Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Агата Крісті – королева детективу»

Поділіться цією сторінкою:

Біобібліографічний покажчик до дня вшанування пам’яті майстрині детективного жанру

"Ця жінка заробила на вбивствах більше, ніж будь-яка інша, включаючи Лукрецію Борджиа." - Вінстон Черчилль про Агату Крісті

12 січня 1976 року, у віці 85 років, у місті Воллінгфорд (графство Оксфордшир) померла Агата Крісті, легендарна англійська письменниця, королева детективу, секрет популярності якої не можуть розгадати, так само, як і розплутати інтригу на сторінках її детективів. Вона вигадувала шедевральні сюжетні лінії і героїв, які стали класикою світового детективу - увага! - коли мила посуд чи плела шкарпетки.

Біографія

Ага́та Ме́рі Клари́сса Крі́сті (англ. Agatha Mary Clarissa Christie), при народженні Міллер (англ. Miller); 15 вересня 1890, Торкі - 12 січня 1976, Воллінгфорд) - англійська письменниця. Майстриня детективного жанру, авторка творів про Еркюля Пуаро та міс Марпл.

Належить до найвідоміших у світі авторів детективної прози і є одним із найбільш публікованих письменників за всю історію людства (після Біблії та Шекспіра). Книги Агати Крісті видані тиражем понад 2 мільярди екземплярів і перекладені більш ніж на 100 мов світу. Їй також належить рекорд за максимальним числом театральних постановок. П'єса Агати Крісті «Мишоловка» (англ. Mousetrap) вперше була поставлена у 1952 році й дотепер безупинно демонструється на підмостках Лондона.

Дитинство і перше заміжжя

Агата Міллер народилася 15 вересня 1890 році у місті Торкі (англ. Torquay), графство Девон. Її батьки були заможними переселенцями із США. Вона була молодшою дочкою в сім'ї Міллер. У сім'ї Міллерів було ще двоє дітей: Маргарет Фрері (1879-1950) і син Луїс Монтан «Монті» (1880-1929). Агата отримала гарну домашню освіту, зокрема, музичну і тільки страх перед сценою завадив їй стати музикантом.

Під час Першої світової війни Агата працювала медсестрою у госпіталі; їй подобалася ця професія і вона відгукувалася про неї, як про «одну з найкорисніших професій, якою може займатися людина». Вона також працювала фармацевтом в аптеці, що відбилося згодом на її творчості: всього 83 злочини в її творах були здійснені за допомогою отруєння.

У перший раз Агата Крісті вийшла заміж на Різдво в 1914 році за полковника Арчибальда Крісті, в якого була закохана вже кілька років, - ще коли він був лейтенантом. У них народилася дочка - Розалінда. Цей період став початком творчого шляху Агати Крісті. У 1920 році був опублікований перший роман Крісті, «Таємнича пригода в Стайлзі». Є припущення, що причиною звернення Крісті до детектива була суперечка зі старшою сестрою Мадж (яка вже проявила себе як літератор), що вона теж зможе створити щось гідне публікації. Тільки у сьомому за рахунком видавництві рукопис надрукували тиражем 2000 примірників. Письменниця-початківець отримала 25 фунтів стерлінгів гонорару.

Зникнення

У 1926 році померла мати Агати. Наприкінці того ж року чоловік Агати Крісті, Арчибальд зізнався у невірності і попросив розлучення, оскільки закохався у свою колегу з гольфу Ненсі Ніл. Після сварки на початку грудня 1926 року, Агата зникла зі свого будинку, залишивши лист своєму секретарю, в якому стверджувала, що попрямувала в Йоркшир. Її зникнення викликало гучний суспільний резонанс, оскільки в письменниці вже з'явилися шанувальники її творчості. Протягом 11 днів про місцезнаходження Крісті нічого не було відомо. Був знайдений автомобіль Агати, в салоні якого була виявлена її шубка. Через кілька днів була виявлена і сама письменниця. Як виявилося, Агата Крісті зареєструвалася під іменем Тереза Ніл у невеликому СПА-готелі Swan Hydropathic Hotel (тепер Old Swan Hotel). Крісті ніяк не пояснила своє зникнення, а двоє лікарів діагностували у неї амнезію, викликану травмою голови. Причини зникнення Агати Крісті проаналізовано британським психологом Ендрю Норманом в його книзі «Готовий портрет» (англ. The Finished Portrait), де він зокрема, стверджує, що гіпотеза травматичної амнезії не витримує ніякої критики, оскільки поведінка Агати Крісті свідчила про зворотне: вона зареєструвалася в готелі під прізвищем коханки чоловіка, час проводила за грою на фортепіано, спа-процедурами, відвідуванням бібліотеки. Тим не менше, вивчивши всі свідчення, Норман прийшов до висновку, що мала місце дисоціативна фуга, викликана тяжким психічним розладом.

