Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Левко Лук’яненко. «Яскравий символ епохи»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до 95 роковин від дня народження (1927-2018)

Життєвий шлях Левка Лук’яненка

Народився Левко Лук’яненко 24 серпня 1928 року у селі Хрипівка, що Чернігівщині. Що цікаво, саме цього дня за 63 роки його улюблена Україна проголосить таку довгоочікувану Незалежність, а автором "Акту проголошення незалежності України" був саме наш герой.

Повертаючись до більш раннього періоду, відомо, що з раннього дитинства він багато читав і у своїх думках переймався долею українського народу. Наприкінці 1944 року його відправили зі школи до райвійськкомату для двотижневого військового вишколу, звідки забрали до лав Червоної Армії, незважаючи на вік, бо не зміг надати довідку про рік свого народження. Через чотири роки за чергового перепису записався 1927 роком, щоб мати підстави для демобілізації разом з 1927 роком. Пробув майбутній політик у радянському війську до 1953 року: служив кілька місяців у Житомирі, а потім у Києві, також з жовтня 1945 року служив в Австрії, потім – на Кавказі в містах Орджонікідзе, Нахічевань, був командиром мотоциклетного взводу. До слова, саме під час служби, коли він поїхав у відпустку додому, побачив нужду, приниження, дійшов висновку, що треба боротися за незалежну Україну та цьому слід присвятити життя – сталося це в 1950 році.

В 1951 Левко Лук’яненко вступив у комсомол, а потім і в партію. А в 1953 році став студентом юридичного факультету Московського університету, щоправда перед цим ще закінчив вечірню офіцерську школу. Випустившись із на той час столичного закладу вищої освіти, з 1958 року Левко Лук’яненко працював штатним пропагандистом Радехівського райкому КПРС, а з 1959-го – працівником адвокатури Глинянського району Львівської області. Упродовж цього періоду, а саме в 1954 році Левко Лук’яненко одружився. Згодом оселився з дружиною на Радехівщині.

Там він разом зі Степаном Віруном і Василем Луцьківим, зрозумівши, що раніше обраний ними шлях є помилковим, вирішили орієнтуватися на підпільну боротьбу та створили опозиційну до радянської влади Українську робітничо-селянську спілку, в якій виступав за конституційне відокремлення України від СРСР. За це в січні 1961 він виключається з КПРС і його Львівський обласний суд засуджує до розстрілу "за антирадянську агітацію та пропаганду". Однак вирок згодом замінюють тюремним ув'язненням терміном на 15 років. Кару дисидент відбував у Мордовії в таборі суворого режиму ЖХ 385/7, а з 1967го три роки у Владимирській тюрмі, потім знову – у Мордовії.

10 грудня 1975 року, у день прав людини, Левко Лук’яненко разом із іншими політв’язнями оголосив голодування: саме цього дня його вивезли до Чернігівської в’язниці, де утримували до закінчення терміну.

У 1976 політв’язень вийшов на свободу та став одним із засновників Української Гельсінської групи, однак у 1977-му його знову заарештували та засудили до 10 років в’язниці і 5 років заслання. Левко Лук’яненко вийшов на свободу через 11 років – у 1988 році. Тобто 26 років свого життя він провів в ув’язненні.

У березні 1988 року політичного та громадського діяча заочно обрали головою відновленої УГГ, яка діє як Українська Гельсінкська Спілка (УГС). 23 квітня 1988 року йому запропонували виїхати за кордон, однак той відмовився, бо бачив, що ситуація в країні змінюється, вимальовується перспектива створення політичної партії. Указом Президії Верховної Ради від 30 листопада 1988 року Левка Лук’яненка було помилувано та звільнено із заслання. На початку 1989 року він повернувся в Україну.

У квітні 1990 року на установчому з`їзді УГС його обрали головою створеної на її базі Української республіканської партії (УРП). У березні 1990 року Левко Лук’яненко було обрано депутатом Верховної Ради України І скликання від Залізничного виборчого округу № 196 (Івано-Франківська область). Згодом він став депутатом ще у трьох скликаннях (1994, 2002 І 2006 роки), а 16 червня 2007 року вийшов з Верховної ради за власним бажанням. Також на початку 90-х був членом комісії з питань законодавства та законності, членом Конституційної комісії, заступником голови Народної Ради.

