Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Україна в Антарктиді. Цікаві факти про материк до Дня відкриття Антарктиди

Поділіться цією сторінкою:

Серія статей «Освітні цікавинки»

Бібліографічний дайджест до Дня відкриття Антарктиди

Антарктида - материк, розташований в Антарктиці, південній полярній півкулі, навколо географічного південного полюса, що охоплює приблизно 10 % суходолу Землі. Загальна площа  -  майже 14 млн км². Омивається водами Атлантичного, Індійського, Тихого та Південного океанів. З 2000 року води, що оточують Антарктиду південніше 60° пд. ш., згідно з рішенням Міжнародної гідрографічної організації називають Південним океаном.

28 січня 1820 року учасники першої антарктичної експедиції (1819-1821) під командуванням Ф. Ф. Беллінсгаузена і М. П. Лазарєва офіційно відкрили цю загадкову Антарктиду - шостий і останній відкритий материк.

Антарктида - найвищий континент Землі, середня висота поверхні континенту над рівнем моря становить понад 2000 м, а в центрі континенту досягає 4000 метрів. 99,5 % поверхні покриває материковий лід товщиною до 4776 м, під яким прихований континентальний рельєф і лише 0,3 % (близько 40 тис. км ²) її площі вільні від льоду . В Антарктиді є 90 % світових запасів криги, сконцентровано 70 % прісної води на Землі.

Важливою відмінністю від інших материків є повна відсутність державних меж і постійного населення в Антарктиді. Материк не належить ніякій державі, там ніхто не живе постійно.  На наукових станціях зимують  лише полярники - і це на території, що більша від Європи майже в 1,5 рази, на якій умістилося б 650 млн. жителів.
Антарктида - континент світу і співпраці, на якому заборонено розміщення будь-яких військових об’єктів. Жодна з країн не може оголосити її своєю землею, на ній дозволена лише наукова діяльність. Юридично це закріплено міжнародним договором, який був підписаний 1 грудня 1959 року. Згідно з цим договором материк Антарктида - це величезний природний заповідник, до ресурсів якого можна торкатися лише з метою наукових досліджень. Кожна держава має право провести тут наукові дослідження. В даний час в Антарктиді постійно працюють біля 50 наукових станцій, які належать 20 державам світу. Завдання вчених - дослідити природу Антарктиди для розуміння минулих і майбутніх її змін, для оцінки і впливу на глобальні коливання клімату.

Цікаві факти про Антарктиду

Саме сухе місце на Землі
Одним із самих цікавих фактів про Антарктиду є контраст між сухим кліматом і кількістю води (70 відсотків прісної води). Цей континент є самим сухим місцем на нашій планеті. Навіть у самій спекотній пустелі світу йде більше дощів, ніж в Сухих долинах Антарктиди. Середня кількість опадів в Антарктиці становить лише 10 сантиметрів, незважаючи на це, Антарктика містить до 70% від запасів всієї прісної води на планеті.

Клімат і поверхня цієї місцевості так нагадують умови на Марсі, що NASA проводили тут випробування космічної програми «Вікінг». Материк вирізняється екстремально холодним кліматом. Тут же знаходяться точки самого сильного і тривалого вітру, найпотужнішої сонячної радіації. Найнижча в світі температура, яка була зафіксована в Антарктиді офіційно - 91,2 нижче нуля за Цельсієм. Влітку - мінус 30-50 градусів.

Тут росте лише два види рослин, причому квіткових - Антарктичний Луговик і Колобантускіто. Вони ростуть в найтепліших зонах материка, в районах двох діючих вулканів. Крім пінгвінів, в Антарктиді немає інших наземних диких тварин.

В Антарктиді є річки

Однією з них є річка Онікс, яка забирає талі води на схід. Річка Онікс тече до озера Ванда знаходиться в Сухий долині Райт. Через екстремальні кліматичні умови вона тече всього два місяці під час антарктичного літа. Її довжина - 40 км, тут немає риби, в цій річці живуть мікроорганізми і водорості.

