Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Трагедія незнищенної волі. (до Дня жертв голодоморів і політичних репресій в Україні)

Поділіться цією сторінкою:

До Дня жертв голодоморів і політичних репресій в Україні

Тематичний бібліографічний покажчик

Шановні користувачі!
Відповідно до Указу Президента України "Про відзначення у 2007 році Дня пам'яті жертв голодоморів” 24 листопада 2007 року в Україні на державному рівні відзначають 75-річчя Голодомору 30-х років
МСМБ „Молода гвардія” пропонує Вам тематичний бібліографічним покажчиком „Трагедія незнищенної волі” до Дня пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні.

Метою нашої праці є — надати Вам можливість ознайомитись із  публікаціями на тему Голодомору 30-х років в провідних  періодичних виданнях України та добіркою книг на цю тему із фондів бібліотеки.

До покажчика увійшли наступні розділи:

Покажчик містить 154 позицї із 14 джерел інформації ( періодичні видання України). Були використані - каталоги та картотеки МСМБ «Молода гвардія», Інтернет-ресурси.

У кожного народу є свої темні сторінки історії - війни, революції та інші події, ставлення до яких часом буває неоднозначним і може змінюватися залежно від епохи та ідеології. Саме до таких явищ належить Голодомор 1932-1933 років в Україні. За радянських часів згадувати про нього було заборонено, після проголошення Україною незалежності ставлення змінилося майже радикально. Про Голодомор не тільки заговорили як про факт, що таки був, - йому дали оцінку. Відповідною постановою Верховної Ради цю трагедію українського народу було визнано геноцидом.

Голодомор початку 1930 рр. відтепер і, певно, назавжди залишиться однією з найактуальніших, гострих і болісних проблем українського суспільства - в політичному, науковому, морально-психологічному аспектах. Роки державної незалежності України сприяли дослідженню й висвітленню найбільшої у ХХ ст. катастрофи українців. Історіографічний, археографічний, джерелознавчий, літературно-публіцистичний доробок теми вже сягає 10 тис. позицій.

Особливе значення для наукового осмислення причин, перебігу і наслідків цієї трагедії, її кваліфікації як геноциду українського народу має виявлення і публікація історичних джерел.

Чому питання про Голодомор так важливе для України? Зараз країна перебуває в процесі національного та історичного самовизначення, наново осмислює події давнього і недавнього минулого, особливо ті, що стали фатальними, трагічними віхами її історії. Голодомор і Друга світова війна - саме такі віхи, це болючі теми, і тому питання про визнання Голодомору актом геноциду є для України дуже гострим. Вимовляючи слово «геноцид», ми, передусім, маємо на увазі Голокост. Але є й інші трагічні приклади: пригадаємо масові депортації цілих народів - кримськотатарського, чеченського, інгушського та інших,що їх здійснював сталінський режим, і які призвели до загибелі мало не половини депортованих.

Формальна причина, з якої Голодомор досі не визнано геноцидом з погляду міжнародного права, - це питання термінології. За визначенням, наведеним у Конвенції ООН, «геноцид - це дії, що здійснюються з метою знищити повністю або частково яку-небудь національну, етнічну, расову або релігійну групу шляхом вбивства членів цієї групи, спричинення тяжкої шкоди їхньому здоров’ю, насильної протидії народженню дітей, примусової передачі дітей або створення життєвих умов, розрахованих на знищення цієї групи».
Немає сумнівів, що Голодомор був організований штучно, з політичних та ідеологічних причин, що внаслідок його були фізично знищені, за різними оцінками, від 5 до 7 мільйонів людей, абсолютна більшість яких - українські селяни, а також сільські мешканці Кубані (в основному, також українського походження), Поволжя і Казахстану.

Для України цей злочин комуністичного режиму став національною трагедією, страшним ударом по генофонду нації. Проте сьогодні є чимало охочих подискутувати на тему: чи було знищення селян-українців безпосередньою метою Голодомору, або їхня загибель була лише наслідком політики комуністичної влади проти селян-одноосібників як класу.

Такі дискусії здаються, щонайменше, неетичними. Що задумував Сталін iз товаришами, ми коли- небудь дізнаємося з архівних документів. Але до чого призвела їхня діяльність, відомо абсолютно точно, і судити про страшні події тих років треба саме за результатами. А результати Голодомору такі, що вони цілком підпадають під визначення геноциду.

Тепер, коли ряд країн, у тому числі європейських, визнали Голодомор геноцидом, безглуздо чіплятися за термінологічну суперечку, йдеться вже про символічний акт, який знову зміцнює наш двополюсний світ.

Президент Європарламенту закликає народи пам’ятати про голодомор в Україні 1932-1933 років. «Сьогодні ми знаємо, що голод, відомий як голодомор, справді був страшним злочином проти людства», - наголошує Ханс-Герт Пьоттеринг у поширеній цими днями заяві. У ній стверджується, що масове знищення людей було цинічно й жорстоко сплановано сталінським режимом для проведення політики колективізації проти волі сільського населення України. «Кожен з нас повинен закарбувати голодомор у нашій пам’яті».

Голодомор 1932-1933 років. Україна пам'ятає


Президент України Віктор Ющенко під час церемонії покалдення квітів до пам’ятного хреста жертвам голодомору 1932—1933 років у селі Покотилівка Харківського району Харківської області, жовтень 2007 року. Фото Руслана Канюки(«День»)

Україна. Президент. "Про відзначення у 2007 році Дня пам'яті жертв голодоморів":Указ Президента України від 2 листопада 2007 року №1056/2007 // Урядовий кур'єр. - 2007. - 6 лист.(№206). - С. 3.

Україна. Президент. Про заходи у зв'язку з 75-ми роковинами голодомору 1932-1933 років в Україні: Указ Президента України від 28 березня 2007 року №250/2007// Урядовий кур'єр. - 2007. - 31 бер.(№58). - С.5.

Україна. Президент. Про відзначення переможців та учасників Всеукраїнського конкурсу науково-пошукових робіт школярів, студентів та педагогічних працівників "Голодомор 1932-1933 років. Україна пам'ятає": Указ Президента України // Урядовий кур'єр. - 2007. - 15 лист.(№214). - С. 6. Указ від 13 листопада 2007 року №1094/2007
Україна. Верховна Рада. Олександр Мороз: "Звичайно, це не геноцид, це гірше геноциду": Слово Голови Верховної Ради України на засіданні сесії ВР 28 листопада 2006 року в процесі обговорення проблеми Голодомору// Сільські вісті. - 2006. - 30 лист.(№139). - С.2.

Україна. Верховна Рада . Результати поіменного голосування за Закон "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні"// Сільські вісті. - 2006. - 30 лист.(№139). - С.2.

Україна. Кабінет Міністрів. Про преміювання переможців Всеукраїнського конкурсу науково-пошукових робіт школярів, студентів та педагогічних працівників "Голодомор 1932-1933 років. Україна пам'ятає": Постанова від 21 листопада 2007 р. №1345 / Урядовий кур'єр. - 2007. - 23 лист.(№220). - С. 4.

Віктор Ющенко: Зберегли пам'ять про Великий Голод / Інф. "Сільські вісті" // Сільські вісті. - 2007. - 22 лист.(№133). - С. 1.Президент України Віктор Ющенко у школі села Попільня на Житомирщині провів відкритий урок пам'яті "Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу"

Гражина Станішевська: Виставками на кшталт "Невідомий геноцид" ми прагнемо наближати Україну до Західної Європи / За інф. Бі-Бі-Сі (http://www.bbc.ua/). Розповідь про виставку у Європарламенті "Невідомий геноцид українців" // День. - 2007.- 30 берез (№55). - С. 3

Гудзоватий І. Про націю, яка переборола смерть: Справді титанічну працю виконала головний бібліограф Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету Оксана Люта у співавторстві з виконувачкою обов'язків доцента Карпатського університету імені Августина Волошина Лесею Смочко, уклавши бібліографічний покажчик "Голодомор 1932-1933 рр. в Україні" / І. Гудзоватий // Голос України. - 2007. - 8 черв.(№99). - С. 19.

Засвіти свічку на вікні! / Інф. "Голос України" // Голос України. - 2007. - 22 лист.(№215). - С.1. Президент звертається до співвітчизників з проханням запалити о 16-й годині 24 листопада у своїх домівках свічки - в пам'ять про тих, кого скосив Голодомор

Києве, помолись...: Київ приготувався до Голодомору / Інф. "Вечірнього Києва" // Вечірній Київ. - 2007. - 24 лист.(№209). - С. 1,2. Програма заходів вшанування пам'яті жертв Голодомору

Кирей В. Щоб не обміліла криниця нашої совісті: Немає в Шевченковому краї жодного населенного пункту, де б нащадки не увіковічнили пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Лише за останні роки на Черкащині освячено близько двох сотень пам'ятних знаків і пам'ятників його жертвам / В. Кирей// Урядовий кур'єр. - 2007. - 10 лист.(№211). - С. 10.

