Дорогі друзі! Щодня ми працюємо над тим, щоб користування бібліотекою було зручним і приємним для вас! Для того, щоб скоротити час очікування, а також дотримуватися соціальної дистанції — зареєструйтесь в бібліотеці он-лайн!.

«Ліна Костенко. Королева української поезії ХХ століття»

Поділіться цією сторінкою:

Бібліографічний список статей до 95-х роковин від дня народження Ліни Костенко

Ліні Костенко 95 років: її вустами говорить Україна

Ліні Василівні Костенко 19 березня виповнюється 95 років. Завдяки їй поезію полюбили мільйони, і складно нині знайти українця, чиє серце не торкнули афористичні, пронизливі вірші невимовної глибини та строфи з вічними сенсами. Сьогодні Ліна Костенко продовжує писати працює над новою книжкою, в якій постане «і сподівана, і несподівана». А ще закриває мільйонні збори на армію та слідкує за всіма новинами в мережі.

Над якими творами працює поетеса у 2025 році?

В ексклюзивному інтерв’ю для Освіторія.Медіа поет і видавець Іван Малкович розповів, коли українцям чекати нових книжок від Ліни Костенко:

Є дуже цікавий новий прозовий твір, у якому відображено еволюцію і деградацію російської імперії через призму українських доль.

Також готується до друку книга спогадів «Дивний сад Івашкевича». Є й книжка літературно-критичних есеїв «За Далем даль». Майже готові дві нові поетичні книжки. Одну з них Ліна Василівна пообіцяла здати до мого дня народження. Минулого разу щось зірвалося. Можливо, вдасться до нинішнього. Це дуже актуальна книжка. Ліна Костенко постане в ній і сподівана, і несподівана.

Якби українську літературу знали у світі бодай на рівні польської однозначно дуже високо цінувався б її роман у віршах «Маруся Чурай», адже цей роман блискуче завершення великої романної віршованої традиції, яку почав Байрон своїм «Паломництвом Чайльд Гарольда». Це глибокий твір, у якому є кілька шарів лексики судова, книжна, фольклорна. До того ж, там блискуча версифікація, дивовижні рими… Тому цей роман дуже важко перекласти іншими мовами, адже поезію тепер перекладають вільним віршем, і тому втрачається авторська афористична експресія…

Через це Ліна Костенко так довго й не наважується здавати свої нові книжки до друку, бо надвідповідально ставиться до цього  дошліфовує і доробляє, відчуваючи, що може вдосконалити написане. Для неї важливо, щоб усе було філігранно, розуміє, що говорить з вічністю.

Ліна Василівна допомагає українському війську ще з часів анексії Криму

Ще в 2015 році, під час перших спроб росії розірвати нашу країну на шмаття, Ліна Василівна передавала в зону АТО гуманітарну допомогу й збірки поезій зі словами підтримки. На титулі однієї з книг поетеса написала від руки нині легендарні строфи про «маленького сірого чоловічка», який накоїв чорної біди. І пророче попередила світ: «Куди ж ви дивитесь, народи?! Сьогодні ми, а завтра ви».

Коли Київ обстрілювали ракетами і дронами, Ліна Костенко продовжувала писати. В укриття не спускалась. Про це вона розповіла ЗМІ після отримання ордена Почесного легіону від посла Франції в Україні. Зізналась, що в перший місяць важко писалося, але потім опанувала себе, і нових рядків почало з’являтися все більше.

Уявіть собі, я писала. Розумієте, я ж належу до покоління, яке пережило Другу світову війну, і мені оці бомби о четвертій ранку, вони мені звичні. З мого дитинства. А тепер знову почула ті самі бомби, тільки страшніші, от. І ви знаєте, мушу вам сказати, що я не злякалась. Я ні разу не пішла в укриття. Воно гуде я думаю, ну добре, уб’є то уб’є. В укриття не пішла і весь час писала. Перший місяць, правда не дуже писалося. Перший місяць весь час слідкувала за кожним кроком, нюансом цієї війни, а потім взяла себе в руки і почала писати, писати і все. А інші люди, кожен у своїй професії робить своє.

Ліна Василівна і зараз долучається до військових зборів, один з яких зробила разом із Сергієм Притулою. Поетеса підписала 10 різних своїх книжок для розігрування. «Рівно за дві доби було зібрано майже 4 мільйони гривень. Ці гроші пішли на купівлю комплексу БПЛА «Фурія» для одного з підрозділів розвідки. Ліна Василівна була щаслива! Вона аж не могла повірити, що завдяки їй зібрано таку суму! розповів  Освіторія.Медіа Іван Малкович.

***

Ще трохи, трохи й зацвітуть морелі,

і облетять, як сон кореневищ.

