Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

Розстріли в урочищі Сандармох

Поділіться цією сторінкою:

До 85-ї річниці розстрілу видатного українського поета
Миколи Зерова (1890-1937)

3 листопада 1937 року, в розпал сталінсько-єжовських репресій, відбувся наймасовіший розстріл діячів української творчої та інтелектуальної еліти. В урочищі Сандармох у Карелії капітан держбезпеки Міхаіл Матвєєв і молодший лейтенант держбезпеки Гєоргій Алафєр убили 151 українця – всі, як зазначалося у «розстрільних списках» – «українські буржуазні націоналісти»..  Загалом із 27 жовтня до 4 листопада було виконано 1111 смертних вироків.

287 жертв розстрілу були українцями або близько пов’язаними з Україною людьми. Найбільше їх – 151 стратили 3 листопада. То був цвіт українського національного і культурного відродження, справжня українська інтелектуальна еліта. Згадаймо найвідоміші імена: режисер і драматург Лесь Курбас, засновник і керівник театру «Березіль», драматург Микола Куліш, письменник Валеріан Підмогильний, поет Микола Зеров - лідер українських неокласиків, перекладач давньоримської поезії, педагог Антін Крушельницький та двоє його синів, історик Сергій Грушевський, географ і картограф Степан Рудницький, історик, політичний діяч Матвій Яворський; український політик, громадський діяч, прем’єр-міністр УНР, один із засновників УАПЦ Володимир Чехівський та багато інших.

Український літературознавець, поет, перекладач

Коротка біографія

Микола Костьович Зеров народився в м. Зінькові на Полтавщині 14 (26 за новим стилем) квітня 1890 року.

"Батько вчитель, потім – завідуючий городською школою, нарешті – 1905 року – інспектор народних шкіл, мати – з дрібного землевласницького роду Яреськів – з-під Диканьки, роду козацького, але доказующого дворянство" – пише Зеров у своїй Автобіографії. Початкову освіту М. Зеров здобув у Зіньківській школі та Охтирській гімназії. 1903 року вступив до першої Київської гімназії, яку закінчив 1908 року.

1908 pоку М. Зеров вступив до Київського університету на історико-філологічний факультет. Цікавився українською історіографією й написав під номінальною орудою приват-доцента В. Данилевича курсову роботу «Літопись Грабянки як історичне джерело і літературна пам'ятка».

По закінченні університету у 1912 році друкувався в українському педагогічному журналі для сім'ї і школи «Світло», виступав з рецензіями в газеті «Рада».

До 1917 року вчителював у Златопільській гімназії. З вересня цього самого року очолював секретаріат педагогічної ради Другої української гімназії ім. Кирило-Мефодіївського братства. В цей час як постійний рецензент починає активно виступати в журналі «Книгар», а з 1919 по 1920 роки - редактор цього журналу.

З весни 1918 pоку Микола Зеров зближується з українськими митцями й ученими, досліджує питання розкладу малоросійського дворянства, яке зріклося своєї культури і мови.

У 1920 році виходять підготовлені ним праці «Антологія римської поезії», «Нова українська поезія». Його запрошують на роботу в Баришівську соціально-економічну школу.

З 1 вересня 1923 - дістає посаду професора української літератури Київського інституту народної освіти і розпочинає читання лекцій. У грудні 1923 року відбулася перша зустріч з М. Хвильовим.

1924 року виходить у світ збірка поезій «Камена», а також літературно-критичні праці «Нове українське письменство», «Леся Українка». Слава про М. Зерова випереджала його публікації.

У 1925 році як активний член літературної групи неокласиків організував низку літературно-наукових заходів. Через це в нього з'явилося чимало опонентів, яких дратувала його вимога замість гурткового протекціонізму запровадити здорову літературну конкуренцію.

Починаючи з 1926 pоку Зеров лише принагідно виступав як літературний критик. У цьому ж році вийшла його праця «До джерел», а через три роки – «Від Куліша до Винниченка» (1929).