За іншою версією зникнення було задумано нею спеціально, щоб помститися чоловікові, якого поліція неминуче запідозрила б у вбивстві письменниці.

Незважаючи на взаємну прихильність на початку, шлюб Арчибальда та Агати Крісті закінчився розлученням в 1928 році. У своєму романі «Незавершений портрет», опублікованому в 1934 році під псевдонімом Мері Вестмакотт, Агата Крісті описує події, схожі на її власне зникнення.

Друге заміжжя і пізні роки

У 1930 році, подорожуючи по Іраку, на розкопках в Урі вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком - археологом Максом Маллоуеном. Він був молодшим від неї на 15 років. Агата Крісті говорила про свій шлюб, що для археолога жінка повинна бути якомога старшою, адже тоді її цінність значно зростає. З тих пір вона періодично проводила кілька місяців на рік в Сирії та Іраку в експедиціях разом з чоловіком, цей період її життя знайшов відображення в автобіографічному романі «Розкажи, як ти живеш». У цьому шлюбі Агата Крісті прожила все життя, до своєї смерті в 1976 році.

Завдяки поїздкам Крісті разом з чоловіком на Близький Схід, події декількох її творів сталися саме там. Місцем дії інших романів (наприклад, «І нікого не стало») було місто ТОРК або його околиці, місце, де народилася Крісті. Роман «Вбивство у «Східному експресі»» 1934 року був написаний у Готелі Пера Палас (англ. Hotel Pera Palace) у Стамбулі (Туреччина). У номері 411 готелю, де проживала Агата Крісті, тепер її меморіальний музей. Маєток The Greenway Estate в Девоні, який пара купила в 1938 році, знаходиться під захистом Товариства Охорони Пам'яток (англ. National Trust).

Крісті часто зупинялася в особняку Ебні Хол (англ. Abney Hall) в Чеширі, який належав її швагрові Джеймсу Воттсу (англ. James Watts). Дія принаймні двох творів Крісті відбувалося саме в цьому маєтку: «Пригоди різдвяного пудингу», оповідання також включено до однойменної збірки, і роман «Після похорону». «Ебні став джерелом натхнення для Агати; звідси були взяті описи таких місць, як Стайлз, Чімніз, Стоунгейтс і інших будинків, які в тій чи іншій мірі представляють собою Ебні».

У 1956 році Агата Крісті була нагороджена орденом Британської Імперії, а в 1971 році за досягнення в галузі літератури була визнана гідною звання Кавалердама (англ. Dame Commander) ордена Британської Імперії, власниці якого також здобувають дворянський титул «дама», що вживається перед іменем. Трьома роками раніше, в 1968 титулу Лицаря ордена Британської Імперії був удостоєний і чоловік Агати Крісті, Макс Маллоуен за досягнення в галузі археології.

У період з 1971 по 1974 роки здоров'я Крісті стало погіршуватися, але попри це вона продовжувала писати. Фахівці Університету в Торонто дослідили манеру письма Крісті в ці роки і висунули припущення, що Агата Крісті страждала хворобою Альцгеймера.

У 1975 році, коли вона стала немічною, Крісті передала всі права на свою найуспішнішу п'єсу «Мишоловка» своєму онукові.

Письменниця померла 12 січня 1976 р. у місті Воллінгфорд (англ. Wallingford), графство Оксфордшир після короткої застуди і була похована в селі Чолсі.

Автобіографія Агати Крісті, яку письменниця написала у 1965 році, закінчується словами: «Спасибі тобі, Господи, за моє хороше життя і за всю ту любов, яка була мені дарована».

Єдина дочка Крісті, Розалінда Маргарет Хікс (англ. Rosalind Margaret Hicks) також прожила 85 років і померла 28 жовтня 2004 року в Девоні. Онук Агати Крісті, Метью Прічард (англ. Mathew Prichard), успадкував права на деякі літературні твори Агати Крісті, і досі його ім'я асоціюється з фондом «Agatha Christie Limited»

Цікаво, що подружжя здобуло дворянські титули –

 Макс Мелоун за досягнення у галузі археології одержав звання Рицаря ордену Британської імперії,

 а Агата Крісті за досягнення в царині літератури стала Кавалердамою того ж ордену.

