Іван Богун. Велет Духу людського
Іван Богун. Велет Духу людського Із серії «Лицарі козацької слави»
Бібліографічний список статей до Дня пам’яті Івана Богуна
Полковник Іван Богун, худ. А. Орльонов. Фото з сайту wikimedia.org
Пошли нам, Боже, нині Богунів,
Щоб вберегли омріяну Державу,
Щоб виростили лицарських синів,
Щоб воскресили розіп’яту славу.
Пошли Нечаїв через триста літ,
Які б за волю стали до загину,
Щоб мужністю знов потрясали світ,
Щоб над усе любили Україну!
Пошли нам, Боже, вірних Богунів
Козацької душі, снаги і вроди,
Щоб в них була опора наших днів,
А стрій козацький не лишень для моди…
Рядки із вірша Євгенії Лещук «Вранішня молитва»
День в історії – страчений Іван Богун
17 (27) лютого 1664 року день страти найвидатнішого лицаря козаччини, символу правди в нашій історії, найулюбленішого героя Тараса Шевченка і всього українського народу – Івана Богуна
Іван Богун – рік народження невідомий, вінницький полковник, наказний Гетьман України, який у 1651 р. вразив світ своїм героїзмом, вивівши в час бою під Берестечком більшість козацьких військ з облоги. Протягом 15 років не випускав з рук пернача – очолював багато переможних визначальних боїв. Завжди, де був Богун, там була перемога – козаки йому вірили, його любили, за ним ішли.
Іван Богун був вражаюче талановитим воїном-стратегом, далекоглядним політиком, людиною-символом багатьох чеснот – християнином з вражаючою інтуїцією і пророчим відчуттям. Природа наділила Івана Богуна винятковою красою обличчя, статури, глибиною розуму і крицевою силою волі. Івана Богуна знав і цінував світ – про що свідчить література різними мовами світу. Так, зокрема польський критик І. Роллє писав, що “з 80 діячів Хмельниччини Іван Богун найпрекрасніший – поєднаний розум, військові здібності, не заплямував себе жорстокістю, відзначився високою моральністю і вірністю високим ідеалам”.
Іван Богун не тільки не пішов у Переяслав зі своїм полком, не підписав ганебної угоди про підданство російському цареві, але відвертав інших провідних воїнів, переконував гетьмана про загрозу такого вчинку для майбуття України.
Через це до нього змінилось ставлення гетьмана – в подальшому це відбилось на долі Івана Богуна.
Після смерті Богдана Хмельницького, за гетьманства Івана Виговського, Богун був постійно оточений польськими шпигунами, в 1662 р. його арештовано і кинуто на смертні муки в Мартенбурзьку фортецю.
У 1663 р. його звільнив Павло Тетеря, аби використати його славу і героїзм у запланованому польським королем наступі на Україну. Вибір був такий – або смерть, або подальша боротьба за волю України, хоч підневільним.
Враховуючи інтелект і військові здібності Івана Богуна, його включили до складу військової ради, призначили наказним гетьманом козацьких військ. Знаючи таємні плани Польщі з військової ради, він здійснював складні воєнні операції, подавав таємні повідомлення лівобережним козакам, у фатальний період облоги Глухова Богун потаємно передавав зброю, різні повідомлення, як діяти козакам однієї і другої сторони, внаслідок чого облога Глухова була знята, а поляки ще на місяць затримані. Іван Богун розробив план революційного перевороту для остаточного знищення ворога і об’єднання Правобережної і Лівобережної України в єдину незалежну державу.
Але зрада! Вірний козак передав таємного листа не в призначені козацькі сили, а в руки ворога – короля Казимира.
17 (27) лютого 1664 р. на світанку біля Новгорода-Сіверського, край села Комань Івана Богуна закатовано.
