Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Єлизавета II. Жінка, яка була першою

Поділіться цією сторінкою:

  

Британська королева Єлизавета II померла на 96-му році життя у шотландському замку Балморал. Про це 8 вересня повідомили у Букінгемському палаці.

Єлизавета Олександра Марія. Лілібет. Так називали королеву Єлизавету II в дитинстві рідні. Зійшовши на престол дуже рано, вона стала королевою, яка дуже багато речей робила вперше в історії, найдовше або найбільше.

Єлизавета перша жінка з королівської сім’ї, яка служила в армії. Королева приєдналася до допоміжної територіальної служби (жіночий підрозділ британської армії під час Другої світової війни) в 1945 році. Під час Другої світової війни 18-річна принцеса керувала армійським вантажним авто.

Єлизавета ІІ зійшла на престол, коли їй було 25 – вона стала монархом, який найдовше правив Сполученим Королівством – 70 років. У вересні 2015 року вона перевершила рекорд своєї прапрабабусі, королеви Вікторії: він становив 63 роки та 216 днів на троні. На сьогодні Єлизавета II увійшла в історію як британський монарх, який правив найдовше.

Єлизавета II не мала стати королевою. Все вирішила доля, коли її дядько Едуард VIII зрікся престолу заради кохання. Корона перейшла до його брата Георга VI, батька Єлизавети II. Так, 10-річна Лілібет стала кронпринцесою, а вже у 25 присягнула на вірність своїм підданим. Попри її молодість і тендітність на той час, її називали залізною леді. За ці 70 років королева Єлизавета встигла побачити на посту прем’єр-міністра 14 кандидатів. За час правління королеви змінилося сім Пап Римських.

Коронація Єлизавета II була першою в історії, яку транслювали по телебаченню. Відтоді все життя Її Величності проходило на очах мільйонів.

Королева перебувала у шлюбі 73 роки. Весь цей час пліч-о-пліч із нею йшов її чоловік герцог Единбурзький принц Філіп, який помер минулого року. Він був старший за Єлизавету на 4 роки, вони відсвяткували 73-тю річницю у листопаді 2020-го і стали рекордсменами разом. Ще жодній королівській парі не вдалося пронести своє кохання крізь такий тривалий час.

Єлизавета II вважається королевою не лише Великої Британії, а й колишні англійські колонії: вона була панівним монархом у 15 країнах світу. Єлизавета ІІ правила найбільшою кількістю країн. Їй підпорядковувалися 116 держав з населенням 139 мільйонів осіб. До того ж Єлизавета зображена на монетах 35 країн а це ще один рекорд. Ще жодна людина не отримувала шани у таких масштабах.

У середині 50-х років XX століття Єлизавета II зробила піврічну навколосвітню подорож. Вона стала першим монархом, який об’їхав навколо світу в рамках одного туру.

Єлизавета ІІ була найбагатшою королевою світу. У 2012 році її статки оцінювали у 310 мільйонів фунтів. Ця сума найбільше поповнюється коштом доходів від нерухомості, прикрас і предметів мистецтва. Англійський закон звільняє монарха від сплати податків. Проте, ось кілька десятків років Єлизавета II на добровільній основі платила податки, прибутковий податок і податок на власність.

Королева була покровителькою понад 600 благодійних, професійних і громадських організацій, а також військових об'єднань – від міжнародних до невеликих місцевих -  що охоплюють найрізноманітніші питання: від можливостей для молоді до збереження дикої природи і навколишнього середовища

За час правління королеви Єлизавети II світ змінився колосально - від післявоєнного, ще консервативного, до сучасного, що крокує під руку з технологіями, розвивається і ламає всілякі стереотипи. За час правління королева пройшла через безліч нововведень. Зокрема, вона стала першим монархом, який дозволив відкрити для людей Букінгемський палац. Вона стала першою, чий уряд очолила жінка, – Маргарет Тетчер.

Безперечно, Єлизавета II була найвеличнішою правителькою Сполученого Королівства - вона стала невимовно близькою до власного народу. Британська королева вважалася однією з найвпливовіших політикинь. На думку її підданих, збереження монархії всупереч безлічі важких періодів для держави - це заслуга Єлизавети. Саме тому її любили і поважали не тільки в рідній країні, а й у всьому світі. Довге правління королеви Єлизавети II було позначене її високим почуттям обов'язку і прагненням присвятити життя трону і своєму народові.

Також за своє життя королева Єлизавета стала володаркою великої кількості британських та іноземних почесних нагород. Найбільш оригінальна з них премія Британської академії кіно та телевізійних мистецтв за найкраще виконання ролі дівчини Джеймса Бонда.

Королева отримала її після того, як знялася у відеороліку до церемонії відкриття Олімпіади-2012 у Лондоні разом із виконавцем ролі Бонда Деніелом Крейгом. За сценарієм, королева приймає Джеймса Бонда у Букінгемському палаці, з якого вони обидва потім вилітають гелікоптером і стрибають з парашутами над ареною Олімпійського стадіону (у сцені з гелікоптером і стрибком 86-річну Єлизавету підміняли дублерки).

