Василь Липківський. «Національний церковний реформатор»
До 160-ї річниці від дня народження Василя Липківського (1864-1937), українського релігійного діяча, борця за автокефалію українського православ’я, митрополита Київського і всієї України
Бібліографічний список статей
Художній портрет Василя Липківського
Коротка біографія та цікаві факти з життя церковного реформатора, першого митрополита Української православної автокефальної церкви
Василь Липківський з’явився на світ 20 березня 1864 року в невеликому селі Попудня, Липовецький повіт (сьогодні це Черкаська область) в сім’ї священика. Початкову освіту Василь Липківський здобував в Уманській бурсі, де навчався у 1873-1879 рр. Згодом, у 1879-1884 рр. навчався у Київській духовній семінарії, після закінчення якої його, як кращого учня, було направлено до Київської духовної академії, яку він закінчив у 1889 році з ученим ступенем кандидата богослов'я.
10 червня 1889 року він захищає дисертацію та отримує ступінь – кандидат богослов’я. Після того, як навчання в Академії закінчилося – його призначили законовчителем спочатку в Шполянському, а згодом в Черкаському міському училищі та Черкаській чоловічій прогімназії. Довідник цікавих фактів та корисних знань
У 1891 році Василь Липківський приймає сан священика та став настоятелем в Липовецькому міському соборі, зайнявши місце свого батька, який правив там довгий час. Протягом двох років, а саме 1900 року та 1901 року його обирали секретарем на Київських з’їздах єпархіального духівництва. Василь Костянтинович був знаний не тільки за своєю проповідницькою діяльністю, а й своїми численними статтями у пресі. Він постійно друкувався зі своїми статтями в таких авторитетних київських журналах як «Киевская старина» та «Киевские епархиальные ведомости».
В 1903 році родина Липківських переїжджає на постійне місце проживання у єпархіальну столицю. Саме тут Василь Костянтинович плідно працював на педагогічній стежці, отримавши посаду директора Київської церковно-учительської школи, яка тільки-но відкрилася.
Але вже у 1905 році Липківського усувають від роботи у закладі у зв’язку із звинуваченнями в «українофільстві» та «ліберальних поглядах» й призначили його настоятелем Солом’янської парафії та Свято-Покровської церкви у передмісті Києва.
Починаючи з буремного 1917 року Василь Липківський стає одним із провідних лідерів, які очолюють український церковно-визвольний руху, борючись за утворення Української Автокефальної Православної Церкви. Хоча з приходом більшовиків до влади робити все стає важче, а переслідування та покарання стають жорсткіші.
Розмірковуючи над шляхами реформування церковного життя, став одним із фундаторів «Братства воскресіння Христа», утвореного для здобуття автокефалії. Наприкінці 1917-го було створено оргкомітет для скликання Веукраїнського церковного собору. Запланований на 7 січня 1918-го, собор через російську агресію кілька разів переносився. Гетьман Павло Скоропадський та Директорія УНР проголошували автономію УПЦ, однак політичні обставини не дозволяли реалізувати ці рішення. Перший Всеукраїнський православний церковний собор (1918) навіть позбавив делегатських мандатів Василя Липківського та інших прихильників автономії. Однак другий собор (1919) ухвалив розпочати утворення українських парафій. Василь Липківський відслужив першу літургію українською мовою в київському Микільському соборі, став настоятелем Софійського собору, утворював українські парафії, перекладав на рідну мову богословські та літургійні тексти. Ієрархи РПЦ позбавляли його духовного сану, однак Всеукраїнська православна церковна рада взяла курс на створення власного єпископату, не вважаючи російський за своїх архіпастирів.
Перший Всеукраїнський церковний собор зібрався в Софії Київській 14 жовтня 1921-го і проголосив автокефалію УПЦ. Перехід Київської церкви під зверхність Московського патріархату 1686-го визнано неканонічним, богослужіння мали вестися української мовою. Василя Липківського майже одноголосно обрано митрополитом Київським і всієї України.
