Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Кримський Агатангел. «Хресний шлях Агатангела Кримського»

Поділіться цією сторінкою:

До 150-річчя від дня народження українського сходознавця, історика, мовознавця, літературознавця, фольклориста, етнографа, письменника, перекладача, славіста

Тематичний біобібліографічний список статей

 

 

 

 

 

Гравюра на дереві В.А.Кононенка

 

 

 

 

 

 

1871 – народився Агатангел Кримський, вчений-сходознавець

1871, 15 січня – у Володимир-Волинському народився Агатангел Кримський, сходознавець, перекладач, який знав понад 60 мов, історик, один із засновників Української академії наук у 1918 році.

Він став одним із найвидатніших у світі мовознавців та фахівців з історії та культури Сходу. Талант до мов в Агатангела Кримського проявився ще змалку. У три з половиною роки він умів читати, у п'ять – пішов до училища в Звенигородці, куди переїхала сім'я. Далі було навчання в Острозькій та Київській гімназіях і вступ до Колегії Ґалаґана. В Острозькій гімназії вивчив польську, французьку, англійську та німецьку мови, в колегії Ґалаґана опанував грецьку, італійську, турецьку. У 18 років Кримський досконало знав 8 мов, а до кінця життя – понад шістдесят (різні дослідники називають цифри від 56 до ста, звертаючи увагу, що він вивчав не лише мови, але і різні говірки, діалекти). Сам учений жартував, що легше знайти мову, яку він не знає, ніж порахувати, скільки знає.

Народився Агатангел Кримський у російськомовній сім’ї. Його батько, татарин з білоруським корінням, був учителем історії й географії, автором популярних на той час посібників і краєзнавчих книжок. Мати походила з польсько-литовського роду. Любов до України в юному віці в ньому пробудили твори Юрія Федьковича, Лесі Українки, а також уроки «руської мови» Павла Житецького. «І от узяв я якось повісті Федьковича з передмовою Драгоманова, узяв, прочитав, і мене нове світло осяяло. Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять часину я присвячував Україні». Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався, пильно читав усякі книжки, особливу вагу звертав на етнографічні матеріали, перечитав усякі філологічні праці», - згадував вчений у своїй автобіографії.

Після закінчення Колегії він переїздить до Москви, де навчається у Лазарєвському інституті східних мов. Закінчивши інститут, отримує дворічну стипендію для поїздки до Лівану й Сирії. Там Кримський отримав грунтовний вишкіл орієнталіста, основними дисциплінами для нього стали арабська філологія, іслам та арабська література. Крім того він досконало вивчив перську мову і літературу, а також турецьку мову та літературу. Повернувшись до Москви, викладає в рідному інституті (з 25 років), стає професором східної літератури (у 30 років), пише серію підручників, перекладає російською Коран.

Під час гетьманату Скоропадського 1918 року Кримський повертається до Києва. Він отримує посаду вченого секретаря новоствореної Української академії наук. Також очолює кабінет арабо-іранської філології та історико-філологічний відділ, під його керівництвом працюють правописна й діалектологічна комісії, словника живої мови, історії мови.

У 1919 році, з приходом більшовиків, існування Академії було поставлене на межу виживання. Кримський випрошує пайки та одяг для співробітників, разом з ними заготовляє дрова для опалення приміщення, де було так холодно, що чорнило замерзало. Саме завдяки Агатангелу Кримському вдалося зберегти Академію від знищення, а згодом розширити її та збагатити книгозбірню.

У цей же період професор викладає в Київському університеті, створюючи цілу школу орієнталізму в українській науці, пише низку праць, у яких доводить міцний зв'язок між культурою й мовами Близького Сходу й України. 1921 року він стає директором Інституту української наукової мови. На той момент він уже майже втратив зір через читання, тож його секретарем і постійним помічником стає Микола Левченко, якого він пізніше усиновив. У 1929 році Левченка заарештовують у справі СВУ. Після чого, протягом п’яти років – заслання, а після повернення – самогубство. Ці події стали для Кримського страшним ударом. У 1941 році арештовують і самого Кримського як «ідеолога українського буржуазного націоналізму, який роками очолював націоналістичне підпілля». Його разом з представниками української інтелігенції (зокрема – членом Центральної Ради, письменницею та громадською діячкою Людмилою Старицькою-Черняхівською) відправляють до Казахстану.

