„Молода Гвардія”. Мужності не буває забуття.
До 70-річчя з дня створення підпільної молодіжної організації „Молода Гвардія”
Тематичний бібліографічний покажчик
28 вересня 2012 року виповнюється 70 років з дня створення підпільної молодіжної організації "Молода гвардія", яка діяла в шахтарському місті Краснодоні Луганської області. Існує багато протилежних версій про молодіжне підпілля – від документів та спогадів очевидців до художнього роману Олександра Фадєєва. Бібліографічне видання об’єктивно подає різні, інколи суперечливі матеріали. Читач сам має набути власної думки і визначити де міф, а де реальність.
До покажчика включено раритетні видання та автографи, що зберігаються в архівах бібліотеки. В електронному варіанті ці документи в описі виділено індикатором червоного кольору.
Покажчик містить рубрики:
- Коротка історична довідка
- Бібліографія статей
- Літописи і путівники подвигу
- „Молода гвардія” в художній літературі
- Увіковічнення пам`яті
- Інтернет ресурси
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про відзначення 70-річчя з дня створення підпільної молодіжної організації "Молода гвардія" від 1 листопада 2011 року № 3982-VI
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/3982-vi
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення у 2012 році 70-річчя від дня створення підпільної молодіжної організації “Молода гвардія” від
19 березня 2012 р. № 274-р
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/274-2012-р
Коротка історична довідка
Коротка історія молодіжного опору у період гітлерівської окупації шахтарського міста Краснодону майже одразу породила таку кількість суперечливих думок, чуток, легенд та офіційних міфів, що й досі залишається вкритою «білими плямами».
Соколов- Скаля П. «Краснодонці»
«Молода гвардія» — підпільна антифашистська організація молоді. Діяла в роки вітчизняної війни, переважно у місті Краснодоні Луганської (Ворошиловградської) області. Організація була створена невдовзі після початку нацистського окупаційного режиму Краснодону (окупація почалася 20 липня 1942 року), налічувала близько 100 чоловік, юнаків та дівчат, школярів восьмих - дев'ятих класів, військових, що залишилися в місті. Підпільники почали працювати в серпні 1942 року. Згодом ними було встановлено зв'язок з молодіжними підпільними організаціями Краснодона. У вересні 1942 року до них вступають бійці Червоної Армії, що залишилися в Краснодоні - солдати Євген Мошков, Іван Туркенич, Василь Гуков, матроси Дмитро Огурцов, Микола Жуков, Василь Ткачов. Наприкінці вересня 1942 року молодіжні підпільні групи об'єдналися в «Молоду гвардію», назву запропонував Сергій Тюленін.
Командиром організації став Іван Туркенич, а комісаром - Віктор Третьякевич. Членами штабу були Георгій Арутюнянц - відповідальний за інформацію, Іван Земнухов - начальник штабу, Олег Кошовий - відповідальний за безпеку, Василь Левашов - командир центральної групи, Сергій Тюленін - командир бойової групи. Пізніше у штаб ввели Уляну Громову і Любов Шевцову.
«Молода гвардія» випустила і поширила понад п'ять тисяч листівок, її члени брали участь нарівні з дорослими підпільниками у проведенні диверсій в електромеханічних майстернях, в підпалі будинку нацистської біржі праці. Пожежа знищила списки молоді, яку мали гнати до Германії на примусові роботи. Молодогвардійці готувалися влаштувати озброєне повстання в Краснодоні, щоб розбити німецький гарнізон і приєднатися до наступаючих частин Радянської Армії. Проте незадовго до планованого повстання, організацію було розкрито. З 1 до 15 січня заарештували більше 70 чоловік, яких було розстріляно у період з 15 по 31 січня 1943 року. 9 лютого в Гремучому лісі поблизу міста Ровеньки розстріляли Олега Кошового, Любов Шевцову, Семена Остапенка, Дмитра Огурцова, Віктора Суботіна.
