Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Тарас – сучасність, Тарас – майбутнє

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до 210-річчя від дня народження українського поета, художника

Свою Україну любіть. Любіть її… во врем’я люте, в останню тяжкую минуту За неї Господа моліть.

Т.Г.Шевченко

У березні 2024 року Україна відзначатиме 210 років від дня народження Тараса Шевченка. Це не просто черговий ювілей великого українського поета, художника, громадського діяча. Це ювілей, який припадає на часи чи не найбільшого історичного протистояння незалежної української Держави з відкритою збройною агресією росії. Шевченко став символом боротьби багатьох поколінь українців за свободу та незалежність. Він і сьогодні надає сили і надихає українців на боротьбу за свободу.

У складній і напруженій ситуації шевченківське слово звучить… Лунає у навчальних аудиторіях і на громадських майданах, у конференц-залах і в мистецьких салонах… Всюди, де є ті, хто його читає і слухає…

Біографія

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року, в селі Моринці, що на Черкащині в сім'ї кріпосних у багатодітній родині. Дитинство майбутній поет провів у рідному селі та селі Кирилівка, яким володів генерал-лейтенант Василь Енгельгардт. Грамоти Тарас навчився, коли вступив на службу до місцевого дяка – вчителя Павла Рубана. Потім його забирають в прислугу до поміщика Енгельгардта спочатку кухарчуком, а згодом козачком. Енгельгардт помітив його пристрасть до живопису. Бажаючи мати придворного художника, поміщик відправив юного Шевченка на навчання.
У 1831 році Енгельгардт переїхав до Санкт-Петербурга, де Шевченко зміг продовжити навчатись малювати та почав писати перші твори. В Петербурзі Тарас познайомився з художниками Карлом Брюлловим та Василем Жуковським, які помітили неабиякий хист молодого хлопця. Художники провели благодійний аукціон, завдяки якому Тараса Шевченка було викуплено з кріпацтва у віці 24 роки.
У 1838-1843 роках Шевченко навчався в Петербурзькій академії мистецтв, багато малював, створив рукопис своєї майбутньої збірки "Кобзар".

                                                                                               

Т.Г. Шевченко, Селянська родина, 1843 рік
 

Після закінченні Академії у 1844 році майбутній письменник повернувся до України. Приїхавши до Києва, він влаштувався на роботу в тимчасову комісію з питань розгляду старих актів. Саме в цей час Шевченко познайомився з Костомаровим, що вплинуло на формування його політичних поглядів. У 1846 році Шевченко вступив до Кирило-Мефодіївського братства. За вірші збірки «3 літа» Тарас Шевченко був заарештований та відправлений на заслання служити солдатом. Під арештами та на засланнях Тарас Шевченко провів 10 років, продовжуючи писати та малювати попри сувору заборону. Після звільнення поетові було заборонено їхати до України. Лише у 1859 році він зміг нарешті приїхати на Батьківщину, де його знову заарештували. У 1860 році вийшла остання збірка Шевченка «І виріс я на чужині...». 10 березня 1861 року Тарас Шевченко помер у Петербурзі, далеко від рідної Землі. Похований був на смоленському кладовищі, згодом, як і було вказано в його заповіті, прах поета був перевезений в Україну та перепохований на Чернечій горі біля Канева на Черкащині. Цікаві факти про поета Тарас Шевченко був талановитим художником. Він створив понад 1300 картин, з яких до нашого часу збереглися понад 800. До власних творів поет створював ілюстрації, любив малювати автопортрети.

Т.Г. Шевченко. Автопортрет, 1851 рік
 

Маловідомі факти з життя Т.Г. Шевченка

Твори Тараса Шевченка перекладені більш ніж ста мовами світу.

Після смерті Шевченка в народі казали, що Кобзар не помер і що він визволить українців з кріпацтва.

Шевченко був невисоким, мав зріст 164 см.

За життя Тараса Григоровича більше цінували його як художника, а не як поета.

Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, бувши успішним портретистом.

За все своє життя Шевченко пробув в Україні 15 років.

Поет любив каву по-віденські. Але улюбленим напоєм Шевченка був чай, у який він частенько, за спогадами історика Миколи Костомарова додавав ром.

Улюбленою стравою Тараса Шевченка, як згадують його друзі, був борщ із сухими карасями, свіжою капустою і приправами.

У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.

1384 пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено у світі. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.