Війна малює кров’ю акварелі.

Її палітра попіл пожарищ.

Її пейзаж руйновище кварталів.

Порожніх вулиць вицвіла пастель.

Хіба що десь крізь стогін з-під завалів

якийсь тюльпанчик раптом проросте.

(Нова поезії Ліни Костенко з антології «Війна 2022»)

***

Це ж треба мати сатанинський намір,

чаїть в собі невиліковний сказ,

щоб тяжко так знущатися над нами,

та ще й у всьому звинувачувати нас!

***

Підкрадається лихо нечутними кроками.

Але раптом зненацька зупиниться мить.

Почорніє село обгорілими кроквами.

І на білому світі війна загримить.

Захлинаються кров’ю і димом світанки.

Вигинає імперія хижий хребет.

По дорогах повзуть розчепірені танки.

Причаїлася свастика в літері Zet.

А ще світяться хатки в зимовій завії.

Ще не знає ніхто, що йому на роду.

Лиш над Києвом очі святої Софії

спопеляють навіки новітню орду.

(Нова поезії Ліни Костенко з антології «Війна 2022»)

Детальніше: https://osvitoria.media/experience/lini-kostenko-92-yiyi-prorochi-virshi-pro-ukrayinu-vijnu-i-svobodu/

Костенко Ліна Василівна. Українська поетеса, письменниця, драматург

Андрій Коваленко, журналіст, історик.

Коротка біографія

Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року в м. Ржищів Київської області в родині вчителів Василя Григоровича та Зінаїди Юхимівни Костенко. 1936 року родина переїхала з Ржищева до Києва. Того ж року батька Ліни Костенко засудили до десяти років концтаборів як "ворога народу".

З 1937 по 1941 р. Ліна навчалася у школі № 100 у робочому селищі на Трухановому острові, де на той час жила родина.

Гітлерівські війська, що відступали в 1943 році, спалили школу разом із селищем. Своєму життю на Трухановому острові Ліна Костенко згодом присвятила вірш "Я виросла у Київській Венеції".

Потім майбутня поетеса навчалася у київській середній школі №123 на Куренівці. В 1945 році школу відвідав нарком освіти УРСР, відомий поет П. Г. Тичина, якому учениця подарувала свою рукописну збірку поезій.

Перший вірш Ліни було опубліковано у дитячій газеті "Зірка" у 1946 році. Після закінчення школи Костенко навчалася у Київському педагогічному інституті, а потім – у Московському літературному інституті імені О. М. Горького, який закінчила у 1956 році.

Справа в тому, що Ліна Костенко захоплювалася філософією та хотіла вивчати її у Київському університеті. Але, як доньці "ворога народу", у прийомі до ВНЗ їй відмовили.

Кар'єра

Після закінчення Літінституту Ліна Костенко приєдналася до руху "шістдесятників", що і вплинуло на її подальше життя.

До 1956 року вона вже мала у своєму активі три поетичні збірки. Тим часом книгу "Зоряний інтеграл" заборонили до друку через політичну позицію авторки. Однак молоду поетесу це не зупинило. Костенко, як і багато "шістдесятників", почала друкувати вірші в так званому "самвидаві". З-під її пера з'явилася наступна збірка віршів "Княжа гора", яку офіційна влада знову заборонила друкувати.

1965 року поетеса разом із кінорежисером Сергієм Параджановим, поетом Іваном Драчем, авіаконструктором Олегом Антоновим та іншими діячами підписала лист-протест проти арештів українців.

1967 року Ліну Костенко висували на здобуття Нобелівської премії разом із Павлом Тичиною та Іваном Драчем. Але, про це стало відомо набагато пізніше зі списків, оприлюднених у 2017 році.

1968 року поетеса написала відкритий лист до газети "Літературна Україна" на захист В'ячеслава Чорновола. Ліна Костенко приходила на суди до дисидентів, яким інкримінували антирадянську діяльність та пропаганду. Вона також брала участь у протестах проти введення радянських військ до Чехословаччини у 1968 році. Після цього ім'я поетеси більше не згадували у пресі. Твори Ліни Костенко заборонили друкувати. Таким чином, 16 років поетеса була змушена писати "у стіл".

Після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році вона неодноразово відвідувала зону відчуження та брала участь у експедиціях.

Твори Ліни Костенко стали відомими після набуття Україною Незалежності. Вони були включені до шкільної програми і тепер стали вже класикою.

У липні 2018 року Ліна Костенко підтримала відкритий лист українських діячів культури до ув'язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова.

Ліна Костенко, незважаючи на свою популярність, веде затворницький спосіб життя і рідко з'являється на публіці.

