життєстверджуючий заклик: здобути волю! Його ім’я не буде ніколи забуте

Штокало, Василь. Роман Шухевич - Головний командир воюючої України [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/306729 / Штокало, Василь // Голос України. - 2018. - 23 серп. (№157-158). - С. 7.

Загибель та місце поховання Головного командира УПА

Веденеев, Дмитрий. Роман Шухевич: тайна гибели [Текст] = https://zn.ua/SOCIUM/roman_shuhevich_tayna_gibeli.html: существует такая сентенция, что историю делают кровью, а пишут чернилами. Вся советская история состоит из сплошных тайн. И почти все они неприятные / Веденеев, Дмитрий, Шаповал, Юрий // Зеркало недели. - 2002. - 16-22 фев. (№6). - С. 21. Саме до таких таємниць відноситься те, що відбувалося з середини 40-х до кінця 50-х років на західноукраїнських землях. Один із прикладів того – обставини загибелі голови генерального секретаріату Української головної визвольної ради (УГОР), головнокомандувача УПА та голови проводу ОУН в Україні генерала-хорунжого Романа Шухевича

 

 

 

 

   

Хрест на "могилі" Романа Шухевича в селі Гуків на Хмельниччині

 

 

Іщук, Олександр. Де ж похований Роман Шухевич? [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/163/0/54824/ / Іщук, Олександр // Україна молода. - 2009. - 16 груд. Перше розслідування щодо місця поховання генерал–хорунжого СБ організувала на початку 1990–х років, за часів головування Євгена Марчука. Розкопки на території Управління СБУ у Львівській області результатів не дали. Лише у 2004 році радник голови СБУ Олександр Гнап (також учасник боротьби з підпіллям ОУН і УПА) повідомив, що старенький ветеран органів держбезпеки УРСР погодився дати свідчення про події тих років

Музиченко, Ярослава. МІСТика Романа Шухевича [Текст] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/536/222/19376/: експертизу знайдених останків головкома УПА ще ніхто не проводив / Музиченко, Ярослава // Україна молода. - 2005. - 21 жовт.(№196). - С. 5. Останки Романа Шухевича (Тараса Чупринки) роками розшукували його діти — Юрій і Марія. Тривалий час СБУ на запити не відповідала. А кілька років тому з сином генерала сконтактував колишній кадровий працівник КДБ, 70-річний Олександр Гнап. Він повідомив, що у результаті власного розслідування дійшов висновку: останки головнокомандувача УПА мають бути на дні річки Збруч, поблизу села Гуки, на межі Тернопільщини й Хмельниччини.

Шаповал, Юрій. Чи розкрито останню таємницю УПА? [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/chi-rozkrito-ostannyu-taiemnicyu-upa: деякі міркування з приводу повідомлень про встановлення місця «поховання» Романа Шухевича / Шаповал, Юрій // День. - 2005. - 21 жовт. (№193)

Вшанування пам’яті

День пам’яті Романа Шухевича: 70-ті роковини смерті командувача УПА [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/196/144092 / Інф. "УМ" // Україна молода. - 2020. - 3 бер. Роман Шухевич, визначний український політичний, військовий діяч. Сім років Роман Шухевич очолював антикомуністичний рух на західноукраїнських землях, який успішно протистояв міці радянських спецслужб. Навіть мертвий Шухевич був страшний для совєтської імперії, а тому не мав права на поховання. Через понад півстоліття після своєї смерті, разом з іншими борцями за свободу і незалежність України, Шухевич залишається чималим подразником для нащадків сталінських пропагандистів, які час від часу фабрикують все нові й нові псевдосенсаційні справи про «звєрства бандеровцев», намагаючись хоч якось очорнити образ Героя України

Національний банк України. Про введення в обіг ювілейної монети "Роман Шухевич" [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v8531500-08#Text: лист від 23.06.2008 № 11-311/2552-8531 // ВР України. - 2008. - червень. Національний банк України, продовжуючи серію "Видатні особистості України", уводить в обіг 26 червня 2008 року ювілейну монету номіналом 5 гривень, присвячену одному з чільних провідників українського визвольного руху 20-50-х років XX століття, військовому та політичному діячеві Роману Шухевичу. Роман Володимирович Шухевич (Тарас Чупринка) - генерал-хорунжий і головний командир Української Повстанської Армії (1943-1950) є яскравим представником покоління буремних 1920-40-х рр.

На аверсі монети розміщено композицію: стилізований ламаний шлях, що піднімається вгору, на тлі якого напис - СЛАВА/ УКРАЇНІ!; угорі - малий Державний Герб України та напис півколом - НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ, під яким - номінал і рік карбування монети: 5/ГРИВЕНЬ/2008; крім того, позначення металу та його проби - Ag 925, маса в чистоті - 15,55 та логотип  Монетного двору Національного банку України

На реверсі монети зображено портрет Романа Шухевича на тлі стилізованого лісу, що символізує військовий спротив окупантам і національно-визвольний рух на теренах України, а також розміщено написи: ГЕРОЯМ/СЛАВА! (праворуч), 1907/ЛЬВІВ/1950/БІЛОГОРЩА (ліворуч) та - унизу півколом - РОМАН ШУХЕВИЧ

Стражник, Людмила. Відзначили річницю головнокомандувача УПА Романа Шухевича [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/348005 / Стражник, Людмила // Голос України. - 2021. - 2 лип. У Тишківцях, що на Івано-Франківщині, відбулися урочистості з нагоди відзначення 114-ї річниці від дня народження головнокомандувача УПА Романа Шухевича

