Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Зупинити епідемію: Туберкульоз не відступає»

Поділіться цією сторінкою:

Тематичний бібліографічний покажчик
Серія «За здоровий спосіб життя»
Від укладача

Тематичний бібліографічний покажчик „Зупинити епідемію: Туберкульоз не відступає”, із нової серії «За здоровий спосіб життя» присвячений Всесвітньому та Всеукраїнському дню боротьби із захворюванням на туберкульоз.
В першій частині – повнотекстові статті із газет „Урядовий кур’єр” та „День”
Друга частина – бібліографія.
Бібліографічні матеріали у покажчику розміщено у зворотній хронології, а в межах року – в алфавіті авторів та назв статей. Видання розраховане на широке коло користувачів. У покажчику зафіксовано 70 позицій. Використано 19 джерел інформації періодичних видань України та Росії

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Бібліографія

Інтернет-ресурси

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) по всьому світу відзначають День боротьби з туберкульозом.

Цього дня 125 років тому, тобто 1882 року, німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття мікробактерії (збудника) туберкульозу.
Цього року Всесвітній день боротьби з туберкульозом проходить під гаслом «Я змагаюся з туберкульозом! Я можу перемогти туберкульоз».

Метою Всесвітнього дня є поінформовати про глобальну епідемію туберкульозу якомога більше людейі дати всім зрозуміти, що чинити опір цій хворобі можна і треба.

Згідно з останніми даними ВООЗ, 2006 року зафіксовано 9,2 млн нових випадків захворювання туберкульозом, у т.ч. 700 тис випадків серед людей з ВІЛ і 500 тис випадків туберкульозу з множинною лікарською витривалістю.

Щороку по світу реєструють близько 370 тис хворих на туберкульоз, майже 80% з яких припадає на країни Східної та Центрально-Східної Європи. Кожні 4 секунди жителі Землі захворівають на туберкульоз, а кожні 10 секунд від цієї хвороби помирає одна людина. Щороку туберкульоз забирає життя в 2 млн людей.

Що до України, то найбільший рівень захворюваності на туберкульоз відзначають у Донецькій області (на 15-25% вищий за пересічний показник). Це пояснюють тим, що Донеччина найбільшою мірою урбанізована, а відтак люди живуть там дуже щільно.

Туберкульоз - це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом.

Учені довели, що туберкульоз не є спадковою хворобою.

Якщо хворий дотримується основних принципів лікування туберкульозу, то через 1-2

Возбудитель туберкулеза – палочка Коха.

Туберкульоз: лікувати примусово

За відсутності лікування хворий з активною формою туберкульозу може щорічно заражати в середньому від 10 до 15 людей. Щогодини в Україні від цієї недуги помирає одна людина, а заражаються четверо. Тільки за офіційним даними, на диспансерному обліку — майже 600 тисяч українських громадян. Це другий показник в Європі після Росії. Тому ухвалено рішення, що в туберкульозних диспансерах України буде створено закриті відділення з примусового лікування хворих на туберкульоз, заявив на прес-конференції міністр охорони здоров’я Василь Князевич.

Такі закриті відділення призначатимуться для туберкульозних хворих, які уникають лікування. «Варто ізолювати людей, які свідомо не хочуть проходити протитуберкульозну терапію. Такі пацієнти загрожують родині й суспільству. Про це, до речі, уже давно нас просять і лікарі-фтизіатри, і саме це допоможе перервати епідемічний ланцюг подальшого поширення в Україні туберкульозу», — сказав Князевич.
Міністр зазначив, що нині в Україні склалася катастрофічна ситуація зі стійкими мультирезистентними формами туберкульозу: у нас немає чим лікувати таких хворих — ті ліки, які ще вчора були ефективні, сьогодні вже не діють.

Зазвичай вилікувати хворого на туберкульоз коштує державі кілька тисяч гривень. «А вартість лікування хворого з мультирезистентною формою туберкульозу досягає 200 тисяч. Тому тут найважливішим чинником є профілактика й своєчасне виявлення туберкульозу. Інакше ми ніколи не здолаємо епідемію», — заявив міністр.

Туберкульоз вражає насамперед соціально незахищені верстви населення. Втім, є серед хворих і багаті люди. В Українському домі відкрилася виставка фоторобіт, присвячених темі туберкульозу й зціленню від цієї хвороби. Поруч із фотографіями дорослих — малюнки дітей, хворих на туберкульоз, — у них страх і надія...

Організатори кажуть, що у такий спосіб хочуть змусити людей піклуватися про власне здоров’я, адже туберкульоз — виліковна хвороба. Одним з перших виставку відвідав спортсмен Сергій Бубка, котрий є ще й послом доброї волі у боротьбі з туберкульозом від ООН. Бубка закликав брати з нього приклад і кожні півроку перевірятися у фтизіатра.
Яна Стадільна,  «Урядовий кур’єр»

Стан — стабільно незадовільний.

Епідемію туберкульозу в Україні лікарі сподіваються в цьому році взяти під контроль.

