Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Ольга свята»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до дня рівноапостольної княгині Ольги

24 липня – ця дата, найбільш шанована в православній церкві, і присвячена княгині Ользі — дружині князя Олега.

Ольга була хрещена у Візантії. Княгиня активно проповідувала християнську віру на Русі, споруджувала православні хрести, будувала храми, викорінювала язичницькі звичаї.

Померла вона в 965 році. Всі віряни шанують велику княгиню. 24 липня – це день її смерті. Також крім 24 липня Олі також святкують свої іменини 10 лютого, 6 і 14 березня, а також 17 липня і 23 листопада.

Історична пам’ятка

Історія святої рівноапостольної княгині Ольги драматична і сповнена глибокого значення для всіх вірян. Ольга була дружиною великого князя київського Ігоря. Після його вбивства древлянами вона жорстоко покарала вбивць чоловіка, стала на чолі Київського князівства і віддала всі сили служінню йому. З ім’ям Ольги пов’язаний прихід християнства в Київську Русь. У 954 році княгиня здійснила паломництво до Царгорода (Константинополя), де прийняла святе хрещення, а була вона названа Оленою, хрещеним батьком став імператор Костянтин Багрянородний.

Повернувшись, вона стала зводити перші храми і проповідувати християнське вчення. І хоч давалося це нелегко, вона звернула в віру багатьох людей. Навіть її онук, князь Володимир, що згодом хрестив Русь, прийняв хрещення саме за її прикладом. Княгиня Ольга стала християнкою першої з руських правителів, зробивши це ще до Хрещення Русі.

Православні шанують пам’ять про цю мудру правительку і жінку-творця культури Київської Русі. Тому День княгині Ольги завжди святкували з великою пошаною, а до наших днів дійшла традиція вітати тих, хто носить ім’я Ольга, з іменинами.

Традиції на день Ольги

За православними традиціями, в день Ольги потрібно молитися про втішення вдів, а також про зміцнення віри новоспечених християн. Свята Ольга допомагає вберегти себе та рідних від бід і негараздів. А молодим дівчатам – вдало вийти заміж.

У старовину в день святої Ольги починалися польові роботи, люди виходили на поля збирати і заготовляти сіно. За традицією, в церквах проводять святкові служби в пам’ять про святу.

День святої княгині Ольги - цікаві факти

Про княгиню Ольгу можна відзначити одразу 12 цікавих фактів, про які мало хто знає:

Загадкове походження - суперечки про походження великої княгині точаться донині, бо деякі вважають, що вона має варязьке коріння. Дослідники з Болгарії запевняють, що Ольга народилася не в Пскові, а в болгарському містечку Плиска.

Знайомство з чоловіком Ігорем - під час переправи на річку Ольга була у чоловічому одязі в якості перевізника. Він зробив нескромну пропозицію юній Ользі, але зазнав фіаско. Однак через деякий час вони все ж одружилися.

Легенди про гострий розум Ольги та помсту древлянам

Рекорд миру - після придушення древлян княгиня Ольга близько 20 років правила без всяких воєн.

Перша руська княгиня, яка прийняла християнство.

До княгині Ольги жінки не правили на Русі, а після неї в Україні жінки до влади вже не приходили.

Авторитет серед світових лідерів - Ольгу поважали за мудре керівництво, прийняття християнства та зміцнення становища Київської Русі.

Княгиня-реформаторка, яка встановила нові види оподаткування, розділила особистий та державний бюджети, та регламентувала дії на місцях княжих дружинників і суддів.

Очолила оборону Києва, коли на українську столицю набігли печеніги.

Бабуся, яка змінила історію, бо саме її онук Володимир хрестив Київську Русь.

Ольга була визнана святою рівноапостольною в 1547р. Такої честі удостоєні лише п’ять жінок, серед яких — Марія Магдалина.

Ольгу вважають покровителькою вдів і навернених християн.

