«Тесла Нікола. Фізик із майбутнього»
Біобібліографічний покажчик
до 160-річчя від дня народження Ніколи Тесли (1856-1943),
видатного фізика-винахідника
10 липня виповнюється 160 років від дня народження найзагадковішого вченого за всю історію людства – Ніколи Тесли. Його спосіб мислення настільки відрізнявся від думок усіх його сучасників, що ще за життя його називали «людиною з майбутнього». Та ще й досить гоноровою людиною – хто б ще міг відмовитися від Нобелівської премії...
Нікола Тесла (1856 -1943 р.) – автор 800 винаходів в області електро і радіотехніки. Він відкрив змінний струм, флуоресцентне світло, бездротову передачу енергії, вперше розробив принципи дистанційного керування, основи лікування струмами високої частоти, побудував перші електричні годинники, двигун на сонячній енергії й багато чого іншого. Нікола Тесла створив генератор змінного струму, опираючись на принципи обертання магнітних полів Землі, і тим самим надав людству можливість широкого використання електрики. Його лабораторію часто відвідував Марк Твен. Великий письменник допомагав Ніколі при демонстрації його винаходів. Жуль Верн під враженням дослідів Тесли створив образ капітана Немо. Спонсорами винаходів Ніколи Тесли були сталевий магнат Дж. Морган, великий підприємець Вестінгауз. Разом з Вестінгаузом вони побудували першу електростанцію на Ніагарі на змінному струмі. На Резерфорда Тесла справив настільки сильне враження, що великий фізик назвав його пророком електричного віку.
Цікаві факти про Ніколу Теслу та його винаходи
Безліч винаходів Ніколи Тесли, яким зараз 90-100 років, все ще здаються нам фантастичними. Багато його винаходів і розвиток електроенергетичної системи в цілому, ймовірно, є насправді відтворенням ранішої системи передачі енергії по всій земній кулі. Вже на початку 1899 року Тесла передавав електромагнітне випромінювання крізь товщу землі і запалював блискавки на відстані п'яти миль.
Ніколі Теслі приписують стільки всіляких винаходів, що можна подумати, ніби він створив велику частину сучасної прикладної науки. Боротьба Тесли за визнання його винаходом радіо, чиїм винахідником до цих пір вважається Марконі, відома всім залицяльникам Тесли. Ось перелік його найбільших винаходів, на які Тесла дійсно отримав патенти.
Самі незвичайні винаходи Ніколи Тесли:
Електричний підводний човен
У 1898 році Тесла отримав патент на автоматичний човен (№ 613 809), підводний човен, який приводився в дію електрикою. Цей підводний човен харчувався від електроенергії, яку отримував за допомогою приймача. Енергія аккумулювалась в батареях, і електричний підводний човен міг управлятися дистанційно.
Літаючий апарат з вертикальним злетом
Патент на конструкцію вертикального апарату з вертикальним злетом і посадкою був отриманий 3 січня 1928 року. Це був востаннє запатентований винахід Тесли. Після нього учений більше не подавав на здобуття патентів ні на один свій винахід.
Перший телеавтомат, що діє
Пристрій, що здійснює всі рухи і виконує свої функції з безпровідним дистанційним управлінням. В автоматичного підводного човна є власний генератор, гвинтовий двигун та інші багаточисленні механізми. І всі ці механізми управляються дистанційно, без дротів, за допомогою електромагнітних коливань, наведених на контур, поміщений учовні, який реагує на ці коливання.
Електродинамічна індукційна лампа
У 1894 році Тесла отримав патент на електродинамічну індукційну лампу. Електродинамічна індукційна лампа – це різновид лампи, яка, за його словами, має велику перевагу перед лампами, вживаними у той час.
Безлопатна турбіна Тесли
У безлопатній турбіні (патент № 1 329 559 від 1916г.) для руху рідини або газу через двигун використовується набір дисків, що обертаються. Безлопатні турбіни можуть використовуватися в швидкісних судах на повітряній подушці або в простих насосах. Цей тип двигуна вважається найбільш ефективним, в 20 разів кращим, чим звичайні турбіни, і його до цих пір не почали використовувати.
Озоновий генератор Тесла
Патент США № 568177 на озоновий генератор Тесла, отриманий у 1896 році. Озоновий генератор у наш час заборонений до використання в США, не дивлячись на запевнення деяких лікарів в тому, що озонотерапія може лікувати рак і СНІД.
Фотоапарат для думок Тесли
Це було, ймовірно, його найфантастичніший винахід, пристрій для фотографій думок. Тесла якось у 1933 році, коли йому вже було 78 років, сказав: «Я хочу фотографувати думки... У 1893 році в ході деяких досліджень я отримав упевненість у тому, що певний образ, сформований в думках, може відображати дію і створювати якийсь образ на сітківці ока, яке я можу вважати відповідним апаратом. Це привело мене до ідеї телебачення, про яку я тоді оголосив. Моя ідея полягала в тому, що потрібно створити штучну сітківку, на якій відображуватиметься образ побаченого об'єкту, схожу на шахівницю, і оптичний нерв». Тесла на той час перестав відразу розкривати всі деталі свого винаходу. Ця цитата узята з інтерв'ю для газети у випуску, присвяченому безпровідним технологіям, 10 вересня 1933 року.