Про смерть Івана Богуна були різні версії і замовчування. І хоч досі немає належного пам’ятника Богуну, але є один вічний пам’ятник – це висока гора над Десною, де пролилась священна кров Героя, яку народ назвав Івановою горою. Там, на вершині, лежав камінь із написом “Тут спочиває полковник – наказний гетьман Іван БОГУН”. В період приходу “визволителів” цей камінь добрі люди заховали глибше, пересунули убік – щоб не помстились над останками Героя. Зараз там високий дубовий Хрест – Могила Івана Богуна.
Могила Івана Богуна
Минуло 360 років. У пам’яті народній слава першого генія мобільної оборони не вмирає, хоча від офіційних кіл незалежної України і досі Іван Богун не дочекався належного вшанування. Тим часом народ давно визначив відповідне місце – висока Іванова гора над Десною, де пролилась священна кров.
https://galinfo.com.ua/news/den_v_istorii__strachenyy_ivan_bogun_253161.html
Бібліографія статей
Васильєв, Сергій. "З Московитами нам не по дорозі..." [Текст] = http://library-service.com.ua:8080/kvdbuy/DocumentDescription;jsessionid=77F2FF5EA17E8A018FD56EB29565BF71?docid=KvDBUY.BibRecord.210167/ / Васильєв, Сергій // Військо України. - 2018. - № 10. - С. 58-61. Іван Богун – одна із найяскравіших постатей часів національно-визвольної боротьби українців у 17 столітті проти польської шляхти. Вінницький полковник відзначався особистою хоробрістю і військовим талантом, його любили козаки і смертельно ненавиділи вороги, він був найближчим соратником Богдана Хмельницького, але противився союзу з Росією, називаючи його «ярмом для українців на цілі століття»
Гуржiй О.I. Iван Богун: деякi мiфи та реальнiсть [Текст] / О. I. Гуржiй // Укр. іст. журнал. - 1998. - №1. - C. 99 -110.
Іван Богун: таємниці українського минулого [Електронний ресурс] = http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24466 // Кримська світлиця. - 2022. - 2 вер. (№35). Величний герой та державний діяч українських визвольних змагань 17 століття Іван Богун є фігурою загадковою та історично маловивченою. Свідчень про його діяльність надто мало. Чому так? Спробуємо розібратись…
Коваленко, Леонід. Іван Богун - полковник війська запорозького [Електронний ресурс] = http://warhistory.ukrlife.org/5_6_02_12.htm / Коваленко, Леонід // "Воєнна історія". - 2002. - № 5-6. У джерелах, історичних романах і спогадах про козаччину, козацьке військо і видатних осіб козацької доби постійно зустрічаються тільки згадки про Івана Богуна. Хоча жодному іншому діячеві ранньої Гетьманщини, крім нього, не вдавалося утримувати полковницький пірнач протягом 15 років і отримати стільки блискучих перемог під час Визвольної війни. Він без усякого сумніву уклав кілька своїх цеглин в історію боротьби українського народу проти нападів турків, татар і польського поневолення. Благородний шляхтич і відважний лицар-козак, він став легендою ще за життя
Коломієць, Олег. Національний герой Іван Богун [Текст] / Коломієць, Олег // Чумацький шлях. - 2015. - №4. - С. 7-9.
Кудрявцев, Л. Іван, син Грому [Текст]: Іван Богун обстоював принцип: "Ні до Варшави, ні до Москви, ні до Стамбула, Бахчисараю" / Л. Кудрявцев // Урядовий кур'єр. - 2007. - 17 квіт.(№68). - С.12
Рудяченко, Олександр. Іван Богун. Козацький стратег [Електронний ресурс] = https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3671137-ivan-bogun-kozackij-strateg.html / Рудяченко, Олександр // Укрінформ. - 2023. - 18 лют. Минуло 359 років. У пам’яті народній слава першого генія мобільної оборони не вмирає, хоча від офіційних кіл незалежної України і досі Іван Богун не дочекався належного вшанування.
Чорна, Світлана. «Найвища державна рація Івана Богуна — не бути ні під королівською милістю, ні під царем» [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/335493: вінницький полковник Іван Богун, один із найближчих сподвижників Богдана Хмельницького, і через століття залишається для нас взірцем відданості Україні та ідеалам свободи / Чорна, Світлана // Голос України. - 2020. - 9 вер.