14 лютого 1943 року місто Краснодон було звільнене Червоною Армією. Живими з молодогвардійців залишилися: Валерія Борц, Георгій Арутюнянц, Ніна Іванцова, Ольга Іванцова, Василь Левашов, Анатолій Лопухів, Михайло Шевченка, Радій Юркін, Іван Туркенич, Степан Сазонов та ін.
Учасники «Молодої гварді » , що уникли арештів. Москва, 1949 рік.
1-й ряд, зліва направо- Радій Юркін -1-ий,
Георгій Арутюнянц - 3-ій,
Ольга Іванцова - 5-а.
Бібліографія статей із періодичних видань
(подано у зворотній хронології)
Україна. Верховна Рада. Про відзначення 70-річчя з дня створення підпільної молодіжної організації "Молода гвардія" [Текст]: Постанова Верховної Ради від 1 листопада 2011 року № 3982-VI / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2011. - 15 лист. (№214). - С. 4.
Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення у 2012 році 70-річчя від дня створення підпільної молодіжної організації "Молода гвардія" [Текст]: розпорядження від 19 березня 2012 р. № 274-р // Урядовий кур`єр. - 2012. - 18 трав. (№87). - С. 30.
Україна відзначить ювілей створення «Молодої гвардії» [Електронний ресурс] = http://news.dt.ua/POLITICS/ukrayina_vidznachit_yuviley_stvorennya_molodoyi_gvardiyi-90688.html / Інф. "ДТ" // Дзеркало тижня. - 2011. - 29 жовт.- 4 лист. (№39). Про відзначення 70-річчя створення підпільної молодіжної організації «Молода гвардія». 70 років від дня створення підпільної організації Молода гвардія виповнюється 28 вересня 2012 року
2012
Бухвал, Наталья. Подвиг на все времена http://www.sovross.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=591634&pagenum=1
/ Бухвал, Наталья // Советская Россия. – 2012. -16 авг. (№89). Без молодогвардійців неможливо уявити узагальнений портрет молоді воєнної пори. З їх іменами йшли в бій. «В память о подпольщиках, вырос новый город – Молодогвардейск. Не сосчитать, на скольких людей так или иначе повлияла трагическая и прекрасная история «Молодой гвардии», вдохновила на добрые дела, стала примером преодоления жизненных трудностей, примером настоящей дружбы и верности».
Домашова, Юлия. "Молодой гвардии" - 70 лет: Кто же все-таки бил нацистов в Донбассе? [Текст] = http://kp.ua/daily/260912/357972/: молодежная подпольная организация, действовавшая в оккупированном фашистами городе Краснодоне, была создана 28 сентября 1942 года. На героическом подвиге вчерашних десятиклассников воспитывались миллионы советских школьников. Имена Олега Кошевого, Любы Шевцовой, Ульяны Громовой, Ивана Туркенича и других носили улицы, площади, школы, пионерские лагеря. О них писали книги, снимали фильмы. Сейчас у молодежи другие герои, а "Молодую гвардию" помнят и чтят, как раньше, разве что в их родном Краснодоне / Домашова, Юлия, Соромитько, Елена // Комсомольская правда в Украине. - 2012. - 26 сент. (№212). - С. 1, 16-17. У Краснодоні 2012 рік оголошено Роком пам'яті молодогвардійців. А 28 і 29 вересня у місті проведуть мітинг-реквієм, науково-практичну конференцію, фестиваль бардівської пісні. Ніхто із 110 юних підпільників не дожив до наших днів. "КП" розшукала родичів героїв, аби ще раз згадати про подвиг "Молодої Гвардії"
Дудар, Оксана. Річницю краснодонського підпілля святкуватимуть на державному рівні [Електронний ресурс]: http://pohlyad.com/index.php?id=174&tx_ttnews%5Btt_news%5D=4650&tx_ttnews%5BbackPid%5D=1&cHash=b95b2336e1 / Дудар, Оксана //«Новий погляд» .- 2012. – 10 лют. Зважаючи на те, що організація була створена в 1942 році, в 1943 її розгромили, вже в 1946 вийшла перша редакція роману Олександра Фадєєва про безстрашний подвиг краснодонських юнаків та дівчат, в 1947 Юлій Мейтус написав оперу на лібрето Андрія Малишка, в 1948 Серій Герасимов зняв однойменний двосерійний фільм, а потім були і друга редакція роману, і документальні фільми, і спектаклі. Зрештою, деякі учасники "Молодої гвардії" набули статусу недоторканних, їхні портрети висіли в ленінських кімнатах, а учні ледь не напам'ять знали історії подвигів донбаських комсомольців, не кажучи вже про шкільні твори на тему "Чому я хочу бути схожим на Олега Кошового".