Телепортація і машина часу
«Промінь смерті» Тесли, різновид радіоскалярнохвилевої зброї, або ультразвукова гармата, був значним кроком у напрямі до інших, ще важливішим винаходам Тесли, на зразок телепортації і машини часу. Г.Дж. Уеллс вже виклав загальнодоступно цю ідею, але Тесла, можливо, проводив експерименти з цими пристроями. У популярних історіях про подорожі у часі, таких як експеримент «Філадельфія» або проект «Монтаук», цілком очевидно, що секретні дослідження переміщень у часі і телепортації запозичили дещо з робіт Тесли. Якщо Тесла дійсно геній (а багато хто вважає його генієм), він міг побудувати свою власну машину часу і подорожувати у майбутнє або, можливо, телепортуватися на Марс. А може, він побудував літаючу тарілку і відлетів, зімітувавши власну смерть. Тесла був схожий на дивакуватого героя. Фактично це «людина, що випередила свій час». Він передбачав свої винаходи, ще будучи підлітком. Ось такі винаходити Тесли були представлені вам у нашій статті, проте хочеться наголосити,що це ще далеко не всі...
http://cikavo-znaty.com/301-ckav-fakti-pro-nkolya-tesla-ta-yogo-vinahodi.html#
Хронологія життя Ніколи Тесли
1856 - 10 липня, опівночі, в родині сербського священика в Смілянах (провінція Австрійської монархії), народився Нікола Тесла.
1875-1878 - навчання в Політехнічному інституті в Граці (Австро-Угорщина).
1882 - в Будапешті, гуляючи по парку, Тесла робить відкриття, пов'язане з обертовим магнітним полем.
1883 - прийнятий на службу в Едісоновську континентальну компанію в Страсбурзі і будує модель першого індукційного двигуна.
1884 - від'їзд в Нью-Йорк і початок роботи на машинобудівному заводі Едісона.
1885 - покидає Едісона, створює свою власну компанію та починає випускати двигуни і генератори багатофазного змінного струму.
1888 - 16 травня читає лекцію в Американському інституті електроінженерії на тему «Новий принцип пристрою двигунів і трансформаторів змінного струму».
1890 - публікує висновки по фізіологічному впливі електричних струмів високої частоти.
1891 - виступає з лекціями на тему «Експерименти з змінними струмами дуже високої частоти і їх застосування у штучному бездротовому освітленні»; реєструє патенти на «іскровий випромінювач (осцилятор) генератор з резонансним трансформатором».
1892 - у Лондоні в Королівському науковому товаристві виступає з лекціями на тему «Про світло і інші явища високої частоти»; читає лекцію в інституті електроінженерів на тему «Експерименти зі змінним струмом високої напруги і високої частоти»; потім з цієї ж лекцією виступав у Парижі.
Тесла демонструє лампи
Тесла біля стенда
на виставці 1893 року
1893 - привертає увагу суспільства на всесвітній виставці в Чикаго. Він пропускає крізь своє тіло струм високої частоти і демонструє модель обертового магнітного поля, так зване «обертане залізне яйце Тесли».
1895 - пожежа у лабораторії Тесли в Нью-Йорку 13 травня.
1897 - реєструє дванадцять патентів в області радіотехніки.
1898 - реєструє патент на телеавтоматичне управління (експеримент з судном на озері в Центральному парку (Central park) в Нью-Йорку, здійснює бездротове управління судном, чим вражає всіх присутніх.
1899 - закінчує будівництво гідроелектричної станції на Ніагарі. 1899-1900 - проводить експерименти в Колорадо-Спрінгс.
1901 - 1905 - будує Уордеркліффскую вежу в лонг-Айленді біля Нью-Йорка.
1909-1922 - реєструє патенти виключно в сфері машинобудування (насоси, тахометри, безлопатеві турбіни).
1943 - помер 7 січня в Нью-Йорку в готелі «New Yorker». Спочатку було відспівування за православним звичаєм, потім його тіло було спалено згідно з буддійським обрядом. Його основна спадщина перебуває у Музеї Тесли в Белграді, у Сербії.
Людина-блискавка, або геній поза часом і простором
Нікола Тесла розробив багатофазні електричні машини й схеми розподілу багатофазних струмів. Він зрозумів принципи й розробив пристрої високочастотної техніки (генератори, трансформатор та ін.). У 1893 р. Тесла одержує патент на перший радіопередавач, у 1895 р. вперше демонструє радіоприймач, а в 1897 р. одержує патент на нього.
У 1898 році створив першу конструкцію судна, керованого радіосигналами на значній відстані.
Зі всіх своїх винаходів він запатентував понад 300, заробивши на них 15 мільйонів доларів (у нинішніх цінах – приблизно 250-300 мільйонів). Таким чином, суспільство гідно оцінило його внесок у науку.
Ідеї, проекти, відкриття
Винахід змінного струму можна зрівняти з винаходом колеса. Це прорив не тільки в науці, але у всіх сферах життя й побуту людини.
"Я не працюю для сьогодення, я працюю для майбутнього", - говорив Тесла.
У 1934 році "New York Times" повідомила, що Тесла відкрив "промені", здатні збити 10000 літаків на відстані 250 миль. Тесла оприлюднює цей винахід як систему захисту від військового вторгнення іншої країни. Він не був прихильником війни, однак розумів, що вона можлива, і тому серед його винаходів було чимало такого, що могло бути використане для зміцнення оборони.
Цікаво, що Тесла намагався продавати свої винаходи відразу кільком країнам. І то принципово – а не заради вигоди. На його думку, причиною воєн є різниця потенціалів країн, тому він намагався зробити все, аби потенціали потенційних військових суперників були приблизно рівними.
Що стосується відкритих ним "променів", Нікола Тесла пропонував використати їх також для бездротової передачі електроенергії. Однак, за іронією долі, саме ці проекти Тесли лягли в основу післявоєнних розробок променевої зброї в США й Росії.
