Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Галина Севрук - художниця-шістдесятниця

Поділіться цією сторінкою:

 Із циклу «Українські шістдесятники»

Бібліографічний список статей до 95-ї річниці від дня народження

Севрук Галина Сильвестрівна (1929 - 2022)

18 травня 2024р. відомій художниці-шістдесятниці Галини Севрук виповнилося б 95 років. На думку мистецтвознавців, її постать є унікальною для української культури, а її монументальні твори зачаровують з першого погляду. Галина Севрук –  неперевершена майстриня полив’яної кераміки, яка зображувала у своїх творах давню історію України, міфологію, формуючи національний дух.

Про цю незвичайну жінку, мистецтво якої відкриває нам браму століть, лицар українського шістдесятницького руху Іван Світличний писав: «Крізь тьму неволі, тьму облуди // Боги виходять в світ, у люди, // З ескортом віщих оберег!».

Коротка біографія майстрині

Севрук Галина Сильвестрівна – скульптор-монументаліст, кераміст, графік, живописець, член Спілки художників України, заслужена художниця України, лауреат премії Української асоціації незалежної творчої інтелігенції ім. В. Стуса (1991), премії ім. митрополита А. Шептицького (1994).

Галина Сильвестрівна народилася 18 травня 1929 р. у місті Самарканді в родині архітектора Сильвестра Мартиновича Севрука та Ірини Дмитрівни Григорович-Барської, зі славного роду Григоровичів-Барських, навіки вписаних в українську історію, де тоді у вимушеній еміграції, ще від 1920 року, перебувала її родина.

1930 року сім’я Галини Севрук переїхала до України (спочатку до Харкова, а під кінець війни – до Києва). Закінчивши в 1959-му художню школу при Київському державному художньому інституті, Галина Сильвестрівна здобула диплом живописця. Відмовившись портретувати партійних діячів, перетворюючи їх на ідолів, обрала гідний шлях пошуку душевної і мистецької гармонії. Її формування як особистості було обумовлено насамперед участю в Київському клубі творчої молоді, спілкуванням із тими, кого називаємо шістдесятниками-нонконформістами.

З 1960-х років Севрук шукала нових шляхів у мистецтві. Водночас поряд із творчими пошуками займалася самоосвітою: вивчала українську мову, історію України й українське мистецтво, читала літературний самвидав, твори заборонених українських письменників. Галина Севрук стояла біля джерел виникнення Клубу творчої молоді «Сучасник» у Києві, брала активну участь у проведенні його заходів, зокрема вечорів, присвяченим репресованим письменникам, акторам. У клубі її друзями стали І. Світличннй, В. Симоненко, А. Горська, Л. Семикіна, В. Стус, Є. Сверстюк, В. Чорновіл, І. Дзюба, В. Кушнір та інші.

 

Галина Сильвестрівна Севрук, 1970 р.

Працюючи у 1964–1985 роках в керамічній майстерні Академії архітектури на території Національного заповідника «Софія Київська», під впливом Ніни Федорової, як керівника майстерні, і її чоловіка, мистецтвознавця Пантелеймона Мусієнка, перейнялася творчими інтересами й ідеалами діячів «Розстріляного відродження». Там же в вона створила перший керамічний твір – «Плач Ярославни».

У 1964. Галина Севрук у співавторстві з Аллою Горською, Опанасом Заливахою, Людмилою Семикіною та Галиною Зубченко до 150-річчя Тараса Шевченка у вестибюлі Червоного корпусу КНУ створила вітраж "Шевченко. Мати". Скликана після цього комісія кваліфікувала цей вітраж як ідейно ворожий, тож він був знищений адміністрацією університету.

На жаль, не вціліла і стела-стіна «Дерево життя» (1970) на вулиці Володимирській, біля однієї з філій Центральної наукової бібліотеки ім. В. Вернадського.

Севрук була однією з тих, хто підписав лист до керівників радянських і партійних органів проти репресій щодо російської і української інтелігенції, відомий як «Лист-протест 139‑ти» (1968). Унаслідок чого у Спілці художників України влаштували «судилище» й виключили звідти тих, хто не мав наміру каятися, зокрема й Галину Севрук. Тривалий час вона була позбавлена змоги творчо працювати. Протягом 20 років її творів не приймали на художні виставки, не експонували в музеях, забороняли замовлення для розміщення в культосвітніх закладах.

З кінця 1970-х Галина Севрук звернулася до роботи над монументальними полотнами. У 1990–2000-х роках вела керамічну студію в Київському центрі художньої творчості для дітей та юнацтва.

