Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Кінець епохи пластику»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до Всесвітнього дня без поліетиленових пакетів

Хоча б один день на рік згадати про чистоту навколишнього середовища закликає Всесвітній день без поліетиленових пакетів, який відзначається щорічно 3 липня з 2019 року (International Plastic Bag-Free Day).

У цей день рекомендується відмовитись від користування виробами з пластику чи поліетилену та замінити їх альтернативними еко-товарами: паперовими пакетами та стильними торбинками багаторазового користування.

В Євросоюзі до 2021 року хочуть заборонити поліетиленові пакети, одноразовий посуд, навіть соломинки. Цю ініціативу уже підтримали понад 250 компаній відомих брендів.

В Україні зареєстровано законопроект про зменшення кількості пластикових пакетів в цивільному обігу № 9507 від 28.01.2019, який передбачає заборону реалізації поліетиленових пакетів з товщиною стінки до 50 мікрон з 1 січня 2022 року. Також законопроектом передбачено обов’язкову сертифікацію пакетів на придатність до біорозкладу (для біорозкладних пакетів) у відповідності до національних стандартів з 1 січня 2021 року.

Подію започаткували для привернення уваги суспільства до глобальної проблеми засміченості планети відходами з пластику, які майже не розкладаються. Поширення інформації про можливість заміни небезпечного матеріалу екологічними та бюджетними рішеннями допоможе усвідомити нищівний вплив його використання та сформувати у людей нову поведінку, безпечну для довкілля.

Екологія – це система знань про те, як живі організми взаємодіють між собою та яке значення вони мають для навколишнього середовища. До поняття «екологія» також входять умови життя людей та існування тварин у конкретних місцевостях. Вперше це слово було вжите у 1866 році біологом Ернестом Геккелем у його праці «Загальна морфологія організмів». Від екологічних знань та правильного їх застосування залежить майбутнє нашої планети. Розвиток освіти у сфері екології – одне з першочергових завдань ООН, а також представників влади кожної країни.

ЧОМУ ВАЖЛИВО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ПАКЕТІВ?

Щороку один українець використовує приблизно 500 пакетів з поліетилену, тоді як мешканцям ЄС потрібно 90.

Річний обсяг використаних мішечків у світі становить 5 трлн, а води океану через пластикову тару стають важчими на 8 млн тонн.

Для розкладу поліетилену потрібно до 200 років, а для пластику – 400.

Майже 1 млн птахів та 100 тис. тварин помирає щороку від пластикових відходів.

Гаваї є першим штатом США який відмовився від використання поліетиленових пакетів.

У Сан-Франциско, аптеки і великі супермаркети не використовують поліетиленові пакети.

З 2003 року , в Сінгапурі, Бангладеші , Тайвані і в ряді штатів Індії повністю заборонено використовувати поліетиленові пакети (так як вони засмічують каналізації, перекривають русла річок, викликаючи повені).

Перша в світі вільна від поліетиленових пакетів зона знаходиться в острові Кенгуру (Австралія).

У 2004 році , в Англії були випущені біорозкладні пакети (які протягом 4 -х років повністю розкладаються на вуглекислий газ і воду). Навіть прем’єр-міністр Англії, Гордон Браун закликав усі британські магазини перейти з пластикових пакетів на паперові.

Щоб зменшити використання поліетиленових пакетів в Латвії введений податок на поліетиленові пакети.

У супермаркетах Фінляндії встановлені автомати з прийому використаних пакетів (вони служать сировиною для переробки та виробництва нового пластика).

В Італії, з 2011 року заборонено використовувати поліетиленові пакети. Тепер, покупці повинні мати при собі біопакети або багаторазові сумки.

У Руанді, продаж і ввезення в країну поліетиленових пакетів заборонено.

Понад 40 країн світу заявили про повну чи часткову відмову від таких виробів. На початку червня 2021 Верховна Рада прийняла закон, що обмежує використання поліетиленових пакетів в Україні.

