Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Історія тисячі журавликів

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до Всесвітнього дня боротьби за заборону ядерної зброї

Щорічно, 6 серпня відзначається Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї – День Хіросіми.

6 серпня 1945 року американська авіація бомбардувала японське місто Хіросіму, вперше в історії застосувавши атомну зброю проти людей. Уранова бомба «Малюк» позбавила життя понад 140 тис. людей. Усього ж від наслідків цього вибуху загинуло 237 тисяч японців. Сполучені Штати застосували свою нову cмертоносну зброю три тижні після того, як вона з’явилася на світ.

Нині у міському парку Хіросіми (Парку миру) знаходиться монумент, присвячений жертвам американського бомбардування з написом: «Спіть спокійно, помилка не повториться». В Японії час від часу спалахують дебати навколо цього напису, який можна трактувати по-різному – і як вказівку на помилку всього людства, і як помилку Сполучених Штатів Америки, які стали тепер союзником Токіо, і як помилку самої Японії, яка розв’язала війну, що й призвело до трагедії Хіросіми. В 1970 році було навіть створено товариство, яке виступало за зміну напису. Врешті-решт влада Хіросіми встановили поряд з монументом у Парку миру дошку-пояснення, на якій написано, що мова йдеться про клятву всього людства ніколи більше не воювати.

Щорічний ритуал церемонії вшанування пам’яті загиблих включає хвилину мовчання, зграї голубів, скорботні удари поминального дзвону. Після цього в меморіальний пам’ятник додаються списки людей, які померли від наслідків ядерного вибуху. У Парку миру біля Меморіального музею висить дзвін, на якому написано: «Нехай кожен, хто проходить повз, ударить в дзвін, щоб той завжди нагадував нам про загрозу  загрозу атомної війни».

Про історію тисячі журавликів

Садакі Сасако хотіла врятуватися від «атомної» хвороби, складаючи свою тисячу паперових журавликів

Маленька мешканка Хіросіми, одного з двох міст, що зазнали ядерного бомбардування, відійшла у засвіти 25 жовтня 1955-го. Їй було лише 12 років. Про неї і її тисячу журавликів дізнався весь світ. Ця історія — про жагу до життя, яке відібрали у дитини не надприродні алогічні сили, а люди. Йдеться про атомні бомбардування японських міст Хіросіми й Нагасакі. Ядерну зброю 6 і 9 серпня 1945 року застосували збройні сили США на завершальному етапі Другої світової війни.

Сада–тян на ту пору мала два роки. Разом із мамою (тато був в армії) мешкала у будиночку, який опинився на відстані 1,7 км від епіцентру вибуху. Ударною хвилею дитину викинуло через вікно, але, на диво, обійшлося без травм. Того ж вечора дівчинка з мамою потрапили під радіаційний «чорний» дощ, бо саме втікали від пожежі.

Вона встигла підрости, піти до школи і навіть зрозуміти, що хоче бути вчителькою фізкультури: була дуже рухливою та спритною. Мама її, яка потай стежила, чи не «вилізуть» жахливі симптоми, раділа, що дитина росте здоровою. Але вони таки проявилися: підпухли лімфовузли на шиї та за вухами, на ногах з’явилася червона висипка. Вона часто почувалася знесилено і страждала від запаморочення. Спочатку медогляд нічого не виявив, але за якийсь час її родина почула жахливий вирок — «рак крові», лейкемія. У Японії це називали атомною хворобою. Садако поклали до лікарні у лютому 1955–го з прогнозом, що більше року не проживе. Але вже через пів року дізналася про легенду, яка стала її надією. Наприкінці літа подруга Чізуто принесла у лікарню позолочений папір, склала з нього журавлика і розповіла історію. Хто зробить 1000 таких паперових птахів, скріплених воєдино, — «сенбазуру» — отримає від долі виконане бажання. Японська дівчинка хотіла тільки одного — жити.

«Вона складала журавликів обережно, одного за другим, використовуючи папір із газет, медичні рецепти і обгортки. Її очі сяяли, поки вона цим займалася… Коли ми з чоловіком одного разу прийшли її навідати, сказала: «Тату, я щойно склала 400 журавликів!». Він привітав її, стримуючи сльози», — описувала свої відчуття мама Садако уже потім… Напевно невідомо, чи встигла маленька японка змайструвати свою тисячу. Є відомості про 644, а деякі джерела пишуть, що вона зробила понад тисячу… Її не стало у жовтні 1955–го. Переповідають, що усе завершили і сплели воєдино її однокласники, аби дівчинка таки мала свою «сенбазуру».

Садако була не першою дитиною у Японії, яка померла від променевої хвороби, але саме її історію підняли на гребінь інформаційної хвилі друзі та рідні — вони розповідали про це повсюдно і збирали гроші на пам’ятник Садако та всім іншим загиблим дітям. Так до благородної справи долучилася уся Японія. Тож 1958 року в Парку миру в Хіросімі, неподалік від епіцентру вибуху, постала фігурка Садако, яка тримає паперового журавлика. 