Сказати, що ситуація із поширенням в Україні туберкульозу погана, сказати дуже мало. «Стабільно незадовільна» — таку оцінку їй дав головний фтизіатр України Юрій Фещенко. Стабільний тому, що в минулому році на цю недугу в країні захворіло на одну тисячу чоловік менше, ніж у 2005 р. (84 тисячі проти 85), відповідно, й померли менше (22 тисяч у 2006 р. проти 23 у 2005 р.). А незадовільний, бо за рівнем розповсюдження туберкульозу та смертності від нього ми посідаємо друге місце в Європі після Росії, зрештою й рівень розповсюдження туберкульозу серед дітей у нас не знижується. Загалом же нині на обліку в тубдиспансерах України перебуває 515 тисяч хворих (1,4% від усього населення).

Як і раніше, найбільше непокоїть Херсонська область (155 випадків на 100 тисяч жителів), Миколаївська (106) та Донецька (99). Тривогу викликає й те, що протягом останнього року рівень захворювання зріс у Києві на 13%, у Дніпропетровській області — на 21%, у Волинській та Чернівецькій — на 5%. Медики вважають, що погіршенню епідеміологічної ситуації значно сприяє епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні, адже понад 30% ВІЛ-інфікованих хворіє на туберкульоз. Якщо ж порівнювати з ситуацією, в якій ми опинилися, з ситуацією в Європейському Союзі, то в середньому там фіксується 20 випадків захворювання на 100 тисяч населення. У ЄС також говорять про епідеміологічну ситуацію, проте все ж 73% від загальної кількості випадків туберкульозу припадає на нас із Росією, Казахстан та Узбекистан (вони теж входять в Європейський регіон ВООЗ).

Лікування

Боротьба з цим захворюванням — проблема не одного десятиліття. «Навіть приділяючи дуже велику увагу лікуванню та профілактиці туберкульозу, неможливо чекати різкого покращання ситуації в найближчі 3 - 5 і навіть 10 років, - вважає Юрій Фещенко.
- По-перше, туберкульоз — це інфекція хронічна й лікувати її слід тривалий час, а по-друге — її поширення є проблемою медичною лише приблизно на 10%, решта складової - соціальна. Складність полягає в тому, що існує пряма залежність рівня розповсюдження туберкульозу в країні від її соціально-економічного розвитку». Тим не менше, головний фтизіатр сподівається, що епідемію, яку Всесвітня організація здоров’я констатувала в Україні ще 12 років тому, в цьому році можна буде взяти під контроль.

Місяць тому Віктор Ющенко підписав, як Закон України, Загальнодержавну програму протидії захворюванню на туберкульоз на 2007—2010 роки. Її виконавцям — Міністерству охорони здоров’я України, Академії медичних наук України та Державному департаменту з питань виконання покарань — протягом вказаного терміну в загальній сумі виділять 1,15 мільярдів гривень. Поточного року на медичне обладнання та закупівлю ліків планується витратити близько 250 мільйонів гривень (у тому числі — гроші Світового Банку). Такі значні суми обумовлені тим, що лікування туберкульозу на різних стадіях вимагає великої кількості найрізноманітніших ліків. Лікарі стверджують, що немає універсального медичного препарату, який забезпечив би повне знищення бактерій-збудників хвороби. Тому при лікуванні хворого використовується 5— 9 видів ліків. За словами Юрія Фещенка, один із найефективніших із 10 препаратів, які використовуються при лікування туберкульозу, був створений ще в 1965 році, і після нього ніхто не створив новішого.

Небезпеки

Стійкість бактерій до антивірусної терапії туберкульозу — одна з причин виникнення в Україні епідемії. Мова йде про випадки, коли хворий організм людини вже не реагує на ліки. Тоді виникає ускладнена форма захворювання, лікувати яку важко й дорого — приблизно $12 тисяч. Таких випадків у нас — не багато, але вони є. Заразитися від хворого на таку форму туберкульозу — особливо небезпечно: тоді вірус, який потрапляє до організму ще здорової людини, викликає в неї одразу важку форму хвороби. Найбільшу небезпеку для суспільства несуть хворі з відкритою (активною) формою туберкульозу, які не бажають лікуватися в стаціонарі, хоча весь цикл лікування будь-якої форми захворювання в Україні є безкоштовним. В українському законодавстві не передбачено примусове лікування, тому, на жаль, лікуватися чи ні вирішує сама людина й нерідко — ціною свого життя та здоров’я оточуючих. Адже саме самовільне припинення лікування й приводить до високої смертності.

За даними Міністерства юстиції України, дуже тривожна ситуація із розповсюдженням туберкульозу склалася в місцях позбавлення волі. Як заявив міністр юстиції Олександр Лавринович, перевірки Генпрокуратури показали, що у більшості тюрем є хворі засуджені з активною формою туберкульозу. Вони не проходять курс лікування в спеціалізованих закритих лікарнях, а перебувають серед здорових засуджених. Причина — нестача місць: за даними Мін’юсту, в 10 лікарнях державної кримінально-виконавчої служби перебуває понад 6,7 тисяч хворих у той час, коли загалом для них передбачено 5,9 тисяч місць. Наступною проблемою чиновники називають й те, що слідчі ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби лише у 2006 році не прийняли з ізоляторів тимчасового утримання, підконтрольних МВС, близько 2,6 тисяч засуджених з активною формою туберкульозу. З них лише 100 отримали належне лікування.

