Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

КРИМ: 10 років спротиву російській окупації

Поділіться цією сторінкою:

На вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в АР Крим та місті Севастополі

Крим – це невіддільна частина території України. 20 лютого 2014 року збройні сили російської федерації порушили порядок перетину державного кордону України через Керченську протоку. І саме з окупації Криму 10 років тому розпочалася сучасна російсько-українська війна.

За ці 10 років ми пройшли довгий шлях, і наш курс залишився незмінним. З 2014 року ми продовжуємо боротися за цінності демократії, свободи та справедливості.

Історичний екскурс

Завдяки своєму географічному розташуванню Крим з давніх давен відігравав визначну роль в економічному і політичному житті народів і країн Азово-Чорноморсько-Середземноморського басейну. На Кримському півострові з прадавніх часів проживали різні племена і народи. Тут взаємодіяли цивілізації Греції і Риму, Київської Русі та Візантії, Хозарської держави й Балканських країн.

Багатостраждальний кримськотатарський народ знову переживає новий виток боротьби за своє існування. Тепер  в умовах, коли їхня земля у Криму знову опинилася під п’ятою агресора. Для кримських татар ця ситуація не є новою. Щось схоже сталося ще в XVІІІ столітті, коли півострів, а це були землі Кримського ханства, анексувала Російська імперія. Ситуація в XXІ столітті повторилася.

Нині у Криму не можна почути яскравих і змістовних виступів лідерів кримських татар, оскільки в’їзд на півострів їм заборонено. Кримські татари, які перебувають на своїй батьківщині, залякані. У будинках багатьох з них постійно проводяться обшуки. Багатьох утримують під вартою.Ніхто в Криму не може бути впевненим у власній безпеці. Кожен день для людей — це випробування і перемога над страхом.

Анексія Криму спричинила масові порушення прав людини, але не зламали волю кримськотатарського народу і значної частини жителів півострова різних національностей.

Вся міжнародна спільнота підтримує територіальну цілісність України та ніколи не визнавала й не визнає спробу окупації Криму росією.

Пропонуємо віртуальну підбірку книг про перебіг російського вторгнення на півострів і його анексію навесні 2014 року, про громадянську мужність, тверде волевиявлення та патріотизм місцевих мешканців.

