Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Імператор усіх хвороб

Поділіться цією сторінкою:

Бібліодайджест до Всесвітнього дня боротьби проти раку

За даними ВООЗ: існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла. Від раку щорічно вмирають мільйони людей.

Більше 60% нових випадків захворювання на рак зареєстровані в країнах Африки, Азії та Центральної і Південної Америки. У цих регіонах відбувається 70% всіх випадків смерті від раку.

У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку (в порядку убування): раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу.

У всьому світі найбільша кількість жінок помирає від наступних п’яти видів раку (в порядку убування): раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. У багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку.

Вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку, якій можна запобігти - більше 20% смертей від раку пов’язані з вживанням тютюну.

Одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі розвивається в результаті хронічної інфекції. Так, наприклад, вірус папіломи людини (ВПЛ) викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B - рак печінки.

Такі види раку, які мають значимість для громадської охорони здоров’я, як рак молочної залози, рак шийки матки та рак товстої і прямої кишки є виліковними у разі їх раннього виявлення та належного лікування.

Можна допомогти всім пацієнтам, що страждають від болю, при застосуванні сучасних знань в області зняття болю і наданні паліативної допомоги.

Більше 30% випадків смерті від раку можна запобігти, головним чином завдяки утриманню від вживання тютюну, здоровому харчуванню, фізичній активності і помірного вживання алкоголю. У країнах, що розвиваються, до 20% випадків смерті від раку можна уникнути шляхом імунізації проти вірусу гепатиту В і вірусу папіломи людини.

Всесвітній день боротьби проти раку проголошений «Міжнародним союзом з боротьби з онкологічними захворюваннями» - Міжнародним союзом проти раку або UICC і що відзначається щорічно 4 лютого. Мета цього дня в усьому світі - це підвищення обізнаності людей про рак як один із найстрашніших і згубних захворювань нашої сучасної цивілізації. Залучаючи увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

Міжнародний день захисту від раку закликає широку громадськість до завдань, що стоять перед нашим світом в боротьбі з раковими захворюваннями і закликає небайдужих політиків і організацій-членів UICC відноситься до раку, як до одного з політичних пріоритетів.

На даний момент вже відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючи елементарні норми здорової поведінки, такі як: огорожу доступу до куріння дітей, боротьба з курінням як таким; фізична активність; збалансована та здорова їжа; своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; своєчасна діагностика і увага до власного здоров’я.

Вражаючі факти про рак

Факт №1

Незліченні види раку. Подумайте тільки, за останнє десятиліття було описано понад 200 різних видів і підвидів онкологічних захворювань. Крім хірургічного втручання і опромінення, в терапії важливу роль відіграє хіміотерапія.

Факт №2

Рак передміхурової залози є найпоширенішою формою раку і третьою за частотою причиною смерті серед чоловіків. А найбільш поширеним видом пухлин у жінок вважається рак молочної залози.

Факт №3

Перші згадки про рак датуються 1600 роком до нашої ери. У «Хірургічному папірусі», одному з найбільш важливих медичних текстів Стародавнього Єгипту, описана процедура видалення пухлин молочної залози за допомогою вогняного свердла.

Факт №4

Термін «рак» фактично походить від зовнішнього вигляду однойменної тварини. Кровоносні судини, що оточують деякі пухлини, віддалено нагадують клешні ракоподібних.

Факт №5

Голий землекоп належить до тих істот, які не можуть захворіти на рак. Це може бути пов'язано з великою кількістю гіалуронової кислоти в організмі цих підземних гризунів. Речовина діє як природне мастило і перешкоджає росту ракових клітин.

Факт №6

Рак шкіри, що виникає після курсу процедур в солярії, зустрічається частіше, ніж рак легенів, що розвивається у курців. Тільки в США щорічно реєструється більше 400 000 нових випадків захворювання, пов'язаних з відвідуванням солярію.

Факт №7

Лише в 5-10% всіх випадків онкології вирішальним фактором є виключно генетична схильність. Більшість пухлин виникає внаслідок комбінації спадковості і факторів навколишнього середовища, таких як куріння, алкоголь, ожиріння і неправильне харчування.

Факт №8

Рак молочної залози частіше зустрічається в лівих грудях, ніж у правих. За статистикою, ризик пухлини лівої молочної залози на 5-10% вищий.