Коханець Л. Запали свічу пам'яті: Президент України видав указ пор відзначення 75-х роковин голодомору / Л. Коханець// Голос України. - 2007. - 16 лист.(№211). - С. 8. До 75-річчя голодомору Міжнародний благодійний фонд "Україна 3000" підтримав перевидання книги одного з найвідоміших західних істориків Роберта Конквеста "Жнива скорботи. Радянська колективізація і голодомор"

Коханець Л. Ми пам'ятаємо вас: Вчора в Києві, в Українському домі, відкрили документально-художню виставку "Україна пам'ятає! Голодомор 1932-1933 рр. - геноцид українського народу! / Л. Коханець // Голос України. - 2007. - 22 лист.(№215). - С. 1,3.

Марусик Т. Жертв голодомору вшановують у Франції / Т. Марусин // Рідна школа. - 2007. №5. - С. 12.

Музиченко Я. Домашне завдання для вчителів: Тема Голодомору в школах: замість пам'яті - забуття / Я. Музиченко// Україна молода. - 2006.- 25 листоп. (№220). - С. 7

Музиченко Я. Рада про Голод: На першому засіданні Координаційної ради з відзначення 75-ї річниці Голодомору презентували виставку, яка поїде до Брюсселя / Я. Мазиченко// Україна молода. - 2007.- 21 берез.(№51). - С. 2.

Поштар Є. Польський історик Чеслав Райца: "Голодомор 1932-33 років - це голокост українського народу" / Є. Поштар // Рідна школа. - 2007. №5. - С. 13.
 
Сидорук А. Замовчування з червоним штемпелем і без нього / А. Сидорук // Дзеркало тижня. - 2007.- 24 листоп.(№45). - С. 12. 2008-го, що вже не за горами, виповниться два десятиліття, відколи в державному видавництві у Вашингтоні вийшла друком «Доповідь американської конгресово-президентської Комісії з дослідження голоду в Україні». Ось найважливіший з цілої низки висновків, що їх дійшла на основі аналізу історичних фактів створена з ініціативи діаспори комісія: «Йосиф Сталін і його оточення вчинили геноцид проти українців у 1932—1933 рр.»

Сірук М. Друге життя «Жнив скорботи»: Віктор Ющекно: Всі наші трагедії відбувалися тоді, коли не було порозуміння всередині нації / М. Сірук // День. – 6 листоп.(№197).- С.1,4. Чи буде Україна і далі наполягати на тому, щоб світова спільнота визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу, і в чому полягають уроки цієї трагедії для сьогоднішнього покоління українців та української еліти? Коли буде введена адміністративна і кримінальна відповідальність за заперечення Голодомору? Якою має бути інформаційна політика держави щодо вшанування пам'яті жертв Голодомору? Про це в інтерв'ю Президента України Віктора Ющенка п'ятьом українським друкованим виданням - газетам «День», «Сільські вісті», «Україна Молода», «Факти» і тижневику «Дзеркало тижня».

Сірук М. «Ще не вечір»: Три посили Резолюції ЮНЕСКО про «Вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні» / М. Сірук // День. - 2007.- 3 листоп.(№190). - С. 2. - Коментар С.Кульчицького.1 листопада 2007 року 34 сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО, до складу якої входять 193 країни, одноголосно прийняла Резолюцію про «Вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні»

Стрельченко Л. Країна згадає про голодомор : 24 листопада Україна вшанує жертв трагедії 1932-1933 років / Л. Стрельченко / Хрещатик. - 2007. - 22 лист.( №200). - С. 1.  суботу українці вшановуватимуть пам'ять жертв Голодомору. У річницю трагедії загиблих згадають всеукраїнською хвилиною мовчання. А у Києві на хвилину призупинять рух транспорту

Сюндюков І. Правда є самоцінною: В Міністерстві закордонних справ України відбулась акція передачі частини тиражу книги професора Станіслава Кульчицького «Почему он нас уничтожал», виданої в серії «Бібліотека газети «День» / І. Сюндюков // День. - 2007.- 21 листоп.(№202). - С. 1,2.

Сюндюков І. Трагедія незнищенної волі: До Дня жертв голодоморів і політичних репресій в Україні / І. Сюндюков // День. - 2007.- 24 листоп.(№205). - С. 1,2. Сьогодні, 24 листопада, громадяни України запалять Свічку Скорботи в пам’ять про мільйони наших братів та сестер, закатованих у 1932—1933 роках

Тисячна Н. Пам'яті подвиг... і норма: У селі Мирівка на Київщині встановлено хрест жертвам Голодомору за ініативою киянина Олега Плугатаренка / Н. Тисячна // День. - 2007.- 20 квіт. (№68). - С. 1, 6. Відкриття пам'ятного хреста

Тракало Я. Згадаймо загиблих по-державному: Президент України створив Координаційну раду, яка опікуватиметься підготовкою до вшанування 75-ї річниці жертв Голодомору /Я. Тракало/Україна молода. - 2007.- 16 берез.(№48). - С. 2.

Федоренко Є. Геноцид проти українського народу: у 75-тя Голодомору в Україні / Є. Федоренко// Рідна школа. - 2007. №5. - С. 1-5.

Хто заперечуватиме факт Голодомору - відповість перед судом: Таке положення міститься в президентському законопроекті щодо визнання великого голоду-33 геноцидом українського народу / Інф. "УМ"// Україна молода. - 2006 .- 3 листоп. (№204). - С. 1, 5. Президент Віктор Ющенко вніс на розгляд Верховної Ради проект Закону "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні"
Це був геноцид!: До дня пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій / Редактор відділу листів Андрій Мельничук // Сільські вісті. - 2007. - 22 лист.(№133). - С. 2. Огляд листів до газети "Сільські вісті"

Україна  ніколи не забуде. Фото Олександра Косарєва.

Шмиг Л. Щохвилини помирало 17 чоловік...: Голодомор - 1932-1933: стихійне лихо чи геноцид? Відповідь - у читацьких листах / Л. Шмиг// Сільські вісті. - 2007. - 16 лист.( №131). - С. 1,2.

Ющенко, Віктор. «Підтримка - не в оплесках!.»: Президент України Віктор Ющенко в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» про історичну пам’ять і своє бачення майбутнього / Ющенко, Віктор ; Розмовляла Л.Івшина // День. - 2007.- 24 листоп.(№205). - С. 1,4. Ця розмова відбувалася напередодні вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Але вона не обмежувалася рамками цих трагічних подій. Йшлося про неусвідомлені уроки історії, саме в яких причини багатьох наших сьогоднішніх бід і проблем

Ющенко В. Уроки Голодомору: Віктор Ющекно: Всі наші трагедії відбувалися тоді, коли не було порозуміння всередині нації / В. Ющенко // День. - 2007.- 6 листоп.(№191). - С. 1, 4. Чи буде Україна і далі наполягати на тому, щоб світова спільнота визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу, і в чому полягають уроки цієї трагедії для сьогоднішнього покоління українців та української еліти? Коли буде введена адміністративна і кримінальна відповідальність за заперечення Голодомору? Якою має бути інформаційна політика держави щодо вшанування пам'яті жертв Голодомору? Про це в інтерв'ю Президента України Віктора Ющенка п'ятьом українським друкованим виданням - газетам «День», «Сільські вісті», «Україна Молода», «Факти» і тижневику «Дзеркало тижня»

Ярмощук Т. Розсекречена пам'ять / Т. Ярмо щук // Рідна школа. - 2007. №5. - С. 13. Напередодні Дня вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-33 років СБУ оприлюднила частину з архівних документів, які зберігались у КДБ Радянського Союзу

«Свічка у вікні». Згадаймо про Джеймса Мейса

Джеймс Мейс. Гарвард, кінець 80-х. Фото із сімейного архіву.
 
24 листопада, Україна вшановуватиме пам’ять жертв Голодомору й політичних репресій. У цей день проводитиметься хвилююча масштабна акція «Свічка у вікні», зініційована Джеймсом Мейсом 2003 року.
Колонка з назвою «Свічка у вікні» Джеймса Мейса з’явилася в «Дні» 18 лютого 2003 року. Кожного року газета зверталася до читачів, до всіх співвітчизників у дні трагічної дати із закликом засвітити свічку пам’яті. Минуло кілька років і акція «Засвіти свічку» знайшла підтримку на загальнодержавному рівні. Але сьогодні ми зобов’язані згадати людину, яка сказала це кілька років тому.

Чверть століття тому 30-річний американський історик Джеймс Мейс із трибуни міжнародної конференції з голокосту та геноциду в Тель-Авіві першим серед західних дослідників публічно назвав Голодомор-33 актом геноциду проти української нації. То був важливий крок до розкриття страхітливої правди, рівнозначний науковому і громадянському подвигу. У той час в Україні це слово було під забороною, а на Заході, запамороченому сталінською пропагандою, нашу найбільшу національну трагедію замовчували.