Ще у 1914 році винахідник запропонував проект, за яким вся земна куля разом з атмосферою може стати гігантською лампою. Для цього потрібно лише пропустити по верхніх шарах атмосфери високочастотний струм, і вони почнуть світитися. Але от як це зробити, Тесла не пояснив, хоча неодноразово стверджував, що ніяких труднощів у цьому не бачить. Можливо, він побоювався, що цей його винахід людство використає собі на зло.
У 1915 р., займаючись дослідженнями великих енергій, Тесла сказав: "...Виробництво руйнівного впливу на відстані безумовно, можливо... Енергія великої руйнівної сили може бути передана в будь-яку точку земної кулі, визначену заздалегідь із великою точністю".
У зв'язку із цим, не можна не згадати про теорію, відповідно до якої, причиною вибуху над річкою Підкам'яна Тунгуска в Росії в 1905 році (так званий Тунгуський метеорит) були випробування передавача енергії, створеного Теслою.
Рукотворні блискавки
У 1891 році Нікола Тесла створює перший високочастотний (резонансний) трансформатор. На відміну від інших трансформаторів, у ньому немає феромагнітного сердечника: потрапляючи в резонанс, котушки передають один одному струм буквально по повітрю. Коли він випробовував свій винахід, повітря в окрузі наелектризовувалося так, що світилися будь-які предмети, що перебували у полі експерименту, і навіть люди випускали блакитнувате сяйво. Періодично виникали електричні розряди – блискавки. Вони були величезні, їхній заряд досягав кілька мільйонів вольтів. Вся ця феєрія викликала здивування й страх у людей, які поки ще не були знайомі з електрикою.
У 1899 р. Тесла проводив досліди за допомогою величезної котушки-вежі в Колорадо-Спрінгс (США). Із приводу цього грандіозного видовища газети в той час писали:
"Грім від вивільненої енергії можна було почути за 15 миль. Люди, що йшли по вулицях, були вражені, спостерігаючи іскри, що скачуть між їхніми ногами й землею, або електричні вогники, що вистрибують із крана, коли хто-небудь відкручував його, щоб напитися води. Коні в збруї одержували електрошокові удари через металеві підкови. Навіть комахам дісталося: метелики стали наелектризованими й безпомічно кружлялися колами, їхні крила били струмками синіх ореолів Вогнів Ельма".
Задоволений результатами експериментів, Тесла писав: "Я досягнув успіху у створенні розрядів, потужність яких значно перевершує силу блискавок".
Котушки Тесли дотепер використовуються подекуди саме для одержання штучних блискавок. У 1998 році інженер зі Стенфорда Грег Лей продемонстрував публіці ефект "блискавки на замовлення", стоячи в металевій клітці під гігантським контуром Тесли й керуючи блискавками за допомогою металевої "чарівної палички".
Нікола Тесла народився у родині священика, і, можливо, тому з дитинства був стурбований долею всього людства.
Головною у всіх його винаходах була думка про те, що енергія розлита по усьому світі. Він писав у 1891 році: "Перед нами грандіозне завдання – знайти спосіб видобування цієї енергії".
Тесла виношував ідею передачі енергії на будь-яку відстань без дротів. Він писав, що можна й енергію, і думки брати з якогось єдиного космічного центру. Учений думав, що, якщо можна передавати змінний струм по дротах, якщо існують електричні пристрої, які передають електромагнітні хвилі, це значить, що ми можемо передати енергію в будь-яке місце. І він шукав спосіб передачі енергії без провідників.
Таким чином, з'явився головний винахід його життя, який він не зміг довести до кінця, – Всесвітня бездротова система передачі інформації й енергії. Енергопередаюча станція могла б направляти електричну енергію в будь-яку точку Землі, відбиваючи її від іоносфери – верхніх шарів атмосфери, і через саму Землю.
Користуватися нею могли б усі – кораблі, літаки, фабрики, їм досить було б мати енергонакопичувальну установку. Ця ж система могла б транслювати на весь світ сигнали точного часу, музику, малюнки, факсимільні тексти. А за допомогою звичайного телефону можна було б подзвонити в будь-яку точку світу. По суті, Тесла описав прообраз Інтернету й мобільного телефону.
Для створення такої установки Тесла переконав Моргана побудувати колосальну вежу у Варденклфі й намагався передавати з її допомогою енергію. Але перші експерименти були невдалими, а потім почалася Перша світова війна, і, на вимогу військових, роботи були припинені.
Більшість щоденників геніального Тесли загублено або знищено. І відновити багато його проектів зараз неможливо. Хто їх знищив – залишається загадкою.
«Надлюдина»
Здавалося, Нікола Тесла знав про електрику все, хоча його погляд на природу електромагнітних явищ докорінно відрізнявся від загальноприйнятого у той час у науковому світі. І, тим не менше, Паризький, Віденський, Празький і провідні наукові центри ще десяти країн присвоїли йому почесні вчені звання. Нікола Тесла співпрацював із німецькими вченими до середини 30-х років, викладав у Німеччині і навіть демонстрував свій левітатор Герману Герінгу.
Тесла передбачив можливість лікування хворих струмом високої частоти, появу електромобілів, дистанційного керування, електропечей, люмінесцентних ламп, роботів, електронного мікроскопа та багато чого іншого. Ще за життя Тесли на підприємствах працювали його електромотори, випрямлячі, електрогенератори, трансформатори, високочастотне обладнання.