Подальша доля Агатангела Кримського невідома. За офіційною версією 25 січня 1942 року він помер в кустанайській тюремній лікарні. Однак місце поховання видатного вченого досі не знайдене. 1957 року Агатангела Кримського було реабілітовано.

Український інститут національної пам’яті

Бібліографія статей

(подано в зворотній хронології)

2020

Міжнародна конференція до 150-річчя Агатангела Кримського відбудеться у Лівані [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/news/241220-mizhnarodna-konferenciya-do-150-richchya-agatangela-krymskogo-vidbudetsya-u-livani / Інф. "День" // День. - 2020. - 24 груд. До 150-річчя з дня народження видатного вченого-сходознавця, академіка НАН України Агатангела Кримського в Американському університеті Бейрута (Ліван) проведуть міжнародну конференцію. Про це надзвичайний і повноважний посол України у Лівані Ігор Осташ. Наукова спадщина Агатангела Кримського - це значний документознавчий контент, присвячений питанням історії, культури, етнографії, державного будівництва, безпеки народів Сходу та Європи

На Черкащині 2021-й оголосили роком видатного вченого-мовознавця Агатангела Кримського [Електронний ресурс] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3640/196/150247 / Інф. "УМ" // Україна молода. - 2020. - 22 вер.(№90). На сесії Черкаської обласної ради депутати ухвалили рішення про оголошення 2021 року роком Агатангела Кримського. Доля Агатангела Кримського - одного з найвизначніших світових дослідників Сходу, директора Інституту української наукової мови, який вільно володів майже 60 мовами Сходу, Середньої Азії, Кавказу, Західної Європи, пов’язана із Черкащиною зокрема

Сидоржевський, Михайло. Над часом і простором [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/articles/mykhajlo-sydorzhevskyj-nad-chasom-i-prostorom-do-150-richchia-z-dnia-narodzhennia-ahatanhela-krymskoho-1871-1942/: до 150-річчя з дня народження Агатангела Кримського (1871 – 1942) / Сидоржевський, Михайло // Українська літературна газета. - 2020. - 28 сер. (ч. 17). Агатангел Кримський – один із найвизначніших українських учених ХХ-го століття і світових дослідників сходу, людина-енциклопедія, людина-легенда з вражаючою біографією, унікальною пам’яттю і феноменальною працездатністю. Неймовірно вражає діапазон його наукових інтересів і сфера досліджень. Агатангел Кримський – один із найвизначніших світових мовознавців і дослідників історії та культури Сходу, визнаний авторитет і експерт в галузі санскриту, семітології, східних і західних мов. Незаперечними і унікальними є заслуги А.Кримського у вивченні і розвитку української мови

1871 – народився Агатангел Кримський, вчений-сходознавець [Електронний ресурс] Український інститут національної пам’яті – Електрон.дані. – Київ, 2020. – Режим доступу: http://www.uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/sichen/15/1871-15-sichnya-u-volodymyr-volynskomu-narodyvsya-agatangel-krymskyy-shodoznavec-perekladach-yakyy-znav-ponad-60-mov-istoryk-odyn-iz-zasnovnykiv-ukrayinskoyi-akademiyi-nauk-u-1918-roci. - Загол. з титул екрану. Мова: укр..

2016

Бекірова, Гульнара. Агатангел Кримський [Електронний ресурс] = / Крим.Реалії. - Електрон.дані. - 2016. – Режим доступу: https://ua.krymr.com/a/27489476.html. - Заголов. з титул. екрану. Мова: укр.., рос., ктат. Останнє поновлення: 2021. 15 січня цього року – ювілей найбільшого українського вченого ХХ століття. Агатангел Юхимович Кримський – історик, філолог, перекладач, орієнталіст, тюрколог, основоположник українського сходознавства. Сьогодні ім'я Агатангела Кримського носить Інститут сходознавства НАН України. Його засновником і першим директором став 1991 року Омелян Прицак – колись талановитий аспірант Кримського зі Львова, професор Гарвардського університету. Рішенням Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО Агатангел Кримський внесений до списку найвидатніших діячів людства