Сім'я

Поетеса була одружена двічі. Перший чоловік: Єжи-Ян Пахлевський (1930-2012), польський письменник, однокурсник Костенко під час навчання у Московському літературному інституті імені О. М. Горького.

Другий чоловік: Цвіркунов Василь Васильович, керівник Київської кіностудії імені Довженка у 1960-х роках.

Діти: дочка: Пахлевська Оксана Єжи-Янівна культуролог. Син: Цвіркунов Василь Васильович-молодший (народився 28 травня 1969 року)  програміст.

Нагороди, звання та премії

Почесний професор Національного університету "Києво-Могилянська академія".

 Почесний доктор Чернівецького національного університету (2002)

Державна премія УРСР імені Т. Г. Шевченка (1987) за роман "Маруся Чурай" та збірку "Неповторність".

Премія Петрарки (Італія, 1994)

Міжнародна премія імені Олени Теліги (2000)

Відзнака Президента України (1992)

Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2000)

Президент України Віктор Ющенко представляв Ліну Костенко до звання "Герой України", але від нього поетеса відмовилася, заявивши: "Політичної біжутерії не ношу".

У травні 2024 року Ліна Костенко удостоєна звання "Почесний громадянин Києва".

Бібліографія життя та творчості

(подано у зворотній хронології)

2025

Асадчева, Тетяна. Її рядки завжди торкають серця: неперевершеній поетесі Ліні Костенко виповнюється 95 [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/110027/ / Асадчева, Тетяна // Вечірній Київ. - 2025. - 19 бер. 19 березня виповнюється 95 років геніальної української поетеси Ліни Косенко. Її творчість називають дзеркалом людських почуттів боротьби й любові, радості й болю, глибокої мудрості та вишуканої краси. До дня народження Ліни Костенко, «Вечірній Київ» зробив добірку її найкращих цитат, які не втрачають своєї актуальності, нагадуючи про незмінні людські цінності

Відзначає свій ювілей славетна українська письменниця Ліна Костенко [Електронний ресурс] = https://litgazeta.com.ua/news/vidznachaie-svij-iuvilej-slavetna-ukrainska-pysmennytsia-lina-kostenko/ / Інф. "УЛГ" // Українська літературна газета. - 2025. - 19 бер. Ліна Костенко – це національний символ, нескорений дух, гордість і совість української нації. Для України і всього світу вона подарувала надзвичайну красу шляхетного й потужного поетичного українського слова. Під час війни її духовна константа набула нового, визвольного змісту, і стала одним із символів нашої запеклої боротьби проти ворога. І зараз, у найважчі й найстрашніші часи війни, шановна пані Ліна – на духовній передовій, а її талановите слово живе в кожному серці, якому не байдужа доля України

Здоровило, Тарас. Напередодні 95-річчя Ліни Костенко донька розповіла про маму [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/2006/188491/ / Здоровило, Тарас // Україна молода. - 2025. - 18 бер. 19 березня зірці літератури виповниться 95 років. Її донька – письменниця Оксана Пахльовська – розповіла, як почувається її мама напередодні дня народження. У столичному Будинку кіно пройшла презентація нового видання роману Костенко "Берестечко". На зустріч з читачами прийшла Пахльовська. На представленні нової книги її авторки не було. Але, як поділилася Оксана Єжи-Янівна, її мама дуже щаслива, що такі зустрічі відбуваються зараз, навіть без її присутності. Письменниця запевнила, що Ліна Василівна наразі в Києві та не скаржиться на самопочуття

Катаєва, Марія. Символ волелюбності, гідності і стійкості українського народу [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/110023/: Віталій Кличко привітав Ліну Костенко з 95-річчям / Катаєва, Марія // Вечірній Київ. - 2025. - 19 бер. Сьогодні День народження відзначає людина, яка, без перебільшення, є символом волелюбності, гідності і стійкості українського народу. Ліні Василівні Костенко 95! Про це написав мер Києва Віталій Кличко у своєму Telеgram-каналі. «Захоплююся вашою бадьорістю, Ліно Василівно, натхненням творити, сміливістю і любов'ю до України, зазначив очільник міста. Другу світову Ви пережили в Києві. І від початку широкомасштабної війни ухвалили рішення не виїжджати та залишаєтеся в столиці. Ви пишете. Надихаєте і підтримуєте українців. Зокрема, наших захисників»

2024

Коваль, Олена. Немає часу на поразку: вірші Ліни Костенко про сучасну війну [Електронний ресурс] = https://osvitoria.media/experience/nemaye-chasu-na-porazku-virshi-liny-kostenko-pro-suchasnu-vijnu/ / Коваль, Олена // Освіторія. - 2024. - 19 бер. Ліну Костенко називають «залізною леді» української поезії. «Немає часу на поразку» написала колись вона у поемі «Берестечко». Ці рядки як ніколи актуальні зараз. Зібрали для вас найновіші вірші Ліни Василівни про сучасну війну. У них її стійкість, незворушна віра у перемогу та гордість за націю героїв