«П’яти хвилин, які було виділено мені на слуханнях для розповіді про американську комісію з Голодомору, було явно недостатньо, щоб встигнути сказати багато що понад те, що ми зробили все, що змогли.

Україна, за небагатьма винятками на кшталт лідера комуністів Петра Симоненка, загалом дійшла до того ж висновку, який ми зробили 1990- го: в 30 х роках українці стали жертвами геноциду й були настільки покаліченими, що багато які вади, сьогодні притаманні українській державі, виникають саме з цього.

Як іноземець, я почуваю себе не дуже затишно, даючи політичні поради - навіть під вигуки деяких комуністів, що мені слід було б повернутися до своїх індіанців. Однак ті роки, які я витратив на вивчення цієї трагедії, змусили мене дати одну пораду, щоправда, я не певний, що її правильно зрозуміли. Як людина, яка безуспішно намагалася заснувати інститут для вивчення геноциду десять років тому, я не можу не вітати нещодавню ініціативу деяких політичних діячів про створення інституту з вивчення Голодомору. Заклик комуніста Бориса Олійника назвати імена всіх винуватців і їхнi жертви (що легше сказати, аніж зробити), також доречний, так само, як і запізнілий намір звести пам’ятник жертвам. Я ж хочу запропонувати лише акт національної пам’яті, доступний кожному: в національний день пам’яті жертв 1933-го (четверту суботу листопада) визначити час, коли кожен член цієї нації, де майже кожна родина втратила когось із близьких, запалить у своєму вікні свічку в пам’ять про померлих. Це було б гідною відповіддю на слова о. Олександра Биковця, який став священиком у Америці:

«...всі були готові на жертви, знали, що не сьогодні-завтра їх знищать, але їх турбувало таке: чи світ буде знати про це, чи світ щось скаже?.. І друга проблема - ще інтимнішого характеру: чи буде кому молитися за всіх тих, що загинуть?»

Навіть сім десятиріч опісля свічка, засвічена у вікні, здається мені гідною відповіддю! » Джеймс МЕЙС, 18 лютого 2003 р.

В Українському Домі відкрилась виставка «Україна пам’ятає голодомор 1932—1933-Х років. Геноцид українського народу». Фото Руслдана Канюки «День».

Василевський М. Школа Джеймса Мейса, або Післямова до ]презентації книги з серії «Бібліотека газети «День» у Кам’янець-Подільському держуніверситеті / М. Василевський // День. - 2007.- 23 листоп.(№204). - С. 4. Розмова за круглим столом на тему: «Роль і місце Джеймса Мейса і газети «День» в інформаційній політиці щодо вшанування жертв Голодомору»

Дзюбенко-Мейс Н. Україна пережила пекло - і це був геноцид / Н. Дзюбенко-Мейс// День. - 2006 .- 17 листоп. (№200). - С. 5. Пам'яті дослідника Голодомору в Україні - Джеймса Мейса

За Джеймсом Мейсом - майбутнє: Студенти про те, що зробив для нашої країни Українець...американського походження... з індіанським корінням / Інф."День"// День. - 2007.- 14 лют. (№26). - С. 4. Роздуми і враження студентів Острозької академії про Джеймса Мейса

Мейс, Джеймс. Свічка у вікні / Мейс, Джеймс. Колонка з такою назвою «Свічка у вікні» Джеймса Мейса з’явилася в «Дні» 18 лютого 2003 року. Кожного року наша газета зверталася до читачів, до всіх співвітчизників у дні трагічної дати із закликом засвітити свічку пам’яті. Минуло кілька років і акція «Засвіти свічку» знайшла підтримку на загальнодержавному рівні. Але сьогодні ми зобов’язані згадати людину, яка сказала це кілька років тому. Першим – найважче // День. -  2007.- 23 листоп.(№204). – С. 1,2

Мейс Д. Штучний голод 1933 рокку в Радянській Україні: що сталося й чому? / Д. Мейс// Україна молода. - 2007.- 20 лют.(№32). - С. 8, 9. До ювілею Джеймса Мейса

Наклепника - під суд, Мейсу - вічна слава: Євген Сверстюк - про світлу постать дослідника Голодомору Джеймса Мейса / Записав А.Сидорук // День. - 2006.- 19 трав. (№79). - С. 1, 18.

Фото Миколи Лазаренка «День».

Остерська М. Історія з географією: Беручи участь у конкурсі імені Джеймса Мейса "Любіть Україну", ліцеїсти з Рівненщини, пізнаючи минуле свого краю й природні багатства Полісся, зібрали матеріал для наукових досліджень / М. Остерська // Україна молода. - 2007.- 19 черв.(№108). - С. 8.До ювілею Джеймса Мейса

Пам'яті дослідника Голодомору: Київський міський голова Леонід Черновецький та міністр культури і туризму Ігор Ліховій підписали спільне рішення про оголошення конкурсу на кращий ескізний проект пам'ятника Джеймсу Мейсу - визначному американському досліднику Голодомору 1932-1933 років в Україні. За інформацією заступника голови КМДА Дениса Басса, спорудити монумент мають у Києві / За інформацією прес-служби КМДА // Українська столиця. - 2006.- 15-21 вер.(№30). - С.9.

Пахльовська О. Джеймс Мейс і його місія: Перемога над Великим Страхом / О. Пахльовська// День. - 2007.- 15 лют. (№27). - С. 1,4.Роздуми на тему Голодомору і Голокосту

Повість про справжнього Українця: 18 лютого виповнилося б 55 років Джеймсу Мейсу / І.Сюндюков// День. - 2007.- 16 лют. (№28). - С. 1, 4-6. Підбірка матеріалів про Джеймса Мейса - видатну Особістість і просту Людину

Сюндюков І. Джеймс Мейс: свіча пам'яті / І. Сюндюков // День. - 2006.- 21 листоп. (№202). - С. 2. У Києві в суботу освятили пам'ятник на могилі Великого Українця американського походження Джеймса Мейса

Сюндюков І. Пам'ять серця: Рідні та друзі Джеймса Мейса, журналісти "Дня" вшанували 18 лютого цю незвичайну Людину / І. Сюндюков // День. - 2007.- 20 лют. (№30). - С. 2. Йому виповнилося би лише 55

Томак М. Знайомство з власною ж історією: Ліцеїсти Білої Церкви готуються до конференції по спадщині Джеймса Мейса / М. Томак // День. - 2007.- 15 листоп.(№198). - С. 3. Наукова конференція, присвячена дослідницькій роботі Джеймса Мейса, буде проведена у стінах Державного ліцею міста Біла Церква протягом станнього тижня листопада, паралельно із зініційованою Джеймсом Мейсом ще у 2003 році на сторінках «Дня» акцією «Свіча у вікні».

Томак М. Його твори повинні бути у науковому обігу: Вийшла електронна версія книги "День і вічність Джеймса Мейса" / М. Томак// День. - 2007.- 15 лют. (№27). - С. 2. У приміщенні Спілки письменниківУкраїни відбулася презентація електронної версії книги "День і вічність Джеймса Мейса, виданої до 18 лютого - 55-ї річниці з дня народження Мейса

Історичні джерела Голодомору

Такі всесвітнього масштабу катастрофи, як Голодомор в Україні 1932-1933 років, ніколи не будуть сприйматися суспільством як щось «теоретико-академічне», як проблема, чия вага обмежується лише сферою чистої науки. Трагедія «терору голодом» - це передовсім наш невідступний вічний біль. Але, враховуючи, що страшна катастрофа об’єктивно, бажаємо ми цього чи ні, була і залишається винятково гострою зброєю у сучасній політичній боротьбі, моральним обов’язком наших істориків, як і раніше, є дослідження причин та досі ще невідомих наслідків Апокаліпсису, пошук нових і нових свідчень і доказів його геноцидного характеру, вивчення його впливу на свідомість різних поколінь людей, зокрема сучасної молоді.

Заступник міністра закордонних справ Володимир Огризко представляє журналістам книгу Станіслава Кульчицького.
Фото Руслана Канюки «День».

Варавва А. "Украинский голодомор - кто должен расплачиваться?": По какой причине власть всегда обходила эту проблему? Кому было выгодно оставить тему голодомора в Украине неразгаданной страницей истории? Какое отношение сегодня украинской власти к одному из самых трагических событий в истории человечества - геноциду собственного народа? Для того, чтобы дать ответи на эти вопросы, попробуем вернуться в годы этой страшной трагедии, которая унесла жизни более 10 млн людей / А. Варавва// Имею право. - 2006.- 22-28 нояб.(№42). - С.20-21.

