Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

ЧИСТОТІЛ у фітотерапії та народній медицині

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічно-інформаційний фітоогляд

Підтримка здоровя лікувальними рослинами

Чистотіл - це трава з великими жовтими квітами, на зламах стебел яких виступає помаранчевий сік. Цю багаторічну рослину можна зустріти і на садових ділянках, і на лісових галявинах.

Багато безжально викорчовують кущі і викидають їх на смітник, навіть не підозрюючи, що знищують цінну лікувальну рослину, що допомагає при лікуванні багатьох хвороб і дефектах шкіри.

Найбільша користь чистотілу під час його цвітіння, із середини травня і до кінця червня. У цей період можна не тільки використовувати сік свіжозрізаної рослини, а й заготовлювати листя, а от коріння чистотілу зазвичай заготовляють восени. Цілющі властивості в сушеному вигляді рослина зберігає ще протягом трьох років.

Бородавник, чистець – народні назви

Опис

Трав'яниста багаторічна рослина, що досягає деколи висоти 100 см. Корінь малогіллястий, зовні - червоно-бурий, всередині жовтий. Стебла прямостоячі, гіллясті, всередині порожні. Листя знизу блакитно-зелене, зверху - зелене. Прикореневе листя черешкове, глибокоперистороздільне, має 3-5 пар округлих або яйцевидних часток. Листові долі округлі або яйцеподібні, верхівкова - трилопасна. Верхні листки сидячі. Квітки золотисто-жовті, мають дволисткову опадаючу чашечку і чотирипелюстковий віночок. Плід - коробочка, насіння чорні або чорно-оливкові.

                                   

                                         ЧИСТОТІЛ ОЧИСТИТЬ ТІЛО ЗЗОВНІ І ВСЕРЕДИНІ

Чистотіл застосовують у народній медицині здавна й дуже широко. Сама його назва говорить про те, що наші прадіди здебільшого використовували цю рослину для очищення тіла. Та й сьогодні препаратами його успішно користуються для лікування зовнішніх і внутрішніх хвороб.

КОЛИ ЗБИРАТИ І ЯК ЗАГОТОВЛЯТИ

Чистотіл незамінний у разі лікування найскладніших шкірних захворювань, таких як туберкульоз шкіри, вовчак, короста. Він допомагає виводити бородавки, мозолі, темні плями на шкірі. Його вважають ефективним за подагри, ревматизму й хронічного поліартриту тощо.

Крім того, чистотіл у малих дозах застосовують і внутрішньо. Зокрема, він сприяє зниженню кров’яного тиску, заспокоює нервову систему, помічний за хвороб шлунка, кишечнику, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози; його добре застосовувати в разі поліпів у товстій кишці тощо.

Заготовляють траву чистотілу в травні, коли вона буйно квітне. У суху погоду зрізують чи обламують гілочки на висоті 10-15 см від землі. Іноді заготовляють лише верхівки. Потім сировину висушують у провітрюваному місці під наметом.

Увага! Під час збору не можна торкатися руками до обличчя й тим більше до очей. Після заготівлі руки потрібно обов’язково кілька разів вимити з милом. Крім трави, можна застосовувати й сік чистотілу. Кількість хвороб, у разі яких він помічний, складно перелічити: аденоїди, поліпи, мигдалики, гайморит, бородавки, мозолі, прищики, нариви, фурункули, свищі, короста, екзема, грибок, лихоманка на губах, опіки тощо. До того ж на відміну від трави, яку зазвичай застосовують і заготовляють тільки під час цвітіння чистотілу, соком можна користуватися протягом усього сезону, доки вона росте, і навіть заготовити його про запас. Для цього траву рослини слід змолоти на млинку для м’яса, вичавити з маси сік через марлю, складену в два шари, залити отриману рідину в пляшку з герметичним корком і залишити на 10-15 діб настоюватися, періодично випускаючи газ із пляшки. Коли сік перебродить, він готовий до використання. Зберігати засіб можна кілька років у холодильнику.

Сік застосовують і для знищення ракових клітин. Для цього його консервують горілкою 1:1 і п’ють по 1 ч. л. тричі на день, запиваючи склянкою води. Зберігають за кімнатної температури.

