Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Школа як формування нації

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до українського Дня вчителя

(День працівників освіти чи День освітянина)

Професійне міжнародне свято працівників освіти було засновано ЮНЕСКО в 1994 році. Всесвітній день вчителя в усьому світі традиційно святкують 5 жовтня.

День вчителя почали відзначати в УРСР з 1980 року. У незалежній Україні День працівників освіти згідно з Указом Президента від 11 вересня 1994 року відзначається в першу неділю жовтня.

Мета свята - подякувати вчителям за їх непросту і часто невдячну працю.

 День вчителя: історія свята

Професію вчителя називають вічною, вона - одна з найдавніших.  Значення учительської професії неможливо переоцінити, вона має свою багатовікову історію.

Вперше таке важливе для суспільства свято, як День вчителя, відсвяткували в невеликій школі в місті Сан-Пауло (Бразилія). Майже 200 років перед тим бразильським імператором Педро I був виданий Указ про початкову освіту. Згідно з ним, в кожному поселенні країни повинна бути хоча б одна школа, де дітей будуть навчати азбуці. Однак це було неофіційне свято. На державному рівні день учителя почали святкувати в Бразилії тільки в 1963 році. Своїх педагогів учні вітають у цій країні 15 жовтня.

В Америці це свято має дуже цікаву історію. Почалося все з того, що одна проста вчителька написала лист президентові із проханням звернути увагу на вчителів. Якимось чином її лист потрапив у руки Елеонори Рузвельт. Після довгих баталій, в 1953 році Америка початку святкувати день учителя.

У деяких країнах День вчителя пов'язаний з іменами політиків, які зробили вагомий внесок у розвиток освіти. Так, індійське свято вчителя відбувається у день народження Сарвепаллі Радхакішнан, другого президента країни. Така сама історія і в Аргентині: День працівників освіти та науки відзначають у день річниці смерті Домінго Фаустіно Сарм'єнто - аргентинського президента, ще в 19 столітті провів освітню реформу, зробивши доступнішою початкову освіту. Цей день вся країна святкує урочисто, а у навчальних закладах вихідний.

Свято «День вчителя» в жовтні відзначають: в Узбекистані - 1 жовтня; в Пакистані спільно зі Світовим святом; на Шрі-Ланці - 6 жовтня; в Лаосі, Білорусі, Киргизстані, Латвії, Національний день освіти - свято Польщі відзначається 14 жовтня; День учителя в Бразилії відзначається 15 жовтня; в Чилі відзначається 16 жовтня; в Австралії відзначають в останню п’ятницю в жовтні. Це далеко не повний список. Професійне свято вчителів поважають в усьому світі і кожній культурі. Наприклад, це свято вересня в Сінгапурі, Гонконзі і КНР, в Гондурасі, в Брунеї, на Тайвані.

«День вчителя - свято, яке залишається з нами назавжди» - затверджує урядовий портал.

Сьогодні в незалежній Україні майже 860 тисяч педагогів, вихователів, майстрів виробничого навчання, науково-педагогічних працівників і управлінців. Вони навчають і виховують понад мільйон дошкільнят, навчають більше п’яти мільйонів школярів, викладають майбутню спеціальність майже трьом мільйонам студентів країни.

 

 

В 2022 році Український День вчителя (День працівників освіти чи День освітянина) припадає на 2 жовтня.

Зі святом Вас, шановні працівники освіти!

Вчитель - цікаві факти

Серед політиків багато колишніх вчителів. Ліндон Джонсон, 36-й президент Сполучених Штатів, закінчив педагогічний коледж і багато років навчав дітей у школі імені Сема Х’юстона. Представляємо цікаві факти про вчителів.

Саме слово» школа «давньогрецького походження, в перекладі означає» Відпочинок». Відпочинок у стародавніх греків часто поєднувався з бесідами на філософські теми. Такий процес навчання (бесіди учнів з професором) стародавні греки стали називати школою. Пізніше цю назву стали застосовувати для позначення приміщення для занять.

Професія учителя є важкою. Рівень стресу у викладачів шкіл такий же, як у рятувальників і пожежників. 33% вчителів йдуть зі школи в перший рік, а через 5 років в професії залишається менше половини ≈ 46%.

В Україні професія вчителя є «жіночою». 86% вчителів жінки. У західних країнах жінок серед вчителів приблизно половина.

