Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Згадуючи Миколу Холодного

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список до 83-ї річниці від дня народження поета

Народився на світ я людиною, а, на жаль, помираю борцем (Ганна Черкаська)

31 липня 1939 р., народився класик "захалявної літератури" Холодний Микола Костянтинович. Холодний Микола Костянтинович, визнаний американським Біографічним інститутом Людиною 1999 року із занесенням до міжнародного довідника "Видатні діячі ХХ ст."

"Імперія Зла торкнула мене своїм чорним крилом іще в дитинстві, а мою родину – ще до мого народження. Мого діда було розкуркулено. Дід тоді до колгоспу не пішов, тому його і дітей повикидали на сніг. І тільки завдяки тому, що хрещена моя, батькова сестра, Ольга, пасла гусей у бригадира – а вже колгоспи були – дід відкупив у колгоспу свою хату. Це завдяки тому, кажу, що хрещена у бригадира пасла гуси."

Амбітний хлопець народився у поліському хуторі на Чернігівщині в родині робітника і селянки. "Ну, а мій батько пройшов від Сталінграду аж до Австрії, а потім потрапив на японський фронт". Сімейне життя у батьків не склалося: тато побоявся повертатися у колгосп, кликав матір у Сибір, але вона відмовилася виїздити.

Микола, здається, у зародку був дисидентом. П’ятикласником він вручну виготовив листівку "Сталін помер. Люди моляться Богу" і підкинув у коридор сільської школи. Вчителька та директор розпізнали почерк Холодного і взялися "виховувати", але побоялися дати хід крамолі. Підлітком спробував побути мінером, після чого залишився назавжди зі спотвореною правою половиною обличчя та відірваними пальцями на руці.

Розумний, амбітний хлопчина подався до столиці, до Київського університету імені Тараса Шевченка. Провчився "грішник" цілих п’ять років, поки не виявили аморальність прихованого антирадянщика та хутенько витурили 6 грудня 1965 року за виступ на обговоренні роману Іщука "Вербівчани". З того часу психологи з П’ятого політичного управління КДБ не спускали очей з Миколи Холодного.

29 травня 1966 року біля пам’ятника І. Франкові Микола Холодний прочитав два націоналістичні (власні) вірші "Монолог Франка" та "Собаки" у день 50-річчя пам’яті поета. Одразу ж друзі накинули на Миколу чужий плащ і вивели з натовпу, але це не завадило гебілам прямо на вулиці затримати поета й ув'язнити його до Лук'янівської тюрми. Після голодівки Холодного звільнили, але прописку ліквідували й виселили з Києва за 24 години. Довелося працювати сторожем, свинарем на Кіровоградщині.

Але Київ кликав… І жив поет у столиці: у когось переночує, хтось підгодує: Стус, Миколайчук, Світличні, Чорновіл. Жив нелегально у Ігоря Василика, притулок надавали Мойсеїв, Матушевський, Інна Кульська, Володимир Дрозд, Юлій Шелест, Віктор Некрасов, Оксана Мешко, Борис Мозолевський. Прописаний був у Алли Горської. Втім зумів таки поновитися в Київському університеті, зарахуватися в Одеському й захистити в Одесі диплом.

У 1969 р. в Парижі – Торонто – Балтиморі у США у видавництві "Смолоскип" під рубрикою "Захалявні вірші з України", без прізвища автора була видана книжка М Холодного "Крик з могили", спрямована проти національної політики КПРС.

Закомплексований покаліченим обличчям, Микола прагнув захмарних висот. І закохався в юнку з дивним голосом, солістку народного хору. Співачка була в центрі уваги, зачаровувала співом і нині зачаровує. Холодний лише кілька хвилин провів у товаристві чергової юної дами свого серця. Можливо, встиг освідчитися у почуттях, але добродії роздмухали скандал. Холодний і так мав не медовий характер, а плітки, інсинуації зовсім розсварили поета з вишиванко-варениковими патріотами. Не раз інтимне життя поета розбивали дії КГБ.

Якось їздив М.Холодний із Михайлом Горинем у Свалявський район на Закарпаття сватати Терезу Цимбалинець, але гебіли дівчині такого наговорили, що життя не склалося. Упродовж 14 років тривав роман із панею з Кролівця – листів, віршів десь із півмішка написав поет. Микола таки одружився, але вона жила в Києві, а він на Бородянщині, через що сім’я розпалася.

Зрештою влаштувався на роботу в сільську школу і провчителював 20 років. Скільки разів Миколу Холодного "розбирали" за так званий націоналізм, виселяли під домашній арешт до Вінниці, зносили хату бульдозером. Вдалося йому втекти в Остер, що в Чорнобильській зоні, бо коли вибухнув реактор, то Остер потрапив до Чорнобильської зони. І опинився поет у радіоактивному гетто. Але: "Мені язик затисли в двері, та не покинув я співати…".