13 шокуючих фактів про поліетиленові пакети

1977 – рік появи пакетів в супермаркетах

Кожну секунду в світі використовується 160 000 пластикових пакетів

За 1 рік виробляється 5 трильйонів пакетів

Пластик – це штучно синтезоване з’єднання, період розпаду якого триває до 1000 років

Пластиковий пакет забруднює навколишнє середовище, коли починає розпадатися – мікрочастинки просочуються в ґрунт, несучи отруту для рослин

В середньому одна сім’я використовує 15 пакетів за один похід в супермаркет. За рік більше 500 пакетів

Один поліетиленовий пакет служить своєму власникові не довше 25 хвилин

На повторну переробку потрапляє лише 1-3% використаних пакетів по всьому світу

Пластикові пакети – поширена причина загибелі морських тварин, які плутають їх з їжею, а саме приймають їх за медуз.

За прогнозами вчених, вже до 2050 року в світовому океані пластика буде більше, ніж риби

У 2008 році на берег біля Каліфорнії викинуло кашалота. Зоологи виявили, що він помер через те, що в його шлунку накопичилося понад 22 кг пластику, серед якого й пакети

Кількості нафти, що використовується для виготовлення одного поліетиленового пакета, досить, щоб проїхати 11 м на машині

80% всього сміття, що забруднює Світовий океан, – це пластик. Звичайний пластиковий пакет настільки увійшов в наше повсякденне життя, що мало хто замислюється над тим, наскільки виробництво та утилізація цих побутових дрібниць може шкодити нашому навколишньому середовищу.

Купуйте продукту харчування без упакування або в багаторазовій тарі!

КНИГИ до теми з фондів МСМБ

                                                                      

 

Джонсон, Беа. Дім - нуль відходів. Гід до щасливого життя в сучасному світі без зайвих витрат і сміття [Текст] = Zero Waste Home : Популярне видання / Джонсон, Беа ; Передмова авторки; Пер. з англ. Т.Євлоєвої. - К. : РІДНА МОВА, 2019. - 320 с. : іл. - (EKOBook). - Передмова: с.5. - ISBN 9789669173287

Мета книжки - популяризація принципів дбайливого ставлення до довкілля і навчити жити без сміття. "Дім - нуль відходів" - це стильне і зрозуміле поетапне керівництво, яке дасть вам практичні інструменти, здатні допомогти вам зміцнити ваше здоров'я, значно економити фінанси і час, а також домогтися більш світлого майбутнього для всіх членів сім'ї і екології в цілому. Почніть змінювати своє життя і життя вашої родини вже зараз!

 

 

 

Даймонд, Джаред. Колапс. Чому одні суспільства занепадають, а інші успішно розвиваються [Текст] = Collapse. Hoy Societies Choose to Fail or Suceed : Науково-популярне видання / Даймонд, Джаред ; Пер. з англ. В.Горбатька. - К. : КМ-БУКС, 2019. - 688 с. : іл. - Перелік мап: с.9; Пролог. Історія двох ферм: с.11; Післяслово. Зліт і падіння Ангкора: с.642; Додаткові матеріали: с.645; Предметний покажчик: с.677. - ISBN 9789669480101

 Нас немов магнітом притягують монументальні руїни, що їх залишили по собі цивілізації минулого, вабить їхня видовищна краса і таємниці, які в них криються. Масштаб руїн свідчить про багатство й могутність тих, хто їх споруджував. Однак чому пішли у небуття не лише ті, хто будував ці споруди, а й власне суспільства, до яких вони належали? Куди зникли цілі народи? Якщо подалися геть, то куди і чому?