Найбільше на вчителів-чоловіків в Японії жінок серед вчителів в цій країні 30 %.

 

В Індії в День вчителя викладачі міняються місцями з учнями. Вважається, що після цього обидві сторони будуть краще розуміти один одного.

Слово морос в перекладі з грецького означає дурість. До революції вчителі часто називали моросом дурні відповіді учнів. Так поступово з’явилося слово» зморозити».

Хто такий педагог

Синонімом слова учитель є слово педагог. Педагогами в Стародавній Греції називали рабів, які за станом здоров’я не могли займатися важкою фізичною працею. Господарі доручали їм супроводжувати дітей до школи та зі школи. Часто педагогами були вчені, яких потрапили в полон до римлян.

А викладача математики греки називали калькулятором.

Історія виникнення

Перша відома згадка про школу датована 2500 р. до н. е. у  Стародавньому Єгипті.

А в Стародавньому Китаї є навіть відомості про спеціальний орган управління, що займався питаннями освіти. Щоправда, освіта в ті часи була доступною лише для привілейованих верств суспільства.

У Стародавній Греції виник термін “педагог”, але він тоді мав інше значення, ніж тепер. Педагогами називали рабів, що водили дітей рабовласників у школу. Буквальний переклад цього слова з грецької – “дітоводій”).

В Афінах були створені спеціальні школи - філософська та риторська. У них викладали найдосвідченіші вчителі: педономи, педотриби, дидаскали, граматисти.  Тоді ж з’явився інститут вищої школи - Афінейон.

Ще більше зростає авторитет вчителя у Стародавньому Римі. Вчителя призначав сам імператор зі складу чиновників, які добре знали науки, багато подорожували, володіли іноземними мовами та були знайомі із культурою інших народів. Імператор також визначав особливий склад учителів для кожного типу шкіл, визначав коло їх обов’язків і суми гонорару. 

Перехід до середньовіччя для вчительської професії став дещо болючим: при падінні Західної Римської імперії та утворенні варварських королівств у Європі науки занепадали разом із педагогікою. Багато наукових досягнень були втрачені, про деякі з них на якийсь час забули.

До того ж на середньовіччя припало визначальне панування церкви в духовному житті суспільства:

В пізньому середньовіччі роль учительства значно зросла з утворенням середньовічних держав. Постала потреба опікуватися навчанням монарха, його найближчого оточення.

Не виключенням стали і наші українські землі, особливо з усталенням християнства. У «Повісті минулих літ» згадано, що після хрещення князь Володимир наприкінці Х ст. створив першу на Русі школу для боярських дітей при Десятинній церкві у Києві

Цікавим є факт, що наші землі стали унікальними тим, що на території Русі виникали й жіночі школи. А це було нетиповим явищем для Західної Європи. Так, 1086 року в Києві відкрито школу для дівчат. Традиції цієї школи перейняли у багатьох містах Східної Європи

Загалом є багато свідчень про високий рівень освіченості жінок Київської Русі. Один із прикладів - Анна Ярославна, королева Франції, дружина Генріха І, яка, на відміну від свого чоловіка, була писемною й демонструвала неабиякі знання на той час

Внаслідок татаро-монгольські набігів знищено багато культурних надбань і значно призупинено культурний розвиток.

Суттєвий поступ у розвитку педагогіки стався в епоху пізнього середньовіччя, приблизно у XV–XVII ст.

Гуманізм і потім Реформація переосмислили роль людини в суспільстві, переорієнтувавши на загальнолюдські цінності. У цей час з’явилися такі відомі педагоги, як:

Система Монтессорі

Автор ще однієї системи навчання, італійка Марія Монтессорі, не збиралася бути вчителем.

Наприкінці ХІХ століття Педагогічна освіта була єдиним видом вищої освіти, яка була доступна жінкам. Але Марія, завдяки своїй наполегливості і цілеспрямованості, зламала цю традицію і стала першою жінкою-студенткою медичної школи при Римському університеті. Потім вона стала першою італійкою, яка отримала ступінь доктора медицини.

Як педіатру, Марії часто доводилося бувати в дитячих притулках. Вона зацікавилася методиками навчання розумово відсталих дітей. Займаючись навчанням дітей з відставанням розвитку, М.Монтессорі створила свою систему навчання, адаптовану не тільки для хворих, але і для здорових дітей.