У творчому доробку Галини Севрук дві великі мозаїчні роботи – «Лісова пісня» (1963) і «Лілея» (1964-1965), численні стели, оформлення інтер’єрів та екстер’єрів готелів, скульптурні образи давніх слов’янських богів, керамічні роботи на теми Київської Русі й козацької доби, живописні твори, портрети історичних постатей і сучасників, зокрема Дмитра Байди-Вишневецького, Івана Мазепи, Богдана Хмельницького, Михайла Брайчевського, Алли Горської, Івана Світличного та інших. Як кераміст працювала за мотивами староукраїнської державності й героїки часів козацтва.

Твори, присвячені  Київській Русі, Севрук узагальнила в монументальному горельєфному панно «Місто на семи горбах», яке було представлено на стіні київського готелю «Турист», 1985-1987.

  

У 2020 р., під час ремонту готелю, панно демонтували. За пропозицією волонтерів і за погодженням адміністрації Національного заповідника «Софія Київська» цей твір перевезли до будівлі Консисторії Софійського архітектурного ансамблю. Композицію буде розміщено на стіні одного з кращих залів нещодавно відреставрованої будівлі Консисторії.  

Роботи Галини Севрук – це цікаві психологічні твори, які дають уявлення про людські характери й настрої. Особливою сторінкою у творчості Галини Севрук став цикл робіт «Козацька доба», призначений у різних іпостасях розкрити феномен козацького лицарства. Виконані в класичній формі, з украпленнями геральдики, портрети історичних діячів: І. Богуна, Д. Байди-Вишневецького, П. Дорошенка, С. Кішки, М. Кривоноса, С. Наливайка, П. Сагайдачного, І. Сірка, Б. Хмельницького – складають золотий фонд українського мистецтва на історичну тематику.

В її доробку – портрети шістдесятників-побратимів, із якими вона гідно розділила свою долю: тут і вродлива, незалежна, з загостреним почуттям власної гідності Алла Горська, і лицар шістдесятницького руху Іван Світличний на «цвинтарі ілюзій», утомлений, але нескорений; і стражденна Надійка Світлична – одна, серед засніженого лісу, боса, стривожена долею заарештованого брата й маленького сина…

Не зраджувала Г. Севрук також графіки й малярства. Ці традиційні техніки рятували її тоді, коли треба було втамувати біль і сум’яття, вилити їх на папір чи полотно. Це здебільшого філософські роботи раннього періоду творчості, з-поміж яких найвиразнішими є трагічно забарвлені полотна: «Зламані крила», «Зрада», «Самотність», «Страждання», «Батько відходить», «По той бік» – написані в період, коли помирав її батько, вони передають драматизм конечності людського життя й водночас роздуми про сенс буття.

Мистецтво Галини Севрук – історія динамічної і творчої думки, значущий пласт нашої художньої культури, де є місце і скитам, і давньоруським зодчим, і славним предкам Григоровичам-Барським. Галина Севрук  лауреат премій ім. Василя Стуса та Андрея Шептицького. Доробок мисткині налічує понад 500 камерних керамічних творів на теми з історії України, понад 30 монументальних керамічних. Її роботи відомі далеко за межами України. Заслужена художниця України, експонент усіх найповажніших українських музеїв, Галина Сильвестрівна Севрук – унікальна постать української культури.

Підготувала Світлана Москаленко

https://st-sophia.org.ua/uk/novini/unikalna-postat-v-ukrayinskij-kulturi/

https://day.kyiv.ua/article/naprykintsi-dnya/nezlamani-kryla-synoho-ptakha

Бібліографія статей

(матеріали розташовано за хронологією публікацій, а в межах року – за алфавітом авторів)

2024

Чорна, Світлана. Шістдесят років тому радянська влада знищила вітраж «Шевченко. Мати» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/377504 / Чорна, Світлана // Голос України. - 2024. - 15 бер. (№52). - С. 12. У вестибюлі Червоного корпусу Національного університету імені Тараса Шевченка з 11 по 15 березня експонували копію ескізу вітража «Шевченко. Мати». Його на замовлення навчального закладу, в Археологічній комісії при якому в 1845-1847 рр. працював поет, 60 років тому створив мистецький колектив шістдесятників  Алла Горська, Опанас Заливаха, Людмила Семикіна, Галина Зубченко та Галина Севрук. Авторів вітража виключили зі Спілки художників УРСР з офіційним формулюванням «за ідейно порочний твір, який дає викривлений образ Т. Г. Шевченка»

2023

Асадчева, Тетяна. Нові адреси Києва: у Голосіївському районі з’явилася вулиця художниці Галини Севрук [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/80999/ / Асадчева, Тетяна // Вечірній Київ. - 2023. - 5квіт. Багатогранна творчість відомої мисткині, яка працювала у жанрах монументального живопису, скульптури та кераміці вважається яскравим явищем в українському мистецтві другої половини ХХ – початку XXI століття. На думку мистецтвознавців, її постать є унікальною для української культури, а її монументальні твори зачаровують з першого погляду. Галина Севрук – неперевершена майстриня полив’яної кераміки, яка зображувала у своїх творах давню історію України, міфологію, формуючи національний дух