НАРОДНА ЧИСТОТІЛОТЕРАПІЯ

Ендометрит (запалення слизової оболонки матки), що виникає внаслідок занесення інфекції, лікують за допомогою настою чистотілу, який готують таким чином: 1 ч. л. трави залити 1 склянкою окропу, настояти 2 години, перецідити. Приймати по 0,25 склянки тричі на день за 30 хв до їди. Курс: 1-1,5 тижня. Однак потрібно пам’ятати, що лікування ендометриту має відбуватися під контролем лікаря.

Ерозію шийки матки лікують за допомогою ванн з настоєм чистотілу. Настій: 1,5 ст. л. трави залити 3 л окропу, дати настоятися 2-3 години, потім перецідити й вилити у ванну з водою. Процедуру слід приймати 15-12 хв. Курс - 10 днів поспіль.

У разі себореї помічний настій чистотілу: 2 ч. л. трави залити 1 склянкою окропу, настояти 2-3 години, перецідити й втирати у волосисту частину голови. Після цього голову слід обв’язати бавовняною тканиною, а зверху поліетиленом чи надіти гумову шапочку. Через 15-20 хв волосся потрібно вимити звичайним шампунем. За сухої себореї цей засіб рекомендують застосовувати 1 раз на тиждень, у разі жирної - 5 разів.

За перших ознак псоріазу народна медицина радить використовувати сік чистотілу, яким двічі на день слід змащувати уражені ділянки шкіри протягом 1,5-2 тижнів. У разі значних уражень доцільно приймати ванни з відваром чистотілу: 5 ст. л. сировини залити 3 л холодної води, довести до кипіння й тримати на слабкому вогні 20 хв, далі зняти з вогню й настоювати ще 2 години. Опісля перецідити й вилити у ванну. Процедуру приймати 15-20 хв щодня. Курс - 12 днів.

Гостру екзему рекомендують лікувати за допомогою місцевих ванночок з густого настою чистотілу (10 г на 100 мл води). Процедуру слід проводити щодня, протягом 15 хв. Перед застосуванням настій слід попередньо охолодити до температури 35-40° С.

У разі цирозу печінки помічний сік чистотілу, який слід приймати тричі на день невеликими порціями до їди. Щоб уникнути ускладнень, починати прийом потрібно з невеликої кількості, наприклад із 1 краплі, поступово довівши об’єм до 1 ч. л. Уживати засіб - до отримання позитивного ефекту. Під час лікування слід обов’язково дотримуватися дієти.

У разі бородавок зламати стебло чистотілу, з нього виділиться темно-жовтий сік, яким слід змастити проблемну ділянку шкіри. Коли сік підсохне на бородавці – повторити змащування, і так робити ще кілька разів. Продовжувати змащувати, доки бородавка не відпаде зовсім.

Поліпшити роботу печінки можна за допомогою настою чистотілу: заварити 1 ч. л. сухої трави 1 склянкою окропу й настояти,  закутавши, 1 годину, перецідити, приймати по 1 ст. л. за 30 хв до їди 3-4 рази на день.

Помічний цей настій і в разі подагри, ревматизму, поліартриту та хворих суглобів. Приймають його за цих проблем так само, як і в попередньому рецепті, протягом 3-5 днів.

Сольовим розчином настою чистотілу добре промивати кишечник. Готують розчин таким чином: 2 ст. л. сухої трави залити 1 л окропу, кип’ятити 2-3 хв, охолодити й додати 1 ст. л. кухонної солі, потім долити 1 л води. Практика показує, що ця процедура настільки добре очищає стінки кишечнику, що не тільки вимиваються слиз, калові камені, залишки мертвих глистів, але навіть відриваються поліпи.

За болісних менструацій, клімаксу з «припливами», трихомонадного кольпіту та ерозії шийки матки рекомендують робити спринцювання настоєм чистотілу. Для цього 1 ст. л. заварити 0,5 л окропу, настояти 3-4 години. Спринцюватися таким настоєм потрібно двічі на день (вранці та ввечері). Порошок із сухого листя чистотілу застосовують для присипання ран, мокрої екземи, виразок на шкірі.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

Незважаючи на свою корисність, чистотіл має багато протипоказань, адже всі частини рослини отруйні. Тому застосування його, особливо внутрішньо, потребує обережності. Надмірне й тривале вживання може зумовити нудоту, блювоту, пронос, пригнічення дихальної системи, зниження артеріального тиску, пульсу. Якщо з’явилися такі ознаки, слід якомога швидше промити шлунок і випити багато рідини.