Марія Монтессорі сформулювала прості заповіді для батьків, однак якщо вдуматися в кожну з них - можна зрозуміти, яка велика мудрість відображена всього в декількох словах.

 

Відображення в мистецтві

Портрети знаменитих вчителів можна побачити на банкнотах різних країн. Наприклад, в Чехії на банкноті в 200 крон зображений засновник педагогіки як науки Ян Амос Коменський. А в Італії купюра в 1000 лір прикрашена портретом Марії Монтессорі, яка створила систему навчання, названу її ім’ям.

КНИГИ ПРО ВЧИТЕЛЯ

Айєр, Піко. Мистецтво спокою. Пригоди на шляху в нікуди [Текст] = The art of stillness. Adventures sn going nowhere : Популярне видання / Айєр, Піко ; Пер. з англ. Т.Скрипник. - Харків : Віват, 2017. - 96 с. : фотогр. - (TED books). - Про автора: с.88; Про книжки TED: с.90; Про TED: с. 91. - ISBN 9789669420817. - ISBN 9789669421234. - ISBN 9781476784724. Останнім часом видається багато книжок на тему спокою та тиші, бо вони стали неоціненним скарбом в нашому житті. Люди частіше й частіше хочуть втекти від світу, який хоче дістати нас всюди, хоч на деякий час. Або навчитись, абстрагуватися від світу хоч на малий проміжок часу, не покидаючи мегаполісних обійм. Зупинитись, розібратися в собі, а не бути учасником та коментарем подій, які відбуваються з нашими знайомими та родичами

 

 

Брукс, Девід. ДНК особистості [Текст] = The Road to Character : Науково-популярне видання / Брукс, Девід ; Пер. з англ. Г.Елланської. - К. : Наш формат, 2017. - 376 с. - (Світоглядна література). - Передмова. Адам ІІ: с. 9; Подяки: с.362; Примітки: с365. - ISBN 9786177388080.

Щороку ми дізнаємося дедалі більше нових слів у галузі економіки, комп’ютерних технологій і маркетингу, натомість невпинно убожіє наш лексикон у сфері етики й моралі. Девід Брукс б’є на сполох: очевидно, що сучасне суспільство у гонитві за новаціями нехтує усталеними етичними принципами, втрачає моральні стимули й ідеали, руйнує свій духовний стрижень. «Шлях до особистості» про те, як переглянути власні пріоритети і зосередитися на внутрішніх чеснотах. Вона покаже, як деяким людям вдалося проторувати шлях до сильного характеру і статигідною особистістю. Їхні історії стануть для читача певними орієнтирами у пошуках власної стратегії гартування характеру, допоможуть пізнати себе, віднайти душевну гармонію і щастя

 

Кузьмінський, Анатолій Іванович. Технологія і техніка шкільного уроку [Текст] : Навчальний посібник / Кузьмінський, Анатолій Іванович. - К. : Знання, 2010. - 335 с. - Рекомендована література з технології і техніки шкільного уроку: с.316. - Передмова: с.5. - ISBN 9789663468440.

                           

 

 

 

                                                            

Курсінка, Мері Шіді. Виховання надзвичайної дитини. Порадник для батьків надто активних, емоційних, вразливих, чутливих і наполегливих дітей [Текст] = Raising Your Spirited Child. A Guide for Parents Child is More Intens, Sensitive, Perceptive, Persistent, and Energetic : Науково-популярне видання / Курсінка, Мері Шіді ; Пер. з англ. О.Синиці. - 3-тє вид. - К. : Наш формат, 2018. - 432 с. - Вступ: с.9; Подяки: с.430. - ISBN 9786177279463 : (В паліт.) - ISBN 9786177682386.

Що робити, якщо ваша дитина надто активна, емоційна, вразлива, чутлива... словом, надзвичайна? У цій книжці талановитий педагог і дбайлива мама Мері Шіді Курсінка ділиться з батьками унікальним досвідом, інформацією і стратегіями виховання, набутими за багато років роботи в дитячому центрі. Вона допоможе вам зрозуміти причини дивної поведінки дитини, знайти її сильні та слабкі сторони, гасити конфлікти й емоційні атаки, обрати школу, вирішити проблеми із засинанням і прокиданням тощо. Кредо авторки - «Розвиток, а не досконалість!» - вже стало базовим принципом виховання у мільйонах сімей по всьому світі

Бібліографія статей

(подано в алфавіті авторів)