23 жовтня 1921 року, Василя Липківського майже одноголосно було обрано митрополитом Київським і всієї України. Він активно розбудував духовне життя в України, борючись за те, щоб служба та церковні книжки книги були виключно українською мовою.
«Не нову церкву для нашого народу ми утворюємо – ми відновлюємо ту рідну нашу церкву, за яку предки наші страждали, за яку життя своє покладали, могилами матір-Україну покривали», – наголошував митрополит у проповідях. Ієрарх користувався великим авторитетом у населення, часто його називали «народним митрополитом».
Більшовицька влада, занепокоєна успіхами української церкви, взяла курс на розкол українського православ’я. Зусиллями Василя Липківського та його прибічників вдалося нейтралізувати розкольників із громадської течії «Діяльна Христова церква». Однак натомість почалися прямі репресії. Влада конфісковувала церковне майно й храми, єпископів заарештовували або ж відправляли в заслання. Двічі заарештовували й митрополита за звинуваченням в антирадянській діяльності.
На другий Всеукраїнський церковний собор восени 1927-го Василь Липківський прибув після тримісячного ув’язнення. Під тиском влади його звільнили з «митрополичого служіння» (інакше спецслужби погрожували розігнати собор і заслати митрополита). Слабкість духу делегатів собору стала ударом для Василя Липківського: «Як вийшов я з ВПЦР в день мого звільнення, то вже більше й не ходив туди і абсолютно ніяких зв’язків з керівними органами не мав, – писав він у спогадах. – Хоч я іще два роки жив коло святої Софії в 10 сажнях від ВПЦР, ні один з єпископів, ні один з членів ВПЦР, крім Чеховського, майже ніхто з священиків не заходив до мене: всі як чуми цуралися».
Однак у 1929-му радянська влада оголосила УАПЦ «однією з ланок антирадянського підпілля» і невдовзі розпустила.
Останні роки провів у злиднях, під постійним наглядом спецслужб. Живучи впроголодь, писав «Історію Української Православної Церкви» (збереглася завдяки тому, що її вдалося передати на Захід), займався перекладами, вів широке листування. У вересні 1937-го його запросили очолити Українську церкву в Канаді. Однак реалізувати задум завадив черговий арешт 22 жовтня. За місяць особлива трійка при Київському управлінні НКВС засудила до найвищої міри покарання за «антирадянську агітацію у великих розмірах».
Першого митрополита української православної церкви розстріляли 27 листопада 1937 року в Києві. Вірогідно, похований в Биківнянському лісі під Києвом. На Лук’янівському кладовищі встановлено пам’ятний хрест.
Відновлення УАПЦ в Україні проголошено на Всеукраїнському Православному Соборі 6 червня 1990-го. А в 1997-му Собор УАПЦ канонізував Василя Липківського та інших церковних мучеників 20-30-х років, днем їх пам’яті обрано 27 листопада.
Джерела:
https://dovidka.biz.ua/vasil-lipkivskiy-korotka-biografiya;
Бібліографія статей
(подано в алфавіті авторів)
Україна. Верховна Рада. Про відзначення 150-річчя з дня народження отця-митрополита Української Автокефальної Православної Церкви Василя Липківського [Електронний ресурс] = https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1570-18#Text: постанова ВР України від 3 липня 2014 р. № 1570-VII // Законодавство України. - 2014. – липень
Апостол Української церкви [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/getman-odin-istoriya-rizna/: 150 років з дня народження Василя Липківського / Підготував Віктор Шпак // Урядовий кур`єр. - 2014. - 15 бер. (№48). - С. 18. Саме Василю Липківському вдалося втілити в життя рішення кількох урядів незалежної України про самостійність (автокефалію) Української православної церкви
Гудзик, Клара. Народний митрополит [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/podrobytsi/narodnyy-mytropolyt: сьогодні в Україні відзначають 70-ту річницюз часу загибелі Василя Липківського / Гудзик, Клара // День. - 2007. - 20 лист. (№201). Митрополит Василь Липківський — одна із найбільш трагічних фігур у сучасний історії України, людина, яка стояла у витоків творення Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) і віддала за її становлення своє життя
Загурська, Ельвіра. "Сльози змішуються з попелом..." [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/60346 / Загурська, Ельвіра // Голос України. - 2013. - 25 січ. (№16). - С. 14. 27 листопада 1937 року, за вироком трійки НКВС страчено Василя Липківського - першого Митрополита Київського і всієї України (УАПЦ), архієпископа, кандидата богослов’я, автора багатьох проповідей та історичних праць про Українську церкву, відомого церковного реформатора.
