Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Молода гвардія»: інтелект – центр та творчий майданчик

Поділіться цією сторінкою:

«Молода гвардія»: інтелект – центр та творчий майданчик

Стратегія МСМБ «Молода гвардія»: інтелект – центр та творчий майданчик

Із збірки матеріалів
V Львівського бібліотечного форуму
«Бібліотек@ - відкритий світ»
10 – 13 вересня 2014 року,  Львів

 

Якщо бібліотеки будуть трансформуватися разом з суспільством, а суспільство буде використовувати всі ресурси та можливості сучасних бібліотек – це буде запорука стабільності демократії, у таких бібліотек і у такого суспільства буде велике майбутнє!

Конашко Галина Борисівна
директор Міської спеціалізованої
молодіжної бібліотеки «Молода гвардія»
м. Київ

За роки незалежності державою формально створено досить сприятливі передумови для розвитку українських бібліотек. Ще в 1995 році був прийнятий Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», є також «Закон про культуру», прийнято ряд підзаконних актів, які мали би сприяти на державному рівні розвитку бібліотек та бібліотечних фахівців із сучасним мисленням. Але бібліотечні реалії сьогодення невтішні: хронічне недофінансування, криза кадрів та невідповідна заробітна плата поставили бібліотечну галузь на межу виживання.
В таких непростих умовах українські бібліотечні ентузіасти, активісти, ініціативні фахівці, науковці та громадськість зайняли дійову та оптимістичну позицію, щоб не допустити руйнівних процесів у бібліотечній галузі, та надати сучасному суспільству доступні сучасні бібліотечні та інформаційні послуги.

Трансформація: від юнацької до молодіжної.

Наша бібліотека завжди розвивається динамічно. Коли українці почали будувати свою країну як незалежну та демократичну Україну, міська молодіжна бібліотека «Молода гвардія» взяла курс на підтримку соціальних запитів молоді.  Освіта та кар’єра, профорієнтація, правова підтримка, змістовне дозвілля, продуктивне читання, творчий розвиток, пізнання цього світу та України – це стратегічні напрямки нашої діяльності.
За останні 10-12 років наша бібліотека стала не лише інформаційним закладом культури, а і центром молодіжної громади Києва, і демократичним інститутом, що  розвивається разом з суспільством.

Молодіжна – серед лідерів бібліотечної справи

Нещодавно наші користувачі зробили цікаве спостереження – що є, на жаль,  бібліотеки, які начебто застигли в часі. І навіть не через брак коштів на новий інформаційний та організаційний стрибок, а через те, що в ці бібліотеки не прийшло  розуміння того, як треба діяти, щоб цей стрибок зробити. І кошти в даному випадку не головне.
Маючи на старті однакові умови, деякі бібліотеки та бібліотекарі почали  змінюватись та перетворюватись, тому що дуже прагнули стати сучасними. Завдяки такому колективному прагненню київська міська молодіжна бібліотека «Молода гвардія» стала справжнім лідером бібліотечної справи, інтелект–центром та осередком сучасної інформаційної культури, місцем доступу користувачів до світових електронних ресурсів, центром передового досвіду впровадження сучасних бібліотечних послуг.

Чого  вдалося досягти за останні роки: МСМБ як інтелект – центр.

Наша читацька та користувацька аудиторія за 5 років докорінно змінилася та збільшилася. Завдяки творчій співпраці з Українською бібліотечною асоціацією та Міжнародною програмою «Бібліоміст» нам вдалося утримати високу планку читацького інтересу до нашої молодіжної бібліотеки «Молода гвардія».
Впровадження нових технологій, різноманітних проектів, ініціативна співпраця з партнерами, багаторічна соціальна рекламна акція у Київському метрополітені та інші інновації дали стабільно позитивний результат – з 8 тисяч до понад 15 тисяч користувачів.
Ми пов’язуємо таке зростання інтересу молоді до  бібліотеки з тим, що, інтенсивно розвиваючись як ітелект центр, ми реально допомагаємо реалізуватися тінейджерам, юнакам та дівчатам, молодим батькам у різних соціальних сферах і досягти кращих результатів: у навчанні, у кар’єрі, у створенні сім’ї та вихованні дітей, у відстоюванні своїх прав та свобод, у творчому розвитку та реалізації здібностей та інш.
Таких прикладів успішної реалізації наших читачів можна навести чимало. В великою любов’ю та гордістю ми пишемо щоденно “Книгу успіху наших користувачів», де відображаємо їхні здобутки. Життєві історії про успіх одних – надихають інших користуватися послугами МСМБ «Молода гвардія»
Головний здобуток – з 2000 року ми спромоглися вибороти грантову підтримку посольства США в Україні для відкриття одного з перших в Україні безоплатних Центрів доступу населення до Інтернету. Вже 13 років наш Інтернет-центр працює на користь читачам: тут молодь опановує мистецтво інформаційного пошуку, вирішує питання освіти, працевлаштування, оздоровлення, навіть створення сім’ї, працює Молодіжний діловий центр.

