«Василь Вишиваний – український патріот з роду Габсбургів»
Бібліографічний список статей до 130-річчя від дня народження військового та політичного діяча, борця за незалежність України у ХХ столітті
Василь Вишиваний: Габсбург, який вирішив стати українцем
Вільгельм Габсбург народився 10 лютого 1895 року в італійській Істрії, у місті Пула та був шостою, найменшою дитиною в родині Карла Стефана — адмірала військово-морського флоту Австро-Угорщини і Марії Терезії, від народження принцеси Тосканської. Безтурботне дитинство ерцгерцога минало в сімейному маєтку на маленькому острові Люсін в Адріатичному морі. Батьки хотіли, щоб діти зростали подалі від Віденського двору, тому наймали їм іноземних викладачів та гувернанток.
Батьки вимагали від дітей дотримання суворої щоденної дисципліни та заохочували їхній всебічний розвиток. Окрім вивчення основних дисциплін, діти займалися спортом, садівництвом, опановували різні види мистецтв
Та найбільший вплив на Вільгельма мали сімейні подорожі в різні куточки світу – особливо до екзотичних арабських країн, чия культура манила його змалечку. Карл Стефан обожнював морські мандри і мав фанатичну любов до яхт. Він часто брав дітей у свої подорожі, переважно інкогніто, де вони могли без зайвого офіціозу вільно блукати серед звичайного люду та пізнавати їхнє буття.
В 1905 році безжурним дням на острові прийшов кінець. Вільгельм вирушає до Австрії на навчання у Віденському реальному училищі, а після його закінчення – до Терезіанської військової академії. Це покладе початок його військовій та дипломатичній карʼєрі.
Під час навчання сімнадцятирічний Вільгельм здійснює подорож у Карпати, де він по-справжньому відкрив для себе українців. Бажання поїхати в Україну постало особливо гостро, коли близькі родичі говорили при ньому про українців як про "дике племʼя", що живе десь на околицях великої імперії. Аби на власні очі побачити цих "бандитів", не кажучи нікому ні слова, Вільгельм покидає родинний маєток у Живці (територія сучасної Польщі) та вирушає інкогніто потягом другого класу через Львів та Станіслав до Ворохти. Поки його відсутність удома зчиняє переполох, юний Габсбург декілька тижнів насолоджується природою Карпат та вивчає гуцульські звичаї й побут.
У 1915 році під час Першої світової війни Вільгельм стає командиром 13-го полку уланів — цісарсько-королівської кавалерії Австро-Угорщини, який складався переважно з українців. Спілкуючись із військовими, Габсбург все більше почуває себе українцем – досконало вивчає історію України та мову, а подаровану українським солдатом вишиванку вдало поєднує із військовим одностроєм та перетворює на важливий атрибут персонального стилю.
Так Вільгельм відкриває для себе нову ідентичність і стає Василем Вишиваним, поставивши інтереси України для себе на першому місці. На службі він займається активною українізацією серед війська — наполягає на тому, аби всі воїни носили на уніформі синьо-жовті відзнаки та не соромилися спілкуватися українською мовою.
Здобувши величезний авторитет серед українців як полковник Легіону Січових Стрільців та активний учасник українських національно-визвольних змагань, Вільгельм стає живою легендою. Деякі політичні діячі, такі як Павло Скоропадський, вбачають у ньому небезпечного суперника, який, за певних обставин, міг би стати гетьманом України або й зайняти престол монарха. Втім, цим планам не судилося здійснитися.
В 1918 році Австро-Угорська монархія припинила своє існування. Колись могутня європейська імперія перетворилася на сукупність країн, що намагалися самоствердитися на новій політичній світовій арені. Серед них були УНР та ЗУНР, на які українці покладали великі надії.
В 1921 році він покидає Україну та вертається у Відень, де видає збірник україномовної поезії під назвою "Минають дні" та присвячує свої вірші борцям, що впали за волю України.
Міжвоєнний час — найменш досліджений в українській історіографії період життя Вишиваного. Вільгельм живе в еміграції у Парижі. Водночас Вишиваний планомірно налагоджує зв’язки із французькою розвідкою та представниками інших європейських спецслужб і підтримує тісні контакти з українською діаспорою. Він перебуває під пильним наглядом НКВС і намагається протидіяти радянському впливу на українців в еміграції.