Лелітка, Світлана. Стерті імена [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/376885 / Лелітка, Світлана // Голос України. - 2024. - 14 лют. (№31). - С. 10.
Липківський, Костянтин. Актуальні думки Василя Липківського [Текст] = https://day.kyiv.ua/article/podrobytsi-istoriya-i-ya/aktualni-dumky-vasylya-lypkivskoho: «Наша церква має право бути автокефальною з історичного, канонічного і морального погляду» (1921 р.) / онук Василя Липківського // День. - 2019. - 10 січ. (№2). - С. 4-5.
Липківський, Костянтин. Війна без жалю [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/ukrayina-incognita/viyna-bez-zhalyu: ГПУ проти УАПЦ. Методологія знищення / Липківський, Костянтин // День. - 2010. - 12 лют. (№24). 27 листопада 1937 року було розстріляно першого митрополита УАПЦ Василя Липківського. Саме цей день Церквою визнано «Днем пам’яті мучеників і сповідників Христової віри, загиблих в Україні від безбожницької влади протягом 1917-1937 рр.»
Липківський, Костянтин. Дещо про перейменування вулиці [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/cuspilstvo/deshcho-pro-pereymenuvannya-vulytsi / Липківський, Костянтин // День. - 2007. - 6 черв. (№89). 26 квітня 2007 року в інтернеті нарешті з’явилось довгоочікуване повідомлення: «У Києві з’явилася вулиця митрополита Василя Липківського», де розповідалось про те, що вулиця Урицького в Солом’янському районі перейменована на вулицю митрополита Василя Липківського. Таке рішення було прийняте на пленарному засіданні сесії Київської міської ради». Мета рішення — увіковічити пам’ять видатного українця Василя Липківського.
Липківський, Костянтин. Людина та її місто [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/istoriya-i-ya/lyudyna-ta-yiyi-misto: київські адреси Василя Липківського / Липківський, Костянтин // День. - 2009. - 4 квіт. (№58). Київ і Василь Липківський... Василь Липківський і Київ ... Надто глибинний і важливий їхній взаємний зв’язок, щоб зводити відносини між ними до простого сполучення слів: місто й мешканець... Двічі ставав Василь Липківський, видатний український церковний та громадський діяч, киянином. Уперше — в юнацьких літах осягнення світу й науки — на десять років навчання у семінарії та духовній академії. Вдруге — у зрілі роки творчої, важкої та, водночас, світлої праці для рідної Церкви, для Матері України. Вдруге — на довгі й невблаганно короткі літа, і вже — назавжди, до трагічного скону
Липківський, Костянтин. Митрополит Української Автокефальної Православної Церкви Василь Липківський — апостол українського релігійно-національного відродження [Електронний ресурс] = https://www.mao.kiev.ua/biblio/jscans/svitogliad/svit-2015-10-3/svitoglyad-2015-3-10-lipkivskiy.pdf / онук Василя Липківського // Світогляд. - 2015. - №3. - С. 42-45. У березні 2014 року виповнилося 150 років від дня народження відомого як в Україні, так і далеко за її межами видатного релігійного й громадського діяча 20-30-хх років минулого століття Митрополита Київського і всієї України Василя Липківського
Липківський, Костянтин. Проповідь першого митрополита УАПЦ Василя Липківського [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/poshta-dnya/propovid-pershoho-mytropolyta-uapts-vasylya-lypkivskoho / Липківський, Костянтин // День. - 2013. - 28 лист. (№219). Проповіді Василя Липківського і в наш час (90 років по тому) не втратили своєї значущості й актуальності для українського суспільства
Липківський, Костянтин. 1919-й і сто років по тому... [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/poshta-dnya/1919-y-i-sto-rokiv-po-tomu: Василь Липківський присутній духом і зараз, у сучасній незалежній Україні / Липківський, Костянтин // День. - 2019. - 11 жовт. (№ 186-187). - С. 13.