Особова, Олена. Подвиг молодогвардійців: новий погляд [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/podvig-molodogvardijciv-novij-poglyad/: у Луганському академічному українському музично-драматичному театрі представлено рок-оперу «Розп’ята юність» / Особова, Олена // Урядовий кур`єр. - 2012. - 24 вер. (№174). - С. 24. 70 років знадобилося, аби нові автори наважилися розповісти сучасникам про подвиг 92 краснодонських юнаків і дівчат з «Молодої гвардії» без ідеологічних нашарувань. Поняття честі й гідності, зради та сили, а також вибору перед обличчям смерті - поза часом. Щоб поговорити з нинішніми ровесниками «Молодої гвардії» зрозумілою молоді ХХІ століття мовою композитор, заслужений діяч мистецтв України Юрій Дерзкий та поет, заслужений працівник культури України Володимир Зайцев винайшли емоційно співзвучну форму - рок-опера
Швачка, Семен. “Молода гвардія”: комуністичний міт і націоналістична дійсність [Електронний ресурс] = http://www.ridnaukraina.com/view.aspx?type=news&lang=1&nid=64&id=95
Швачка, Семен // Рідна Україна (Інтернет-газета). - 2012. - 11-17 черв. Напевно, небагато знайдеться таких людей в Україні, особливо серед старшого покоління, хто не чув про героїв Краснодону, молодіжну підпільну організацію “Молода Ґвардія”. Серед сотен подібних підпільних груп, партизанських загонів різноманітних ідейних напрямків, що діяли впродовж другої світової війни на теренах колишнього СССР, саме цим підпільникам дісталась найгучніша слава. Розпропагували саме цю невиличку і насправді героїчну сторінку великої трагедії. Подібних груп було багато – але чи може читач швидко згадати хоч би одну? Ні – згадується, і насправді автоматично – лише “Молода Ґвардія”. Ось вона – велетенська сила державної пропагандивної машини, робота котрої відчувається навіть і тоді, коли самої держави давно вже немає на світі
2009
Іван Кравчишин. Молода гвардія. Лічильник смерті [Електронний ресурс] http://podrobnosti.ua/projects/2009/02/19/584241.html / Кравчишин І. // Подробности.- 2009 .- 19 лютого. «Мужество их не в том, сколько они совершили, а в том что они, еще полудети, пошли на борьбу со злейшим врагом человечества - фашизмом, не думая о том, что расплатой за это послужит их жизнь».