Голодомор 1932-1933 рр. в Україні / Підготувала О.Васьківська // Вiсник книжкової палати. - 2006. - №11. - С. 40-42. З архіву книжкової палати України

Дорошко М. Потрійна коса смерті: Голодомори в радянській Україні: організатори та виконавці / М. Дорошко // День. - 2007.- 24 листоп.(№205). - С. 7. Три Голодомори, що їх зазнала Україна під час панування комуністичного режиму, — це найжорстокіші заплановані злочини в історії людства. Ніякі війни та нищення народів не зрівняються з масштабністю виморювання українського населення, що жило в країні з найродючішими грунтами, на землі своїх предків, які одними з перших освоїли рільництво і зуміли завдяки праці на землі домогтися достатку. Чому саме українство найбільше постраждало від більшовицького комуністичного експерименту?

Кудрик Н. Наслідки Голодомору 1932-33 років й досі не вивчені, вважає італійський історик / Н. Кудрик // Рідна школа. - 2007. №5. - С. 14.

Кульчицький, С. Голодомор 1932-1933 рр. як геноцид: прогалини у доказовій базі / С. Кульчицький // День. - 2007.- 7 лют.(№19). - С. 4. - Продовження див. №25,№29,№35. Про дослідження причин та досі ще невідомих наслідків Голодомору 1932-1933 рр. на Україні, пошук нових свідчень і доказів його геноцидного хароктеру, вівчення його впливу на свідомість різних поколінь людей

Кульчицький С. Голодомор-геноцид: парламентські дискусії / С. Кульчицький// День. - 2006 .- 28 листоп. (№207). - С. 4.Сьогодні Верховна Рада має розглянути законопроект про Голодомор

Кульчицький С. Два обличчя терору: Про Голодомор 1932—1933 рр. в Україні у порівнянні з голодом 1932—1933 рр. у СРСР / С. Кульчицький// День. - 2007.- 6 жовт.(№170). - С. 7. Голодомор 1932-1933 рр. в Україні

Кульчицький С. Станіслав Кульчицький: Для комуністів переосмислення суспільством історії України - це політична смерть: Кому ріже очі правда про Голодомор / С. Кульчицький ; Записав А.Сідорук // Україна молода.-2006.- 14 груд.(№233). - С. 5.

Кульчицький С. Професор Станіслав Кульчицький "Сталін прагнув ліквідувати України як національну державу" / С. Кульчицький ; Розмовляв І.Сюндюков// День. - 2006 .- 17 листоп. (№200). - С. 4, 5. Станіслав Кульчицький про свою концепцію подій, що призвели до терору голодом

Кульчицький С. Смертельний вир: Народження та загибель української Кубані / С. Кульчицький // День. - 2007.- 17 берез.(№46). - С. 7. Про загибель української Кубані, зараз це Краснодарський край Російської Федерації

Кульчицький С. Станіслав Кульчицький: Голодомор - не просто страшна трагедія, а злочин. Злочини ж потрібно кваліфікувати: Провідний український історик вважає, що в питанні Голодомору компроміс із "більшовиками" виключений / С. Кульчицький; Розмову вів А.Сідорук// Україна молода. - 2006.- 28 листоп. (№221). - С. 5.

Кульчицький С. Чи був Голодомор 1933 р. геноцидом? / С. Кульчицький / День. - 2006. - 20 вер.(№158). - С. 4. Цикл статей на тему Голодомору

Кульчицький С.  Що таке радянська влада?: I чому ми все ще про неї говоримо / С. Кульчицький // День. - 2007.- 27 жовт.(№185). - С. 4. Громадяни України, які народилися до 1991 року - родом із радянського минулого. Тоді радянським було все - влада, назва країни, лад, культура, спосіб життя й самі люди. Що це за влада, яка наклала свій відбиток практично на все? Чому вона вкоренилася в українському суспільстві? Чому так важко йде процес переосмислення того, що трапилося з нами за радянської доби? На ці запитання дає відповідь постійний експерт газети «День» Станіслав Кульчицький

Курінна Л. Голодом по непокорі: У кожного народу є свої темні сторінки історії - війни, революції та інші події, ставлення до яких часом буває неоднозначним і може змінюватися залежно від епохи та ідеології. Саме до таких явищ належить Голодомор 1932-1933 років в Україні. За радянських часів згадувати про нього було заборонено, після проголошення Україною незалежності ставлення змінилося майже радикально. Про Голодомор не тільки заговорили як про факт, що таки був, - йому дали оцінку. Відповідною постановою Верховної Ради цю трагедію українського народу було визнано геноцидом / Л. Курінна // Маю право. - 2007. - 21-27 лист.(№47). - С. 4. Радянська влада покарала селян за спротив офіційній політиці

Сагайдак М. Етноцид українців в СРСР: Уривки / М. Сагайдак // Рідна школа. - 2007. №5. - С. 8-9.

Семенченко О. Валлійський журналіст Гарет Джонс - один із перших розповів світові про Голодомор в Україні / О. Семенченко // Рідна школа. - 2007. №5. - С. 10-11.

Федорина А. Три книги 1933 року: Село Піски зберегло для України унікальні свідчення Голодомору / А. Федорина // Україна молода. - 2007.- 11 кві. (№65). - С. 10. Недавно знайдені документи Піщанської сільради, датовані 1933 роком, можуть пролити світло на трагедію Голодомору не лише в цьому селі

Хроніка геноциду 1932-1933/ За матеріалами сайту http://www.president.gov.ua/ // Літературна Україна. - 2006. - 7 груд.(№47). - С. 3. - Початок див. № 46. Пам'яті убієнних

Вшанування пам’яті жертв Голодомору
(Хроніка подій - 2006)

26 листопада на Софійській площі вшановували пам’ять жертв голодомору.
Фото Олександра Косарєва.

Україна. Президент. Ті, хто заперечує Голодомор, глибоко ненавидять Україну: Промова Президента України Віктора Ющенка з нагоди відзначення Дня жертв голодоморів і політичних репресій // Сільські вісті. - 2006. - 28 лист.(№138). - С.1

Бест О. Голодомор - геноцид, нещасний випадок чи... шантаж по-комуністичному?: Учора аж до вечора Верховна Рада не погоджувалася виконати свій обов'язок, на якому наполягав Президент. Зійшлися на компромісі / О. Бест// Хрещатик. - 2006. - 29 лист. (№177). - С.4.Розгляд законопроекту

Бондарчук Л. Які уроки історії нам треба вивчити?: У День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій канал УТ-1 показав фільм "Голодомор. Технологія геноциду" / Л. Бондарчук // День. - 2006.- 29 листоп.(№208). - С. 7. Інтерв'ю автору сценарію фільму "Голодомор. Технологія геноциду"

Визнати Голодомор - неминуча вимога історії: 25 листопада в Україні відбулися заходи, приурочені до Дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій. У багатьох населенних пунктах пройшли траурні мітинги, були покладені вінки і квіти до місць поховання жертв голодомору, відбулися ранкові поминальні молитви// Урядовий кур'єр. - 2006. - 28 лист.(№224). - С.1,2.

Голод і поетесу: вшанує Київ пам'ятниками / Інф. "УМ"// Україна молода. - 2006.- 20 черв. (№110). - С. 2.КМДА, Мінистерство культури та Мінбуд оголосили конкурс на кращий прект Меморіального комплексу пам'яті жертв голодоморів в Україні. Окрім того у Києві має з'явитися ще один пам'ятник, яким вшанують видатну поетесу Олену Телігу. До 100-річчя від дня народження Оленим Теліги (1906-1942)

До Дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій: Президент України Віктор Ющенко провів нараду з підготовки вшанування в Україні Дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій / Повідомляє Укрінформ// Урядовий кур'єр. - 2006. - 8 лист.(№210). - С.2.Учасники наради обговорили концепцію заходів

Дзюба І. Невсипуща пересторога людству: Голодомор, Геноцид і Голокост / І. Дзюба// День. - 2006.- 29 вер.(№165). - С. 2, 5.Роздуми Івана Дзюби, До 65-ї річниці трагедії у Бабиному Яру

З нагоди 73-ї річниці Голодомору: Жалобна панахида / Прес-служба Посольства України у США// Урядовий кур'єр. - 2006. - 21 лист.(№219). - С.3.У соборі Святого Патрика в Нью-Йорку відбулася жалобна панахида з нагоди 73-ї річниці вшанування загиблих під час Голодомору в Україні 1932-33 років та сталінських репресій

Засвіти свічку!: Цієї суботи Україна вшановує пам'ять жертв Голодомору / Інф. "УМ"// Україна молода. - 2006.- 24 листоп. (№219). - С. 2.