Пономарьов, Віталій. «Не бійтесь!» [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/SOCIUM/ne_biytes__tsimi_slovami_hrista_zvernuvsya_do_zalyakuvanih_chekistami_delegativ_tserkovnogo_soboru_m.html: цими словами Христа звернувся до залякуваних чекістами делегатів Церковного собору митрополит Василь Липківський / Пономарьов, Віталій // Дзеркало тижня. - 2009. - 28 бер.-4 квіт. (№11).
Сюндюков, Ігор. Великий мученик за віру [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/ukrayina-incognita/velykyy-muchenyk-za-viru: до 150-річчя від дня народження митрополита Василя Липківського / Сюндюков, Ігор // День. - 2014. - 20 бер. (№51).
Тесленко, Ліна. День в історії: століття тому Василь Липківський очолив УАПЦ [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/196/161352/ / Тесленко, Ліна // Україна молода. - 2021. - 26 жовт. (№111-112). Рівно сто років тому, 23 жовтня 1921 року, в Софійському соборі відбулася історична подія: настоятель Святої Софії, протоієрей Василь Липківський був висвячений на Митрополита Київського і всієї України Української Автокефальної Православної Церкви. Сталося це в ході Першого Всеукраїнського Церковного Собору, який розпочався на Покрову 14 жовтня 1921 року і який проголосив створення Української Автокефальної Православної Церкви
1864 – народився Василь Липківський, творець і перший митрополит УАПЦ [Електронний ресурс] = https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/berezen/19/1864-narodyvsya-vasyl-lypkivskyy-tvorec-i-pershyy-mytropolyt-uapc // УІНП. - 2020. - 19 бер.
“Усі квіти в Києві скупили для зустрічі Василя Липківського з тюрми” [Електронний ресурс] = https://www.keuapc.org/2021/10/26/usi-kvity-v-kyievi-skupyly-dlia-zustrichi-vasylia-lypkivskoho-z-tiurmy-interv-iu-z-onukom-pershoho-mytropolyta-uapts/: інтерв’ю з онуком першого митрополита УАПЦ / Розмовляла Ліна Тесленко // “Новинарня”. - 2021. - 26 жовт. Розмова з онуком митрополита Київського і всієї України Костянтином Липківським у день 100-річчя висвяти його діда Василя на главу Української Автокефальної Церкви.
Файзулін, Ярослав. "Ми мусимо вискочити з-під московської церковної влади" [Електронний ресурс] = https://gazeta.ua/articles/history-journal/_mi-musimo-viskochiti-zpid-moskovskoyi-cerkovnoyi-vladi/548040: Митрополит Василь Липківський добивався богослужінь українською мовою / Файзулін, Ярослав // Країна. - 2014. - 28 квіт.
Пам’ятники
Василь Липківський: у Черкасах відкрили пам’ятник першому митрополиту УАПЦ [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/2006/129637 / Інф. "УМ" // Голос України. - 2019. - 19 січ. У середмісті Черкас 18 січня відкрили пам’ятник першому митрополиту Української автокефальної церкви Василю Липківському. Участь в урочистостях взяли президент України Петро Порошенко та митрополит Епіфаній. На відкритті був присутній і онук отця Василія - Костянтин Липківський.