Віталій Кличко: "Фінансування освіти - третина бюджету столиці" [Текст] =https://vechirniy.kyiv.ua/news/45462 / Інф. "Хрещатик" // Хрещатик. - 2020. - 6 жовт. (№ 64). - С. 1. Мер Києва Віталій Кличко напередодні Дня учителя вручив нагороди столичним освітянам. Всього нагороджено шестеро вчителів столичних ліцеїв, однієї гімназії та школи

Вітер, Ольга. Розумним, добрим, вічним увійти в історію [Текст] : завтра - День працівників освіти / Вітер, Ольга // Голос України. - 2012. - 6 жовт. (№188). - С. 1, 20. Від того, чого навчить педагог своїх учнів, залежить, яким виросте нове покоління громадян нашої держави

Горбунова, Олена. Це більше, ніж професія, це життя [Текст] = http://www.golos.com.ua/Article.aspx?id=236678 : І держава має гідно оцінити найблагородніший ентузіазм / Горбунова, Олена // Голос України. - 2011. - 1 жовт. (№183). - С. 1, 2. У першу неділю жовтня в Україні відзначають професійне свято освітян. Привітати вчителів Житомирщини приїхав Голова Верховної Ради Володимир Литвин. Глава парламенту завітав не з порожніми руками - відтепер у Баранівській гімназії з’явиться сучасний комп’ютерний клас на 25 робочих місць. «Я знаю з власного досвіду, наскільки це складна праця. Очевидно найскладніша, але водночас найблагородніша професія, бо бачиш її плоди», - зазначив Голова Верховної Ради. На вчителях тримається країна, наголосив він. Мало того, за словами глави парламенту, Україна може триматися на знаннях, порядності, совісті та людяності. «А це те, що ви даєте кожній дитині. Ви виводите її у життя, переймаючись часто-густо своїм вихованцем більше, ніж батьки, яких обсідають повсякденні клопоти, проблеми виживання»

Ковалів І. Школа - у їхнім серці [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/shkola-u-yihnim-serc : Напередодні професійного свята педагоги з різних куточків країни поділилися з «УК» своїми мріями про гідну зарплату, власну школу і… подорож до Венеції / І. Ковалів // Урядовий кур'єр. - 2011. - 1 жовт. (№181). - С. 1, 6. Педагоги зі стажем запевняють, що випадкових людей у цій професії не буває - щоб викладати в школі, треба безмежно любити свою справу і розуміти, наскільки це велика відповідальність. Оскільки вчитель не тільки дає дитині знання, а й бере участь у вихованні, формуванні її особистості, стає для неї прикладом у всьому. Можливо, тому кожен із нас - а всі ми колись сиділи за шкільною партою! - пам’ятає свою улюблену вчительку. Нині в нашій країні працює близько 860 тисяч педагогів, вихователів, науково-педагогічних працівників, управлінців у сфері освіти. Вони навчають понад мільйон дошкільнят, більш як п’ять мільйонів школярів, викладають майже трьом мільйонам студентів

Миколюк О. Школа та формування нації [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/310816: Якщо професія вчителя втрачає престиж, це вже проблема суспільства й держави / О. Миколюк // День. - 2010. - 29 вер.(№175). - С.  Є професії, без яких завалиться світ. Вчителі, лікарі - це люди, без яких неможливим було б наше минуле, день сьогоднішній і майбутнє. Вчитель - це людина, яка дає знання, яка має авторитет, яка може бути другом для дитини і матір’ю (батьком). Але змінюється світ - інформація стала доступною, її можна дістати з багатьох інших джерел (телевізор, інтернет), не тільки від вчителя - і в людей змінюється ставлення до педагогів. В будь-якому разі всі ми залежні від вчителів, від їхньої майстерності, професійності, від того, як вони ставляться до роботи і як держава ставиться до них. Очевидно, що на державному рівні розуміють, що саме вчителі формують інтелектуальний потенціал нації. Якби ще до цього розуміння була пропорційна турбота про вітчизняні педагогічні кадри

WEВЛІОГРАФІЯ:

 Український День вчителя (День працівників освіти чи День освітянина)

Інтернет-ресурси:

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

https://umoloda.kyiv.ua - сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua  - сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://vechirniy.kyiv.ua - сайт газети «Хрещатик»

                                                                                                          Бібліограф-укладач Качановська Н.

 

 

 

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