Оголошення 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом є визнання необхідності боротися проти цієї недуги глобально. ВООЗ сподівається до 2050 року зупинити у більшості країн світу цю епідемію. Чи впорається з цим завданням Україна? Усе залежатиме від систематичної уваги до цієї проблеми з боку держави.

Сухоти тривалий час були таким собі літературним захворюванням: є низка класичних сюжетів, переважно ХIХ та початку ХХ століть, із шляхетно виснаженими героями та героїнями. В реальності все не так вишукано, хоча й не менш драматично. Година їзди від Києва, Боярка, ліс, паркан, сині металеві ворота, кілька цегляних будівель. Оце і є Київський обласний туберкульозний диспансер. Головний корпус не так давно відремонтували, ззовні виглядає більш-менш пристойно, але всередині — картина, знайома по інших державних медичних установах: одноманітні, погано освітлені коридори і злидні, які, попри всі спроби їх замаскувати, кидаються у вічі.
Оксана Миколюк, «День»

Бібліографія
(станом на 30 квітня 2008 року)

2008  рік

24 березня - Міжнародний день боротьби з туберкульозом: Подія дня / Інф."ВК" // Вечірній Київ. - 2008. - 22 бер.(№48). - С. 32. Історія цієї пам'ятної дати бере початок у 1993 році, коли рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною ситуацією, а день відкриття німецьким лікарем і бактеріологом Генріхом Германом Робертом Кохом збудника туберкульозу (24 березня 1882 року) проголошений Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом. В Україні епідемію туберкульозу оголошено з 1995 року. Захворюваність на туберкульоз та смертність від нього в нашій країні у 8-10 разів перевищують відповідні показники більшості держав Європейського союзу й залишаються на рівні, що визначає його як епідемію. Туберкульоз - це медико-соціальна та політична проблема, тому для її вирішення необхідно консолідувати зусилля всіх сил нашого суспільства

ВООЗ - про найзначущі події у 2007 році / Інф."Дня" // День. - 2008.- 24 січ. (№12). - С. 6. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) важливими подіями в галузі охорони здоров’я в 2007 році назвала постійну загрозу пандемії грипу, спалахи лихоманки Ебола, марбурзької лихоманки й інших інфекційних хвороб, а також стихійні лиха та високі показники смертності жінок під час вагітності й пологів у країнах, що розвиваються

Ворошилов О. У Закарпатті — надзвичайна ситуація з туберкульозом: У закарпатському Береговому нещодавно сталася надзвичайна подія — в одному з дошкільних закладів у працівниці кухні виявили туберкульоз. Проблему розглядали навіть на сесії міської ради, запросивши районного фтизіатра. Звісно, ситуація не з приємних. Утім, місцеві депутати зосередили свою увагу тільки на даному прикрому факті, не надто переймаючись справжніми причинами проблеми / О. Ворошилов // Дзеркало тижня. - 2008. - 29 берез. (№12). - С. 15. За рівнем захворюваності на туберкульоз Україна посідає друге місце в Європі, поступаючись лише Росії. За даними Міністерства охорони здоров’я, на диспансерному обліку сьогодні перебуває 585110 хворих, із них з активною формою туберкульозу – 93195. Торік захворюваність на туберкульоз, у порівнянні з попереднім роком, дещо знизилася: серед дорослого населення на 4,1 %, серед дітей (до 14 років) – на 2,1 %. При цьому зареєстровано збільшення частоти випадків цієї небезпечної недуги серед сільського населення – на 1, 4 %. У 2007 році, уперше за останні десять років, захворюваність на туберкульоз жителів села перевищила аналогічний показник для міського населення – на 6,4 %. Серед уражених паличкою Коха переважають соціально незахищені громадяни (безробітні, пенсіонери, так звані бомжі). У 2007 році померло 10423 хворих на туберкульоз. Погіршенню епідемічної ситуації з цим захворюванням сприяє епідемія ВІЛ/СНІДу. З 2002 р. кількість хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз збільшилася в 10 разів. Понад 30 % ВІЛ-інфікованих хворіє на туберкульоз і близько 40 % з них помирає від нього. Зростає також кількість хворих на хіміорезистентний туберкульоз, що викликає особливу занепокоєність фахівців. Тим часом загальнодержавні заходи щодо подолання епідемії не дають очікуваних результатів

Жулинський М. Протидія туберкульозу в Україні: contra spen spero, або Без надії сподіваюсь?: 24 березня - Міжнародний день боротьби і захворюванням на туберкульоз / М. Жулинський, С. Борткевич // Урядовий кур'єр. - 2008. - 22 бер.(№54). - С. 11. В Національному художньому музеї України можна побачити портрет жінки, написаний у 1900 році, що належить пензлю видатного українського художника Івана Труша. Без сумнівів автор ставився із великою повагою до неї, зобразивши мужньою і міцною духом. Дійсно: і мужності і сили духу цій жінці треба було в її короткому житті дуже багато, адже тяжка і підступна хвороба точила її зсередини. Ім'я цієї жінки тепер відомо всьому світові - Леся Українка. Назва ж страшної хвороби - туберкульоз, ще відома як сухоти. Тоді, на початку ХХ століття, туберкульоз вважався практично невиліковним. Хвороба виснажувала фізично та духовно. І тоді вона пише свою знамениту поезію "Сontra spen spero", яка стала маніфестом її боротьби з недугою. Незважаючи на те, що лікарі намагалися всіляко стримувати розвиток хвороби, а сама поетеса вела мужню боротьбу із нею, 1 серпня 1913 року Лесі Українки не стало. Від смерті Лесі Українки минуло вже майже 100 років, але туберкульоз залишається непереможеним і являє собою велику небезпеку для українського народу