Найменше у світі видання Кобзаря має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Його створив український майстер Микола Сядристий.

Радянська влада не могла просто заборонити твори Шевченка, бо вони були занадто відомі. Замість цього Кобзаря намагалися дискредитувати.

Слова Тараса Шевченка, що надихають та допомагають боротися за Україну:

Боріться – поборете, Вам Бог допомагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!

Вогонь запеклих не палить.

І на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син і буде мати, і будуть люди на землі.

Свою Україну любіть. Любіть її… во врем’я люте, в останню тяжкую минуту За неї Господа моліть.

Наша дума, наша пісня не помре, не загине. Ось де, люди, наша слава, слава України!

Не вмирає душа наша, не вмирає воля, й неситий не виоре на дні моря поле.

Любіться, чорнобриві, та не з москалями, бо москалі – чужі люди, роблять лихо з вами.

В своїй хаті своя й правда і сила, і воля.

І возвеличимо на диво і розум наш, і наш язик!

Бібліографія статей

2024

Василевич, Сергій. Тарас Шевченко. 210 років: мінкульт пропонує використовувати єдину айдентику [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/2006/181734/ Василевич, Сергій // Україна молода. - 2024. - 27 лют. Міністерство культури та інформаційної політики України рекомендує використовувати єдину графічну концепцію з нагоди відзначення 210-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка - видатного українського поета та художника

Заходи до 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка

Уряд затвердив план заходів з відзначення 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка [Електронний ресурс] = https://www.kmu.gov.ua/news/uriad-zatverdyv-plan-zakhodiv-z-vidznachennia-210-richchia-vid-dnia-narodzhennia-tarasa-shevchenka / Інф. "Gov.ua" // Gov.ua. - 2024. - 23 лют. Програма передбачає низку культурних, мистецьких та інформаційних заходів як в Україні, так і за її межами. Серед них: урочисте нагородження лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка, фестиваль "Мистецька академія "Шевченко - шлях до перемоги", а також безліч читань, вечорів пам'яті, майстер-класів, круглих столів та інших тематичних заходів.

 

Всеукраїнська виставка до 210-річчя Тараса Шевченка [Електронний ресурс] =http://dvnshu.com/anons/599-vistavka-do-210-yi-rchnic-vd-dnya-narodzhennya-tarasa-shevchenka.html / Інф. http://dvnshu.com // http://dvnshu.com. - 2024. - 8 лют.З 1 - 17 березня - Всеукраїнський культурно-мистецький проєкт до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка

 

 

 

 

 

 

До 210 дня народження Шевченка [Електронний ресурс] = https://if.informator.ua/2024/02/08/do-210-dnya-narodzhennya-shevchenka-rozpochavsya-konkurs-eseyiv/ / Інф. "Інформатор" // Інформатор. - 2024. - 8 лют. Розпочався конкурс есеїв Цього року 9 березня виповниться 210 років від дня народження Тараса Шевченка. "Громадський інститут аналітики" оголосив конкурс есеїв "мій Шевченко" з цієї нагоди. Повідомляє Інформатор. Есей повинен складатись з 210 слів

Юрченко, Олена. Коли Україна переможе: шукаємо відповідь у поезіях Тараса Шевченка [Електронний ресурс] = https://osvitoria.media/tag/virshi-pro-peremogu-ukrayiny-shevchenko/ / Юрченко, Олена  // Освіторія. - 2024 . - 3 бер. 9 березня — 210 років відчайдушному волелюбу Тарасу Шевченку. Українці досі виконують заповіт митця: «…Поховайте та вставайте, кайдани порвіте…» і вишукують поміж рядків Шевченкових творів силу й віру для боротьби і перемоги. Вже багато років поспіль «Освіторія.Медіа» у своїх статтях знімає з Тараса того канонічного кожуха та здмухує серйозність, якою ...

2019

Кривда, Марина. «У мене конкретні речі, які я роблю не конкретно» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/314554 / Кривда, Марина // Голос України. - 2019. - 7 бер. (№47). - С. 6. У Будинку-музеї Тараса Шевченка у столиці відкрилася виставка робіт всесвітньо відомого художника, лауреата Шевченківської премії Івана Марчука, присвячена Великому Кобзареві. Експоновані твори — із колекцій канівського Шевченківського національного заповідника та Національного музею Тараса Шевченка.

