Книга про Гідність та людяність. Пам’яті Ігоря Козловського
«Ми маємо розуміння того, що гідність –
Це, перш за все, зрілість. Це означає
Що ми обираємо наші цінності,
Радше ніж наші потреби».
(Ігор Козловський)
Ігор Козловський (1954-2023) – видатний мислитель, релігієзнавець і громадський діяч. У 2016-2017 роках у Донецьку за свою проукраїнську позицію потрапив в полон, де російські спецслужби та бойовики два роки тримали його, піддаючи допитам та тортурам. Нелюдам не вдалося ані зламати волю в’язня, ані принизити його гідність. Ігор Козловський вийшов з полону з новим досвідом збереження людяності в нестерпних умовах і пізніше ділився своїм досвідом у численних бесідах, виступах та інтерв’ю.
Книга «Гідність – це правдивість» містить дві бесіди з Ігорем Козловським, які мають особливе значення в творчості сучасного мислителя. Вони присвячені темі людської гідності у зв’язку з вічними цінностями різних культур і релігій.
Основною темою, яку досліджує це видання є гідність. Ігор Козловський наголошує: «Гідність – це зрілість: людини, спільноти, громадського суспільства або цивілізації в цілому. Гідність певною мірою пов’язана з совістю. У свій час Віктор Франкл, акцентуючи увагу на тому, що совість є певним спостерігачем, сказав: «Совість – це внутрінішй Бог».
Також Ігор Козловський ділиться в цій книзі своїм внутрішнім досвідом виживання в полоні. Розповідає, що окрім гідності його тримало відчуття любові. Що він зміг вижити, тому що любить, а головне, що він знає, що його люблять рідні, друзі, учні. «Любов, говорить Ігор Козловський, - це певний процес, це те, що віддає, і я є боржником цієї любові».
Передмову до книги написав Костянтин Сігов – український філософ, громадський діяч, директор Центру Європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська академія» та науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера». Він особисто був знайомий з Ігорем Козловським, розповідає про його життя та особистий досвід спілкування з ним, а також проводив бесіду, яка і увійшла до цієї книги.
Ця книга неодмінно посприяє відкриттю думки й життя Ігоря Козловського і внесе свою лепту в скарбницю вшанування пам’яті однієї з найвидатніших постатей сучасної України.
«Ігор Козловський щедро подарував нам шанс жити у його час і в його просторі дружби. Цей простір не знає меж. Думки і голос такої людини необхідні як повітря нашому суспільству і нашому світові. Нехай до зранених війною домівок долинає звістка з його Нового града» наголошує Костянтин Сігов в цій книзі.