Курінний В. Хворих на туберкульоз лікуватимуть у Гостомелі: На місці інфекційних стаціонарів відкриють амбулаторні відділення / В. Курінний // Хрещатик. - 2008.- 19 берез. (№49). - С. 2. Інфекційні лікарні перенесуть за межі міста та житлових зон. У сесійну залу документ буде винесено на найближчу сесію. Насамперед за Київ — до Гостомеля — переселять туберкульозні стаціонари, розташовані на Харківському шосе і вул. Автозаводській. На місці лікарень залишаться амбулаторії, які відремонтують за рахунок інвесторів

Об'єднати зусилля задля протидії СНІДу: Відбулося засідання Національної ради з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу під головуванням віце-прем'єр-міністра Івана Васюника / Інф."УК" // Урядовий кур'єр. - 2008. - 26 лют. (№37). - С. 3. Національна рада з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу створила робочу групу, яка напрацює нову заявку від України до Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією на отримання гранту. Якщо Фонд підтримає новий документ, то держава отримає додаткові кошти, які будуть скеровані на боротьбу з туберкульозом в країні

Околітенко Н. Пташиний грип: спогади про минуле: В міжнародній науково-практичній конференції "Інформаційно-хвильова терапія і нова парадигма" взяли участь представники дев'ятьох країн. Одне з питань, до якого була прикута увага учасників - "Хвороби як явище еволюційного поступу" / Н. Околітенко // Урядовий кур'єр. - 2008. - 1 бер.(№41). - С. 13.

Туберкульоз кісток: Важко сказати однозначно, коли саме може розвинутись ця недуга. Але статистика свідчить, що кількість випадків збільшується з ростом захворюваності на легеневий туберкульоз. Заражуються люди по-різному: через легені, харчові продукти. Паличка Коха потрапляє у кров і осідає там. Звідси й починається розвиток захворювання / Я. Стадільна ; Розмову вів Микола Юрчишин // Сільські вісті. - 2008. - 4 квіт.(№41). - С. 6. "Із цією патологією боротися важко. Але можливо", - розповідає завідувач кістково-суглобового відділення Київської міської лікарні №2 Віталій Володимирович Масюк

Стадільна Я.  Туберкульоз: лікувати примусово: За відсутності лікування хворий з активною формою туберкульозу може щорічно заражати в середньому від 10 до 15 людей. Щогодини в Україні від цієї недуги помирає одна людина, а заражаються четверо. Тільки за офіційними даними, на диспансерному обліку - майже 600 тисяч українських громадян. Це другий показник в Європі після Росії. Тому ухвалено рішення, що в туберкульозних диспансерах України буде створено закриті відділення з примусового лікування хворих на туберкульоз, заявив на прес-конференції міністр охорони здоров'я Василь Князевич / Я. Стадільна // Голос України. - 2008. - 26 бер.(№58). - С. 1,6. Туберкульоз вражає насамперед соціально незахищені верстви населення. Втім, є серед хворих і багаті люди. В Українському домі відкрилася виставка фоторобіт, присвячених темі туберкульозу й зціленню від цієї хвороби. Поруч із фотографіями дорослих - малюнки дітей, хворих на туберкульоз, - у них страх і надія...

Целюк Д. Хвороба з підступними наслідками: Щороку туберкульоз стає причиною смерті мільйонів людей / Д. Целюк // Вечірній Київ. - 2008. - 23 лют.(№30). - С.15. Туберкульоз - одна з найдавніших хвороб, що здатна вражати всі органи і системи людського організму. На сьогодні третина населення земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу. Щороку в світі на туберкульоз захворюють 7-10 млн чоловік, а загальна кількість хворих у світі сягає 50-60 млн

2007 рік

Україна. Закон. Про затвердження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках : Закон України від 08.02.2007 р. №648-V // Відомості Верховної Ради. - 2007. - 13 квіт.(№15). - С. 611.