Так зустрічали українці Левка Лук'яненка після проголошення Незалежності

Що цікаво, 1 грудня 1991 року Левко Лук’яненко балотувався на посаду Президента України, але програв, набравши 1 432 556 голосів, або 4,49% (3-й результат з 6 претендентів). 18 червня 1992 року склав повноваження депутата та залишив посаду голови УРП у зв’язку з призначенням Надзвичайним і Повноважним послом України в Канаді. Проте у листопаді 1993 року через незгоду з політикою уряду України подав у відставку та повернувся до України.

З 1998 року він є головою Української асоціації дослідників голодоморів в Україні. Також свого часу був президентом Української ланки Всесвітньої ліги за свободу та демократію; членом спеціальної ради "Громадської ініціативи "Форум національного порятунку" (з лютого 2001-го); членом редакційної комісії, представником Громадянського Комітету захисту Конституції "Україна без Кучми" для ведення переговорів з представниками режиму (з лютого 2001-го).

Додамо, що Левко Лук’яненко був Академіком Академії наук вищої школи України (АНВШУ, 2001), почесним доктор права Альбертського університету (1993, Канада).

Любив слухати українські народні пісні та музику італійського композитора Антоніо Вівальді. Улюблена книжка – ”Кобзар” Тараса Шевченка. Володів англійською, польською, німецькою мовами. Вільний час проводив у саду й на городі. Улюблені страви – налисники й вареники із сиром. Мав вівчарку Гріма. Друга дружина Надія Іванівна – майстер швейного виробництва. Дітей не мали. Помер у реанімації лікарні ”Феофанія” 7 липня 2018 року, де лікувався після інсульту. Перехворів на лейкоз

Нагороди

Указом Президента України Віктора Ющенко № 665/2005 від 19 квітня 2005 року за незламну волю, громадянську мужність і самовідданість у відстоюванні ідеалів свободи і демократії, визначний особистий внесок у становлення і розвиток незалежної Української держави народному депутату України Левку Григоровичу Лук’яненко присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

Також його нагороджували Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (22.11.2007, за активність і наполегливість у донесенні до світової спільноти правди про голодомори в Україні у XX столітті, багаторічну плідну громадсько-політичну діяльність), Почесною відзнакою Президента України (орден "За заслуги" ІІІ ступеня, 1992); медаллю імені Святого Володимира "Борцям за волю України" (1991, СКВУ).

У 2016 році президент України Петро Порошенко вручив Левку Лук’яненку Національну премію України імені Тараса Шевченка.

Твори

З кінця 80-х років Левко Лук’яненко почав літературну кар’єру. За життя він написав багато книжок. Найвідомішою роботою початку 90-х стала книжка "Сповідь у камері смертників", в якій він змалював свою боротьбу за незалежність України. Серед його робіт варто відзначити і такі твори: "Що далі?" (1989), "Сповідь у камері смертників" (1991), "За Україну, за її волю…" (1991), "Вірую в Бога і в Україну" (1991), "Не дам загинуть Україні!" (1994), "Народження нової ери" (1997), "У країні кленового листка" (1998), "Національна ідея і національна воля" (2008), "Незнищенність" (2008), "Де ти, доле України?" (2011), п’ятитомник "З часів неволі" (2005-2013), а також численні статті.

Джерело: https://24tv.ua/pomer_levko_lukyanenko_chomu_tsogo_diyacha_nazivayut_batkom_nezalezhnosti_ukrayini_n995640

Левко Лук’яненко: «Бережіть Україну хлопці! Вона в нас одна!»

Бібліографія статей

(подано в алфавіті авторів)

«Бойова» дружба двох народів [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/den-planety/boyova-druzhba-dvoh-narodiv: кілька спогадів Левка Лук’яненка про шлях України до незалежності та підтримку Литви / Підготували Лариса Артюгіна та Олена Задорожна // День. - 2021. - 2 серп. "День" розпочинає цикл публікацій із тексту, створеного на основі останнього прижиттєвого відеоінтерв’ю українського дисидента Левка Лук’яненка, яке він дав авторці проєкту Ларисі Артюгіній за майже місяць до своєї смерті