Бібліографія статей

(подано в зворотній хронології, а в межах року – в алфавіті авторів)

2023

День святої Ольги: ким була київська княгиня, яку українці шанують найбільше [Електронний ресурс] = https://apostrophe.ua/ua/news/society/2023-07-24/den-svyatoy-olgi-kem-byila-kievskaya-knyaginya-kotoruyu-ukraintsyi-uvajayut-bolshe-vseh-foto/301427 / Інф. "Апостроф" // Апостроф. - 2023. - 24 лип. 24 липня українці традиційно відзначають важливе церковне свято - День пам'яті святої рівноапостольної княгині Ольги. "Апостроф" з нагоди свята розповідає його історію та нагадує цікаві факти про княгиню Ольгу

День святої Ольги: традиції свята [Електронний ресурс] = https://zn.ua/ukr/UKRAINE/den-svjatoji-olhi-traditsiji-svjata.html / Інф. "Дзеркало тижня" // Дзеркало тижня. - 2023. - 23 лип. Ця княгиня Київської Русі першою прийняла християнство. Щороку 24 липня християни східного обряду відзначають День пам'яті святої рівноапостольної княгині Ольги. Вона померла в цей день у 969 році

2022

Косова, Ольга. День святої Ольги: які місця у Києві пов’язані з княгинею [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/69225/ : 24 липня за церковним календарем відзначається День Ольги. Пам’ять київської святої вшановується і православною, і католицькою церквами / Косова, Ольга // Вечірній Київ. - 2022. - 24 лип. Саме цього дня — 24 липня 969 року — померла велика княгиня Ольга. Вона стала першою християнкою з київських правителів ще до Хрещення Русі і була похована за християнськими обрядами. І хоча канонізована як рівноапостольна Ольга була в 1547 році, як святу її почали вшановувати ще за онука Володимира Великого. Саме він переніс мощі княгині в Десятинну церкву — перший кам’яний храм на Русі. Після знищення церкви під час ординської навали мощі були втрачені. Втім, пам’ять про княгиню живе і досі, зокрема в історії Києва. «Вечірній Київ» згадує про cтоличні локації, пов’язані своєю назвою із святою Ольгою, за часом їх появи у місті

2021

Сюндюков, Iгор. Княгиня Ольга: шлях на Південь [Електронний ресурс] = https://day.kyiv.ua/ru/article/istoriya-i-ya/knyaginya-olga-shlyah-na-pivden / Сюндюков, Игорь  // День. - 2021. - 15 квіт. «Гендерний» напрямок у модерній та постмодерній науці є доволі популярним та затребуваним. Проте – ось парадокс: такі воістину важливі проблеми, як «жінка на престолі», «владні жінки», «політика по-жіночому» є досі не надто вивченими, особливо з використанням належного історичного інструментарію (а без цього тут не обійтися)

2020

Сюндюков, Ігор. Найвідоміша жінка України: загадки життя, версії, «болгарський слід» [Текст] / Сюндюков, Ігор // День. - 2020. - 24-25 лип. (№ 137-138). - С. 18-19. Княгиня Ольга (Хельга), у християнстві — Олена, щонайменше 19 років (945-964) очолювала Давньоруську державу, провела її крізь небезпечні «хмари» й «бурі» тодішньої страшної, неспокійної історії та політики (ворогів у Русі-України було більш ніж достатньо), виявивши при цьому справжню далекоглядність і державну мудрість. Ця видатна людина є, поза сумнівом, однією з найвідоміших (можливо, найбільш відомою) жінок України. При побіжному погляді на знамениту володарку виникає стійке, сильне враження потужної, незрівняної волі, характеру переможного, незламного (самі лише палаючі очі чого вартують!) — і водночас... загадковості

2019

Бутакова, Олена. Княгиня Ольга: зоря перед світанком [Текст] / Бутакова, Олена  // Личности. - 2019. - № 8. - С. 110-125. Ким вона ж таки була єдина єдина жінка-правителька у вітчизняній історії - воїном чи покірливою християнкою?