Факт №9

Та ж картина спостерігається і при онкології шкіри: меланома на 10% частіше виникає на лівій стороні тіла, ніж на правій. Причини цього явища вчені поки не встановили.

Факт №10

Дослідники вважають, що більше половини всіх випадків раку в світі можна запобігти. А це відповідає 2,4 млн новим захворюванням на рік, де 80% припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу.

Факт №11

Також є хороші новини: 28 млн людей в усьому світі змогли побороти рак. І тенденція поступово зростає. Незважаючи на те, що загальна поширеність захворювання збільшується, повністю позбутися від раку вдається все більшій кількості пацієнтів.

Факт №12

Онкологія є основним напрямком досліджень фармацевтичної промисловості. Тільки в Німеччині десять компаній займаються розробкою нових препаратів від раку.

Бібліографія статей

(подана у зворотній хронології та алфавіті авторів)

2022

Борисіхіна, Кіра. Більше, ніж ви думали. Ізраїльські медики з’ясували, наскільки фізичні вправи знижують ризик ускладнень при раку [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/kardiotrenuvannya-znizhuyut-rizik-uskladnen-pri-raku-izrajilski-vcheni-50285537.html / Борисіхіна, Кіра  // Новое время страны. - 2022. - 21 лист. Вивчивши дані 623 405 пацієнтів із злоякісними пухлинами, вчені відзначили суттєву різницю кількості випадків метастазування серед тих, хто часто тренувався та тих, хто вів малорухливий спосіб життя. Професор Карміт Леві та його колеги провели дослідження, щоб з'ясувати, як впливають м'язи на розвиток та прогресування раку. Вони провели два дослідження, у першому з яких брали участь онкохворі люди, а в другому здорові. Серед останніх не було виявлено кореляції між виникненням злоякісних процесів та способом життя. А от серед тих, кому поставили онкологічний діагноз, з'ясувалась цікава річ

Борисіхіна, Кіра. Жодних чудес, тільки наука. Знайдено спосіб вилікувати рак без хіміотерапії та опромінення [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/likuvannya-raku-bez-himiji-ta-promenevoji-terapiji-amerikanski-likari-znayshli-sposib-50248668.html / Борисіхіна, Кіра  // https://health.nv.ua. - 2022. - 9 черв. Вчені виявили рецептор, здатний активізувати лімфоцити для боротьби зі злоякісними пухлинами. Вчені Каліфорнійського університету виявили спосіб покращити ефективність Т-клітинної терапії, зробивши її безпечнішою і легко переносимою для пацієнтів. Зазвичай Т-клітинна терапія проводиться у комбінації з хіміо- або променевою

Борисіхіна, Кіра. Звучить дивно, але працює добре [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/rak-u-yaponiji-pracyuyut-nad-nezvichaynim-metodom-likuvannya-onkologiji-novini-svitu-50255656.html : у Японії винайшли революційний спосіб лікування раку / Борисіхіна, Кіра  // Новое время страны. - 2022. - 11 лип. Дослідники з Університету Осаки хочуть використовувати круглих червів, упакованих в оболонку з протиракових препаратів. Круглі черви, або нематоди, мешкають у воді та ґрунті та здатні проникати в людський організм. При цьому деякі види відчувають потяг до певних видів тканин. Морська нематода Anisakis simplex виявляє інтерес до ракових пухлин - і саме ця її особливість надихнула японських вчених

Борисіхіна, Кіра . Лише здати кров. У США винайшли спосіб виявлення 50 видів раку [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/u-ssha-vinayshli-efektivniy-test-dlya-rannoji-diagnostiki-50-vidiv-raku-50274442.html / Борисіхіна, Кіра  // Новое время страны. - 2022. - 4 жовт. Новий спосіб діагностики допомагає виявити онкозахворювання на ранній стадії (Фото:unsplash) Автор: Кіра Борисіхіна Тест Galleri є аналізом крові, який дозволяє виявити навіть ті види раку, які зазвичай неможливо діагностувати на ранній стадії. Спосіб діагностики, запропонований компанією GRAIL, ще не схвалений FDA, але попередньо він показав вражаючі результати. Читайте також:

Борисіхіна, Кіра. Потрібно просто подихати. У США розробили швидкий тест на рак легень [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/u-ssha-rozrobili-test-dlya-viznachennya-raku-legeniv-po-povitri-shcho-vidihayetsya-50288965.html / Борисіхіна, Кіра  // Новое время страны. - 2022. - 6 груд. Пізнє звернення головна причина смертності від раку легень. Нещодавно вчені з Університету Луїсвілла представили інструмент для виявлення злоякісних процесів — тест, який реагує на хімічний склад повітря, що видихається. Можливість виявлення раку легень шляхом вимірювання летких органічних сполук є перспективною областю, якій приділяється велика увага дослідників.