Площі та вулиці Нью-Йорка освітлювали дуговими лампами конструкції Тесли. У 1917 році Тесла вже запропонував принцип дії пристрою для радіовиявлення підводних човнів. Роботи винахідника були завжди цікавими спецслужбам, у тому числі й радянським.
http://old.dyvensvit.org/articles/8641.html
Бібліографія статей
Абрамович, Велимир. Под знаменем Николы Теслы [Текст] =http://n-i-r.su/modules.php?name=Content&op=showpage&pid=341 / Абрамович, Велимир // Наука и религия. - 2011. - №11. - С. 28-29. Сербський професор Велімір Абрамович один із ентузіастів поглибленого вивчення відкриттів свого знаменитого співвітчизника. Вчений звернувся з листом до ЗМІ із проханням опубліковати його заклик до російської спільноти взяти участь у долі спадщини Ніколи Тесли, яке до цих пір не знайшло належної оцінки
Образцов, Пётр. Двуликий Янус электротехники [Текст] / Образцов, Пётр // Эхо планеты. - 2012. - 9-15 авг. (№30). - С. 26-29. Вчений-винахідник Нікола Тесла. Міфи та легенди, пов'язані з особистістю великого винахідника
Славін, Станіслав. Никола Тесла - чудотворец електрического века [Текст]: / Станіслав Славин // Техника-молодежи. - 2008. -N 9. - С. 20-23. Всем известно, что рентгеновские лучи открыл Рентген, а радио - Попов с Маркони. Покопавшись в памяти, вы назовете времена Зворыкина и других создателей телевидения... Между тем, есть основания считать, что у всех этих изобретателей был предшественник, сделавший аналогичные открытия, выдвинувший подобные идеи и даже создавший подобные устройства. Кроме того, он учился упправлять молниями, знал, как можно передавать электроенергию на большие расстояния без проводов и, как считают некоторые исследования, даже участвовал в создании машины времени
Федоров, Николай. Повелитель молний [Текст] : 12 мифов о Николе Тесле. / Федоров, Николай // Вокруг света. - 2016.- №7. - С.100 -105. Великий винахідник був ще й великим містифікатором. А значить, головним джерелом самих фантастичних чуток про себе, що збурювали публіку майже півтора століття. 10 липня Теслі виповнюється 160 років
Шестаков, Андрій. Повелитель блискавок [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/1201/203/42631/ / Шестаков, Андрій // Україна молода. - 2008. - 11 лип. Насправді Нікола Тесла, звичайно ж, не мав жодного стосунку до Дракули. Навпаки, він народився у сім’ї православного священика. А сонячного світла, дійсно, уникав – адже він часто потрапляв під дію потужних електромагнітних полів і його нерви набули особливої чутливості. Яскраве світло завдавало болю очам, тихе шурхотіння звучало, як громові розкати. Зате він чудово бачив у пітьмі. Чутки про руйнівну зброю народилися також не на порожньому місці. Одного разу в своїй нью-йоркській лабораторії Тесла проводив серію експериментів, вивчаючи процеси автоколивань. І раптом у приміщенні захитались меблі, у вікнах задзвеніло скло... Перехожі на вулицях почули дивні, моторошні звуки. Вібрували будинки, сипалося з вікон скло, розсипалися газові та водогінні труби.... Це був Великий Нью-Йоркський землетрус. Кажуть, усе місто не перетворилося на руїни лише тому, що Тесла вчасно відімкнув прилади. Втім офіційна наука стверджує, що експеримент просто збігся в часі з природним катаклізмом.
Статті Ніколи Тесли дивіться за посиланням Нікола Тесла. Мої винаходи
Список літератури про життя Н. Тесли із фондів МСМБ
Ландрам, Джин Н. Четырнадцать гениев, которые ломали правила [Текст] / Ландрам, Джин Н. ; Пер. с англ. А.А.Перекоти; Предисл. авт.; Худож. А.Ферез. - Ростов-на-Дону : Феникс, 1997. - 640 с.
Бегич, Николас. Никола Тесла и его дьявольское оружие : Научно-популярное издание / Бегич, Николас, Мэннинг, Джин ; Пер. с англ. К.Козырева; Предисл. авт.; Худож. П.Волклв. - М. : Яуза : ЭКСМО, 2009. - 384 с.
Баландин, Рудольф Константинович. От Николы Теслы до большого взрыва [Текст] : Научные мифы / Баландин, Рудольф Константинович ; Худож. С.Курбатов. - М. : ЭКСМО, 2009. - 352 с. : ил.
Дереш, Любко. Любко Дереш про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Енштейна, Стівена Кінга [Текст] : Оповідання / Дереш, Любко. - К. : Грані-Т, 2007. - 72 с.
Ржонсницкий Б. Н. Никола Тесла. Жизнь замечательных людей. Серия биографий. Выпуск 12 / Научная редакция и предисловие доктора технических наук проф. Г. И. Бабата. - М.: Молодая гвардия, 1959
Вшанування пам’яті
Сайт, присвячений винахіднику «Музей Ніколи Тесли.»
Одиниця вимірювання магнітної індукції в системіСІ названа на честь дослідника – Тесла.
Портрет Тесла зображений на банкнотах у 100 та 5 сербських динарів.
Іменем винахідника названо компанію, яка випускає електронні автомобілі, облаштовані електричним двигуном - Tesla Motors.
Електромобіль «Тесла». Модель 2015 року
У Белграді іменем Тесла названо аеропорт.
На честь винахідника названі кратер на Місяці та астероїд 2244 Тесла.
Музей Ніколи Тесли у Белграді
Адреса музею:
Krunska 51,
Белград 11000, Сербия
Телефон:
+381 (0) 11 24 33 886
Nikola Tesla Museum
Krunska 51, Belgrade, Serbia
Fax. + 381 11 24 36 408
На сьогоднішній день це єдиний музей у світі, який зберігає оригінальні документи та особисті речі Ніколи Тесли.