Роман із парижанкою Полетт Куйба, яка виявилась видатною аферисткою та підставила Вільгельма, зіграє з ним злу долю. Аби уникнути в’язниці через звинувачення у шахрайстві, в 1935 році Вільгельм терміново покидає Францію та вертається у Відень, де, на відміну від фривольного Парижа, вже відчувається подих неминучої великої війни.
Під час Другої світової війни Василь Вишиваний перебуває у Австрії, де проводить одночасно антинацистську та антирадянську діяльність, таємно співпрацюючи з ОУН. На початку 1940-х років його довіреною особою та близьким другом стає Роман Новосад — молодий студент музичної академії у Відні, родом із Галичини.
Після поразки Німеччини квартира Вишиваного опиняється у англійській зоні окупації Відня. Радянські спецслужби вже мають на меті остаточно його нейтралізувати через контакти з українськими націоналістами. Влітку 1947 року Вільгельма Габсбурга та Романа Новосада прямо на вулиці Відня викрадає СМЕРШ — агенти радянської військової контррозвідки. Обоє опиняються у Лук‘янівському СІЗО в Києві, де впродовж багатьох місяців їх допитує НКВС.
Вишиваний отримує звинувачення у антирадянській діяльності та співпраці з розвідками Франції і Британії. Вирок — 25 років ув’язнення. Проте 18 серпня 1948 року він помирає в тюрмі від "туберкульозу", як зазначено радянськими слідчими. Місце поховання Вільгельма Габсбурга досі невідоме
Бібліографія статей
Алфьоров, Олександр. Василь Вишиваний – повернення героя [Текст] / Алфьоров, Олександр // Слово Просвіти. - 2021. - 13-19 трав.(№19). - С. 8. Це був природжений лідер нації. Для українців Василь Вишиваний – рідний. Але його постать невідома широкому колу українців. Це постать, яка й до сьогодні перебуває в тіні політичних подій, достатньо аморальних, таких, які ми називаємо політичними інтригами.
Василь Вишиваний (1895–1948) – борець за незалежність України (розсекречені документи) [Електронний ресурс] / Радіо Свобода. Електрон. дані. – Режим доступу https://www.radiosvoboda.org/a/vasyl-vyshyvanyy/31536291.html. Заголовок з титул. екрану. – Останнє оновлення: 2025
Останнім часом дедалі більше проявляється інтерес до неординарних колоритних постатей в українській історії, імена яких піддавалися забуттю за радянських часів. Серед таких – австрійський ерцгерцог Вільгельм Франц фон Габсбург-Лотрінґен, відомий як Василь Вишиваний, який зіграв помітну роль в українському національно-визвольному русі. Розсекречені документи із архіву Служби зовнішньої розвідки України, досі невідомі широкому загалу, дають змогу уточнити й доповнити наявні відомості про нього як військового діяча, політика, дипломата і, певною мірою, ще й як розвідника
Липовецький, Святослав. Родич імператорів на службі України [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/ukrayina-incognita/rodych-imperatoriv-na-sluzhbi-ukrayiny: Габсбург, який став Василем Вишиваним / Липовецький, Святослав // День. - 2008. - 29 серп. (№153). - С. 8. Ім’я архікнязя Вільгельма Габсбурга є маловідомим в Україні. В його честь не називають вулиць та скверів, не відкривають пам’ятників та меморіальних таблиць. Проте подовжувач роду стародавніх європейських династій Габсбургів та Лотарингів є чи не найбільшим прикладом у новітній історії України, коли особа з таким родоводом свідомо стала на захист українства, заради цих ідеалів зреклася від сім’ї та гучного прізвища й під іменем Василя Вишиваного інтегрувалась в політичне, військове та культурне життя України.
Осташко, Тетяна. Вибір «червоного князя» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/istoriya-i-ya/vybir-chervonoho-knyazya; https://day.kyiv.ua/article/istoriya-i-ya/vybir-chervonoho-knyazya-2: українська доля Вільгельма Габсбурга — Василя Вишиваного / Осташко, Тетяна // День. - 2019. - 17 жовт. (№190-191). - Закінч. у № 195-196.