Будь-яке лікування чистотілом потрібно починати зі слабких настоїв. Добова доза - не більше 1 склянки настою (1 ч. л. трави на 1 склянку окропу). Причому приймати цю кількість слід потроху протягом дня. Настій для внутрішнього застосування можна готувати й на молоці, що значно послаблює його токсичність.

Сік уживають краплями і, як правило, його розводять у воді. Потрібно намагатися дотримуватися схеми лікування.

Тривалість прийому всередину засобів чистотілу не має перевищувати 3 місяців, інакше можна спричинити дисбактеріоз. Навіть якщо хвороба серйозна, все одно потрібно зробити перерву на півроку, а то й довше. І тільки потім продовжити лікування. Не рекомендується застосовувати чистотіл маленьким дітям, під час вагітності, годування груддю, в разі неврологічних і серцевих захворювань, бронхіальної астми та епілепсії. Слід відмовитися від використання соку чистотілу, якщо ймовірне його потрапляння на ушкоджені ділянки шкіри – це може зумовити гостре запалення.                                  

    Підготувала Алла ГРІШИЛО      https://www.zid.com.ua/ukr_creativework/chystotil-ochystyt-tilo-zzovni-j-izseredyny

Чистотіл: лікувальні властивості та протипоказання

Чистотіл як лікарський засіб

Здавна чистотіл активно застосовували для лікування жовтяниці (за що він навіть отримав назву «жовтушник»), лікували мозолі, прищі, висипання на шкірі, грибок, виводили бородавки. Маленьких дітей купали у відварі чистотілу, щоб позбутися корости й золотухи, а дівчата за допомогою цієї рослини виводили веснянки. У селах щоліта заготовляли спиртовий або водний настій чистотілу й використовували його як дезінфікуючий і бактерицидний засіб. Також настої на основі чистотілу мають жовчогінну та болезаспокійливу дію, тому їх можна використовувати в лікуванні хронічного гепатиту, холециститу, жовчнокам’яної хвороби.

Але не варто забувати, що чистотіл - рослина отруйна, якою за неправильного використання можна отруїтися, у народі за це його прозвали відьминою травою. При зовнішньому застосуванні соку (в разі передозування або підвищеної чутливості шкіри) можливі подразнення і навіть опіки на шкірі, а вживання всередину препаратів чистотілу здатне викликати більш серйозні наслідки - приміром, алкалоїди, що містяться в рослині, можуть стати причиною паралічу центральної нервової системи або навіть зупинки серця.

Рецепти народної медицини

Сік з чистотілу. Незамінний при алергічній реакції на йод, не подразнює ранку, чудовий антисептичний засіб. Молоді рослини викопати із землі разом з корінням, помити. Коріння, стебла, листя і квітки дрібно порізати і пропустити через м’ясорубку. Потім поставити у прохолодне місце (але не в холодильник). Через 3–5 днів сік забродить, тому потрібно відкрити кришку, випустити газ і знову закупорити банки. І так слід робити кожні 2–3 дні, доти, поки бродіння не припиниться. Готовий сік потрібно зберігати у прохолодному місці в щільно закритих банках, він не втратить своїх цілющих якостей протягом 2–3 років.

Мазь від бородавок, мозолів і натоптенів можна використовувати в лікуванні екземи, діатезу або псоріазу. А ще цей засіб добре відбілює шкіру, усуваючи веснянки та пігментацію. Для приготування мазі знадобиться свіжий сік чистотілу і вазелін у пропорції 1:4 (1 частина соку і 4 частини вазеліну). Зберігати мазь у холодильнику не більше ніж два роки.

Протипоказання

Чистотіл краще не приймати тим, хто має чітко виражену алергію на трави, страждає на стенокардію, напади епілепсії, астму, неврологічні захворювання, захворювання серцево-судинної системи, психічні розлади, виразкові захворювання шлунка, вагітним і жінкам, що годують, а також дітям.

Разом з чистотілом не можна приймати всередину інші лікарські рослини. А щоб уникнути небажаних реакцій, перед використанням чистотілу слід проконсультуватися в терапевта.                                                           

   Олеся Скачко     https://www.slk.kh.ua/news/korisno/chistotil-likuvalni-vlastivosti-ta-protipokazannya.html

Лікувальні властивості і протипоказання лікарської рослини чистотіла звичайного (великого)

Це традиційна лікарська рослина відома з давніх часів. Ще в Давньому Римі її використовували при лікуванні золотухи і подагри. Одо з Мена в своїй медико-ботанічній поемі «Про властивості трав» описує здатність чистотілу виліковувати очні хвороби.

