Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Велотерапія

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до Всесвітнього дня велосипеда

Історична довідка

Велосипед – це дуже тихий, надійний, корисний для здоров’я і екологічний вид транспорту. У багатьох країнах світу є розвинена інфраструктура для велосипедистів, а велосипед вважається повноцінним видом транспорту нарівні з автомобілем. На честь цього корисного винаходу встановлено свято 3 червня.

Всесвітній день велосипеда (World Bicycle Day) – свято проголошено Генеральною Асамблеєю ООН 12 квітня 2018 року (резолюція 72/272).

Співавторами документу виступили 56 країн світу. Зрештою Генасамблея ООН, підтверджуючи унікальність, давню історію і багатофункціональність велосипеда, підтримала цю ідею. Таким чином, ООН закликала держави приділяти велосипеду належне місце в стратегіях розвитку регіонів.

Ініціатором заснування свята став соціолог Лешек Сібільський разом зі своїми студентами. Юнаком Сібільський входив у національну збірну Польщі з велоспорту, тож не дивно, що саме він став популяризатором велосипеда та засновником свята. Сібільский та його учні провели медіакампанію, в якій намагались звернути увагу на велосипед не лише як на засіб поліпшення фізичного і психічного здоров’я, але й на формування в суспільстві культури руху на велосипеді та підвищення безпеки на дорозі.

Як відомо, велосипед є простим, недорогим, надійним, екологічно чистим і прийнятним видом транспорту, використання якого сприяє дбайливому ставленню до навколишнього середовища та підтримання здоров’я.

Виходячи з цього, ООН закликала держави-учасниці брати до уваги передову практику і засоби для пропаганди користі велосипеда серед всіх членів суспільства і в зв’язку з цим вітає ініціативи з організації велопробігів на національному та місцевому рівнях в якості засобу поліпшення фізичного та психічного здоров’я, а також формуванню в суспільстві культури їзди на велосипеді.

Європа стрімко пересідає на велосипеди, рятуючи навколишнє середовище та власне здоров'я. Велосипед, як «народний» засіб пересування, завойовує неабияку популярність у європейців. Найбільша кількість велосипедистів – понад 90% населення – у Нідерландах. В Амстердамі побудовано понад 400 кілометрів велодоріжок. На другому місці – Данія, де понад 80% людей мають двоколісний транспорт. Трійку лідерів з розвитку велоруху замикає Німеччина, де на велосипедах їздять понад 75% населення.

Україна поки що не входить у першу 10-ку країн, які можна назвати «велосипедними», але статистика показує, що щороку популярність цього транспорту швидко зростає. За даними Асоціації велосипедистів Києва, у столиці України за 2018 рік кількість велосипедистів зросла на 40%.

Ось чому відзначається Всесвітній день велосипеда

Збільшення використання велосипедів означає зниження викидів парникових газів: їзда на велосипеді сприяє зменшенню викидів вуглекислого газу, оскільки має внутрішню цінність нульових викидів.

Велоспорт веде до здоровішого життя: їзда на велосипеді сприяє збільшенню серцево-судинної системи, м’язової сили та гнучкості. Він покращує рухливість суглобів і допомагає знизити рівень стресу.

Велосипед заощаджує гроші: їздити на велосипедах можна безкоштовно, і це зручний спосіб подорожі.

Обізнаність про місцеве довкілля: їзда на велосипеді допомагає усвідомити місцеве довкілля та стале споживання та виробництво.

Бібліографія статей

(подана в алфавіті авторів)

Гаврилюк, Анна. День велосипеда [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/media/den-velosypeda-0 / Гаврилюк, Анна // День. - 2018. - 31 трав. (№95-96). 3 червня велофани усього світу відзначають власне свято - Всесвітній День велосипеда. Свято дуже молоде, воно було включено ООН у перелік всесвітніх та міжнародних свят 12 квітня цього року. Ініціатором заснування свята став соціолог Лешек Сібільський. Генасамблея ООН підтримала цю ідею, адже велосипед є доступним, надійним та екологічним транспортом. Він не лише допомогає кожному вести здоровий спосіб життя, а й сприяє бережливому ставленню до оточуючого середовища та позитивно впливає на клімат. Усе це є головними цілями сталого розвитку, який є одним з пріоритетних напрямів діяльності ООН