Легендарна письменниця-шістдесятниця Ліна Костенко святкує 94-річчя [Електронний ресурс] = https://umoloda.kyiv.ua/number/0/164/182148 // Україна молода. - 2024. - 19 бер. З нагоди 94-го дня народження поетеси уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у Фейсбуці подякував їй за «талант, незмінну громадянську позицію, безмежну любов до України». За його словами, Костенко є «символом нескореності, гідності та незламності українського духу», вона повсякчас утверджує позиції української мови, плекаючи «гуманітарну ауру нації»

«Мій перший вірш написаний в окопі». Воїни бригади Холодний Яр зворушливо зачитали поезію Ліни Костенко в день її 94-річчя [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/art/ukrajinski-biyci-zvorushlivo-privitali-linu-kostenko-z-94-richchyam-video-50402393.html / Інф. НВ // НВ. - 2024. - 19 бер. Сьогодні, 19 березня, українській поетсі, письменниці, яскравій представниці руху шестидесятників Ліні Костенко виповнюється 94 роки. Українські військові на передовій зворушливо привітали її з днем народження. Військові 93-ї ОМБр Холодний Яр зачитали вірш Ліни Костенко "Мій перший вірш написаний в окопі" в окопах новітньої російсько-української війни. Відео опублікував у своєму акаунті в мережі X (колишній Twitter) Генеральний штаб ЗСУ

Портрет України крізь призму творчості Ліни Костенко: 5 визначних робіт письменниці [Електронний ресурс] = https://elle.ua/ludi/novosty/portret-ukrani-krz-tvorchst-lni-kostenko-5-viznachnih-robt-pismennic/ / Інф. ELLE // ELLE. - 2024. - 19 бер. 19 березня 2024 року Ліні Костенко виповнюється 94 роки. Одна із найвизначніших письменниць української літератури стала символом незламності, безкомпромісності та індивідуальнос саме вона представляла творчість поетів-шістдесятників, підписала лист-протест проти арештів української інтелігенції та відмовлялася втрачати свою неповторність у часи тотального контролю радянської влади. Творчість Ліни Костенко  це бунт проти примітивізації, спрощення та стандартизації

Сергеєва, Юлія. Ліна Костенко і Валерій Залужний стали почесними громадянами Києва [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/98138/ / Сергеєва, Юлія // Вечірній Київ. - 2024. - 8 трав. Українська поетеса-шістдесятниця, письменниця Ліна Костенко та Головнокомандувач Збройних сил України з 2021 по 2024 рік Валерій Залужний отримали звання «Почесний громадянин Києва». Відзнаки мер Києва вручив особисто вдома у Ліни Василівни. «Сьогодні столиця, рішенням Київради, висловила свою шану та повагу і нагородила званням „Почесний громадянин Києва“ двох людей, які є справжніми моральними авторитетами для киян і всіх українців,  Ліну Костенко та Валерій Залужний»,  сказав Віталій Кличко

Ліна Костенко з мером Києва Віталієм Кличком та головкомом ЗСУ Валерієм Залужним. Травень 2024 року

Юрченко, Олена. «Не стати на бік чуми» [Електронний ресурс] = https://osvitoria.media/experience/ne-staty-na-bik-chumy-nejmovirni-istoriyi-z-zhyttya-ta-krylati-frazy-liny-kostenko/: неймовірні історії з життя та крилаті фрази Ліни Костенко / Юрченко, Олена // Освіторія.Медіа. - 2024. - 16 бер. Пишемо про цікавезні історії з життя поетеси  як мріяла стати льотчицею в дитинстві, чому жбурляла в Івана Драча нагородою та як таємно від доньки їздила в Чорнобиль. А ще – про її роздуми щодо спаленого Польщею українського зерна й про те, як пані Ліна «всі 30 років незалежності знала, що росіяни на нас нападуть». Розповідаємо, яка Ліна Костенко в житті, що любить одягати та які фірмові фрази використовує в особистому спілкуванні

2023

Катаєва, Марія. Ліні Костенко виповнилося 93 роки, легендарну поетесу привітав мер Києва [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/80166/ / Катаєва, Марія // Вечірній Київ. - 2023. - 19 бер. Усе своє життя Ліна Василівна бореться за Україну, за її свободу і принципи. А сьогодні її вірші надихають і підтримують українців. У радянські часи вона брала активну участь у дисидентському русі. За свою непрохитну позицію була надовго виключена з літературного процесу. «Епоха несприятлива  ламала іще в колисці геняім хребти»,  написала колись Ліна Костенко, але їй хребет зламати не змогли. Понад 15 років вона писала «в стіл», її не друкували, але вона вистояла