 

 

Із королевою Єлизаветою ІІ

Творчість

За власним визнанням Агати Крісті, ідея нового роману могла прийти де завгодно. Ідеї вносилися в спеціальну записну книжку, повну різних позначок про отрути, газетних заміток про злочини. Те саме відбувалося і з персонажами. В одного із створених Агатою персонажів був реально живий прототип - Майор Ернст Белчер (англ. Major Ernest Belcher), який свого часу був начальником першого чоловіка Агати Крісті, Арчибальда Крісті. Саме він став прототипом Педлера в романі «Людина в коричневому костюмі» про полковника Рейсі.

Агата Крісті не боялася порушувати у своїх творах соціальну проблематику. Наприклад, як мінімум у двох романах Крісті («П'ять поросят» і «Випробування невинністю») описувалися випадки судових помилок, пов'язаних зі смертною карою. Взагалі у багатьох книгах Крісті описуються різні негативні сторони англійського правосуддя того часу.

Письменниця жодного разу не зробила темою своїх романів злочини сексуального характеру. На відміну від сучасних детективів, в її творах практично немає сцен насильства, калюж крові і брутальності. „Детектив був розповіддю з мораллю. Як і всі, хто писав і читав ці книги, я була проти злочинця і за безневинну жертву. Нікому в голову прийти не могло, що настане час, коли детективи будуть читатися через те, що описуються в них сцени насильства, заради отримання садистського задоволення від жорстокості заради жорстокості … «так писала вона в автобіографії. На її думку, такі сцени притупляють почуття жалю і не дозволяють читачеві зосередитися на головній темі роману.

Кращим своїм твором Агата Крісті вважала роман "Десять негренят". Скелястий острівець, на якому відбувається дія роману, списаний з натури - це острів Бург в Південній Британії. Читачі також оцінили книгу - у неї найбільші продажі у магазинах, однак для дотримання політкоректності зараз вона продається під назвою «І нікого не стало».

Еркюль Пуаро та Міс Марпл

У 1920 році Крісті публікує свій перший детективний роман, «Таємнича пригода в Стайлзі» (англ. The Mysterious Affair at Styles), який до цього був п'ять разів знехтуваний британськими видавцями. Незабаром у неї з'являється ціла серія творів, в яких діє детектив-бельгієць Еркюль Пуаро: 33 романи і 54 розповіді.

Продовжуючи традицію англійських майстрів детективного жанру, Агата Крісті створила пару героїв: інтелектуала Еркюля Пуаро і комічного, старанного, але не дуже розумного капітана Гастінгса. Якщо Пуаро і Гастінгс були багато в чому скопійовані з Шерлока Холмса і доктора Ватсона, то літня діва міс Марпл є цікавим персонажем, що нагадує головних героїнь письменниць М. З. Бреддон і Ганни Кетрін Грін.

Міс Марпл, з'явилася в оповіданні 1927 „Вечірній клуб «Вівторок»“ (англ. The Tuesday Night Club). Прообразом Міс Марпл стала бабуся Агати Крісті, яка, за словами письменниці, «була незлостивою людиною, але завжди чекала найгіршого від всіх і вся, і з лякаючою регулярністю її очікування виправдовувалися».

Як і Артур Конан Дойль від Шерлока Холмса, Агата Крісті втомилася від свого героя Еркюля Пуаро вже до кінця 30-х років, але на відміну від Конан Дойля вона не зважилася «вбити» детектива, поки він був на піку популярності. За словами онука письменниці, Метью Прічарда, з придуманих нею героїв Крісті більше подобалася міс Марпл - «стара, розумна, традиційна англійська леді».

Під час Другої світової війни Крісті написала два романи «Завіса» (1940) та «Сонне вбивство», якими передбачала закінчити серії романів про Еркюля Пуаро і Міс Марпл, відповідно. Проте книги були опубліковані лише в 70-х роках.

Інші детективи Агати Крісті

Полковник Рейс (англ. Colonel Race) з'являється у чотирьох романах Агати Крісті. Полковник - агент Британської розвідки, він їздить по світу в пошуках міжнародних злочинців. Рейс є співробітником відділу шпигунства MI5. Це високий, добре складений, засмаглий чоловік.

Вперше він з'являється у романі «Людина у коричневому костюмі», шпигунському детективі, події якого розгортаються в Південній Африці. Він також з'являться в двох романах про Еркюля Пуаро «Карти на стіл» і «Смерть на Нилі», де допомагає Пуаро в його розслідуванні. Востаннє він з'являється в романі 1944 року «Блискучий ціанід», де розслідує вбивство свого старого друга. У цьому романі Рейс вже досяг похилого віку.