Липківський, Костянтин. Iсторія одного далекого пам’ятника [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/article/ukrayina-incognita/istoriya-odnoho-dalekoho-pamyatnyka: як у США вшанували пам’ять митрополита Василя Липківського / д.т.н., онук митрополита // День. - 2009. - 20 лист. (№211).
Книга про митрополита
Груздєв, Станіслав. У Вінниці презентували шеститомне видання духовної спадщини митрополита Василя Липківського [Електронний ресурс] = https://glavcom.ua/vinnytsia/news/u-vinnici-prezentuvali-shestitomne-vidannya-duhovnoji-spadshchini-mitropolita-vasilya-lipkivskogo-577333.html / Груздєв, Станіслав // «Главком». - 2019. - 15 бер.
Хоменко, Олександр. Місто живого життя [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/3179/164/113060/: рецензія на книгу Арсена Зінченка «Життя і служіння митрополита Василя Липківського» / Хоменко, Олександр // Україна молода. - 2017. - 27 черв. (№78).
Книги до теми з фондів МСМБ
Липківський, Василь. Слово Христове до українського народу [Текст]: Проповіді на неділі й свята / Липківський, Василь. - К. : Офорт, 1993. - 406 с. : іл. - (Бібліотека журналу Пам’ятки України . Кн. II. зш. IV).
Історія Української Православної Церкви [Текст]: Громадсько-політичне видання / Авт.-упор.Д.Гордієнко, В.Клос, Ю.Мицик та ін.: Худож.-оформ. М.Мендор. - Харків : Фоліо, 2018. - 244 с.
У виданні подається історія Української Православної Церкви з часів напівлегендарної проповіді апостола Андрія Первозваного на берегах Чорного моря й Дніпра та хрещення Київської Руси князем Володимиром Великим до сьогодення, коли вирішилося важливе для духовності нашого народу питання про незалежну Українську Церкву. Автори книги, українські історики й богослови, використовуючи історичні та церковні документи різних часів, доводять правомірність надання Томосу Українській Православній Церкві Вселенською (Константинопольською) Патріархією, яка є Церков’ю-Матір’ю Української Церкви. Особлива увага приділяється ролі Церкви у боротьбі за державну незалежність України, а також розповідається про видатних діячів Української Церкви, які зробили неоціненний внесок у розвиток самосвідомості українців.
Капранови, брати. Історія нашої Церкви [Текст]: Літературно-художнє видання / Капранови, брати ; Худ. О.Костенко. - К. : Гамазин, 2018. - 80 с.
Брати Капранови знамениті своїм вмінням розповідати просто і цікаво про найскладніші речі. Тому з цієї тоненької книжечки ви довідаєтеся не лише про карколомні пригоди, таємні змови та підступні інтриги, які супроводжували розвиток Української Церкви, але й дізнаєтеся про те, хто навчив Україну читати, друкувати книжки та завів у нас бібліотеки, хто склав першу абетку та привіз до Києва перший телескоп, чому в українських храмах так гарно співають – і багато іншого, прецікавого та надзвичайно потрібного кожному українцю
Сверстюк, Євген Олександрович. Світлі голоси життя [Текст]: Вибране / Сверстюк, Євген Олександрович ; Вст. ст. І.Кошелівця; Худож. оформ. О.Я.Остапова. - К. : Кліо, 2014. - 768 с.
50-літній доробок критика, письменника, політв'язня і політичного діяча вміщено в цій книжці. Автор згадує імена людей, з якими звела доля на тернистому життєвому шляху. Це і є ті світлі голоси, які в часи застою животворили культуру, розширювали сферу добра, дзвінко відлунюючи в шляхетних і хоробрих серцях
Файзулін, Ярослав. Україна у вогні минулого століття. Постаті. Факти. Версії [Текст]: Популярне видання / Файзулін, Ярослав, Гінда, Володимир. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сумейного Дозвілля", 2015. - 352 с.