Немає часу на поразку: вірші Ліни Костенко про сучасну війну [Електронний ресурс] = https://osvitoria.media/experience/nemaye-chasu-na-porazku-virshi-liny-kostenko-pro-suchasnu-vijnu/ / Підготувала Олена Коваль // Освіторія.Медіа. - 2023. - 18 трав. Найновіші вірші Ліни Василівни про сучасну війну. У них її стійкість, незворушна віра у перемогу та гордість за націю героїв. Що написала Ліна Василівна за 2022 рік

Соцмережі вітають Ліну Костенко з днем народження [Електронний ресурс] = https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3684524-socmerezi-vitaut-linu-kostenko-z-dnem-narodzenna.html // Укрінформ. - 2023. - 19 бер. У соцмережах читають вірші Ліни Костенко до її 93-річчя

Юрченко, Олена. Ліні Костенко 93 [Електронний ресурс] = https://osvitoria.media/experience/lini-kostenko-91-istoriyi-pro-ulyublenu-poetesu-yaki-vas-zdyvuyut/: історії про улюблену поетесу, які вас здивують / Юрченко, Олена // Освіторія.Медіа . - 2023. - 18 бер. Рідні, друзі та знайомі  про найяскравішу зірку української поезії

2022

«Бо хто за що, а ми за незалежність» [Електронний ресурс] = https://life.nv.ua/ukr/art/citati-lini-kostenko-krilati-vislovi-ta-virshi-pro-ukrajinu-movu-zhittya-50226536.html: крилаті вислови Ліни Костенко про Україну, мову та життя, які актуальні і сьогодні / Інф. НВ // НВ. - 2022. - 19 бер. 19 березня українська поетеса, членкиня руху шістдесятників Ліна Костенко святкує день народження. До 92-річчя мисткині НВ зібрав підбірку її найпопулярніших цитат та крилатих висловів

Ліна Костенко: «Немає часу на поразку!» [Електронний ресурс] = http://www.golos.com.ua/article/362280 / Інф. "ГУ" // Голос України. - 2022. - 15 лип. 14 липня, у день Національного свята Французької Республіки, посол Франції в Україні Етьєн де Понсен вручив орден Почесного легіону поетесі Ліні Костенко. На сторінці посольства у Фейсбуці Ліну Костенко названо знаковою особистістю для всіх українців, яка є символом української літератури XX століття. Орден Почесного легіону є найвищою нагородою Франції і вищою відзнакою пошани й офіційного визнання особливих  військових або цивільних – заслуг

Скотнікова, Ольга. Уособлення духу і гідності українського народу [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/69011/: Ліну Костенко нагородили Орденом Почесного Легіону / Скотнікова, Ольга // Вечірній Київ. - 2022. - 14 лип. «Рішучість залишатися людиною з активною громадянською позицією»,  з такими словами у день Національного свята Французької Республіки посол Франції в Україні Етьєн де Понсен вручив орден Почесного легіону українській письменниці та поетесі Ліні Костенко. Посол зізнався, що коли зробив офіційну пропозицію президентові Франції Еммануелю Макрону представити до високої нагороди Ліну Костенко, не міг і уявити, що це нагородження відбудеться під час війни. Він підкреслив, що увесь життєвий шлях пані Костенко показує, що громадянська активність завжди була однією з її рис, поряд із її величезним талантом письменниці та поетеси

2021

Рихло, Петро. "Гіацинтовим сонцем сто раз над тобою зійду" [Текст] = https://day.kyiv.ua/article/kultura/hiatsyntovym-sontsem-sto-raz-nad-toboyu-ziydu: у світ вийшло унікальне двомовне видання поезії Ліни Костенко / Рихло, Петро // День. - 2021. - 15 січ. (№ 4-5). - С. 22. Вихід у львівському видавництві "ВНТЛ - Класика" книги Ліни Костенко "І знову пролог" з паралельними текстами українською та німецькими мовами у перекладі знаного австралійського славіста, професора інституту славістики Віденського Інституту славістики Алоїза Вольдана

2020

Кургак, Марія. Про поетесу і епоху [Електронний ресурс] = https://ukurier.gov.ua/uk/articles/pro-poetesu-i-epohu/: 19 березня відзначає 90-річчя Ліна Василівна Костенко / Кургак, Марія // Урядовий кур`єр. - 2020. - 19 бер. Видавати твори Ліни Костенко  це велика честь і велика довіра автора. Колектив одного з найстаріших видавництв України «Либідь», вітаючи велику поетесу з ювілеєм, із вдячністю згадує незабутні, справді знакові події, пов’язані з виходом у світ після тривалої перерви книжок Ліни Костенко, насправді унікальних проєктів, які не перестають захоплювати читачів і актуальними будуть завжди