Неприємний сюрприз. Вчені виявили нову загадку, пов’язану з раковими пухлинами [Електронний ресурс] = https://health.nv.ua/ukr/medicine/gribok-i-rak-50274773.html / Інф. "Новое время страны" // Новое время страны. - 2022. - 5 жовт. З’ясувалося, що в деяких ракових пухлинах розвивається грибок (Фото:National Cancer Institute/Unsplash) Дві незалежні команди вчених виявили, що в ракових пухлинах ховається грибок. Однак поки що незрозуміло, чи відіграє він якусь роль у розвитку смертельної хвороби. Перша команда, під керівництвом Ліан Нарунськи-Хазіза, біолога-онколога з Наукового інституту Вейцмана в Реховоті, Ізраїль, виявила ДНК грибкових клітин у пухлинах 35 різних видів раку. Їхнє дослідження опубліковано в журналі Cell

Як не пропустити й запобігти раку молочної залози. Симптоми і фактори ризику [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/life/_ak-ne-propustiti-j-zapobigti-raku-molochnoyi-zalozi-simptomi-i-faktori-riziku/1115344 / Інф. "Країна" // Країна. - 2022. - 29 жовт. Жовтень щороку оголошують Всесвітнім місяцем боротьби з раком молочних залоз. В Україні щотижня вмирає близько 110 осіб, і переважна більшість з них – жінки. Рак молочної залози посідає перше місце серед жіночих онкологічних захворювань. Він розвивається швидко й безсимптомно

Яснопольська, Вікторія. Симптом, який вказує на рак товстої кишки [Електронний ресурс] = https://health.fakty.com.ua/ua/medohliad/symptom-yakyj-vkazuye-na-rak-tovstoyi-kyshky/ / Яснопольська, Вікторія  // https://health.fakty.com.ua. - 2022. - 19 черв. На думку експертів органів охорони здоров’я низки країн, булькаючий звук в кишечнику може означати рак товстої кишки, якщо він супроводжується іншими попереджувальними ознаками. – Рак – це захворювання, яке швидко поширюється, і супроводжується безліччю симптомів, – наголошується в повідомленні. За словами медиків, прояви раку широко варіюються й погано виявляються, що ускладнює ранню діагностику. Однак раннє виявлення хвороби дає найкращі шанси на виживання

2021

Басараб, Олена. Вісім ранніх ознак раку [Текст] : або коротко про те, коли потрібно бігти до лікаря / Басараб, Олена  // Новое время страны. - 2021. - № 31. Рак є по істині страшним захворюванням, один з найважливіших аспектів в його лікуванні  виявити онкологію на ранній стадії. Це може значно підвищити шанси на виживання, зупинити його ріст і поширення в організмі. Не існує точних ознак того, що у вас рак, тим більше він дуже підступний і може протікати безсимптомно, поки не вдарить з усією силою в найневідповідніший момент

Стало відомо представники якої групи крові можуть рідше хворіти на рак - 35-річне дослідження [Текст] = https://novyny.live/health/stalo-izvestno-predstaviteli-kakoi-gruppy-krovi-mogut-rezhe-bolet-rakom-35-letnee-issledovanie-16959.html  : фахівці також простежили й іншу закономірність / Інф. https://novyny.live/ // Новое время страны. - 2021. - 11 жовт. Вчені з Каролінського інституту в Швеції провели дослідження, яке тривало цілих 35 років. Було проаналізовано більше мільйона історій пацієнтів, яким був поставлений рак

Три непомітні ознаки раку у жінок [Електронний ресурс] = https://novyny.live/health/tri-nezametnykh-priznaka-raka-u-zhenshchin-25833.html / Інф. https://novyny.live // https://novyny.live. - 2021. - 26 лист. Рак кишківника - один з найбільш поширених типів раку, який може включати захворювання товстої або прямої кишки. Згідно з дослідженням, опублікованим у 2015 році у Всесвітньому журналі гастроентерології, жінки мають більш високий ризик розвитку раку правої товстої кишки (більш агресивної форми), ніж чоловіки