Музей надає всіляку підтримку і сприяє дослідникам творчості Тесли.
Заснований 5 грудня 1952 року по рішенню Уряду Республіки Югославія, музей розмістився у двоповерховому особняку в центральній частині Белграда.
Музей Ніколи Тесли є унікальним інститутом науки і культури у Сербії і в світі. Це єдиний музей у світі, який зберігає оригінальне і приватну спадщину Ніколи Тесли. Він володіє декількома виключно цінними колекціями:
- більше 160000 оригіналів документів,
- понад 2000 книг і журналів,
- понад 1200 історичних технічних експонатів,
- понад 1500 фотографій і фото пластини оригіналу, технічних об'єктів, приладів та апаратів,
- більше 1000 планів і креслень.
На першому поверсі музею розміщена експозиція діючих моделей приладів та апаратів, винайдених Ніколою Теслою, а також зібрання матеріалів і документів, які розповідають про життя і діяльності винахідника.
На другому поверсі зберігаються рукописи Ніколи Тесли, його записники, листи, книги з особистої бібліотеки, а також інші матеріали, призначені для вивчення творчої спадщини винахідника. Але сюди доступ звичайним відвідувачам уже закритий.
Бібліотека при музеї
Бібліотека музею Ніколи Тесли містить дві основні колекції.
Особиста бібліотека Тесла, що складається з 786 найменувань (1040 примірників) книг, 323 найменувань періодичних видань (журналів і газет), 1907 томів (2333 бібліотечних одиниць) і близько 70000 газетних вирізок.
Книги з його особистого фонду, в основному спеціалізовані видання, у першу чергу, довідники у сфері його професійних інтересів, патентів і судових документів, що мають відношення до судових процесів з приводу патентних прав, словники, а також твори з літератури, медицини та інших галузей. Багато з цих книг мають присвяти від авторів великому вченому.
Періодичні видання - спеціалізовані журнали, що містять статті про винаходи або інтерв'ю з Теслою.
Вирізки з газет містять не лише статті про Теслу і його досягнення, а й статті про наукові досягнення, якими цікавився Тесла.
Додатково:
Таємниці винаходів Ніколи Тесли
Дмитро Жуванов
Однією із самих яскравих, цікавих та неоднозначних особистостей серед вчених-фізиків є Нікола Тесла. Чомусь його нечасто згадують на сторінках шкільних підручників фізики, хоча без його праць, відкриттів і винаходів важко уявити собі існування повсякденних, здавалося б речей, таких як, наприклад, наявність електроструму у наших розетках. Як колись Ломоносов, Нікола Тесла випередив свій час і не одержав заслуженого визнання впродовж свого життя, втім, і понині його науковий внесок не оцінений як належить.
А почалося все у 1856 році в невеликому селі Сміляни (зараз розташоване на території Хорватії), коли в родині сербського православного священика народився четвертий син, якого охрестили Ніколою. Навчившись читати, хлопчик буквально "проковтував" книги одну за іншою, часто читаючи навіть ночами.
Рідний дім і церква, у якій служив батько Ніколи Тесли
Будучи студентом Празького університету, уже на другому курсі молодий Тесла висуває ідею індукційного генератора змінного струму. Однак університетські професори вважали цю ідею безглуздою. Але негативний вердикт учених лише заохотив винахідника продовжувати дослідження і вже у 1882 році була побудована діюча модель. Бажаючи втілити свою розробку у реальній промисловій установці, Тесла їде в США й прямо з корабля направляється до вже тоді відомого Едісона - винахідника вугільного мікрофона, електричної лампочки, фонографа й динамо-машини. Завдяки отриманим патентам на ці винаходи Едісон в той час уже встиг прославитися й розбагатіти. Едісон вислухав молодого емігранта, і хоча поставився до його ідеї досить прохолодно, все-таки запропонував йому роботу у своїй лабораторії. Негативне ставлення до ідеї генератора змінного струму пояснювалося дуже просто: всі винаходи й всі наукові розробки Едісона базувалися на використанні постійного струму. Про змінний струм він і чути не хотів! Але вже у жовтні 1887 року, не припиняючи працювати на Едісона, Нікола Тесла спромігся одержати патент на свій винахід! Едісон, побачивши небезпечного конкурента в особі молодого Тесли, привселюдно став його критикувати. Вчені розсталися ворогами. Тесла опинився на вулиці без роботи і без грошей.
Але талановитому фізику пощастило! Зумівши зацікавити деяких бізнесменів, Тесла незабаром відкриває свою власну фірму Tesla Electric Light Company, підписує контракт з фірмою мільйонера Вестінгхауса Westinghouse Electric і навіть бере участь у спорудженні ГЕС на Ніагарськім водоспаді
Пам'ятник Теслі
біля Ніагарського водопаду
з боку Канади.
Нікола Тесла у машинному залі
Ніагарської ГЕС
Окрилений успіхом, Тесла продовжує свої дослідження й у 1888 році відкриває явище обертового магнітного поля, створює електрогенератори високої й надвисокої частот. У 1891 році ним був побудований резонансний трансформатор, що дозволяв одержувати високочастотну напругу з амплітудою до декількох мільйонів вольтів.