Бірюкова І. Зупинити епідемію: Щогодини в Україні з'являються четверо нових хворих на туберкульоз / І. Бірюкова// День. - 2007.- 15 листоп. (№198). - С. 1,2. Протягом останніх ста років епідемія туберкульозу розпочиналася в Україні тричі: 1936 го (після Голодомору), 1947-го (у повоєнні роки) і 1995 го (післятак званої перебудови). І якщо перші два спалахи цієї небезпечної хвороби вдалося подолати за рік—два, то остання епідемія триває вже понад 12 років. У той час, коли Україна збирається стати розвинутою європейською державою, щогодини від туберкульозу помирає один українець і з'являється четверо нових хворих на цю небезпечну хворобу. Як свідчить статистика, протягом останніх років захворюваність на туберкульоз в Україні не те що не зменшилася, а й навіть збільшилася у 2,4 разу. Серед хворих 43% — непрацюючі особи працездатного віку і 13,6% — пенсіонери
Бірюкова І. Чому нами керує епідемія?: Щоб здолати туберкульоз, Україна повинна вступити в «єдиний епідеміологічний простір» / І. Бірюкова // День. - 2007.- 23 листоп. (№204). - С. 6. Про особливості лікування хворих на туберкульоз і проблеми, які заважають подолати епідемію, розповів «Дню» заступник міністра охорони здоров’я Валерій Івасюк

Бойцова Е. Оружие против туберкулёза тупеет: По оценке ВОЗ, в мире ежегодно заболевают туберкулёзом от 8 до 9 млн. человек. Примерно 95% из них приходится на развивающиеся страны, в то время как в индустриальных государствах уровень инфекции постоянно снижается. С 1995 г. в Украине объявлена эпидемия туберкулёза / Е. Бойцова // 2000. - 2007. - 15-21 июня (№24). - С. С,С2

Відстань між хворобою та здоров’ям набагато менша , ніж прийнято вважати

Вергейчик О. Чому самі собі вкорочуємо життя?: У 1995 роціВсесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) зареєструвала в Україні епідемію туберкульозу. За останні 15 років показник захворюваності нна туберкульоз збільшився у 2,4 рази, а смертність від цієї хвороби - у 2,7 раза і становить відповідно 84,1 та 25, 6 особи на 100 тисяч населення / О. Вергейчик // Урядовий кур'єр. - 2007. - 27 черв.(№113). - С.17.  Дніпропетровська область посідає п'яте місце в десятці областей України з найвищим рівнем захворюваності на туберкульоз

Десятирик Д. Напівзабута епідемія нагадала про себе: Це тема не надто святкова й не новорічна. Але право на свято мають усі, навіть ті, про кого суспільство воліє не пам’ятати , надто в дні великих парадів - хворі на туберкульоз / Д. Десятирик // День. - 2007.- 28 груд. (№229-230). - С. 8,9. Про Київський обласний туберкульозний диспансер розповів «Дню» головний лікар закладу Василь Шурипа

"Казармений" туберкульоз, площею 24 футбольні поля: Цього року на міському рівні планується започаткувати програму "Місто, де слід бути здоровим", мета якої - підняти рівень здоров'я населення. Програму реалізовуватимуть по 10-и пріоритетних напрямках, один з яких - загроза епідемії туберкульозу в Україні / Сторінку підготувала Ольга Павлоцька // Українська столиця. - 2007. - 12-18 січ.(№2). - С.28

Кузичева Е. Ринат Ахметов объявил войну туберкулёзу: Самый богатый человек Украины дал старт проекту, аналогов которому в стране ещё не было / Е. Кузичева // Комсомольская правда. - 2007. - 19 мая (№100). - С. 13.

Мірошникова Л. Траурний марш палички Коха: Смертність від туберкульозу в Україні більша, ніж від усіх інших разом узятих інфекцій / Л. Мірошникова // Хрещатик. - 2007. - 17 січ.(№6). - С.13. Медики стверджують, що нинішньої занадто теплої зими загроза захворіти на туберкульоз більша, ніж зазвичай. а от як подолати цю хворобу, поки що не в змозі відповісти ніхто. Вже 12 років в Україні триває епідемія туберкульозу

Миколюк О. Стан - стабільно незадовільний: Епідемію туберкульозу в Україні лікарі сподіваються в цьому році взяти під контроль / О. Миколюк // День. - 2007 .- 24 берез.(№51). - С. 2. Ситуація із поширенням в Україні туберкульозу

Моісеєва Т. Як зламати паличку Коха: Україна - друга країна європейського регіону за темпами поширення туберкульозу. Згідно з Цілями розвитку тисячоліття, які підписали багато країн, до 2015 року захворюваність на сухоти має зменшитися на 42 відсотки. За прогнозами експертів, цього вдасться досягти всім. Туберкульоз - проблема всього суспільства, розв'язання якої лише на 10 відсотків лежить у медичній площині. Решта 90 залежить від інших чинників, передовсім соціального / Т. Моісеєва // Урядовий кур'єр. - 2007. – 12 трав.(№82). – С. 13.

Паличка Коха атакує дітей: До 7-річного віку половина малюків вже інфіковані мікробактерією туберкульозу. З підлітками ситуація ще гірша / Сторінку підготувала Ольга Павлоцька // Українська столиця. - 2007. - 26 січ.-1 лют.(№4).  С.28. Про ситуацію із захворюваністю на туберкульоз маленьких столичан розповідає головний фтізіопедіатр столиці Галина Петровська

Ротай, Н. Сухотний закон: Нова програма боротьби з туберкульозом має зменшити смертність від цього захворювання на 5 відсотків / Н. Ротай // Україна молода. - 2007.- 10 лют.(№26). - С. 2.

