Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Книга Ірини Власенко про Тодося Осьмачку, письменника, який зміг «Україну перелити в слово»

Поділіться цією сторінкою:

Книга Ірини Власенко «Утікач Тодось» присвячена видатному українському поету, прозаїку та перекладачу Феодосію Стефановичу Осьмачці. Це белетризована біографія про талановиту людину, письменника, який не підкорився сталінським душогубцям, хоча постійно зазнавав переслідувань. Він не залицявся до влади, не продавав себе і рятувався від арештів, вдаючи божевільного в психлікарні.

 Народився Тодось Осьмачка у 1895 році на Черкащині. Талант до написання поезії проявився ще в середній школі, де він пробував писати свої перші поеми. Після закінчення школи працював деякий час вчителем, потім під час Першої світової війни був мобілізований до армії. Після закінчення війни навчався у Київському інституті народної освіти. Став членом літературного кола «Ланка». У 1922 році вийшла друком перша збірка його поезій «Круча». У 1929 році письменник надрукував в Україні свою останню збірку «Клекіт», в якій звертався до поневоленого селянства, пробуджуючи в ньому революційну силу.

Звісно ж радянська влада не могла йому цього пробачити і в 30-х роках почались сталінські репресії. Тодося Осьмачку схопили та запроторили до в’язниці. Розуміючи, що надалі його чекає смертельний вирок, він вдається до симуляції та прикидається божевільним. З тюрми його перевели в психіатричну лікарню, звідки згодом йому вдалося втікти. Не дивлячись на всі складнощі та поневіряння у 1943 році за збірку віршів «Сучасникам» йому присудили літературну премію.

 

Через рік Тодось Осьмачка змушений був емігрувати. Саме за кордоном він зміг розкритись як прозаїк, де вийшов його найвідоміший твір «Старший боярин» і також займається перекладацькою діяльністю. Юрій Шевельов так писав: «Якщо можна Україну перелити в слово, - то це повість Осьмаччина. Якщо може слово запах України принести, - то пахтить ця книжка всією запашністю України».». У 1954 році вийшла  остання книга поетичних праць Тодося Осьмачки  «Із-під світу».

Але попереднє ув’язнення і тортури вплинули на його фізичне і психічне здоров’я. У 1961 році у Мюнхені прямо посеред вулиці його розбив параліч. Друзі за свій кошт перевезли Тодося Осьмачку до США в лікарню, де нажаль у 1962 він помер. Похований письменник у штаті Нью-Джерсі, США.

 

 

Авторка книги «Утікач Тодось» – Ірина Володимирівна Власенко – українська письменниця, дипломантка Міжнародного конкурсу «Коронація слова» (2017 р., 2019 р.), лауреатка Державної премії ім. М.В. Гоголя (2019 р.). З 2020 року вийшло 5 її книжок в серії «Мистецькі біографії», в яких письменниця на основі документальних досліджень, щоденників, письмово зафіксованих фраз відомих людей зображує біографії видатних особистостей, максимально наближено до реальності. У 2023 р. письменниця отримала диплом переможця шостого Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Григора Тютюнника.

Книга Ірини Власенко буде цікава усім, хто хоче більше дізнатися про життя, творчість письменника та його складну, але цікаву долю. Якби Тодось Осьмачка дожив до нашого часу, він нарешті знайшов би ту «справжню Україну», яку весь час шукав, про яку весь час боліла його душа і якою зараз ми можемо пишатись.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