У 1971 р. у Львові разом із Грицьком Чубаєм, художником-авангардистом Орестом Яворським, співаком Віктором Морозовим, перекладачем Олегом Лишегою, Михайлом Осадчим створили підпільний журнал "Скриня". Вийшло тільки одне число – журнал накрило КГБ. 20 лютого 1972 р. заарештований у Києві органами КДБ за видану на Заході збірку поезій "Крик з могили".

Дивовижно: іронія, сміх перемогли страх; ще за життя Холодного про нього розповідали анекдоти. Василь Овсієнко згадував, що вірш Холодного "Сьогодні" йому інкримінували у вироці, як один із епізодів злочинної діяльності.

16 лютого 1984 р. прямо на вулиці померла мати поета, Галина Михайлівна Чуча. Після чого Холодний звернувся до Рейґана, і Черненку копію послав, з клопотанням, щоб надав йому політичний притулок. Це згустило чорні хмари.

За надруковану у Ватикані книжку Миколу Холодного було нагороджено премією Папи Римського. Лише у 90-х роках за його життя на батьківщині поета були надруковані дві книжки поезій, обидві за рахунок автора. Микола Холодний виступав у пресі проти місцевого начальства, звертався до центральних органів у Києві із заявами, звинувачуючи владу у злочинній діяльності.

Поети не вмирають. Поетів убивають. Знайшли до смерті закатовано Миколу Холодного в остерській квартирі – довго не виходив, сусіди примітили. Двері його квартири зламала міліція. Точна дата смерті поета не відома, судмедекспериза проводилася поверхово. Прокуратура промовчала, слідство не велося. Офіційний висновок традиційний, коли влада приховує свої злочини: "помер від серцевої недостатності". Дата смерті невідома. Похований 15 березня 2006 року.

https://uamodna.com/articles/narodyvsya-na-svit-ya-lyudynoyu-a-na-zhalj-pomyrayu-borcem

Бібліографія статей

(подано в алфавіті авторів)

Базилевський, Володимир. Микола Холодний (1939-2006). Косар [Електронний ресурс] = http://slovoprosvity.org/2013/03/15/mykola-kholodnyy-1939-2006-kosar/ / Базилевський, Володимир // Слово Просвіти. - 2013. - 7-13 бер. (№10). Із поетів-шістдесятників першої хвилі Холодний найменш піддатливий глянцю. Натура украй суперечлива, він досі викликає неприйняття у багатьох. А поетом він був зухвалим, сміливим, чим різко відрізнявся від талантів, схильних до напівправди

Бурсов, Георгій. Згадуючи Миколу Холодного [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/zgaduyuchi-mikolu-holodnogo: 30 липня поету-шестидесятнику, літературознавцю, публіцисту й перекладачу, виповнилось би 70 років... / Бурсов, Георгій // День. - 2009. - 25 лип. (№128). Майстра гострої політичної сатири сьогодні згадують в контексті знакових поезій

Вольвач, Павло. Микола Холодний: «Нинішній владі в Україні моя літературна діяльність не потрібна» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/mikola-holodniy-ninishniy-vladi-v-ukrayini-moya-literaturna-diyalnist-ne-potribna / Вольвач, Павло // День. - 1999. - 7 вер. (№163). Доля обійшлася з ним немилосердно. Холодний, творець блискучих поетичних збірок, що виходили друком то в Парижі, то в Торонто, автор понад 200 монографій, есеїв, розвідок, майже невідомий під цю пору на Батьківщині.

Дробаха, Олександр. Поет у собачій будці [Текст]: До роковин смерті Миколи Холодного / Дробаха, Олександр // Українська літературна газета. - 2016. - 12 лют. (№3). - С. 16. Після 1991 року крига замовчування імені Миколи Холодного повільно тане. 1993 року він стає членом СПУ. З'являються його книжки (до того друковані за кордоном "Крик з могили" та ін.). Поет шукає відповіді на гострі проблеми українського життя. Називає речі своїми іменами. Часто, ясно, на шкоду собі

Дроздовський, Дмитро. Микола Холодний: «Скомпрометувати самвидав літературної опозиції КДБ не зумів» [Електронний ресурс] = http://litakcent.com/2009/07/24/mykola-holodnyj-skomprometuvaty-samvydav-literaturnoji-opozyciji-kdb-ne-zumiv-ostannje-pryzhyttjeve-intervju/ / Дроздовський, Дмитро // ЛітАкцент. - 2009. - 24 лип. Останнє прижиттєве інтерв’ю Миколи Холодного - більш ніж контроверсійне. У цьому пересвідчиться кожен, хто його прочитає. І все ж, ми не змогли відмовити поетові у праві на «крик з могили» (так називалася одна з його книг). Інші - живі - можуть сказати інше