Найвидатніший орієнталіст України [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/ya-sin-togo-tadeya/ Підготував Віктор Шпак // Урядовий кур`єр. - 2016. - 9 січ. (№4). - С. 5. У сучасній толерантній Європі мало хто пам’ятає, що буквально сторіччя тому більшості європейців мусульмани уявлялися мало не дикунами, здатними лише гарцювати на конях та готовими зарізати кожного християнина тільки за те, що він іновірець. Отож важко переоцінити значущість наукових праць нашого земляка Агатангела Кримського, завдяки яким Захід відкривав для себе Схід, а жителі арабського світу досі черпають знання про власне минуле і свою вікову культуру із його книжок: «Історії Туреччини», «Історії Персії та її письменства», «Історії арабів і арабської літератури, світської і духовної», «Історії мусульманства», «Перського театру», «Літератури кримських татар»

2013

Тарасова, Маргарита. Фізика та метафізика Агатангела Кримського [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/HISTORY/fizika-ta-metafizika-agatangela-krimskogo-_.html / Тарасова, Маргарита // Дзеркало тижня. - 2013. - 12 лип. (№26). Агатангел Кримський - явище наукове, літературне, політичне, на жаль, недооцінене та практично забуте. Можна сказати, герой цієї оповіді - це європейське явище в житті України, це її європейський менталітет. Злам ХІХ і ХХ століть позначився появою величезної множини різних мод і пристрастей, серед яких вельми цікава орієнталістика - напрям, який мав обслуговувати європейські колонізаторські амбіції на Сході, але поступово став цілком самодостатньою наукою. В Російській імперії, а потім уже в радянській Україні в цій площині плідно працював Агатангел Кримський, людина трагічної долі

2011

Титаренко, Лідія. "Він цю Батьківщину любив..." [Текст] / Титаренко, Лідія // Голос України. - 2011. - 20 січ. (№10). - С. 21. Минуло 140 років від дня народження творця українського сходознавства, видатного історика, філолога, письменника, філософа, етнографа, одного з організаторів Української акаднмії наук, людини великої і трагічної долі, Агатангела Кримського

Шпак, Віктор. Хресний шлях Агатангела Кримського [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=17454: 140 років тому народився один із найвідоміших орієнталістів світу / Шпак, Віктор // Урядовий кур'єр. - 2011. - 15 січ. (№7). - С. 7. Його ім'я відоме кожній освіченій людині практично всіх арабських і центральноазіатських країн. Дружбою з ним пишалися Іван Франко, Леся Українка, Ольга Кобилянська, а Лев Толстой завдяки книгам Агатангела Кримського відкрив для себе філософію Сходу й ознайомився з основами Корану. Та для українців видатний орієнталіст насамперед один із фундаторів національної Академії наук і творців сучасного українського правопису

Романов, Сергій. Iсторія доби в постатях [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/istoriya-dobi-v-postatyah-0; https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/istoriya-dobi-v-postatyah: до 140-річчя Лесі Українки і Агатангела Кримського / Романов, Сергій // День. - 2011. - 30 вер. (№175-176). Зак. у № 185-186. Дивовижно, але, попри індивідуальні світоглядні, ідейні, морально-психологічні чинники, які так часто заважають духовному зближенню сильних особистостей, цих двох людей таки поєднає дружба, що стане окрасою їхнього життя, надасть йому додаткових вимірів і сенсів

2010

Курас, Іван. ,Агантел Кримський – видатний український учений-гуманіст [Електронний ресурс] / Іслам в Україні. – Електрон.дані. – Київ, 2010. - Режим доступу: https://islam.in.ua/ua/kultura/ayu-krimskiy-vidatniy-ukrayinskiy-ucheniy-gumanist. Заголовок з титул. екрану. Мова: укр.., рос., англ.. Життя Агантела Кримського - це суцільний трудовий подвиг, гідний подиву і найглибшої пошани. Зміст цього подвигу вимірюється такою кількістю книг, досліджень, видань, наукових розвідок, творів художньої літератури, підручників, довідників, словників, що з них можна було б скласти багатогалузеву бібліотеку. В історії української культури спадщина Кримського кількісно поступається лише перед спадщиною Івана Франка, який свого часу писав: “Лиш в праці варто і для праці”. Такий трудовий девіз був повсякденною життєвою нормою і для А.Кримського. У своїх автобіографіях він незмінно говорить про навчання, про науку, про здійснене, про планован