Карпенко, Віталій. Легендарний Левко. Постаті від Віталія Карпенка [Електронний ресурс] = https://ukrreporter.com.ua/golovne/blogs/legendarnyj-levko-postati-vid-vitaliya-karpenka.html / Карпенко, Віталій // Український репортер. - 2018. - 6 черв. Про Левка Григоровича Лук’яненка, я був начуваний давно як про легендарного борця за незалежність, а особисто познайомився з ним у Верховній Раді України як з колегою-депутатом. Найколоритнішою постаттю серед них був Левко Лук’яненко, тюремно-табірний «стаж» якого тривав довгих 27 років. Та ні тортури, ні поневіряння, ні приниження не змусили його відмовитися від своїх переконань

Карпенко, Віталій. Легендарний Левко. Постаті від Віталія Карпенка [Електронний ресурс] = https://ukrreporter.com.ua/golovne/blogs/legendarnyj-levko-postati-vid-vitaliya-karpenka.html / Карпенко, Віталій // Український репортер. - 2018. - 6 черв. Про Левка Григоровича Лук’яненка, я був начуваний давно як про легендарного борця за незалежність, а особисто познайомився з ним у Верховній Раді України як з колегою-депутатом. Найколоритнішою постаттю серед них був Левко Лук’яненко, тюремно-табірний «стаж» якого тривав довгих 27 років. Та ні тортури, ні поневіряння, ні приниження не змусили його відмовитися від своїх переконань

Левко Лук’яненко - Герой України [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobici/politinformaciya-74 / Інф. "День" // День. - 2005. - 21 квіт. (№71). Президент України Віктор Ющенко присвоїв народному депутату Левку Лук’яненку звання Героя України. Звання присвоєне за громадянську мужність і самовідданість у відстоюванні ідеалів свободи та демократії, значний внесок у розбудову і розвиток Української держави

Левко Лук'яненко: "Путін сприймає Україну як об'єкт" [Текст] / Спілкувалася Марина Марченко // Вечірній Київ. - 2015. - 20 серп. (№33). - С. 8, 17. Його називають моральним авторитетом України. І кажуть, що, мабуть, волею долі так сталося, що день народження країни збігся з його днем народження. 24 серпня 1991 року він написав Акт про Незалежність України, за який проголосувала Верховна Рада. А до цього були і підпільна антикомуністична діяльність, і камера смертників, і мордовські концтабори, і депутатська діяльність на благо вільної України. З Левком Лук'яненком спілкувалася кореспондент "ВК"

Левко Лук’яненко: «У рабів нюх на зиск, а ми захищаємо свою державу» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/255433 / Підготувала Ірина Ігдал // Голос України. - 2015. - 30 трав. (№95). - С. 12. Патріот-дисидент, якого не зламали 26 років знущань у тюрмі, Герой України, державний і громадський діяч, творець Акта про незалежність України (24 серпня 1991 року), Надзвичайний і Повноважий Посол України, автор багатьох книжок, філософ і не лише. У свої 86 він активно вболіває за долю країни. Левка Лук’яненка можна зустріти на Майдані, у Верховній Раді. Та з більшою радістю він відгукується на запрошення поспілкуватися зі школярами і студентами. Звертається до юних, «живих», «незабамбулених» - здатних змінюватися. Адже, тільки вдосконалюючи себе, особистість робить світ кращим. Він запалює серця людей, котрі можуть полюбити свою країну, як любить її сам - більше за власне життя

Левко Лук’яненко, політв’язень: «Ми ні в чому не помилилися. Усе йде, як треба. Навіть війна на Донбасі – потрібна» [Текст] = https://rozmova.wordpress.com/2018/07/31/levko-lukyanenko-7// Розмовляла Юркова, Ольга // Країна. - 2018. - 12 лип. (№ 27). - С. 17-19. Я – щаслива людина. Став свідком становлення незалежності України. Боротьбі за це присвятив усе життя. Моя заслуга перед Україною не в тому, що написав з допомогою професора медицини Леонтія Сандуляка проект “Акта проголошення незалежності України”. Половина депутатів Ради могли це зробити. Моя заслуга в тому, що належну пропозицію запропонував у належний час і належним способом. Внутрішній стан людини визначає не так середовище, як мета, заради якої вона живе. У цьому переконався, спостерігаючи еволюцію поглядів товаришів по нещастю у Сосновському концтаборі