Паркер Пайн (англ. Parker Pyne) - герой 12 оповідань, що увійшли до збірки «Розслідує Паркер Пайн», а також частково в збірки «Таємниця регати та інші розповіді» і «Проблеми у Пол'єнсі та інші історії». Серія про Паркера Пайна це не детективна проза в загальноприйнятому розумінні. В основі сюжету, звичайно, лежить не злочин, а історія клієнтів Пайна, які з різних причин незадоволені своїм життям. Саме ці невдоволення і приводять клієнтів в агентство Пайна. У цій серії творів вперше з'являється Міс Лемон, яка залишить роботу у Пайна, щоб влаштуватися секретарем до Еркюля Пуаро.

Томмі і Таппенс Бересфорд (англ. Tommy and Tuppence Beresford), повні імена Томас Бересфорд і Пруденс Кауль - молода сімейна пара детективів-аматорів, вперше з'являється в романі «Таємничий супротивник» 1922 року, ще не одруженими. Вони починають своє життя з шантажу (заради грошей і з інтересу), але незабаром виявляють, що приватний розшук приносить більше грошей і задоволень. У 1929 році Таппенс і Томі з'являються у збірці оповідань «Партнери по злочину», в 1941 році в «Н чи М?», В 1968 році в «Клацни пальцем тільки раз», і в останній раз в романі «Брами долі» 1973 року, який став останнім написаним романом Агати Крісті, хоча і не останнім опублікованим. На відміну від інших детективів Агати Крісті, Томмі і Таппенс старіють разом з реальним світом і з кожним наступним романом. Так, до останнього роману, де вони з'являються, їм під сімдесят.

Суперінтендант Баттл (англ. Superintendent Battle) - вигаданий детектив, герой п'яти романів Агати Крісті. Баттлу доручаються педантичні справи, пов'язані з таємними товариствами та організаціями, а також справи, які зачіпають інтереси держави і державну таємницю. Суперінтендант - дуже успішний співробітник Скотланд-Ярду, він культурний і інтелігентний поліцейський, рідко показує свої емоції. Крісті мало про нього розповідає, - так Баттл залишається невідомим. Про сім'ю Баттла відомо, що його дружину звуть Мері, і що у них п'ятеро дітей.

Джерело: http://www.ex.ua/73962570

Бібліографія статей
(подано в алфавіті авторів)

Безверхній, Дмитро. Агата Крісті. Доля королеви [Електронний ресурс] / «Каралєвна» - Перший українодівочий сайт гарного настрою. -.Електрон. дані. -  2015  - Режим доступу = http://karalevna.com.ua/harmony/skrynia_znan/576-agata-kristi-dolya-korolevy .Загол з титул. екрану. - Мова: укр. - Останнє поновлення 2015. У її історіях простота майстерно заплутана в мереживну павутину загадок. Вона грається із читачем, змушуючи його весь час сумніватися у правильності власних думок. Відповідь до її секретів завжди дотична й очевидна, а тому, до фіналу, незрима для наших поглядів. Цієї осені весь світ відзначає 125 річницю від дня народження славетної жінки, непересічної особистості, королеви детективного жанру - Агати Крісті

Вестер, Владимир. Агата Кристи. Жизнь как воспоминание [Електронний ресурс] / Суперстиль.- Електрон. дані. - 2015. - Режим доступу = http://www.superstyle.ru/15sep2015/agata_kristi_?page=0http://www.superstyle.ru/15sep2015/agata_kristi_?page=1 Загол з титул. екрану. - Мова: рос. - Останнє поновлення 2015. До біографії письменниці

Войтко, Аріадна. Спочатку було вбивство… [Текст] = http://gazeta.dt.ua/personalities/spochatku-bulo-vbivstvo-_.html / Войтко, Аріадна // Дзеркало тижня. - 2015. - 12-18 вер. (№33). - С. 10. Королева детективу Агата Крісті написала сотні літературних вбивств, отримавши світове визнання і посівши третє місце у світі після Біблії та Шекспіра за кількістю виданих книжок. В її рідному місті Торкі, як завжди, відбудеться міжнародний літературний фестиваль. Та чи зможе хтось із наших сучасників сягнути її рівня майстерності?

Гордашникова Р. Герцогиня смерти [Текст]: 115 лет назад появилась Агата Кристи. Ребусы её жизни и книг разгадывают до сих пор / Р. Гордашникова // Сегодня. - 2005. - 21 сент. (№213). - С. 11.

