Вступ до НАТО: за і проти
Тематичний бібліографічний покажчик
- Правові засади співробітництва Україна-НАТО
- Історія створення НАТО
- Офіс зв'язку НАТО в Україні
- Центр інформації та документації НАТО в Україні
- Відносини Україна – НАТО
- Бібліографія
Бібліографічний список містить повнотекстові статті, інформацію про книги та тематичну бібліографію подану в зворотній хронології в алфавітному порядку.
Статті з періодичних видань представлено за останні півтора року (2008 – 2009 р.)
Правові засади співробітництва Україна-НАТО
Курс України на членство в НАТО цілком відповідає чинному національному законодавству. Відносини нашої держави з НАТО ґрунтуються на законодавчій базі України, а також документах двостороннього співробітництва.
В Указі Президента України від 2 квітня 2005 р. № 702/2005 зазначається, що “активізація євроатлантичної інтеграції України з орієнтацією на вступ до НАТО як основи загальноєвропейської системи безпеки та пов’язане з цим глибоке реформування оборонної сфери держави відповідно до європейських стандартів належать до найважливіших пріоритетів як зовнішньої, так і внутрішньої політики”.
27 грудня 2005 р. Президент підписав Указ № 1861/2005 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 листопада 2005 року “Про невідкладні заходи щодо дальшого розвитку відносин України з Організацією Північноатлантичного договору (НАТО)”. Цим указом один з пріоритетів діяльності Кабінету Міністрів України визначається як “забезпечення реалізації державної політики щодо співробітництва України з НАТО, в тому числі досягнення критеріїв членства України в НАТО”.
13 березня 2006 р. Президент підписав Указ № 215/2006 “Про Національну систему координації співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору”, яким визначається Національна система координації, впроваджується вдосконалений інститут національних координаторів співробітництва України з НАТО та створюється Міжвідомча комісія з питань підготовки України до вступу в НАТО на чолі з першим заступником Міністра закордонних справ України, в рамках якої працює 15 Міжвідомчих робочих груп.
18 лютого 2009 р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про ратифікацію Додаткового протоколу до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією Північноатлантичного договору (НАТО) щодо заснування Центру інформації та документації НАТО в Україні"
Центр інформації та документації НАТО відкрився у Києві у 1997 році з метою поліпшення інформованості про НАТО та взаєморозуміння між Україною та НАТО.
22 січня 1948 року Ернест Бевін (міністр закордонних справ Великобританії), виступаючи в Палаті громад британського парламенту, запропонував союз Західних країн.
Пропозиція була підтримана європейською громадою, і підписавши в березні 1948 року Брюсельський договір, п’ять західноєвропейських країн – Бельгія, Велика Британія, Люксембург, Нідерланди і Франція – продемонстрували намір створити спільну систему оборони і зміцнити свої зв’язки з метою протистояння ідеологічній, політичній і військовій загрозі власній безпеці.
Згодом почалися переговори з США і Канадою з питання створення єдиного Північноатлантичного союзу, базованого на гарантіях безпеки і взаємних зобов’язань між Європою і Північною Америкою. Держави, що підписали Брюсельський договір, запросили Данію, Ісландію, Італію, Норвегію, і Португалію стати учасниками цього процесу. Переговори завершилися підписанням 4 квітня 1949 р. Вашингтонського договору що започаткував діяльність Організації Північноатлантичного Договору (НАТО). Дванадцять країн – засновників Північноатлантичного Альянсу зобов’язались захищати одна одну у випадку військової агресії проти однієї з них.
В 1952 р. до Альянсу приєдналися Греція і Туреччина, в 1955 р. ФРН, в 1966 р. Франція, оголосивши незалежний контроль над збройними силами національною прерогативою, вийшла з військової структури НАТО, проте залишилась членом Альянсу на політичному рівні; в 1982 р. членом НАТО стала Іспанія.
Головною метою НАТО є захист свободи і безпеки всіх її членів політичними та військовими засобами, здійснення права на колективну оборону, забезпечення безпеки в країнах-членах Альянсу, відповідно до Статуту ООН.
Сьогодні членами НАТО є 26 країн світу: США, Канада, Бельгія, Велика Британія, Люксембург, Нідерланди, Франція, Данія, Ісландія, Італія, ФРН, Норвегія, Португалія, Греція, Туреччина, Іспанія, Чеська Республіка, Угорщина, Польща, Латвія, Литва, Естонія, Словаччина, Словенія, Румунія і Болгарія. У цих країнах виробляється приблизно 43% світового валового продукту, що говорить про економічну міць Альянсу. 40% країн - членів Альянсу - це колишні країни соціалістичного табору.