Абдулаєва, Гульнара Абдулаєва, Гульнара.
Кримські татари: від етногенезу до державності [Текст] : Науково-популярне видання / Абдулаєва, Гульнара. - К. : Гамазин, 2021. - 408 с. : іл. - Список використаної літератури: с.385. - ISBN 9789662791921 : (В паліт.) 260-00.
Книжка «Кримські татари: від етногенезу до державності» – не просто начерк до життя й становлення кримських татар як етносу, це чудова можливість для читачів будь-якого віку довідатися й поміркувати в історичному (а подекуди й політичному) ракурсі про те, ким насправді є кримські татари, кримчаки, караїми, звідки вони взялися і яким чином сформувалися як народ. І чому зараз вони разом з іншими, на жаль, нечисленними етнічними групами змушені боронити свій статус корінного населення півострова, і якою є їхня роль у формуванні сучасної України. Детальне дослідження кримського історика Гюльнари Абдулаєвої допоможе відновити багатовікову етнічну історію кримських татар та інших корінних народів Криму, розвіє численні нав’язані міфи, продемонструє національну самобутність, унікальність та цінність етносу кримських татар для людської цивілізації.
Березовець, Тарас Березовець, Тарас.
Анексія: острів Крим. Хроніки "гібридної війни" [Текст]: Публіцистичне видання / Березовець, Тарас; Фотогр. С.Лойка. - К.: Брайт Стар Паблішінг, 2015. - 392 с.
Ексклюзивні свідчення, надані для цієї книги українськими, російськими та міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, , які стали очевидцями окупації, дають широку панораму аншлюсу Криму. Матеріали і свідчення, що зібрані в цій книзі – це наче готова кримінальна справа проти Путіна та його поплічників.
Окремо досліджується розвідувальна та інформаційно-пропагандистська операція російських спецслужб, яка дозволила підготувати анексію Криму, починаючи з 1991 року. Твір містить велику кількість документів та фото, які є доказами злочинного характеру окупації півострова.
Громенко, Сергій Громенко, Сергій.
250 років фальші: Російські міфи історії Криму [Текст] : Науково-популярне видання /  Громенко, Сергій ; Худож. О.А.Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2019. -  255 с. : іл. - (Справжня історія).
Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально
всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії?
Гуменюк, Наталія Гуменюк, Наталія.
Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму [Текст]: Літературно-художнє видання / Гуменюк, Наталія; Передм. К.Міщенко. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. - 312 с.
Загублений острів – це збірка репортажів з окупованого Криму, куди відома журналістка Наталя Гуменюк їздила упродовж 2014-2019 рр. У книжці – справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось – просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами відверто розповідають свої історії: одні діляться тихим, глухим болем, інші – просто втомилися мовчати й боятися. Ця книжка є справжнім голосом анексованого Криму, його багатоголоссям, в якому окремі розповіді творять єдину спільну історію, яка ще не завершилася
Кульчицький, Станіслав Кульчицький, Станіслав.
Кримський вузол [Текст]: Науково-популярне видання / Кульчицький, Станіслав, Якубова, Лариса. - Видання друге. - К.: ТОВ "Видавництво "Кліо", 2019. - 496 с.
У книжці висвітлено історичні передумови, економічні підоснови, внутрішні та зовнішні причини формування кримського вузла, а також окреслено можливі сценарії його розв'язання. Показано, що цинізм подій так званої "кримської весни" спричинив неочікуваний для правлячих кіл Росії ефект. Україна тимчасово втратила Крим, однак Росія назавжди втратила Україну та українців. Розтиражоване російськими мас-медіа гасло "Крим наш!" і події "кримської весни" стали найпотужнішими прискорювачами процесу українського націєтворення, що лежить в основі формування громадянського суспільства та розбудови новітньої України
Афанасьєв, Геннадій Афанасьєв, Геннадій.
Піднятися після падіння [Текст] : Літературно-художнє видання / Афанасьєв, Геннадій ; Пер. з рос. В.С.Бойка. - Харків : Фолiо, 2019. - 348 с. - (Воєнні щоденники). - ISBN 9789660384415. - ISBN 9789660382008 : (В паліт.) 100-00.
Про автора. Афанасьєв Геннадій Сергійович народився 1990 року в Автономній Республіці Крим, Україна. Закінчив Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадськосо. спеціальність о Право», отримав ступінь магістра. Професійний фотограф. Кримський активіст, під час анексії Російською Федерацією Кримського півострова брав участь у русі за єдину Україну. Та 2014 року його заарештували в Сімферополі, і він проходив у справі так званих кримських терористів. Його незаконно утримували в тюрмах Росії як політв'язня. Тепер проживає в Києві, є радником міністра закордонних справ України, продовжує боротьбу за визволення українських політв'язнів, яких незаконно утримують на території РФ.
Що змушує покинути затишне життя і, незважаючи на смертельний ризик, за покликом серця боротися за те. що любиш, коли замість мирних буднів приходить війна? Що відбувається з людиною, яка потрапила під коток репресивної машини, що прагне знищити, розтоптати, перетворити на порох усе. що їй дороге?
Ця книга – сувора правда про норови, що царюють у сучасній Російській Федерації, країні, що перетворена в ГУЛАГ. гро перебування в полоні, коли минуле зруйноване вщент, а майбутнє за відомо знищено. Як, залишившись сам на сам Із безжальним ворогом, знайти в собі сили продовжувати боротьбу? Піднятися після падіння можна, пише розірвавши ланцюги, шо скували душу. Чи досить сил у людини, яку позбавили надії? Це Історія про те, як на зміну безвиході приходить віра, як юнак перетворюється на чоловіка І кидає виклик своїм тюремникам
Кримський інжир [Текст] : антологія / укладачі Алім Алієв, Анастасія Левкова. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 424 с. ISBN 978-617-679-693-0
Крим - це особливий край, омитий морем і зігрітий сонцем, і здається, що навіть вітер, який не знає кордонів, тут віє по-іншому. Це земля кримськотатарського народу, який, попри всі історичні та політичні реалії, намагається зберегти свою мову, культуру, релігію, світоглядні принципи, творити свою літературу. Ця книжка об’єднала найкращі твори учасників першого українсько-кримськотатарського літературного конкурсу «Кримський інжир», що відбувся 2018 року. Поезія і проза, переклади українською і кримськотатарською, що увійшли до антології, дуже різні за жанром, стилем і поетикою, проте Крим – це та спільна тема, що їх об’єднує. У кожному творі своя емоційна тональність: біль і глибокий, як море, смуток, але водночас розуміння того, що можна втратити рідний дім, та головне – не втратити власної й національної ідентичності. Під однією обкладинкою зібрано твори як кримськотатарською, так і українською мовами.
Кралюк, Петро Кралюк, Петро.
Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів [Текст]: Науково-популярне видання / Кралюк, Петро; Передм. та післям. авт. - Харків: Фоліо, 2018. - 282 с.
Петро Кралюк (нар. 1958 р.) – доктор філософських наук, професор, перший проректор Національного університету «Острозька академія». Є автором численних робіт з історії культури України, зокрема її філософської думки. Створив власну концепцію історії філософії України, яка різниться від загальноприйнятої. Відомий також своєю історичною публіцистикою на шпальтах газет «День», «Дзеркало тижня» та сайті радіо «Свобода». Його перу належить низка романів і повістей («Шести­днев», «Лицар і смерть», «Діоптра», «Віднайдення раю»).
У новій книзі П. Кралюка йдеться про непрості стосунки між українцями та їхніми предками й тюрками. Автор показує, що це були відносини між двома цивілізаціями (землеробською й кочовою), які часто мали конфронтаційний характер. Однак існувало й чимало прикладів «взаємодоповнення» та співробітництва. Звертається увага на історію відносин між слов’янським населенням нинішніх українських земель й аварами, булгарами, печенігами, половцями, торками, татарами, турками тощо. Особливо акцентується увага на стосунках між українським козацтвом, з одного боку, та Кримським ханством та Османською імперією, з другого. Показано, що в генезисі українського етносу помітну роль відіграли тюрки, а українська культура має чимало тюркських елементів
Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940-2015). Збірник документів та матеріалів [Текст] : Друге видання / Національна академія наук України [и др.] ; Упор. О.Г.Бажан, О.В.Бажан; С.М.Блащук та ін. - Львів : ТОВ "Видавництво "Кліо", 2016. - 1092 с. - Перелік використанних архівних= фондів та публікацій документів: с.1089. - ISBN 9786177023486 : (В паліт.) 220-00.
До збірника увійшли документи та матеріали, що відображають політику радянської влади на Кримському півострові в роки Другої світо­вої війни та у післявоєнний період, розкривають економічні, культурні аспекти входження Криму до складу УРСР, віддзеркалюють боротьбу кримських татар в 1950-1980-ті роки м повернення на історичну батьківщину, висвітлюють проб­лему репатріації, адаїпаїш й інтеграції кримських татар в український соціо-культурний іа політичний простір.
Для істориків, етнологів, політологів, вчителів, а також для всіх, хто ціка­виться вітчизняною історією.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