2022

Бойко, Iван. Художниця-шістдесятниця Галина Севрук померла на 93-му році життя [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/164/164485 / Бойко, Iван // Україна молода. - 2022. - 14 лют. «Відійшла у засвіти Галина Сильвестрівна Севрук із роду славетних Григоровичів-Барських. Одна із найвидатніших українських мисткинь і найвидатніша, на мою думку, керамістка-монументалістка із плеяди жінок шістдесятниць Алли Горської, Людмили Семикіної, Галини Зубченко... Їх найближча подруга, соратниця, колега», - написав художник Олександр Мельник

2021

Атаманчук, Інеса. Зберегти те, що у нас ще є — там, де воно має бути [Електронний ресурс] = http://slovoprosvity.org/2021/06/14/zberehty-te-shcho-u-nas-shche-ie-tam-de-vono-maie-buty/: фестиваль “Перезавантаження” у Чернігові як осмислення монументальної спадщини / Атаманчук, Інеса // Слово Просвіти. - 2021. - 14 черв. Яскравою подією фестивалю стала зустріч з мисткинею та її твором – до Чернігівського художнього музею імені Григорія Галагана приїхала заслужена художниця України Галина Севрук, щоб побачити врятоване ентузіастами її керамічне панно “Давній Чернігів”. Рідкісний щасливий випадок на тлі багатьох втрат монументальної спадщини був емоційною кульмінацією фестивалю. А сама пані Галина – уособлення історії художньої України, свідок та учасник обнадійливих та болючих подій шестидесятих років

Здоровило, Тарас. Художниця-шістдесятниця Галина Севрук у Чернігові через 40 років побачила знову своє панно [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3730/2006/157405/ / Здоровило, Тарас // Україна молода. - 2021. - 25 трав. (№050).

Пам'ятник епохи. Галина Севрук [Електронний ресурс] = https://marieclaire.ua/uk/obshhestvo/spadshhina/monument-epohi-galina-sevruk / Спілкувався Павло Гудімов // Marie Claire Ukraine. - 2021. Інтерв‘ю з Галиною Севрук

2020

Катаєва, Марія. Мозаїчне панно зі столичного готелю встановлять у Софії Київській [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/46644/ / Катаєва, Марія // Вечірній Київ. - 2020. - 17 лист. Панно, яке на початку жовтня демонтували з київського готелю «Турист», збережуть та встановлять в консисторії «Софії Київської». На панно зображена княгиня Ольга та князь Ярослав з донькою Анною, птах Сирин та герої стародавньої історії Києва

Лиховид, Інна. Вчинок дикунів [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/cuspilstvo/vchynok-dykuniv: у готелі «Турист» демонтували панно Галини Севрук / Лиховид, Інна // День. - 2020. - 9 жовт. У Києва – чергова втрата. Це не стосується людських життів, на щастя, але це прямо свідчить про рівень людяності, цивілізованості і вміння берегти пам'ять поколінь. У готелі «Турист» збито і вивезено в невідомість панно «Місто на семи горбах», над яким працювала художниця-керамістка Галина Севрук. Панно було створено у 1986 році і стало останньою роботою пані Галини у серії її монументальних керамічних мозаїк, над якими вона працювала із 1960-х років

2016

Севрук, Галина. Спогади [Електронний ресурс] / Дисидентський рух в Україні. Віртуальний музей. Електрон. дані. – 2016. - Режим доступу: https://museum.khpg.org/1454935332. – Загол. з екрану

2014

Тарнашинська, Людмила. Незламані крила «синього птаха» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/naprykintsi-dnya/nezlamani-kryla-synoho-ptakha: 18 травня відзначає своє 85-річчя відома керамістка і шістдесятниця Галина Севрук / Тарнашинська, Людмила // День. - 2014. - 15 трав. (№87). З нагоди ювілею майстрині в художній галереї «Митець» триває персональна виставка, на якій представлено творчий доробок (кераміка, живопис, графіка), в тому числі роботи 1960-х рр., деякі з них виставлені вперше. Галині Севрук ми зобов’язані тим, що її напрочуд містке та одухотворене подихом минулого мистецтво не дало нашій національній пам’яті зарости чортополохом забуття

2011

«Як і будь-який злагоджений твір, історія України має свою композицію» [Текст] = https://day.kyiv.ua/article/taym-aut/yak-i-bud-yakyy-zlahodzhenyy-tvir-istoriya-ukrayiny-maye-svoyu-kompozytsiyu: художниця-керамістка, правнучка Василя Григоровича-Барського Галина Севрук – про ХХ століття та мистецтво / Спілкувалася Софія Кущ // День. - 2011. - 19 жовт. (№188). - С. 8. Про українську історію та керамістику – мистецтво, що прагне її відтворити, «День» спілкувався з художницею Галиною Севрук.

