Преподобний Антоній, чудотворець Печерський. Маловідоме із життя та діянь.
До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та
1000-ліття скельного Свято-Усікновенського монастиря в с. Лядово
Віртуальна біобібліографічна
подорож шляхами преподобного Антонія
з Афону до Києва. Заснування Подільського Афону
23 липня – День вшанування пам’яті преподобного Антонія Печерського
Молоді роки Антонія
Юнаком Антоній, на схилі однієї з любецьких гір, що біля болота Кораблища, викопав печеру, де й оселився. Пізніше на цьому місці існував Любецький Антоніївський монастир. Ще й зараз там можна побачити печеру преподобного Антонія, де раз на рік, у липні, правиться Служба Божа, на яку з навколишніх сіл, навіть з Білорусії та Росії, сходиться безліч людей. Це був перший, найдавніший печерний монастир в Україні-Русі. Він з перервами проіснував до 1786 р. і був ліквідований за наказом російської імператриці Катерини II. У молоді роки Антоній помандрував до Греції, де в Афонському монастирі прийняв постриг і став ченцем. Його духовним наставником був ігумен Євсігменової обителі Афонського монастиря Феоктіст, відомий на той час церковний діяч.
Вхід в Любечську Антонієву печеру
У 1013 році на зворотному шляху до Русі, "із Афонських гір в святий град Київ", Антоній почув поклик "Гласу небесного" і зупинився у благодатному краї.
А чи знаєте ви, де ? Не засмучуйтесь , якщо не знаєте, бо це …
МАЛОВІДОМІ СТОРІНКИ ЖИТТЯ ПРЕПОДОБНОГО АНТОНІЯ ПЕЧЕРСЬКОГО
Портрет Антонія ПЕЧЕРСЬКОГО ручної вишивки
Багато чого цікавого з історії нашого краю забуто, або й зовсім втрачено. Тільки вузьким колам відомо про Подільський Афон. Так на Поділлі під Могильовом - Подільським існує наш справжній український Афон, всього за 24 кілометри від міста.
Прекрасний і благословенний край. Скельний Свято-Усікновенський монастир на Дністровських кручах
Не випадково він отримав поетичну назву Подільського Афону.
Монастир тісно пов'язаний із Афоном та Києво-Печерською Лаврою, тому що завдячує своїм існуванням неординарній особистості із духовно церковної когорти українських просвітителів. Перекази розповідають, що ця свята обитель була заснована преподобним Антонієм Печерським, який у 1013 році йшов через ці мальовничі подільські краї Надністрянщини зі Святої гори Афон до Києва
Уже тисячу літ Лядовський монастир є оберегом православної віри і духовності нашого народу. Про це свідчать багаточисельні печатки, герби та автографи, що збереглися на його стінах
Бескиддям пролягає крута стежка –нелегка дорога до святої обителі. Не всім вона підкоряється, ой не всім.
Започаткував у нас чернече життя, преподобний Антоній, чудотворець Печерський, за афонською традицією. На це він отримав благословення від ігумена Феоктіста в монастирі на Афоні.
Настоятель сказав, що на землі руській Антоній стане родоначальником слов’янського чернецтва. У Лядовому насельники впродовж 1000 років відзначалися аскетичною суворістю строгого афонського уставу, а обитель була оплотом Православ’я, центром освіти. Сучасна братія свято дотримується старих традицій та суворо слідує афонському чернечому Уставу. В Лядове любив приїздити гетьман Богдан Хмельницький. Він свого часу довірив монахам завезти від себе листа у Москву царю Олексію Михайловичу. Місію було виконано успішно. У ХІХ столітті київський професор В.Б.Антонович, який очолив експедицію «Скельні монастирі Подністров’я» писав: “Є всі підстави вважати, що тут у 11-12 століттях дійсно був монастир печерного типу”.
Комплекс монастиря розташований на скельній терасі 90-метрової гори над Дністром.
Храм Усікновення Глави Іоанна Предтечі
Ансамбль складається з трьох печерних храмів:
Храму Усікновення Глави Іоанна Предтечі,
Храму Святої Параскеви П`ятниці,
Храму Антонія Печерського
Храм Святої Параскеви П’ятниці. Все що залишилось від нього після вибуху
Храм Святого Антонія Печерського
Є тут і сюрприз для палеонтологів та вчених натуралістів
Під нішою з іконою Христа чітко видно вкраплення кістяка маленького мамонтеняти
Малодоступне місце. Стежка підкоряється не всім, тільки наполегливим у духовних пошуках та щиро віруючим. Страшним грішникам - тільки після щирого каяття та спокути. Навіть, якщо здалеку дивитися на Лядовський Усікновенський чоловічий монастир, то сумніву не може бути – тут частина Афону. І в цьому є істина.
Серцем Лядовського монастиря вважається печера-келія, яку у вапняковій скелі видовбав Антипа (мирське ім`я Антонія)
У скелі Антоній власноруч облаштував печеру, а в ній – ліжко-лежанку, вузеньке, аскетичне, ідентичне афонському. Воно збереглося досі.