1 вересня 1934 pоку Миколу Зерова було усунено від викладання в Київському університеті, проте залишено на короткий час на кафедральній науковій роботі. Пізніше, у 1935 році відторгнутий владою, покинутий більшістю своїх друзів, він виїздить до Москви, сподіваючись знайти там роботу. Проте 28 квітня 1935 року його заарештовано і в лютому 1936 - вислано на Соловки.

9 жовтня 1937рішенням особливої трійки УНКВС по Ленінградській області «засуджений» до розстрілу. Зерова разом з багатьма іншими представниками української культури розстріляно в урочищі  Сандармох  3 листопада 1937 року. З документів відомо, що смертний вирок виконав капітан держбезпеки Міхаїл Матвєєв.

Ухвалою Військової Колегії Верховного Суду СРСР від 31 березня 1958 року вирок Військового трибуналу КВО від 1-4 лютого 1936 р. і постанова особливої трійки УНКВС по Ленінградській області від 9 жовтня 1937 року скасовані, справу припинено "за відсутністю складу злочину".. Водночас перевіркою встановлено, що колишнього співробітника НКВС УРСР Федора Овчинникова, який розслідував справу Зерова, за порушення соцзаконності засуджено, а іншого співробітника, що фальсифікував матеріали справи, звільнено з органів держбезпеки за фактами, що дискредитують звання офіцера.

Символічна могила Миколи Зерова знаходиться на Лук'янівському кладовищі в Києві (ділянка 12) разом зі справжньою могилою його сина – Котика (Констянтина) Зерова

Бібліографія статей

(подано в алфавіті авторів)

Агеєва, Віра. «Плем’я горде, неслухняне» [Текст] = https://tyzhden.ua/Culture/254380: про київський неокласицизм як феномен мистецької дружби / Агеєва, Віра // Український тиждень*. - 2022. - 18-24.02 (№ 7). Київським неокласикам вдалося втілити, може, най­радикальніший і найуспішніший проєкт модернізації української культури: вони творили елітарну книжну поезію й повертали вітчизняну літературу в той спільний європейський простір, зв’язок з яким ґвалтовно обірвали наприкінці ХVІІІ століття

Анічкін, Леонід. Голгофа Миколи Зерова [Текст] = https://zn.ua/ukr/SOCIUM/golgofa_mikoli_zerova_navischo_na_solovkah_perekladati_vergiliya.html: "Навіщо на Соловках перекладати Вергілія?" / Анічкін, Леонід // Дзеркало тижня. - 2006. - 21-27 січн.(№2). - С. 21.

Базилевський, Володимир. Микола Зеров (1890—1937). Метеоричний слід [Електронний ресурс] = http://slovoprosvity.org/2012/03/01/mykola-zerov-1890-1937-meteorychnyy-slid/ / Базилевський, Володимир // Слово Просвіти. - 2012. - 1 бер. Зеров — постать, яка за своїм значенням не вкладається у прокрустове ложе жодного з жанрів, у якому він працював

Базилевський, Володимир. "Богопосланий патрицій": труди і дні [Текст] / Базилевський, Володимир // Літературна Україна. - 2019. - 2 бер. (№9). - С. 12-14.

Безносик А. Закоханий в Елладу і поетів Риму... [Текст]: 65 років тому на Соловках був убитий Микола Зеров / А. Безносик // Україна молода. - 2002. - 5 лист.(№205). - С. 11. Зеров писав і перекладав сонети, викладав класичну філологію та українську літературу в добу, названу ним "навісною порою тридцяти тиранів"

Білокінь С. Микола Зеров [Текст] / С. Білокінь // Літературна Україна. - 2013. - 25 квіт. (№17). - С. 8-9. Про життя та творчість Миколи Зерова

Гальчук, О. Втеча від "великих ловів" або дві смерті Микои Зерова [Текст] / О. Гальчук // Слово і час. - 2006. - №4. - С. 19-34. Про останні роки життя Миколи Зерова

Гнаткевич, Юрій. Краса і печаль Соловків [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/60345 / Гнаткевич, Юрій, Лук’янчук, Георгій // Голос України. - 2013. - 25 січ. (№16). - С. 14.

