Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Лиш боротись – значить жить!»

Поділіться цією сторінкою:

​Бібліографічний список статей до167 річниці від дня народження українського письменника, генія української нації Івана Франка

27 серпня 1856 року народився письменник, публіцист, перекладач і громадський діяч Іван Франко. Що ми знаємо про нього? Що його називають "українським каменярем", що він написав "Захара Беркута", а його "Вічного революціонера" цитують люди у всьому світі. Але цих фактів недостатньо, тому на честь дня народження Франка

13 фактів про життя генія українського слова.

1. Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в присілку Війтова гора села Нагуєвичі (нині це Дрогобицький район Львівської області) в родині заможного сільського коваля. У 1865 році, коли Івану було дев’ять, батько помер. Мати одружилася вдруге, втім, сама віддала Богу душу в 1872 році. Попри те, що ріс молодий Франко сиротою, він ще у 1864-му почав здобувати ґрунтовну освіту.

2. Навчаючись у Дрогобицькій гімназії імені Франца-Йосифа, Франко виявляв феноменальні розумові здібності: міг дослівно цитувати годинну лекцію вчителя, знав напам’ять усього "Кобзаря", багато читав і займався перекладами творів античних авторів, зокрема Софокла та Евріпіда. Тоді ж почав комплектувати власну бібліотеку, яка налічувала майже 500 книжок українською та іншими європейськими мовами. Усього його бібліотека налічувала 12 тисяч примірників.

3. У 1875 році Франко отримав стипендію і восени вступив на філологічний факультет Львівського університету. Брав участь у діяльності студентського громадсько-культурного товариства "Академический кружок", був його бібліотекарем. З 1874 року друкував перші твори у виданні "кружка" – журналі "Друг", а через 2 роки увійшов до складу його редакційного комітету.

4. Під впливом трьох листів Михайла Драгоманова до редакції "Друга" Франко перейшов на радикально зорієнтовані світоглядні позиції. За відносини з цим українським публіцистом, якого галицька поліція вважала головою таємної міжнародної соціалістичної організації, був у липні 1877 року вперше заарештований. Після 7-місячного судового процесу Франка засудили ще на 6 тижнів ув’язнення.

5. Попри короткий термін покарання, його наслідки для Франка були жахливими. По-перше, людина з судимістю не могла стати вчителем, тож мета навчання в Університеті стала неясною. По-друге, перебуваючи в ув'язненні, Франко сильно застудився – пізніше ця хвороба перейшла в хронічну форму та переслідувала його протягом усього життя. По-третє, священник Михайло Рошкевич (батько Ольги Рошкевич, нареченої Франка) відмовив Івану у сватанні та заборонив дочці бачитися й листуватися зі "злочинцем".

6. 4 березня 1880 року заарештований в Коломиї – знову за підозрою у соціалістичній агітації. Три місяці він перебував під вартою до суду, поки його не визнали необґрунтованим. 13 червня 1880 року Франка відправили під конвоєм з Коломиї у Нагуєвичі. Враження від цього ув'язнення лягли в основу оповідання "На дні".

7. Утретє поліція згадала про "соціалістичного агітатора" Франка у зв'язку з приїздом до Львова групи київських українців. 17 серпня 1889 року його заарештували у Львові – слідчі намагались пов'язати соціалізм зі шпигунством на користь Росії. 16 листопада 1889 року був звільнений за відсутністю доказів. Цього разу переживання Франка знайшли відображення в поетичному циклі "Тюремні сонети".

8. У творчій діяльності письменник використовував близько сотні псевдонімів і криптонімів: Руслан, Невідомий, Іван Живий, Не-Теофраст, Один з молодіжи, Один з русинів міста Львова, Non severus, Vivus та багато інших. Найвідоміший і найпопулярніший з них – Мирон (у численних варіантах написання). Проте першим у цьому довгому списку псевдонімів було загадкове ім’я Джеджалик. Саме Джеджалик, а не Франко, здобув першу славу серед галицької освіченої молоді і навіть став у Львові, за власними словами, "якимсь куріозом або знаменитостію".