Відсутність часових поясів

Це єдиний континент без часових поясів. Наукові спільноти в Антарктиді, як правило, дотримуються часу, який пов’язаний з їх рідною землею, або звіряють час відповідно до лінії поставки, яка постачає їх їжею і важливими речами. Тут ви можете пройти всі 24 часових пояси за кілька секунд.

У пошуку метеоритів

Одним з цікавих фактів про це континенті є факт того, що Антарктида — це найкраще місце, де можна знайти метеорити. Метеорити, що потрапили на антарктичний крижаний покрив, зберігаються краще, ніж у будь-якому іншому місці на Землі. Фрагменти метеоритів з Марса є найбільш цінними і несподіваними відкриттями. Ймовірно, швидкість звільнення з цієї планети повинна була бути близько 18 000 км / год, для того, щоб метеорит зміг досягти Землі.

 Глобальне потепління

 Найбільшою сушею, покритої льодом, є Антарктида, де зосереджено 90 відсотків усього світового льоду. Середня товщина льоду на Антарктиді становить близько 2133 м. Якщо весь лід на Антарктиді розтане, рівень моря в світі підніметься на 61 м. Але середня температура на континенті становить -37 градусів за Цельсієм, тому поки немає небезпеки танення. Насправді, в більшій частині континенту температура ніколи не буде вище нуля.

В Антарктиді немає полярних ведмедів

Полярні ведмеді живуть зовсім не в Антарктиді, а в Арктиці. Пінгвіни населяють більшу частину Антарктиди, але навряд чи пінгвін зустрінеться з полярним ведмедем в природних умовах.  В Антарктиді надто холодно, тому там немає полярних ведмедів. Проте останнім часом, вчені починають замислюватися про те, щоб заселити полярних ведмедів на Антарктиду, так як Арктика поступово тане.

 Україна і Антарктида

Першим українцем, що побував в Антарктиді, вважається А. Омельченко (1883-1932), який служив конюхом у британській експедиції Р. Скотта (1910-1912).

Участь у відкритті Антарктики. Мореплавець Іван Завадовський (із полтавських дворян) був помічником капітана парусного корабля шлюпу «Востокъ», який разом з шлюпом «Мирный» брав участь у південно-полярній експедиції Фабіана Готліба фон Беллінґсгаузена 1819-1821 рр. Учасники експедиції в 1820 р. відкрили острови антарктичного континенту (група Південних Сандвичевих островів).

Представники українських наукових інститутів та виробничих підприємств брали участь у багатьох експедиціях СРСР. Всюдиходи «Харків’янка», що виготовлялися 1958-1975 на Заводі імені В. Малишева спільно з Харківським авіаційним заводом (тепер Харківське державне авіаційне виробниче підприємство), були основою радянських трансантарктичних експедицій, а також всюдиходами здійснювали щорічні рейси на станцію «Восток».

1992 незалежна Україна приєдналася до Договору про Антарктику. 1992 утворено Центр антарктичних досліджень (тепер Національний антарктичний науковий центр). Від 1996 діє українська антарктична станція «Академік Вернадський», передана Великою Британією (колишня назва - «Фарадей»).

Антарктична станція " Академік Вернадський" розташована за 15 тисяч кілометрів від Києва. За словами керівника першої української антарктичної експедиції на станції "Академік Вернадський" Геннадія Міліневського англійці довго придивлялися до українських фахівців. У Британії вагалися, кому подарувати станцію - Україні чи Південній Кореї. Оцінювали, як працюють українці, як проводять наукові експерименти, як використовують отримані дані. Рішення прийняли 1996 році, прапор Британії опустили й підняли прапор України. Саме тоді Геннадій Міліневський здійснив "найдорожчу покупку у своєму житті": "Я взяв фунт, дав Данкану Хейгу. Можна сказати, фігурально, що це найвдаліша покупка в житті", - згадує Геннадій Міліневськийї .

Україна здійснює в Антарктиді вивчення літосфери та фізики атмосфери, гляціологічні, геоморфологічні, біологічні, кліматологічні дослідження, метеорологічні спостереження. Створені карти поверхні льодовиків на о. Ґаліндез і сусідніх островах

 

Антарктична станція " Академік Вернадський"

 Запозичено: https://www.bbc.com/ukrainian/features-42958335

https://www.bbc.com/ukrainian/features-42689707

Поштова марка «200 років з часу відкриття Антарктиди»

В Україні випустили нову антарктичну поштову марку – «200 років з часу відкриття Антарктиди». Її введення в обіг та церемонія спецпогашення відбулися  28 січня 2020 року.