Макаров, Юрій. Інтегральний Лук’яненко [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/Columns/50/216687: усі ідеологічні суперечки припиняються на порозі раю. Там немає місця сваркам, з’ясовуванню стосунків, уточненню позицій. Так кажуть / Макаров, Юрій // Український тиждень. - 2018. - 12 лип. (№12). Левкові Лук’яненку, безперечно, місце в раю. У дитинстві він дивом не помер від голоду. Його двічі засудили до розстрілу: один раз німці, другий совіти. Він провів 26 років у таборах і тюрмах, де шанс загинути зберігався щодня. Його зраджували без кінця. Він мав нагоду зневіритися безліч разів. І вже після здійснення мрії всього попереднього життя його використовували державний апарат і політичний клас. Але були й хвилини тріумфу - тотального, беззаперечного. Перший - незалежність. Той точковий момент, заради якого були всі попередні жертви, випробування й бідування. Не всім пощастило дожити. Він дожив і навіть безпосередньо своїми руками цю омріяну незалежність сформулював. Ми пам’ятаємо, що засадничий документ свободи, Акт проголошення незалежності України - його особисте творіння

Патріот із камери смертників [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/poet-iz-guculskogo-krayu/: 90 років з дня народження Левка Лук’яненка / Авторська рубрика Віктора Шпака // Урядовий кур`єр. - 2018. - 18 серп. (№155). - С. 6. «Коли ти бачиш дійсність та розумієш усю її несправедливість і в тебе не сверблять руки покласти їй край, тоді ти боягуз. Бачити, розуміти і не повстати супроти безмежної несправедливості - значить бути не людиною, а слимаком». У цих словах багаторічного в’язня радянської імперії Левка Лук’яненка - його життєве кредо, що привело випускника юридичного факультету престижного Московського університету і цілком успішного партійного функціонера на шлях боротьби з режимом

Під крилом смертного вироку [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/306716: (зі спогадів брата Левка Лук’яненка Олександра) / Записав Василь Чепурний // Голос України. - 2018. - 23 серп. (№157-158). - С. 4

Хархун, Валентина. Дума про причетних [Електронний ресурс] = https://krytyka.com/ua/articles/duma-pro-prychetnykh / Хархун, Валентина// Критика. - 2021. - № 9-10. У своїй статті авторка оглядає книжку Віри Курико "Вулиця причетних. Чернігівська справа Лук'яненка"

Штогрін, Ірина. «Вони намагалися зробити все, щоб нас зламати» [Електронний ресурс] = https://www.radiosvoboda.org/a/28104513.html: розмова з Левком Лук’яненком / Штогрін, Ірина // Радіо Свобода. - 2018. - 7 лип. Розмова Ірини Штогрін з українським політв’язнем, дисидентом і колишнім народним депутатом про його життя і спротив радянській системі (інтерв'ю було опубліковано в листопаді 2016 року).

Ярошенко, Ганна. 25 років у тюрмах і таборах та ще п’ять років у засланні - таку ціну заплатив Левко Лук’яненко за бажання Жити в незалежній Україні [Текст] = https://varta.kharkov.ua/articles/1081452/ / Ярошенко, Ганна // Дзеркало тижня. - 2010. - 21-27 серп.(№30). - С. 11. В’язень власного світогляду, в’язень совісті, він уперше був засуджений «за антирадянську агітацію і пропаганду» в 1961 році до вищої міри покарання, три місяці провів у камері смертників. А злочином було те, що він відстоював конституційне право України на самовизначення. Верховний суд замінив вищу міру на 15 років ув’язнення. Роки ув’язнення не зламали цього нескореного українця. Пройшовши через складні випробування, Левко Григорович зберіг живий розум, почуття гумору і прихильність до людей. 24 серпня у Левка Лук’яненка подвійне свято: День народження вільної України і день його народження

Присудження Національної премії імені Тараса Шевченка

Україна. Президент. Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка [Текст] = http://www.president.gov.ua/documents/772016-19814: указ Президента України від 2 березня 2016 р. № 77/2016 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2016. - 5 бер. (№42). - С. 9

Самійленко, Леся. Щасливий, бо йде шляхом, яким почав іти [Текст] / Самійленко, Леся // Культура і життя. - 2016. - 4-10 бер. (№9). - С. 11. Цьогорічним лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка в номінації "Публіцистика і журналістика" став відомий політик і письменник Левко Лук'яненко

 

Президент України Петро Порошенко (2014-2019рр) вручає Левку Лук'яненку Національну премію України імені Тараса Шевченка 2016 року

