Віра Агеєва про українську культуру, національну ідентичність та протистояння імперії
Про українсько-російські відносини написано вже чимало книг. Росія планомірно та безцеремонно привласнювала собі чужу історію, культурні здобутки, позбавляючи Україну її минулого.
Книга літературознавиці Віри Агеєвої «За лаштунками імперії» про те, як вподовж багатьох століть Російська імперія прагнула знищити українську культуру, висміяти та заперечити її. Видання дуже добре пояснює передумови тотальної війни Росії проти України. Авторка через призму культурного процесу аналізує український спротив імперії та боротьбу за збереження колективної пам’яті.
В цій книзі Віра Агеєва розповідає про обставини, в яких мусили пробиватися літературні та інтелектуальні таланти в свій час в Україні – Шевченко, Гоголь, Нечуй-Левицький, Леся Українка, Франко, Хвильовий. Також про 20-ті роки ХХ століття, нагадуючи нам прізвища і твори письменників того часу, які мусили писати про минуле, донести до нас розірваний ланцюг української традиції.
В останніх розділах книжки авторка аналізує твори Андруховича, Забужко і Прохаська. Але найважливіше в цьому виданні не про протистояння з російською імперією, а насамперед про нашу цікаву, глибоку та самодостатню літературу, про культурний суверенітет України, про те, що ми тільки починаємо для себе відкривати своє.
Віра Агеєва – українська літературознавиця, літературний критик, професорка Національного університету «Києво-Могилянська академія». Лауреатка Шевченківської премії. Член журі премії «Книга року ВВС». Співзасновниця Київського інституту гендерних досліджень. Авторка багатьох статей, рецензій наукових та популярних праць.
Ця книга про боротьбу пам’ятей та ідентичностей. Під час війни росії проти України саме національна ідентичність допомагає нам вирізняти себе серед інших. Віра Агеєва на прикладі української культури дає можливість побачити чіткі відмінності в цінностях обох культур.