Позняк-Хоменко, Наталка. Висока жінка, горда, наче бунт [Електронний ресурс] = https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/statti/vysoka-zhinka-gorda-nache-bunt-do-90-richchya-liny-kostenko: до 90-річчя Ліни Костенко / Позняк-Хоменко, Наталка // УІНП. - 2020. - 18 бер. Є люди, які ще за життя стають легендами. Навколо них творяться міфи, чутки, перекази, за якими так важко відрізнити правду від вигадки. Вони ж мовчать, оберігаючи свій особистий світ від стороннього ока і впускаючи туди лише близьких і перевірених. Такою є Ліна Василівна Костенко – поет, публіцист, громадський діяч. А в першу чергу – жінка, яка одного разу написала: «Я вибрала долю собі сама, і що зі мною не станеться, - у мене жодних претензій нема до Долі – моєї обраниці», - і лишилася на все життя вірною цим словам

2019

Людина не літає, а крила має [Електронний ресурс] = https://vechirniy.kyiv.ua/news/30545/: українській поетесі виповнилось 89 років / Інф. "ВК" // Вечірній Київ. - 2019. - 19 бер. Її вірші цитують у кожному куточку світу. Її романи збирають аншлаги у театрах. А історія її життя - як історія України: складна, але незламна. Вона – Ліна Костенко, відома українська письменниця та поетеса. У день Народження шістдесятниці «Вечірній Київ» підготував цікаві факти про життя та творчість Ліни Костенко

Малюнок: Юрій Журавель

Панченко, Володимир. Небо Марусі Чурай [Текст] = https://day.kyiv.ua/article/kultura/nebo-marusi-churay: Ліна Костенко як неоромантик / Панченко, Володимир // День. - 2019 - 15 бер. (№47- 48). - С. 16-17. Історичний роман у віршах «Маруся Чурай» Ліни Костенко (1978) викликає чимало асоціацій із драмою-феєрією Лесі Українки «Лісова пісня» (1912). Роман Ліни Костенко також сповнений неоромантичних почуттів. Туга за небом тут така ж сильна, як і віра у тріумф життя, у могуть і безсмертя високого поетичного слова, зрештою  в неубієнність України, душа якої озивається у піснях Марусі Чурай

Чадюк, Марія. «Доторкнутися до віршів Ліни Костенко» [Текст] = https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chytayte/dotorknutysya-do-virshiv-liny-kostenko: збірку «Бузиновий цар» опубліковано шрифтом Брайля / Чадюк, Марія // День. - 2019. - 15 лист. (№ 210-211). - С. 31. Книжку підготовлено в межах інклюзивного проєкту «Майбутнє на дотик» благодійного фонду «Школа майбутнього». Його метою є підтримка дітей з важкими порушеннями зору, наповнення їхнього дозвілля цікавими подіями та знайомство зі світом за межами інтернату

Твори Ліни Костенко з фондів МСМБ

(подано в алфавіті назв творів)

 

 

Берестечко [Текст] : Історичний роман / Костенко, Ліна Василівна; Післям. І.Дзюба, В.Панченко; Іл. С.Якутовича. - К. : Либідь, 2010. - 232 с.

 

 

 

 

 

 

 

Вибране [Текст] : Поезiї / Костенко, Ліна Василівна ; Под ред. М.Н.Москаленко. - К. : Днiпро, 1989. - 559 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Записки українського самашедшого [Текст] : Роман / Костенко, Ліна Василівна. - К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. - 416 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадонна перехресть [Текст] : Поезії / Костенко, Ліна Василівна. - К. : Либідь, 2012. - 112 с.

До книжки увійшли нові, а також раніше не друковані поезії різних років. Це книжка дуже особиста: вона присвячена коханій доньці  Оксані. З великою довірою до свого читача автор відкриває родинний альбом - ніби запрошує на вогник земного дому всіх подорожніх на шляхах і перехрестях буття

 

 

 

 

 

 

 

Маруся Чурай [Текст] : Історичний роман у віршах / Костенко, Ліна Василівна. - Вид.3-тє. - К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. - 224 с.