Кононович, Леонід. Два обличчя Миколи Холодного [Електронний ресурс] = https://www.unian.ua/culture/392029-dva-oblichchya-mikoli-holodnogo.html / Кононович, Леонід// УНІАН. - 2010. - 19 серп. Хто такий Микола Холодний? Зараз це прізвище майже невідоме широкому читацькому загалові, а кілька десятків тому була пора, коли його знав кожен, хто бодай трохи цікавився літературою. Прізвище Холодного стояло поруч з іменами найвидатніших поетів-шістдесятників.

Микола Холодний - поет, актор, біла ворона [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/articles/mykola-holodnyj-poet-aktor-bila-vorona-2/ / Інф. "УЛГ" // Українська літературна газета. - 2012. - 26 вер. (№17). - Закінчення у числі від 10.10.2012. Готується до друку дослідження журналіста і публіциста Георгія Бурсова «ЙОГО ВБИВАЮТЬ. ХТО», присвячене загадковим обставинам смерті поета Миколи Холодного. Завдяки свідченням сусідів літератора виникли обґрунтовані сумніви в офіційній версії «помер від інфаркту». Публікація початкових глав книги-розслідування

Микола Холодний: спростування міфів [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/interviews/mykola-holodnyj-sprostuvannya-mifiv/ / Інф. "УЛГ" // Українська літературна газета. - 2014. - 15 груд. Видатний український правозахисник, колишній політв’язень Василь Овсієнко згадував: «Коли я вступив у 1967-му до Київського державного університету імені Тараса Шевченка, вірші Миколи Холодного цитували, як молитви». Він був кумиром молоді, одним із найпопулярніших сучасних вітчизняних поетів

Овсієнко В.В. Холодний Микола Костьович [Електронний ресурс] = http://museum.khpg.org/1194972946: інтерв'ю Миколи Костьовича Холодного / В. В. Овсієнко // ДИСИДЕНТСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ. - 2007. - 13 лист.

Панченко, Володимир. Пекло Холодного [Електронний ресурс] = http://litakcent.com/2009/12/17/peklo-holodnoho/ / Панченко, Володимир // ЛітАкцент. - 2009. - 17 груд. Микола Холодний - загадкова і навіть трагічна постать в українській літературі. Його надзвичайно строката творчість усе ще не осмислена і не вписана у відповідний літературний контекст. Доля його була крученою, позначеною не тільки злетами таланту, а й тим, що багато хто з його сучасників сприймав як гріхопадіння. Можна навіть говорити про Миколу Холодного-1 і Миколу Холодного-2 - такою разючою була творча (та й етична) дистанція між цими двома іпостасями однієї особистості!

Поет - біла ворона: постать-протиріччя [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/319968: до 80-річчя Миколи Холодного / Підготував Віктор Бондар // Голос України. - 2019. - 31 лип. (№143). - С. 10. Колись, у 60-70-ті роки минулого століття, на які припадає пік розквіту творчості поета, він вирізнявся серед колег по перу бунтарством, оригінальністю і несхожістю ні на кого більше. І нині - по загадковій, за так і не з’ясованих обставин - смерті, навколо його особи, як і за життя, точаться всілякі плітки та безпідставні домисли. Шкода, але для багатьох, надто ж для нинішньої молоді, творчість Миколи Костьовича Холодного - біла пляма.

Черкаська, Ганна. Народився на світя людиною, а, на жаль, помираю борцем [Електронний ресурс] = https://uamodna.com/articles/narodyvsya-na-svit-ya-lyudynoyu-a-na-zhalj-pomyrayu-borcem/ / Черкаська, Ганна // UA Modna. - 2015. - 31 лип. 31 липня 1939 р., народився класик "захалявної літератури" Холодний Микола Костянтинович, визнаний американським Біографічним інститутом Людиною 1999 року із занесенням до міжнародного довідника "Видатні діячі ХХ ст."

Яворський-Волдмур Володимир. «Микола Холодний. Поет, якого ніхто не любив» [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/articles/volodymyr-iavorskyj-voldmur-mykola-kholodnyj-poet-iakoho-nikhto-ne-liubyv/ / Яворський-Волдмур Володимир // Українська літературна газета. - 2022. - квітень (№7-8). Його характер, його поведінка, його вчинки були настільки дивними, епатажними, скандальними, зчаста просто-таки безглуздо-екcцентричними у своїй затятій дріб’язковості, іноді цілковито неадекватними і навіть дикими своєю нічим невиправданою впертістю, що вкласти Холодного в якісь більш-менш зрозумілі людській уяві рамки дуже важко. Що він був за чоловік?