9. Попри серйозність як літератора, Франко дуже полюбляв ганяти на велосипеді (хоча свого так ніколи й не придбав), збирати гриби та ходити на рибалку. Вудкою письменник не користувався, бо полюбляв сітки, які плів власноруч. Ба більше, рибу він міг ловити навіть голими руками.

10. Ще Франко відомий своєю любов’ю до вишиванки, яку вдягав і в будні, і на свята, тим самим ставши зачинателем нової моди – адже поєднав сорочку з українським орнаментом із європейським костюмом. За іронією долі, Франко, який так любив носити вишиванки впродовж усього життя, похований був у чужій сорочці, адже в той момент під рукою не знайшлося "ні однієї порядної".

11. Франко був претендентом на здобуття Нобелівської премії з літератури – його кандидатуру запропонував професор та доктор філософії з Відня Йосип Застирець. Відомо про дві причини, чому Іван Франко так і не став лауреатом. Перша – що лист від Застирця прийшов надто пізно, коли список номінантів уже був затверджений. Друга – смерть Івана Франка (за правилами Нобелівського комітету премія вручається тільки живим претендентам).

12. Стан здоров’я Франка значно погіршився в 1908 році, але письменник продовжував працювати до кінця свого життя. Він писав: "протягом 14-ти днів я не міг ані вдень, ані вночі заснути, не міг сидіти, і, коли, проте, не переставав робити, то робив се серед страшенного болю". Помер Іван Франко 28 травня 1916 року у Львові, де був похований на Личаківському кладовищі.

13. Смерть Франка позначилася конфліктом з духовенством. Ольга Роздольська у спогадах писала: "Громада бажала справити покійному парадний похорон з більшим числом священників. Та швидко виявилося, що про це і мови не може бути, бо ж покійний був "явним ворогом духовенства". Атеїзм був головним стовпом його світогляду. Коли Франко умирав, піп Теодозій Галущинський умовляв його помиритися з Господом і з церквою, та отримав відповідь: "А що на те сказала б молодіж, котру я ціле життя вчив не вірити

Найвідоміші твори Івана Франка

Франко – автор близько 6000 творів, серед яких 10 поетичних збірок, 1 збірка поем (усього їх 50), 10 творів великої прози і близько 100 малої, понад 3000 публіцистичних статей. Ось найвідоміші з них:

"Захар Беркут" (1883) – історична повість про боротьбу давніх карпатських общин проти нашестя монголів;

"Лис Микита" (1890) – найвідоміша казка Франка про життя лісових звірів.

"Украдене щастя" (1893) – трагічна притча про те, що на чужому нещасті свого щастя не збудуєш, так само як не можна зло подолати злом;

"Перехресні стежки" (1900) – шедевр світової літератури, повість про складні відносини народу та інтелігенції Західної України;

Поема "Мойсей" (1905) – філософський твір про взаємини вождя і народу в процесі пошуку "землі обітованої", поема про майбутнє української нації;

"Іван Вишенський" (1900) – поема, написана у 1900 році, яка розповідає про завершення життєвого шляху Івана Вишенського.