Додамо, що в орбіті Євроатлантичної інтеграції також знаходяться країни–партнери та країни–учасниці Середземноморського діалогу. Серед 20 країн–партнерів НАТО: Албанія, Вірменія, Австрія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Ірландія, Казахстан, Киргизька Республіка, Македонія, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Хорватія, Фінляндія, Швеція, Швейцарія, Україна, Узбекистан. В числі 7 країн-учасниць Середземноморського діалогу: Алжир, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Мавританія, Марокко, Туніс.
Штаб-квартира НАТО знаходиться в Брюсселі, і є політичним штабом НАТО. В ній розміщуються постійні представництва та національні делегації, Генеральний секретар, співробітники Міжнародного секретаріату, національні воєнні представники, Голова Військового комітету та Міжнародний військовий штаб, а також низка створених Альянсом установ.
Рішення в НАТО приймаються на основі консенсусу, після переговорів і консультацій між країнами-членами. НАТО, як багатонаціональна міжурядова асоціація вільних і незалежних держав, не має функцію наднаціональних повноважень або формування політики поза залежністю від її членів. Тому рішення прийняті НАТО - це рішення, які приймаються всіма її країнами-членами.
Офіс зв'язку НАТО в Україні був відкритий у квітні 1999 року з метою полегшення участі України у програмі НАТО "Партнерство заради миру" та підтримки її зусиль у галузі оборонної реформи шляхом налагодження контактів з Міністерством оборони та іншими структурами безпеки.
Курська, 13 03049 Київ Україна
Тел: +380 44 461 9402
Факс: +380 44 461 9400
Ел. пошта: admin@nloukraine.org
Центр інформації та документації НАТО в Україні
Адреса: Київ 04119, вул. Мельникова, 36/1
www.nato.int www.nato.int/Ukraine
телефон: +380(44) 482-0616
факс:+380 (44) 482-0622
Вступ до НАТО – стратегічний вибір України /За загальною ред. О. І. Соскіна. – К.: „Інститут трансформації суспільства”, 2008. – 192 с.
Партнерство заради безпеки: досвід країн НАТО та українська перспектива / За загальною ред. О. І. Соскіна. – К.: „Інститут трансформації суспільства”, 2007. – 336 с. Книга видана за сприяння Посольства Королівства Норвегія в Україні
Матеріали про НАТО, буклети НАТО, аргументація на користь вступу України до НАТО дивись на сайті http://uanato.info/ - Проект Інституту трансформації суспільства : «Мій вибір НАТО».
Бібліографія
(статті з періодичних видань станом на 16 червня 2009р.)
2009 рік
Генеральська стратегія: Вольф-Дітер Льозер: «Українські офіцери готові до роботи разом із військами НАТО»/ Розмовляв Микола СІРУК // День. - 2009. - 14 лют.(№25). - С. Генерал-лейтенант Вольф-Дітер Льозер, який з березня 2008 року є начальником Оборонного коледжу НАТО в Римі. Цього тижня німецький генерал вперше брав участь у Міжнародному тижні НАТО, який уже вдев’яте проводиться в Національній академії оборони України. Чи не загрожує Північноатлантичному альянсу європеїзація НАТО, про що говорилось на конференції з безпеки у Мюнхені? Чи спроможні українські офіцери очолювати місії НАТО? І якою має бути нова стратегічна концепція Організації Північноатлантичного договору? Про це «Дню» - в ексклюзивному інтерв’ю начальника Оборонного коледжу НАТО генерал-лейтенанта Вольф-Дітер Льозера
Кравченко В. Ставка на НАТО: не за горами той день, коли галльський півень з’явиться не тільки в Брюсселі, а й у Монсі, де міститься штаб верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі. У Парижі вирішили: Франція повинна повернутися у військові структури Північноатлантичного альянсу зі збереженням за нею автономії у використанні французьких військ за кордоном і незалежного статусу національних ядерних сил. Для багатьох це рішення Єлисейського палацу остаточно узаконити відносини з НАТО символічне, оскільки, мовляв, «збалансований атлантист» Саркозі відмовився від політичної спадщини «антиамериканіста» генерала де Голля. Тим часом воно тільки відбиває еволюцію французьких політиків, які враховують сучасні геополітичні реалії і хочуть, щоб їхня країна й надалі залишалася серед провідних світових держав / В. Кравченко // Дзеркало тижня. - 2009. - 21-27 бер.(№10). - С. 5. Проте що зміниться для Франції після її повернення у військові структури Північноатлантичного альянсу?