2009

Поліщук В. Агатангел Кримський став професором у 29 років [Текст] / В. Поліщук // Голос України. - 2009. - 13 лют.(№26). - С. 12. Ім’я цього вченого відоме практично у всіх арабських і центральноазіатських країнах, дружбою з ним пишались Іван Франко і Леся Українка. Лев Толстой завдяки його книжкам відкрив для себе філософію Сходу. Сторіччя з дня народження видатного орієнталіста, історика, філолога і літературознавця за рішенням ЮНЕСКО відзначалось як подія світового значення. Його можна було б вважати поліглотом номер один на планеті. Та, на жаль, Агатангел Кримський сам не міг точно сказати, скільки мов знає

2007

Загоруй Я. "Неизменный секретарь" [Текст] / Я. Загоруй // 2000. - 2007. - 19-25 янв.(№3). - С. С2. 65 років з дня загибелі. Про Агафангела Юхимовича Кримському, одного з видатних вчених світу, кримського татарина за походженням, що стояв біля витоків формування Української академії наук і все життя присвятив науці, людині, яка знала близько 60 мов, практично не написано в сучасних підручниках історії, його літературні твори не входять до шкільної програми

2006

Бурбан В. Майже забутий незбагненний Агатангел Кримський [Текст]: до 135-річчя з дня народження / В. Бурбан // Наука і суспільство. - 2006. - №1/2. - С. 32-33. 25 січня 1942 року в м.Кустанаї (Казахстан) у тюремній лікарні №7 НКВС від хвороб і виснаження помер Агатангел Юхимович Кримський - "ідеолог українських буржуазних націоналістів"

2005

Сингаївський Я. Пальмове гілля Агатангела Кримського [Текст] / Я. Сингаївський // Обрій. - 2005. - 10-16 лют.(№5). - С. 12-13. Своєрідним і незвичайним явищем в житті українського нації кінця ХІХ - початку ХХ століття можна сміливо назвати відомого сходознавця, філолога, поета перекладача Агатангела Юхимовича Кримського

Добірка статей історика Ігоря Сюндюкова присвячена Агатангелу Кримському

(подано в хронології статей)

Сюндюков, Ігор. Українці всесвітнього «дихання» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/ukrayinci-vsesvitnogo-dyhannya: 2021 рік «День» оголошує роком двох геніальних діячів національної культури – Лесі Українки та Агатангела Кримського / Сюндюков, Ігор // День. - 2020. - 29 груд. (№246-247). – С.2. 2021 рік «День» оголошує роком двох визначних постатей української літератури й науки, взагалі нашого національного та духовного відродження: Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач) та Агатангела Юхимовича Кримського. На початку прийдешнього року виповнюється рівно півтора століття від дня народження Лариси Петрівни (25 лютого) та Агатангела Юхимовича (15 січня)

Сюндюков, Ігор. Присвятив себе Україні [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayina-incognita/prisvyativ-sebe-ukrayini: життя академіка Агатангела Кримського: подвиг ученого й громадянина / Сюндюков, Ігор // День. - 2007. - 9 лист. (№194). Ця унікальна людина протягом багатьох десятиліть будувала «мости» між цивілізаціями й культурами - між рідною українською та багатющою культурою народів Сходу (арабів, тюрків, персів, жителiв Індії). Водночас цей видатний учений ХХ століття зробив неоціненний внесок в українську філологічну науку

Сюндюков, Ігор. Народ вiчний у пiзнаннi [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayina-incognita/narod-vichniy-u-piznanniукраїнська iдея Агатангела Кримського у вселюдських системах координат / Сюндюков, Ігор // День. - 2002. - 26 квiт. (№78). - С. 8. Спадщина Кримського, справжнє введення якої в науковий обіг і - ширше - у духовний простір України ще тільки починається, з повним правом може бути предметом нашої національної гордості. Вона красномовно свідчить: вічність народу, зокрема і українського, - у пізнанні ним самого себе і всесвітньої спільноти людей, яке (пізнання) не має меж ні в часі, ні в просторі і лише воно одне гарантує духовну самоцінність нації в колізіях майбутнього. Академік Кримський, людина винятково трагічної долі, був одним із тих, хто в ХХ столітті зробив найбільший внесок у безкінечний процес цього пізнання