Корсаков, Денис. Агата Кристи: Пуаро? Этот мерзкий, напыщенный негодяй? [Електронний ресурс] = http://www.kp.ru/daily/26432/3304390/: сегодня 125 лет со дня рождения любимой детективщицы всех времен / Корсаков, Денис // Комсомольская правда. - 2015. - 15 сент. Про що так і не дізналася Агата Крісті - так це про свою популярність в СРСР: радянські видавництва не дуже хотіли перейматися авторськими правами тому багато романів Крісті виходили у провінційних часописах в дивних перекладах. Її знали за рідкісними виданнями та екранізаціями. Її розквіт в Росії почався з перебудовою, коли вперше було надруковано зібрання творів авторки - і всіма книгами можна було насолоджуватися одночас

Крісті, Агата. Приборкання Цербера [Електронний ресурс] / Крісті, Агата; З англ. Наталя Дьоміна // Всесвіт. - 2010. - №1-2. - С. 233. Два невідомі й раніше недруковані оповідання із серії про Еркюля Пуаро, які увійшли до його нової книги «Невідомі щоденники Аґати Кристі - п’ятдесят років таємниць у процесі» («Agatha Christie’s Secret Notebookі: Fifty Years of Mysteries in The Making»)

Найкращим детективом всіх часів став роман Агати Крісті [Електронний ресурс] = http://dt.ua/CULTURE/naykraschim-detektivom-vsih-chasiv-stav-roman-agati-kristi-131417_.html / За матеріалами:Лента.ру // Дзеркало тижня. - 2013. - 6 лист. Роман славнозвісної британської письменниці, автора десятків детективів, Агати Крісті "Вбивство Роджера Екройда" (The Murder of Roger Ackroyd) став найкращим детективом усіх часів і народів. Таким є підсумок голосування у конкурсі, оголошеному Асоціацією письменників-детективщиків.

Мирна, Ірина. Агата Крісті: викриття та вшанування. [Електронний ресурс] / «Библиомир-ОК!» - Електрон. дані. - Брусилів. - 2015. - Режим доступу = . http://bibliomirok.blogspot.com/2015/09/blog-post_14.html / Загол. з титул. екрану. - Мова: укр.; рос. - Останнє поновлення 2015. 15 вересня світ відзначив 125-річчя англійської письменниці Агати Крісті (1890-1976), найзнаменитішої з тих, що писали у детективному жанрі.

Садиба «королеви детективів» / Інф. "День" // День. - 2008. - 4 лют.(№17). - С. У Великій Британії відкрито музей знаменитої авторки детективів Агати Крісті. Новою музейною визначною пам’яткою стала садиба, що свого часу належала письменниці. Маєток Greenway у британському графстві Девон відкрито для відвідувачів, повідомляє Travel.ru. Саме тут Агата Крісті написала багато своїх творів, у тому числі й ті, в яких фігурував прославлений сищик-бельгієць Еркюль Пуаро.

Фурманская, Элла. Ответ знает Агата Кристи [Електронний ресурс] = http://persons-journal.com/journal/425/739 / Фурманская, Элла // Личности. - 2010. - № 28. Сотні дослідників та мільйони прихильників ось вже десятки років докладають титанічних зусиль, аби розгадати таємницю феномену «королеви детективу»

Твори Агати Крісті із фондів МСМБ

Благие намерения [Текст]: роман / Вестмакотт, Мэри (псевдоним) ; Пер. с англ. А.И.Ганько; Худож. И.А.Озеров. - М. : Центрполиграф, 2002. - 252 с.

Вилла "Белый конь"; Горе невинным; Ночная тьма [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. Э.А.Островского, Н.Я.Гвоздаревой, Н.Л. Емельянниковой. - М. : Центрополиграф, 2002. - 573 с.

Вторая жизнь [Текст]: роман / Вестмакотт, Мэри (пседоним) ; Пер. с англ. В.В.Тирдатова. - М.: Центрполиграф, 2002. - 379 с.

Загадка Эндхауза. Восточный экспресс. Десять негритят. Убийство Роджера Экройда [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ.; Сост. В.Ашкенази; Послесл. А.Зверева; Ил. В.Гальдяева . - М. : Правда, 1991. - 704 с.

Інспектор Пуаро та інші [Текст] / Кристи, Агата ; Пер. с англ. - Донецьк : Донбас, 1991. - 448 с.

Кот в голубятне; По ту сторону занавеса. [Текст] / Кристи, Агата, Биггерс, Эрл Дерр ; Пер. с анг., предисл. Н.М.Капельгородской, А.Р.Синько; Худож. Р.Р.Тажеддинова. - К. : Синопсис, 1993. - 215 с.

Место назначения неизвестно [Текст]: роман / Кристи, Агата ; Пер. с англ. Н.Кузнецовой. - М. : АСТ, 2002. - 220 с.

Мисс Марпл [Текст]: роман / Кристи, Агата ; Пер. с англ. Ю.Шор, Т.Голубевой, Т.Шишовой, Г.Усовой, А.Кресина, С.Шпака. - СПб. : Азбука, 2001. - 960 с.

