Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Лицар, воїн, захисник»

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний список до Дня захисника України

«У багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, що Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!»

Петро Порошенко, 24 серпня 2014 р.

Президент України 14 жовтня 2014 року підписав Указ № 806/2014, яким встановлено свято День захисника України, що відзначатиметься щорічно.
Відзначення Дня захисника України 14 жовтня є близьким до ідеального, і на користь цього є три причини:

До речі, у всіх документах козацької доби саме на Покрову збиралися найважливіші козацькі ради, де приймалися рішення, чи брати участь у якихось військових діях, чи ні.

Президент Петро Порошенко запропонував відзначати свято Дня захисника України, яке вперше країна святкувала 14 жовтня 2014 року, під гаслом "Сила нескорених".

Під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції Глава держави зазначив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором.

Рішення було прийнято на основі того що, спираючись на історичні традиції вшанування українського війська, тисячолітня християнська традиція, історія українського козацтва та визвольних рухів є невід’ємним спадком Незалежної України. Скидаючи тягар радянських «свят», українці започатковують свої нові святкування для героїзації своїх воїнів та захисників Батьківщини, котрі не суперечать історії українського народу. Однак у свята є й інший підтекст: він продиктований тенденціями декомунізації у суспільстві, які посилилися і які влада намагається відчувати, щоб хоч тут йти в ногу з вимогами народу.

Указ
Президента
України
Про День захисника України

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості постановляю:

  1. Установити в Україні свято – День захисника України, яке відзначати щорічно 14 жовтня.
  2. Визнати таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 23 лютого 1999 року № 202

 

Президент України П.Порошенко

м. Київ
14 жовтня 2014 року
№ 806/2014

Історична довідка

14 жовтня церквами східного обряду (православними та греко-католиками) відзначається Покрова Пресвятої Богородиці. Походження свята пов’язане із легендою про захист Богородицею своїм покровом Константинополя.

В українській традиції – це свято тісно пов’язується з ідеями захисту від ворогів. У «Літописі Руському» згадується, що князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Землю Руську під покров Божої Матері. Велика кількість православних церков, побудованих у княжі і козацькі часи, були присвячені пошануванню Богородиці.

Покрова Пресвятої Богородиці була одним із найголовніших свят запорозьких козаків. Відомий дослідник Запоріжжя Дмитро Яворницький писав: «…під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі». Для запорозьких козаків це свято було храмовим, адже у центрі козацької твердині завжди стояла Покровська церква. Вона була священною для кожного січовика – від її порога вони вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів. Саме на свято Покрови козаки проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.

Значного поширення культ Покрови набув і в Українській козацькій державі – Гетьманщині. Найактивніше будівництво церков та іконописання, пов'язаних з Покровою, припадає на добу гетьманування Івана Мазепи.

Завдячуючи шанобливому ставленню українського козацтва, за святом закріпилася ще й друга назва – Козацька Покрова, а у свідомості народу воно почало асоціюватися з такими поняттями, як військова честь, звитяга, мужність та лицарство.

У ХХ столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія».

У 1999 році Указом Президента 14 жовтня встановлено як День Українського козацтва. Враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та вагомий внесок у сучасний процес державотворення незалежна Україна – держава і народ – є нащадками Київської Русі, козацтва, збройних формувань УНР та ЗУНР, визвольного руху та тисячолітньої християнської традиції

Бібліографія статей
(подано в алфавітному порядку)

Вітер, Ольга. Вони боронять рідну землю, а військові священики – їхні душі [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/259951: завтра – День захисника України і свято Покрови Пресвятої Богородиці / Вітер, Ольга // Голос України. – 2015. - 13 жовт. (№190). – С. 1, 4. Дату народження захисників незалежної держави обрано з огляду на історичні традиції вшанування українського козацтва та визвольних рухів. Цей день православні та греко-католики присвячують святкуванню Покрови Пресвятої Богородиці, яка тісно пов’язана з ідеєю захисту від ворогів. Поєднання цих двох свят дає велику духовну допомогу нашому війську.

Леонов, Іван. Сила нескорених [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2719/116/95195/: завтра Україна вперше відзначатиме День захисника України на державному рівні / Леонов, Іван // Україна молода. – 2015. – 13 жовт. (№132). – С. 2. День захисника України відтепер є державним святом і неробочим днем, яке відзначається 14 жовтня, у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас iз Днем Українського козацтва. Також саме цей день традиційно вважається днем створення Української повстанської армії (УПА) – військово-політичної формації українського визвольного руху. Отже, вибір дати 14 жовтня для святкування Дня захисника України є історичною традицією вшанування українського війська саме на Покрову. Президент Порошенко, виступаючи на форумі учасників АТО, запропонував відзначати свято Дня захисника України під гаслом «Сила нескорених». Адже саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором

Міністр оборони України Степан Полторак: «Ми розпочали великий шлях з розбудови сучасних добре підготовлених Збройних сил» [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/stepan-poltorak-mi-rozpochali-velikij-shlyah-z-roz/ / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2015. - 13 жовт. (№190). - С. 8-9. Україні доводиться розбудовувати Збройні сили, змінювати підходи у діяльності Міністерства оборони і водночас вести бойові дії. Як вдається виконувати це нелегке завдання «УК» розповів міністр оборони Степан Полторак

Наливайко, Валерія. Покров захисникам [Електронний ресурс] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2544/116/89911/: 14 жовтня під святом Покрови Пресвятої Богородиці українці відзначили День захисника України, встановлений Президентом України замість 23 лютого / Наливайко, Валерія , Остерська, Марія // Україна молода. – 2014. – 15 жовт. (№152). В усі часи українські воїни, починаючи від козаків і закінчуючи солдатами УПА, для своїх звитяг просили благословення і захисту у Пресвятої Богородиці.

Українське військо щодня змінюється на краще [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/ukrayinske-vijsko-shodnya-zminyuyetsya-na-krashe/: уряд розпочав кардинальну модернізацію Збройних сил / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. – 2015. – 13 жовт. (№190). – С. 10-11. Події останнього року показали, що кадрова система оборонного відомства потребує реформування, до того ж невідкладного. Проблема виявила свою очевидність в умовах бойових дій, які стали складним екзаменом. Але саме вони дали змогу молодим хлопцям, які були задіяні під час АТО, виявити ініціативу, показати уміння швидко приймати рішення у бойовій обстановці, виконувати стратегічні і тактичні завдання.

Звання в українському війську

Мандзюк, Денис. Отаман, осавул, хорунжий, бунчужний, курінний [Текст]: які звання потрібні українському війську / Мандзюк, Денис // Країна. – 2015. – 6 серп. (№30). – С. 28-29

Плахта, Дмитро. Відірватись від радянщини [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/vidirvatys-vid-radyanshchyny/: або Про системи військових звань як невід’ємну складову процесу реформи української армії / Плахта, Дмитро // День. – 2015. – 17 вер. (№168). 14 жовтня, українці вперше за час своєї незалежності відзначатимуть День захисника України на рівні державного свята. Саме у цей день символічно було б підбити підсумки дерадянізації української армії за рік. Понад місяць минуло з тих пір, як Президент попросив РНБО та Міністерство оборони надати йому законодавчі пропозиції щодо запровадження нових військових звань. Як правильно підійти до проведення реформи системи військових звань? Із цим запитання «День» звернувся до експертів

Памятна монета «День захисника України»

12 жовтня 2015 року, Національний банк вводить в обіг 50 тисяч штук 5-гривневих монет "День захисника України". Монета присвячена вшануванню мужності та героїзму, нескореності й волелюбності борців за національну справу усіх поколінь та Дню захисника України.

Це свято за історичною традицією відзначається 14 жовтня – у день Покрови Пресвятої Богородиці, за яким закріпилася ще й друга назва – Козацька Покрова та асоціюється з такими поняттями, як честь, звитяга, мужність та лицарство. Образ Божої Матері, яка тримає білу довгу покрову, став своєрідним оберегом України, символом її споконвічного прагнення до встановлення злагоди і миру.

На аверсі монети на тлі орнаменту розміщено: постать Пресвятої Богородиці, під омофором якої козаки (ліворуч) та сучасні воїни-захисники (праворуч); малий Державний Герб України (ліворуч); угорі півколом написи: УКРАЇНА, 2015, П`ЯТЬ ГРИВЕНЬ – та логотип Монетного двору Національного банку України (праворуч).

На реверсі монети на тлі камуфляжу (використано тамподрук) стилізовано зображено тризуб – Знак Княжої Держави Володимира Великого, угорі написи півколом: ЗА ЧЕСТЬ! ЗА СЛАВУ! ЗА НАРОД!

 

Художник: Таран Володимир, Харук Олександр, Харук Сергій
Скульптор: Атаманчук Володимир, Іваненко Святослав

Інф. НБУ

Інтернет ресурси

https://day.kyiv.ua/uk – сайт газети «День»
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
http://www.umoloda.kiev.ua – сайт газети «Україна молода»
http://www.ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»
http://www.president.gov.ua/news/gaslom-dnya-zahisnika-ukrayini-yakij-vpershe-vidznachatimets-36119   – сайт Президента України
https://bank.gov.ua/control/uk/currentmoney/cmcoin/details?coin_id=686  – сайт Національного банку України
http://gre4ka.info/suspilstvo/21479-den-zakhysnyka-ukrainy-sviatkuiemo-14-zhovtnia – сайт інф. порталу «Гречка»
http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=30 – сайт «Ділова мова»

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