Сліпушко, Оксана. Княгиня Ольга: таємниці постаті [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/knyagynya-olga-tayemnyci-postati : чи все ми знаємо про знамениту володарку Русі? / Сліпушко, Оксана  // День. - 2019. - 22 бер. (№ 52-53) . - С. 21. До княгині Ольги Руссю правили князі Олег та Ігор. В історії руської державності ці князі були військовими тактиками. Своє призначення як володарів Русі вони вбачали у численних завоюваннях і розширенні кордонів держави. Ольга була зовсім іншою. Княгиня стала першою правителькою Русі, котра володіла колосальним стратегічним мисленням. Вона планувала свої дії чітко і зважено. Її можна назвати першим державним стратегом Києворуської держави

2018

Кізлова, Антоніна. Вихована апостольським ученням [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19603/index.php?n=39590 / Кізлова, Антоніна  // Сільські вісті. - 2018. - 24 лип. (№ 56). - С. 3. 24 липня (11 липня за ст. ст.) — день святої рівноапостольної Ольги (близько 910—969 рр.). 946 чи 957 року (або ж і двічі) Ольга їздила до Константинополя, де її з почестями вітав імператор Костянтин Багрянородний. Під час котроїсь із зустрічей (історики частіше схиляються до другої дати) він став її хрещеним батьком. Патріарх Феофілакт, звершуючи таїнство, нарік новонавернену гостю на честь св. рівноап. Єлени, яка віднайшла Животворний Хрест Господній

2008

Перша свята жінка Київської Русі : "Хрещатик" продовжує друкувати історії про видатних киян. Наразі до уваги читачів пропонується текст, присвячений великій княгині Ользі / Інф. "Хрещатика" // Хрещатик. - 2008. - 14 жовт.(№186). - С. 12. Книягиня Ольга, в хрещенні Олена (11 липня 969 року) правила Київською Руссю після загибелі чоловіка, князя Ігоря Рюриковича як регент з 945-го приблизно до 960-го. Свята Російської православної церкви, перша з руських можновладців прийняла християнство ще до хрещення Русі

Література до теми з фондів Молодіжної

Баришевська, Ірина. Жінки, які прославили Україну [Текст] : 33 надихаючі історії: Літературно-художнє видання / Баришевська, Ірина. - Х. : АССА, 2023. - 144 с.

 На вас чекають історії 33 жінок, які зробили у своєму житті так багато важливого, що увійшли в історію. Вони не були схожі одна на одну, займалися різними справами та жили в різний час. Але все-таки мали чимало спільного: були сповнені неймовірної сили духу, визначного таланту й натхнення, дуже наполегливо працювали та не боялися ризикувати. Водночас були не просто мрійницями, а вперто просували свої думки та боролися за втілення власних ідей. Їм удавалося ламати безліч стереотипів, обстоювати нові права, рухати вперед науку та мистецтво, підкорювати небо, дивувати світ красою та навіть рятувати життя

 

 

Качковський, Лесь. Ігор - володар Руси [Текст] : Роман. Кн.4 / Качковський, Лесь. - К. : Український пріоритет, 2022. - 624 с

Отримавши від Олега "Віщого" владу над русами, полянами, сіверянами й древлянами, князь Ігор зумів стати володарем Руси — держави, яка об'єднала ці та інші слов'янські племена в силу, здатну протистояти і Степу, й Бізантії, здійснювати походи на Каспій. За роки свого правління (912-945) він не допустив жодного вторгнення на Русь степовиків, двічі ходив на Царгород, змусивши Бізантію підписати Договір "Про мир і любов"... Проте для слов'янських племен він так і залишився захланним варягом, свідченням чому є його люта смерть в Іскоростені. Не менш лютою була й помста його дружини — Святої княгині Ольги. Роман Леся Качковського "Ігор — володар Руси" охоплює не тільки останні роки княжіння першого Рюриковича на київському столі (941-945), а й період до повноліття Святослава, коли той перебрав владу від матері-регентки. Книга про Ігоря "Старого" — це заключна частина серії романів автора про Князя Аскольда, Рюрика із роду Ск'єльдунгів та "Віщого" Олега

 

Котляр, Микола Федорович. Історія в життєписах [Текст] / Котляр, Микола Федорович, Смолій, Валерій Андрійович ; Перекл. Н.Г.Сидяченко; Передм. авт.; Худож. Г.Т.Задніпряний. - К. : Час, 1994. - 328 с4

Кралюк, Петро. Історія України "без брому". Розвиток державності на українських землях [Текст] : Науково-популярне видання / Кралюк, Петро Михайлович ; Передм. автора; Худож. О.Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2020. - 424 с