Федорина, А. Війна проти палички Коха: Українці продовжують зазнавати втрат у боротьбі з туберкульозом. Хто у цьому винний? / А. Федорина // Україна молода. - 2007 .- 27 берез.(№55). - С. 12. Ситуація із поширенням в Україні туберкульозу

2006 рік

Україна. Верховна Рада. Постанова Верховної Ради України: Про інформацію Кабінету Міністрів України про епідемію туберкульозу в Україні та заходи щодо її подолання // Відомості Верховної Ради. - 2006. - 21 лип. (№29). - С. 1085-1088. Постанова від 14 березня 2006 року № 3524-IV

Україна. Закон. Закон України: Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення боротьби із захворюванням на туберкульоз // Відомості Верховної Ради. - 2006. - 25 сент.(№34). - С.1258-1259.

Белоконева О. "Спящий" туберкулёз не должен пробудиться. Компания "Новартис" проявляет интерес к российским разработкам: Продукция швейцарской компании "Новартис" известна практически во всех регионах России. Компания считает борьбу с туберкулёзом одной из главных своих задач, что подразумевает, прежде всего, поиск новых препаратов для его лечения. Решение этой важной задачи "Новартис" видит в налаживании активного сотрудничества между фундаментальной наукой, фармацевтической индустрией и практической медициной как в подразделениях самой компании, так и в рамках сотрудничества с другими организациями / О. Белоконева // Наука и жизнь. - 2006. - №12. - С.46-47

Вакуліна О. Вони всі - пацієнти: З ініціативи ВООЗ цього року вшановують героїв охорони здоров'я. Таких знайшли і в київський туберкульозній лікарні №1 / О. Вакуліна // Голос України. – 2006. – 7 квіт.(№64). - С.1,4.

Власенко І. Триголовий змій великої загрози / І. Власенко // Урядовий кур'єр. - 2006. – 13 трав.(№88). - С.6.  Ситуація в Україні з СНІД, туберкульозом та наркоманією

Галковська Т. Переможним маршем по ДОСТ-стратегії? / Т. Галковська // Дзеркало тижня. - 2006.- 5-18 серп.(№30). - С. 15. Про проблеми епідемії туберкульозу в Україні та ДОТС-стратегії боротьби з епідемією

Гончарук І. Хвороба інертності: Проти неї виступають вітчизняні винахідники, члени благодійного фонду "Майбутнє нації", котрі розробили новаторську діагностику раку туберекульозу та інших тяжких недуг, а також шукають методи їх лікування / І. Гончарук // Хрещатик. - 2006.- 21 черв.(№87). - С.12.

Кирей В. Чому бракує фахівців?: Епідемія туберкульозу в Україні, на жаль, вже давно стала реальністю. У зв'язку з цим на державному та місцевому рівнях прийнято відповідні розпорядження, якими передбачено серйозну протидію хворобі / В. Кирей // Урядовий кур'єр. - 2006. - 29 лип.(№140). - С.12

Литвин В. Постанова Верховної Ради України: Про інформацію Кабінету Міністрів України про епідемію туберкульозу в УКраїні та заходи щодо її подолання / В. Литвин // Голос України. - 2006.-24бер(№54). - С.3.

Маховський О. Туберкульоз за гратами: Працівники Державного департаменту України з питань виконання покарань провели експертну зустріч із представниками Ради Європи. Обговорювали проблеми охорони здоров'я у наших в'язницях. Переважно йшлося про туберкульоз / О. Маховський // Вечірній Київ. - 2006. - 12 жов.(№188). - С.4. Судячи з доповідей як вітчизняних, так і закордонних фахівців, ця хвороба за українськими гратами прогресує

Мороз А. Епідемія поширюється. Програму провалено, Що далі? / А. Мороз // Голос України. - 2006.-22лют(№34). - С.34. Національні українські програми боротьби із захворюваністю на туберкульоз

Підгірна Н. Приборкання Коха: Як зупинити епідемію туберкульозу в Україні, знають фахівці "Екомеду" / Н. Підгірна // Україна молода. - 2006.- 22 берез.(№52). - С. 7. Про нові розробки науково-виробничого об'єднання "Екомед"

Покотило О. Туберкульоз не відступає: Щороку від туберкульозу помирають близько 11 тисяч українців / О. Покотило // День. - 2006.- 4 трав.(№71). - С. 6. Проблеми із захворюванням на туберкульоз в Україні

Покотило О. Туберкульоз не встоїть / О. Покотило // День. - 2006 .- 25 листоп.(№206). - С. 1, 2. З 1 січня прийдешнього року невиліковного туберкульозу в Україні не залишиться

Скрипник О. Преференції для паличок Коха / О. Скрипник // Дзеркало тижня. - 2006.- 18-24 берез.(№10). - С. 16. 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозм. Про ситуацію з туберкульозом в Україні

Соборська У. Закашляв? У кайданки!: Лікувати хворих на туберкульоз будуть примусово... за допомогою міліції / У. Соборська // Україна молода. - 2006.- 17 берез.(№49). - С. 3. Днями Верховна Рада ухвалила закон щодо примусової госпіталізації хворих на туберкульоз