90-ті роки XIX століття ознаменувалися непримиренною боротьбою двох компаній. Однією з них була General Electric, що відстоювала інтереси Едісона - прихильника використання постійного струму. Йому протистояла компанія Westinghouse Electric, що створювала свою продукцію на основі численних патентів Ніколи Тесли у галузі змінного струму. Цей період увійшов в історію промисловості, як "Період трансформаторних битв". Найняті General Electric журналісти у пресі поширювали про змінний струм усілякі небилиці. У 1887 році в Нью-Джерсі Едісон довго виступав перед публікою, паплюжив своїх конкурентів Теслу й Вестінгхауса, а потім приєднав до 1000-вольтового генератора виробництва Westinghouse Electric металеву пластину, на яку попередньо помістив з дюжину тварин. Тварини загинули. 4 червня 1888 року нью-йоркська влада прийняла закон, що встановлювала новий вид страти за допомогою електричного струму. Однак правники ніяк не могли вирішити, який вид струму використовувати для страти. Едісон дуже хотів, щоб був обраний електричний стілець "на змінному струмі". Він думав, що нормальна людина не захоче у себе вдома користуватися приладом, "виконаним за технологією електричного стільця".
Відповіддю на ці дії стали публічні фізичні експерименти, які влаштовував Тесла на Всесвітній виставці 1893 року в Чикаго. Здивована публіка дивилася, як експериментатор пропускав через себе електрострум напругою у два мільйони вольт! Всі вважали, що від людини не повинно було б залишитися й вугілля. До того ж у численних виступах Едісон заявляв, що змінний струм високої напруги вб'є кожного, хто доторкнеться до дротів! Але Тесла посміхаючись стояв перед публікою, тримаючи в руках ... палаючі лампочки Едісона!!!
Зрештою, розробки Тесли й інших учених у галузі однофазних трансформаторів відкрили дорогу будівництву електростанцій і ліній передач однофазного струму, що став широко використовуватися у промисловості й для побутового електричного освітлення.
Тесла продовжував наукові пошуки з маніакальною завзятістю. Частина його ідей втілилася у вигляді численних патентів на винаходи.
У лекції, що відбулася в 1893 році у Франкліновському університеті (Філадельфія, США) Тесла висловився про можливість практичного застосування електромагнітних хвиль. "Я хотів би, сказати кілька слів про предмет, про який весь час думаю, що стосується добробуту всіх нас. Я маю на увазі передачу осмислених сигналів, можливо, навіть енергії на будь-яку відстань без дротів. З кожним днем я усе більше переконуюся в практичній можливості цієї схеми". Ці твердження не були голослівними. Ще у 1891 році під час експериментів з коливаннями високої частоти вчений створив один із самих оригінальних приладів свого часу. Теслі вдалося з'єднати в одному приладі властивості трансформатора і явище резонансу. Так був створений знаменитий резонанс-трансформатор, що зіграв величезну роль у розвитку багатьох галузей електротехніки, радіотехніки й широко відомий під назвою "трансформатора Тесли". При створенні резонанс-трансформатора довелося вирішити ще одне практичне завдання: знайти ізоляцію для котушок надвисокої напруги. Тесла зайнявся питаннями теорії пробою ізоляції й на основі цієї теорії винайшов найкращий спосіб ізолювати витки котушок - занурювати їх у парафінове, лляне або мінеральне масло, яке тепер називають трансформаторним. Пізніше Тесла ще раз повернувся до розробки питань електричної ізоляції й зробив досить важливі висновки зі своєї теорії. Винахідник пропонував використовувати резонанс-трансформатор для випромінювача, піднятого високо над землею й здатного передавати енергію високої частоти без дротів. Виражаючись сучасною термінологією, мова йшла про антену! Таким чином, за кілька років до Попова й Марконі, уже була реалізована ідея бездротового зв'язку. Забігаючи вперед, скажемо, що в 1943 році Верховний суд США підтвердив пріоритет Тесли у винахідництві радіо.
У вересні 1898 року у Медісон-Сквер-Гарден (Нью-Йорк) проходила щорічна електрична виставка. У центрі залу був споруджений великий басейн. На одній зі стінок його зробили причал, до якого пришвартовувався невеликий, дивний на перший погляд кораблик з довгим тонким металевим стрижнем посередині й металевими трубками, що закінчуються електричними лампочками на кормі й на носі. У незвичайного експоната збиралися юрби глядачів. Сигналом з пульта керування вчений змушував кораблик пливти з різною швидкістю вперед та назад, виконувати складні маневри, запалював і гасив електричні лампи на носі й кормі.
Дистанційно керований кораблик Тесла
Радіосигнали з пульта приймалися антеною, встановленою на кораблику, а потім передавалися в його середину, де якісь пристрої слухняно виконували всі команди Тесли. Тобто, говорячи сучасною мовою, це була перша радіокерована модель. У її корпусі крім приймача радіосигналів та електродвигуна були електричні схеми, що розшифровували сигнали з пульта й залежно від характеру сигналів вмикали той або інший режим роботи двигуна і лампочок. І це всього лише через рік після одержання Марконі патенту на радіоприймач! "Цей мій винахід може виявитися корисним у багатьох галузях. Такі кораблі або транспортні засоби можуть бути використані для встановлення комунікацій у недоступних областях з метою їхнього вивчення або здійснення різних наукових, технічних і торговельних завдань", - було написано в описі до патенту, який отримав Тесла на цей винахід. Однак, Теслу не цікавило радіо, як засіб зв'язку, його повністю захопила ідея передачі енергії у будь-яке місце планети без дротів.