Книга Петра Кралюка «Історія України "без брому". Розвиток державності на українських землях» розкриває історію державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення. Усупереч висловлюванню відомого українського письменника і політика початку ХХ ст. Володимира Винниченка, мовляв, не можна українську історію читати без брому, тобто заспокійливого, автор акцентує увагу на тому, що бездержавність — явище, характерне для багатьох народів. Тому українці у своєму прагненні створити власну державу були далеко не одинокі. Проте, проживаючи в різних країнах і обіймаючи високі посади, вони зробили чимало для становлення, зокрема Угорського королівства, Речі Посполитої, Російської імперії, Османської імперії, і врешті-решт здобули свою державу

 

Кралюк, Петро. Історія України "без брому". Розвиток державності на українських землях [Текст] : Науково-популярне видання / Кралюк, Петро Михайлович ; Передм. автора; Худож. О.Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2020. - 424 с

Книга Петра Кралюка «Історія України "без брому". Розвиток державності на українських землях» розкриває історію державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення. Усупереч висловлюванню відомого українського письменника і політика початку ХХ ст. Володимира Винниченка, мовляв, не можна українську історію читати без брому, тобто заспокійливого, автор акцентує увагу на тому, що бездержавність — явище, характерне для багатьох народів. Тому українці у своєму прагненні створити власну державу були далеко не одинокі. Проте, проживаючи в різних країнах і обіймаючи високі посади, вони зробили чимало для становлення, зокрема Угорського королівства, Речі Посполитої, Російської імперії, Османської імперії, і врешті-решт здобули свою державу

 

 

Міфи та легенди українців [Текст] / Уклад. Ю.Винничук; Худож. Л.П.Вировець. - Харків : Фоліо, 2015. - 219 с.

Міфи та легенди зберігають у народній пам'яті й передають майбутнім поколінням про історичне минуле українського народу, пояснюють причини виникнення різних явищ природи

Сегеда, Сергій. Видатні жінки української історії. Біографічні нариси на тлі історичних подій [Текст] : Науково-популярне видання / Сегеда, Сергій Петрович ; Пер. сл. автора; Худож. оформл. О.Андрощука; Фото О.Іванова. - К. : Балтия-Друк, 2020. - 264 с

Книжка відомого українського антрополога, професора Сергія Сегеди, розповідає про долі відомих українок, які залишили свій слід на історичній арені нашої країни – від легендарної княгині Ольги до Наталії Розумовської, матері останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Складні долі, злети і падіння, вагомий вплив на політичні рішення і вчинки державних мужів – цей історичний калейдоскоп в поєднанні з простотою викладення і багатством мови автора не може не привернути уваги найвибагливішого читача

 

 

100 найвідоміших українців [Текст] : Науково-популярне видання / Відп. ред. З. Александрова; Під заг. ред. Ю.Павленко. - К. : Компанія ОСМА, 2015. - 680 с

Сто портретів видатних представників українського народу — це долі ста непересічних постатей, які присвятили себе боротьбі за українську державу, її розбудові, ратним подвигам і політичній діяльності, створенню художніх шедеврів, унікальних літературних творів і чудес техніки. Та хоч би чим вони займалися, всіх їх об’єднує українська земля, на якій вони народились і процвітанню якої присвятили своє життя, талант і покликання.

 

 

WEBліографія

https://zn.ua/ukr/UKRAINE/den-svjatoji-olhi-traditsiji-svjata.html - Ця княгиня Київської Русі першою прийняла християнство.

https://apostrophe.ua/ua/news/society/2023-07-24/den-svyatoy-olgi-kem-byila-kievskaya-knyaginya-kotoruyu-ukraintsyi-uvajayut-bolshe-vseh-foto/301427 - День святої Ольги: ким була київська княгиня, яку українці шанують найбільше, фото

Інтернет-ресурси

https://day.kyiv.ua  – сайт газети «День»

http://www.silskivisti.kiev.ua  – сайт газети «Сільські вісті»

https://vechirniy.kyiv.ua  – сайт газети «Вечірній Київ»

https://khreshchatyk.kyiv.ua – сайт газети «Хрещатик»

http://www.silskivisti.kiev.ua  – сайт газети «Сільські вісті»

https://zn.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»

Підготувала бібліограф Н.Качановська

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