На марці зображений субантарктичний пінгвін, а на марковому аркуші також є фото станції «Академік Вернадський». У дизайні використані фото учасників антарктичних експедицій Юрія Шепети та Дениса Пишняка.

«Сьогодні ми відзначаємо не просто 200 років відкриття Антарктиди, а й рівно 200 років, як цей континент побачили українці. Адже заступником командира першої експедиції, що підійшла до берегів Антарктиди, був українець Іван Завадовський. Це відбулося якраз 28 січня 1820 року. Ми були, є і будемо однією з передових націй, які забезпечують науково-технічний прогрес людства. Наразі Україна є членом “елітного клубу”, однією із лише 30 країн, що утримують науково-дослідні станції в Антарктиді»       (перший заступник Міністра освіти і науки Юрій Полюхович, 2020р.).

Українська станція «Академік Вернадський» вже двічі була зображена на поштових марках України:

             

Бібліографія статей

(подано у зворотній хронології)

2021

Вчені знайшли під крижаним щитом Антарктиди десятки видів тварин [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/TECHNOLOGIES/vcheni-znajshli-pid-krizhanim-shchitom-antarktidi-desjatki-vidiv-tvarin.html : морське життя під льодовиками виявилося різноманітнішим, ніж вважалося / Підготувала Фаїна Вауліна // Дзеркало тижня. - 2021.- груд. Вчені заявили про те, що морське життя, яке ховається під антарктичними льодовиками, виявилося набагато різноманітнішим, ніж вважалося. Вони знайшли 77 видів тварин на глибині 200 метрів під льодовиком. За словами дослідників, незважаючи на віддаленість від берегової лінії, біорізноманіття виявилося багатшим, ніж у відкритій воді на континентальному шельфі, де можна знайти джерела світла та їжі. Вчені виявили 77 видів тварин, серед яких шаблеподібні мшанки Melicerita obliqua та серпуліди Paralaeospira sicula. «Відкриття стільких видів життя, що живуть у цих екстремальних умовах, є повною несподіванкою і нагадує нам про те, наскільки унікальне та особливе морське життя Антарктики

Данилець, Олександр. Полярник із села Батьки [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/polyarnik-iz-sela-batki/ : на Полтавщині відкриють пам’ятник Антонові Омельченку, який 110 років тому разом із британськими дослідниками відкривав Антарктиду / Данилець, Олександр // Урядовий кур`єр. - 2021. - 6 лют. (№25). - С. 4. 25 років тому, 6 лютого 1996-го, Велика Британія передала Україні антарктичну станцію «Фарадей», яку перейменували на «Академік Вернадський». Зробила це за символічну ціну - один фунт стерлінгів, хоч на станцію претендували 20 країн і були готові заплатити повну її вартість. За що нашій державі така честь? Річ у тому, що у складі команди Роберта Скотта, яка понад сторіччя тому вперше ступила на крижаний материк, був і наш земляк, уродженець села Батьки Зіньківського району Полтавської області Антон Омельченко

Пасховер, Олександр. Вожді Антарктиди [Текст] : національний інтерес / Пасховер, Олександр // Новое время страны. - 2021. - 12 серп. (№30). - С. 30-34. Україна прагне посилити свої позиції на Південному полюсі планети, що входить у коло інтересів 30 країн світу, й заради цього купує у Великої Британії науково-дослідний криголам James Clark Ross. Його придбання Євген Дикий, директор Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ), називає найважливішою подією в історії української полярної станції Академік Вернадський в Антарктиці й важливою віхою у відродженні наукового флоту України