Поліщук В. Переписати роман можна. А історію? [Текст] / В. Поліщук // Голос України. - 2009. - 18 лют.(№29). - С. 12-13. Ще років п’ятнадцять тому вивчення «Молодої гвардії» Олександра Фадєєва входило до обов’язкової шкільної програми. Подвиг молодогвардійців був символом патріотизму й мужності не для одного покоління наших співвітчизників. Безперечно, коли стало відомо, що багато фактів, викладених у книзі, не відповідають дійсності, це викликало і розчарування, і недовіру, мовляв, фадєєвські герої виписані на догоду Сталіну. Це правда. Те, що насправді відбувалося в Краснодоні - значно трагічніше і... героїчніше
2007
Антипова А. Хто зрадив "Молоду гвардію"? [Текст] / А. Антипова // Голос України. - 2007. - 25 вер.(№171). - С. 13. Нещодавно Управління служби безпеки Луганщини оприлюднило деякі документи, які пролили світло на зрадництво краснодонського молодіжного підпілля
Бублик, Михайло. «Молода гвардія» з Донецького каганату [Текст] / М. Бублик // Україна молода. - 2007. - 1 черв. (№96). - С. 17. Про «генетичний зв'язок» персонажів Фадєєва із русо-тюрками Тмутаракані
Кулида С. Сильные духом [Текст]: воспоминание о "Молодой гвардии"... / С. Кулида / Московский комсомолец. - 2007. - 16-23 мая (№20). - С. 6-7. Відвідини міста Краснодон та музею "Молода гвардія"
Нечипоренко М. Гордість і біль Краснодону [Текст] / М. Нечипоренко // Сільські вісті. - 2007. - 4 жовт. (№112). - С. 3. До 65-річчя створення підпільної організації "Молода гвардія"
Пам'ятаючи про молодогвардійців [Текст]: акція / Повідомлення Укрінформу // Урядовий кур'єр. - 2007. - 3 cерп. (№138-139). - С. 3. Делегація Луганської області на чолі із заступником голови Луганської облдержадміністрації Миколою Запорожцевим перебувала у Москві з метою обговорення перспектив розвитку відносин. Одним з головних питань є відправлення у вересні поточного року до Луганська та Краснодона туристичного поїзду "Ешелон пам'яті", присвяченого 65-річчю створення підпільної організації "Молода гвардія"
2006
Бублик, Михайло. „Це було в Краснодоні”[Текст] / М. Бублик // Україна молода. - 2006.- 28 лют.(№38). - С. 9. Стаття приурочена до дня започаткування міфу про комсомольсько-молодіжне підпілля "Молода гварда" (лютий 1943 року)
Шафранський, Євген. Таємниця двох комісарів [Електронний ресурс] = http://dt.ua/SOCIETY/taemnitsya_dvoh_komisariv-47462.html / Шафранський, Євген // Дзеркало тижня. - 2006. - 5 серп. (№30). Один із найзнаменитіших романів класика радянської літератури Олександра Фадєєва «Молода гвардія» і не менш знаменитий однойменний фільм класика радянського кіно Сергія Герасимова грунтувалися на реальних подіях. Проте хоча й у романі, й у фільмі було сказано однозначно, що причина загибелі «Молодої гвардії» - у зрадництві Євгена Стаховича, одного з її членів, суперечки з цього приводу не припиняються донині. Дивно, що й автор, і режисер, і широка громадськість могли легко довідатися про не вигадане, а виявлене слідством ім’я зрадника
2004
Мельник В. Під псевдонімом "Григор'єва" діяла підпільниця "Молодої гвардії" Любов Шевцова [Текст]: незважаючи на зміну у сучасної молоді життєвих орієнтирів та ідеалів, подвиг молодогвардійців залишається взірцем чистоти, мужності і самовідданого служіння Батьківщині / В. Мельник // Молодь України. - 2004. - 14 жовт.(№113). - С.3-4.
2003
Дружинина А. "Молодая гвардия" - некоторые факты [Текст]: "Молодая гвардия" стала первой организацией, о которой узнали фактически сразу после гибели её участников. А погибли почти все - около ста человек. В годовщину их памяти хочется вспомнить хотя бы некоторые эпизоды из жизни молодогвардейцев и то, как они умирали / А. Дружинина // Наука и жизнь. - 2003. - №1. - С. 50-54.
Свідок століття [Електронний ресурс] = http://www.day.kiev.ua/20055 / Розмовляли Лариса Івшина, Сергій Махун // День. - 2003. - 6 черв.(№97). Саме на Донеччині, Луганщині і в Криму почалася політична еволюція Євгена Стахіва; саме там писалася найбільш контраверсійна сторінка його біографії, пов’язана з «Молодою гвардією» (в романі О.Фадєєва Євген Стахів постав як «зрадник» Стахович) відомий діяч українського національного-визвольного руху Євген Стахів
2002
Антипова А. "Молода гвардія”. Є два варіанти роману: один - з партійним ухилом, інший - такий, що грунтується на документах" [Текст] / А. Антипова // Голос України. - 2002. - 15 жовт. (№189). - С.8-9. Вислів "У кожного часу свої герої" навряд чи можна застосувати до підпільної організації "Молода гвардія", що діяла у Краснодоні в роки Великої Вітчизняної війни. Історія країни переглядається, відкриваючи нові імена, обставини, дати і символи
Киселев С. Кто же предал "Молодую гвардию", или Продолжение крестовых походов детей [Текст] / С. Киселев // Киевские ведомости. - 2002. - 18 окт. (№229). - С.10.
