Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Право на власну долю»

Поділіться цією сторінкою:

Про історію Магдебурзького права в місті Києві

Бібліографічний список статей до 530-ї річниці із часу надання Магдебурзького права місту Києву

"Немає щастя без свободи, свободи без самоврядування,

самоврядування — без конституційності, конституційності — 

без моралі, й жодного з цих великих благ — без сталості і ладу".

Клінтон Росистор, американський конституціоналіст

Магдебу́рзьке пра́во (німе́цьке, або тевтонське, міське́ пра́во) — одна з найпоширеніших правових систем міського самоврядування у Центральній Європі у середні віки, яка поширилася і на українські населені пункти, починаючи з XIII століття.

У 1494 році місто Київ, як компенсацію за втрачене автономне князівство, отримує замість вічового устрою міське управління за німецьким (маґдебурзьким) правом. “Уставна грамота” 1494 року, видана місту Києву Великим Литовським князем Олександром значно обмежувала права воєвод, які призначались князем, і розширювала права громадян міста.

Надання Києву маґдебурзького права в повному обсязі відбулося у 1497-1499 роках.

Маґдебурзьке право (в деяких історичних документах має назву німецьке або саксонське право) передбачало надання громаді міста права запровадити систему міського самоврядування на зразок управління німецьким містом Маґдебургом.

Надання маґдебурзького права означало новий етап у розвитку місцевого самоврядування в місті Києві – європеїзація міського управління на зразок західноєвропейських міст.

Правовими наслідками отримання Києвом маґдебурзького права стали: відміна звичаєвого народного (копного) права, обмеження прав місцевої державної адміністрації (воєвод, намісників тощо), обрання власного органу міського самоврядування - магістрату, який складався із двох колегій ради (адміністративний орган) та лави (судовий орган). Раду магістрату очолював бурмістр, колегію лавників війт.

Право бути обраними до магістрату мали жителі міста “добрі, розумні, осілі в місті, віком від 25 до 70 років, не дуже багаті і не дуже бідні, з доброю славою, законнонароджені, охороняючі справедливість та правду, такі що не мають жадібності та злості, не лихварі, не двоєжонці тощо”.

Магістрат відав усіма міськими справами адміністративними, фінансовими, господарськими, правовими, судовими, військовими тощо. Магістрат мав свого зодчого (архітектора), міську охорону, а також власні збройні підрозділи. Так, місто Київ мало свою кавалерію під назвою “Золота корогва”.

Міська скарбниця наповнювалась за рахунок податків (з купців та ремісників), чинних мит (торгових - з товарів, вагових - від ваги, помірних від міри, мостових тощо), оренди міського майна (млини, лазні, гостинні двори, броварні). Добрі прибутки місту надходили від гуральництва та шинків.

Київський магістрат регулював ціни на всі споживчі товари і крам, карав перекупників, контролював точність ваг і мір, забороняв азартні ігри, заарештовував волоцюг та жебраків. Магістрат утримував міську лікарню, народне училище, віспяний будинок, пожежну команду та міських музик.

Магістрат щорічно звітував перед громадою про прибутки та видатки міста.

Маґдебурзьке право було основою місцевого самоврядування міста Києва впродовж 340 років (до 1835 року).

Наприкінці 18 ст. російська імператриця Катерина II зняла Магдебурзькі привілеї з міста. 1802 року Олександр І відновив Маґдебурзьке право у Києві. Згодом на честь цієї події містяни зібрали кошти і встановили каплицю та пам'ятник з фонтаном Пам'ятник Магдебурзькому праву. Автор монумента київський архітектор Андрій Меленський. Остаточна ліквідація Маґдебурзького права в містах Центральної і Лівобережної України відбулась у 1831 р. (у Києві – 1834 року), а на західноукраїнських землях у 1786 році.