 

 

                                                     

Бібліографія статей

(подана у зворотній хронології та алфавіті авторів)

2023

Григоренко, Олег. Пакети-«маєчки» заборонили [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/20001/index.php?n=52372 / Григоренко, Олег // Сільські вісті. - 2023. - 28 лют. (№ 9). В українських закладах торгівлі, громадського харчування, в аптеках, МАФах, а також у лікарнях, школах, садочках, спортзалах та в інших громадських місцях остаточно заборонили використання надтонких і тонких пластикових пакетів. Віднині дозволені для пакування тільки відповідної щільності біорозкладні (крохмалеві) та паперові пакети. Заборона використання «маєчок» стосується навіть первинного пакування для сипучих продуктів (як-от крупи, цукор), цукерок, сухофруктів та інших на кшталт м’яса та риби. Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів» було ухвалено Верховною Радою ще понад два роки тому на шляху повної відмови України від використання побутового пластику. Відтоді відбувається поетапне впровадження його норм

Пакети-«маєчки» остаточно під забороною [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/368786 : 1 січня 2023 року у повному обсязі набрав чинності закон України, що забороняє розповсюджувати поліетиленові пакети товщиною до 50 мкм / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2023. - 1 бер. Йдеться про тонкі й надтонкі поліетиленові пакети. Тепер вони заборонені навіть як первинне пакування для сипучих продуктів, м'яса та риби. Штраф за порушення законодавства становить від 8,5 тисячі гривень

2021

Бегма, Олена. "Пакет братимете?" [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19868/index.php?n=48289 / Бегма, Олена  // Сільські вісті. - 2021. - 19 бер. (№20). - С.  Про заборону широкого використання пластикових пакетів в Україні говорять уже досить давно. Втім, тільки нещодавно на друге читання у парламенті передали законопроєкт "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України", який усе ж повинен вирішити проблему. У документі передбачається заборонити розповсюдження певних видів пластикових пакетів в об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування і надання послуг. Як тільки законопроєкт буде проголосовано, почнеться поступове обмеження використання пластикових пакетів. Закон поставить нас у ряд із понад 100 країнами, які вже певним чином заборонили використання пакетів

Бедзір, Василь. Що може громада? Не шкодити природі, а наповнювати бюджет [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/sho-mozhe-gromada-ne-shkoditi-prirodi-napovnyuvati/ / Бедзір, Василь // Урядовий кур`єр. - 2021. - 14 вер. (№176). - С. 3. На 19 вересня припадають Всесвітній день прибирання та Міжнародний день чистих берегів. В Україні підтримка громадськістю цих ініціатив та акції ентузіастів і волонтерів у боротьбі за чистоту довкілля вкотре нагадують про невтішну екологічну ситуацію, особливо в карпатських гірських районах. Тут складно налагодити регулярне вивезення і утилізацію сміття, яке накопичується вздовж річок. І це лише один приклад, коли доводиться згадувати про забруднення відходами людської життєдіяльності річки Тиса на Закарпатті, звідки вони потрапляють в Угорщину. Утім, у Ніжньоворітській територіальній громаді на Мукачівщині змогли успішно подолати сміттєву кризу. Як це відбулося, розповідає кореспондент «Урядового кур’єра»

Видимі та невидимі причини [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/vydymi-ta-nevydymi-prychyny : Іван Хом’як — про технологічний, екологічний і соціально-психологічний аспекти «поліетиленової» проблеми / Підготувала Ольга Харченко
// День. - 2021. - 18 черв. (№95-96). - С. 6-7.
Чи становить загрозу поліетилен довкіллю? Кажуть: головна проблема — те, що поліетилен тривалий час не розкладається. Але це не проблема, а перевага. Речовини, які потрапляють у довкілля і не розкладаються, є механічним забрудненням. Тобто шкода, якої може завдати поліетилен, буде суто механічна. Пташка може заплутатися в ньому, рибка, ще хтось. А речовина, яка розкладається, стає хімічним забрудненням. Мені цікаво, чи не робив хтось порівняння, скільки птахів та риб убили поліетиленові пакети і скільки птахів убили пральні порошки і полотняні торбинки. Припускаю, що результати будуть далеко не на користь торбинкам. Тому що хімічні зміни навколишнього середовища, насамперед водного, будуть набагато небезпечніші, аніж механічні