Зотиков, Олексій. Люди, їздці та мушки [Текст] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/786/316/28620/: у страхітливому пейзажі радянських буднів, що скидався на картину Ієроніма Босха, Зерови лишалися людьми / Зотиков, Олексій // Україна молода. - 2006.- 28 жовт. (№200). - С. 8-9.

Коцарев, Олег. Елегійні передчуття Миколи Зерова [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chitayte/elegiyni-peredchuttya-mikoli-zerova/ Коцарев, Олег // День. - 2011. - 25 лют. (№34-35).

Коцарев, Оле. "П'ятірне гроно": головні літературні вороги сталінізму? [Текст] = http://www.umoloda.kiev.ua/number/2732/164/95583/ / Коцарев, Олег // Україна молода. - 2015. - 11 лист. (№145). - С. 11. Щойно світ побачила книжка, покликана дати широкому читачеві узагальнене уявлення про таке важливе явище нашої культури доби Розстріляного відродження, як коло письменників і літературознавців, відоме під іменем "неокласиків"

Незламний лідер неокласиків [Текст] = http://www.ukurier.gov.ua/uk/articles/zrada-yakij-nemaye-vipravdan/: 125 років з дня народження Миколи Зерова / Підготував Віктор Шпак // Урядовий кур`єр. - 2015. - 18 квіт. (№71). - С. 8. Лідера неокласиків поставити на коліна не змогли, а відтак разом із 1116 нескореними розстріляли в урочищі Сандармах у Карелії «на ознаменування» 20-х роковин Великого Жовтня

Панченко, Володимир. Ad fontes: культура проти Руїни [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/History/112091: друга Українська гімназія імені Кирило-Мефодіївського братства та її «літописець» Микола Зеров / Панченко, Володимир // Український тиждень. - 2014. - 12 черв. (№ 24)

Панченко, Володимир. Київський золотоуст [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya-osobystist/kyyivskyy-zolotoust: секрети ораторських триумфів / Панченко, Володимир // День. - 2018. - 18 січ. (№ 7). - С. 9. Професор Микола Зеров був неперевершеним лектором, промовцем, — це дружно відзначають усі мемуаристи. Причому, успіхом користувалися як публічні лекції Зерова, так і його навчальні курси. Цікаво: а якими були чинники такої шаленої популярності? Лекції Зерова пробуджували гордість за своє, українське; українська література поставала в його інтерпретації як самобутня частка світового письменства

Панченко, Володимир. Микола Зеров: три літа в Златополі [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayina-incognita/mikola-zerov-tri-lita-v-zlatopoli / Панченко, Володимир // День. - 2002. - 25 жовт. (№195). У старі часи Златопіль славився своїми ярмарками, на які з’їжджалися базарувальники з усієї округи. Але славився й чоловічою гімназією, відкритою ще в 1868 році на базі повітового дворянського училища, яке було засноване князем Лопухіним, місцевим меценатом. У серпні 1914 року до Златопільської гімназії приїхав викладати латинь та історію Микола Зеров, теж у недалекому майбутньому неокласик і професор. Що чекало молодого Зерова в Златополі? Радість і душевна втіха? Чи, може, розчарування й тривоги?

Панченко, Володимир. «Навколо нас – кати і кустодії» [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/navkolo-nas-kati-i-kustodiyi: тріумф і трагедія Миколи Зерова / Панченко, Володимир // День. - 2010. - 19 лют. (№29).