Кендзьор Я. Справедливість зачекає?: Україна відзначає День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій. Як ставиться до Голодомору 1932-33 років українська держава? Нинішнього року у справі розслідування цього одного з найтрагічніших періодів української історії сталася знаменна подія: документи з архііву Служби безпеки нарешту були відкриті для широкого ознайомлення. Як свідчать документальні джерела, хліб в Україні був, але з України його було забрано / Я. Кендзьор, Г. Макаров// Голос України. - 2006. - 23 лист.(№221-222). - С.1,3. Сьогодні - День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій

Козак С. Вшануймо пам'ять мільйонів: Тема голодомору в Україні 1932-1933 рр. поволі прокладає дорогу до правди. Останній місяць позначився кількома важливими подіями на цьому шляху "до правди". В рамках Всесвітнього форуму українців відбувся представницький "круглий стіл", присвячений різним аспектам цієї болючої теми. До 17 серпня тривав другий тур замовленого конкурсу на кращий проект Меморіального комплексу пам'яті жертв голодомору в україні, а минулого тижня відбулося засідання журі з підбиття підсумків / С. Козак// Українська столиця. - 2006.- 15-21 вер.(№30). - С.7. "Чорні брили життя" - така одна з робочих назв меморіального комплексу жертвам голодомору

Колесник С. Машина смерті та її машиністи / С. Колесник// Сільські вісті. - 2006. - 24 лист. (№137). - С.2.

Коханець Л. Цілком нетаємний голодомор: Виставку архівних матеріалів СБУ про голод 1932-1933 років "Розсекречена пам'ять" в Українському домі відкрив Президент Віктор Ющенко. Він ще раз закликав усіх українських політиків підтримати законопроект про визнання голодомору геноцидом проти українців / Л. Коханець, С. Лавренюк// Голос України. - 2006. - 23 лист.(№224). - С.1,2.

Крамаренко О. Голодомор: постгеноцидний вимір та погляд у майбутнє / О. Крамаренко// День. - 2006 .- 25 листоп. (№206). - С. 4. До Дня пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій в Україні

Крамаренко О. Так званий Голодомор: наслідки для України / О. Крамаренко// День. - 2006 .- 15 листоп. (№198). - С. 1, 4.В українській пресі триває обговорення "голодомору" 1932-1933 років
Мичко С. Голод у пам'ять Голодомору: У масовому голодуванні в Тернополі візьмуть участь навіть представники влади / С. Мичко// Україна молода. - 2006.- 24 листоп. (№219). - С. 1, 2. З ініціативи місцевого Союзу української молоді всі бажаючі тернополяни візьмуть участь у незвичайній акції "Сопричастя", приуроченій до річниці Голодомору

Марочко В. "З найкращими побажаннями...": Зустріч із Робертом Конквестом у Стенфордському університеті / В. Марочко // День. - 2006.- 17 черв.(№97). - С. 7. Про зустріч із Робертом Конквестом - відомим дослідником політичних репресій у СРСР, автором грунтовної книги "Жертви скорботи", першим західним ученим, котрий визнав український Голодомор актом геноциду

Музиченко Я. Згадай, Україно!: Зараз або неколи: Президент Ющенко вимагає від парламенту визнати Голодомор геноцидом української нації / Я. Музиченко// Україна молода. - 2006.- 28 листоп. (№221). - С. 1, 4.

Музиченко Я. Розсекречений жах: ВУкраїнському домі відкрилася виставка документів Служби безпеки України про Голодомор 1932-1933 років / Я. Музиченко// Україна молода. - 2006.- 25 листоп. (№220). - С. 6.

Нікітенко Л. Хрест - голодній смерті: У Водяниках відкрили пам'ятний знак жертвам Голодомору / Л. Нікітенко// Україна молода. - 2006.- 6 черв. (№101). - С. 2.Про відкриття пам'ятника жертвам Голодомору у Водяниках , що на Черкащині

Петренко О. Голодомор - таки геноцид!: Учора ввечері це таки визнала Верховна Рада 233-ма голосами у компромісному законопроекті: президентському варіанті з поправкками Олександра Мороза і окремими пропозиціями Партії регіонів / О. Петренко// Вечірній Київ. - 2006. - 29 лист.(№222). - С.1,4.

Про Голодомор усюди знають: Пам'ять / Інф."УК"// Урядовий кур'єр. - 2006. - 29 лист.(№225). - С.3. Помінальні заходи, що проводилися в Росії, Польщі, Вашингтоні

Розсекречена пам'ять: Виставка під такою назвою, присвячена голодомору 1932-1933 років, нещодавно відкрилася в харківській галереї "АВЕК". Вона презентує розсекречені Службою безпеки України архівні документи радянських органів державної безпеки, що висвітлюють одну з найтрагічніших сторінок в історії українського народу// Голос України. - 2007. - 15 лют. (№28). - С.3.

"Свіча скорботи" - так названо виставку, присвячену Дню пам'яті жертв голодомору і політичних репресій, що відкрилась у Харкові: Правда про голодомор / Повідомляє Укрінформ// Урядовий кур'єр. - 2006. - 22 лист.(№220). - С.1-2.

Снігур О. Обличчя голоду: дівчинка з колосками нагадуватиме про голод / О. Снігур // Україна молода. - 2006.- 13 верес. (№167). - С. 3. Визнано кращий проект меморіального комплексу пам'яті жертв голодомору

Скоробагатько С. Хай нам Україна більше не вмира!: Минулої суботи українці в усьому світі відзначили День Пам'яті жертв голодоморів і комуністичних репресій / С. Скоробагатько// Сільські вісті. - 2006. - 28 лист.(№138). - С.1,2. Автор статті ділиться враженнями від Дня Пам'яті

Скоробагатько С. Хто мордував Україну / С. Скоробагатько // Сільські вісті. - 2006. - 28 лист.(№138). - С.2.Уже п'ять років Міжрегіональна Академія управління персоналом спільно з міжнародними організаціями проводить конференції дослідників Голодоморів в Україні

Сюндюков І. Без правди нам не жити: В Українському домі відбувся круглий стіл, присвячений Голодомору в Україні / І. Сюндюков // День. - 2006 .- 20 жовт. (№180). - С. 5.

Сюндюков І. Свіча надії: До Дня пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій в Україні / І. Сюндюков// День. - 2006 .- 25 листоп. (№206). - С. 1.

У Вашингтоні увічнять пам'ять жертв Голодомору: Подяка / Прес-служба МЗС України // Урядовий кур'єр. - 2006. - 14 лист.(№214). - С.3. У листі до Президента Сполучених Штатів Америки Джорджа Буша Президент України Віктор Ющенко подякував за підписання ним закону про виділення уряду України ділянки у м.Вашингтон для спорудження пам'ятника жертвам Голодомору

Щербина Д. Свічки, сльози, молитви... А ще - пісні, сміх, піар!: Україна вшанувала пам'ять жертв геноциду 1932-1933 років. Удруге поспіль жалобні акції відбулися на державному рівні в четверту суботу листопада / Д. Щербина// Вечірній Київ. - 2006. - 28 лист.(№221). - С.4. Сьогодні - День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій

Визнання голодомору

1 листопада 2007 року 34 сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО, до складу якої входять 193 країни, одноголосно прийняла Резолюцію про «Вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні». Генеральна конференція ЮНЕСКО, нагадуючи про Голодомор 1932 - 1933 років, через який загинули мільйони безвинних українців, висловила впевненість у тому, що трагедія Голодомору, яка була викликана жорстокими діями та політикою тоталітарного сталінського режиму, має стати попередженням сучасним і майбутнім поколінням з метою дотримання демократичних цінностей, прав людини та законності.

Під час бесіди Президента України Віктора Ющенка з представниками п’ятьох українських друкованих ЗМІ кореспондент «Дня» попросив главу української держави дати свою оцінку Резолюції 34-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО і її відповідності українському баченню трагічних подій 75-річної давності.

 Фото Миколи Лазаренка

- Ще не вечір. Ми повинні розуміти, що доведення до цілого людства трагедії - Великого голоду 1932 - 1933 року - це не факультатив на один календарний рік. Ми чітко повинні розуміти, що це питання носить дуже багато викликів, які треба пройти українській нації. Те, що відбулося вчора (1 листопада. -Ред. ), по суті є свідченням того, що робота, яка була проведена за останні два роки Україною, політичними силами, дипломатією, як результат отримала визнання у 193-х країнах світу, які вчора одноголосно прийняли таке рішення. Для мене дуже важливе те, що спільнота світу вперше у такому масштабі прийняла спільне консолідоване рішення відносно визнання Великого Голоду 1932 - 1933 років. Це сама головна перемога вчорашнього дня. Інші більш специфічні деталі цієї трагедії - це майбутня наша робота. Вибачте, якщо в самому суспільстві нам потребувалося 73 роки, щоб мати парламент, який визнає це Голодомором, який ми можемо давати докір світу. Ми 73 роки боялися в уста собі вкласти, що це є так. А сьогодні вимагаємо, щоб 193 країни світу зробили те, на що не вистачало мужності в самої нації, в самих українців, в самих провідників. Я думаю, що ми отримали три посили. По-перше, ми дали аргументи світу, що ця трагедія не є виключно трагедією української нації, що це трагічна сторінка, яку ми повинні вшановувати в усьому світі і знати. По-друге, знаковим є те, що Генеральна конференція ЮНЕСКО приєдналася до вшанування 75-ліття цієї трагедії. По-третє, важливо те, що через цю резолюцію ЮНЕСКО порекомендувало країнам, які прийняли цю резолюцію, зробити все, щоб даний курс історії, дана правда була складовою частиною просвітницьких і навчальних програм в усіх націях світу. Щоб ще глибше пізнати трагічність цієї події в Україні. Я думаю, що це три самі сильні посили, якими ми можемо гордитися. Тому що це стосується нашої трагічної історії і тих настанов, яких ми хотіли, щоб в першу чергу сприйняв світ.