 

Втрата

Зятьєв, Сергій. Сьогодні – роковини смерті Левка Лук’яненка [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/news/sohodni-rokovyny-smerti-levka-luk-ianenka/ / Зятьєв, Сергій // Українська літературна газета. - 2022. - 7 лип. Левко Лук’яненко - український політичний та громадський діяч, дипломат, письменник, юрист та радянський дисидент, учасник національного визвольного руху. Борець за незалежність України у ХХ сторіччі. Левко Лук’яненко народився в символічний для України день – 24 серпня 1928 року. 63 роки потому Україна стане незалежною державою. Зважаючи на освіченість, ерудованість та енергійність, йому пророкували «гарне майбутнє по партійній лінії», але він обрав інший шлях – боротьби за Україну. Сумарно провів 25 років у тюрмі і на засланні. Левко Григорович вижив. Доля зберегла йому життя, щоб 30 років потому він написав Акт проголошення незалежності України

Ковальчук, Анатолій. Яскравий символ епохи [Текст] = http://slovoprosvity.org/2018/08/23/yaskravyj-symvol-epohy/: світлої памяті Левка Лук'яненка / Ковальчук, Анатолій // Слово Просвіти. - 2018. - 30 серп. (№ 35). - С. 5. Не доживши півтора місяця до дев’яноcторіччя, яке припадає на 24 серпня - день 27-ї річниці Незалежності України, полинув у засвіти Левко Лук’яненко - унікальна Людина, Великий Українець, Національний Герой, який присвятив своє життя шляхетні меті: самовідданій, безкомпромісній боротьбі за державну незалежність Батьківщини

Кривда, Марина. «Масштаб цієї особистості буде видно здалеку ще багатьом поколінням» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/306718 / Кривда, Марина // Голос України. - 2018. - 23 серп. (№157-158). - С. 5. Так відреагував один із дописувачів у соцмережі на втрату Україною політичного та громадського діяча, дисидента, засновника Української гельсінської групи, одного з авторів «Акту проголошення незалежності України», народного депутата чотирьох скликань Верховної Ради, Героя України Левка Лук’яненка

Порошенко, Петро. Левко Лук'яненко прожив довге і непросте життя [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/2010/159841/ / Порошенко, Петро // Україна молода. - 2021. - 24 серп. Один із творців незалежності України, співавтор «Декларації про державний суверенітет України» й «Акту проголошення незалежності України», дисидент і правозахисник, співзасновник Української Гельсінської групи Левко Лук'яненко прожив довге і непросте життя. І залишився у пам’яті поколінь Великим Українцем

Сміян, Надія. Сила духу, народженого 24 серпня [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/306715/ Сміян, Надія // Голос України. - 2018. - 23 серп. (№157-158). - С. 4. «Батько Незалежності». Так називають Левка Лук’яненка українці. Саме в день народження нашої країни, 24 серпня, йому мало виповнитися 90. Після славнозвісної парламентської ночі в 1991-му цю людину носили на руках, але він напевно пам’ятав часи, коли його душу й тіло обмежували стіни камери смертника

Тесленко, Лiна. «Доки нація бореться - вона живе»: наріжні думки та погляди Левка Лук’яненка [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/3350/196/125775/: 24 серпня "вічному революціонеру" Левку Лук'яненку виповнилося б 90 років / Тесленко, Лiна // Україна молода. - 2018. - 21 серп. (№ 90). - С. 6. Чи то так доля обдарувала, чи й справді все вирішується на Небесах, але Левку Лук’яненку судилося прийти в цей світ 24 серпня. Минуть роки, і Левко Григорович розділить свій день уродин із днем народження незалежної України - своєю рукою впише цю дату в її історію і стане батьком нової віхи. Його життєвий шлях - це яскраве свідчення того, що навіть після найтемнішої ночі настає день

Чепурний, Василь. Справжній Герой України [Текст] = http://viysko.com.ua/journal/spravzhnij-heroj-ukrainy/: патріот / Чепурний, Василь // Військо України. - 2018. - № 8. - С. 58-61. Йому судилося втілити свою величну ідею в життя і дочекатися покоління, яке бачить Україну такою ж, про яку мріяв він. А його слова: «Україна не може програти, вона тільки виграти може» вже стали пророчими. 24 серпня, в День Незалежності України, Левку Лук’яненку виповнилося б 90 років. До свого поважного ювілею батько української незалежності не дожив всього півтора місяця. Та день його народження завжди додаватиме сил країні, за яку він боровся

Вшанування пам’яті

Україна. Президент. Про державні стипендії імені Левка Лук’яненка [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/4172018-25718: указ Президента України від 7 грудня 2018 року № 417/2018 / Інф. "УК"// Урядовий кур`єр. - 2018. - 12 груд. (№235). - С. 12.