Фаустіні Аннунзіата. Повернення туберкульозу: Чи має лікування бути примусовим / Фаустіні Аннунзіата // День. - 2006 .- 13 лип.(№113). - С.6.  Проект Синдикат для "Дня". Покоління лікарів, політиків та офіційних осіб системи охорони здоров'я старалися перемогти туберкульоз. Але після багатьох років успішної боротьби туберкульоз повертається

Юрчишин М. Програму провалено, проблема загострюється: Нотатки з круглого столу у Верховній Раді / М. Юрчишин // Сільські вісті. - 2006.- 14 бер.(№29). - С.6. 1995 року в Україні було офіційно оголошено про епідемію туберкульозу на її території. А 2001-го її подолання визначено одним із першочергових державних завдань. Було розроблено Національну програму боротьби із захворюваністю на туберкульоз на 2002-2005 роки. Та сьогодні, коли дія цієї Програми завершилася, епідемія туберкульозу замість того, щоб зменшитись, продовжує ширитись, убиваючи щороку близько одинадцяти тисяч українців. Чому ж провалена Національна програма боротьби з туберкульозом?

2005 рік

Україна. Закон. Закон України: Про внесення змін до статті 8 Закону України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" // Урядовий кур'єр. - 2005.- 24 бер.(№53). - С.13.

Україна. Президент. Указ Президента України: Про вдосконалення державного управління у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу в Україні // Урядовий кур'єр (Орієнтир №45). - 2005.- 7 груд.(№233). - С.6-7. Указ від 30 листопада 2005 р. № 1674/2005

Галковська Т. До того, як накриє нова хвиля епідемії...: критичну ситуацію з протитуберкульозними препаратами сьогодні намагаються вирішити, перерозподіливши їх "надлишки" між діспансерами / Т. Галковська // Дзеркало тижня. - 2005. - 23 квіт.-6 трав.(№15-16). - С. 17.

Галковська Т. ДОСТ-стратегія: вирішення проблеми туберкульозу чи її замовчування?: Протягом останніх 15 років захворювання на туберкульоз збільшилася у два з половиною рази / Т. Галковська // Дзеркало тижня. - 2005.- 9-15 лип.(№26). - С. 1, 15.
Данченкова О. Болюча паличка Коха: Сухоти можуть бути небезпечнішими за ВІЛ/СНІД / О. Данченкові // Україна молода. - 2005.- 29 берез.(№56). - С.10.

Ломоносова К. Паличка Коха атакує: Небезпека туберкульозу загрожує кожному третьому жителю Землі / К. Ломоносова // Столиця. - 2005.- 8-14 квіт. (№14). - С. 24.

Пилипчук В. .Туберкульоз: новий погляд на проблему : Світові загрожує тотальна епідемія туберкульозу / В. Пилипчик // Урядовий кур'єр. - 2005.- 24 бер.(№53). - С.13. Збудником туберкульозу, збудником якого стане модифікована форма бактерії, стійка до антибіотиків. Про це попереджає незалежна група європейських і американських лікарі

Пріцкер В. Як мінздоров’я бореться з епідемією туберкульозу / В. Пріцкер // Дзеркало тижня. - 2005. – 12 лют.(№5). - С.17.

Ротай Н. Жахи імені Коха: Рахунок у війні з туберкульозом, яку Україна веде з 1995 року, поки що складається не на нашу користь. Не в останню чергу - через легковажне ставлення людей до цього захворювання / Н. Ротай // Україна молода. - 2005.- 4 жовт.(№183). - С.8. Туберкульоз - сильний і підступний ворог, чимось схожий на міну уповільненої дії

Ротай Н. Україна: туберкульоз прогресує: Рахункова палата звинувачує в цьому Мінохорони здоров"я, а МОЗ - несвідомих пацієнтів / Н. Ротай // Україна молода. - 2005. – 20 груд.(№238). - С.10.

Строковская Н. Четверть больных туберкулёзом уклоняются от лечения: Люди болеют устойчивой формой инфекции из-за... врачебных ошибок и собственной недобросовестности / Н. Строковская // Сегодня. - 2005.- 24 марта (№65). - С. 20.

Федоренко Т. Половинчаста радість Коха: 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом / Т. Федоренко // Вечірній Київ. - 2005.- 24 берез. (№52). - С.15. Своє перше велике відкриття Роберт Кох зробив у глухій провінції, самітнім, без жодних асистентів

2004 рік

Бишовий М. Туберкульозний геноцид триває. Доки? / М. Бишовий // Молодь України. - 2004.- 30 верес. (№107). - С.2. Лист-звернення до редакції хворих на різні форми туберкульозу різних областей України

Кулеба М. Вдихни й не дихати / М. Кулеба // Україна молода. - 2003-4груд(№226). - С.10.  Сухоти: хвороба бомжів і зеків тепер"чіпляється" навіть у маршрутках

Лукіна В. Бійся того, хто плює на тротуари. / В. Лукіна // Хрещатик. - 2003-10груд(№184). - С.9. - Столичні фтізіатри впроваджують методики боротьби з туберкульозом, послуговуючись досвідом закордонних колег

Мірошникова Л. Епідемія страху: Щодня 30 українців помирають від сухот, хоча багато з них могли б вижити, якби наважилися вчасно звернутися до лікаря / Л. Мірошникова // Хрещатик. - 2004.- 19 берез. (№40). - С.9.