Панченко, Володимир. Несподіваний Зеров [Текст] / Панченко, Володимир // Літературна Україна. - 2015. - 14 трав. (№20). - С. 13. Сім сонетів Миколи Зерова, об'єднаних у цикл. Автор використав свій улюблений прийом: змішування стилів

Панченко, Володимир. «Сон далекої Еллади...» [Електронний ресурс] = https://tyzhden.ua/History/113211: феномен «Болотяної Лукрози» 1920–1923 років / Панченко, Володимир// Український тиждень. - 2014. - 26 черв. (№ 26). Із легкої руки Миколи Зерова містечко Баришівка потрапило до історії української літератури ХХ століття під «псевдонімом» «Болотяна Лукроза».

Пеленська, Оксана. Увага: Микола Зеров може загинути вдруге! [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/uvaga-mikola-zerov-mozhe-zaginuti-vdruge / Пеленська, Оксана// День. - 2010. - 29 квіт. (№ 76). Микола Зеров – поет-неокласик, літературознавець, блискучий знавець і перекладач античної літератури, дуже любив свою Полтавщину й містечко Зіньків, де народився, любив своїх учнів у Київській українській гімназії, де викладав, любив поетичне слово й рідну мову, яким прагнув присвятити життя. Процюк, Степан. Непривітаний [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/blog/kultura/nepryvitanyy: до 130-річчя із дня народження Миколи Зерова / Процюк, Степан // День. - 2020. - 25 квіт. Одна із статей Миколи Зерова називалася «Непривітаний співець». Таким же непривітаним радянським життям був і сам Микола Костьович Зеров –видатний український інтелектуал, літературознавець, тонкий поет.

Слабошпицький, Михайло. Найможливіша людська досконалість [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/uk/blog/polityka/naymozhlyvisha-lyudska-doskonalist / Слабошпицький, Михайло // День. - 2020. - 24 квіт. За недовгі роки «відлиги» встигли реабілітувати або напівреабілітувати сотню-півтори українських письменників. Поміж напівреабілітованих чи майже реабілітованих був і Микола Зеров

Смольницька, Ольга. Микола Зеров: "Врода як добро, і добро як врода" [Електронний ресурс] = https://uain.press/blogs/mikola-zerov-vroda-yak-dobro-i-dobro-yak-vroda-798354 / Смольницька, Ольга // ГО «Український інтерес». - 2022. - 26 квіт.

Література до теми
Твори Миколи Зерова у фондах МСМБ

Зеров, Микола Костьович. Твори в 2-х т. [Текст]

Т.1: Поезії, переклади / Зеров, Микола Костьович; Передм. М.Рильського, Д.В.Павличка; Упорядк. Г.П.Кочура, Д.В.Павличка. - К. : Дніпро, 1990. - 843 с.

Т.2: Історико-літературні та літературознавчі праці / Зеров, Микола Костьович; Упорядк. Г.П.Кочура, Д.В.Павличка. - К. : Дніпро, 1990. - 601 с.

Антологія римської поезії; Сонети і елегії; Камена; Закоханний у вроду слів [Текст]: Поезії, переклади; Статті / Зеров, Микола Костьович, Білокінь, Сергій Іванович; Післям. С.І.Білокінь. - К. : Час, 1990. - 280 с.

Вибране [Текст]: Поезії, переклади, дипломна робота / Зеров, Микола Костянтинович; Передм., упор. М.М.Сулими, П.Горецького; Худож. С.Ковика-Алієв. - К.: Український письменник, 2011. - 712 с.

Українське письменство / Зеров, Микола. - К. : Основи, 2003. - 1301 с.

 

 

Література про Миколу Зерова

Антологія української поезії в 6-ти т. [Текст]. Т.4: Українська радянська поезія: Твори поетів, які ввійшли в літературу в 1917-1932 рр. / Упоряд. С.Крижанівського. - К.: Дніпро, 1985. - 422 с.