Ми вірили, що Дніпро понесе «кров ворожу у синєє море...» [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/314540 : до 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка / Інтерв'ю провела Лідія Лісова // Голос України. - 2019. - 7 бер. (№47). - С. 4. Наприкінці минулого року в черкаському музеї «Кобзаря» Тараса Шевченка відбулася знакова подія. Наукові співробітники закладу разом із громадськими організаціями учасників АТО підготували глибоко емоційну виставку «Тарас Шевченко в зоні бойових дій». Про нове осмислення Пророка сучасним поколінням українців, про роль Кобзаря у боротьбі за свою національну ідентичність і свободу — розмова із завідувачкою музею, заслуженим працівником культури України, прапраправнукою Тараса Шевченка по брату Микиті Ольгою Шарапо

...На сторожі коло їх поставлю слово [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/314553 : до 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2019. - 7 бер. (№47). - С. 1. Як неможливо уявити справжню нашу Батьківщину без Дніпра-Славутича і Карпатських гір, так і немислима вона без Тараса Шевченка, без його невмирущої творчості: «...Возвеличу малих отих рабів німих! Я на сторожі коло їх поставлю слово». І сьогодні Тарас Шевченко з нами, на передньому краї боротьби з російськими окупантами за нашу свободу і державність

2018

Боронь, Олександр. Спотворення Шевченкових текстів [Текст] / Боронь, Олександр // Слово Просвіти. - 2018. - 20-26 вер. № 38. - С. 10-11. До 200-літнього ювілею Тараса Шевченка побачили світ різноманітні видання, дуже відмінні за рівнем і якістю. Не завжди щастило оперативно відстежувати появу тих чи інших публікацій Шевченкових творів, наукових, краєзнавчих студій тощо

Наєнко, Михайло. "Московською блекотою...заглушені" [Текст] / Наєнко, Михайло // Літературна Україна. - 2018. - 8 бер. (№ 9). - С. 1,3. Художня "претензія" до людей-неборак і царів-псарів у Шевченка не могла не виникнути не тільки тому, що царі загарбали його Україну , але й тому, що вони ( в особі царя Миколи Першого, по-народному - Палкіна за його поетичну творчість покарали найжорстокішою карою: десять літ солдатчини, с "запрещением писать и рисовать"

2017

Кручик, Ігор. Чи був Тарас кобзарем? [Текст] / Кручик, Ігор // Літературна Україна. - 2017. - 16 лют. (№ 7). - С. 6. Це питання виникло після статті Тетяни Конончук "Чи був Тарас телеведучим?" Присвячена вона цьогорічним номінантам на Національну премію України імені Т.Г.Шевченка

Листопад, Олег. Новий погляд на Кобзаря  [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/novij-poglyad-na-kobzarya/ : портал «Тарас Шевченко» — kobzar.ua — номіновано на здобуття Державної премії в галузі освіти / Листопад, Олег // Урядовий кур`єр. - 2017. - 21 черв. (№114). - С. 4. Здавалось би, що нового можна сказати про Великого Тараса? Як по-новому поглянути на його особистість і творчість? Усе досліджено, описано, обговорено. Виявляється, можна. Завдяки новим технологіям, інноваційним підходам та ідеям, відданій праці тисяч людей. Яка вилилася у портал про Шевченка, єдиний у світі проект, де зібрано великий обсяг інформації про видатну особистість

Таємниці пана Енгельгардта / Інф. "МУ" // Молодь України. - 2017. - 26 трав. (№ 17-18). - С. 5. Один із дослідників відкопав у російських архівах скарги ротмістра Павла Енгельгардта командуючому округу, що нечебто інтенданти нахабно обділяють його в усьму, особливо - свічках. Отож доречно пригадати класичний епізод із біографії Тараса Шевченка: коли молодий пан розлютився, зобачивши, що кріпак уночі палить оті самі свічки, яких йому і так не додають

Шевченко, Тарас. Із передмови до нездійсненого видання «Кобзаря» [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19464/index.php?n=34884 : Седнев. 1847, марта 8. / Шевченко, Тарас // Сільські вісті. - 2017. - 10 бер. (№19). - С. 1. ...Кричать, чом ми по-московській не пишемо? А чом москалі самі нічого не пишуть по-своєму, а тілько переводять, та й то чорт зна по якому... Кричать о братстві, а гризуться, мов скажені собаки. Кричать о единой славянской литературе, а не хотять і заглянуть, що робиться у слов’ян!