Яким був Роман Шухевич [Електронний ресурс] = https://dyvys.info/2021/06/30/yakym-buv-roman-shuhevych-do-114-richchya-z-dnya-narodzhennya-golovnokomanduvacha-upa/: до 114-річчя з дня народження головнокомандувача УПА / Підготувала Мар’яна Коваленко // ІА «Дивись.info». - 2021. - 30 черв. У березні минув 71 рік з дня, коли агенти радянського МДБ убили українського політичного та державного діяча, головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича. Шухевич був незламним борцем за незалежність України під час німецького та радянського поневолення, тому ІА Дивись.info пропонує дізнатись про нього трохи більше. Нині, 30 червня, виповнюється 114 років з дня народження Романа

Література до теми із фондів МСМБ

 

В'ятрович, Володимир. Історія з грифом "Секретно". Українське XX століття [Текст] : Науково-популярне видання / В'ятрович, Володимир ; Вст. сл. автора. - Львів : Часопис, 2013. - 700 с. Ця книга - зустріч з минулим. Тут - 66 історій, 74 роки і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Разом вони складають образ українського XX століття: часу, коли світ по справжньому відкрив для себе Україну та українців, століття, коли творилося обличчя України

 

 

 

Дашкевич, Ярослав Романович. Постаті: Нариси про діячів історії, політики, культури [Текст] : Наукове видання / Дашкевич, Ярослав Романович ; Упор. М.Капраль, Г.Сварник, І.Скочиляс та ін.; Худож. Ю.Кох; Передн. сл. І.Вакарчук, І.Гирич. - 3-тє вид., доп. - Львів : Піраміда, 2016. - 924 с. Третє, доповнене, видання "Постатей" історика і сходознавця Я.Дашкевича містить 114 історіографічних студій про 78 знакових постатей минулого України - від доби середньовіччя до наших днів

 

 

 

"Зродились ми великої години..." ОУН і УПА. Бібліотека "Історичної правди" [Текст] : Громадсько-політичне видання / Укл., передм. В. Кіпіані. - Харків : Віват, 2016 . - 304 с. Це видання становить собою корпус текстів, авторами яких є впливові науковці, журналісти, громадські діячі та дисиденти. Мовою фактів, свідчень, спогадів, побутових подробиць і навіть філософських міркувань вони відповідають на гострі питання, намагаючись відшукати правду про відчайдушних борців за українську державність — про бандерівців, у лапках і без

 

 

 

Ісаюк, Олеся. Роман Шухевич [Текст] : Популярне видання / Ісаюк, Олеся. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. - 256 с. : іл., фотогр. - (Українці. Історія нескорених).

 

 

 

 

 

Липовецький, Святослав. БАНДЕРІВЦІ [Текст] : 200 історій з ХХ століття: Суспільно-політичне видання / Липовецький, Святослав. - Львів : ЛА "Піраміда", 2018. - 564 с. : іл. - Від автора: с.21; Післяслово: с.563. Книга, яка в одинадцяти розділах охоплює діяльність українського визвольного руху, що увійшов в історію як "українські націоналісти" чи "бандерівці". Вперше в одній книзі зібрані історії про боротьбу УВО та ОУН в міжвоєнний період, рух опору під час II Світової війни та півтора десятиліття після її завершення, феномени створені націоналістами в нацистських кацетах та радянському ГУЛАГу, діяльність, що її проводили в еміграції та на "малій зоні"

 

 

Файзулін, Ярослав. Україна у вогні минулого століття. Постаті. Факти. Версії [Текст] : Популярне видання / Файзулін, Ярослав, Гінда, Володимир. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сумейного Дозвілля", 2015. - 352 с. ХХ століття - час, коли творилося обличчя сучасної України. Книга присвячена подіям та персоналіям української історії цього суперечливого періоду. Базуючись на архівних документах, автори книги висвітлюють цікаві і маловідомі факти про визначні події минулого та видатних особистостей. Погляд на історію під іншим кутом дає можливість побачити її без звичних штампів та, можливо, зрозуміти події сьогодення

 

 

 

Яневський, Данило Борисович. Проект "Україна". Жертва УПА. Місія Романа Шухевича [Текст] : Науково-популярне видання / Яневський, Данило Борисович ; Вст. ст. авт.; Худ. оформ. А.П.Езрова. - Харків : Фоліо, 2015. - 283 с

 

 

 

 

Webліографія

https://www.jarmart.info/shuhevych-roman/ - Роман Шухевич. Розкриваємо маловідомі сторінки з життя командира Української Повстанської Армії Романа Шухевича.

https://zt-rada.gov.ua/?pages=833 - Інтерв’ю. «Про Романа Шухевича потрібно говлрити правду», - Геннадій Махорін

https://www.youtube.com/watch?v=KK5MKWMmKik - Роман Шухевич - аристократ духу і зброї | Головнокомандувач УПА | Ген українців з Іриною Фаріон

http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/65012/16-Rusnachenko.pdf?sequence=1 - Анатолій Русначенко. «Роман Шухевич – керівник воюючої України»

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3223712-mikola-posivnic-istorik-doslidnik-ukrainskogo-vizvolnogo-ruhu.html - Микола Посівнич: «Роман Шухевич мав вибір – або жити рабом, або боротися за свободу до останнього подиху»

http://libgonchar.org/images/stories/Shuh.pdf - Роман Шухевич – полум’яний борець за незалежність України

https://lviv-online.com/ua/places/museum/muzej-heneral-horunzhoho-upa-romana-shuhevycha/ - Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича

https://www.shukach.com/uk/node/70208 - Меморіальна дошка головнокомандувачу Української повстанської армії Роману Шухевичу в м. Хмельницький

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua/ - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua/ - сайт газети «День»

https://zn.ua/ - сайт газети «Дзеркало тижня»

https://umoloda.kyiv.ua/ - сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua/ - сайт газети «Урядовий кур’єр»

Підготувала бібліограф Мілашенко Т.І.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