«Почуваю себе українцем, тому інтереси України для мене на першому місці» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/342287: ці слова належать представникові однієї з найбільш могутніх монарших династій Європи, нащадкові королівської династії, яка правила понад шість століть, Вільгельмові Габсбургу Лотаринзькому, котрий став на бік поневоленого українського народу, перейнявся його прагненням вивільнитися з чужих пут — австро-угорських і російських / Вів розмову Василь Нитка // Голос України. - 2021. - 17 лют. (№29). - С. 14. Заслужений журналіст України, дипломат, перекладач Іван Вашкеба нещодавно завершив науково-пошукову розвідку про Василя Вишиваного — українського патріота з роду Габсбургів
Сюндюков, Ігор. Такі різні Габсбурги [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/ukrayina-incognita/taki-rizni-habsburhy: віденська імперська династія та її вплив на долю України / Сюндюков, Ігор // День. - 2015. - 11 вер. (№164). - С. 8. Якою мірою Габсбурги любили Україну і прагнули зробити для неї добро? Йдеться про ерцгерцога Вільгельма Франца Габсбурга-Лотарінгена, троюрідного племінника Франца-Йосифа (він же відомий українцям з 1915 року як Василь Вишиваний), жертовного борця за українську національну свободу, закатованого 1948 р. у віці 53 роки у в’язниці НКВС. Василь Вишиваний — яскравий приклад самовідданого романтика, який, побачивши несправедливість і нелюдяність національного гноблення бездержавної тоді нації — українців, — протестуючи проти цього, відчув біль, як свій власний, і присвятив життя боротьбі за незалежність України
Цимбалюк, Євген. Як ерцгерцог Вільгельм став Василем Вишиваним і... [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/299349: ...і на чолі загону Січових стрільців бився за Україну / Цимбалюк, Євген // Голос України. - 2018. - 3 лют. Ім’я та доля Василя Вишиваного стали ближчими для сучасної України — завдяки роману «Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма», який створила письменниця зі Львова Наталка Сняданко. У виданні цікаве співвідношення історичної правди та домислу. Події до 1947 року — історично правдиві, взяті з архівів, а після 1947-го, коли Вільгельма Габсбурга розстріляли, починається художній домисел
Фото Василя Вишиваного
Загадки фотографій Василя Вишиваного [Електронний ресурс] = https://localhistory.org.ua/rubrics/photo/zagadki-fotografii-vasilia-vishivanogo/ // Локальна історія . - 2023. - 2 жовт. На початку 2023 року Центральний державний архів вищих органів влади та управління в Україні опублікував велику кількість фотографій періоду УНР, зроблених у Кам’янці-Подільському восени 1919-го. Окрему увагу привертають світлини ерцгерцога Вільгельма Габсбурга — відомого українського діяча Василя Вишиваного
Чорна, Світлана. На виставці архівних світлин — обличчя героїв [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/367878 / Чорна, Світлана // Голос України. - 2023. - 24 січ. Презентацією виставки «Миттєвості боротьби за Соборність України у фотосвітлинах із фондів ЦДАВО України», на якій представлено понад 100 фотографій сторічної давності, відзначив День Соборності України Центральний державний архів вищих органів влади та управління України. Нині архівісти працюють і над уточненням місця, де було сфотографовано Василя Вишиваного та його соратників
Вшанування пам’яті
Загородній, Михайло. Василь Вишиваний та його вулиця у Києві: історія закоханого в Україну Габсбурга [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/52748/ / Загородній, Михайло // Вечірній Київ. - 2021. - 15 трав. Вулиця Василя Вишиваного — український військового та політичного діяча, поета та дипломата австрійського походження. Сама вулиця знаходиться в Дніпровському районі Києва на ДВРЗ, отримала свою назву у 2016 році в ході декомунізаці
Логвиненко, Леонід. Повернення Василя Вишиваного [Електронний ресурс] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19924/index.php?n=50090 / Логвиненко, Леонід // Сільські вісті. - 2021. - 19 жовт. (№76). На сцені Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка відбулась прем’єра опери «Вишиваний. Король України» — першої за часи незалежності, створеної на історичному матеріалі національно-визвольних змагань. Написала музику відома українська композиторка Алла Загайкевич, автор лібрето (тексту) — Сергій Жадан. В основу опери покладена історія ерцгерцога Вільгельма Франца фон Габсбурґа-Лотаринзького, відомого в Україні як Василь Вишиваний, — військового діяча, дипломата, політика часів УНР. Він слугує прикладом того, як бути справжнім українцем, не маючи жодної краплі української крові