2016

Боронь, Олександр. Унікальну енциклопедію розподілять серед бібліотек [Текст] = http://ukurier.gov.ua/uk/articles/unikalnu-enciklopediyu-rozpodilyat-sered-bibliotek/ : вихід шеститомника — виняткова за значущістю подія для розвитку науки про Поета / Боронь, Олександр // Урядовий кур`єр. - 2016. - 10 бер. (№46). - С. 5. У виданні підбито підсумки півторасотрічної історії шевченкознавства і лаконічно окреслено перспективи дальших студій над спадщиною поета і художника

Карпенко, Олександр. Шевченків сад у пустелі [Текст] = http://gazeta.dt.ua/CULTURE/shevchenkiv-sad-u-pusteli -_.html / Карпенко, Олександр  // Дзеркало тижня. - 2016. - 11-16 лип. (№21). - С. 13.Парк у місті Форт-Шевченко - один-єдиний у Мангишлацькій пустелі. Але це не просто оаза, а одне з творінь нашого Тараса, образно кажучи, його природний Кобзар, в якому замість віршів - кількасот дерев. Цей живий зелений острівець на тлі сірої і мертвої пустелі - символ перемоги живого над мертвим

Листопад, Олег. Новий погляд на Кобзаря [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/novij-poglyad-na-kobzarya/ : портал «Тарас Шевченко» — kobzar.ua — номіновано на здобуття Державної премії в галузі освіти / Листопад, Олег // Урядовий кур`єр. - 2017. - 21 черв. (№114). - С. 4. Здавалось би, що нового можна сказати про Великого Тараса? Як по-новому поглянути на його особистість і творчість? Усе досліджено, описано, обговорено. Виявляється, можна. Завдяки новим технологіям, інноваційним підходам та ідеям, відданій праці тисяч людей. Яка вилилася у портал про Шевченка, єдиний у світі проект, де зібрано великий обсяг інформації про видатну особистість

Література з фондів МСМБ

 

Діброва, Володимир. Свіжим оком: Шевченко для сучасного читача [Текст] : Науково-популярне видання / Діброва, Володимир ; Пер. сл. і вступ автора. - К. : Білка, 2021. - 176 с.

Тарас Шевченко має багато імен (від патетичного Кобзаря до дружнього Ше) й він постійно присутній у нашому повсякденні (від шкільних підручників до трендів у Тік Ток) . Він є однією з найбільш знаних українських постатей у світі, про що ми чули вже не раз. Що може спонукати нас до читання Шевченка? Може для того, щоби з’ясувати, чому його твори, написані понад 200 років тому, і досі мають такий потужний вплив?  

 

 

 

 

 

 

Гаврош, Олесандр. Врятувати Тараса Шевченка [Текст] : Повість / Гаврош, Олесандр ; Худож. Д.Чмуж. - Кн. 2. - Х. : Фоліо, 2020. - 156 с.

Фантастична повість Олександра Гавроша «Врятувати Тараса Шевченка» є продовженням книжки «Музей пригод», яка вийшла друком у видавництві «Фоліо» 2018 року. Одного разу побачивши у Музеї Шевченка вже знайоме крісло-гойдалку — загадковий портал переміщення у часі, — директор Музею раритетів Роман Лук’янович Попадинець вирішує відправитися у ХІХ століття, щоб урятувати Тараса Григоровича від 10-річного заслання у казахські степи. Разом з ним вирушають у мандри часом син Попадинця Ясь та юна хранителька музейних фондів Яна Приймак. Героям доведеться пережити цілий калейдоскоп карколомних пригод

 

 

 

 

 

 

Панченко, Володимир. Він не буде абияким чоловіком: із дитячих літ генія [Текст] : Літературно-художнє видання / Панченко, Володимир Євгенович. - К. : Темпора, 2021. - 96 с.