Книги

Твоїми говоритиму устами... Іван Франко в контексті свого часу [Текст] : Науково-популярне видання / Авт.-упоряд. М.Гнатюк. - К. : Парламентське видавництво, 2021. - 600 с. : іл. - Основні дати життя Івана Франка: с.593. - ISBN 9789669221780 : (В паліт.) 797-00.
Книга «Твоїми говоритиму устами…». Іван Франко в контексті свого часу» пропонує мандрівку життям і творчістю українського письменника, поета, перекладача, публіциста, науковця, громадського і політичного діяча. Відкриваємо перший розділ «Велет думки і праці», і перед нами розкривається особистість письменника на тлі його епохи останніх десятиліть ХІХ та початку ХХ століття. Щоб краще зрозуміти світ Івана Франка, варто звернути увагу на осіб, які оточували його, з якими він контактував. Портрети діячів української, польської, німецької, австрійської, чеської, російської, угорської, сербської, хорватської та інших європейських культур постають у розділі «Постаті». У книзі представлено листи І. Франка до близьких та колег, спогади сучасників про письменника, нариси про тогочасних інтелектуалів, з якими письменника та вченого в’язали дружні та творчі стосунки, присвяти визначних митців слова І. Франкові. Книга містить фотографії І. Франка, його оточення та архівні матеріали, які допоможуть глибше зрозуміти час, у який жив і творив митець. Видання захопливе, цікаве, тож маєте можливість краще пізнати і зрозуміти особистість Івана Франка

 

 

Жулинський, Микола. Він знав, "Як много важить слово..." [Франко І.Я.] [Текст] : Біографічні статті / Жулинський, Микола. - К. : Просвіта, 2008. - 136 с. : іл. - ISBN 9668547780.

Книжка містить серію статей про життя та творчість Івана Яковича Франка

 

 

Франко, Іван. Украдене щастя [Текст] : Літературно-художнє видання / Франко, Іван ; Упор., вступна ст., комент. та поясн. Б.Тихолоза; Худож. Б.Бублик, В.Мурликін. - Харків : Фоліо, 2012. - 639 с. - (Шкільна б-ка укр. та світ. літ-ри). - Іван Живий, Невідомий: с.3; Пояснення слів: с.585; Коментарі: с.599. - ISBN 9789660354555 - ISBN 9789660354616.

Вибрані твори загальновизнаного, але все ще недостатньо знаного класика українського письменства включають у себе як хрестоматійні, «візиткові» тексти (насамперед ті, вивчення яких передбачено шкільною програмою), так і деякі маловідомі, зокрема «проскрибовані» тоталітарним режимом писання, що з ідеологічних причин опинилися «за бортом» 50-томника. Живе, огненне Франкове слово промовляє «до всіх народів і до всіх віків», у тім числі й до сучасного читача, голосом людської туги і віри – «віри в силу духа»

Франко, Іван Якович. Лис Микита [Текст] : Поема / Франко, Іван Якович. - К. : Кондор, 2019. - 168 с. - Іван Франко (біографія): с.158. - ISBN 9786177841172

Іван Якович Франко (1856 — 1916) — український письменник, поет, вчений, публіцист і діяч революційного соціалістичного руху в королівстві Галіції і Лодомерії (Австро-Угорської імперії). «Лис Микита» — казка, яка увібрала в себе кілька українських народних казок про звірів, що робить оповідання насиченим і яскравим. Микита походить з бойків і мешкає десь на Західній Україні. Головний герой твору розсудливий, запасливий, відважний, хитрий, підступний та шахраюватий персонаж, схильний поглузувати з ворогів, безоглядно дошкуляючи їм різними капостями

 

​​​​Франко, Іван Якович. Захар Беркут [Текст] : Повість. Літературно-художнє видання / Франко, Іван Якович ; Передм., прим., та Словничок маловживаних слів М.Легкого; Худож.-оформл. О.Гугалова-Мєшкова. - Х. : Фолiо, 2020. - 251 с. - (Шкільна бібліотека української та світової літератури). - Повість про силу і мудрість: с.3; Примітки: с.241; Словничок маловживаних слів: с.246. - ISBN 9789660354616 - ISBN 9789660377103

Повість «Захар Беркут» — це найвідоміший художній твір Івана Франка на історичну тему. Відтворюючи історичне минуле, боротьбу жителів місцевості Тухля проти монголо-татар, письменник переплітає художню вигадку та народну творчість, беручи за основу широко відому в Галичинi i в Закарпаттi легенду про те, як тухольська громада весною 1241 року затопила монгольське військо. І як би там не було, але сьогодні ця повість сприймається напрочуд сучасно, коли йдеться про визволення нашої рідної землі від загарбників