Волошка Л. Трагедія від бездуховності: "Антикризова" коаліція відклала розгляд законопроекту про визнання Голодомору-33 актом геноциду українського народу / Л. Волошка// Сільські вісті. - 2006.- 21 лист.(№135). - С.1,2. Україна вкотре осоромилася, продемонструвавши свою меншовартість, непатріотичність і недолугість усьому світові

Герасимчук В. Недорозказали...: 69% українців вважають Голодомор 1932-1933 років геноцидом / В. Герасимчук// Україна молода. - 2006.- 11 листоп. (№196). - С. 1.Соціологічні дослідження на тему Голодомору в Україні 1932-1933 рр.

Голодомор визнано геноцидом / Інф."УК"// Урядовий кур'єр. - 2006. - 29 лист.(№225). - С.1,4. Питання про розгляд проектів закону про Голодомор Верховна Рада включила до свого порядку денного вчора лише з другої спроби

Гудочник И. Голодомор 1933 г.: поминальная паранойя: Каждый, кто не лишен морали и совести, согласится, что голод 1933 г. (и не только 33-го) - страшная народная трагедия / И. Гудочник// 2000. - 2006. - 17-23 нояб. (№46). - С.F7.

Дзюбенко-Мейс Н. Політичний шабаш на кістках / Н. Дзюбенко-Мейс// День. - 2007.- .26 січ(№13). - С. 4-5. Обговорення постанови Верховної Ради про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом

Зисельс Й. Чи стане Голодомор «урівень» iз Голокостом?: Нотатки у зв’язку з візитом Президента України до Ізраїлю / Й. Зисельс, Г. Хараз. Чи буде Україна і далі наполягати на тому, щоб Ізраїль визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу

Корж В. Віталій Корж: "Закон про голодомор - це іспит на громадянську зрілість суспільства": Одразу після прийняття закону про голодомор, ми звернулися до народного депутата України, члена парламентської фракції БЮТ Віталія Коржа з проханням прокоментувати цей факт / В. Корж// Голос України. - 2007. - 15 лют. (№28). - С.7.

Крамаренко О. Голодомор: пам'ятати чи забути? / О. Крамаренко // День. - 2006 .- 28 вер.(№164). - С. 4.Чому не визнють Голодомор 1932-1933 років актом більшовицького геноциду українців

Крамаренко О. Голодомор-33 - геноцид: Прямі та непрямі докази / О. Крамаренко// Сільські вісті. - 2006. - 17 лист. (№134). - С.1,2. Питання про визнання Голодомору 1932-1933 років більшовицьким геноцидом українців в СРСР досі не вирішене не лише на міжнародному рівні, але й у нашому суспільстві. а причина в тому, що дуже потужні гравці на міжнародній арені і впливові політичні сили в самій Україні, м'яко кажучи, не зхацікавлені в цьому визнанні.Отже проблема потребує серйозного прояснення

Крамаренко О. Чому світ не визнає Голодомор Геноцидом? / О. Крамаренко// День. - 2006 .- 18 жовт. (№178). - С. 4.Черговий заклик міністра закордонних справ Бориса Тарасюка з проханням визнати Голодомор 1932-1933 років актом геноциду українців міжнародна спільнота залишила поза увагою

Лозунько С. Считать ли голод 1932-1933 гг. геноцидом украинцев?: 17 ноября Верховная Рада не стала рассматривать законопроект "О Голодоморе 1932-1933 годов в Украине". Ранее Ющенко внес его как неотложный. На принятии указанного закона президент настаивал до 25 ноября - ко Дню памяти жертв голодомора / С. Лозунько// 2000. - 2006.- 24-30 нояб.(№47). - С. F4-F5. Голодомор як політичний інструмент

Музиченко Я. Голодомор і Голокост: погляд з Америки: визнання українського геноциду і в Україні і в США стане можливим після публічного засудження злочинів коуністичного режиму / Я. Музиченко// Україна молода. - 2006.- 18 серп. (№151). - С. 8-9. Стараннями Держдепартаменту США в Україні шестеро українських істориків відвідали в п'яти американських штатах кращі наукові й просвітницькі осередки, присвячені голодомору

Музиченко Я. Голодна пам'ять: Керівник Центру дослідження геноциду українського народу Василь Марочко переконаний, що визнання Голодомору геноцидом відбуватиметься важко, але стане переломною точкою для зцілення суспільства / Я. Музиченко// Україна молода. - 2006 .- 14 листопт. (№211). - С. 8. Центр дослідження геноциду свою мету бачить у тому, щоб надати розголосу ідеї визнання Голодомору

Попов А. Трагедия истории, не политическая карта: Кажется, чем дальше отодвигается дата голода 33-го, тем больше говорят о нем политики / А. Попов // 2000. - 2006.- 24-30 нояб.(№47). - С.F1, F4-F5. Усім українським трагедіям треба віддати належне. Виняткова ж увага до одного 1933-го об'єктивно обертає цю трагедію в політичну карту. Хоча таке перетворювання також не гідне пам'яті жертв голоду, як і замовчування самого голодомору

Семків В. Пам'ятемор подолано: Учора після 16-ї години Верховна Рада таки спромоглася ухвалити законопроект, яким Голодомор 1932-1933 років визнається геноцидом українського народу / В. Семків // Україна молода. - 2006.- 20 листоп. (№222). - С. 4.

Сірук М. Олександр Сліпченко: Визнання Голодомору актом геноциду - моральний обов'язок перед пам'яттю його жертв / М. Сірук // День. - 2006 .- 22 листоп. (№203). - С. 3. Розмова з Олександром Сліпченко, керівником робочої групи МЗС з проблематики Голодомору

Сірук М. «Ще не вечір»: Три посили Резолюції ЮНЕСКО про «Вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні» / М. Сірук // День. - 2007.- 3 листоп.(№190). - С. 2. - Коментар С.Кульчицького.1 листопада 2007 року 34 сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО, до складу якої входять 193 країни, одноголосно прийняла Резолюцію про «Вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні»

Сидорук А. Голодомор: коли Україна й світ визнають правду?: У ці дні 24 роки тому в ЦК Компартії України пілготували документ, що передбачав боротьбу з "антирадянською компанією" щодо згадок про "штучний голод 30-х років". Ця тема залишається актуальною й сьогодні / А. Сидорук // Україна молода. - 2007.- 6 лют. (№22). - С. 8-9.

Сидорук А. Табу на Голодомор у "постпомаранчевій" Україні?: У нас і досі не опубліковані доповідь американської Комісії з дослідження голоду в Україні й тритомник свідчень жертв страхітливого більшовицького експерименту. Чому? / А. Сидорук// Україна молода. - 2006.- 25 листоп. (№220). - С. 6, 7.

Сидорук А. Як скресала крига неправди й забуття: Правду про Голодомор світ і багато хто в Україні дізнався завдяки діаспорі у США. Чи утвердиться ця правда в Україні? І коли? / А. Сидорук// Україна молода. - 2006.- 2 листоп. (№151). - С. 8-9.З хроніки визнання Голодомором голод 32-33 років в Україні у світі і як на це реагує наша держава

Федоренко Т. Обличчя правди за етнічною ознакою: Росія не вважає геноцидом "так званий голодомор" в Україні / Т. Федоренко // Вечірній Київ. - 2006. - 18 лист. (№215). - С.4. Міністерство закордонних справ Росії не бачить підстав визнавати голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом за етнічною ознакою. Про це йдеться в коментарі департаменту інформації і преси МЗС Росії

Черевко О. Чому не вірять у Голодомор?: Відомо,що історія як суб'єкт вивчення завжди була предметом політичним. І писати її було тим легше, чим менше залишалося очевидців значущої події, які той чи інший висновок істориків могли б заперечити власними свідченнями. Зважаючи на коротку тривалість життя людей в Україні, кількість людей, що пережили в свідомому віці подіїї 1932-1933 р.р., можуть сьогодні обчислюватися якимось десятком тисяч людей, котрі й тепер змушені виживати. Мабуть, в оцінці тих подій так рідко чути саме їхні голоси. Натомість у шаленому портиборстві зійшлися ті, хто Голодомор визнає, і ті, хто його категорично заперечує. А що, як стати поміж ними? / О. Черевко // Сільські вісті. - 2006.- 27 жовт.(№125). - С.1,2.