Лєсной В. Як нам, українцям, будувати майбутнє?: НАТО: Бухарест, Брюссель... А що далі?/ В. Лєсной // День. - 2009. - 24 бер.(№49). - С. Отже, після нещодавніх заяв провідних політиків Франції, Німеччини та експертів США навіть нашим найоптимістичнішим політичним прожектерам, які були «глибоко впевнені», що ми будемо в НАТО або хоча б із ПДЧ у найближчі кілька років, тепер стало зрозуміло: в НАТО нам дорога перекрита. Ким же перекритий нам шлях на Захід? Відповідь для багатьох зрозуміла: Росією, Німеччиною та Францією. Але якщо прийняти цю установку за єдино істинний погляд, то ми ніколи не наблизимося до Заходу. Бо дорогу на Захід переважно ми перекрили собі самі. Якби Україна дійсно була готова до вступу в НАТО, то ні Росія, ні Німеччина, ні Франція не завадили б їй вступити в Північноатлантичний альянс, не змогли б, бо НАТО - це не лише Німеччина або Франція. У чому ж виражається наша неготовність?
Перезавантаження від Клінтон: " Двері в НАТО для України мають лишитися відчиненими" / Інф."День" // День. - 2009. - 6 бер.(№39). - С. Держсекретар США Гілларі Клінтон вважає, що для Північноатлантичного альянсу та Росії настав час відновлювати відносини. Про це вона заявила вчора в Брюсселі на зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО. При цьому Клінтон зазначила, що Альянс повинен залишити свої двері відчиненими для членства України та Грузії, незважаючи на можливе протистояння Москви. «Ми можемо знайти шляхи для конструктивної співпраці з Росією, у нас багато спільних інтересів і зобов’язань, включаючи допомогу людям у Афганістані», — заявила вона. Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер також виступив за поновлення контактів між Північноатлантичним союзом і Росією на високому рівні
Под’ячев Д. У Харкові триває Весняна академія НАТО/ Д. Под’ячев // День. - 2009. - 16 квіт.(№66). - С. Цими днями у Харківському економіко-правовому університеті проходить дводенна Весняна академія НАТО з нагоди шістдесятиріччя Північноатлантичного альянсу. Організаторами цього заходу також виступили ХОМГО «Освічена ініціатива», Харківська обласна державна адміністрація та Центр інформації та документації НАТО в Україні. Захід проводиться у рамках програми з інформування населення про НАТО
Сірук М. Втрачені можливості та дріб’язкова боротьба: Вільям Тейлор: "Не забивайте собі голову ПДЧ" / М. Сірук // День. - 2009. - 5 бер.(№38). - С. Американський посол Вільям Тейлор, який наприкінці квітня завершує свою місію в нашій країні, вважає роботу в Україні найяскравішим періодом у своїй кар’єрі. Попри політичну нестабільність в Україні йому вдалося організувати перший і єдиний візит американського президента Джорджа Буша до Києва, а також підписання Хартії про стратегічне співробітництво між двома країни. Чи є в адміністрації Барака Обами стратегія відносин США з Україною і чи існують механізми забезпечення територіальної цілісності та суверенітету України? За яких умов США нададуть Україні допомогу для виходу з кризи? Про це «Дню» - в ексклюзивному інтерв’ю американського посла Вільяма Тейлора
Сірук, М. «Родинне свято»: на саміті НАТО можуть і не обрати генсека/ М. Сірук // День. - 2009. - 4 квіт.(№58). - С. Попри те, що 60 років - непоганий привід для святкування, учасники саміту будуть говорити про майбутнє Альянсу. «У програмі саміту є церемоніальні аспекти: 60-та річниця, візит президента (Обами) та святкування повернення Франції до військових структур НАТО; на відзначення цих подій зголосилися всі країни-союзниці. А по суті тут пройдуть поглиблені дискусії щодо стосунків із Росією, майбутнього НАТО та Афганістану», - сказав напередодні речник НАТО Джеймс Аппатурай. Окрім того, під час саміту буде розглянута нова стратегічна концепція Альянсу та обрано наступника нинішнього генерального секретаря НАТО, термін повноважень якого спливає 1 серпня цього року
Украина в НАТО? Подумать надо...: в начале апреля в Страсбурге проходил 60-й саммит НАТО. Накануне официальный представитель НАТО Джеймс Аппатурай заявил, что Украина и Грузия будут членами организации только "после достижения необходимых стандартов", а в Киеве состоялась международная конференция "Саммит НАТО-2009 - что он будет значить для Украины?", организованная самими американцами. Они уже в открытую приехали отговаривать нашу страну от идеи вступления в альянс. / Подготовила Светлана Торшина // АиФ в Украине. - 2009. - апр.(№15). - С. 6. Схоже, що вступ України до НАТО стає все більш безнадійним
Шерр, Джеймс. НАТО — 60: під тягарем прожитих років : коли НАТО виповнилося 50, альянс переживав стадію оновлення. Сьогодні ж, коли НАТО вже 60, воно перетворилося на роздуту організацію, перевантажену власними проблемами та побоюваннями. Дві наступні хвилі розширення, разом із новими перевагами й вигодами, принесли альянсу й нові розбіжності у поглядах. На сьогодні важко сказати, чи призведуть наявні розбіжності до нової політики, яка допоможе НАТО відновити втрачений вплив, чи це будуть півзаходи, здатні лише відстрочити його занепад. Що стосується України, то й для неї ситуація занадто невизначена, щоб говорити про якісь конкретні перспективи. І, знову ж таки, вкотре дуже багато залежатиме від того, що Україна робитиме чи не робитиме для свого власного блага / Шерр, Джеймс // Дзеркало тижня. - 2009. - 11-17 квіт.(№13). - С. 3
Шиманський О.60 років і примірка нової голови: ювілейний саміт НАТО розпочався з боїв / О. Шиманський // Україна молода. - 2009. - 4 квіт.(№62). - С. 6. Вчора у Страсбурзі розпочався ювілейний саміт, присвячений 60-річчю Північноатлантичного альянсу
2008 рік
Бабакова Т. Поп-альянс: украинская власть начала кампанию по убеждению населения в преимуществах НАТО. Надежд на успех немного / Т. Бабакова // Корреспондент. - 2008.-№18. - С. 26-28.