Юсова Т. Здесь стреляют холостыми [Текст]: послесловие к юбилею "Молодой гвардии" / Т. Юсова // Зеркало недели. - 2002. - 19-25 окт.(№40). - С.14. Як відзначали ювілей "Молодої гвардії"
Матеріали про молодогвардійське підпілля із архівів МСМБ „Молода гвардія”
Листівка, написана підпільниками від руки | Клятва молодогвардійців |
Література до теми
З книгами можна ознайомитися в читальній залі бібліотеки
Арутюнянц С., Новосьолов М. Иван Туркенич.[Текст] – К.: Молодь, 1963. – 291 с.
Одним з авторів цієї книги є колишній молодогвардієць Г. М. Арутюнянц. Він захопливо розповідає про підпільну діяльність керівника бойових груп комсомольської молодіжної організації „Молода гвардія” Івана Туркенича.
Васильев В. ...И передай товарищу.[Текст]: размышления над документами. – Донецк: Донбас, 1973. – 78 с., ил.
Використовуючи багаточисельні спогади та документи, автор тепло і задушевно розповідає про краснодонських підпільників-молодогвардійців.
*Герои Краснодона.[Текст]: материалы и документы о работе в тылу врага подпольной комсомольской организации „Молодая гвардия”. – М.: Молодая гвардия, 1943. – 80с.
Перше видання матеріалів про молодогвардійців-підпільників 1943 (воєнного) року видання.
Главан З. Слово о сыновьях [Текст] /Лит. Запись К.Сушкова. – Кишинев: Картя молдовеняскэ, 1965. – 132 с., ил.
Книга розповідає про дитинство та юність Бориса Главана, про справи та загибель молодогвардійців – так, як вони збереглися в пам`яті матері.
Иванцов, Ким. „Молодая гвардія” [Текст]: правда, вымысел, клевета. (Выбранные места из публикаций в периодике): Луганск: Світлиця, 1995. – 195с.
Оповідь автора про тяжку і складну багатолітню працю в боротьбі за чистоту біографії організації „Молода гвардія”.
Письма в Краснодон: Сборник [Текст] / Авт-сост. И. Крапивка, Т. Рыбас. – Ворошиловград:Сталинское обл. изд-во,1957. – 186с.
Листи молоді до близьких і рідних загиблих молодогвардійців та до учасників підпільної організації, написані під враженням від їх подвигу.
Письма в Краснодон: Сборник [Текст]
/ Авт-сост.В.Н. Боровиков и др.- Донецк: Донбасс, 1970. – 184с.
Стахів, Євген. Останній молодогвардієць [Текст] / Стахів, Євген. - К.: Варта, 2004. - 496 с.
Збірка містить цінні документальні свідчення - від спогадів самих молодогвардйців до нотаток Фадєєва про роботу над романом та предсмертний лист Фадєєва.
Літописи і путівники подвигу
„В залі Краснодонського музею
стрілися ми з жінкою цією.
Змучена великою бідою,
тихою старечою ходою
увійшла, не рипнувши дверима,
повела скорботними очима –
і закам'яніла на годину,
пильно розглядаючи картину...
Так вона частенько, нам казали,
ввійде мовчки до цієї зали,
постоїть зажурена, одначе,
З донькою побачившись, не плаче.”
М. Упеник. Краснодонський зошит
Коробейников Б. Краснодонцы [Текст]: фотоальбом. - 2-е изд., доп. – Донецк: Донбасс, 1984. – 102 с.
Краснодонці! Пам`ять про них безсмертна. Вона в серцях вдячних нащадків.
Наповнення альбому - яскраві фотоілюстрації, що вшановують пам`ять полеглих героїв підпілля.
*Краснодон: Путеводитель [Текст] – Донецк: Донбасс, 1967. – 56с., ил.