Якименко, Микола. Волинь вклонилася Іванові Богуну [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/348163 / Якименко, Микола // Голос України. - 2021. - 7 лип. (№125). - С. 4.
Яковлєва, Т.Г. Iван Богун: проблеми бiографiї [Текст] / Т. Г. Яковлєва // Укр. іст. журнал . - 2000. - №2. - С. 147-157. Дискусiя щодо розбiжностей у описаннi особистостi та дiяльностi одного з найяскравiших фiгур в iсторiї України XVII ст.
Берегиня козацьких могил
Євгенія Степанівна Лещук – поетеса, лауреат премії Василя Стуса, міжнародної премії Миру, Кавалер ордена Княгині Ольги, активна громадсько-політична діячка. Вона – кандидат медичних наук. Першою порушила питання про увічнення пам’яті національного героя України Івана Богуна. Створила та очолила благодійний фонд «Богун».
Єгорова, Ірина. Іван Богун, вірші й пам’ятник [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/cuspilstvo/ivan-bohun-virshi-y-pamyatnyk: Євгенія Лещук «матеріалізує» пам’ять про славного сина України / Єгорова, Ірина // День. - 2005. - 30 вер. (№178).
Козирева, Тетяна. Великий труд душі Євгенії Лещук [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/kultura/velykyy-trud-dushi-yevheniyi-leshchuk / Козирева, Тетяна // День. - 2009. - 27 бер. (№52).
Кононенко, Данило. Творчий подвиг [Електронний ресурс] = http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2923: 17(27) лютого - 341 річниця від дня загибелі Івана Богуна / Кононенко, Данило // Кримська світлиця. - 2005. - 18 лют. (№8). Відома письменниця, знана у світі поетка Євгенія Лещук зробила високу і жертовну працю, присвячену Героєві нашого народу Іванові Богунові. Це - творчий подвиг! Він не забудеться ніколи! Ідея створити книгу пам'яті про одного з найбільших лицарів нашої історії давно хвилювала Євгенію Степанівну.
Лещук, Євгенія. Велет духу [Текст] = http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2923: до 340-річчя від дня загибелі Івана Богуна / Лещук, Євгенія // Дзвін. - 2004. - №2. - С. 135-138. Крізь буревійну пітьму століть, усі варварства, голодомори, заграви Чорнобиля виринає вічно сяючий, непохитний, мов камінний стовп, як вогнистий маяк, як пульсуючий живий акумулятор заряду найчистішою енергією патріотизму, непохитності, наче дороговказ для усіх сущих – Велет Духу людського ІВАН БОГУН. Його Ім'я залишиться вічно викарбуваним золотими літерами на скрижалях нашої стражденної, але чистої і високої історії. Його Ім'я зафіксоване кров'ю великої любові в усіх людських серцях, воно вічно витає над нами як Великодній дзвін – кличе до Волі. Його Ім'я розливається по всій Україні весняною повінню всесторонньої краси правди, добра і честі
Лещук, Євгенія. Свічка до Дня пам'яті легендарного Івана Богуна [Електронний ресурс] = http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4484 / Лещук, Євгенія // Кримська світлиця. - 2007. - 16 лют. (№7). Іван Богун - вражаюче талановитий воїн-стратег, далекоглядний політик, Людина-Символ багатьох чеснот – був високоморальний, мужній і ніжний, глибоко віруючий християнин, з глибокою інтуїцією і пророчим відчуттям - як Надлюдина
Лещук, Євгенія. «Ушанувати пам’ять героя...» [Текст] = https://day.kyiv.ua/article/poshta-dnya/ushanuvaty-pamyat-heroya / Лещук, Євгенія // День. - 2006. - 24 лют. (№30). - С. 21. 17 лютого відзначався день пам’яті одного з найвидатніших лицарів Козаччини, символу правди у нашій історії, найулюбленішого героя Тараса Шевченка й усього українського народу – Івана Богуна. Іван Богун, вінницький полковник, наказний гетьман у битві під Берестечком вразив світ подвигом, вивівши більшість козацьких військ із облоги. Протягом 15 років не випускав з рук пернача, очолював багато переможних визначальних боїв, завжди там, де був Іван Богун, була перемога, адже його любили козаки, йому вірили