Пліній зазначив ще одну особливість чистотілу: він починає цвісти з прильотом ластівок і засихає, коли вони відлітають. Існувало повір'я, що ластівки збирають сік чистотілу для повернення зору сліпонароджених пташенятам. Ймовірно, і назва рослини Chelidonium походить від грецького слова chelidonis, що означає «ластівка».

Застосування в медицині

В якості основної лікарської сировини використовується вся трава чистотілу великого. Траву, коріння, свіжий молочний сік чистотілу застосовували при найрізноманітніших захворюваннях, найчастіше для лікування шкірних хвороб, в тому числі для зведення бородавок.

Лікарські властивості чистотілу визнані і офіційною медициною.

Відвар з кореневищ і коренів використовується в народній медицині при дизентерії. Коріння входять до складу препаратів, що призначаються при жовчно-кам'яній хворобі, рецидивах гепатиту, холециститі. Відвар з коренів і надземної частини - в народній медицині при ревматизмі, гіпертонії, дизентерії.

У народній медицині різних країн широко використовується сік, відвари, ванни, порошок при різних шкірних захворюваннях: рак шкіри і губи, грибкові захворювання, екземи, кондиломи, кропив'янка, бешиха, мозолі, виразки, псоріаз, короста, опіки, фурункули, бородавки, веснянки. Сік - для лікування трахоми, більма, хвороб шлунка, печінки і жовчного міхура; надає болезаспокійливу, спазмолітичну і сечогінну дію. У гомеопатії застосовується при хворобах печінки і жовчних проток.

Листя використовуються для обкладання інфікованих ран. Квітки застосовуються в медицині Тибету як жарознижуюче.

Свіжим соком виводять бородавки. Найкращий сік помаранчевого кольору - біля кореня. Зрізають рослину трохи вище кореня і змащують ним бородавки 2-3 рази на день. Після того, як бородавка почорніє, її необхідно трошки зрізати стерильним інструментом і далі продовжувати змащувати до повного зникнення.

Свіжим соком змащують мозолі, темні плями, папіломи, використовують проти грибка нігтів, новоутворень і інших шкірних захворювань.

Незамінний засіб взимку - це консервований сік. Його необхідно приготувати правильно. Траву подрібнити (використовуючи м'ясорубку), віджати через кілька шарів марлі і злити в темну пляшку. Пляшку поставити в холодильник на 2 дні, після чого злити чистий сік без осаду в нову чисту пляшку і додати стільки ж спирту. Зберігають засіб в темному прохолодному місці, але не в холодильнику. Такий засіб не втрачає свої лікувальні властивості протягом декількох років. Застосовують для зовнішнього використання.

В офіційній медицині траву чистотілу використовують у вигляді водного настою в якості діуретичного, жовчогінного, проносного і болезаспокійливий засіб.

Настоями лікують хвороби печінки - гепатит, холецистит.

На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку сушеної, подрібненої трави і настоюють 2 години. П'ють по 100 мл 3 рази на день за 30 хвилин до їди.

Відварами трави миють голову від лупи і для зміцнення коренів волосся, промивають рани, роблять компреси при екземі, фурункулах, раку шкіри.

Протипоказання

Чистотіл - дуже цілюща, але разом з тим дуже небезпечна трава. Передозування може викликати параліч дихальних шляхів, блювоту, отруєння. Протипоказаний хворим на епілепсію, бронхіальну астму, стенокардію і інші серцево-судинні захворювання.

     Фрагменти.Повний текст див на: https://poradnuk.com.ua/zdorovja/likarski-roslini/chistotil-zvichajnij.htm

Список літератури із фондів МСМБ

Ретровидання із спадщини Є.С. Товстухи

 Науковець опублікував 15 фундаментальних праць з української народної медицини та фітотерапії. За його участю та сценаріями створено кілька десятків хроніко-докуметальних фільмів, теле- та радіопередач, які повертають українській народній медицині, фітотерапії та фітоетнології світовий престиж глибинної науки та високої культури тисячоліть.

Товстуха, Євген Степанович. Фітотерапія [Текст] / Товстуха, Євген Степанович ; Худож. І.І.Хороший. - 2-е вид., перероб. та доп. - К. : Здоров'я, 1993. - 368 с.

