Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Микола Амосов – академік людських сердець»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до110-ї річниці від дня народження Миколи Михайловича Амосова (1913-2002), видатного лікаря, наукового діяча та письменника

6 грудня 2023 року виповнюється 110 років від дня народження Миколи Михайловича Амосова, видатного вченого і геніального хірурга, основоположника серцевої хірургії, медичної та біологічної кібернетики в Україні, письменника і громадського діяча

Біографія

Микола Михайлович Амосов народився 6 грудня 1913 р. в селі Ольхово Вологодської губернії.

У 1932 р. закінчив Череповецький механічний технікум, 3 роки працював змінним механіком на Архангельській електростанції.

У 1939 році з відзнакою закінчив Архангельський медичний інститут, а у 1940 році – з відзнакою Всесоюзний заочний індустріальний інститут. У період Великої Вітчизняної війни був на фронті провідним хірургом польового госпіталю.

З 1947 по 1952 рік працював головним хірургом Брянського облздороввідділу і у цей час почав широко займатися грудною хірургією, проводив велику наукову роботу і у 1953 році захистив докторську дисертацію.

У 1952 році М. М. Амосова, як великого фахівця з грудної хірургії, було запрошено У Київський інститут туберкульозу для керівництва спеціально створеною клінікою серцевої хірургії.

Тут з особливою повнотою розкрився його різносторонній талант хірурга та дослідника, фізіолога та інженера, стала особливо плідною наукова, організаторська, практична, педагогічна та суспільна діяльність. М. М. Амосов був одним з ініціаторів широкого впровадження у нашій країні хірургії при захворюваннях легенів, вніс багато нового у розвиток цієї проблеми. Його дослідження сприяли підвищенню ефективності лікування хвороб легенів.

У 1961 році роботи Н.М. Амосова з легеневої хірургії були відмічені Ленінською премією.

Надалі основним напрямом роботи М. М. Амосова стала серцева хірургія.

У 1955 році він вперше в Україні почав лікування вад серця хірургічним методом, у 1958 році одним з перших в Радянському Союзі інтегрував у практику метод штучного кровообігу.

У 1963 році Микола Михайлович першим в Радянському Союзі провів протезування клапана митри, а в 1965 році створив і вперше в світі упровадив в практику антитромботичні протези серцевих клапанів. М. М. Амосовим створено цілий ряд нових методів хірургічного лікування пороків серця, оригінальні моделі апаратів штучного кровообігу. Його роботи з хірургічного лікування хвороб серця були відмічені Державною премією України (1988 р.), Золотими медалями (1967 р., 1982 г.) та Срібною медаллю (1978 г.) ВДНГ СРСР.

У клініці, створеній М. М. Амосовим, проведено близько 7000 резекцій легенів, понад 95000 операцій з приводу хвороби серця, зокрема близько 36000 з штучним кровообігом.

У 1955 році М. М. Амосов створив і очолив першу в СРСР кафедру грудної хірургії для удосконалення лікарів. Потім з неї виділилася кафедра анестезіології. Ці кафедри підготували понад 700 фахівців для України та інших республік.

У 1983 році керована М. М. Амосовим клініка серцевої хірургії реорганізована у Київський науково-дослідний інститут серцево-судинної хірургії і є Українським республіканським кардіохірургічним центром. Щорічно в інституті проводиться близько 3000 операцій на серці, зокрема близько 1500 – з штучним кровообігом. Ведеться розробка найважливіших проблем серцевої хірургії. М. М. Амосов був першим директором а з 1988 року – почесним директором інституту.

Разом з хірургією М. М. Амосов велику увагу приділяв сучасним проблемам біологічної, медичної та психологічної кібернетики. З 1959 р. по 1990 р. він очолював відділ біологічної кібернетики Інституту кібернетики НАН України. Під керівництвом Н.М. Амосова проведені фундаментальні дослідження систем саморегуляції серця і розробка питань машинної діагностики хвороб серця, розробка і побудова фізіологічної моделі “внутрішнього середовища організму”, моделювання на ЕОМ основних психічних функцій і деяких соціально-психологічних механізмів поведінки людини. Нетрадиційність підходу, оригінальні погляди М. М. Амосова отримали широке визнання у нас в країні і за кордоном. За дослідження в області біокібернетики у 1978 р. і 1997 р. його удостоєно Державної премії України.

М. М. Амосов – автор понад 400 наукових робіт, включаючи 19 монографій. Ряд монографій перевидані в США, Японії Німеччині, Болгарії.

У створеному ним інституті підготовлено 40 докторів і понад 150 кандидатів наук, багато хто з яких очолює великі наукові центри. М. М. Амосов був членом президії правління Українського суспільства хірургів і кардіологів Міжнародної асоціації хірургів і кардіологів, Міжнародної асоціації хірургів і Міжнародного товариства серцево-судинних хірургів, Міжнародного товариства медичної кібернетики, Наукової ради з кібернетики України, членом редколегії, редакційних рад низки вітчизняних і зарубіжних журналів.