Путівник містить адреси та телефони батьків молодогвардійців, має дарчий надпис від батьків молодогвардійців читачам нашої бібліотеки. Раритет!
„Молодая гвардия” [Текст]: музей подпольной комсомольской организации „Молодая гвардия” в городе Краснодоне / Сост. В.Гужва, А. Крыжановский. – К.: Молодь, 1976. – 24с.
Молода гвардія [Текст] /Автор-упоряд. А.Крижанівський; на укр., рос., англ., франц., нім., ісп.мовах. - К.: Молодь, 1972.- 202с. Фотографії та інші документи з експозиції краснодонського музею „Молодої гвардії”. Спогади рідних, листи та багато інших матеріалів ввійшло в збірку українською, російською, англійською, французькою, німецькою, та іспанською мовами
Музей „Молодая гвардия” [Текст]: путеводитель. /Авт.-сост. Аптекарь Р. М., Бураковский В.К., Кірсанов Г. Е. и др. – 4-е изд., доп. – Донецк: Донбасс, 1976. – 48с.
Альбом, виданий ще за радянських часів містить цінну інформацію про
ще тодішні експозиції документів та матеріалів. Альбом має історичну цінність, бо відтворює офіційну версію про молодо гвардійське підпілля, схвалену і затверджену партією.
Никитенко А. Г. Краснодон [Текст]: путеводитель. – Донецк: Донбасс, 1976. – 32с.
Путівник по Краснодону містить інформацію про пам`ятні місця, пов`язані з іменами молодих героїв Краснодонського підпілля.
Плиско Г. Матери молодогвардейцев [Текст]: очерки. – Донецк: Донбасс, 1975. – 83 с.
„Молода гвардія” в художній літературі
Вони живуть не тільки в броні кутій,
що відтворила риси їх облич,
їх подвиг звівсь ясним сузір'ям круто
над натовпом не років, а сторіч.
І хоч життя шумить, як вітер стрічний
від нас все далі й далі дата страт,
в серця людей вони ввійшли навічно.
Ввійшли у сім'ї ланок і бригад.
Іван Світличний, "Балада про молодогвардійців".
Андриасов М. А. Племя отважных [Текст] / Под. ред.В.И. Золотухина. – М.: Изд-во ДОСААФ, 1969. – 80с.
Нарис „Она – из „Молодой гвардии ” присвячено Майї Пегливановій, молодій краснодонській підпільниці.
Костенко К. Это было в Краснодоне [Текст]: повесть о том как боролись и умирали молодогвардейцы Краснодона. – М.: Молодая гвардия, 1961. – 222 с.
Книга розповідає про події в Краснодоні та обставини загибелі молодогвардійців.
„Молодая гвардия” в поэзии [Текст]: стихи советских и зарубежных поэтов. – 2-е изд., перераб. и доп. – Донецк: Донбас, 1974. – 160 с.
В збірку ввійшли вірші зарубіжних і вітчизняних поетів про молодогвардійців-антифашистів, героїв краснодонського підпілля.
Кошевая, Елена Николаевна. Повесть о сыне [Текст] / Кошевая, Елена Николаевна ; Под ред. И.Д.Носкова; Худож. Л.П.Белов. - М. : ДОСААФ, 1986. - 158 с.
*Фадеев А. А. Молодая гвардия [Текст]: роман /Отв. ред. К. Пискунов; худ. ред. В. Пахомов // Новинки детской литературы, 1947. – № 16 – 17;С.1-159; №18-19; С. 161-304.
Журнальний варіант одного з перших видань роману Олександра Фадєєва „Молода гвардія”. Раритет!