Поремчук, Євген. Україна продовжила на три роки програму з дослідження Антарктики [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/news/200121-ukrayina-prodovzhyla-na-try-roky-programu-z-doslidzhennya-antarktyky : людство вже може не тільки віддалено контролювати свій побут, а й масштабні промислові процеси, піклуватися про пацієнтів та навіть рятувати життя / Поремчук, Євген // День. - 2021. - № 7. Українська антарктична станція «Академік Вернадський» розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Перша українська антарктична експедиція відбулася у 1996-1997 роках; під час передачі станції Україна сплатила за неї символічну ціну в один фунт стерлінгів. Українські науковці проводять геолого-геофізичні, гідрометеорологічні, океанографічні дослідження. Також вчені проводять біологічні, геокосмічні, медико-фізіологічні дослідження, розробку та впровадження новітніх технологій

Google створила дудл на честь української антарктичної станції "Академік Вернадський" [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/WORLD/google-stvorila-dudl-na-chest-ukrajinskoji-antarktichnoji-stantsiji-akademik-vernadskij.html : Станції виповнюється 25 років / Підготував Андрій Лисенко // Дзеркало тижня. - 2021. - 6 лют. Українська антарктична станція «Академік Вернадський» сьогодні, 6 лютого, святкує 25 років. У зв'язку з цим команда Google створила анімований дудл, на якому зображена антарктична станція з українським прапором, поруч з якою граються пінгвіни. На станції "Академік Вернадський" проводять наукові дослідження з питань зміни клімату, озонової діри, реакції тварин і рослин на потепління. У квітні минулого року на ній приступили до роботи учасники 25-й за рахунком української антарктичної експедиції

2020

Лиховид, Інна. Сигнали із Антарктиди [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/sygnaly-iz-antarktydy  : танення материка та підвищення температури повітря вимагають від світу нових підходів до співжиття з овкіллям / Лиховид, Інна // День. - 2020. - 21 жовт. (№199). Чи буде в Україні сніг цієї зими? Хотілося б. Та якось почула від одного народного синоптика, що нова зима повторить історію минулорічної. Якщо такий прогноз справдиться, ґрунти на полях не наберуться необхідної вологи для хорошого врожаю...Так, днями генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що це століття може стати останнім для людства - якраз через зміни клімату

2019

Герман Богапов. На рік до пінгвінів [Текст] = https://dt.ua/SCIENCE/na-rik-do-pingviniv-307743_.html : Україна дедалі інтенсивніше досліджує Антарктиду / Герман Богапов // Дзеркало тижня. - 2019. - 6-12 квіт. (№ 13). - С. 1,12. Вивчення Антарктиди - не забаганка української влади, а важливі у глобальному вимірі дослідження, що дають реальний доступ до невичерпного джерела прісної води, морських біоресурсів та корисних копалин. Це посилює престиж України на міжнародній арені й відкриває перспективу брати участь у розподілі антарктичних багатств. Станція "Академік Вернадський" уперше оновлюється відтоді, як Україна отримала її 23 роки тому. В її модернізацію вже вкладено майже 35 млн грн. А це означає, що вона стає більш привабливою і комфортною для спільних досліджень із науковцями різних країн світу

Миколюк, Оксана. Відмовитися від зайвого – заради планети [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/vidmovytysya-vid-zayvogo-zarady-planety : кліматолог пояснює, як прості звички можуть вплинути на клімат / Миколюк, Оксана  // День. - 2019. - 4 квіт. (№ 61). - С. 10. 29 березня Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про Основні засади (Стратегію) екологічної політики України на період до 2030 року». Це дуже важливий документ, в якому прописані кроки до «озеленення» економіки, тобто, до збалансованого розвитку країни, що вкрай актуально в контексті кліматичних змін. Кліматолог, член Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату Світлана Краковська, яка працювала на станції «Академік Вернадський» під час другої української антарктичної експедиції, вважає, що попри песимістичні прогнози, кожна людина на планеті може зробити свій внесок у ситуацію. Основне - зменшити власні викиди вуглекислого газу, які, власне, провокують парниковий ефект на планеті