Пікуліна, Каріна. Сьогодні Всесвітній день велосипеда 2021: традиції та історія свята [Електронний ресурс] = https://www.unian.ua/lite/holidays/sogodni-vsesvitniy-den-velosipeda-2021-tradiciji-ta-istoriya-svyata-11441071.html: сьогодні відзначають своє свято всі любителі велосипедів / Пікуліна, Каріна // Уніан Lite. - 2021. - 3 лип. Велосипед - це дуже тихий, надійний, корисний для здоров'я і екологічний вид транспорту. У багатьох країнах світу є розвинена інфраструктура для велосипедистів, а велосипед вважається повноцінним видом транспорту нарівні з автомобілем. На честь цього корисного винаходу встановлено свято 3 червня. Цей день також відзначають всі велосипедисти - як професіонали, так і любителі

Велосипеди по-київськи

Катаєва, Марія. Велосипеди по-київськи [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/5140/art/1534444804.html: у столиці запрацювала система прокату Bike sharing - сервіс європейського гатунку / Катаєва, Марія // Хрещатик. - 2018. - 17 серп. (№89). - С. 1. В рамках пілотного проекту в різних куточках міста відкрилися 33 станції прокату велосипедів. Станції розміщено у зручних місцях. Сьогодні у прокатному велопарку в столиці нараховується 100 велосипедів. Щоб взяти двоколісний, потрібно завантажити мобільний додаток, зареєструватися та оплатити прокат банківською карткою

Ольшанський, Валентин. День народження Київського велотреку [Текст] = http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4966/art/1495469105.html: після тривалої перерви у столиці відкрили відреконструйований легендарний спортивний об’єкт / Ольшанський, Валентин // Хрещатик. - 2017. - 23 трав. (№53). - С. 1. Очільник столиці запропонував вважати 20 травня новим Днем народження Київського велотреку і відзначати його щороку спортивними, культурно-мистецькими подіями

Прокопенко, Марія. «Кличко на велосипеді - добрий знак» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/klychko-na-velosypedi-dobryy-znak: порушення Правил дорожнього руху - лише привід задуматися над покращенням інфраструктури, вважають активісти / Прокопенко, Марія // День. - 2016. - 21 квіт.(№71).

Велосипед та користь для здоров'я

Катання на велосипеді це не тільки весело, але ще і дуже корисно для здоров'я [Електронний ресурс] = https://ukr.media/medicine/396998/: яку користь для організму приносить регулярне катання на велосипеді / Інф. UkrMedia інтернет-газета // Ukr.Media. - 2019. - 19 лип.

Як їзда на велосипеді впливає на наше здоров'я [Електронний ресурс] = https://vogue.ua/ua/article/beauty/figura/kak-ezda-na-velosipede-vliyaet-na-nashe-zdorove.html / Інф. Vogue.ua // 2019. - 3 черв. Велосипед називають ідеальним видом міського транспорту, адже з одного боку він не забруднює навколишнє середовище, а з іншого – підтримує наше здоров'я. Без велосипедних доріжок сьогодні неможливо уявити європейське місто – від Стокгольма і Амстердама до Мілана і Барселони. У Києві велосипедний рух лише набирає обертів. Українці охоче використовують їх для проведення вільного часу, але ще не звикли застосовувати, як засіб пересування на постійній основі. До Міжнародного дня велосипеда, який відзначають 3 червня, vogue.ua розповідає, як катання на велосипеді впливає на наше здоров'я

Цікаві факти

Касьяненко, Микита. Навколо світу на велосипеді… за $2 на день [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/navkolo-svitu-na-velosipedi-za-2-na-den: Януш Рівер прагне довести, що побачити світ під силу не тільки багатим / Касьяненко, Микита // День. - 2004. - 2 вер. (№155). П’ятий рік 68-літній Януш Рівер, житель Рима, за походженням поляк, здійснює кругосвітню подорож на двоколісному велосипеді. Якось він задумався: що б здійснити такого, чого ніхто в світі не робив? Так розпочалася його велосипедна епопея. Протяжність його маршруту через 100 країн складе тисячі кілометрів. Він розрахований на вісім років. Щодня Януш здійснює переїзди по 50-100 кілометрів