Сюндюков, Ігор. Планка для елiти [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/day_mobile.php?qu=uk/article/podrobici/planka-dlya-eliti: вчора виповнилося 130 років з дня народження Агатангела Кримського / Сюндюков, Ігор // День. - 2001. - 16 сiч. 15 січня ми відзначали 130 років від дня народження цього блискучого вченого та унікального діяча української культури. Унікальність А.Ю.Кримського без вагань підтверджують ті люди, котрим пощастило знати його. Про таких людей, як А.Ю.Кримський, треба писати не тільки грунтовні дослідження, але й художні твори - рівних йому постатей в нашій науці й культурі дуже мало. Наукова та літературна спадщина Агатангела Кримського - яскраве свідчення того вкладу, який внесла українська інтелігенція до світової культури ХХ століття

Видання творів, дослідження

(за алфавітом статей)

Авербух Олександр. Агатангел Кримський у Лівані: орієнталізм і гомоеротичне бажання в поезії українського модерніста [Електронний ресурс] = https://krytyka.com/ua/articles/ahatanhel-krymskyy-u-livani-oriientalizm-i-homoerotychne-bazhannya-v-poeziyi-/ Авербух Олександр // Критика. - 2020. - № 7-8. Дослідження поезії Агатангела Кримського - провідного українського інтелектуала, поета, письменника, сходознавця і гомосексуала доби модернізму, - написану під час його дворічного перебування на Близькому Сході

Жованик, Оксана. У Національному музеї літератури презентували перевидання славнозвісного словника Кримського і Єфремова [Електронний ресурс] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3305/2006/122698/ / Жованик, Оксана // Україна молода. - 2018. - 27 квіт. (№47). У Національному музеї літератури України відбулася презентація перевидання академічного російсько-українського словника під редакцією академіків Агатангела Кримського і Сергія Єфремова, що був виданий у 1924-1933 роках. Цей словник - велична, трагічна і загадкова сторінка українського мовознавства, нашої історії і культури

Головко, Тарас. "Переказую те, що справді говорилося" [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chytayte/perekazuyu-te-shcho-spravdi-govorylosya: центр "Академія" видав вибрані оповідання періоду раннього модернізму відомого Агатангела Кримського / Головко, Тарас // День. - 2017. - 31 трав. (№91). - С. 6. "Виривки з мемуарів одного старого гріховоди. Вибране" Агатангела Кримського поповнила серію "In crudo" ("Без прикрас". - лат.), започатковану центром "Академія". Знаковими особливостями прози А. Кримського, про які говорить у передмові до книжки доктор філологічних наук Юрій Ковалів, були філологічність і науковість, що ставить письменника в один ряд з такими письменниками, як Віктор Петров і Майк Йогансен - цими двома неперевершеними митцями високоінтелектуальної літератури

Наукові ідеї і теорії Агатангела Кримського [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/news/naukovi-idei-i-teorii-ahatanhela-krymskoho-u-kyievi-prezentuvaly-zbirnyk/: у Києві презентували збірник // Українська літературна газета. - 2020. - 27 груд. Вивчення творчої спадщини Агатангела Кримського стане важливим фундаментом для належної відповіді новітнім та глобальним викликам. Таку думку висловив почесний голова наукової серії «Світові традиції державного управління» Сергій Орєхов під час міжнародного круглого столу і презентації спеціального наукового збірника «Східні традиції державотворення». Збірник присвячений питанням актуалізації наукових ідей і теорій А.Кримського в сучасному науковому державно-управлінському дискурсі України

Нікітенко, Людмила. Письменник святкує, коли його читають [Електронний ресурс] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/1560/219/54971 / Інф. "УМ" // Україна молода. - 2009. - 22 груд.(№239). Унікальне видання академіка Агатангела Кримського, відомого вченого, філософа, поліглота і письменника, вперше вийшло друком на Черкащині. Неймовірно, але рукопис цієї книги, яка була підготовлена до друку ще 80 років тому, пролежав у фондах районного краєзнавчого музею у місті Звенигородка. І хоча Агатангел Кримський народився на Волині, але черкащани вважають його своїм земляком. Оскільки у Звенигородці минули його дитячі роки, у це місто він неодноразово приїжджав і називав цей край - «рідна моя Звенигородщина»