Партнери – друзі та помічники бібліотеки.

Щоб мати успіх серед користувачів, задовольняти їхні інформаційні та читацькі потреби, ми дуже тісно співпрацюємо з партнерами – іншими закладами, які опікуються молоддю, адже молодіжна бібліотека – на перехресті інформації, науки, освіти, мистецтва, соціології.
Об’єднання спільних ресурсів та досвіду роботи з молоддю - головна умова співпраці. Бібліотека «Молода гвардія» уклала близько 20 угод про співпрацю, отримавши право на спільне користування ресурсами наших партнерів. Завдяки партнерам ми інформуємо користувачів та надаємо доступ до кращих зразків літератури, видань, які є суспільним надбанням. У співпраці з профільними фахівцями ми розвиваємо тематичні проекти для молоді, залучаємо її до активного читання, прищеплюємо читачам відповідальне ставлення до себе та українського суспільства.

УБА та Бібліоміст – стратегічні партнери МСМБ

Наша бібліотека є активним членом Української бібліотечної асоціації. Лобіюючи інтереси читачів, в партнерстві з УБА  ми розбудовуємо нашу бібліотечну стратегію роботи з молоддю в місті Києві. «Молода гвардія» є креативним майданчиком для передового досвіду, сучасних бібліотечних проектів та ідеї, дистанційного підвищення кваліфікації фахівців бібліотеки. Разом з УБА, лобіюючи інтереси користувачів бібліотек, бібліотекарі навчаються співпрацюють з міжнародними фондами, працюють з партнерськими громадськими організаціями.
Цікава та надзвичайно корисна співпраця з Міжнародною програмою «Бібліоміст».
Участь у сучасних цікавих проектах та конкурсах «Бібліомосту» відкрила нові можливості для наших користувачів, адже наш проект «Першокурсник в мегаполісі», визнаний як переможець конкурсу в 2010 році, і досі продовжується та розвивається.
Завдяки партнерам, незважаючи на скрутну ситуацію з фінансуванням, ми змогли зберегти свій інформаційний ресурс – бібліотечний фонд, який ми постійно поповнюємо завдяки благодійним акціям партнерів, читачів, інш.
Таким чином ми виконуємо свою місію – робимо життя молоді змістовним та багатогранним.

Соціальні мережі – інформаційний та організаційний ресурс бібліотеки

Відтоді, як ми організували перший безоплатний для користувачів Інтернет-центр, ми розробили і свій сайт – WWW.MSMB.ORG.UA. Шукаючи шляхи до молодіжної аудиторії, ми активно використовуємо технології популярних серед молоді соціальних мережах, де поширюємо інформаційний вплив на молодіжну аудиторію. Арт-блог відділу мистецтв, Твіттер, Фейсбук, Вконтакті – тут кількість наших друзів зростає через перехресні посилання від нашого сайту до сторінок у соцмережах. Завдяки цьому наші користувачі завжди вчасно поінформовані про акції та запрошені долучитися до молодіжних подій.

Проекти бібліотеки як відповідь на запити молодіжної громади.

Вивчаючи потреби молоді, уважно стежачи за її трансформацією, колектив МСМБ розвиває проекти, які відповідають потребам різних верств та прошарків молодіжного середовища. Це безоплатний доступ до Інтернету, «Молодіжний діловий центр», «Творча майстерня у відділі мистецтв», «Школа батьківства», «Школа профорієнтації», «Школа етикету та медіа культури», «Першокурсник в мегаполісі» від програми «Бібліоміст», «Твій юридичний консультант», «Твоя перша творча виставка», «Хорошее окружение» та багато іншого.
Особливою увагою фахівців молодіжної бібліотеки користується тема «Державна молодіжна політика: роль бібліотеки в її реалізації». Аналіз новацій в українському законодавстві, які захищають, лобіюють інтереси молоді, матеріалів щодо виконання Законів України та державних молодіжних програм – це щоденна копітка робота, яка реалізується у нашій видавничій продукції, опублікованій на сайті МСМБ.
Сьогодні головним надбанням є те, що ми підтримуємо високу планку обслуговування та інформаційного забезпечення користувачів бібліотеки завдяки вдалій організації, використанню нових сучасних ідей та всіх своїх ресурсів.