Мікульонок, І.О. Невтомні круглі ноги [Текст] / І. О. Мікульонок // Країна знань. - 2017. - № 3. - С. 17-21. У 2018 році виповнюється двісті років одному з найпопулярніших транспортних засобів - велосипеду

У світі активніше розбудовують велоінфраструктуру 

Влада міст вважає велосипед одним з ефективних інструментів збереження соціального дистанціювання. Країни світу почали перебудову своїх транспортних систем, щоб звільнити більше місця для пішоходів і велосипедистів. Уряд Великобританії пообіцяв виділити більш як $2,5 млрд на поліпшення інфраструктури для велосипедних і пішохідних прогулянок. У Парижі почали будівництво 650 км велосипедних доріжок. Іль-де-Франс готовий виділити до 300 мільйонів євро на цей проект. Читайте також: Громадський транспорт запрацює не раніше червня, - Міністр інфраструктури Італійський Мілан будує велосипедні доріжки, розширює дороги і вводить для автомобілів обмеження швидкості до 30 км/год. У Нью-Йорку 75 км вулиць будуть виділені пішоходам і велосипедистам. Після того, як в Берліні були виділені додаткові велосипедні доріжки, жителі 133 інших міст Німеччини подали заявки на такі ж зміни. У столиці Колумбії в середині березня відкрили майже 120 км велосипедних маршрутів.

https://acc.cv.ua/news/world/u-sviti-cherez-koronavirus-pochali-aktivnishe-rozbudovuvati-veloinfrastrukturu-58380

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

http://www.kreschatic.kiev.ua – сайт газети «Хрещатик»

WEB-ЛІОГРАФІЯ

https://daytoday.ua/podiya/vsesvitniy-den-velosypedystiv/ - Всесвітній день велосипеда в історії. Що це за день?

https://blog.pokupon.ua/ru/gde-pokatatsja-na-velosipede-v-kieve/ - ТОП-15 маршрутов, где покататься на велосипеде в Киеве и за городом

https://life.pravda.com.ua/columns/2017/10/3/226762/ - Велосипед як каталізатор змін у містах

https://life.pravda.com.ua/projects/health-alliance/2018/06/6/231372/ - Велотерапія: як лікує їзда на велосипеді

https://u-cycle.org.ua/articles/chomu-velosyped/ - Чому велосипед

https://velokyiv.com/news/velo/5-faktv-z-stor-velosipeda?fbclid=IwAR1wKjf76se52NSvY3VyGuNYlJEsZGfQz06j_mY53zyh5MDwX0PN86pPWtE - 5 фактів з історії велосипеда

https://www.facebook.com/velosiped.shop/posts/1814574225343557 - Януш Рівер - 82-річний пенсіонер, що проїхав на велосипеді 135 країн світу.

https://suspilne.media/189274-mobilno-ta-ekologicno-u-seli-na-cerkasini-vsa-skola-izdit-na-velosipedah/ - У селі на Черкащині вся школа їздить на велосипедах

https://www.youtube.com/watch?v=L32mAiLXnLs - What is Bicycle Day?

https://chas.news/news/fotoistoriya-sogodni-vsesvitnii-den-velosipeda - Фотоісторія. Сьогодні - Всесвітній день велосипеда

https://www.un.org/ru/coronavirus/un-eyes-bicycles-driver-post-covid-19-%E2%80%98green-recovery%E2%80%99 - Велосипед и зеленая экономика после пандемии COVID-19

https://www.unian.ua/tourism/news/10508796-de-z-velosipedom-zhiti-dobre-top-5-krajin-yevropi-de-mozhna-vidmovitisya-vid-avto-video.html - Де з велосипедом жити добре: топ-5 країн Європи, де можна відмовитися від авто (відео)

https://www.un.org/sg/ru/content/sg/statement/2021-06-02/secretary-generals-message-world-bicycle-day-scroll-down-for-french-version  - Послание по случаю Всемирного дня велосипеда

https://www.un.org/ru/observances/bicycle-day - Всемирный день велосипеда 3 июня

https://acc.cv.ua/news/storystorynka/tsikavo/vsesvitniy-den-velosipeda-cikavi-fakti-ta-istoriya-svyata-59292 - Всесвітній день велосипеда: цікаві факти та історія свята

Підготувала бібліограф: Мілашенко Т. І.

 

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