Сесія без стресу – міф чи реальність?
Які відчуття у вас викликає слово «сесія»? Більшість студентів нервово посміється з такого питання. Для багатьох з них «сесія» - це майже синонім стресу, психічного та розумового перенапруження, безсонних ночей, проведених за підручниками, шаленого пошуку конспектів та потрібної інформації.
Чи завжди процес складання іспитів повинен супроводжуватися надмірним хвилюванням та стресами, чи все ж таки цього можна якось уникнути? Давайте розберемось.
Взагалі, скласти іспити зовсім без стресу та хвилювань майже неможливо, так як на цей процес впливає дуже багато суб’єктивних факторів (настрій викладача, «невдалий» білет, несподівані додаткові запитання, погане самопочуття під час іспиту та ін.). Але правильна підготовка та психологічне налаштування можуть істотно зменшити хвилювання. Що ж для цього треба зробити?
По-перше, реакція на стресові ситуації (а саме до таких належить складання іспитів) залежить від психологічних особливостей людини, - деякі студенти майже не хвилюються і відносяться до сесії «філософськи», інші ж ледь не вмирають зі страху. Тобто, другій категорії треба докласти більше зусиль і провести більше «антистресових заходів».
Що ж саме можна зробити?
Вчитися під час семестру, а не тільки перед іспитами. Так, банально і не весело, але дієво. Якщо студент відвідав хоча б частину лекцій і до того ж має конспекти, імовірність скласти іспит значно підвищується. А якщо ще відповідати на запитання викладача та бути активним на семінарських заняттях, за результати іспиту можна майже не хвилюватися.
Правильно організувати процес навчання. Дуже часто стреси виникають через невміння студента правильно організувати процес підготовки до іспитів. Хаотичний пошук матеріалу, відсутність списку запитань, конспектів та необхідних підручників відбирає багато часу та ускладнює процес. Тому спочатку необхідно привести до ладу робоче місце та підготувати необхідні матеріали.
Правильно опрацьовувати інформацію. Визначте, які теми вам більш-менш знайомі, а які – ні, і починайте з неопрацьованих та найбільш важких для сприйняття. Легкі та знайомі питання залишайте наостанок. Для кожного питання робіть короткі нотатки з тезисними відповідями, виокремлюйте головне, малюйте схеми та графіки, це покращує запам’ятовування інформації.
Не панікувати і не мовчати. Якщо вам все ж таки не пощастило з білетом, або викладач задає додаткові питання, відповідей на які ви не знаєте, - не панікуйте! Постарайтеся подумати і дати найбільш логічну відповідь, головне – не мовчіть та виявляйте бажання дізнатись щось нове. Не сперечайтесь з викладачем та будьте чемні, агресивна поведінка тільки зашкодить вам та іншим студентам, що будуть складати іспит після вас.
Дотримуватися режиму сну та харчування. Багато студентів через брак часу істотно порушують режим дня: вчаться вночі та майже не сплять, п’ють багато кави та заїдають її фаст-фудом та шоколадом. Це призводить до погіршення загального самопочуття, зниження концентрації уваги, головних болей, проблем із травленням.
Щоб цього уникнути, визначте, скільки часу у вас на підготовку. Якщо тиждень або більше, намагайтеся нормально спати та харчуватися усі дні підготовки, вчитися вночі можна собі дозволити безпосередньо перед іспитом, це істотно не вплине на самопочуття.Приймайте вітаміни та гомеопатичні заспокійливі засоби, якщо відчуваєте в цьому потребу. Гарно діють полівітамінні комплекси, вітаміни з Магнієм та Селеном, розчини Ехінацеї та препарати на основі валер’яни та м’яти.
Дотримуючись цих нескладних порад, можна знизити рівень стресу від іспитів майже до нуля. Бажаємо вам натхнення, наполегливості та успіхів у навчанні!