Це уже була третя вирубана у камені печера майбутнього великого сподвижника віри Христової, який згодом заснував Києво-Печерську лавру і його стали називати преподобним Антонієм Печерським.
Є інші цікаві відомості з життя святого. Кажуть, преподобний своїми руками вирубав п'ять печер. Першу свою печеру подвижник вирив в юні літа поблизу Любича , як згадувалося раніше, облаштували Антоніїв монастир. Також у печері він жив на Афоні. І тільки на 1051-й рік припадає заснування Антонієм Києво-Печерського монастиря у с. Березино над Дніпром у печері, викопаній благочестивим Іларіоном. П`ята - під Черніговом Про монастир існує безліч легенд і переказів, історичних фактів і припущень. Тим часом і досі живі розповіді й легенди про конкретні монастирські древності та документи. Одні стверджують, що заховані вони у недосліджених печерах. Інші - в одному з підземних ходів на верхньому плато. Таких місць тут дійсно немало, однак всі вони сильно пошкоджені в результаті землетрусів, війн, та й просто часу.
А єднає ці всі розповіді й легенди одне: вони закінчуються тим, що в угодний Богові час монастирські древності відкриються чернечій братії.
Тут існував духовно-культурний осередок з обширною бібліотекою
Окрім служби Божої при монастирі діяла школа, для навчання грамоти місцевого населення, а пізніше – училище, братія організувала медичний заклад - лікарню для зцілення всіх нужденних, приют для немічних, військовий форпост і навіть існувала військова розвідка. Бо хто запідозрить монаха в збиранні інформації на ворожій території? Мандрує собі з посохом, милостиньку збирає, а з милостинькою і важливу інформацію. Монастир мав зразкове господарство і навчав господарській діяльності інших.
| Легенди стверджують, що у катакомбах обителі заховані цінні монастирські старожитності і фоліанти, які взагалі безцінні. Проте потрапити туди неможливо. Але і зараз можна пройти у печери і подивитися на останки древніх монахів БРАТСЬКА КОСТНІЦА
Ченці кажуть, що деяким останкам тут понад 400 років.
|
На території монастиря знаходяться лікувальні джерела
Внизу під храмовою горою дзюркочуть три кришталево чисті цілющі джерела. Одне з них, видобуте руками Святого Антонія, зцілило багато прихожан
Одне з трьох джерел
Якщо крутою стежиною спускатися від обителі до берегів Дністра, то зустрінете на своєму шляху чудодійні джерела та купальню. Прочани отримують тут зцілення духовне і тілесне. «По вірі вашій…»
Джерело Антонія з чудодійною цілющою водою
Купальня для прочан З давніх часів віруючі особливо поклонялися кам`яному хресту та цілющому джерелу. Тут також знаходилася особлива ікона «Усекновения честной главы Крестителя Господня Иоанна» Архімандрит Ефрем, настоятель Ватопедського монастиря, подарував обителі список чудотворної ікони Божої Матері «Отрада и утешение». В 2009 році в честь цієї ікони побудовано храм, на третьому поверсі братського корпусу. http://www.pravoslavie.ua/monasteries/diocese-vinnickaja/494/
|
Військовий форпост. Крихітна келія спостерігача, в зріст людини.
Монах не тільки спокутував у ній гріхи, а й спостерігав за місцевістю, завдяки широкій оглядовій панорамі. І для душі корисно і для безпеки монастиря добре. Військова вахта попереджала про навалу ворога не тільки братію монастиря, а й мирян, що жили поряд
Обитель вистояла проти руйнівних навал монголо-татар, але…!
Завойовникам не вдалося захопити Обитель. Згодом ці місця обезлюділи через навалу ворога, та згодом монастир знову почав діяти.
Але!!! У 1930 році унікальний монастир почали підривати більшовики. Були зруйновані два головних храми Лядоської обителі: Свято-Усікновенський і Свято-Параскевінський. Уціліла келія Антонія і печерна церква на честь преподобного Антонія, яка є діючою на даний час. І не випадково. В цьому – провидіння Боже.
Сила вибуху була такою, що частину куполу церкви Іоанна Предтечі люди бачили в Дністрі. Знищені були також всі прибудови: двоповерхова галерея - готель, восьми купольна церква - добудова до великої і малої церков, всі іконостаси, криниці. Після того варварського дійства частину старовинних книг та ікон, які були у церквах, було передано Слободо-Яришівській церкві, а частина їх, в тому числі унікальні ікони, написані на цинкових пластинах київським художником Дудкевичем, були розкрадені і безповоротно втрачені.
Відбудовано дзвіницю, знищену більшовиками в 1938 році
В 1848р. до церкви Іоанна Предтечі добудовано дзвіницю. Зруйнована в 1938р. більшовиками, нині відбудовується. За народними переказами Велетенський дзвін покоїться в руслі Дністра. Та от де – ніхто тепер не знає. Хвилі Дністра бережуть таємницю. Так переказують старі люди.