2009

Онищенко, Володимир. Родом із шістдесятих [Текст] / Онищенко, Володимир // Українська культура і життя. - 2009. - 1-8 лист. (№43). - С. 28. Ім'я Галини Севрук в українському мистецтві, зокрема в кераміці, - явище непересічне, яскраве, самобутнє. Сьогодні, незважаючи на статус "живого класика", майстриня створює нові роботи-графічні, малярські, у глині

2008

Мисюга, Богдан. Вікова традиція у мистецтві Галини Севрук [Електронний ресурс] = http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/40899/36-Mysuga.pdf?sequence=1/ Мисюга, Богдан // Україна. Наука і культура. - 2008. - Вип. 34. - С. 428-434. Усе життя Галини Севрук – історія динамічної, і витривалої творчої думки, а її осяйне мистецтво – це значний пласт нашої художньої культури, де є місце і скитам, і давньоруським зодчим, і славним предкам Григоровичам-Барським, з чиїх рук вогонь так бережно і надійно леліє майстриня по сьогодні. Заслужена художниця України, експонент усіх найповажніших українських музеїв, Галина Сильвестрівна Севрук  унікальна постать в українській культурі

Література до теми з фондів Молодіжної

 

Мисюга, Богдан. Галина Севрук [Текст]: Альбом-монографія: Наукове видання / Мисюга, Богдан ; Під ред. В.Романюк. - К.; Львів : Смолоскип, 2011. - 240 с.

В альбомі-монографії вперше систематично висвітлено всю мистецьку спадщину відомої української художниці Галини Севрук. Виявлено та проаналізовано основні етапи  творчості Г. Севрук як яскравої представниці плеяди «шістдесятників». На прикладі творчої індивідуальності Г. Севрук виявлено основні світоглядні характеристики літературно-мистецького середовища Києва 1960-1980-х років. Мистецтвознавчий аналіз творів поєднано з багатим епістолярним матеріалом. Унікальні збірки графіки малих форм, ілюстрації монументальних творів, керамічні твори з приватних колекцій публікуються вперше. Матеріал зібрано на основі державних музеїв України та приватних зібрань України, Америки та Канади. Альбом є найповнішим науковим ілюстрованим виданням творчості художниці

 

 

 

 

Тарнашинська, Людмила. Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління (історико-літературний та поетикальний аспекти) [Текст] : Науково-популярне видання / Тарнашинська, Людмила ; Наук. ред.: М.Жулинський; Вступ. сл. автора. - 2-ге вид., доп. - К. : Смолоскип, 2019. - 592 с.

У монографії досліджено історико-літературний та поетикальний аспекти українського шiстдесятництва в iменах. Такий персоналiстський вимiр (окремi профiлi на тлi поколiння) дозволяє читачеві побачити епоху i в постатях, i через призму творчостi, а також скласти уявлення про «зоряний iнтеграл» того поколiння, яке залишило значний слiд у свiдомостi українства

 

 

 

 

 

Севрук, Галина. Галина Севрук [Текст]: Альбом / Севрук, Галина. - К.: Bona Mente, 1996. - 60 с.

 

 

 

Українки в історії: нові сторінки [Текст]: Нариси / Відп. ред. В.Борисенко і кол. авт. А.Атаманенко, Л.Тарнашинська та ін.; Вст. ст. П.Кононенко, В.Борисенко; Худож.-оформ. О.Григір. - К. : Либiдь, 2010. - 264 с.

 

 

 

 

 

 

WEBліографія

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=CVS0JA_bea0  – Галина Севрук - українська керамістка та монументальна художниця

https://www.youtube.com/watch?v=dTmqweewXYs  – Смолоскип: Віртуальна полиця #4. Богдан Мисюга. "Галина Севрук: альбом-монографія"

https://arthive.com/it/publications/1992~V_gostjakh_u_khudozhnika_interv%27ju_s_legendarnoj_ukrainskoj_shestidesjatnitsej_Galinoj_Sevruk  – В гостях у художника.....

http://konshu.org/section/mondec/2106.html – Севрук Галина Сильвестрівна.

https://nlu.org.ua/resourses/nashi_vydannya/b-pleiada.pdf   – Плеяда нескорених. Біобібліографічний нарис

Інтернет-ресурси

https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»

https://day.kyiv.ua/ – сайт газети «День»

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України”

http://slovoprosvity.org – сайт газети «Слово Просвіти»

https://umoloda.kyiv.ua – сайт газети «Україна молода»

 

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