Без нас ЄС і НАТО "неповноцінні": сімнадцять глав держав Центральної та Східної Європи одноголосно висловилися за прийняття всіх балканських країн та України до ЄС і НАТО / Інф. "Голосу України" // Голос України. - 2008. - 6 трав.(№86). - С. 1. Як повідомляє "Німецька хвиля", такий результат дводенного саміту країн Центральної та Східної Європи, який пройшов у македонському місті Охрід
Безпека Європи - в руках самих європейців: бути чи не бути НАТО в Україні та Україні в НАТО? / Спілкувався Юрій Медуниця // Урядовий кур'єр. - 2008. - 6 бер.(№44). - С. 4-5. Колишній представник нашої держави при НАТО, а нині - перший заступник міністра закордонних справ України Володимир Хандогій відповів на запитання "Урядового кур'єра", зокрема щодо майбутніх перспектив України на Північноатлантичних теренах
Воронков В. Якщо будемо у НАТО - уціліє наша хата: в Одесі стартувала всеукраїнська громадянська акція "Ми - за НАТО". На Соборній площі поруч з пам'ятником Михайлу Воронцову зібралися на мітинг одесити для того, щоб заявити про свою підтримку курсу України на євроатлантичну інтеграцію / В. Воронков // Голос України. - 2008. - 28 трав.(№100). - С. 5.
Вуец П. Знать НАТО в лицо: на пропаганду НАТО в ближайшие 4 года Украина готова потратить 40,5 млн. гривен. После этого, по замыслу властей, Альянс полюбит большинство украинцев / П. Вуец // Эксперт. - 2008. - №25. - С. 20-23.
Домашнє завдання: якою повинна бути роз’яснювальна робота, щоб через два роки на референдумі щодо НАТО Україна дала позитивну відповідь? / Запитання ставили журналісти "Дня" // День. - 2008. - 8 квіт. (№64). - С. 4. При підготовці використовувались дані сайту http://www.ukraine-nato.gov.ua/.
Євроатлантична інтеграція: відкритий діалог проти застарілих міфів: Президент Укарїни Віктор Ющенко під час зустрічі з делегацією Північноатлантичної Ради та Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хооп Схеффером за участю членів РНБО України відзначив істотний прогрес у багатьох напрямках взаємодії, досягнутий після Бухарестського саміту Альянсу / Президентська прес-служба // Урядовий кур'єр. - 2008. - 18 черв.(№110). - С. 1,2-3.