Товстуха, Євген Степанович. Ужиткова культура етносу і здоров'я [Текст]: монографія / Товстуха, Євген Степанович ; Відп. за вип. В.Карпенко; Передм. авт. - К., 2004. - 319 с.

Товстуха, Євген Степанович. Чари зела чудодійного [Текст]: науково-популярне видання / Товстуха, Євген Степанович ; Передм. М.Слабошпицького. - К. : Ярославів Вал, 2012. - 328 с. Дивна ця книжка, що вийшла у видавництві «Ярославів Вал» декілька місяців тому. З одного боку, твір Євгена Товстухи можна читати, як захопливу повість про наше прадавнє й сьогоднішнє життя, з другого - це енцикло­педія народних звичаїв, прикмет, прислів’їв і приказок. Подивитися під іншим кутом зору - цікава кулінарна книга, з якої добра господиня може запозичувати рецепти неординарних цілющих страв. А якщо виходити з позицій суто лікарсько-професійних, то «Чари зела чудодійного» є чудовим посібником для тієї категорії лікарів, які допомагають не задля грошей, а заради здоров’я своїх пацієнтів

Фітоцентр академіка Євгена Степановича Товстухи

Чистотіл у фітотерапії та народній медицині

Адлер, Яель. Зовнішня історія. Що приховує шкіра. Два квадратні метри, які визначають наш спосіб життя [Текст] = Haut nah: Alles uber unser grosstes Organ : Науково-популярне видання / Адлер, Яель ; Пер. з нім. С.Зубченка. - Х. : Книжковий Клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2018. - 352 с. Ця книжка допоможе краще зрозуміти нашу шкіру, навчитися тлумачити її сигнали, ознайомить із правилами догляду. На шкірі живе величезна кількість бактерій, грибків, вірусів та паразитів. Шкіра – це карта, яка відображає все, що відбувається в нас усередині. Хочете навчитися читати її? З цієї книжки ви дізнаєтесь: що захищає шкіру; про що свідчать розтяжки, родимі плями, акне та рубці; чому людина пітніє; наскільки часто і ретельно слід митися; як впливає на шкіру сонце; від чого варто відмовитися заради здоров'я шкіри, та багато іншого

Капранов, Віталій І. Сам собі лікар [Текст] / Капранов, Віталій І. - К. : Зелений пес, 2006. - 488 с.

Корсун, Владимир Фёдорович. Фитотерапия аллергических заболеваний кожи [Текст] / Корсун, Владимир Фёдорович, Кубанова, Анна Алексеевна, Соколов, Сергей Яковлевич ; Худож. Л.И.Мелов. - Минск : Полымя, 2008. - 426 с

Лікарські рослини і фітотерапія [Текст] : фітотерапевтична рецептура. Навчальний посібник / Авт.- упоряд. Л.В.Бензель, Р.Є.Дармограй, П.В.Олійник та ін.; Передм. авт. - К. : ВСВ "Медицина", 2010. - 400 с.

Литвиненко, Василь. Скарбниця здоров'я [Текст]: з досвіду цілителя / Литвиненко, Василь; Передмова Президента України. - К. : Сільські вісті, 2007. - 208 с.

Травник: Золотые рецепты народной медицины [Текст] / Сост. А.Маркова. - М. : Эксмо, 2005. - 928 с.

WEB-ЛІОГРАФІЯ

Трава чистотіл (відео)

https://ideas-center.com.ua/?p=24000 Чистотіл: корисні і лікувальні властивості, протипоказання, застосування, відгуки. Чистотіл в гінекології, дерматології, при онкозахворюваннях та при інших хворобах

https://liktravy.ua/useful/encyclopedia-of-herbs/chystotilu-trava  Чистотілу трава

https://www.slk.kh.ua/news/korisno/chistotil-likuvalni-vlastivosti-ta-protipokazannya.html  Чистотіл: лікувальні властивості та протипоказання

https://tsn.ua/zdorovye/zdorovyi-obraz-zhizni/chistotil-trava-vid-sta-hvorob-667185.html  Трава чистотіл: властивості і застосування рослини

https://likicontrol.com.ua/%D1%96%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%86%D1%96%D1%8F/?[23986] Чистотілу трава

https://agronomist.in.ua/sad/likarski-roslini-ukraini/roslina-chistotil-likuvalni-vlastivosti-i-prigotuvannya-nasto%D1%97v.html Рослина чистотіл – лікувальні властивості і приготування настоїв

Бібліограф-упорядник: Наталя Фоміна

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