Яворський, Володимир. Микола Холодний не мав жодного справжнього друга [Електронний ресурс] = https://chasopys-rich.com.ua/2017/06/08/kholodnyi_pro/ / Яворський, Володимир // chasopys-rich.com.ua. - 2017. - 8 черв. Микола Костьович Холодний – великий поет. І таким залишиться назавжди. Все, що він робив, як він жив, з ким сварився, кого хвалив, чому у взаєминах з людьми надавав перевагу, а чому ні, відійде безслідно, а вірші його залишаться. Залишаться навічно. І прийде час, коли слово Холодний асоціюватиметься винятково з поезією, а не з тим, який він був як людина

Поезія

Холодний, Микола. Я все сказав, і смолоскипами колись мої палатимуть слова [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/poetry/ya-vse-skazav-i-smoloskypamy-kolys-moyi-palatymut-slova/: поезія / Холодний, Микола ; Підготував Георгій Бурсов // Українська літературна газета. - 2019. - 19 лип. КДБ досить швидко підняло у статусі Миколу Холодного, присвоївши найпочесніше натоді звання – ворог народу. 16 і 25 лютого 1972 р. Управління Комітету державної безпеки при Раді Міністрів Української РСР по Київській області надіслало на адресу Інституту літератури АН УРСР дві вимоги «переглянути та дати рецензії» на твори Миколи Холодного. Серед них обидва рази згадується збірка «Крик з могили» (З книжки Георгія Бурсова «МИКОЛА ХОЛОДНИЙ: публіцистичний портрет-мозаїка»)

Холодний, Микола. Зацвіла акація. Мабуть, провокація [Електронний ресурс] = https://chasopys-rich.com.ua/2017/06/08/kholodyyi_poeziya/: поезія / Холодний, Микола // chasopys-rich.com.ua. - 2017. - 8 черв.

Микола Холодний. «Поет, якого ніхто не любив» [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/poetry/mykola-kholodnyj-poet-iakoho-nikhto-ne-liubyv/ // Українська літературна газета. - 2022. - травень (№9-10). Добірка віршів Миколи Холодного, підготовлена і запропонована до друку В.Яворським-Волдмуром

Література до теми з фондів МСМБ

Національний університет "Києво-Могилянська академія"; Центр дослідження історії та культури Східноєвропейського єврейства; Центр європейських гуманітарних досліджень; Український католицький університет; Інститут релігії та суспільства. Дисиденти. Антологія текстів [Текст] / За ред. О.Сінченка; Упор.: О.Сінченко, Д.Стус, Л.Фінберг. - К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. - 656 с. - (БІБЛІОТЕКА СПРОТИВУ, БІБЛІОТЕКА НАДІЇ). Перед читачем розгортаються історії ідей і людських вчинків, у живому пульсуванні текстів, які самі про себе свідчать. Поліжанрова структура антології: від поезії, публічних і самвидавних виступів - до судових промов, відтак до текстів про перебування в тюрмах, спецпсихлікарнях і таборах, а насамкінець – до переосмислення власного досвіду протистояння тоталітарній системі, - витворює багатопланову і змістовну картину українського руху опору. Ці тексти народжувались в ситуації, де свобода асоціювалася з таборами, а не з життям на волі

Чирков, Сергій Миколайович. Хто у класики крайній. ESSE_ліки [Текст] : Есе / Чирков, Сергій Миколайович. - К. : ВЦ "Академія", 2018. - 288 с. Люди входять у життя людей блискавками. Одні - надовго чи й назавжди, інші - волею обставин, треті - прошивають навиліт. Сліди залишають усі. На літературно-журналістських шляхах Сергій Чирков зібрав барвисту палітру спостережень. У ній - літератори й актори, дисиденти і президенти. Постають вони не в сяйві софітів і перемог, а такими, якими запам’яталися в конкретних обставинах. І все це у книжці «Хто у класики крайній

WEBліографія

https://www.youtube.com/watch?v=6GSJQFTuKWs - Микола Холодний

https://www.youtube.com/watch?v=0t6BNSDWf2A - "Свині у Криму" (Микола Холодний)

https://zakarpattya.net.ua/Blogs/81018-Mykola-KHolodnyi-i-Tereza-z-Holubynoho - Микола Холодний і Тереза з Голубиного

Інтернет ресурси

http://www.golos.com.ua - сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua/ - сайт газети «День»

https://www.unian.ua - сайт газети Українська літературна газета

http://slovoprosvity.org/ - часопис «Слово Просвіти»

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