Історичний роман у віршах «Маруся Чурай» визначної української поетеси Ліни Костенко  один із вершинних творів української літератури, своєрідна енциклопедія духовного життя нашого народу в XVII ст. Висока драма любові вирує на тлі епічних історичних змагань, де доля легендарної Марусі Чурай тісно переплетена з долею України. Подарункове видання з ілюстраціями Владислава Єрка, що надруковані особливим способом  з бронзою і металізованою фарбою. Обкладинка обтягнена коштовною тканиною із золотим та сліпим тисненням

 

 

 

 

Річка Геракліта [Текст] : Поезії / Костенко, Ліна Василівна ; Упоряд. та передм. О.Пахльовської; Худож. С.Якутович. - К. : Либідь, 2011. - 287 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сад нетанучих скульптур [Текст] : Вірші, поема-балада, драматичні поеми / Костенко, Ліна Василівна ; Худож. І.В.Остафійчук. - К. : Радянський письменник, 1987. - 207 с.

 

 

 

 

 

 

 

Скіфська одіссея [Текст] : Поема-балада / Костенко, Ліна Василівна ; Худож. В.Бахтов; Авт. Енциклопедії «Скіфської одіссеї» Я.Ф.Барб’єрі, О.Пахльовська; Авт. статті О.Пахльовська. - К. : Либідь, 2020. - 256 с.

Герой поеми-балади Ліни Костенко «Скіфська одіссея» – молодий Грек з Ольвії – два з половиною тисячоліття тому рушив у плавання Дніпром-Борисфеном у напрямку майбутнього Києва, пізнаючи грецький і скіфський світи Припонтиди. А це був і час народження Європи серед мурів Афін. У поемі, написаній іскрометно й іронічно, постає багатостолітня – реальна й міфічна – стихія творення України на стику західної і східної цивілізацій, а сама Україна бачиться як невід’ємна частина середземноморської культури. Ця поема набуває особливої гостроти сьогодні, оскільки з анексією Криму Росія відібрала також античне минуле України, перетворивши сонячну землю мандрів Геродота на зону зненависті й мілітаризму.

 

 

 

Триста поезій [Текст] : Вибране / Костенко, Ліна Василівна ; Упор. О.Пахльовська, І.Малкович. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015. - 416 с.

До книги Ліни Костенко увійшли найвідоміші її вірші з різних періодів творчості  від ранньої поезії до сьогодні, а також уривки з романів та поем. Це найповніше вибране поетеси за часів Незалежності

 

 

 

 

Література про Ліну Костенко

Брюховецький В.С. Ліна Костенко [Текст] : Нарис творчості / В. С. Брюховецький. - К. : Дніпро, 1990. - 262 с.

Гордасевич, Галина Леонідівна. Силуети поетес [Текст] : Літературні портрети / Гордасевич, Галина Леонідівна; Передм. авт.; Худож. А. М. Пугачевський. - К. : Радянський письменник, 1989. - 246 с.

До книжки увійшли нариси про поезію видатних авторів-жінок. Їдеться про творчу роботу Тамари Коломієць, Ганни Світличної, Ліни Костенко, Ірини Жиленко, Наталі Кащук та інших

Дзюба, Іван Михайлович. Гармонія крізь тугу дисонансів... [Текст] : Науково-популярне видання / Дзюба, Іван Михайлович, Костенко, Ліна Василівна; Пахльовська, Оксана Єжі-Янівна. - К. : Либідь, 2016. - 584 с.

Це книжка про письменника в Часі - і про Час у житті й творчості письменника. Перед читачем розгортається ніби писаний на окремих аркушах літопис долі Ліни Костенко - і долі країни в часи тоталітарної системи та в період боротьби за Незалежність, захисту її здобутків. Глобальні історичні події перетинаються зі щасливими й сумними моментами родинного життя, драматичні передчуття й іронічні коментарі переплітаються, голоси рідних і друзів творять поліфонію, яка з хаосу дисонансів вичакловує гармонію, світло, любов

Кудрін, Олег Вікторович. Ліна Костенко [Текст]: науково-популярне видання / Кудрін, Олег Вікторович; Пер. з рос. В.С.Бойка; Худож.-оформ. О.А.Гугалова-Мєшкова. - Харків : Фоліо, 2020. - 120 с.

Ліна Костенко – видатна українська письменниця, лауреат багатьох премій і відзнак, представник покоління «шістдесятників». Попри те, що поезії та проза Ліни Костенко перекладені багатьма мовами і відомі далеко за межами України, про саму письменницю відомо небагато, адже вона надає перевагу більш усамітненому способу життя. Ця книжка – спроба глибше пізнати поетесу як дитину, студентку, дружину і маму, громадянина і патріота своєї країни, просто Людину зі своїми думками, хвилюванням, радощами і болем. Це – спроба осягнути її шлях, щоб краще зрозуміти глибоку суть шедеврів, створених Ліною Костенко

Ліна Костенко: Біографія. Вибрані поезії. "Маруся Чурай". Інтерпретація творів [Текст]: Навчальний посібник-хрестоматія / Упоряд. Г. Клочек. - Кіровоград : Степова Еллада, 1999. - 320 с.