Iнформаційний дефіцит: хто винен і що робити? / Підготували: М.Василевський, І.Єгорова, В.Костюкевич, В.Рижков // День. - 2008. - 31 січ. (№17). - С. 1, 4. Подавши заявку на приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО, нинішнє керівництво країни підтвердило курс на інтеграцію Києва до євроатлантичних структур. Що повинна робити місцева влада, щоб населення було досить поінформованим про те, що являє собою НАТО і які вигоди несе Україні вступ до цієї військово-політичної організації? Це намагалися з’ясувати на місцях кореспонденти «Дня»
Калиновская Е. Средняя фигура в большой игре: проект включения Украины в НАТО стал частью нового, более жесткого курса США в отношении России. Однако наша страна мало интересует и нынешнего американского президента, и любого из его будущих преемников / Е. Калиновская, О. Волошин // Эксперт. - 2008. - №14. - С. 18-25. Зовнішньополітична стратегія України
Корж В. Питання НАТО - це питання існування країни: поставимо це питання чіткіше: чи ми хочемо, щоб наша Батьківщина стала насправді незалежною і багатою державою, в якій добре і безпечно живеться громадянам та яку шанують у світі? / В. Корж // Голос України. - 2008. - 15 квіт.(№72). - С. 13. НАТО має чітку програму своєї діяльності. Передусім діяльності, спрямованої на підтримку миру, мирних ініціатив, стабільності й розвитку громадянського суспільства в мирних умовах. Бо на першому місці натовської роботи по відношенню до країн-кандидатів стоїть не військова доктрина, а створення в цих країнах демократичних інституцій, ліквідація корупції, бездефіцитний бюджет, патріотична єдність громадян і забезпечення їх добробуту, відсутність територіальних претензій з боку країн-сусідів, стабільна економіка, збереження культурної спадщини. Ці вимоги вдосконалення внутрішнього життя країни записано у відповідних документах і вони є обов'язковими й першочерговими для кожного кандидата перед вступом до НАТО
Королюк В. Пріоритети сусіда: білоруські експерти не бачать загрози від вступу України в НАТО / В. Королюк // День. - 2008. - 24 квіт. (№76). - С. 1, 3. Останні 14 років геополітичний пріоритет білоруської влади зводився до одного: Союз із Росією - це добре, членство в Євросоюзі - це погано. Однак союзну державу так і не створено і з ЄС стосунки залишаються поганими. Тим часом незалежне експертне співтовариство Білорусі має свою думку щодо того, як слід розвиватися республіці і які вибирати геополітичні пріоритети. Що й підтвердили відповіді деяких експертів і представників білоруської інтелігенції на три питання. 1. Що ви думаєте про теперішній стан справ у Союзній державі Білорусі і Росії? Чи може вона в якійсь перспективі перерости на щось більше? 2. Якою вам представляється інтеграція Білорусі до Європейського Союзу, і наскільки це можливе взагалі? Що для цього зі свого боку повинна зробити Європа? 3. Як ви ставитеся до того, що Україна хоче вступити до НАТО? Чи бачите ви від цього кроку користь своїй країні і Росії, зокрема, громадянського суспільства в РБ і РФ?
Луканов Ю Про користь галасу: а чи потрібний нам «натовський» референдум? / Ю. Луканов // День. - 2008. - 8 квіт. (№64). - С. 4.
Микола Денисов:”Хотілося б, щоб чудові види Карпат, Полісся, Причорномор’я збереглися не лише на поштових марках!”: ООН, ОБСЄ, НАТО розпочинає в Україні масштабні проекти з поліпшення навколишнього середовища та розв’язання конфліктів на ґрунті забрудненої природи / Розмовляла Г.Гопко // День. - 2008. - 14 бер.(№47). - С. 1, 6. Нещодавно в Києві під час презентації звіту «Навколишнє середовище та безпека. Перетворення ризику на співробітництво: Україна — Молдова — Білорусь» експерти обговорювали можливості поліпшення співробітництва державних структур, громадських і міжнародних організацій. Кореспондент «Дня» розпитала одного з ініціаторів проекту - Миколу Денисова, представника ЮНЕП із Женеви, які шанси в України зробити навколишнє середовище безпечнішим?
Загони цивільної оборони країн-членів НАТО рятують постраждалих під час повеней у Закарпатті
Миколюк О. За НАТО - вже 30 процентів: українці розуміють, що їм іде на користь. Та і ліві постарались, вважають експерти / О. Миколюк // День. - 2008. - 12 груд.(№227). - С. 22. За результатами Всеукраїнського соціологічного дослідження Інституту трансформації суспільства, кількість тих, хто нині каже НАТО «так», становить в Україні 30%. Це майже вдвічі більше, ніж у квітні цього року (тоді - 16%). При цьому 49% опитаних вважають, що вступ України в Альянс може створити загрозу для Росії: більшість із цих людей проживає в східній Україні. Щоправда, й там вже нині за вступ до НАТО виступає 11% громадян. Важливо, що 83% українців хочуть самі вирішувати долю України щодо вступу в НАТО на Всеукраїнському референдумі. Як зробити, щоб цей вибір був свідомим, і що посприяло збільшенню в Україні прихильників НАТО, «Дню» розповів директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін
НАТО - Україна: хто здобув перемогу в Бухаресті?: Після нещодавнього бухарестського саміту НАТО визначилися різні точки зору стосовно членства України в цій організації. Й оцінки підсумків події вочевидь не стикуються // Голос України. - 2008. - 30 квіт.(№85). - С. 3. Про це в бесіді журналіста Олександра Маслова з відомим економістом, заслуженим діячем науки і техніки. професором Володимиром Череванем
Пациківська І. Чи треба нам НАТО? Розбираємося самі: українському народові до НАТО не треба. Так вважають російські політики. Чим тільки не погрожує Москва - і виходом з Великого договору, і запровадженням віз. Ставиться під сумнів навіть територіальна цілісність України. Але ж ситуація зі вступом України до альянсу за останні роки істотно не змінилася. Незважаючи на активність керівництва країни, двері в НАТО для нас, як і раніше, лише прочинені: "М'яч на вашому боці поля". При цьому українські політики, як з опозиції, так і з коаліції, нагадують, що питання про вступ вирішуватиметься виключно на референдумі. То, виходить, усе-таки нам вирішувати: бути чи не бути? / І. Пациківська // Голос України. - 2008. - 27 черв.(№121). - С. 5. Актуальна тема
Сірук М. Аргументи експертів: чому Україні важливо інтегруватися в НАТО / М. Сірук // День. - 2008. - 3 черв. (№96). - С. 1, 3. Нещодавно група українських експертів вдруге побувала в Німеччині, лобіюючи серед німецьких колег і політиків надання Україні ПДЧ. Зокрема, другий етап проекту «Громадська підтримка надання ПДЧ Україні» проходив 26—27 травня цього року в Берліні й був ініційований «Фундацією Суспільність» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» і при партнерстві Фонду Конрада Аденауера. Обидва рази в цьому проекті брав участь заступник директора Центру ім. Разумкова Валерій Чалий. Після цього він сам взяв участь у міжнародній конференції в Мадриді під назвою «Бухарестський саміт: шлях до 60-річчя НАТО», у якому взяли участь аналітики, що опікуються стратегією розвитку Альянсу. Там українському експерту вдалося почути думки експертів і політиків практично зі всіх ключових країн НАТО, зокрема, з тієї групи, яка не стала оптимістичною з точки зору надання Україні ПДЧ. Чи змінилося ставлення Німеччини та інших стриманих країн-членів НАТО щодо надання Україні ПДЧ у грудні цього року? Чому Україні вкрай важливо вступати й інтегруватися в НАТО? Що має зробити українська влада, щоб отримати не просто черговий позитивний сигнал з боку Альянсу, а саме ПДЧ, щоб займатися конкретною роботою з інтеграції в Організацію Північноатлантичного договору? Про це «Дню» - в інтерв’ю заступника директора Центру ім. Разумкова Валерія Чалого
Сірук М. Високоякісний діалог: чи скористаються українські політики з висновків цьогорічного саміту «Ялтинська європейська стратегія»? / М. Сірук // День. - 2008. - 15 лип. (№122). - С. 1, 7. Ялтинська європейська стратегія (YES) стає все більш популярною і значимою. Більше того, вона набирає стратегічного виміру, стаючи важливим майданчиком не лише для обговорення подій на нашому континенті, а й загалом у світі
Сірук М. Відкат чи поворот може очікувати Україну після саміту міністрів НАТО / М. Сірук // День. - 2008. - 4 груд.(№221). - С. Минулий вівторок може стати для України переломним моментом розвитку відносин як з НАТО, так і Російською Федерацією. Цього дня стало точно відомо, що Організація Північноатлантичного договору не надасть нашій країні Плану дій щодо членства в НАТО. І таки того ж дня Президент України Віктор Ющенко своїм указом створив міжвідомчу стратегічну групу з українсько-російських відносин, призначивши спеціальним представником України з питань розвитку відносин із Росією посла України в Російській Федерації, першого заступника секретаря РНБО Костянтина Грищенка
Сірук М. Геополітичний тиск: Москва намагається в будь-який спосіб уповільнити інтеграцію України до НАТО / М. Сірук // День. - 2008. - 6 черв. (№99). - С. 3. Чим більше Україна наближається до Організації північноатлантичного договору, тим сильніше відчувається протидія Росії. Останнім свідченням перетворення дружби між братськими народами на ворожнечу стало звернення Російської думи до президента Дмитра Медведєва й уряду розглянути питання про вихід Росії з Договору про дружбу, співпрацю й партнерство з Україною в разі реалізації плану офіційного Києва про вступ до НАТО