У Хіросимі скульптура дівчинки стоїть на території музею в Хіросимі

Бібліографічний список статей

(подана у зворотній хронології та алфавіті авторів)

2021

Кулачковська, Марічка. Найкривавіше бомбардування в історії воєн: як Хіросіму й Нагасакі стерли з лиця Землі [Електронний ресурс] = https://24tv.ua/bombarduvannya-hirosimi-nagasaki-yak-mista-sterli-litsya-zemli_n1628334 / Кулачковська, Марічка // https://24tv.ua. - 2021. - 17 трав. Завдання американським бомбардувальникам ускладнювали й особливості рельєфу японських островів. Вже у 1945 році американці вирішили зосередити удар не по заводах, розсіяних сільською місцевістю, а обрали ціллю Токіо. Для удару по столиці ворожої імперії американський генерал Кертіс Лемей розробив план операції Meetinghouse

Річниця бомбардування Хіросіми. Головні факти про єдине в історії бойове застосування ядерної зброї [Електронний ресурс] = https://nv.ua/ukr/world/countries/hirosima-i-nagasaki-6-i-9-serpnya-1945-roku-ssha-pidirvali-yaderni-boyepripasi-nad-yaponiyeyu-50173962.html / Інф. "Новое время страны" // Новое время страны. - 2021. - 6 серп. 6 і 9 серпня 1945 року США підірвали два ядерні боєприпаси над японськими містами Хіросіма та Нагасакі. Це стало першим і єдиним в історії людства бойовим застосуванням ядерної зброї Населення Хіросіми становило близько 340?350 тисяч осіб. Внаслідок вибуху і виниклого після нього вогняного шторму загинуло близько 70-80 тисяч людей - приблизно 30% населення міста. Ще близько 70 тисяч людей були поранені.

2016

Тропотяга, Оксана. До роковин Чорнобиля Японія віддала Україні унікальний символ [Електронний ресурс] = https://24tv.ua/do_rokovin_chornobilya_yaponiya_viddala_ukrayini_unikalniy_simvol_n680711 : до України привезли японських паперових журавликів / Тропотяга, Оксана // https://24tv.ua. - 2016. - 26 квіт. Журавель - це один з символів ядерної трагедії у Хіросімі та Нагасакі, яка сталась понад 70 років тому. Тепер ці японські орігамі будуть у музеї Чорнобиля. Поруч з ними також зберігатимуть унікального журавля. Півстоліття тому його виготовила дівчинка Садако Сасакі. Вона - одна із жертв ядерного бомбардування. До Японії теж полетять журавлики - їх виготовили українські школярі

2005

Шовкун, Л. Хібакусі - ті, хто бачив бомбу : У цей день рівно 60 років тому людство увійшло в нову еру. Атомна бомба, скинута на Хіросіму, без перебільшення, змінила хід історії - світ в одну мить опинився перед загрозою яднрної війни / Л. Шовкун
// Україна молода. - 2005.- 6 серп.(№144). - С.6.

Чирва, А. Експеримент на ураження : Уроки Хіросіми і Нагасакі: 60 років потому / А. Чирва // Урядовий кур'єр. - 2005.- 6 серп.(№145). - С.6.

Сіндюков, І. Звичайний кінець світу : До 60-річчя атомного бомбардування Хіросіми і Нагасакі / І. Сіндюков // День. - 2005.- 6 серп.(№141). - С.7

КНИГИ

 

Ито, Такэси. 6 августа 1945 года, Хиросима обвиняет [Текст] : Для старшего школьного возраста / Ито, Такэси ; Пер. с яп. Б.Раскина; Предисл., примеч. Ю.Кузнецова; Худож. Ю.Жигалов, Т.Маруки. - М. : Детская литература, 1984. - 127 с. : іл. - Предисловие: с.3; Примечания: с.120.

 

 

 

 

Овчинников, Всеволод Володимирович. Гарячий попіл [Текст] : Хроніка таємної гонки за володіння атомною зброєю / Овчинников, Всеволод Володимирович ; Пер. з рос. В.Омельянчука; Худож. Є.Сензюк. - К. : Веселка, 1985. - 126 с. : іл.

 

 

 

 

 

Барабой, Вилен Абрамович. От Хиросимы до Чернобыля [Текст] / Барабой, Вилен Абрамович ; Под ред. Д.М.Гродзинского; Худож. В.Г.Самсонов. - К. : Наукова думка, 1991. - 128 с. : іл. - (Чернобыль). - ISBN 5120032338

 

 

 

 

WEBліографія

https://www.volyn.com.ua/news/138591-sadaki-sasako-khotila-vriatuvatysia-vid-atomnoi-khvoroby-skladaiuchy-svoiu-tysiachu-paperovykh-zhuravlykiv – Садакі Сасако хотіла врятуватися від «атомної» хвороби, складаючи свою тисячу паперових журавликів

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://umoloda.kyiv.ua  – сайт газети «Україна молода»

http://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://24tv.ua  – сайт порталу «24 канал»

Підготувала бібліограф Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