ХХ століття — час, коли творилося обличчя сучасної України. Книга присвячена подіям та персоналіям української історії цього суперечливого періоду. Базуючись на архівних документах, автори книги висвітлюють цікаві і маловідомі факти про визначні події минулого та видатних особистостей. Погляд на історію під іншим кутом дає можливість побачити її без звичних штампів та, можливо, зрозуміти події сьогодення
Шпак, Віктор. Війна за правду на полі історії [Текст]: Збірка публіцистично-історичних матеріалів. №1 (січень-березень) / Шпак, Віктор; Передм. авт.; Худож. В.Соболевський; Фотогр. з архів. газети "Урядовий кур'єр". - К. : Видавництво "Урядовий кур'єр", 2016. - 116 с.
Збірка публіцистично-історичних матеріалів надрукованих на шпальтах газети "Урядовий кур'єр", проект "Український простір"
Вшанування пам’яті Василя Липківського
В 2014 році Національний банк України в серії «Видатні особистості України» випустив пам'ятну монету. Випуск монети був присвячений 150-й річниці від дня народження Василя Липківського — церковного й освітнього діяча, реформатора, першого митрополита Української автокефальної православної церкви, талановитого проповідника, публіциста, письменника та перекладача, який доклав надзвичайних зусиль для розбудови української православної церкви та спромігся перетворити її на впливовий фактор життя тогочасного українського суспільства.
На реверсі монети розміщено: портрет Василя Липківського, з обох боків від якого зазначені роки його життя, - 1864 та 1937, угорі півколом - напис МИТРОПОЛИТ ВАСИЛЬ ЛИПКІВСЬКИЙ.
На аверсі монети розміщено: угорі малий Державний Герб України та напис півколом НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ; у центрі композицію: в обрамленні тернового вінця, що символізує трагічну долю Василя Липківського, стилізоване зображення Євангелія на тлі Софійського собору в Києві, настоятелем якого був митрополит, логотип Монетного двору Національного банку України (праворуч), унизу - рік карбування монети 2014 та номінал - ДВІ ГРИВНІ.
Вводиться в обіг поштова марка «Василь Липківський. Митрополит УАПЦ»
8 травня 2014 року вводиться в обіг та вважається дійсною для оплати послуг поштового зв'язку в усіх відділеннях поштового зв'язку поштова марка № 1369 «Василь Липківський. Митрополит УАПЦ. 150 років від дня народження»
АНОНС. Тематична зустріч з нагоди 160-річчя від дня народження Митрополита Василя Липківського
Докладніше: https://maidanmuseum.org/uk/node/2793
WEBліографія
https://www.youtube.com/watch?v=es6k4ZZchQA – Люди Свободи. Василь Липківський
https://www.youtube.com/watch?v=XakrIp3bCxQ – Персоналії. Митрополит Василь Липківський. Ірина Преловська
https://www.radiosvoboda.org/a/972789.html – Вшанування пам’яті Митрополита Липківського
https://www.radiosvoboda.org/a/961184.html – Василь Липківський
https://www.radiosvoboda.org/a/882062.html – Фундатор української автокефалії
https://matusivska-gromada.gov.ua/news/1548095456/ – Народний митрополит. Цікаві та повчальні сторінки з історії Української Церкви
http://www.lypkivskyivasyl.ho.ua/C6.html – Вшанування пам’яті Митрополита Липківського
http://www.lypkivskyivasyl.ho.ua/D7.html – Митрополит Василь Липківський Духовна спадщина
Інтернет-ресурси
http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»
https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»
https://zn.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»
https://umoloda.kyiv.ua – сайт газети «Україна молода»
http://www.ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»
Підготувала бібліограф: Мілашенко Т. І.