Розмова з письменником Олександром Дмитруком
Олександр Дмитрук. Заслужений журналіст України, краєзнавець, письменник. Автор історичних романів, детективу, пригодницьких романів
"Мій Богун не вписується у вигадки про козака-гультяя" [Електронний ресурс] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/mij-bogun-ne-vpisuyetsya-u-vigadki-pro-kozaka-gult/ / Розмовляв Чебан Олег // Урядовий кур'єр. - 2011. - 18 бер.(№49). Про одного з найвидатніших військових діячів українського народу, який у різні роки був полковником кальницьким, вінницьким, подільським, написано немало. Але і тепер увага до легендарної особистості спонукає дослідників шукати нове в архівах і братися за перо. Нещодавно вийшло друком друге видання історичного роману-хроніки Олександра Дмитрука "Іван Богун - полковник". З цього приводу розмова з письменником
Письменник Олександр Дмитрук: «Полковник Іван Богун жодного разу не поступився принципом: Україна — понад усе» [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/oleksandr-dmitruk-polkovnik-ivan-bogun-zhodnogo-ra/ / Розмовляв Олег Чебан // Урядовий кур`єр. - 2021. - 18 бер. (№52). - С. 5. Цими днями виповнюється 370 років однієї з найуспішніших битв періоду національно-визвольної війни українського народу. Про легендарного полковника, чий образ значущий для нащадків, розмовляємо з письменником Олександром Дмитруком
Література до теми з фондів МСМБ
Апанович, Олена Михайлівна. Розповіді про запорозьких козаків [Текст] / Апанович, Олена Михайлівна; Худож. І.М.Гаврилюк, С.П.Савицький. - К. : Видавництво художньої літератури "Дніпро", 1991. - 335 с.
Дмитрук, Олександр Микитович. Іван Богун - полковник [Текст]: Історичний роман-хроніка / Дмитрук, Олександр Микитович; Передм.: О. Струкевича. - 2-ге вид., випр. і допов. - Вінниця: ФОП Данилюк В.Г., 2010. - 432 с.
В історичному романі-хроніці вінницького літератора Олександра Дмитрука "Іван Богун - полковник" розповідається про справжні події, що відбувалися під час визвольної війни 1651-56 років та напередодні великої руїни. Головний герой твору вінницький (кальницький, подільський) полковник Іван Богун, котрий чи не єдиний з тогочасних військових діячів займав чітку позицію оборони краю від чужоземних загарбників. Поряд з Іваном Богуном автор показує низку інших історичних постатей, як от Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Йосип Тукальський, Петро Дорошенко, Василь Дрозденко, Юрась Хмельниченко та інші, хто у той час називався політичною елітою. Практично всі події, описані в романі, відбуваються на Поділлі й відповідають історичним фактам.
Качура, Яків. Вибрані твори [Текст] / Качура, Яків; Худож. А.Мистецький. - К.: Дніпро, 1969. - 472 с.
Коляда, Ігор Анатолійович. Битва під Берестечком [Текст]: Науково-популярне видання / Коляда, Ігор Анатолійович, Марченко, Сергій Анатолійович, Кирієнко, Олександр Юрійович ; Худож. О.Г.Жуков. - К. : Шанс, 2012. - 128 с.
Коляда, Ігор Анатолійович. Іван Богун [Текст]: Науково-популярне видання / Коляда, Ігор Анатолійович, Борчук, Степан Миколайович, Ільницький, Ігор Васильович. - Харків: Фоліо, 2021. - 126 с. - (Знамениті українці).