 

Франко, Іван Якович. Мойсей; Перехреснi стежки : Поема, повiсть / Франко, Іван Якович. - К. : Наукова думка, 2001. - 384 с. - (Бібліотека школяра). - ISBN 966000690Х

 

 

 

 

 

Бібліографія статей

(подано в зворотній хронології)

2022

Жулинський, Микола. Василь Стефаник: нестерпна боротьба на полі Духу-2 [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/vasyl-stefanyk-nesterpna-borotba-na-poli-duhu-2 : у сповідальній новелі «Моє слово» заповідав собі: «Слово своє буду острити на кремені моєї душі...» / Жулинський, Микола // День*. - 2022. - 28 січ. (№5-6). - С. 21. - Початок читайте «День», № 3-4. Продовження № 7-8. 9-10. Закінч. № 11-12. Геніальний Іван Франко дуже високо оцінював творчість Василя Стефаника, називаючи цього письменника «абсолютним паном форми» й віддаючи належне його таланту

«Лиш боротись – значить жить!» [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/363770 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 27 серп. - С.  Сьогодні відзначаємо 166 років від Дня народження Івана Франка - великого генія українського слова і думки, науковця, громадського і політичного діяча. Стоїмо, боремося, переможемо, відбудуємо і будемо щасливими – вільними та гідними людьми на своїй землі!

2021

«Бiбліотеку Франка росіяни пустили на туалетний папір": [Електронний ресурс] = https://www.5.ua/kultura/biblioteku-franka-rosiiany-pustyly-na-tualetnyi-papir-shcho-v-srsr-prykhovuvaly-pro-ostanni-roky-zhyttia-poeta-254149.html  : що в СРСР приховували про останні роки життя поета / Iнф. https://www.5.ua // https://www.5.ua. - 2021. - 8 вер. Таємниця відгадується просто: Франко у цей час писав, але його антиросійські вірші були заборонені в СРСР. А ще на ці останні 8 років припадає лікування від сифілісу і спілкування з духами померлих. Отже, Іван Франко – а швидше ФрАнко – попри власні слова, що він мужик, був вихідцем із дрібної шляхти

Відзначають 165 років від народження Івана Франка [Текст] = http://www.golos.com.ua/article/350315 : 27 серпня виповнилося 165 років від дня народження генія української нації Івана Франка / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2021. - 28 серп. (№163). - С. 16. Упродовж п’ятниці та суботи відбуваються заходи із вшанування видатного письменника, поета, публіциста, перекладача, вченого, громадського і політичного діяча. В Івано-Франківській територіальній громаді приурочили до дати 48 культурних заходів, 15 з них — у селах. Також учора відбулася урочиста церемонія нагородження лауреатів VI Міжнародної премії імені Івана Франка. Церемонію провели в селі Нагуєвичі, де народився і провів дитинство Іван Франко

Листи до Ольги [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/poshta-dnya/lysty-do-olgy : світ побачило видання, присвячене першому коханню Івана Франка / Інф. https://day.kyiv.ua // День. - 2021. - 5-6 лист. (№ 135-136). - С. 12. Нещодавно у світ у львівському видавництві «Манускрипт-Львів» вийшло надзвичайно цікаве видання — «Листи до Ольги», присвячене першому коханню Івана Франка Ользі Рошкевич (1857-1935), котра народилася у Лолині і похована у гробівці двох родин (Іванівці й Озаркевичі) у селі Миклашеві під Львовом. Упорядником цього видання є львівський науковець, перекладач, багатолітній викладач, завідувач кафедри української та іноземних мов імені Якима Яреми, професор Михайло Падура