Вихристюк, Євгенія. Пакет чи торбинка? [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19923/index.php?n=50057 / Вихристюк, Євгенія // Сільські вісті. - 2021. - 13 жовт. (№ 75). - С.  Великий яскравий пластиковий пакет — то взагалі суцільне «благо». А скільки всілякого краму люди зберігають у ньому роками. Та є надія, що ера зручного пакування відходить у минуле і навіть до нашої країни дійшов тренд на екологічність. Із 10 грудня 2021 року набирає чинності перше лімітування згідно із Законом України «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Цікаво, що пластикові (поліетиленові) пакети свого часу популяризувались екологами як альтернатива вирубуванню лісів і виробництву паперових пакетів. 1959 року швед Стен Густав Тулін винайшов це пластикове «диво» задля порятунку планети. За його задумом, пакети призначалися для багаторазового використання. Однак план Туліна, втілений у життя, сьогодні поставив планету перед величезною екологічною проблемою: гори пластику заполонили суходіл та океани

Громов, Олег. Пакет більше не потрібен! [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/paket-bilshe-ne-potriben/ : в Україні розпочався процес відмови виробників продуктів харчування та торговельних мереж від пластикових упаковок / Громов, Олег // Урядовий кур`єр. - 2021. - 10 черв. (№110). - С. 1, 4. Нещодавно Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №2051-1 «Про обмеження обороту пластикових пакетів на території України». У понеділок під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Екологія» закон підписав Президент Володимир Зеленський. Цей закон регламентує, що найближчим часом у торговельних точках і закладах громадського харчування буде заборонено безплатно розповсюджувати легкі пластикові пакети. «Урядовий кур’єр» намагався з’ясувати, як виконуватимуть цей закон і чи буде він ефективним (зокрема питання штрафів). І на які упаковки тепер можуть розраховувати вітчизняні споживачі

Лиховид, Інна. Дев’ять місяців на прощання з пакетом [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/tema-dnya-cuspilstvo/devyat-misyaciv-na-proshchannya-z-paketom : парламент заборонив пластикові торбинки — чи досить цього для розв’язання сміттєвої проблеми в країні? / Лиховид, Інна // День. - 2021. - 11 черв. (№93-94). - С. 18. Аж 297 депутатів підтримали законопроєкт № 2051-1 про обмеження обігу пластикових пакетів на території України. Закон № 2051-1 передбачає, що його основна мета — визначення правових та організаційних засад обігу пластикових пакетів, упорядкування відносин, які виникають під час розповсюдження пластикових пакетів на території України, а також стимулювання розвитку виробництва біоліквідних пластикових пакетів. Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року. Тож у держави, суспільства й бізнесу є час, щоби підготуватися належним чином до його реалізації

Україна. Закон. Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України [Текст] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1489-20 #Text : закон України від 1 червня 2021 р. № 1489-ІХ / Інф. "УК" // Урядовий кур`єр. - 2021. - 12 черв. (№112). - С. 6.
Цей Закон спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій

2019

Бережнюк, Олена. Кінець епохи пластику? [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/kinec-epohy-plastyku : чи справді такі пакети скоро зникнуть з українських магазинів? / Бережнюк, Олена // День. - 2019. - 21 лист. (№ 214). - С. 9. Нещодавно Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про зменшення кількості пластикових пакетів у цивільному обігу». Згідно з ним у роздрібній торгівлі та закладах ресторанного господарства заборонять розповсюджувати надлегкі, легкі та оксо-розкладні пластикові пакети. Єдиний виняток — пакети можна використовувати як упаковку для свіжої риби, м’яса, льоду та сипучих продуктів. Разом з тим у минуле відійде і вже звичне запитання касирів: «Пакет потрібен?» Адже за ухваленим законом схиляти споживачів до купівлі пакетів — заборонено. Чи допоможе такий крок зменшити кількість відходів?