Мышеловка [Текст]: повести; Пьесы / Кристи, Агата ; Пер. с англ.; Послесл. Е.Гениева. - М. : Книжная палата, 1991. - 412 с.

Объявлено убийство [Текст]: роман / Кристи, Агата; Пер. с англ. Т.Шишова. - Х. : Книжный Клуб "Клуб Семейного Досуга", 2003. - 239 с.

Подвиги Геракла [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. В.В.Тирдатова, П.В.Рубцова. - М.: Центрополиграф, 2000. - 605 с

Полный карман ржи : Одним пальцем; Полный карман ржи; Отель "Бертрам" [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. Т. Голубевой, В.Тирдатова, Е.Грековой. - М. : Центрполиграф, 2002. - 587 с.

Причуда мертвеца [Текст]: детективные романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. - М.: Эксмо, 2008. - 416 с.

Разлука весной [Текст]: роман / Вестмакотт, Мэри (псевдоним) ; Пер. с англ. А.И.Ганько. - М. : Центрполиграф, 2002. - 204 с.

Сверкающий цианид; Мужчина в коричневом костюме [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. С.Никоненко, Э.Островского, П.Рубцова, И.Турбина. - М. : Центрполиграф, 2001. - 590 с.

Таинственный противник [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. И.Г.Гуровой, В.И.Ривоша, В.В.Тирдатова. - М. : Центрполиграф, 2001. - 607 с

Тайна замка Чимниз [Текст] : Роман / Кристи, Агата ; Пер. с англ. - Х.: Книжный Клуб "Клуб Семейного Досуга", 2004. - 240 с.

Тайна Листердейла [Текст]: романы, рассказы / Кристи, Агата; Пер. с англ. Э.А.Островского, П.В.Рубцова. - М. : Центрполиграф, 2002. - 588 с.

Убийство в Восточном экспрессе : Убийство в Восточном экспрессе; Прилив; Занавес [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. В.В.Тирдатова, Е.З.Фрадкиной. - М. : Центрполиграф, 2001. - 603 с.

Убийство в доме викария; Труп в библиотеке; Тринадцять загадочных случаев [Текст]: романы, рассказы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. В.В.Тирдатова, Л.А.Обуховой и др.; Коммент. Т.Шишкиной, А.Шишкина. - М. : Центрополиграф, 2002. - 571 с. –

Убийство Роджера Экройда; Третья [Текст]: рассказы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. В.В.Тирдатова, И.Г.Гуровой, Л.Ф.Кочневой, П.В.Рубцова. - М. : Центрполиграф, 2001. - 589 с.

Фокус с зеркалами : Фокус с зеркалами; Карибская тайна; Немезида [Текст]: романы / Кристи, Агата ; Пер. с англ. В.В.Тирдатова, П.В.Рубцова. - М.: Центрополиграф, 2002. - 572 с.

 

Список літературних творів Агати Крісті із фондів МСМБ, виданих українською та англійською мовами

Запізніла розплата; Таємниця Індіанського острова: романи / Крісті, Агата ; Пер. с англ. - К.: Дніпро, 1991. - 304 с.

Нескінченна ніч = Endless Night: навчальний посібник / Крісті, Агата ; Укл. С.И.Гапонова. - К : Знання, 1997. - 80 с.

Фонди МСМБ налічують понад 70 назв творів Агати Крісті.

Ознайомитися з творами можна в ЕЛЕКТРОННОМУ КАТАЛОЗІ

Література про життя і творчість А. Крісті із фондів МСМБ

Бадрак, Валентин. Выйти замуж за принца и сделать его королем [Текст]: науково-популярне видання / Бадрак, Валентин. - К.: БРАЙТ СТАР ПАБЛИШИНГ Кириченко, 2013. - 272 с.

Бадрак, Валентин. Стратегии гениальных женщин / Бадрак, Валентин. - Харьков: Фолио, 2007. - 447 с.

Бушардо, Югетт. Агата Кристи как она есть / Бушардо, Югетт; Пер. с фр. А.А.Васильевой. - М.: Радуга, 2001. - 240 с.

Кристи, Агата. Автобиография [Текст] = An Autobiography / Christie, Agatha ; Пер. с англ. В.Чемберджи, И.Дорониной. - М.: Эксмо, 2008. - 800 с.

Література Англії. XX століття [Текст]: навчальний посібник / За ред. К.О.Шахової; Автори: К.О.Шахова, Н.Ю.Жлуктенко, С.Д.Павличко та ін.; Передм. авт.; Худож. Г.Т.Задніпряний. - К.: Либідь, 1993. - 400 с.

