«Молодь без Бога» від австрійського класика Одьон фон Горвата
«Щодня своїм шепотінням їх розум отруює радіо. Батьки намовляють доносити один на одного (а найбільше на вчителя, що назвав «негрів – людьми»). Великодні канікули перетворені на справжні армійські будні з шикуванням та стрільбами. А зі шкільної парти прямо говорять, що їх Батьківщина потребує все нових і нових колоній…
…Карнавал смерті, очолений безумцями – неможливо спинити…»
«Молодь без Бога» від австрійського класика Одьон фон Горвата розповідає про жахливу силу злочинної пропаганди часів Другої світової війни, демонструючи, як вона отруює колись перспективних підлітків ідеєю нацизму, знешкоджуючи поняття всякої моралі…
Роман зараз має подвійну актуальність, яскраво демонструє, що старі злочинні ідеї не вмирають, — вони перероджуються на прикладі пропаганди сучасної фашистської РФ, яка промиває мозок своєму населенню, заганяючи людей на карнавал смерті, видаючи загарбницьку війну за священний обов’язок захисту Батьківщини.
Одьон фон Горват народився в грудні 1901 року в австроугорському портовому місті Сусак (нині Хорватія). Драматург, письменник. Жив у Будапешті, Братиславі, Белграді, Венеції, Мюнхені, Берліні, Відні. Як драматург дебютував у 1920 році. Всі його твори, нацистський режим вніс до списку спалення на площі в Мюнхені (1933). Після аншлюсу Австрії Горват емігрував до Парижа, де і помер у 1938 році.
«Молодь без Бога» — це третій роман автора, який вийшов друком в Амстердамі у 1937 році. Одразу після публікації твір був перекладений багатьма мовами і приніс Горвату міжнародну славу.
Український переклад був здійснений завдяки зусиллям перекладачки з німецької Люби-Параскевії Стринадюк і колективу видавництва «Книги-ХХІ» у 2023 році.
Горват, Одьон фон. Молодь без Бога [Текст] = Jugend ohne Gott : Роман /Горват, Одьон фон ; Пер. з нім. Л.-П.Стринадюк. - Чернівці: Книги - XXI, 2023. - 192 с.
Це жахлива історія про підлітків, про підростаючу передвоєнну пронацистську німецьку молодь, для якої поняття справедливості, чесності, правди абсолютно викривлені й цілком спотворені. Ці молоді люди — засліплені «нацистськими ідеями» й не усвідомлюють, що несуть загрозу навколишнім і цілому людству. Їхні батьки в цьому з ними заодно — вони легко дають опанувати себе, свій світ, свої думки нацистській диктатурі, її пропагандистським формулюванням.
Однак у романі все ж таки відбувається протистояння. Кульмінацією є вбивство одним учнем іншого та звинувачення у цьому третього. Вчитель, який через своє мовчання також винен у вбивстві школяра, все ж таки наважується говорити правду і захищати її. Зрештою життя без правди — і так не має жодного сенсу.
Книга неодноразово перевидавалася не лише в Німеччині, але й в багатьох інших країнах.
Герман Гессе писав про неї: «Роман — чудовий, і протинає моральний стан світу сьогодення».