...Ще не сказана правда: Які питання в першу чургу повинен підняти Інститут національної пам'яті / Підготувала Ю.Кацун // День. - 2006.- 19 трав. (№79). - С. 1, 18. Думки істориків з приводу того, які питання має досліджувати новостворений Інститут національної пам'яті

Цюпа Н. Заради відновлення історичної справедливості: У віторок розглянуто більше десятка законопроектів. Найпромовистішим законодавчим актом, який, без перебільшення, став цього дня у ряд історичних рішень, є закон "Про Голодомор 19332-1933 років в Україні" / Н. Цюпа// Сільські вісті. - 2006. - 30 лист.(№139). - С.1.

Яхно О. Біль і пам'ять / О. Яхно// День. - 2006 .- 28 листоп. (№207). - С. 1. Сьогодні Верховна Рада має розглянути законопроект про Голодомор

Яхно О. І все-таки це сталося!: Верховна Рада визнала Голодомор геноцидом / О. Яхно // День. - 2006.- 29 листоп.(№208). - С. 1.

Свідчення голодомору та спогади

Найпершою ознакою будь- якої цивілізованої нації є наявність у неї історичної пам’яті, передусім, - пам’яті про свої національні трагедії. Саме історична пам’ять є запорукою формування політичної нації, а на її основі вже громадянського суспільства. А в Україні, як показує життя, проблема історичної пам’яті покладена на плечі не державних інституцій, а громадських організацій.І впродовж нашої незалежності самі лише ентузіасти займалися копіткою працею зі збору спогадів очевидців Голодомору 1932-1933 рр. - головного джерела вияву історичної правди про цю трагедію.

Гарькавий П. Геноцид: про це забути неможливо й грішно! / П. Гарькавий // День. - 2007.- 24 листоп.(№205). - С. 8. Про трагічні події 1932-1933 років розповідаєГарькавий П. М., уродженець села Нижній Куркулак Токмакського району Запорізької області

Герасим'юк О. Моя історія про всіх: Я ніколи в житті не пила жолудевий чай. Дитячий пекучий жах охоплює мене, і я все так досі й боюся спробувати, який він - чай із жолудів, що його заварювали попухлі з голоду ті люди / О. Герасим'юк// Сільські вісті. - 2006. - 7 груд. (№142). - С.7.Розповіді про часи голодомору

Гросман В. Василий Гроссман. Голодная казнь: Глава из повести «Все течет» / В. Гросман // День. - 2007.- 23 листоп.(№204). - С. 22-23. Повість «Все тече...» - лебедина пісня російського письменника Василя Гроссмана. Писав він її без надії на прижиттєву публікацію, тому ні в чому не обмежував свою внутрішню свободу. Писав довго - розпочав у 1955 р., а остаточно переробив у 1963-му, коли хрущовська «відлига» вже завершувалася. Твір Гроссмана унікальний з багатьох поглядів: це художній текст, але водночас і трактат, публіцистична «пряма мова». Колись Олесь Адамович, популярний у часи «перебудови» письменник і політик, пристрасно доводив, що настав час «надлітератури». Можливо, «Все тече...» - це і є щось більше за літературу... Василь Гроссман родом iз України, з Бердичева. Безжально аналізуючи природу радянського тоталітаризму (яку він пов’язував з традицією російської деспотії, багатовікової несвободи), автор повісті «Все тече...» не міг, звичайно, обійти страшні часи українського Голодомору. Саме про нього Івану Григоровичу, головному героєві твору, вчорашньому в’язню сталінських таборів, розповідає жінка, яка пережила трагедію. Пропонуємо ознайомитися з розділом із повісті «Все тече...»: в ньому - гроссманівська правда про українське село 1932- 1933 років. Друкується мовою оригіналу.

Фото Бориса Корпусенка «День».

Дещицька Н. Ні крихточки не викину ніколи...: Свідчать літні жінки, яких Бог милував від жахливої смерті / Н. Дещицька// Україна молода. - 2006 .- 30 листопт. (№223). - С. 10.Свідки Голодомору

Долгова В. Спогади зі смаком бур'яну: Вчителька з 40-річним стажем переконана: червона влада вчинила Голодомор, аби знесилити і втримати у своїй владі українців / В. Долгова// Україна молода. - 2006.- 22 листоп. (№217). - С. 7.Спогади про Голодомор в Україні 1932-1933 рр. 80-річної Марії Балас

Дражевська Л. Діти - 1933 - голод: із спогадів - переслано Радіо-Свободою на Україну / Л. Дражевська// Рідна школа. - 2007. №5. - С. 6-7.
Кудряченко А. Голодомор в Україні за баченням тогочасних німецьких дипломатів / А. Кудряченко// День. - 2006 .- 25 листоп. (№206). - С. 4. - Закінчення див. №208. До Дня пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій в Україні

Людний Ф. Трагедія, яка закарбувалася на все життя: Голодомор 1932-1933 рр.- справжній геноцид українського народу. Так думаю я, переживши цю сумну надзвичайно тяжку і непоправну трагедяю українського народу. У 1933 році мені йшов сьомий рік... / Ф. Людний// Голос України. - 2007. - 12 січ.(№4). - С.14. Щоденник спогадів

Магрицька І. Полiтична нацiя та пам’ять: Луганськi ентузiасти дослiдили за чотири роки 170 сiл, що постраждали... / І. Магрицька // День. - 2007.- 10 жовт.(№172). - С. 4. Голодомор 1932-1933 рр. в Україні

Нелін М. Жахів голоду не забути / М. Нелін// Сільські вісті. - 2006. - 1 груд.(№140). - С.2.Спогади

 

Конфіскація майна та худоби в с. Удачне Гришинського району на Донеччині. Початок 30-х рр.
Фото М. М. Железняка.

Нечипоренко М. Голодомор 1932-1933 років: забуттю не підлягає / М. Нечипоренко, Г. Куценко, П. Вакулюк // Сільські вісті. - 2007. - 23 лист.(№134). - С. 3. Розповіді про голодомор

Різник О. Золото для диктатури пролетаріату: Життя людини цінувалося менше за колосок / О. Різник// Україна молода. - 2006.- 23 листоп. (№218). - С. 11. Спогади про Голодомор в Україні 1932-1933 рр.

Срибенко В. Смак листя: пам'ятає досі моя мама / В. Срибенко // Україна молода. - 2006.- 23 листоп. (№218). - С. 11. Спогади про Голодомор в Україні 1932-1933 рр.

Урок Сталіна - страшний: Свідчення про Голодомор 1932-1933 років, який пережила батьківська родина письменника-правдоборця Олеся Бердника / Підготувала Тетяна Коробкова // Сільські вісті. - 2007. - 10 серп.(№89). - С. 5.

Федорина А. Три книги 1933 року: Село Піски зберегло для України унікальні свідчення Голодомору / А. Федорина // Україна молода. - 2007.- 11 кві. (№65). - С. 10. Недавно знайдені документи Піщанської сільради, датовані 1933 роком, можуть пролити світло на трагедію Голодомору не лише в цьому селі

Шаповал Ю. І голод, і терор. Служба безпеки України оприлюднює недоступні раніше архівні документи / Ю. Шаповал // Дзеркало тижня. - 2007.- 24 серп.(№31). - С. 22. Сьогодні завдяки науково-документальній книзі «Розсекречена пам’ять. Голодомор 1932—33 років в Україні в документах ГПУ-НКВД» (щойно вийшла в київському видавництві «Стилос») усі зацікавлені, зокрема науковці, можуть ознайомитися з документами і матеріалами, які є свідченням тих інфернальних для долі українського селянства часів

Шаповал Ю. «Листи з Харкова»: Правда про Голодомор очима італійських дипломатів / Ю. Шаповал, Г. Хараз// День. - 2007.- 16 листоп.(№199). - С. 4, 5. Юрій Шаповал про працю Андреа Граціозі "Листи з Харкова"- результати досліджень Голодомору - Архівні документи, звіти італійських консулів в Україні 30-х років минулого століття опубліковані вже давно в Америці, Італії, Франції

Шмиг Л. Страшно згадувати... Але забувати не маємо права: Тема Голодомору 1932-33 років для журналістів нашої газети особлива. Ще у 80-х роках минулого століття "Сільські вісті" першими з тогочасних друкованих ЗМІ - усепереч волі стражів компартійної ідеології - відкрили тему Голодомору. Матеріали, зібрані через газету, лягли в основу книги-меморіалу "33-й: голод", підготовленої письменником В.Маняком та журналісткою Л.Коваленко, відзначеної Національною премією ім.Т.Г.Шевченка / Л. Шмиг // Сільські вісті. - 2007. - 16 лют.(№19). - С.1. Останнім часом потік листів до газети на цю тему, який, до речі, ніколи не зупинявся, значно зріс. Що ж змусило людей згадувати ті страшні часи?
Які ж ми є, українці?...: Голодомори в житті й творчості Григора Тютюнника // Літературна Україна. - 2007. - 14 черв.(№22). - С. 1, 7.