Усі сучасники Богуна відзначали його розум, хитрість, хоробрість і талант полководця. Він відмовився від реєстрового чину і маєтків, які обіцяли йому поляки, і підтримав визвольну війну українського народу проти Польщі (1648-1657) з першого дня повстання. Саме в цій війні командир Вінницького полку полковник Богун став легендою за життя. Після смерті Богдана Хмельницького один із лідерів угруповання «старшин-державників», що не бажав ні підданства московського, ні підданства польського, ні підданства турецького чи шведського, а аж до своєї смерті прагнув творення самостійної Козацької держави. Іван Богун – мудрий полководець, відважний козак та легендарна особистість, яка прикрашає своєю могутньою постаттю сторінки історії України
Сенкевич, Генрік. Вогнем і мечем [Текст]: Роман / Сенкевич, Генрік. - Харків: Фоліо, 2006. - 638 с. - (Історія України в романах)
Сорока, Юрій Володимирович. Іван Богун [Текст]: Роман у 2 томах. / Сорока, Юрій Володимирович; Худож. Є.В.Вдовиченко. - Харків: Фоліо, 2010. - (Історія України в романах).
Т. 1: 315 с.
Т. 2: 539 с.
Соколовський, Олександр Олександрович. Богун: Роман / Соколовський, Олександр Олександрович. - Тернопіль: Богдан, 2022. - 488 с. - (Світовий історичний роман).
Історичний роман О. Соколовського «Богун» вперше був надрукований 1931 року в підсовєтській Україні, у видавництві «ЛІМ». Відомо, що на вимогу видавництва автор мусив переробляти свій твір кілька разів. Це є безсумнівним доказом того, що ідейна концепція роману ніяк не вкладалася в рамки прописаного окупантом світогляду. Та навіть такі поступки не врятували автора – 1937 року Соколовському висунули звинувачення в тому, що нібито 1932 року він увійшов до складу антирадянської есерівської організації, а 1936 року був перевербований в антирадянську українську націоналістичну організацію і очолив терористичну групу, яка ставила за мету насильницьке повалення Радянської влади в Україні
Таїрова-Яковлева, Тетяна. Гетьмани України. Історії про славу, трагедії та мужність [Текст]: Науково-популярне видання / Таїрова-Яковлева, Тетяна; Пер. з рос. Н.Єгоровець. - К. : Кліо, 2015. - 424 с.
Трінчук, Ярослав. Україна: війни, битви, персони [Текст]: Науково-популярне видання / Трінчук, Ярослав. - 2-ге вид. - Львів: Апріорі, 2020. - 288 с.
Описані в цій книжці історичні події та персони, які залишили свій слід в історії України, розглядаються з погляду сучасних соціологічних та історіософських доктрин. Автор відходить від застарілих та скомпрометованих історіографічних штампів і міфологем, які не одне століття нав’язувались нашій нації і душили розвиток української історичної науки. У тексті докладно описані мотиви дій визначних персон української історії, хід і мету війн та битв – як відомих і маловідомих, так і тих, про які російська та радянська історична наука старанно замовчувала. Автор майстерно втілює кредо: «Найбільше мистецтво (і щастя) історика – це вилікувати історію нації від усіх хвороб, якими її заразили вороги. І не заразитись самому»
Вшанування пам’яті Івана Богуна
Україна. Президент. Про присвоєння імені Івана Богуна 8 полку оперативного призначення Національної гвардії України [Електронний ресурс] = https://www.president.gov.ua/documents/822018-23850: указ Президента України від 24 березня 2018 р. № 82/2018 / Сайт Президента України. - 2018. - 24 бер.