Колона Магдебурзького права — найстарший монумент Києва. Вид 1802 р. Фото: Київська фундація культури

Детальніше: https://kyivcity.gov.ua/kyiv_ta_miska_vlada/pro_kyiv/z_istori_samovryaduvannya_mista/#

                                                                       Магдебурзьке право в Києві

Бібліографія статей (подано в алфавіті авторів)

Асадчева, Тетяна. В музеї на Поштовій розкажуть про історію Магдебурзького права у Києві [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/82848/ / Асадчева, Тетяна // Вечірній Київ. - 2023. - 17 трав. Київ одержав магдебурзьке право ще наприкінці 1490-х років. Історики вважають, що справжній період розквіту самоврядування у нашому місті припадає саме на період 1648-1686 роки, коли ні гетьмани, ні царські воєводи майже не втручалися у питання міського життя

Асадчева, Тетяна. «Київрада» за часів Речі Посполитої: війт, бурмістри та «майдеборчики» [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/68981/: становлення та розвиток місцевої влади Києва мають надзвичайно давню історію / Асадчева, Тетяна // Вечірній Київ. - 2022. - 7 груд. Яскрава сторінка історії розвитку самоврядних інстуцій нашого міста пов’язана з одержанням Києвом магдебургського права наприкінці XV століття. Вважається, що цей привілей місто одержало у якості компенсації за втрачене автономне князівство, набувши замість цього міське управління за німецьким (маґдебурзьким) правом. На жаль, оригінал документ не зберігся, а відсутність будь-яких його копій вже тривалий час викликає дискусії щодо визначення точної дати його одержання

Васьків, Ольга. Київ отримав унікальну пільгу [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/history/_kiyiv-otrimav-unikalnu-pilgu/1035297 / Васьків, Ольга // Gazeta.ua. - 2021. - 4 черв. Київ 4 червня 1500-го звільнили від усіх торгових мит. Це передбачало маґдебурське право, яке діяло в місті до 1835 року. Наприкінці XVIII ст. Катерина II зняла привілеї міста, приєднавши його до Малоросії. 1802-го Олександр І відновив Маґдебурзьке право. 1835 року Микола І остаточно скасував його

Кальницкий, Михаил. Город с привилегиями [Текст] / Кальницкий, Михаил // Комсомольская правда в Украине. - 2012. - 27 сент. (№213). - С. 16. Найстаріший монумент Києва, що стоїть біля Набережного шосе, було відкрито рівно 210 років тому - 15 (27) вересня 1802 року. Він нагадує про часи міської автономії киян за Магдебурзьким правом

Марусик, Тарас. Про магдебурзьке право (частина друга): особливості здійснення маґдебурзького права в Києві [Електронний ресурс] / Радіо Свобода. – Електрон. дані. – 2007. – Режим доступу https://www.radiosvoboda.org/a/959863.html; https://www.radiosvoboda.org/a/959851.html. - Заголовок з титул. екрану.

Маґдебурзьке право було запроваджене у понад 80-ти містах Центральної і Східної Європи. В Україні маґдебурзьке право з’явилося спочатку в Галичині і на Волині, відтак у Києві і поширилося в XVI-XVIІ столітті на Наддніпрянщину і Лівобережну Україну – аж до Чернігова, Чигирина, Миргорода і Ніжина. Лише на тодішній Київщині нараховувалося 13 міст. Звичайно, ключовим містом серед тих, які отримали маґдебурзький привілей, була українська столиця – Київ. Про це Радіо Свобода детально розповіла кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії НАН України Наталя Білоус

Павко, Анатолій. Магдебурзьке право в Києві: повчальні уроки [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/351669 / Павко, Анатолій // Голос України. - 2021. - 30 вер. (№186). - С. 23. Глибоке, всебічне дослідження питання про роль та значення магдебурзького права в українських містах в добу феодалізму та раннього капіталізму, зокрема в Києві, для становлення самоврядних інституцій у нашій країні на сучасному етапі її розвитку є важливим напрямом новітніх історико-правових студій та дискурсів

Пам'ятна монета "500-річчя магдебурзького права Києва"

                                  

Реверс:

На реверсі монет зображено монумент Магдебурзького права у Києві (арх. А.Меленський, 1802-1808). Написи: МАГДЕБУРЗЬКЕ ПРАВО КИЄВА і 500 РОКІВ. 