У 1899 році в гірському районі Колорадо при фінансовій підтримці друзів Тесла створив наукову лабораторію. Там, перебуваючи на висоті двох тисяч метрів над рівнем моря, він зайнявся вивченням грозових розрядів і встановленням наявності електричного заряду Землі. Ним була створена оригінальна конструкція надпотужного передавача, що нагадував трансформатор і дозволяв одержувати напругу до декількох мільйонів вольт при частоті до 150 тисяч періодів у секунду. До цього передавача була підключена 60-метрова щогла. Включення передавача викликало в атмосфері грозові розряди із блискавками довжиною до 135 футів.
Лабораторія в Колорадо-Спрінгс (вид зовні й зсередини)
В одному з експериментів Тесла прикріпив якийсь прилад до залізної балки на горищі будинку, у якому перебувала його лабораторія. Через деякий час стіни будинків на відстані кількох миль від лабораторії почали вібрувати, і люди в паніці вибігли на вулицю. Через величезні блискавки, що часто виникали над щоглою, місцеві жителі охрестили вченого "божевільним винахідником". І коли почалися дивні вібрації будинків, люди відразу ж запідозрили в цьому Теслу. Була викликана поліція й репортери. Тесла встиг виключити й знищити свій прилад, вчасно усвідомивши, що він може стати причиною серйозного нещастя. "Я міг би обрушити Бруклінський міст за годину", - зізнавався він пізніше.
Експерименти довелося припинити. До того ж Тесла одержав фінансову підтримку Джона Моргана - одного з мільйонерів того часу, що зацікавився його розробками. На виділені гроші в Нью-Йорку на острові Лонг-Айленд була побудована лабораторія для передачі сигналів у Європу й поруч із нею споруджена вежа висотою 57 метрів зі сталевою шахтою, заглибленою у землю на 36 метрів. На верхівці вежі був розташований 55-тонний металевий купол діаметром 20 метрів. Науковий проект одержав назву Wardenclyffe. Тесла збирався крім передачі радіосигналів всерйоз зайнятися здійсненням передачі енергії на відстань.
Але система радіозв'язку, розроблена Марконі, виявилася дешевшою, ніж грандіозний Wardenclyffe, і проект довелося згорнути. За словами Тесли, на той час він уже майже закінчив розробляти свій передавач і готував ефектне проведення показових випробувань. У зв'язку із цим, не можна не згадати про теорію, відповідно до якої, причиною вибуху над річкою Підкам'яна Тунгуска у Росії в 1905 році (так званий Тунгуський метеорит) були випробування передавача енергії, створеного Теслою.
Лабораторія Wardenclyffe у Нью-Йорку
Більш докладно про це описується в статті В. Полякова "Тунгусская катастрофа - дело рук человеческих?". Вежа Wardenclyffe простояла до 1915 року. Почалася Перша Світова війна й за рішенням федерального уряду вона була висаджена у повітря, щоб уникнути використання її з метою шпигунства. Довгий час Тесла не міг примиритися з думкою про це.
Наукова громадськість, зрештою, вирішила визнати заслуги Тесли і його величезний внесок у фізику. Не був забутий і його давній суперник. Присудження Нобелівської премії за 1915 рік викликало загальне здивування: вона повинна була бути поділена між двома людьми, які дуже відрізнялися як особистості, так і результатами своїх праць. Це були Тесла та Едісон. Але Тесла відмовився від премії, хоча у цей час йому дуже були потрібні гроші. Всі свої збереження були вкладені ним в нереалізований проект Wardenclyffe. Відмова була викликана однією причиною: він принципово не хотів ділити визнання своїх заслуг з Едісоном.
Ішов час, Тесла постарішав, але не залишив своєї мрії про передачу енергії без дротів. У 1931 році за підтримкою компаній Pierce-Arrow Co. і General Electric, Тесла зняв бензиновий двигун з нового автомобіля фірми Pierce-Arrow і встановив замість нього стандартний електромотор змінного струму потужністю в 80 к.с. не обладнавши його жодним традиційним джерелом живлення. Як повідомляли очевидці, у місцевій радіо-крамниці він купив 12 електронних ламп, кілька проводів, жменьку різномастих резисторів, і зібрав весь цей дріб’язок в коробочку довжиною 60 см., шириною 30 см. і висотою 15 см. з парою стрижнів довжиною 7,5 см., що стирчали зовні. Розмістивши цю коробку позаду за сидінням водія він висунув стрижні й промовив "Тепер у нас є енергія". Після цього він їздив на машині тиждень, ганяючи її на швидкостях до 150 км/ч. На всі питання звідки ж одержує енергію електродвигун. Тесла відповідав: "З ефіру навколо всіх нас". Не повіривши його словам, обивателі розпустили слухи про те, що вчений уклав угоду з темними силами. Теслу це розсердило, він забрав таємничу коробку з автомобіля й вернувся у свою лабораторію в Нью-Йорку. Таємниця джерела енергії й досі залишилася нерозкритою.
Про останні роки життя Тесли відомо небагато. Відомо, що він займався дослідженнями в американській військовій корпорації RCA. Що це були за дослідження? Достеменно відомо, що він очолював проект N.Terbo (таким було дівоче прізвище його матері). В інших джерелах згадується про проект "Райдуга". Великий вчений умер у 1943 році майже не залишивши після себе записів, щоденників і результатів досліджень.