Атом серця [Текст]: Українська поезія першої половини XX століття / Упор., вступ. ст. та прим. Ю.Коваліва; Худож. Б.Сушко. - К.: Веселка, 1992. - 350 с.

Білокінь, Сергій Іванович. Закоханний у вроду слів [Текст]: М. Зеров - доля і книги / Білокінь, Сергій Іванович. - К.: Час, 1990. - 56 с.

Брюховецький В. Микола Зеров [Текст]: Літературно-критичний нарис / В. Брюховецький. - К. : Радянський письменник, 1990. - 309 с.

Брюховецький, В'ячеслав Степанович. Микола Зеров [Текст]: До 100-річчя від дня народження / Брюховецький, В'ячеслав Степанович; Худож. Я.О.Гулько. - К. : Видавництво товариства "Знання" України, 1990. - 48 с.

Історія української літератури ХХ століття [Текст]: Пiдручник у 2 кн. Кн.1 : Перша половина ХХ столiття / За ред. В.Г.Дончика; Худож. О.Г.Григір. - К. : Либiдь, 1998. - 464 с.

Гречанюк, Сергій Степанович. На тлі XX століття [Текст]: Літературно-критичні нариси / Гречанюк, Сергій Степанович; Під ред. А.М.Макарова; Худож. Г.Т.Задніпряний. - К. : Радянський письменник, 1990. - 311 с. До книжки увійшли нариси про творчість видатних письменників, що стали жертвами репресій часів культу особи - М.Хвильового, П.Филипповича, М.Зерова, М.Куліша

Гроно нездоланих спiвцiв [Текст]: Лiтерат. портрети укр. письменникiв ХХ ст., твори яких увiйшли до оновлених шк. програм: Навч. посiб. / Упоряд. В.I.Кузьменко. - К.: Укр. письменник, 1997. - 288 с.

Дзюба, Іван. Золота нитка: нариси про (не)знаних [Текст]: Есеї / Дзюба, Іван Михайлович ; Упоряд. О.Сінченко. - К.: Дух і літера, 2020. - 392 с. У цій книжці подано есеї про українських письменників різних часів і різної життєвої та політичної долі — але всі вони створювали ту традицію відповідальності перед своїм народом і пошуку нового слова, яку Ольга Кобилянська назвала «Золотою ниткою» української літератури

Живиця [Текст]: Хрестоматiя української літератури ХХ ст. у 2-х кн. Кн.1 / За ред. М.М.Конончука; Упорядк. М.М.Конончука, Н.І.Бондар, Т.І.Конончук; Вступ. ст. П.П.Кононенка. - К.: Твiм iнтер, 1998. - 720 с.

З порога смерті [Текст]: Письменники України - жертви сталінських репресій / Під упор., передм. О.Г.Мусієнко; Худож. О.І.Яцун. - Вип.1. - К.: Радянський письменник, 1991. - 494 с

Зеров, Костянтин. Повернення із забуття [Текст]: Микола Зеров (14.IV.1890-03.XI.1937) / Зеров, Костянтин. - К. : Аверо, 2008. - 66 с.

Ковалів, Юрій Іванович. Історія української літератури: кінець XIX - початок XXI ст. Підручник. У 10-ти т. [Текст]: Навчальне видання. Т.4: У сподіваннях і трагічних зламах / Ковалів, Юрій Іванович. - К: ВЦ "Академія", 2013. - 576 с. Десятитомне видання історії української літератури покликане розкрити панораму її розвитку від останніх десятиліть ХІХ ст. до сьогодення. Четвертий том висвітлює літературний процес в Україні під час національно-визвольних змагань і драму «розстріляного відродження» в культурно-соціальному контексті 20-х років