Чудовий краєвид відкривається із дзвіниці. Чітко видно по той бік Молдавію
Монастир відроджується
Одне з семи чудес Поділля, неперевершена європейська пам’ятка духовності й віри — Лядівський скельний Храм. Оточений легендами, овіяний таємничими подіями, священний клаптик землі, з якого починається наша Вітчизна. У зв'язку з тим, що унікальному пам'ятнику археології виповнюється 1000 років, Президент доручив Кабінету Міністрів спільно з Вінницькою обласною держадміністрацією розробити та здійснити заходи зі збереження Скельного монастиря.
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ ВИПУСТИВ ЮВІЛЕЙНУ МОНЕТУ
Присвячена 1000-літтю від дня заснування Лядівського Свято-Усікновенського скельного монастиря Антонієм Печерським - одному з найдавніших православних монастирів, який також називають Подільським Афоном. Монастир розташований на лівому березі Дністра біля села Лядова, околиці якого належать до унікальних природних об`єктів Середнього Подністров`я.
Серія: Духовні скарби України; Вартість, грн: 990
На аверсі монети розміщено: угорі напис півколом НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ, праворуч - малий Державний Герб України, стилізовану композицію, у центрі якої - Антоній Печерський на тлі скель, що нагадують крила, унизу - давньоруський орнамент і напис півколом ДВАДЦЯТЬ ГРИВЕНЬ, праворуч - рік карбування монети 2013. | |
На реверсі монети зображено: стилізований фрагмент скельного монастиря, хресний хід монахів і паломників, Голуба (угорі ліворуч) і промені, що є символом Святого Духа, а також по колу напис - ЛЯДІВСЬКИЙ СВЯТО-УСІКНОВЕНСЬКИЙ СКЕЛЬНИЙ МОНАСТИР. |
Бібліографія
Скельний Свято-Усікновенський чоловічий монастир
Скрипник В.Монахи вручну відбудовують 1000-літній монастир [Текст] / В. Скрипник // Голос України. - 2013. - 1 лют. (№21). - С. 8. Улітку нинішнього року на Вінниччині розпочнеться низка урочистих заходів з нагоди 1000-літнього ювілею Лядівського скельного монастиря. Монахи продовжують роботи з відновлення своєї обителі, а паломники навіть взимку відвідують храм. Монахи на плечах носять каміння і вручну відбудовують найстаріший у нашому краї храм, бо під’їхати сюди не можна жодним транспортом. Обитель розташована на середині Дністрової кручі. Звідси приблизно однакова відстань як до води, так і на вершину.
Список літератури
Брайчевський, Михайло Юліанович. Твори. Т.1 : Суспільно-політичні рухи в Київській Русі. Історична думка в Київській Русі [Текст] / Брайчевський, Михайло Юліанович ; Упорядкув., передм., наукове редагув. і анотов. імен. покажч. Ю.Кухарчука. - К. : В-во ім. Олени Теліги, 2004. - 720 с.
Брайчевський, Михайло Юліанович. Скарби знайдені і незнайдені [Текст] / Брайчевський, Михайло Юліанович ; Худож. В.Б.Бродський. - К. : Наукова думка, 1992. - 88 с.
Горський, Вілен Сергійович. Святі Київської Русі [Текст] / Горський, Вілен Сергійович ; Худож. І.М.Галушка. - К. : Абрис, 1994. - 176 с.
Давиденко, Віталій Володимирович. Монастир [Текст] / Давиденко, Віталій Володимирович. - Вінниця : Вінницький інститут МАУП, 2005. - 254 с.
Замалеев, Александр Фазлаевич. Мыслители Киевской Руси [Текст] / Замалеев, Александр Фазлаевич, Зоц, Владимир Афанасьевич ; Вступ. ст.В.А.Карпушина; Худож. В.М.Дозорец. - К. : Издательство при Киевском ун-те, 1981. - 160 с.
Інтернет – ресурси
http://orthodoxy.org.ua/node/8210 пам`ять преподобного Антонія Печерського
http://palomnik.vn.ua/ljadavskij-svjato-useknovenskij-skalnij-monastir.html - Лядовский Усекновенский скальный мужской монастир
http://www.doroga.ua/poi/Vinnickaya/Lyadova/Lyadovskij_skaljnyj_monastyrj/1187 Усекновенский скальный мужской монастир
http://www.orthodox.vinnica.ua/index.php?l=1&o=3379 Лядово Скельний монастир
http://kolokray.com/uk/f/lyadovaya-svyato-usiknovenskiy-skalnyy-monastyr.html Скельный монастир. Лядово
http://www.youtube.com/watch?v=E0BhJbnNvLU Лядово Скельний монастир
http://www.orthodox.vinnica.ua/index.php?o=2699&l=2 Лядово Скельний монастир
http://www.vinrada.gov.ua/svyato-usiknovenskiy_skelniy_cholovichiy_monastir_xi_st_ukrainskoi_pravoslavnoi_cerkvi.htm Лядово Скельний монастир
http://mogpod-rayrada.org.ua/miscevi-radi/yarishivska-silska-rada/skelnij-monastir/ Скельний монастир
Укладач: головний бібліограф Фоміна Н.І.