Про королеву Єлизавету II знімали фільми та серіали. Один із найвідоміших серіал від Netflix Корона. Телесеріал створений Пітером Морґаном, а картина розповідає про життя Єлизавети від заміжжя з принцом Філіппом до початку 21 століття.

Права монарха у Великій Британії:

 - Лише монарх має право оголошувати війну і підписувати мирові угоди. До того ж не лише від імені Великої Британії, але й від імені інших країн, які визнають над собою британську корону це, наприклад, Канада й Австралія.

 - Також монарх після загального голосування призначає прем’єр-міністра. За традицією, на цю посаду затверджується голова партії, що перемогла на виборах. Проте законодавчо зробити інакше монарху не заборонено, тож він може поставити на чолі уряду будь-яку іншу людину.

 - Більшість прерогатив на практиці реалізується міністрами. Наприклад, влада регулює цивільну службу і видає паспорти.

 - Деякі прерогативи виконуються монархом номінально, за порадою прем’єр-міністра і Кабінету. Приклад повноважень - право розпускати парламент.

 - Проте згідно з парламентським звітом Корона не може вводити нові прерогативи.

Для самих британців такі усталені норми монаршої гілки є звичними, ба більше саме в такій стабільності вони вбачають причину сильної позиції на світовій арені.

Єлизавета II не мала права висловлювати політичні думки. Щоб виразити ту чи іншу позицію, вона вдавалася до хитрощів. Наприклад, на знак підтримки України, на яку напала росія, вона вбиралася у жовті та блакитні кольор

Джерела:

https://www.bbc.com/ukrainian/features-38156910

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%84%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0_II

https://www.6262.com.ua/news/3458792/londonskij-mist-vpav-na-97-roci-zitta-pomerla-koroleva-velikobritanii-elizaveta-ii-10-cikavih-faktiv-z-ii-zitta

https://1plus1.ua/snidanok-z-1-1/novyny/lubov-do-avtivok-ta-prihovana-pidtrimka-ukraini-cikavi-fakti-z-zitta-elizaveti-ii-u-snidanku-z-11

https://elle.ua/ludi/novosty/5-rekordiv-korolevi-elizaveti-yaki-nadihayut/

https://vikna.tv/styl-zhyttya/koroleva-yelyzaveta-ii-ta-pryncz-charlz-czikavi-fakty-pro-korolivsku-rodynu/

https://novyny.live/lifestyle/koroleva-leitenant-i-devushka-bonda-10-faktov-kotorye-nuzhno-znat-o-elizavete-ii-54398.html

Читайте в нашій бібліотеці:

 

Брэдфорд, Сара. Елизавета II [Текст] : Биография Ее величества королевы / Брэдфорд, Сара ; Пер. с англ. Г.Чхартишвили; Худож. Т.Костина. - М. : Вагриус-Захаров, 1998. - 512 с. : іл. - ISBN 5702705602.

Правду про життя Єлизавети II та її родини краще, ніж Сара Бредфорд,  знають мало людей. Авторка книги навчалася в монастирі Святої Марії в Оксфорді, де спеціалізувалася на історії. Над книгою про Єлизавету II Сара Бредфорд працювала десять років: вона вивчала архіви та документи, розмовляла з придворними, політиками, членами королівської родини, відокремлювала правду від пліток та факти від вигадок.

 

 

 

Келли, Китти. Королевская семья Англии. Кн.1 / Келли, Китти ; Пер. с англ. Г.Корчагина, В.Гольдича, И.Оганесовой. - Изд. 2-е, исправ. и доп. - М. : АСТ, 1999. - 444 с. : фотоил.

Біографії та мемуари Вони – найзнаменитіша родина на світі. Життя їх описано у величезній кількості книг та статей. Однак усі спроби проникнути за королівський фасад залишалися безуспішними. За стіни палацу вдалося потрапити лише Кітті Келлі, прославленому автору біографій Ненсі Рейган, Френка Сінатри та багатьох інших знаменитостей. Кітті Келлі – найбезстрашніший біограф нашого часу. Вона присвятила чотири роки вивченню історії королівської родини. Окрім ретельного дослідження документів, вона провела сотні ексклюзивних інтерв'ю з колишніми та нинішніми службовцями королівського будинку, друзями та родичами роду Віндзорів, членами парламенту та іншими особами, які мали змогу близько спостерігати королівську родину. Вона підняла завісу над життям найпотаємнішого сімейства в історії.

 

 

Которн, Найджел. Интимная жизнь английских королей и королев : Откровенное и нелицеприятное изложение фактов из жизни монархов от Генриха VIII до наших дней / Которн, Найджел ; Пер. с англ. В.Генкина. - М. : АСТ, 1999. - 334 с.

Особисте життя королівських осіб завжди привертало увагу і викликало цікавість. Скандальні історії з життя жорсткої англійської мови, що належать до королівської родини, зацікавить навіть найскладнішого читача.

 

 

 

 

 

 

Личности [№11(99)/2016] : Литературно-художественный журнал. №11(99)/2016 / Под ред. Ю.Белецкого; Предисл. ред.; Худож. Д.Суглобов, К.Левская. - К. : ООО "Издательский Дом Личности", 2016. - 128 с. : фотогр., ил.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