Кужавська, Євгенія. Микола Зеров [Текст]: Науково-популярне видання / Кужавська, Євгенія. - Харків : Фоліо, 2019. - 122 с. Визнаний літературознавець, глибокий аналітичний критик, полеміст, лідер «неокласиків», поет і блискучий перекладач античної поезії Микола Костянтинович Зеров не міг бути осторонь відомої літературної дискусії 20-х років. Погляди Зерова вимагали усвідомлення й засвоєння багатств української національної традиції, перенесення на український ґрунт кращих творів європейської класики й сучасної літератури. Микола Зеров самим фактом свого існування повністю руйнував міф про вторинність, провінційність, художню меншовартість української літератури. Сталінська репресивна машина не оминула увагою того, кого вважали мистецьким еталоном

 

Лавріненко, Юрій. Розстріляне відродження: Антологія 1917-1933 [Текст]: Поезія-проза-драма-есей / Лавріненко, Юрій; Упорядкув., передм., післям. автора; Післямова Є.Сверстюка. - П'яте видання. - К.: Смолоскип, 2007. - 976 с.

Панченко, Володимир Євгенович. Кільця на древі [Текст]: Науково-популярне видання / Панченко, Володимир Євгенович; Худож. М.Б.Гутмана. - К.: Кліо, 2015. - 560 с. Ця книга - це дослідження, що висвітлюють несподівані аспекти інтелектуальних біографій та творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки, Миколи Зерова, Миколи Хвильового, Юрія Яновського, Леоніда Первомайського, Ліни Костенко, Миколи Холодного, Юрія Андруховича

Петров В. Діячі української культури - жертви більшовицького терору [Текст]: 1920-1940 рр. / В. Петров; Вст. ст. С.Білоконя. - К.: Воскресіння, 1992. - 77 с.

Петров, Віктор Платонович. Розвідки [Текст]: Науково-документальне видання. Т.2 / Петров, Віктор Платонович; Упор. В.Брюховецький; Під ред., покажч. Л.Марченко. - К.: Темпора, 2013. - 576 с.

Письменники Радянської України [Текст]: 20-30 роки: Нариси творчості / Упоряд. С.А.Крижанівського. - К.: Радянський письменник, 1989. - 407 с.

Процюк, Степан Васильович. Відкинуті і воскреслі [Текст]: Есе про письменників і суспільство / Процюк, Степан Васильович. - Брустурів: Дискурсус, 2020. - 192 с. Нова книжка есеїстики Степана Процюка — це нариси про знакових українських письменників, долі яких вражають не менше за творчість.

Розстріляне Відродження. Золоті рядки української репресованої поезії [Текст]: Літературно-художнє видання / Укл. С.Заготова; Худож. О.Перепелиця, В.Лукаш. – Донецьк: ТОВ "ВКФ "БАО", 2009. - 320 с. Розстріляне Відродження... Це назва найтрагічнішого з часів, який пережила вітчизняна культура в 30-ті роки ХХ століття. Багато поетів, прозаїків, перекладачів, літературних критиків, літературознавців, викладачів, театральних діячів стали тоді жертвами сталінського режиму. До видання ввійшли твори поетів тієї бурхливої й драматичної доби - Василя Бобинського, Олекси Влизька, Миколи Вороного, Михайла Драй-Хмари, Дмитра Загула, Миколи Зерова, Майка Йогансена, Мелетія Кічури, Юрія Липи, Ладі Могилянської, Олега Ольжича, Євгена Плужника, Валер'яна Поліщука, Володимира Свідзінського, Михайля Семенка, Олени Теліги, Дмитра Фальківського, Павла Филиповича, Миколи Філянського, Василя Чумака, Григорія Чупринки. Своєю творчістю вони засвідчили вірність і відданість рідному народові

Самі про себе [Текст]: Автобіографії українських митців 1920-х років / Під упор, передм., прим., комент. Р.В.Мовчан; Худож.Н.В.Михайличенко. - К.: Видавництво Кліо, 2015. - 640 с. Книжка покликана стати помічником у пізнанні й дослідженні складної, неоднозначної доби "Розстріляного відродження", образ якої вона доповнить і увиразнить багатьма невідомими персоналіями, фактами, деталями, автентичним колоритом

Сверстюк, Євген. На святі надій [Текст]: Вибране / Сверстюк, Євген; Упоряд. В.Андрієвської, Р.Лишої; Вст. ст. М.Коцюбинської. - К.: Наша віра, 1999. - 784 с.