Аверс:

На аверсі монет в орнаменті, створеному за мотивами дизайну печаток київського магістрату 17 ст., зображено малий Державний Герб України. Написи на монеті зі срібла: УКРАЇНА, 10 ГРИВЕНЬ, 1999 та позначення і проба дорогоцінного металу Ag 925 та його вага у чистоті 31,1. Написи на монеті з нейзильберу: УКРАЇНА , 5, ГРИВЕНЬ , 1999.

Художник: Соломінський Юрій
Скульптор: Дем'яненко Володимир

Література до теми з фондів Молодіжної бібліотеки

Антонович, Володимир Бонiфатiйович. Коротка історія Козаччини [Текст] : З ілюстраціями і картою України / Антонович, Володимир Бонiфатiйович; Передм. В.Сімоновича; Вступ. сл. авт.; Худож. Є.І.Муштенко. - К. : Видавництво "Україна", 1991. - 158 с.

Антонович, Володимир Бонiфатiйович. Про козацькі часи на Україні [Текст] / Антонович, Володимир Бонiфатiйович; Передм. В.Симовича; Післям. М.Ф.Слабошпицького; Комент. С.Д.Василюк, І.Б.Гирича; Вступ. сл. авт.; Худож. В.С.Василенко. - К.: Видавництво художньої літератури "Дніпро", 1991. - 238 с.

Воронкова, Валентина Григорівна. Муніципальний менеджмент [Текст]: Навчальний посібник / Воронкова, Валентина Григорівна. - К.: Професіонал, 2004. - 256 с

Енциклопедія українознавства [Текст] . Т.4. - Репринтне вiдтворення видання 1955-1984 рр. - К.: Глобус, 1996. - 395 с.

Музиченко, Петро Павлович. Історія держави і права України [Текст]: Навчальний посібник / Музиченко, Петро Павлович; Післям. авт. - Вид.2-ге, випр. і доп. - К.: Знання, 2000. - 662 с.

 

 

Гирич, Ігор Борисович. Магдебурзьке серце Києва [Текст]: Науково-популярне видання / Гирич, Ігор Борисович; Під ред. С.Головко, А.Венцковський. - К.: Либідь, 2014. - 88 с.

Поділ із цілковитою підставою іменують магдебурзьким серцем Києва, шануючи ознаку нашої традиційної європейськості. Багатий на фактаж і яскраві, постаті культурологічний нарис історика І. Гирича одна з розвідок серії «Твій Київ». Книжку ілюстровано архівними світлинами й сучасними зображеннями пам'яток унікального історичного району столиці

 

 

 

 

Сорока, Юрій. 100 важливих подій історії України [Текст] / Сорока, Юрій Володимирович; Худож. - оформлювач О.А.Гугалова-Мєшкова. - Харків: Фоліо, 2018. - 205 с.

У цьому виданні ми спробували зібрати події, які сформували ту Україну, котру ми знаємо зараз, і які сприятимуть її розвиткові й надалі. Голос минулого промовляє до нас із десятків літописів, документів та історичних розвідок. Відчайдушні герої, незламні воїни, талановиті творці, видатні політичні діячі, геніальні філософи та науковці — ось хто творив історію нашої країни. І, звичайно, треба, щоб про них та їхні досягнення дізналось якомога більше наших громадян. Ця книга є спробою об’єднати під однією обкладинкою найвагоміші моменти нашої історичної спадщини і продемонструвати, що, попри все, Україна пам’ятає своє минуле і має намір, враховуючи свій багатющий історичний досвід, будувати власне щасливе майбутнє

 

 

WEBліографія

http://www.library.univ.kiev.ua/ukr/files/2024/20240521-1.pdf  530 років від часу надання Києву Магдебурзького права

http://pli.nlu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/03/Джерела-магдебурзького-права.pdf   –  Джерела магдебурзького права

https://www.youtube.com/watch?v=cJO6GeDXmJk  –  Головне право Києва. Історія Магдебурського права Історія України від імені Т.Г. Шевченка

https://cdiak.archives.gov.ua/v_Mahdeburzke_pravo.php  – Магдебурзьке право міста Києва

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v8710500-99#Text  –  Про випуск в обіг ювілейної монети 500-річчя магдебурзького права Києва

Інтернет-ресурси

https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