Україна. Кабінет Міністрів. Питання Київського військового ліцею [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/764-98-%D0%BF#Text: постанова КМ України від 1 червня 1998 р. № 764 / Урядовий портал. - 1998. - 1 черв. З метою увіковічення пам'яті активного учасника визвольного руху за незалежність України Івана Богуна присвоїти Київському військовому ліцею його ім'я і надалі іменувати - Київський військовий ліцей імені Івана Богуна
Омелянчук, Інна. Чи постане пам’ятник Іванові Богуну? [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/chi-postane-pamyatnik-ivanovi-bogunu/: як Герой України Ігор Гордійчук з однодумцями прагне повернути історичну справедливість, увічнивши незаслужено забутого українського полководця / Омелянчук, Інна // Урядовий кур`єр. - 2021. - 13 лют. (№30). - С. 5
Таким буде пам'ятник Іванові Богуну в Київському військовому ліцеї його імені
Про введення в обіг пам'ятної монети "Іван Богун" [Електронний ресурс] = https://journal.bank.gov.ua/archive/2007/10.pdf // Вісник Національного банку України. - 2007. - № 10. - С. 51. Національний банк України, продовжуючи серію "Герої козацької доби", 6 вересня 2007 року ввів в обіг пам'ятну монету номіналом 10 гривень "Івае Богун", присвячену одному з видатних військових і політичних діячів, сподвижнику Богдана Хмельницького в національно-визвольній війні українського народу 1648 - 1654 рр., полковнику кальницькому (вінницькому) Івану Богуну. Монету виготовлено зі срібла 925 проби
WEBліографія
Богун Іван Теодорович. ГЕРОЇ УКРАЇНИ: «Гетьманщина». [Електронний ресурс] / Електрон. дані. – Режим доступу http://heroes.profi-forex.org/ua/bogun-ivan. - Заголовок з титул. екрану. Мова укр., рос., англ. – Останнє поновлення: 2024
Вінницький полковник Іван Богун – яскрава постать в історії Козаччини: бібліогр. покажч. [Електронний ресурс] / Вінниц. ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва. Електрон. дані - Вінниця, 2018. – Режим доступу: https://issuu.com/timiryazevka_vn/docs/ivan-bogun. - – Загол. з титул. екрану. Мова укр.
Мета цього покажчика – поглибити знання про українське козацтво, видатних людей козацької доби, зокрема Вінницького полковника Івана Богуна, який залишив яскравий слід в історичній пам’яті української нації.
Іван Богун. Моя Україна [Електронний ресурс] / Пізнавальний інтернет-журнал / Електрон. дані. - 2017. – Режим доступу https://myukraine.org.ua/ivan-bogun/. - Заголовок з титул. екрану. Мова укр. - Останнє поновлення: 2021
Іван Богун: таємниці українського минулого [Електронний ресурс] / UA Modna - - Електрон. Дані – 2022. – Режим доступу: https://uamodna.com/articles/ivan-bogun-indash-taemnyci-ukrayinsjkogo-mynulogo/ - Загол. з екрану. Мова укр. Останнє оновл. 2024
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v9012500-07#Text – Про введення в обіг пам'ятної монети "Іван Богун"
https://na-skryzhalyah.blogspot.com/2020/05/blog-post_31.html – Іван Богун: доля героя
https://www.youtube.com/watch?v=jJdh0fesqiI – Відомі невідомі патріоти: Іван Богун. Дослідження маловідомих фактів з біографії справжніх патріотів України, яких об’єднали національна свідомість та любов до рідного краю. Українці повинні знати своїх героїв!
https://www.youtube.com/watch?v=6uGcJZXaZpo – Вшанування пам'яті козацького полковника Івана Богуна
https://www.youtube.com/watch?v=KXgaR7BRtX4 – Іван БОГУН. Документальний фільм про козацького полковника Івана Богуна з серії "Героїчне минуле: Від Святослава до Небесної Сотні"
https://www.youtube.com/watch?v=aUUBd-qxc0Q – "Іван Теодорович Богун. Біографія". Тетяна Яковлева-Таїрова.
https://www.youtube.com/watch?v=L_iZv9fgWG4 – Іван Богун: шлях від отамана Дикого Поля до найкращого полководця України. Тетяна Таїрова-Яковлева
Інтернет-ресурси
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»
http://svitlytsia.crimea.ua – сайт газети «Кримська світлиця»
https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»
Підготувала бібліограф: Мілашенко Т. І.