Сірук М. Без суперпроривів і суперпровалів: дипломатичний рахунок-2008 / М. Сірук // День. - 2008. - 25 груд.(№236). - С. На початку цього року перед Україною відкривалися великі перспективи на зовнішньополітичній арені у плані як європейської, так і євроатлантичної інтеграції. У січні Президент, прем’єр і спікер (тоді Арсеній Яценюк) підписала листа-заявку на отримання Плану дій щодо членства в НАТО. Однак потім між головою уряду і держави зникла єдність у питаннях зовнішньої політики, зокрема в плані інтеграції України до НАТО. І в результаті наша країна втратила можливість піднятися на вищий рівень співробітництва з Організацією Північноатлантичного договору і не отримала ПДЧ. Які здобутки і невдачі мала Україна на зовнішній арені 2008 року і які питання мають бути пріоритетними на порядку денному зовнішньої політики нашої держави наступного року? Про це читайте в коментарях корифея української дипломатії та експерта з питань зовнішньої політики Анатолія ЗЛЕНКА, екс-міністра закордонних справ України
Сірук М Леонід КРАВЧУК:”Моя позиція постійна: НАТО!” / М. Сірук // День. - 2008. - 9 квіт. (№65). - С. 1, 2. Леонід Макарович Кравчук про його відносини з СДПУ(О), про НАТО, протистояння у владній команді та київські вибори
Сірук М. Про стратегічне мислення: Джеймс Шерр:”Україна повинна змінити тон” / М. Сірук // День. - 2008. - 6 трав. (№79). - С. 1, 3. Британський аналітик Джеймс Шерр давно «супроводжує» Україну у питаннях безпеки та оборони. Він майже ніколи не помилявся у своїх прогнозах щодо можливого розвитку політичної ситуації в Україні й того, як на це реагуватиме Захід. Саме тому до його рекомендацій завжди прислуховуються експерти як в Україні, так і за кордоном. Шерр постійно бере участь у міжнародних заходах, на яких обговорюються питання безпеки та оборони й які, зокрема, стосуються України. Тому українській владі, яка прагне отримати ПДЧ і швидше інтегруватися в НАТО, мабуть, буде корисно почути його рекомендації щодо шляхів досягнення цієї мети. Яка небезпека загрожує Україні у зв’язку з відомими заявами російського президента, який ставить під сумнів територіальну цілісність Української держави через її намір вступити до НАТО? Чи українські силові структури можуть впоратися з новими викликами і загрозами? Про це - «Дню» в ексклюзивному інтерв’ю експерта Передової групи наукових досліджень і аналізу (Велика Британія) Джеймса Шера
Сірук М. Солідарність по-польськи: чи готова Україна скористатися досвідом західного сусіда, щоб отримати ПДЧ у грудні? / М. Сірук // День. - 2008. - 6 трав. (№79). - С. 1, 3. Польський рецепт отримання ПДЧ
Сірук М. Три умови отримання ПДЧ: Мишель ДЮРЕ: ‘’Iнтеграція до Альянсу здійснюється не заходами, а якісним процесом’’/ М. Сірук // День. - 2008. - 21 черв. (№108). - С. 1, 3. Як у НАТО оцінюють візит делегації Північноатлантичної ради в Україну і прихильність Президента і уряду курсу країни на євроатлантичну інтеграцію? Чому українській владі не вдалося за останні роки підвищити рівень підтримки населенням приєднання країни до НАТО? Чому не спрацьовують аргументи, що, вступаючи до НАТО, Україна приєднується до цінностей, які існують у цьому демократичному клубі? Яку роль може зіграти недержавний сектор для переконання українського населення в необхідності вступу до НАТО? Чи зіграє в грудні так званий російський чинник і як слід організувати роботу з координації діяльності державних і недержавних організацій для збереження позитивної динаміки в євроатлантичній інтеграції? Про це - в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» директора Центру інформації і документації НАТО в Україні Мішеля Дюре
Смешко І Чому Україна все ще знаходиться поза межами ЄС і НАТО? / І. Смешко // День. - 2008. - 8 квіт. (№64). - С. 7
Уроки Грузії Україні / Підготували О.Яхно, Г.Хрипункова // День. - 2008.- 15 серп. (№145). - С. 4. Маленька Грузія, як виявилось, може багато чого навчити Україну. Попри розбіжності та внутрішні протиріччя її політична еліта встала єдиним фронтом на захист своєї території. В понеділок в прямому ефірі «5 каналу» Ніно Бурджанадзе, екс-спікер Грузії, яка нещодавно залишила посаду через те, що не погоджувалась з курсом президента Саакашвілі, зі сльозами на очах закликала міжнародну спільноту зупинити російську агресію проти власної країни. Виступ Ніно Бурджанадзе зворушив і дещо здивував українську громадськість. Виявляється, є країни, близькі нам за типом політичної культури, керівництво якої розуміє, що таке «не час для політичних інтриг»... У влади цієї країни не виникає питання суверенітету чи приналежності тих чи інших територій. Грузія виглядає єдиною у прагненні зберегти цілісними свої кордони. Заява грузинських олімпійців, відмова співака Вахтанга Кікабідзе від концертів у Росії, узгоджені виступи політиків та дипломатів - практика поведінки цивілізованої країни, і не лише під час зовнішньополітичних конфліктів. Водночас досі не вималювалась лінія поведінки української владної верхівки. Активна позиція Ющенка поки що не знаходить сильної підтримки серед вітчизняного політикуму. Млява реакція як провладного, так і опозиційного таборів на кавказькі події свідчить про цілковиту дезорієнтацію наших можновладців - тоді, як весь світ готувався до загострення агресивної поведінки Росії, українці за власними чварами не встигли (чи не змогли?) виробити не те що стратегію чи навіть тактику поведінки, а хоча б підготувати низку суттєвих заяв. А хтось ще говорить, як важливо Україні правильно себе вести у цьому конфлікті. Хтось цю правильну поведінку розробляв? Ми говоримо з експертами «Дня» про те, наскільки адекватною ситуації є поведінка українських політиків у конфлікті між Росією та Грузією