Структура та зміст посібника дозволяють реалізувати нове ефективну навчальну технологію, побудовану на принципі так званого "паралельно читання". Спочатку читач цієї книжки знайомиться з біографією поетеси, з її вибраними творами, в тому числі й знаменитим романом у віршах "Маруся Чурай", а потім - з її інтерпретаціями, здійсненими відомим літературознавцем, академіком АН Вищої школи України Григорієм Клочеком. Методичні матеріали, що містять в книзі, - і запитання, і завдання, які сприяють глибокому осягненню творчості поетеси, тематика письмових творів, а також система тестів для перевірки знань

Ліна Костенко: тексти та їх інтерпретація [Текст]: навчальний-посібник хрестоматія / Ідея, впорядкування та інтерпретація творів Г.Клочека. - К. : Український пріоритет, 2019. - 648 с. Своєрідність посібника, що обумовлює його значний освітній потенціал, полягає в тому, що він побудований за принципом паралельно-послідовного читання, а саме: читач спочатку знайомиться з твором поетеси, а потім з його інтерпретацією, здійсненою відомим літературознавцем професором Григорієм Клочеком.

Саєнко, Валентина. Поезія Ліни Костенко [Текст] : Традиція, контекст, художня своєрідність: Монографія / Саєнко, Валентина . - Київ : Смолоскип, 2020. - 640 с.

Ця книга – система спостережень і висновків про посутні грані артистизму поезії Ліни Костенко, духовний потенціал якого всеосяжний, але його таємничі секрети відкриваються не просто.

Суходуб, Зиновій. Ліна Костенко: Любов’ю-Пам’яттю Причастя [Текст]: Документально-біографічне видання / Суходуб, Зиновій. - Львів : Апріорі, 2016. - 148 с.

Пропонована книга - це вислід спілкування автора Зиновія Суходуба (члена НСПУ, Заслуженого журналіста України) із поетесою Ліною Костенко у переломні, віхові моменти української історії середини 2010-х років. Тут зафіксовані "великим планом" солідарність Ліни Костенко із протестуючими проти тоталітарного режиму студентами Києво-могилянської академії, а також - із голодуючими тележурналістами восени 2004 року.., а ще - її роздуми про українську молодь, зворушливі спогади про друзів-побратимів, Вразить екскурс у родовід Поетеси із обпікаючими спогадами про її дитинство, про війну, про найрідніших людей, а також - у власну творчість. Безцінними є роздуми Поетеси про місію письменника, про призначення української людини, роздуми про Любов, про Життя і про Смерть...

Тарнашинська, Людмила. Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління (історико-літературний та поетикальний аспекти) [Текст]: науково-популярне видання / Тарнашинська, Людмила; Наук. ред.: М.Жулинський; Вступ. сл. автора. - 2-ге вид., доп. - К.: Смолоскип, 2019. - 592 с.

У монографії досліджено історико-літературний та поетикальний аспекти українського шiстдесятництва в iменах. Такий персоналiстський вимiр (окремi профiлi на тлi поколiння) дозволяє читачеві побачити епоху i в постатях, i через призму творчостi, а також скласти уявлення про «зоряний iнтеграл» того поколiння, яке залишило значний слiд у свiдомостi українства.

Українська лiтература: Ліна Костенко [Текст] . 11 клас / Під упоряд., передм. М.Савки. - К. : Всеувито, 2001. - 78 с.

Шугай, Олександер Володимирович. Ліна Костенко: Я все, що я люблю [Текст]: Літературно-художнє видання / Шугай, Олександер Володимирович. - К. : Дніпро, 2019. - 592 с. Такої книги в історії української літератури досі не було. На цікавій документальній основі, з переконливими реальними фактами і в оригінальній, художньо поданій гостросюжетній формі тут ідеться про те, як в епоху тоталітаризму доводилося потерпати не тільки письменнику, а й редактору видавництва. Викрито зло радянського часу  цензуру

Інтернет-ресурси

https://vechirniy.kyiv.ua – сайт газети «Вечірній Київ»

http://www.golos.com.ua – сайт газети «Голос України»

https://day.kyiv.ua – сайт газети «День»

https://ukurier.gov.ua – сайт газети «Урядовий кур’єр»

Підготувала бібліограф: Мілашенко Т. І.

СПІЛКУЙТЕСЯ З НАМИ:

  • blog
  • facebook
  • tweetter
  • youtube
  • youtube
  • youtube
  • pinterest
  • Instagram

НАШІ НАГОРОДИ

Дізнатися наші реквізити для добровільних пожертв бібліотеці — Конт.тел. (бухгалтерія бібліотеки):
(044) 288-23-36

(044) 288-30-12
lib@msmb.org.ua

ВГОРУ