Щодо наукової спадщини Тесли далеко не все зрозуміло. Деякі його друзі й біографи стверджували, що Тесла знищив більшу частину своїх записів на початку Другої Світові війни, зрозумівши, що людство не готове використовувати його відкриття й вони, можуть принести більше шкоди, ніж користі. Деякі колеги Тесли, які працювали з ним у його останні роки, стверджує, що архів фізика був конфіскований спецслужбами одразу ж після його смерті. Що трапилося насправді - невідомо, але результати фантастичних досліджень Ніколи Тесли зникли. Фантастичними їх називають недарма, досить згадати, що у рамках проекту "Райдуга" був проведений відомий Філадельфійський експеримент. На есмінець ВМФ США "Елдридж" було встановлене обладнання для генерації захисного поля, що дозволяє зробити корабель невидимим для радарів. Але сталося щось незрозуміле: корабель став невидимим не тільки для радарів, але й для людського ока. Існують повідомлення очевидців, про те, що "Елдридж" моментально перемістився у просторі з одного узбережжя Америки на інше. Також повідомляють, що частина екіпажа загинула, частина безвісти зникла, а ті хто залишилися живими все своє подальше життя провели в психіатричних лікарнях. Результати експерименту засекретили. Що там відбувалося насправді не знає ніхто. Автора цієї фантасмагорії вже не було серед живих. У проекті брав участь і Альберт Ейнштейн, але він, як повідомляють, теж знищив свої останні праці.
Есмінець "Елдридж"
Як далеко просунулися розробки Тесли у галузі бездротової передачі енергії нам невідомо. Але тільки уявіть собі, наскільки красивою була його ідея, і як би змінився світ, якщо б вона була реалізована! Одна тільки можливість відмовитися від використання двигунів внутрішнього згоряння в автотранспорті чого варта! Це вирішило б більшість екологічних проблем у сучасних містах.
Але поки що таємниці великого Тесли не розкриті ...
Література з Інтернет-мережі
Інтернет-ресурси
http://www.umoloda.kiev.ua/ Україна молода
https://pressa.ru/ru/magazines/nauka-i-religiya#/ Наука и религия
http://www.epochtimes.com.ua/science/persons/nikola-tesla-prorok-elektrychnogo-viku-61402.html Нікола Тесла – пророк електричного віку
http://ceprekrasno.com.ua/nevidomi-vynahody-nikoly-tesly.htm Невідомі винаходи Ніколи Тесли
http://www.aif.ru/society/science/45210 Воздух вместо нефти. Изобретения Теслы,
https://naked-science.ru/article/sci/nikola-tesla Фантастические изобретения Николы Теслы, которые мы потеряли
https://www.youtube.com/watch?v=Pitu_YdZK0o Никола Тесла. Мои изобретения
http://joy4mind.com/?p=7675 Тайна Николы Теслы. Онлайн
http://gearmix.ru/archives/3901 9 самых значительных изобретений Николы Теслы
Фільмографія
http://filmix.net/dokumentalenye/51651-tayna-nikoly-tesla-the-secret-of-nikola-tesla-1980.html Таємниця Ніколи Тесли
https://www.youtube.com/watch?v=aO0nYxZNbJY Никола Тесла. Видение современного мира
https://www.youtube.com/watch?v=1Dkms9Vr-LA Никола Тесла.
https://www.youtube.com/watch?v=1osfPqlOVew Никола Тесла Параллельные миры [Tesla The parallel worlds]
https://www.youtube.com/watch?v=6M7StM_-Um4 Тайна Николы Теслы. (astrokey.org)
https://www.youtube.com/watch?v=eJVyfP8ehnU Потерянные секреты Николы Теслы
https://www.youtube.com/watch?v=JKdOjZXDkSQ Властелин мира Никола Тесла. Документальный фильм
https://www.youtube.com/watch?v=QlLaQazkJek5 5 самых БЕЗУМНЫХ Изобретений Николы Теслы
https://www.youtube.com/watch?v=6Dih0g458iw Никола Тесла. Повелитель молний. Документальный фильм
https://www.youtube.com/watch?v=6Dih0g458iw Никола Тесла.Повелитель молний. Документальный фильм
https://www.youtube.com/watch?v=8RInF2FKw0s Это интересно. Теория Эфира Николы Теслы. Самое интересное видео
https://www.youtube.com/watch?v=h-UUkTqp778 Свободная энергия Тесла. Free energy of Tesla. (With Englsih subtitles).
https://www.youtube.com/watch?v=kGgfxsAa3Mc Никола Тесла: изобретения и тайные знания
https://www.youtube.com/watch?v=72H0ir3ZgpU Засекреченные изобретения Николы Теслы.Земля.Территория загадок
https://www.youtube.com/watch?v=L5dpZ8N8XDs Никола Тесла: ЧЕЛОВЕК ИЗ БУДУЩЕГО
https://www.youtube.com/watch?v=JKdOjZXDkSQ Властелин мира Никола Тесла Документальный фильм
https://www.youtube.com/watch?v=pfCireukPuU Никола Тесла - гений или шарлатан?
http://doctube.ru/biography/801-filmy-o-nikole-tesle.html Фильмы о Николе Тесле
https://www.youtube.com/channel/UCG-mzjGvVcNnFxuz_SdOjZg/ канал Никола Тесла
https://www.youtube.com/watch?v=02qeTuk1EfE ФИЛЬМ "НИКОЛА ТЕСЛА" (2007)
http://filmix.net/dokumentalenye/72117-poteryannye-sekrety-nikoly-tesly-2012.html Потерянные секреты Николы Тесла
http://filmix.net/dokumentalenye/72112-nikola-tesla-videne-sovremennogo-mira-nikola-tesla-visionary-of-modern-times-2012.html Никола Тесла. Виденье мира
http://filmix.net/dokumentalenye/29984-nikola-tesla-2005.html Никола Тесла
http://filmix.net/dokumentalenye/10098-povelitel-molniy-nikola-tesla-2010.html Никола Тесла: Властелин мира
Бібліограф укладач:
Фоміна Н.І.