Література по темі

Барка В. К. Жовтий князь: Роман / Очерет, Василь Костянтинович; Передмова М.Жулинського. - К.: Дніпро, 1991. - 266 с.

Веселова, О. М. Голодомор в Україні, 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947: Злочини проти народу / Веселова, Олександра Михайлівна, Марочко, Василь Іванович, Мовчан, Ольга Миколаївна. - 2-ге вид., допов. - К. - Нью-Йорк : Вид-во М.П.Коць, 2000. - 274 с

Воля, Олесь. Мор: Книга буття України / Воля, Олесь; Худож. С.Білай. - К.: Дорога Правди, 1993. - 432 с.

Голод 1932-1933 років на Україні: Очима істориків, мовою документів / Під ред. Ф.М.Рудича; Упоряд. Р.Я.Пиріга. - К.: Видавництво політичної літератури України, 1990. - 605 с.

Голод-геноцид 1933 року в Україні: Історико-політологічний аналіз соціально-демографічних та морально-психологічних наслідків; Міжнарода науково-теоретична конференція, Київ, 28 листопада.1998р.; Матеріали / Рекол.: С.Кульчицький та ін. - К. - Нью-Йорк : Вид-во М.П.Коць, 2000. - 536 с.

Гудима, Андрій Дмитрович. Кара без вини: Роман / Гудима, Андрій Дмитрович; Худож. Ю.В.Кузнєцова; Під ред. І.І.Оржеховської. - К. : Урожай, 1993. - 288 с.

Гуцало, Євген Пилипович. Сльози божої матері: Повісті / Гуцало, Євген Пилипович ; Під ред. Н.О.Паняєвої. - К.: Молодь, 1990. - 264 с.

Даниленко, Віктор Михайлович. Сталінізм на Україні: 20-30-ті роки / Даниленко, Віктор Михайлович, Касьянов, Георгій Володимирович, Кульчицький, Станіслав Владиславович; Під ред. С.О.Васильченко. - К.: Либідь, 1991. - 344 с.

Загребельний, Павло Архипович. Тисячолітній Миколай: Роман / Загребельний, Павло Архипович ; Під ред. Т.П.Гуменюк. - К.: Фірма "Довіра", 1994. - 636 с.

Збанацький, Юрій Оліферович. Ошукана віра: Невигадані оповідання, збережені в пам'яті Каленика Стратоновича Переплигнигопченка, учителя сільської школи / Збанацький, Юрій Оліферович ; Худож. С.Цилов; Під ред. П.Л.Швеця. - К.: Радянський письменник, 1989. - 333 с.

Колективізація і голод на Україні 1929-1933 рр.: Збірник документів і матеріалів / Упоряд., передм. та коментарі Г.М.Михайличенка, Є.П.Шаталіної; Під ред. С.В.Кульчицького. - К. : Наукова думка, 1992. - 736 с.

Конквест, Роберт. Жнива скорботи: Радянська колективізація і голодомор / Конквест, Роберт ; Під ред. С.Головко. - К.: Либідь, 1993. - 384 с.

Кульчицький, Станіслав Владиславович. 1933: трагедія голоду / Кульчицький, Станіслав Владиславович; Під ред. Г.В.Баришевої, Я.О.Гулько. - К.: Знання, 1989. - 48 с.

Кульчицький, Станіслав Владиславович. Ціна "Великого перелому" / Кульчицький, Станіслав Владиславович; Під ред. С.М.Багмета, А.Л.Коміренко. - К.: Україна, 1991. - 431 с.

Лаврів, Петро Іванович. Історія Південно-Східної України / Лаврів, Петро Іванович; Під ред. В.М.Камінської, А.В.Санцевича; Передм. І.Дзюби. - К.: Видавництво ім. Олени Теліги, 1996. - 192 с. - Використана література: с.183.

Международная Комиссия по расследованию голода на Украине 1932-1933 годов: Итоговый отчет 1990 год: Русскоязычное издание отчета Комиссии осуществляется в связи с 60-летием трагических событий 1932-33 гг. в истории украинского народа / Под ред. В.Б.Евтуха; Пер. с англ. - К.: УкрЦЭНДИСИ; Инициал, 1992. - 192 с.

Медведев, Рой А. О Сталине и сталинизме / Медведев, Рой А. ; Под ред. Е.Л.Левиной, Е.Н.Самойло. - М.: Прогресс, 1990. - 488 с. - От автора: с.5; Указатель имен: с.463.

Міщенко, Олександр Володимирович. Безкровна війна: Книга свідчень / Міщенко, Олександр Володимирович; Передм. О.Гончара; Худож. С.І.Бівай. - К.: Молодь, 1991. - 176 с.

Нанiїв, Павло Iванович. Лозинова труна: Документально-біографічні повісті та оповідання / Нанiїв, Павло Iванович ; Ред. В.Зленко. - 276 с.

Пам'ять століть. №3 (42) 2003: Україна: Геноцид культури - геноцид народу / Під ред. А.Денисенка, С.Грабара. - К.: Пам'ять століть, 2003. - 160 с.

Про минуле заради майбутнього/ Під ред. І.Ф.Кураса; Упорядк. Ю.І.Шаповала. - К.: Видавництво при Київському державному універсситеті, 1989. - 408 с.

Сторінки історії України ХХ століття: Посібник для вчителя / Під ред. С.В.Кульчицького; Упоряд. В.П.Шевчука, А.А.Чуба, Н.А.Дехтярьова. - К.: Освіта, 1992. - 336 с.

33-й: голод: Народна Книга-Меморіал / Упоряд. Л.Б.Коваленко, В.А.Маняк; Передм. та післямова В.А.Маняка, Л.Коваленко. - К.: Радянський писменник, 1991. - 584 с.

Український голокост 1932-1933: Свідчення тих, хто вижив / Упорядник о. Юрій Мицик. - К.: КМ Академія, 2003. - 296 с. - Трагедія Голодомору у спогадах очевидців/Д.Табачник:с.5; Від упорядника: с.7; Додатки: с.246.

Шаповал, Юрій Іванович. Україна 20-50-х років: сторінки ненаписаної історії / Шаповал, Юрій Іванович; Під ред. І.Ф.Кураса. - К.: Наукова думка, 1993. - 352 с.

Інтернет - ресурси

www.president.gov.ua/content/150_1.html - 33k
До 75-х роковин Голодомору в Україні
Офіційне інтернет-представництво Президена України Віктора Ющенка. Сторінка щодо дій української влади з ушанування пам’яті жертв голодоморів та визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом в Україні

golodomor.ukrinform.com/ - 13k 
УкрІнформ | Голодомор в Україні 1932-1933
сайт "Голодомор в Україні 1932-1933"
Добірка матеріалів про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні. Articles and photos about Great Famine ( Holodomor ) in Ukraine in 1932-33

www.golodomor.org.ua/ - 18k
Уроки історії: Голодомор 1932-33 гг.
Цей сайт створений за підтримки Міжнародного фонду „Україна 3000” (Голова Наглядової Ради - Катерина Ющенко) у рамках спеціалізованої програми, завданням якої є донесення правди про голодомор до народу України, створення умов для визнання голодомору актом геноциду проти української нації, а також підтримка різних проектів, які сприятимуть формуванню фундаментальної науково-дослідної бази з вивчення різних аспектів історії голодомору.
Проект присвячений жертвам голодомору в Україні в 1932-33 рр.

uk.wikipedia.org/wiki
Голодомор в Україні 1932-1933 — Вікіпедія
Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії

www.archives.gov.ua/Sections/Famine/ - 23k
Геноцид українського народу: Голодомор 1932–1933 рр.
Спеціальний розділ офіційного веб-порталу Державного комітету архівів України

Періодична пресса

http://www.day.kiev.ua/   -  сайт   газети «День»

http://www.dt.ua/  -  сайт  Міжнародного суспільно-політичного тижневика «Дзеркало тижня»

http://www.vechirka.kiev.ua/  -  Електронна версія газети «Вечірній Київ»

http://www.news2000.kiev.ua/  -  Інтернет –портал Щотижневика «2000»

http://www.kp.kiev.ua/   -  сайт газети  «Комсомольская  правда в Украине»

http://www.korespondent.net/   -  сайт Української мережи новин «Кореспондент»

http://www.umoloda.kiev.ua/  -  Електронна версія газети «Україна молода»

http://www.golos.com.ua/       Електронна версія газети        Голос України

uamedia.visti.net  -  UAMEDIA.VISTI.NET: Українська преса в Internet Урядовий Кур'єр, Молодь України, Київська Правда, Сільські Вісті, Робітнича Газета, Закон і Бізнес

http://kreschatic.kiev.ua/  -  сайт газети київської міської ради «Хрещатик»

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