Таран, Людмила. Агатангел Кримський і проблема самототожності [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/ART/agatangel_krimskiy_i_problema__samototozhnosti.html / Таран, Людмила // Дзеркало тижня. - 2000. - 15 груд. (№49). Це книга надзвичайно актуальна для сучасної України. Вона - про пошуки ідентичності: національної, політичної, сексуальної. І тільки на перший погляд може здатися, ніби це речі непов’язувані. А.Кримський, визначний український сходознавець, під пером Соломії Павличко постає як постать унікальна, незвична в рамках наших традиційних дискурсів. Дослідження «Націоналізм, сексуальність, орієнталізм. Складний світ Агатангела Кримського» авторка не встигла остаточно підготувати до друку, передчасно пішовши від нас. Втім, робота виявилася достатньо сформованою для того, щоб з’явитися друком за незначного доопрацювання видавця (Видавництво Соломії Павличко «Основи», 2000).

Підбірка літератури з фондів МСМБ

Твори А.Кримського

Історія української мови: Хрестоматiя / Під упоряд. С.Я.Єрмоленко, А.К.Мойсiєнко; Передм. С.Я.Єрмоленко; Худож. Є.І.Муштенко . - К. : Либiдь, 1996. - 287 с.

Кримський, Агатангел.  Виривки з мемуарів одного старого гріховоди [Текст] : Вибране: Літературно-художнє видання / Кримський, Агатангел ; Упорядк., передм. Ю.Коваліва. - К. : ВЦ "Академія", 2017. - 320 с.

Література про А. Кримського

Академія наук Української РСР.  Наука і культура. Україна [Текст] : Щорічник / Під ред. О.Сергієнка та інш.; Худож. В.Гура . - К. : Знання, 1989. - 576 с.

З порога смерті [Текст] : Письменники України - жертви сталінських репресій / Упор., передм. О.Г.Мусієнко. - К. : Радянський письменник, 1991. - 494 с

Зленко, Григорій Дем`янович. З полону літ [Текст] : Літературно-критичні нариси / Зленко, Григорій Дем`янович. - К. : Радянський письменник, 1989. - 318 с

Веркалець М.М. А.Ю.Кримський у колі своїх сучасників [Текст] / М. М. Веркалець. - К. : Т-во "Знання" УРСР, 1990. - 48 с. - (Серія 6 "Духовний світ людини". №6).

Видатні постаті в історії України XX ст. [Текст] : Короткі біографічні нариси / Авт.-упорядн.: В.І.Гусєв, О.В.Даниленко, Л.В.Іваницька, О.М.Назарчук, Н.В.Терес, В.І.Червінський. - К. : Вища школа, 2011. - 391 с.

Київський нацiональний ун-т iм. Тараса Шевченка. Діячі науки і культури України: нариси життя та діяльності [Текст] / За заг. ред. А.П.Коцура, Н.В.Терес; Передм. авт. - К. : Книги-XXI, 2007. - 464 с.

Таранюк, Владислав. Владислав Таранюк про Івана Пулюя, Василя Єрошенка, Василя Каразіна, Агатангела Кримського, Лазаря Заменгофа [Текст] : Оповідання: Літературно-художнє видання / Таранюк, Владислав ; Худож. І.Михайлов. - К. : Грані-Т, 2008. - 88 с.

Український науковий інститут Гарвардського університету. Наукове товариство ім.Шевченка в Америці. Persona non grata [Текст] : Нариси про Нью-Йоркську групу, модернізм та ідентичність: Наукове видання / Пер. з англ. М.Дмитрієвої, О.Любенко, Д.Матіяш та ін. - К. : Критика, 2012. - 336 с

Ушкалов, Леонід Володимирович. Що таке українська література [Текст] : Есеї / Ушкалов, Леонід Володимирович ; Худож. Т.Омельченко. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. - 352 с.

Хінкулов, Леонід Федорович. Літературні зустрічі [Текст] : Розповіді про письменників у Києві / Хінкулов, Леонід Федорович ; Фотогр. А.М.Макарова. - К. : Радянський письменник, 1980. - 255 с

Шендеровський, Василь. Нехай не гасне світ науки [Текст] : 50 нарисів про українських вчених: Науково-популярне видання / Шендеровський, Василь ; Під ред. Е.Бабчук. - К. : Рада, 2003. - 416 с.