Свою наукову роботу М. М. Амосов поєднував з великою суспільною діяльністю, був депутатом Верховної Ради СРСР п’яти скликань.

Микола Михайлович широко відомий, як письменник. Його повісті “Думки та серце“, “Записки з майбутнього“, “ППГ-2266“, “Книга про щастя та нещастя” неодноразово видавалися у нас в країні і за кордоном.

Нагороди та відзнаки НАН України

Премія НАН України імені Амосова Миколи Михайловича в галузі медицини

Премія НАН України імені Амосова Миколи Михайловича в галузі кібернетики

Срібна ювілейна монета “Микола Амосов”

                                                                    

  Марка "Микола Амосов 1993-2002". Рік випуску - 2013

 

 

 

  

Система Миколи Амосова "1000 рухів"

М. М. Амосова відмічено багатьма високими урядовими нагородами СРСР і України. Микола Михайлович був талановитою, яскравою, різносторонньою людиною, блискучим хірургом, вченим і громадським діячем. Він ніколи не залишався байдужим до проблем держави, нації, окремої людини. Світла пам’ять про академіка М. М. Амосова назавжди залишиться в серцях його учнів, співробітників, багатьох тисяч врятованих хворих, всіх, кому пощастило зустрічатися з цією чудовою людиною.

Постановою Кабінету Міністрів України № 128-р від 12 березня 2003 року Інституту серцево-судинної хірургії Академії медичних наук України присвоєно ім’я академіка Миколи Михайловича Амосова.

 

Помер 12 грудня 2002 року від інфаркта міокарда. Похований на Байковому кладовищі в Києві. 12 грудня 2003 року встановлений надгробний пам’ятник Автори – скульптори Олександр Дяченко, Костянтин Чудовський

 

 

 

 

 

Бібліографія статей

(подано в алфавіти авторів)

2021

У Києві встановили міні-скульптуру, присвячену Миколі Амосову [Електронний ресурс] = https://www.vz.kiev.ua/u-kyyevi-vstanovyly-mini-skulpturu-prysvyachenu-mykoli-amosovu/ // Ваше здоров'я. - 2021. - 21 трав.  У столиці України на вулиці Богдана Хмельницького презентували 29-ту міні скульптуру проєкту «Шукай». Вона присвячена Миколі Амосову, видатному українському хірургу, вченому-винахіднику та письменнику. Скульптура створена з бронзи та має анатомічну форму серця. Символічну скульптуру у вигляді серця розмістила на фасаді будівлі на вул. Б.Хмельницького, 42, де з 1971 року жив Микола Амосов. Арт-об’єкт є інтерактивним – до нього можна доторкнутися та почути серцебиття. Аналогічне серце з бронзи встановлене на будівлі Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова

2020

Дмитрук, Андрій. Революція довголіття [Текст] = https://www.krainaz.org/2020-04/635-longevity / Дмитрук, Андрій // Країна знань. - 2020. - № 4-5. - С. 50-55. Темпи росту життя не знижуються! Геронтологи вивчають можливість як це можливо розширити, відхилити дряблість, дати людям радості і бодрості до останніх днів

2018

Віленський, Юрій. Життєрятувальний прорив [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/zhyttyeryatuvalnyy-proryv : при інституті Амосова була створена найпотужніша в усьому тодішньому СРСР служба переливання крові / Віленський, Юрій // День. - 2018. - 5 груд. (№ 221). - С. 8-9. 2018 рік відзначений іще одним чудовим ювілеєм, безпосередньо пов’язаним з ім’ям великого хірурга. А саме: у травні цього року виповнилося рівно 60 років з дня застування Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова. Дітище і геніальне творіння Миколи Михайловича, гордість і безперечне надбання України...

2017

Прокопенко, Марія. «Є відомі вчені, а є – Амосов...» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/ye-vidomi-vcheni-ye-amosov : що обговорювали на четвертих читаннях, присвячених легенді медицини/ Прокопенко, Марія  // День. - 2017. - 20 груд. (№ 230) . - С.10. Минулого тижня у Національному медичному університеті імені О. О. Богомольця відбулася четверта щорічна науково-практична конференція «Амосовські читання». Подія приурочена до дня народження вченого і проходить під егідою Асоціації серцево-судинних хірургів України. «Вперше «Амосовські читання» ми провели до сторіччя Миколи Михайловича Амосова. Вийшла постанова Верховної Ради про святкування сторіччя з його дня народження, це була урочиста подія. Наповненням перших двох читань займався наш Інститут і оргкомітет в ньому. З минулого року ми проводимо ці читання в Національному медичному університеті, це наше спільне напрацювання з його адміністрацією, — каже Василь Лазоришинець

2016

Віленський, Юрій. Естафета милосердя [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/estafeta-myloserdya-0 : у Національному інституті серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова НАМН України створюється нікальний музей / Віленський, Юрій // День. - 2016. - 6 груд. (№ 222). - С. 7.