Мірошникова Л. Здоровий подих: Соціальна допомога столичної влади групам ризику захищає усіх городян від найтяжчого прояву "білої чуми" / Л. Мірошникова // Хрещатик. - 2004.- 19 берез. (№40). - С.8.

Строковская Н. . Борьба с туберкулезом и СПИДом: "Покупайте лекарства, где вам выгодно", - сказал Ричард Фичем: ВИЧ-скандал: Глобальный Фонд диктует Украине, у кого закупать лекарства? / Н. Строковская // Сегодня. - 2004.- 9 февр.(№29). - С.8.

Щуцький І. Почім сухоти для народу? / І. Щуцький // Дзеркало тижня. - 2004.- 20лист. (№47). - С.15. Чиновники Кабміну і МОЗ України, які допускають продаж, перепрофілювання, відчуження протитуберкульозних закладів і санаторіїв з наступним розміщенням у них здорових людей, свідомо йдуть на злочин

2003 рік

Борисова С. Время Ч: Слухи о новом неизвестном вирусе, который грозит вот-вот прорваться в Украину, настолько овладели умами обывателей, что все как-то подзабыли о гораздо более безжалостном и коварном враге. Имя ему - туберкулёз. Возраст -2000 лет / С. Борисова // Комс. правда. - 2003.- 25 марта (№53). - С.8-9. Кожного року від чахотки помирає більш 10 тисяч українців. Розп. нач. Управління профілактики соціальнонебезпечних хвороб, СНІДу та формування здорового способу життя Мінзраву України Тетяна Александрінова

Борткевич С. Рентген без дыхания: Устаревшая аппаратура - это борьба с туберкулезом врукопашную. / С. Борткевич // Киевские ведомости. - 2003.- 2 жовт. (№ 215). - С. 6. Згідно з офіційними даними у нас хворіють на туберкулоьз 1,4% населення, тобто майже 800 тисяч громадян

Капуста Т. Туберкульоз не відступає / Т. Капуста // Урядовий кур'єр. - 2003. - 29 бер. (№59). - С.13. Проблеми, пов'язані з епідемією туберкульозу в Україні, обговорювалися на засіданні "круглого столу", що відбувся 24 березня - у Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з цією хворобою

Музиченко Я. Не чарівна палочка: Для успішної боротьби з епідемією туберкульозу лікарів-фтизіатрів пропонують...нагороджувати медалями / Я. Музиченко // Україна молода. - 2003. - 27 берез.(№56). - С.11.  Щодня в Україні від туберкульозу помирає 30- 35 людей. А рівень захворюваності і смертності невпинно зростає.

Усенко Л. Украинцы и палочка Коха: кто кого победит?: С туберкулезом, от которого страдают не только животные, птицы, рыбы, но и люди, мир находится в состоянии перманентной войны / Л. Усенко // Вечерние вести. - 2003.- 13 февр.(№23). - С.6.

2001 рік

Конончук Л. Палочка Коха сделала своего открывателя властолюбцем / Л. Конончук // Сегодня. - 2001.-22 дек. (№290). - С.11. Про життя нiмецького вченого Роберта Коха

Небезпечна паличка, що живе поруч: У групi ризику майже всi / Розмову вела О. Косенко // Президент. вiсник. - 2001.- 27 сiч.- 2 лют.(№4). - С.26  Iнтерв’ю iз фтизiатром Київ. мiської туберкульозної лiкарнi № 1 В.Руденко про причини виникнення i розвитку хвороби

1999 рік

Звягин Е. Биохимическая природа туберкулеза. Шаг в XXI век / Е. Звягин // Наука и жизнь. - 1999. - №8. - С.94-97.

Інтернет-ресурси

http://www.moz.gov.ua/ -  сайт Міністерства охорони здоров'я України

www.ifp.kiev.ua/doc/people/tubzar.htm -    Сайт Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського

http://www.ukrfuture.kiev.ua/     Сайт Громадськогой руху Українцi проти туберкульозу –присвячено висвiтленню дiяльностi громадського руху i проблемi туберкульозу в Українi

http://www.pulmonology.org.ua/  Медичний портал про хвороби дихальної системи

http://www.koch.mk.uzhgorod.ua/   Благодійний фонд ім. Роберта Коха

Періодична преса

http://www.day.kiev.ua/   -  сайт   газети «День»
http://www.dt.ua/  -  сайт  Міжнародного суспільно-політичного тижневика «Дзеркало тижня»
http://www.business.kiev.ua/  -   Інтернет-портал газеты «Бизнес»
http://www.vechirka.kiev.ua/  -  Електронна версія газети «Вечірній Київ»
http://www.news2000.kiev.ua/  -  Інтернет –портал Щотижневика «2000»
http://www.kp.kiev.ua/   -  сайт газети  «Комсомольская  правда в Украине»
http://www.korespondent.net/   -  сайт Української мережи новин «Кореспондент»
http://www.umoloda.kiev.ua/  -  Електронна версія газети «Україна молода»
http://www.stolytsya.kiev.ua/  - cайт київської муніципальної газети «Українська столиця»
http://kreschatic.kiev.ua/  -  сайт газети київської міської ради «Хрещатик»

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