Творча спадщина і значення

Агатангел Кримський - автор численних праць з історії та культури арабських країн, Ірану, Туреччини та ін., семітології, історії, ісламу:

«Історія мусульманства», 1904-1912;

«Історія арабів і арабської літератури», 1911-1912;

«Історія Персії та її письменства», 1923;

«Історія Туреччини та її письменства», 4 тт., 1924-1927);

«Перський театр, звідки він узявся та як розвивався», 1925).

Окремі історико-літературні монографії Кримського присвячені «Хамасі» Абу Таммана, Абану Ліхікі, Хафізу, Павлові Алеппському.

У 2007-2010 роках Інститутом сходознавства ім. А. Ю. Кримського здійснено перевидання рідкісних сходознавчих праць А. Ю. Кримського «Вибрані сходознавчі праці в п'яти томах»: Т. I. Арабістика (2007); Т. II. Тюркологія (2007); Т. ІІІ. Тюркологія (2010); Т. IV. Іраністика (2008); Т. V. Іраністика (2010).

Велику увагу приділяв дослідженню історії української мови і літератури, фольклору, етнографії. Кримський - автор праць:

«Українська граматика» (у 2-х т., 1907–1908),

«Нариси з історії української мови» (1922, у співавторстві з О. Шахматовим)

«Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного»

Редактор першого тому «Академічного словника» (1924).

Агатангел Кримський вважається одним з найвидатніших орієнталістів в історії світової філологічної науки.

Як письменник Кримський відомий поетичними творами на східні теми, що ввійшли до збірки «Пальмове гілля» (в 3-х т., 1901, 1908, 1922), оповіданнями (зб. «Повістки й ескізи з українського життя» (1895) і «Бейрутські оповідання» (1906) та романом - «Андрій Лаговський» (1905, повністю опублікований у 1972 році).

Кримському належать численні художні переклади Антари, Омара Хайяма, Сааді, Хафіза, Міхрі-хатун, Фірдоусі та багатьох інших, у тому числі західноєвропейських поетів.

Перші переклади, переспіви й оригінальні твори друкував у часописах «Зоря», «Правда», «Народ», «Зеркало», «Буковина».

Ім'я Кримського міститься в затвердженому XVI сесією Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО переліку видатних діячів світу. Інститут сходознавства НАН України носить ім'я Агатангела Кримського.

Увічнення пам'яті Агатангела Кримського

Книга Соломії Павличко про Агатангела Кримського

Книга Соломії Павличко про Агатангела Кримського

Марка на честь Аганатнгела Кримського

Поштова марка з портретом

Агатангела Кримського

випущена в 1996 році до 125-річчя вченого

Меморіальна дошка в Києві на будинку Колегії Павла Ґалаґана по вулиці Богдана Хмельницького, де з 1885 по 1889 рік навчався Агатангел Кримський

 

 

 

Бюст Агатангела Кримського біля Педагогічного коледжу в Володимир-Волинському

 

 

 

 

Бюст Агатангела Кримського біля Педагогічного коледжу в Володимир-Волинському

 

 

 

НБУ вводить в обіг пам’ятну монету «Агатангел Кримський»

12 січня 2021 року Національний банк у продовження серії “Видатні особистості України” вводить в обіг пам’ятну монету “Агатангел Кримський”.

Монета присвячена українському історику, орієнталісту, письменнику, перекладачу, одному із засновників української Академії наук та одному з перших її академіків – Агатангелу Юхимовичу Кримському. 15 січня цього року виповнюється 150 років від дня народження мовознавця.

На аверсі монети розміщена композиція, що символізує діяльність ученого-сходознавця та джерело знань – геометричний декор із розкритих книг, що складаються в багатопроменеву зірку. У її центрі знаходиться цитата мовознавця “Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо”. Унизу аверсу – факсиміле Агатангела Кримського.

На реверсі монети на тлі вертикальних ліній, що вносять певний драматизм та символізують трагічну долю вченого, зображений портрет мовознавця. Під портретом діагонально розміщений напис “Агатангел Кримський” та вказані роки його життя.

Художники: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук.

Скульптор – Анатолій Демяненко.

Програмне моделювання – Віталій Андріянов.

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»

https://litgazeta.com.ua - сайт газети Українська літературна газета

http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»

http://ukurier.gov.ua - сайт газети Урядовий кур`єр

Творча спадщина і значення

Кримський Агатангел Юхимович

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