Пульс крихітного серця, або як в Інституті Амосова рятують життя живих і ненароджених [Текст] = http://gazeta.dt.ua/HEALTH/puls-krihitnogo-sercya-_.html // Дзеркало тижня. - 2016. - 17-23 груд. (№ 48). - С. 1, 14. Згідно з офіційними даними, в Україні з 350 операцій розшарування аорти 290 було виконано в Інституті кардіохірургії ім. Амосова. (Показник летальності — 2.2%.) Йдеться про всіх пацієнтів, у тому числі й вагітних жінок

Сім порад від Миколи Амосова [Текст] = http://www.silskivisti.kiev.ua/19426/PostZdorovja.php?n=33561 // Сільські вісті. - 2016. - 25 жовт. (№ 94). - С. 4. - Інф. "Сільські вісті". Геніальний хірург пройшов війну, провів тисячі успішних операцій, в тому числі на серці. Він ніколи не стояв осторонь чужої біди, картав себе за кожну помилку, намагався не допускати навіть мінімальних. Вимогливість до себе, надзвичайні щирість і співчуття полонили серця багатьох людей. Можливо, тому, коли Микола Михайлович, будучи вже у поважному віці, кинув виклик старості, придумавши власну систему навантажень і обмежень, за ним, затамувавши подих, стежила вся країна. Пропонуємо вам кілька порад Миколи Амосова, як співіснувати з медициною, щоб довше жити і менше страждати від хвороб

Література до теми з фондів МСМБ

 

Шаров, Ігор. Вчені України: 100 видатних імен [Текст] / Шаров, Ігор. - Від автора: с.5. - 481 с. : іл. Вчені України: 100 видатних імен

 

 

 

 

 

 

 

 

Амосов, Николай Михайлович. Мысли и сердце [Текст] : Записки из будущего: В 2-х томах. Т.1 / Амосов, Николай Михайлович ; Под ред. Е.Амосовой; Сост. В.Белявский; Пред. К.Амосова, И.Трахтенберга. - Донецк : Донбасс, 2012. - 624 с. : ил., портр. - Н.М.Амосов: портрет. Предисловие: с.5; Слово о неповторимом Человеке и мудром Друге: с.20. - ISBN 9786176381372

 

 

 

 

 

Сто великих гениев [Текст] : Биографические очерки. - Харьков : Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга», 2018. - 384 с. - (Великие и легендарные). - Источники: с.375. - ISBN 9786171242135 : (В пер.) 70-00. - ISBN 9786171246898

100 личностей, которые родились, чтобы оставить свои имена на скрижалях истории и изменить этот мир. Гении, доказавшие, что предела человеческим возможностям не существует. Философы, музыканты, ученые, изобретатели, архитекторы, художники, поэты, режиссёры и композиторы, политики и государственные деятели — по-настоящему великие люди, ставшие достоянием человечества. Аристотель, Рафаэль Санти, Микеланджело, Галилео Галилей, Исаак Ньютон, Альберт Эйнштейн, Стивен Хокинг, Никколо Паганини, Вольфганг Амадей Моцарт, Уильям Шекспир, Антонио Гауди, Михаил Врубель, Илон Маск, Марк Цукерберг, Альфред Хичкок и другие величайшие умы человечества

 

 

 

Харченко, Татьяна Николаевна. 100 знаменитых людей Украины [Текст] / Харченко, Татьяна Николаевна, Очкурова, Оксана Юрьевна, Рудычева, Ирина Анатольевна. - Харьков : Фолио, 2004. - 511 с. : ил. - (100 знаменитых). - От авторов: с.3. - ISBN 9660323034

 

 

 

 

 

 

Рекомендована література

Книги Амосова Миколи Михайловича

WEBліографія

https://amosovinstitute.org.ua/amosov/  – Михайло Амосов

https://medbib.zt.ua – Амосов М.М. – кардіохірург, вчений, біокібернетик, письменник

https://bomarka.com/ru/ukraina/1136/8331  – поштова марка

Інтернет-ресурси

https://www.vz.kiev.ua – сайт газети «Ваше здоров'я»

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

https://zn.ua – сайт газети «Дзеркало тижня»

http://www.silskivisti.kiev.ua – сайт газети «Сільські вісті»

http://som.org.ua/ - сайт журналу «Країна знань»

Підготувала бібліограф Качановська Н.В.

 

 

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