Миколюк, Оксана. Стрибок у розвитку «Академіка Вернадського» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/photo/strybok-u-rozvytku-akademika-vernadskogo : про нові дослідження українських полярників і зміни в побуті нашої антарктичної станції розповідає очільник НАНЦ МОН України Євген Дикий / Миколюк, Оксана // День. - 2019. - 24 трав. (№ 89-90) . - С. 20-21. 24-та експедиція українських науковців у Антарктиді на станції «Академік Вернадський» стала особливою: вперше за останні 23 роки станція отримала кошти на капітальний ремонт та модернізацію - близько 1,5 мільйона доларів. При цьому в останній сезонній експедиції, коли проводили дослідження під час антарктичного літа у лютому - квітні 2019 року, на станції перебувала рекордна кількість науковців. Про це «День» розпитав в. о. директора Національного антарктичного наукового центру МОН України Євгена Дикого

Свачій Л.М. Іван Михайлович Симонов: антарктида, земний магнетизм, астрономічна обсерваторія [Текст] / Л. М. Свачій // Країна знань. - 2019. - № 7-8. - С. 9-12. Кожна освічена людина знає, що найхолодніший материк - Антарктиду - відкрили російські мореплавці Ф.Ф. Беллінсгаузен та М.П.Лазарєв під навколосвітньої експедиції. Єдиним науковцем серед учасників цієї знаменитої морської подорожі був талановитий астроном, педагог та організатор наукової діяльності Іван Михайлович Симонов

2018

Івченко, Володимир. Антарктида наповнюється українськими іменами [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/antarktida-napovnyuyetsya-ukrayinskimi-imenami / : на розгляд державних інстанцій готують пропозиції з найменування географічних об’єктів льодового континенту / Івченко, Володимир  // Урядовий кур`єр. - 2018. - 13 січ. (№8). - С. 8. Нині лише кілька топонімів на карті Антарктики завдячують походженням видатним українцям. Завідувач відділу науково-технічної інформації Національного антарктичного наукового центру Андрій Федчук, крім антарктичної станції «Академік Вернадський», називає півострів Вернадського, бухту Омельченка і хребет космонавта Поповича. Є також півострів Київ

2017

Парнікоза І.Ю. Антарктична Одіссея [Текст] : Частина 6.:районування, клімат, топографія та географія / І. Ю. Парнікоза // Країна знань. - 2017. - № 6. - С. 38-44. - Закінчення. Поч. див у №1-2 , 3, 4, 5. Про роботу українських експедицій на антарктичній станції "Академік Вернадський"

2016

Антарктична епопея України [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/kulya-za-yevropejskij-vibir/\ : підняття українського прапора над станцією «Фарадей» / Підготував Віктор Шпак // Урядовий кур`єр. - 2016. - 30 січ. (№19). - С. 10. 6 лютого 1996 року над переданою Великобританією Україні дослідницькою базою здійнявся синьо-жовтий стяг. Нині колишній «Фарадей», який змінив назву на «Академіка Вернадського», належить до 17 базових станцій Глобальної системи спостережень за зміною клімату. Крім суто метеорологічних робіт, тут постійно проводять геофізичні, океанографічні та біоресурсні дослідження

Парникоза І.Ю. Антарктична одісея : Частина 4. Відкриття та вивчення української Антарктики / І. Ю. Парникоза // Країна знань. - 2016. - №1-2. - С. 41-48. - Закінчення див. №5,6, 2017. Про роботу українських експедицій на антарктичній станції "Академік Вернадський"

Шулікін, Дмитро. 20 років в Антарктиці [Текст] : наукові горизонти / Шулікін, Дмитро  // Освіта України. - 2016. - 15 лют. (№6). - С. 7. 20 років тому в далекій Антарктиді підняли державний прапор України. Колишня британська станція "Майкл Фараддей" стала нашою і отримала назву "Академік Вернадський". З нагоди круглої дати українські вчені під час прес-конференції в Києві розповіли про наукові дослідження на крижаному контненті, а також про те, чому ж так престижно бути антарктичною державою

КНИГИ

 

Блій, Г. де. Географія: світи, регіони, концепти / Блій, Г. де, Муллер, Пітер ; Пер. з англ. Д. Олесневич, О. Олесневич, Н. Стельмах, І. Босак; Передмова та розділ "Україна" О. Шаблія. - К. : Либідь, 2004. - 740 с. : іл. - Література (Олександра Вісьтак): с. 690; Глоссарій: с. 695; Географічний покажчик ( Олександра Вісьтак): с. 706. - Передмова до українського видання ( Олег Шаблій): с. 12. - ISBN 9660603355