Часом говорять, що дитинство є підготовкою до дорослого життя, наче дитина не живе, а лише очікує свого зростання. У цій книжці продемонстровано зовсім інший підхід до перших років життя Тараса Шевченка. Дитинство майбутнього Кобзаря показано яскравими фарбами: сім’я, оточення, перше навчання. Мачуха та зведені брати-сестри, дяківська наука, українське село першої половини ХІХ століття з його етикою і естетикою. Усе це викристалізовувало Шевченка-митця в майбутньому, зробило його українською легендою

 

 

 

 

Панченко, Володимир Євгенович. Шевченко зблизька [Текст] : Літературно-художнє видання / Панченко, Володимир Євгенович ; Передм. авт. - К. : Темпора, 2021. - 272 с

Ця книжка — про Тараса Шевченка, про три його подорожі Україною та про близьких до нього людей. Описані зовнішні та внутрішні прояви поетового повсякдення під час трьох його подорожей Україною. Гостювання у представників української еліти ХІХ століття, тогочасне його коло спілкування, експедиції та бали. А водночас внутрішні переживання: кохання, біль кріпацтва, окриленість вільної людини, відчуття засланої людини, стан неблагонадійної особи, внутрішній бунт проти імперії та сумніви. Цінно, що в цій книжці показаний Шевченко живий, не шаблонований, без віддалі часу та нашарувань культовості, — Шевченко зблизька

 

 

 

 

Росовецький, Станіслав. Шевченко. Сучасна біографія [Текст] : Літературно-художнє видання / Росовецький, Станіслав Казімірович. - К. : Дух і Літера, 2020. - 472 с

Для шанувальників Тараса Шевченка ця книжка стане джерелом щирих співпереживань, несподіваних біографічних відкриттів, а також — естетичної насолоди від доторку до творів митця, від його своєрідного

 

 

 

 

 

 

 

Ушкалов, Леонід. Моя Шевченківська енциклопедія. Із досвіду самопізнання [Текст] : Літературно-художнє видання / Ушкалов, Леонід Володимирович. - Видання друге. - К. : Дух і Літера, 2019. - 560 с

До книги входить близько 300 невеликих есеїв про світ ідей та образів Тараса Шевченка (1814-1861) – поета, художника, музиканта, мислителя. Шевченко постає тут людиною, яка надзвичайно тонко й трепетно відчуває природу, мистецтво, життя в усіх його проявах: від побуту до метафізики. Автор розглядає Шевченка в широкому контексті української та світової культури. А ще, пильно вдивляючись в образ поета, він намагається описати свій власний духовний досвід

 

 

 

Харченко, Олена. Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи [Текст] = The story of Ukraine. Ananthem of glory and freedom : Науково-популярне видання для дошкільного та молодшого шкільного віку / Харченко, Олена, Семпсон, Майкл ; Худож. П.Дорошенко. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2022. - 36 с.

Ця книжка-білінгва розповість маленьким читачам українською та англійською мовами історію України через рядки державного Гімну. Де бере витоки українська культура, які видатні особистості прославили Україну на весь світ, чому українці пишаються своєю країною і як виборювали її незалежність, як і досі хоробрим українським воїнам доводиться боронити свою Батьківщину від зазіхань ворогів — про все це діти дізнаються, читаючи книжку Олени Харченко і Майкла Семпсона та розглядаючи чудові ілюстрації Поліни Дорошенко

 

 

 

Шевченко, Тарас Григорович. Кобзар (Фронтовий кобзар) [Текст] : Збірка. Літературно-художнє видання / Шевченко, Тарас Григорович ; Автор проекту "Фронтовий кобзар" С.Пущенко. - Х. : Майдан, 2020. - 788 с.

У цьому виданні гармонійно поєдналися сила слова Великого Кобзаря з яскраво утіленою в художньому оформленні духовною величчю захисників Вітчизни. В основу створення фотографічних мистецьких творів-колажів видання покладений авторський доробок світлин, відзнятих із 2014-го по 2018 рр.

 

 

 

 

 

Webліографія

https://tsn.ua/ukrayina/sogodni-209-richnicya-z-dnya-narodzhennya-tarasa-shevchenka-2281507.html  – День народження Тараса Шевченка: біографія Кобзаря, цікаві факти, рядки, що надихають

https://msmb.org.ua/biblioresursi/bibliografiya/osobistosti/duhovni-shodzhennya-na-tarasovu-goru-do-150-richnitsi-z-dnya-smerti-tg-shevchenka/ – «Духовні сходження на Тарасову гору»

Інтернет-ресурси

 https://www.kmu.gov.ua  –  сайт Кабінету Міністрів України

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://litukraina.com.ua  – сайт газети «Літературна Україна»

http://slovoprosvity.org – сайт газети «Слово Просвіти»

http://www.umoloda.kiev.ua – сайт газети «Україна молода»

https://ukurier.gov.ua  – сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://gazeta.ua – сайт журналу «Країна»

Підготувала: бібліограф Качановська Н.В.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