Соловей, Елеонора Степанiвна. Українська фiлософська лiрика [Текст]: Навчальний посiбник для студентiв вищих навчальних закладiв / Соловей, Елеонора Степанiвна. - К.: Юнiверс, 1999. - 368 с.

Соловецький етап [Текст]: Антологія / Упор., вст. слово Ю.Винничука. - Харків: Фоліо, 2018. - 490 с. Горезвісна Соловецька каторга прийняла до себе майже всіх представників народів СРСР і навіть Європи й Америки. Можна вважати, що совєтська табірна система почалася, коли 13 жовтня 1923 року було створено Соловецький табір особливого призначення з двома пересильно-розподільчими пунктами у Архангельську та Кемі. Каторга проіснувала до 2 листопада 1939 р.

Українське слово [Текст]: Хрестоматiя укр. лiтератури та лiтературної критики ХХ ст. (у трьох книгах): Навчальний посібник. Кн.2 / Упоряд. В.Яременко, Є.Федоренко; Вступ. ст. Є.Федоренка. - К.: Рось, 1994. - 720 с.

Ушкалов, Леонід. Есеї про українське бароко [Текст] / Ушкалов, Леонід. - К.: Факт; Наш час, 2006. - 284 с.

Українське слово [Текст]: Хрестоматiя укр. лiтератури та лiтературної критики ХХ ст. (у трьох книгах). Кн.2 / Упоряд. В.Яременко, Є.Федоренко; Вст. ст. Є.Федоренка. - К.: Рось, 1994. - 719 с.

Шевченко, Сергій Володимирович. Соловецький реквієм [Текст]: Збірка публіцистики / Шевченко, Сергій Володимирович; Передм. авт. - К.: ВПК "Експрес-Поліграф", 2013. - 592 с. Книга про розстріляне відродження України, нищення інтелектуальної еліти нації, яку уособлюють М.Зеров, М.Куліш, Л.Курбас, В.Підмогильний, С.Рудницький, М.Яворський та ін. Збірка публіцистики про соловецьку трагедію для тих, хто цікавиться історією, її маловідомими сторінками

WEBліографія

http://litakcent.com/2015/04/21/zerov-i-ahmatova/ - Зеров і Ахматова. Володимир Панченко.

https://kyivdaily.com.ua/mikola-zerov-3/ - Микола Зеров, Михайло

https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/statti/spivec-latyny-y-ukrayiny-do-130-richchya-vid-dnya-narodzhennya-mykoly-zerova - Співець латини й України: до 130-річчя від дня народження Миколи Зерова

https://www.s-bilokin.name/Personalia/Zerov/10.html - Сергій Білокінь. Микола Зеров

https://www.youtube.com/watch?v=GEMRGPVyRiw - Розстріляне відродження і не тільки: жертви Сандармоху й Биківні // Історія без міфів

https://www.youtube.com/watch?v=KoOlLWQWRNw - Проект САНДАРМОХ. ВОЗВРАЩЕНИЕ ИМЕН. Зеров Николай Константинович (26.04.1890-03.11.1937)

https://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/zerov-mykola-biografiya/ - Біографія Миколи Зерова

https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1806 - Зеров Микола Костянтинович

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua - сайт газети «День»

https://zn.ua/ - сайт газети «Дзеркало тижня»

http://slovoprosvity.org/ - сайт газети «Слово Просвіти»

http://www.umoloda.kiev.ua/ - сайт газети «Україна молода»

http://www.ukurier.gov.ua - сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://tyzhden.ua  - часопис «Український тиждень»

Підготувала бібліограф Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