Заборонена книга в Таїланді, Маргарет Лендон "Анна і король Сіаму" (Із циклу "Читаємо українською")
Лендон Маргарет народилася 7 вересня 1903 року у штаті Вісконсин, США. Після завершення навчання у Еванстоській міській вищій школі та коледжі міста Вітон, майбутня письменниця близько року працювала вчителькою. А після того вийшла заміж за студента семінарії, і разом із чоловіком відправилася пресвітеріанським місіонером у Таїланд. На той момент ця екзотична східна країна мала назву Сіам.
Саме там Лендони дізналися про видатну вчительку з Великобританії Анну Леоновенс, яка зуміла принести багато користі своїм вихованцям, королю Монгуту та всій країні. Після 10 років життя у Сіамі Маргарет зібрала багато інформації про особливості цієї екзотичної місцевості, діяльність Анни Леоновенс, що відобразилося у захопливому романі "Анна і король Сіаму".
Після публікації книга дуже швидко стала надзвичайно популярною і передруковується вже 14-ма мовами. Існує аж 5 екранізацій історії взаємовідносин англійки Анни та короля Сіаму. Найбільш вдалою вважають кінострічку 1999 року із Джоді Фостер у головній ролі. А Роджерса та Гаммерштейна надихнула на створення мюзіклу "Король і я'.
https://youtu.be/BA0Wvv_LWk4?si=9xvn26rLI3QDe8eU
Письменниця прожила довге щасливе життя із своєю сім'єю та померла у 1993 у рідному штаті Вісконсин.
У Сіамі цей роман вважається забороненим, тому що розповідає про багаточисельні таємниці королівського двору.
Написаний ще у 1944 році роман розповідає про реальних історичних осіб, а саме короля Сіаму Монгкута (роки правління 1851-1868) та англійську леді Анну Леоновенс.
ХІХ століття, Анна Леоновенс, порядна англійська пані – особа від якої навряд чи можна було б очікувати вирішальної ролі в історії Сіаму (Таїланду). Молода мати-вдова потрапляє на службу до сіамського короля Монгкута в 1860-х роках. Її обов’язками є допомагати в листуванні з іноземними урядами і навчати його дітей та улюблених дружин і наложниць.
Будучи категоричною противницею рабства, вона прагне прищепити учням власне глибоке переконання, що людська душа священна, що одна людина не може бути власністю іншої. Сподівається, що, навчаючи майбутнього спадкоємця, зможе хоч трохи формувати його світогляд. Монгкут – король Сіаму, має 67 дітей, багато дружин і велику владу. Носить титул Володар Життя. Брутальний, примхливий, мстивий, непередбачуваний і авторитарний. Гостро сприймає критику. Та попри те, дуже розумний і прогресивний. Єдина чеснота – любов до дітей. Він як двоє людей одночасно – то східний деспот, то людина науки і просвіти, то дуже жорстокий, то добрий і сердечний. Не слід його недооцінювати, він – видатна людина. Перебуваючи на службі, Анна стала для короля "суцільні великі труднощі", адже часто могла не погоджуватись, суперечити йому, протистояти. Завдяки своєму впливу на короля, змогла порятувати багатьох невинних людей від ув'язнення, несправедливого покарання, навіть смерті.
Книга цікава, жива, читається легко і швидко, не нудна. Авторка майстерно з’єднала реальні мемуари Анни Леоновенс та свої власні авторські здогадки у один великий твір.
Також гарно переданий і дух тогочасного екзотичного, дикого та незвіданого Тайланду.
Дивитися тут.