 

 

 

 

 

Пристли, Реймонд. Антарктическая одиссея [Текст] : Северная партия экспедиции Р.Скотта / Пристли, Реймонд ; Пер. с англ. Р.М.Солодовник. - Изд. 2-е. - СПб. : Гидрометеоиздат, 1989. - 360 с. : ил., портр. - Предисловие: с.5. - ISBN 5286004059

 

 

 

 

 

 

Блій, Г. де. Географія: світи, регіони, концепти / Блій, Г. де, Муллер, Пітер ; Пер. з англ. Д. Олесневич, О. Олесневич, Н. Стельмах, І. Босак; Передмова та розділ "Україна" О. Шаблія. - К. : Либідь, 2004. - 740 с. : іл. - Література (Олександра Вісьтак): с. 690; Глоссарій: с. 695; Географічний покажчик ( Олександра Вісьтак): с. 706. - Передмова до українського видання ( Олег Шаблій): с. 12. - ISBN 9660603355

 

 

 

 

 

 

Бонне, Мирко. Ледяные небеса [Текст] : Роман / Бонне, Мирко ; Пер. с нем. М.Витебского. - М. : Иностранка, 2008. - 400 с. - (История в романе). - Члены Императорской трансантарктической экспедиции 1914-1916 годы, отделение "Море Уэдделла": с.397. - ISBN 9785389000155

 

 

 

 

 

 

Сурін, Артемій. 280 днів навколо світу. Історія однієї мрії [Текст] : Популярне видання. Т.2 / Сурін, Артемій ; Пер. Е.Плясецького. - К. : Форс Україна, 2020. - 432 с. - Вступ: с.7. - ISBN 9789669935427 : (В паліт.) 200-00. На героя чекав нелегкий шлях за суворими правилами навколосвітніх мандрівок від Британського Королівського географічного товариства: відвідати всі шість континентів Землі, перетнути всі меридіани, усі часові пояси, двічі - екватор, три океани й понад 40 країн. 100 000 кілометрів безперервного шляху без авіаперельотів - пересуваючись лише наземним і водним транспортом. 280 днів пригод і звершень, де з кожним кроком змінювався не лише світ навколо, а й сам герой. Шлях, який ледь не став фатальним, завершився в рідному домі - точці старту й фінішу

 

 

 

 

Кассе, Этьен. Загадки мест силы и орден девяти неизвестных / Кассе, Этьен, Беко, Жерар ; Предисловие автора. - СПб. : Невский проспект, 2008. - 190 с. - Необходимое предисловие: с.7; Послесловие: с.189. - ISBN 9785968409225

 

 

 

 

 

 

Webресурси

https://vue.gov.ua/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B4%D0%B0  - Антарктида

https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=18&year=2023  - День відкриття Антарктиди

https://www.slovoidilo.ua/2022/02/09/infografika/suspilstvo/ukrayina-antarktydi-skilky-derzhbyudzhetu-vytrachayut-stancziyu-akademik-vernadskyj - Українська станція  Академік Вернадський в Антарктиді

https://www.bbc.com/ukrainian/features-42958335  - П'ять історій про антарктичну станцію "Академік Вернадський"

https://mon.gov.ua/ua/news/v-ukrayini-vipustili-novu-poshtovu-marku-do-200-richchya-vidkrittya-antarktidi-yiyi-primirnik-poyide-na-stanciyu-akademik-vernadskij-u-berezni - В Україні випустили поштову марку до 200-річчя відкриття Антарктиди.

https://life.pravda.com.ua/society/2023/01/5/252172/  -  Вчені виявили в Антарктиді нову колонію імператорських пінгвінів

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua  - сайт газети «Голос України»

http://www.silskivisti.kiev.ua  - сайт газети «Сільські вісті»

http://slovoprosvity.org - сайт газети «Слово Просвіти»

https://umoloda.kyiv.ua  - сайт газети «Україна молода»

Бібліограф-укладач Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