До історії написання роману:
Спочатку влітку 1943-го року Фадєєв начебто написав газетний нарис. А в 1946-му - повноцінний роман. Нарис насправді написаний двома фронтовими кореспондентами газети «Комсомольська правда» - Володимиром Лясковським та його колега Михайлом Котовим. У 1944 - році вони ж видали документальний роман про молодогвардійців - «Серця сміливих». А далі книжка Лясковського і Котова втрапили до рук самого тов. Сталіна. Він проглянув її і віддав розпорядження, що це треба увіковічнити, і, звісно, написати про «Молоду гвардію» велику книжку. Але Лясковський і Котов - це несолідно, бо хто їх там знає. А от товариш Фадєєв, генеральний секретар Спілки письменників СРСР - то відповідна фігура. Обом справжнім авторам звеліли віддати Фадєєву всі робочі матеріали по цій справі, а саму книгу вилучили і знищили. Фадєєв не тільки не запросив бодай про людське око Лясковського і Котова у співавтори, а й навіть спасибі їм не сказав.Увіковічнення пам`яті учасників «Молодої гвардії»
Поштові марки 1944 та 1965 років випуску - дарунок |
Краснодонський обласний ордена Дружби народів
Музей «Молода гвардія»
Музей «Молода гвардія» знаходиться за адресою:
94404 м. Краснодон Луганської обл., вул. Комсомольська, 6. тел.: (06435) 6 31 56
http://krasnodon-rada.gov.ua/krasnodon/culture/krmmg/
http://www.youtube.com/watch?v=ab9LAISZsrA - Реконструкція музею "Молода гвардія"
http://www.molodguard.ru/book61.htm - Молодогвардійська вулиця в м.Києві.
Молодогварді?йська ву?лиця - вулиця в Солом'янському районі м. Києва, місцевість Чоколівка. Пролягає від Донецької вулиці до Вінницької вулиці. До Молодогвардійської вулиці прилучаються вулиці Михайла Мишина, Академіка Карпинського і Смілянська.
Більш детально про увіковічнення пам`яті підпільників дивіться на сайті
http://donmolod.gov.ua/2011-03-03-12-48-31/551-70-q-q.html
Інтернет ресурси
***
http://donmolod.gov.ua/2011-03-03-12-48-31/551-70-q-q.html - Увіковічнення пам`яті молодогвардійців
http://www.fire-of-war.ru/mg/ - сайт А.Дружиніної про «Молоду гвардію» (в архівному стані)
http://www.fire-of-war.ru/mg/research.htm - Дослідники історії підпілля „Молода гвардія”
http://www.molodguard.ru/book8.htm - сайт «Молодая Гвардия»
"Образ молодогвардійців в образотворчому мистецтві Луганщини"
http://www.youtube.com/watch?v=zaLRH2etqPM - І серія фільму «Молода гвардія» за твором О.Фадєєва»
http://greatukrainians.com.ua/country/ukraine/430.html - молодогвардійці на сайті «Великі українці»
http://ilchyshyn.blog.net.ua/2011/12/08/zhyvuchyj-mif-pro-molodu-hvardiyu/ - Живучий міф про «Молоду гвардію»
http://www.molodguard.ru/book61.htm - Молода гвардія. Героям Краснодону присвячується
http://kobzar.at.ua/news/moloda_gvardija/2010-10-23-199 “Молода гвардія”: радянська міфологія та реальність
http://vuzlib.com/content/view/1930/52/ - молодіжне підпілля "Молода гвардія" та відображення його діяльності в новітній літературі.
Нові документів на сайті «Молодая Гвардия», про молодогвардійське підпілля за 2011 – 2012 роки.
http://kprf.ru/rus_soc/104674.html - маловідомі сторінки історії. Радянська молодь і війна.
http://osvita.ua/school/lessons_summary/outschool/12539/ - «Ніхто не забутий, ніщо не забуто». Розробка виховного заходу у формі виховної години
http://gazeta.ua/post/318198 - одна з перших п’єс Ярослава Стельмаха - ”Запитай коли-небудь у трав”, присвячена краснодонським підпільникам-молодогвардійцям. Герої, скинуті гестапівцями на дно шахти, через багато літ ніби проросли травою й хочуть побачити, що діється тепер на землі.
http://www.day.kiev.ua - сайт газети «День»
http://www.dt.ua - сайт тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.umoloda.kiev.ua - сайт газети «Україна молода»
http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»
http://www.silskivisti.kiev.ua - сайт газети «Сільські вісті»