Морган, Дженет. Агата Кристи / Морган, Дженет; Пер. с англ. С.Комсы. - Смоленск : Русич, 1999. - 512 с.

Семашко, Ирина Ильинична. Сто великих женщин [Текст] / Семашко, Ирина Ильинична. - М. : Вече, 2002. - 576 с. Галерея історій життя відомих жінок - символів свого часу

Хэк, Ричард. Агата Кристи - Герцогиня Смерти [Текст]: Биография / Хэк, Ричард; Пер. с англ. М. Макаровой; Фотогр. из архив. - М.: КоЛибри; Азбука-Аттикус, 2011. - 464 с.

Ричард Хэк - известный американский сценарист, драматург и автор четырнадцати биографий, несколько из них стали бестселлерами. На этот раз его внимание привлекла непревзойденная королева детектива Агата Кристи. Получив доступ к архиву писательницы, автор использовал в своей работе более пятисот ее писем и документов, прежде недоступных исследователям ее творчества

Шагинян, Мариэтта Сергеевна. Собрание сочинений в 9-и т. [Текст]. Т.9: Статьи о литературе и исскустве; Путешествие по Советской Армении / Шагинян, Мариэтта Сергеевна; Прилож., примеч. [к книге"Путешествие по Советской Армении"] авт.; Коммент. Л.Скорино; Худож. Р.Вейлерт. - М.: Художественная литература, 1989. - 767 с.

Видання про Агату Крісті
(Інформація запозичена з Інтернет - мережі)

Цимбаева, Екатерина. Агата Кристи [Текст] /Катерина Цимбаева. - М.: Молодая гвардия, 2013. - 512 с; ил. - (Жизнь замечательных людей. Малая серия (ЖЗЛ)

Книга посвящена популярнейшей в мире писательнице - Королеве детектива Агате Кристи. В ее жизни, особенно в детские годы, нет ни одной мельчайшей детали, которая не играет существенной роли для понимания ее прославленных книг. В то же время ее творчество, в том числе под псевдонимом Мэри Уэстмакотт, помогает лучше уяснить многие факты ее биографии.

 

 

Джаред, Кейд. Агата Кристи. 11 дней отсутствия [Текст] / Кейд Джаред. РИПОЛ классик, 2012.

В декабре 1926 года имя Агаты Кристи появилось на первых полосах всех английских газет: известная писательница исчезла из своего дома в Беркшире. Одиннадцать дней спустя ее нашли в фешенебельном йоркширском отеле: по словам писательницы, она стала жертвой амнезии и не помнит, как туда попала. До выхода этой книги ни один из биографов королевы английского детектива не смог предложить жизнеспособную версию того, почему она исчезла. Вопрос о том, действительно ли Агата Кристи потеряла память, оставался открытым. В своих мемуарах Агата Кристи ни разу не упоминала об этом событии. «Единственная биография, рассказывающая подлинную историю Агаты. Никто не смог превзойти Джареда Кейда в понимании ее личности» (Джудит и Грэхем Гарднеры, родственники Агаты Кристи).

 

Надеждин, Николай. Агата Кристи «Никто не хотел убивать» [Текст] /Николай Надеждин. - Майор, Издатель А. И. Осипенко, 2008. - 192 с; ил. - (Серия: Неформальные биографии )

В книге представлена беллетризованная биография признанного классика детективного рассказа английской писательницы Агаты Кристи. Ее книгам о приключениях Эркюля Пуаро и мисс Марпл обеспечена очень долгая жизнь. Противостояние добра злу, исследование человеческих пороков, распутывание замысловатых преступлений - тема вечная и неисчерпаемая. Но Агата Кристи не только выдающаяся писательница, она еще и неординарный, очень талантливый человек, проживший большую, насыщенную событиями жизнь. Ее личность достойна самого пристального внимания и уважения. Домохозяйка, написавшая убийство? Нет - профессионал, задавший каноны жанра! И женщина, обладавшая редким даром настоящей высокой любви... Биографические рассказы об Агате Кристи иллюстрированы редкими фотографиями, сделанными в разные периоды ее жизни.

Томпсон, Лора. Агата Кристи. Английская тайна [Текст] /Лора Томпсон; Пер. с анг. И.Я. Дорониной. - М.: Изд. АСТ, 2010. - 610 с.

Агата Кристи. Королева детектива. Любимая писательница миллионов. Женщина, чья жизнь была окутана не меньшей тайной, чем сюжеты ее захватывающих романов. 

В своей увлекательной книге Лора Томпсон рассказывает об эдвардианской Англии, в которой выросла Агата Кристи, о ее друзьях, близких, мужьях и дочери, но прежде всего отвечает на многие вопросы, которые по сей день мучают биографов и поклонников писательницы.