Кривда, Марина. «Безсмертний» ворог наступає з нашої ж вини [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/315028  : в Україні сьогодні на кожного мешканця припадає по 8,5 тонни відходів / Кривда, Марина // Голос України. - 2019. - 21 бер. (№55). - С. 17. Ми ходимо, не помічаючи, що навколо лежить пластиковий ворог, який у природному середовищі розкладатиметься сотні років, отруюючи все навколо смертельними канцерогенами. Тим часом екологи б’ють на сполох: щорічно від пластикових пакетів умирають тисячі китів, тюленів, черепах. Понад мільйон морських птахів і ссавців гинуть щорічно від заковтування пластикового сміття. Ба більше, мікроскопічний пластик тепер усюди, зокрема в морепродуктах, якими харчується людина. Тож коло замкнулося

2020

Кирей, Роман.  Одна торбинка замість тисячі шкідливих пакетів [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/odna-torbinka-zamist-tisyachi-shkidlivih-paketiv/ / Кирей, Роман // Урядовий кур`єр. - 2020. - 22 лют. (№ 35). - С. 6. Рух за припинення використання пластикових пакетів нині активно шириться світом. І хоч України він досягнув з деяким запізненням, то тут, то там з’являються відповідні ініціативи заміни поліетиленової тари. Верховна Рада недавно підтримала заборону пластикових пакетів. Нині відповідний закон готують до другого читання. Як альтернативу чимало активістів пропонують торговельним підприємствам та домогосподаркам торбинки багаторазового використання. Приміром, черкащанка Яніна Танцюра розробила бізнес-проєкт, щоб змінювати екологічну ситуацію і допомогти охочим перейти до користування безпечними торбинками

Курорт – у екотренді [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/kurort-u-ekotrendi : у італійському гірськолижному Пейо заборонено використовувати пластик // День. - 2020. - 5 лют.(№ 20). - С. 11. Влада курорту Пейо (Pejo 3000) у регіоні Трентіно (Італія) вирішила заборонити весь одноразовий пластик після того, як виявили, що прилеглий льодовик Форні забруднений великою кількістю дрібного пластику, покинутого або впущеного гірськолижниками, повідомляє Brand.Travel. Цього сезону на курорті в долині Валь-ді-Соле заборонено будь-які пластикові пакети, пляшки, тарілки, столові прилади, трубочки, чашки й інші одноразові пластикові вироби

2019

Вертіль, Олександр. Біопластиковий прорив [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/bioplastikovij-proriv/ : розробки молодого сумського науковця Дмитра Бідюка дадуть змогу зберегти чистоту довкілля / Вертіль, Олександр // Урядовий кур`єр. - 2019. - 26 січ. (№17). - С. 6. Кожен із нас щодня користується пластиковими пакетами, стаканчиками для кави і чаю, трубочками для напоїв. Однак одноразовий посуд із пластику шкідливий не тільки для людського організму, а й для довкілля, бо дуже довго розкладається. Кандидат технічних наук, доцент кафедри технології харчування СНАУ Дмитро Бідюк долучився до розв’язання цієї проблеми і запропонував альтернативу пластику. Він розробив технологію біорозкладного пакування для харчової продукції й назвав цей проект FoodBIOPack

Кирей, Роман.  Пластик: загроза цілком реальна [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/news/plastik-zagroza-cilkom-realna/ / Кирей, Роман // Урядовий кур`єр. - 2019. - 26 квіт. (№81). - С. 5. Помста природи за «пластикову цивілізацію» виявилася занадто жорстокою: від поліетиленових пакетів стали гинути не тільки мешканці океанів, а й звичайні тварини на суші. Пластикові пакети — поширена причина загибелі морських тварин, котрі плутають їх із їжею. Однак загроза прийшла й на сушу. Країни ЄС уже оголосили війну поліетиленовим пакетам. В Україні ще тільки вчаться серйозно ставитися до цієї проблеми