Коворкінг, або співпраця з користувачами.

Можливо, я занадто оптимістична, проте думаю, що бібліотеки перейдуть у стан, коли ними будуть пишатися, і за станом бібліотек будуть визначати стан демократії в суспільстві. Бібліотека буде працювати в громаді, з громадою, для громади.
Європейський вибір вектору розвитку України зобов’язує бібліотеки бути технічно оснащеними, відкритими та доступними для громади 24 години на добу,  бути особливим місцем для громади, з безліччю цікавих і різноманітних послуг.
Бібліотека буде таким собі «гібридним» загальнодоступним закладом освіти і культури, тут можна буде всім виявити свій творчий хист, проголосити про свої можливості, допомагати іншим. Це має бути місце самовдосконалення кожного, взаємодопомоги громади.
Бібліотеки у цьому плані несуть високу місію і мають обов’язок – не загубити саму ідею публічної бібліотеки, зробити її потрібною. Треба так працювати, щоб громада відчувала від того неабияку користь, треба постійно розвивати свої ресурси. Якщо бібліотеки будуть трансформуватися разом з суспільством, а суспільство буде використовувати всі ресурси та можливості сучасних бібліотек – це буде запорука стабільності демократії, у таких бібліотек і у такого суспільства буде велике майбутнє!

Що можна було б зробити, аби поліпшити стан справ у сфері бібліотечної галузі?

Наразі Міністерство культури України, УБА та громадські ініціативи у соціальних мережах активно обговорюють шляхи подальшого стратегічного розвитку бібліотек, триває дискусія в суспільстві про доцільність, кількість, якість бібліотек.
По-перше, дуже важливо, щоб бібліотеки ритмічно фінансувалися. Будь-яка технологія, яка є в бібліотеках, коштує грошей. І, щоб її запровадити, підтримувати, розвивати і осучаснювати, треба вкладати кошти. Адже технології змінюються майже кожні три роки, їх треба оновлювати. Натомість, вкладені в бібліотеки кошти повернуться суспільству у вигляді таких преференцій, як вільний доступ до інформації, організовані інформаційні ресурси, організація громадського самоврядування з осередками в бібліотеках, інформування та популяризацію через мережу бібліотек змісту державних реформ, Проектів та Програм, Законів; через організацію та участь у творчих та інших акціях, творчу реалізацію аматорів мистецтва тощо.
По-друге, необхідно розвивати взаємодію між бібліотеками та суспільством. Бібліотекарям треба не сидіти склавши руки і чекати на гроші, на когось, хто зараз прийде і дасть все і одразу. Треба усвідомити, що для того, щоб мати результат, треба самим схотіли ставити собі завдання, та крок за кроком наближатися до їхнього вирішення, весь час підвищувати свій фах. Треба також суспільству, читачам вимагати від бібліотеки стати більш сучасною, комфортною, допомагати їй та опікуватись її проблемами.
Приклад: у місті Сієтлі, США, громада вирішила побудувати сучасну бібліотеку. Люди збирали кошти на свою бібліотеку і вирішували, якою вона має бути. Вони оголосили конкурс на кращу ідею бібліотеки – на її приміщення, устаткування, її інформаційне забезпечення, – бо вони знали, що зараз вони збирають на неї кошти, а потім будуть усе життя нею користуватися.

Сьогодні цю чудову сучасну міську публічну бібліотеку м. Сієтл з гордістю демонструють туристам. 9-ти поверхова будівля бібліотеки екологічно чиста, «зелена», як зараз кажуть. Вона має найсучаснішу техніку, там постійно очищується вода і повітря, використовується сонячна енергія. Тепер це гордість не тільки Сієтла, а й усього штату.
І, нарешті, потрібно налагодити підготовку нових бібліотечних фахівців. До нашої важливої справи необхідно залучити молоді бібліотечні кадри, з потужною освітою та бажанням працювати з передовими інформаційними технологіями для подальшої розбудови бібліотечного середовища, втілення сучасних ідей, технологій, запозичених в кращих бібліотеках світу. Професія сучасного бібліотекаря має стати привабливою та значущою у інформаційному суспільстві, суспільстві знань, освіченому суспільстві! Таким інформаційним менеджерам буде справедливим  значне підвищення рівня оплати праці, застосування системи економічних, соціальних заохочень та переваг.
Проте, на перетворення не треба очікувати. Щоб кращі сподівання справдилися, всім нам треба діяти негайно, і суспільству, і бібліотекарям.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