2020

Горянський, Орест. Вченим вперше вдалося діагностувати рак у динозавра [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/news/vchenim-vpershe-vdalosya-diagnostuvati-rak-u-dinoz/ / Горянський, Орест // Урядовий кур`єр. - 2020. - 4 серп. (№ 148). - С. 4. Аналіз деформованих кісткових решток динозавра, який жив приблизно 76 мільйонів років тому на території сучасної Канади, показав, що древній ящір страждав від раку. Це, як пише видання The Lancet Oncology, перший випадок, коли вченим вдалося виявити онкологічне захворювання у динозавра

Кирилюк, Вероника. Рак груди - не приговор [Текст] / Кирилюк, Вероника // Единственная. - 2018. - № 11. - С. 48-52. В Україні рак молочної железі займає перше місце серед онкологічних захворювань у жінок. Але змінити сумну статистику можна. Але змінити сумну статистику можна. І главній інструмент боротьби з недугою - обізнаність і рання діагностика

Садловська, Катерина. Їх дають "за хоробрість" під час процедур [Текст] = https://m.day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/yih-dayut-za-horobrist-pid-chas-procedur : у Львові збирають маленькі іграшки для онкохворих дітей / Садловська, Катерина // День. - 2020. - 31 січ. (№ 17-18). - С. 28. «Коли дитині роблять якусь болісну або неприємну процедуру і вона переносить її без плачу, смикання чи крику, тоді вона може вибрати із коробки будь-яку іграшку як винагороду за свою хоробрість. Така проста ідея допомагає дітям позбавитися страху перед болісною процедурою, а лікарям і медсестрам дає змогу більш швидко і безпечно провести необхідні маніпуляції», — каже керівниця фонду Наталія Ліпська

 

Кондратова, Марія. Криве дзеркало життя. Головні міфи про рак, і що сучасна наука думає про них [Текст] : Науково-популярне видання / Кондратова, Марія ; Пер. з рос. Т.Кушнір. - К. : Альпіна Паблішер, 2020. - 312 с. : іл. - ISBN 9786177858095 Мало яке захворювання або стан людського організму оточене такою кількістю міфів і домислів, як рак. При цьому в основі багатьох міфів лежать відгомони реальних наукових теорій, до невпізнання перекручених «усною народною творчістю» в переказах. Авторка книги, молекулярна біологиня Марія Кондратова, яка працює в паризькому Інституті Кюрі, поставила перед собою завдання відокремити зерна від куколю і дати читачеві доступне, але разом з тим наукове уявлення про природу ракових захворювань і сучасні підходи до їхньої діагностики та лікування

 

 

 

Мукерджі, Сіддгартха. Імператор усіх хвороб [Текст] : Біографія раку: Науково-популярне видання / Мукерджі, Сіддгартха ; Пер. з англ. О.Короля; Під ред. Л.Пішко; Худож. О.Баратинська. - К. : Видавництво Жупанського, 2013. - 520 с. : іл., фотогр. - Вибрана бібліографія: с.504. - Заувага від автора: с.7; Примітки: с.429; Глосарій: с.501; Алфавітний покажчик прізвищ та імен: с.511. - ISBN 9789662355369

 

 

 

 

 

 

Серван-Шрайьер, Девід. Антирак. Новий спосіб життя [Текст] = Anticancer: A Neu Way of Life : Науково-популярне видання / Серван-Шрайьер, Девід ; Передм. автора; Пер. з англ. Т.Бойка. - Харків : Книжковий клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2018. - 368 с. - Передмова до другого видання: с.4; Передмова: с.14. - ISBN 9786171255890 

У тридцять років у лікаря Девіда Сервана-Шрайбера діагностували рідкісну й небезпечну форму раку - гліобластому головного мозку. Але Девід не дозволив ракові знищити себе і образ життя

 

 

 

 

 

Скачко, Борис Глібович. Рак [Текст] : Профілактика. Лікування. Реабілітація / Скачко, Борис Глібович. - К. : Медицина, 2006. - 160 с. - (Шлях до здоров'я). - Список літератури: с.159. - Вступ: с.157; Висновки: с.157. - ISBN 9668144317

 

 

 

 

 

 

 

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua/ – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua/ – сайт газети «День»

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

WEBліографія

https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=390 - Всесвітній день боротьби проти раку

https://ukrrain.com/12_vrazhayuchih_faktiv_pro_rak.html  - 12 вражаючих фактів про рак

Підготувала бібліограф Качановська Н.В.

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