«Майки» з обігу не вилучать? [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/majki-z-obigu-ne-viluchat/ : законопроєкт про заборону використання пластикових пакетів актуальний, але деякі моменти сумнівні щодо його дієвості / Підготував Володимир Колюбакін // Урядовий кур`єр. - 2019. - 30 лист. (№231). - С. 5. Нарешті сталося — борці за чисте довкілля можуть радіти: Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт про заборону поліетиленових пакетів. Щоправда, набути чинності в разі остаточного ухвалення він може лише з 1 січня 2022 року. Начебто все добре, але є певні нюанси. На думку експертів, закон у разі його ухвалення має всі шанси поповнити численні лави нормативних актів, які фактично не працюють… І це ще не все. Варто зупинитися на суто юридичних недоліках та нестиковках законопроєкту з іншими законами України

Чернов, Володимир. Життя без пластику можливе [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/315027 : винахідник Дмитро Бідюк запевняє, що вже нинішнього року в Сумах розпочнеться промислове виробництво пакетів з біологічної сировини / Чернов, Володимир // Голос України. - 2019. - 21 бер. (№55). - С. 1, 17. Людство почало використовувати замість паперових пакетів поліетиленові не дуже давно, але процес пішов у такому стрімкому темпі, що цю упаковку вже виявили на дні Маріанської западини. Можна сказати, ми вже щодня мікропластик їмо, п’ємо й ним дихаємо. Варіанти виходу з небезпечного глухого кута пропонує співробітник Сумського національного аграрного університету Дмитро Бідюк

2018

Заборона поліетиленових пакетів: чим замінять отруйну упаковку? [Текст] / Інф. "Вечірній Київ"// Вечірній Київ. - 2018. - 19 квіт. (№16). - С. 4. Столична влада затвердила план заходів на 2017-2025 роки, що передбачає рекультивацію полігону № 5, що у Підгірцях під Києвом, технічне переоснащення сміттєспалювального заводу «Енергія» для його більш екологічної роботи, а також створення комплексів з перероблення сміття. Мер Віталій Кличко запропонував ще одну важливу ініціативу – заборонити поліетиленові пакети. Проте рішення Київради матиме лише рекомендаційний характер, адже для ефективнішої боротьби з пластиком потрібен закон, прийнятий на рівні Верховної Ради. «Вечірка» запитала киян, чи підтримують вони цю ініціативу

Лиховид, Інна. Пакет – зайвий [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/paket-zayvyy : Чому українцям треба шукати альтернативу поліетилену / Лиховид, Інна  // День. - 2018. - 9 лист. (№ 203-204). - С. 14. У наших магазинах споживач навіть не має права вибору. Біля овочів, фруктів, м’яса, риби, сирів чи цукерок повно поліетиленових пакетів. Хочеш чи ні, а береш їх. Та у світі відмова від пластикової упаковки стає трендом та ознакою свідомого споживання природних ресурсів. Україна рано чи пізно теж повинна зупинити засилля поліетиленових пакетів різного штибу. Так, у жовтні депутати Європарламенту підтримали заборону пластикових виробів одноразового використання. Якщо крокуємо до Європи, мусимо готуватися до таких правил гри. Досвід інших країн свідчить — немає нічого неможливого. Так, 33 країни повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів

Степанчук, Інна. Стоп-кульок [Текст] / Степанчук, Інна // Україна молода. - 2018. - 18 вер. (№ 101). - С. 8. Грузія першою на пострадянському просторі вирішала позбутися пластикових пакетів - із першого жовтня тут вводять заборону на їх використання

WEBліографія

https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-polietilen/ – Цікаві факти про поліетилен

https://suspilne.media/136084-zitta-bez-polietilenovih-paketiv-akimi-e-alternativi-ta-ak-vidmovitisa-vid-plastiku/  – Життя без поліетиленових пакетів

https://marieclaire.ua/uk/lifestyle/8-knig-kotorye-rasskazhut-vse-pro-ekologichnyj-obraz-zhizni  – 8 книг, які розкажуть все про екологічний спосіб життя

Інтернет-ресурси

https://zakon.rada.gov.ua/laws – сайт Верховної Ради України

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua  – сайт газети «День»

http://www.silskivisti.kiev.ua  – сайт газети «Сільські вісті»

https://umoloda.kyiv.ua – сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

Підготувала бібліограф Качановська Н.В

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