Кушнір, Богдан. У Львові навчальний центр носитиме ім’я Василя Вишиваного [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/344085 / Кушнір, Богдан // Голос України. - 2021. - 2 квіт. Президент України Володимир Зеленський присвоїв його Навчальному центру Національної гвардії, що дислокується у місті Золочів. Це один з найкращих в Україні центрів підготовки військовослужбовців, який має славну багаторічну історію. У Золочеві 1915 року проходив службу лейтенант 13-го полку уланів, великий патріот України Вільгельм фон Габсбург. На будівлі навчального центру відкрили два меморіальні барельєфи Василю Вишиваному
Чорна, Світлана. Пам’ятник ерцгерцогу Василю Вишиваному відкрили у Києві [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/346359: у Шевченківському районі Києва відкрили пам’ятник-погруддя Василю Вишиваному / Чорна, Світлана // Голос України. - 2021. - 25 трав. За ініціативою та за підтримки Міністерства закордонних справ України, народних депутатів України, великої кількості громадських організацій і меценатів у Шевченківському районі столиці відкрили пам’ятник-погруддя Василю Вишиваному. Він височіє в парку на вулиці Юрія Іллєнка неподалік Лук’янівської в’язниці, де великий патріот України, котрий боровся за її незалежність, помер 18 серпня 1948 року. 1947-го був заарештований як «учасник оунівського підпілля» й отримав 25 років ув’язнення. Василь Вишиваний, який прославився своїми військовими і дипломатичними здібностями, поезією й любов’ю до України, — це друге ім’я австрійського ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга, полковника легіону Українських січових стрільців та армії УНР, діяча ЗУНР
Книги до теми з фондів МСМБ
Головацький, Іван. Австрійський принц з українською душею. Полковник Українського війська Василь Вишиваний, австрійській архикнязь Вільгельм Габсбург. (Життя та діяльність): Науково-документальне видання / Головацький, Іван; Передм. авт. - Львів: Галицька видавнича спілка, 2008. - 104 с.
У книзі на матеріалах львівських архівів, особистих архівів автора, публікацій у пресі, спогадів сучасників описано життя та діяльність визначного державного діяча Австро-Угорщини, учасника визвольної боротьби українського народу 1917-1923 рр., Вільгельма фон Габсбурга, який отримав від Українських Січових Стрільців прізвисько Василь Вишиваний, та сам із задоволенням ним користувався
Жадан, Сергій. Вишиваний. Король України [Текст] : Лібрето опери / Жадан, Сергій Вікторович. - Чернівці : Меридіан Черновіц, 2021. - 112 с.
Нова книгу Сергія Жадана «Вишиваний. Король України» — це історія, яка завжди є актуальною, а особливо — нині. Це історія любові до України. Нагадуємо, що автором став український письменник Сергій Жадан, який глибоко та чуттєво розкрив через слово усі грані проєкту. Сам так він говорить про проєкт: «Постать Вишиваного — нетривіальна, цікава, заслуговує всіляких згадок і вивчення. Прихід Вишиваного в українство, прийняття ідентичності — це не лише історія. Цікаво подивитися, як і зараз багато людей відкривають для себе Україну, українську історію, українську культуру, українську мову»
WEBліографія
https://www.youtube.com/watch?v=GzHkC2RCc18 – Ірина Фаріон. Велич особистості 30.03.15 Василь Вишиваний
https://www.youtube.com/watch?v=gX5cRCz43Qs – Василь Вишиваний – австрійський ерцгерцог, який став патріотом України // Історична постать
https://www.istpravda.com.ua/articles/617bd788cce7c – Василь Вишиваний. На вістрі інтересів розвідок у Європі
https://www.istpravda.com.ua/articles/2020/05/20/157540/ – Ерцгерцог та шпигун у київській тюрмі. Справа Василя Вишиваного
Інтернет-ресурси
https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»
http://www.silskivisti.kiev.ua – сайт газети «Сільські вісті»
Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.