Батуринський архів розкриває свої «секрети»
Книга «Батуринський архів та інші документи з історії українського гетьманства 16900-1709 рр.» – це цінне зібрання документів, в якому широко представлена внутрішня і зовнішня політика Української держави за правління Івана Мазепи. Цей архів зберігався у гетьманський резиденції, в Батурині. Аж до 2004 року вважалось, що весь архів загинув, коли місто у 1708 році було захоплено й спалено О.Д. Меншиковим. Але, насправді князь вивіз із Батурина цінні папери, які деякий час зберігав у себе, а потім вони перебували в архівах Санкт-Петербурга та Москви.
Документи «Батуринського архіву» поділяються на чотири частини. Перша частина – це опубліковані оригінали з архіву гетьмана, збережені в архівному фонді Санкт-Петербурзького інституту історії РАН та листи іноземними мовами про події, які відбувались в цей період.
Друга частина – це листи Івана Мазепи до О. Меншикова за 1704-1708 рр., які зберігалися у похідній канцелярії князя. З них можна дізнатись про події російсько-шведської війни, переговори з послами Османської імперії та речі Посполитої, становище козацького війська, діяльність кримських татар та запорожців.
Листи Івана Мазепи до козацької старшини і російських державних діячів містяться у третій частині книги та охоплюють період 1704-1708 рр.
У четвертій частині книги зібрано Універсали Івана Мазепи за 1687-1708 рр., оригінали та копії яких зберігаються в московських та санкт-петербурзьких архівах. Зміст цих Універсалів дозволяє побачити життя Гетьманщини з середини, дізнатися про соціально-економічні відносини та роль Православної Церкви в суспільстві.
Упорядник книги «Батуринський архів» – Тетяна Таїрова-Яковлева, відома історикиня, докторка історичних наук, колишня професорка Інституту історії Санкт-Петербурзького державного університету. Дослідниця історії України XVI – XVIII ст. Ініціатор створення й очільниця (з 2004 по 2022 рр.) Центру з вивчення історії України Інституту історії СПбДУ. Входить до складу наукової ради «Українського історичного журналу». У червні 2022 р. звільнена з СПбДУ за виступи проти збройного нападу росії на Україну. Після чого у політичній еміграції. Авторка більше 10 наукових праць, присвячених історії України.
Видання дає нам цілісне уявлення не лише про зовнішню і внутрішню політику Українського гетьманства часів правління Івана Мазепи, але й про те, що взагалі являв собою гетьманський архів, враховуючи, що історичні документи українських гетьманів домазепинської доби не збереглись.
Видання стане у пригоді українським поціновувачам та дослідникам історії, студентам та викладачам.
Батурин