 

 

Холмс, Доротея. Агата Кристи. Она написала убийство [Текст] /Доротея Холмс. Изд. Алгоритм, 2013. - 304 с.. - (Серия: Женщина, покорившая мир)

Агата Кристи до сих пор остается самой продаваемой писательницей в мире! Она готовилась стать оперной певицей и композитором, в годы Первой мировой войны трудилась сестрой милосердия, работала как фармацевт с экзотическими ядами и ездила на археологические раскопки в Египет. Она с энтузиазмом пускалась в авантюры, без боязни летала на только что изобретенном аэроплане, бесстрашно водила машину, обожала верховую езду и серфинг, совершила кругосветное путешествие. Но только одно страстное увлечение сделало ее знаменитой на весь мир.

Написав две первых книги на спор, она неожиданно для всех стала писательницей, вскоре получившей титул непревзойденной королевы детектива. Книги Агаты Кристи были выпущены тиражом более 100 миллионов экземпляров и переведены на 50 языков. А сама она стала бессменным президентом Английского детективного клуба.

Музей Агати Крісті Greenway house

 

 

 

Адреса музею: Greenway Road, Galmpton, near Brixham, Devon, TQ5 0ES

 

 

 

Будинок Агати Крісті перетворили на музей

Маєток Грінвей на півдні англійського графства Девон належав письменниці Агаті Крісті з 1938 року до самої смерті. Цікаво, що в Грінвеї вона не написала ні однієї зі своїх знаменитих книг, однак будинок завжди був бажаним місцем відпочинку для неї і її родини.

В 2000 році дочка Агати Крісті передала Грінвей в управління фонду з охорони культурних пам'ятників National Trust. Протягом восьми років для відвідувачів були відкриті тільки сад, човновий будиночок і доріжки. У свою чергу, National Trust провів масштабну реконструкцію будинку. Як вважають працівники музею, відвідувачі зможуть зануритися в атмосферу життя письменниці, побачити, де і як вона жила та брала натхнення для своїх творів. Серед відкритих для доступу гостей кімнат є вітальня, де Агата Крісті читала свої романи рідним і друзям, даючи їм можливість подумати над розгадкою того або іншого детективного сюжету.

Запозичено http://koleva-olga.livejournal.com/96471.html

Інтернет-ресурси

http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.agathachristie.com/ Офіційний сайт громади Агати Крісті - Agatha Christie Society
http://vsiknygy.net.ua/news/2853/
  У Британії виявлені унікальні аудіозаписи Агати Крісті
http://vsiknygy.net.ua/news/zakordonni-novyny/17441/ Американці купили права на твори англійської письменниці Агати Крісті
http://e-bookua.org.ua/tags/%C0%E3%E0%F2%E0+%CA%F0%B3%F1%F2%B3/ Читати Крісті он-лайн
http://www.bookclub.ua/ukr/read/christie/ Детективи Крісті в клубі сімейного дозвілля
http://www.slideshare.net/gumeniuk/ss-53961186 Презентація «Агата Крісті»
http://pan-ta-pani.com/51531-agata-kristi-koroleva-detektivnogo-zhanru.html - Агата Крісті - королева детективного жанру.
http://vsiknygy.net.ua/person/17732/ Агата Крісті: дівчинка, що так і не навчилася писати грамотно
http://www.rg.ru/2014/01/12/kristi-site.html 10 самых закрученных сюжетов Агаты Кристи
https://vk.com/topic-11686768_22007597 Музей
http://www.you-woman.com/bio/agatha_christie/agatha.htm Агата Кристи - королева детектива
http://beyond.ua/agata-kristi Особистості. Агата Крісті
http://www.superstyle.ru/25aug2014/koroleva_detektiva Королева детективу
http://pan-ta-pani.com/118457-agata-kristi-biografiya-pismennici-i-zhinki.html Агата Крісті. Біографія письменниці і жінки.
http://pan-ta-pani.com/54772-agata-kristi-koroleva-detektiva.html  Агата Крісті - королева детектива.
http://mreadz.com/new/index.php?id=17657 Агата Крісті. Знахідка в бібліотеці.Читати онлайн
http://www.yakaboo.ua/author/view/367698/#.Vou_X7aLRkg  Біографія
http://www.ozon.ru/context/detail/id/1426143/  Детективы Агаты Кристи в 40 томах
http://www.superstyle.ru/news/333  Гіпноз - таємниця Агати Крісті
http://vsiknygy.net.ua/news/3911/  Знайдено дві неопубліковані повісті Агати Крісті
http://kinofilms.tv/person/agata-kristi/ Агата Крісті. Коротка біографія і фільмографія онлайн.

 

 

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