Україна. Президент. Про призначення державних стипендій імені Левка Лук’яненка [Текст] = https://www.president.gov.ua/documents/5142019-28309: указ Президента України від 11 липня 2019 р. № 514/2019 // Офіційний вісник Президента України. - 2019. - 19 лип. (№16). - С. 19.

Україна. Кабінет Міністрів. Про увічнення пам’яті Героя України Левка Лук’яненка [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/318072: постанова ВР України від 6 червня 2019 року. № 2748-VIII// Голос України. - 2019. - 8 черв. (№107). - С. 3.

Ексклюзивні інтерв'ю "Дня" з Левком Лук’яненко

"Від колоніального стану до незалежності" https://day.kyiv.ua/uk/article/nota-bene/vid-kolonialnogo-stanu-do-nezalezhnosti

"Левко ЛУК’ЯНЕНКО: "24 серпня 1991 року українська нація поставила величезний знак оклику, досягнувши того, за що боролася протягом попередніх семи століть"

https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobici/levko-lukyanenko-24-serpnya-1991-roku-ukrayinska-naciya-postavila-velichezniy-znak

 "Левко ЛУК'ЯНЕНКО: "Завжди є духовні провідники, які відчувають пульс нації"

https://day.kyiv.ua/uk/article/osobistist/levko-lukyanenko-zavzhdi-ie-duhovni-providniki-yaki-vidchuvayut-puls-naciyi

Шлях до українства... - https://day.kyiv.ua/uk/article/tema-dnya-podrobici/shlyah-do-ukrayinstva

WEBліографія

https://www.istpravda.com.ua/dissidents/articles/6190402e3eade/ - Левко Лук’яненко: «Національна ідея - це усвідомлене утвердження українства»

https://www.bbc.com/ukrainian/features-38587235 - Левко Лук'яненко: політв'язень і "батько незалежності"

http://museum.khpg.org/1113915328 - Лук’яненко Левко Григорович, біографія, автор: С.Карасик. Виправив В.Овсієнко 19.04.2005

https://vybory.pravda.com.ua/files/graph/smertnyk-lukjanenko/ - Смертник ЛУК'ЯНЕНКО: "Я дав обітницю небу – здобути Україні волю"

https://www.youtube.com/watch?v=whrwUy9aVis  - Отец украинской независимости: история диссидента Левка Лукьяненко

https://www.youtube.com/watch?v=B_obuPBXd9Y - "Націоналізм може бути тільки радикальним" - останнє інтерв'ю Левка Лук'яненка

https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/statti/iz-kogorty-pravednykiv-levko-lukyanenko - Із когорти Праведників: Левко Лук'яненко

https://www.istpravda.com.ua/articles/2018/08/24/152828/ - Левко Лук'яненко. Незалежність на день народження

https://www.youtube.com/watch?v=DeFEnucbOgk - Левко Лук’яненко: «Україна не може програти»

http://urp1990.com.ua/p11-levko-luk%E2%80%99yanenko-zasnovnik-urp   -Левко Лук’яненко – засновник УРП

http://www.ukrgeroes.com.ua/LukyanenkoLG.html - Герой України

https://www.vezha.org/golovni-fakty-pro-levka-luk-yanenka/- Головні факти про ЛЕВКА ЛУК’ЯНЕНКА

https://www.chesno.org/t/97/smertnyk-lukjanenko.html - Смертник ЛУК'ЯНЕНКО:"Я дав обітницю небу – здобути Україні волю"

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua/ - сайт газети «День»

http://www.golos.com.ua/ - сайт газети «Голос України»

http://www.umoloda.kiev.ua/ - сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua/ - сайт газети «Урядовий кур’єр»

http://slovoprosvity.org/ - тижневик «Слово Просвіти»

https://tyzhden.ua/ - часопис «Український тиждень»

Підготувала бібліограф Мілашенко Т.І.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