Філіпенко І. Молодь каже «НАТО» - так: учні Українського гуманітарного ліцею показали своє бачення членства України в Альянсі / І. Філіпенко // День. - 2008. - 1 жовт. (№175). - С. 2. Оскільки проблема вступу України до Північно-Атлантичного союзу набуває все більшої актуальності й постійно обговорюється у суспільстві, учні випускних класів вирішили іти в ногу з часом і показати своє ставлення. Так, одинадцятикласники Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету ім. Т.Шевченка підготували власний науковий проект "Україна і НАТО: за і проти", у якому й виклали усі плюси та мінуси приєднання нашої держави до Альянсу
Хрипункова Г. Чому українці так мало знають про НАТО? / Г. Хрипункова // День. - 2008. - 13 вер.(№164). - С. Відповідь на це запитання намагалися знайти в Донецькому прес-клубі реформ, який провів спеціальне засідання, присвячене розвінчанню основних стереотипів у сприйнятті громадянами нашої країни діяльності Північноатлантичного альянсу. На думку учасників засідання, ця тема особливо актуальна для Донеччини, де сьогодні існує багато хибних уявлень про НАТО, яке в шахтарському регіоні завжди було, мабуть, найяскравішим втіленням «образу ворога».
Черевко О. "Нова Україна у новій Європі": нотатки з Другої міжнародної конференції, присвяченої європейській безпеці та євроатлантичній інтеграції / О. Черевко // Сільські вісті. - 2008. - 8 лют.(№17). - С. 1,5. Мусимо визнати, що за три останні роки ставлення українського суспільства до НАТО змінилося не в кращий бік. тепер ми можемо констатувати, що любі й не дуже любі нам політики заради своїх короткочасних інтересів заплутали в наших мізках питання стратегічного розвитку держави. А оскільки політичні баталії так і не припинилися, вони і досі продовжують гріти руки на переважно надуманому протистоянні
Черевко О. Чи носять чоботи вояки НАТО?: нотатки з прес-конференції голови парламентського комітету з євроінтеграції Бориса Тарасюка / О. Черевко // Сільські вісті. - 2008. - 31 січ.(№13). - С. 1,3
Чікалін В. Від войовничої агресивності до поваги: такі зміни вже відбулися у ставленні багатьох громадян до НАТО / В.Чікалін // Урядовий кур'єр. - 2008. - 18 квіт.(№73). - С. 7. Важливо посилити інформаційно-роз'яснювальну роботу щодо євро інтеграції
Шкоба О. Чи хоче молодь України в НАТО: враховуючи основний принцип діяльності НАТО, спрямований на встановлення справедливого та міцного миру в Європі, це питання, здавалося б, не потребує докладного вивчення, адже народ України хоче того ж самого / учениця 11 класу // Урядовий кур'єр. - 2008. - 3 квіт.(№62). - С.6. Вступ до НАТО має великі перспективи, але на сьогоднішній день, якщо Україна економічно й готова, то відсутність поінформованості населення щодо основних завдань цього об'єднання є значною перепоною до вступу нашої держави в цю організацію
Сірук М.Ще один крок : Україна офіційно подала заявку на отримання ПДЧ / М. Сірук // День. - 2008. - 19 січ.(№9). - С. Вчора Київ офіційно передав генеральному секретарю Організації Північноатлантичного договору лист-прохання про надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Це сталося під час візиту до Брюсселя міністра закордонних справ України Володимира Огризка, який особисто передав листа під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Яапом де Хооп Схеффером
Щоб слухати і щоб говорити: візит Північноатлантичної Ради до України, який запланований на 16-17 червня цього року, обіцяє стати резонансною подією не тільки для двосторонніх відносин між Україною і НАТО, а й для політичного життя всієї країни. Напередодні візиту Генеральний секретар Альянсу Яап де Хооп Схеффер погодився відповісти на запитання кореспондентів українських інформаційних агенств / Укрінформ // Урядовий кур'єр. - 2008. - 14 черв.(№109). - С. 4
Юрій ЩЕРБАК: «Україна все одно стане членом НАТО»/ Підготувала Аліна Попкова // День. - 2008. - 29 лист.(№218). - С. Росія задоволена рішенням США відмовитися від надання допомоги Україні та Грузії в отриманні плану дій із членства (ПДЧ) у НАТО, заявив президент РФ Дмитро Медведєв. Слова російського президента «Дню» прокоментував екс-посол України в США Юрій Щербак