Змієві вали. Зв'язок тисячоліть
"Предки повстали" – так написали на фейсбук сторінці Сухопутних військ ЗС України.
Під Білгородкою орки вперше дізнались про історію Русі на власному досвіді. Орковська техніка не змогла форсувати Змієві вали. Давньоруські оборонні системи проти Орди – 2000 років гарантії!
https://www.facebook.com/UkrainianLandForces/posts/302392355326096
13 березня путінські загарбники зазнали чергової військової поразки у боях на Київщині. Це сталося в селі Круглик на південь від Києва, а також в околицях села Білогородка, де російські війська не змогли форсувати давньоруські Змієві вали. Та це не вперше, за останні сто років, коли вали зупиняють загарбників. Адже багато ділянок Змієвих валів використовувалися 1941 року, що зіграло важливу роль в обороні Києва часів Другої світової війни. Біля села Круглик у вал врізаний великий артилерійський дот.
У 1928-1937 рр. споруджувався Київський укріплений район (КіУР). Довколо Києва було побудовано понад 200 залізобетонних вогневих точок. Не всі вони, звичайно, розташовані на старовинних валах, проте Змієві вали відмінно поєднуються із захисними особливостями рельєфу і вибір таких особливостей підпорядкований загальному напрямку давньої оборонної лінії.
Самі ж «Змієві вали» – це оборонні лінії, які захищали Київ із півдня, сходу й заходу, простягаючись майже на тисячу кілометрів уздовж проток Дніпра. Назва походила від легенди про богатирів, які боролися з велетенським змієм, що нападав на слов’янські землі. За легендами вони запрягали змія в плуг й орали гігантські борозни, доки він не сконав.
Різноманітні аналізи валів, зроблені у 1974-1975 та 1983 роках, дають датування від VII до н.е. і до XIV століть н. е., а дослідження, проведені в 1981-1982 роках, вказують на те, що насипи споруджувалися з XXIV до н. е. по II століття н.е.! Археологи, дослідивши залишки «Змієвих валів», установили, що переважну більшість із них збудовано за князювання Володимира. Висота валів досягала 10 м, їх доповнювали дерев’яні фортеці з баштами й стінами, але вони не збереглися.
https://www.radiosvoboda.org/a/30326908.html
https://www.istpravda.com.ua/articles/2022/03/15/161067
На часи зведення Змієвих влів головними ворогами Русі, були орди степовиків, що кочували просторами Північного Причорномор'я. Спочатку – печеніги, а згодом – половці та інші. Київ (чи ті городища, які були на київських пагорбах) із сходу захищав потужний Дніпро, а із заходу і півночі - річки Ірпінь і Тетерів. Кочівники легко могли пройти лише з півдня.
Найбільш незахищена ділянка - міжріччя на півдні, крізь які могла швидко пройти на Київ ворожа кіннота. Саме тут і збудовано більшу частину валів, іноді до шести паралельних трас, кожна обнесена рівчаком, кожна збудована таким чином, щоб включити елементи ландшафту (річки, болота, яруги та кручі) у складну фортифікаційну систему. Вали не є суцільною захисною стіною. Це - окремі укріплення протяжністю до 30 км, які перериваються ділянками лісу, балками або болотами.
https://texty.org.ua/d/zmiyevi-valy
Звісно, з часом вали руйнуються самі по собі, а також їх знищують цілеспрямовано в процесі господарської діяльності, причому вже не одне століття. У наш час Змієві вали збереглися тільки на окремих ділянках, головним чином у лісах. Висота насипів сягає 1-2,5 м, а ширина в нижній частині – 8-14 м. Вали супроводжуються ровами, з яких бралася земля для насипів і які утворювали додаткову перешкоду для ворога. Ті ділянки, які збереглися до сьогодні, мають статус пам’яток і формально охороняються, як і решта археологічних пам’яток.
https://lb.ua/society/2022/04/05/512325_tisyacha_rokiv_garantii_yak_zmiievi_vali.html
Вцілілий фрагмент Змієвих валів біля села Круглик під Києвом
https://www.youtube.com/watch?v=MATUCrEbG6I
Аеромоніторинг історичного ландшафту Змієвих Валів