Падура, Михайло. Обшуки в Iвана Франка, студента-русина..." [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/poshta-dnya/obshuky-v-ivana-franka-studenta-rusyna : про донесення львівської поліції до Галицького намісництва, знайдене в архіві Іваном Карпинцем / Падура, Михайло  // День. - 2021. - 27 серп. (№ 115-116). - С. 13. Iван Карпинець (1898 - 1954) - це український історик, дослідник УГА, у повоєнний час викладав латинську і німецьку мови в інститутах Львова. Його іменем названо вулицю у Львові. Сьогодні читачам нашої газети я пропоную свій переклад цього донесення та залишаю передмову Івана Карпинця у тодішньому звучанні української мови. Нижче подаю донесення львівської поліції дo Галицького намісництва з 14.06.1877 р. в справі арештувань, які вона в тім часі перевела у Львові. З українського громадянства попали в тюрму Ів. Франко, М.Павлик, Остап Терлецький і кількох інших

Сюндюков, Ігор. Злети і трагедії генія [Текст] : до 150-ліття від дня народження Агатангела Кримського. https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/zlety-i-tragediyi-geniya /  Сюндюков, Ігор // День. - 2021. - 15 січ. (№ 4-5). - С. 20. - Продовж. у №№ 9-10, 14-15. Його спадщина настільки колосальна, обсяг здійсненого Агатангелом Юхимовичем Кримським такий вражаючий, що постає справді складне питання: що є найбільш важливим для нас сьогодні? Що саме українці ще не оцінили належним чином навіть і тепер? Йдеться не так про нагальну потребу опрацювання й видання десятків томів наукових творів Кримського практично з усіх галузей гуманітарних наук, як про життєву настанову великого ученого: «Задля України я можу бути корисним тільки тоді, коли матиму широкий світогляд» — це було зафіксовано як вища мета 18-річним юнаком

Шот, Микола. Три місця Франкового дому [Текст] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/tri-miscya-frankovogo-domu / : у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка з нагоди 80-річчя відкривають нові експозиції / Шот, Микола // Урядовий кур`єр. - 2020. - 21 лист. (№227). - С. 3. Рівно 80 років тому будинок Івана Франка став музеєм, а нині це Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка. Цьому ювілею присвятили кілька заходів. Чимало з них тривають і впродовж листопада. Розповідає директор музею Богдан Тихолоз родини Івана Франка, як і його літературні твори, захоплюють і смакують досі

2020

Головецька, Ольга. На гостини до родини Франків [Текст] / Головецька, Ольга // Жінка. - 2020. - № 10. Вони завжди святкували іменини, плекали свій фруктовий сад і готували конфітюр – традиції

Косинська, Юлія. Професор Василь Яременко: «Література має ставити десятки проблем» [Електронний ресурс] = https://www.umoloda.kiev.ua/number/3565/164/143243/ / Косинська, Юлія, Крук, Олег // Україна молода. - 2020. - 12 лют. (№ 16). Сім років тому ми говорили з Василем Яременком про історію і сучасність української. Тож перше запитання стосувалося українсько-російської війни на Донбасі. " Літературні пам’ятки Київської Русі створені в Києві, але жодна з них не перевидана в Києві. В Інституті літератури немає відділу літератури Київської Русі! На жаль, бідність відучила людей читати. Ми говоримо про літературу тоді, як втратили читача. Ніхто не йде до першоджерел, не звіряє. Сьогодні у науковців нехіть до першоджерел. Вироджується наука. А архіви лежать непрочитані, нікому не потрібні. Очевидна інтелектуальна занедбаність нашої літератури.Я давно обрав собі свою нішу в літературознавстві: витягти із забуття письменників, які були заборонені, знищені. Реабілітацію розпочав із Бориса Грінч

WEBліографія

https://suspilne.media/58388-ivan-franko-13-faktiv-do-dna-narodzenna-idejnogo-arhitektora-ukrainskoi-nacii/  - Іван Франко: 13 фактів до дня народження ідейного архітектора української нації

https://frankovi.com.ua/15-faktiv-pro-ivana-franka/  -15 фактів про Івана Франка

Інтернет-ресурси

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

https://umoloda.kyiv.ua – сайт газети «Україна молода»

Підготувала бібліограф Качановська Н.В.

 

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